NIEUWE LE1DSCHE COURANT VAN ZATERDAG 9 OCTOBER 1926 war DE BLIIOEH ZEGGEN. De ziekteverzekering. Omtrent de ziekteverzekering, zoo lezen wij in de N. Prov. Grom. Crr., bracht ae troonrede dit nieuws, dat) het in het voornemen der regeeringi ligt, de ziekteverzekeringswet in te voe ren nadat deze gewijzigd zal zijn in het bijzonder in diein zin, dat meer plaats wordt ingeruimd aan voorzieningen, wveike uit het maatschappelijk leveni t«»p¥r\vamen. 'Heel duidelijk echter was dit nieuws niet ein omtrent de wezenlijke voorne mens der regeering moet het licht nog opgaan. bij de bespreking van de troonrede stelden wij reeds deze vraag: zal reke ning gehouden worden met hetgeen ini het leven opkwam ot met datgene wat opkomt? Het laatste wilde minister Aalberse, die inzonderheid het oog had op de samenwerking van werkgevers en arbeidersorganisaties. Daar zat wei' een goede gedachte in, maar de fout was o.i. hierin gelegen, dat geen vol doende rekening werd gehouden met datgene, wat door het particulier ini tiatief inzake de ziekteverzekerim^ in, de gewone maatschappij tot stand kwam. De maatschappij is nog iets meer dan een combinatie van groot werkgevers en krachtige vakvereeni- gingen. Het blijkt wei, dat minister blotemaker de Bruine een anderen weg wil inslaan. Hij begeert toch in voering van de ziektewet-Talma. Ge wijzigd dan. De wet, die er is, blijft de grondslag. Maar hoe zullen de wijzigingen, zijn Zal getracht worden de gedachte 'Aalberse te vereenigen met de grond gedachte van do wet-Talma? Zal meer ruimte gegeven worden aan de bijzon dere klassen, die van een organisatie,, of aan de ziekteverzekering naar geo grafische indeeling. zooals die in ons land tot rijke ontwikkeling reeds kwam of wil de minister de bedrijfskassenj bevorderen Is er misschien gedacht aan een re kening houden met al datgene wat uit het leven opkwam en opgekomen is Is de uitdrukking: uit het leven op komen, zoo' te verstaan, dat volle ruim te wordt gelaten aan een ontwikkeling, waarbii het particulier initiatief geheel' vooropstaat De vraag is voorts nog gesteld: wat komt er van de bedoeling des minis ters om unificatie te brengen^n de so ciale verzekering Er is nog veel onzekers. Maar dit te constateer en bedoelt geen critieki op den minister of zijn plannen. De laatstgenoemde zijn daartoe nog, te wei nig bekend. Wij wachten belangstel lend af wat bij de behandeling van de begrooting de minister meer zal kun nen mededeelen. Wij willen wel zeggen, dat de ge- Idachte, in de troonrede uitgesproken, wanneef zij ook slaat op den verleden tijd ons sympathiek is. „Het Centrum" schreef, dat het niet !denkbaar is dat de stateingeneraal aan het Nederlandsche volk een ziektever zekering zou opdringen, waartegen de groote meerderheid der werkgevers en der arbeiders ernstig bezwaar zou heb ben. Het moet o i. cok. niet denkbaar wor den geacht, dat de statengeneraal geen rekening zouden houden met al het geen op het gebied der ziekteverzeke ring reeds tot stand kwam. Juist hier,, is het particulier initiatief zeer werk zaam geweest en de vfucht daarvan mag niet worden weggevaagd ter wil le van een regeling die grootendeels gebouwd is op den gang van zaken m de groot-industrie. gImengd nieuws. Tusschen 'n dorschmachine. Te Smilde wilde de heer Sikkema onder het dorsclien eenig stroo uit de machine verwijderen, waarbij: zijn arm door een kamwiel gegrepen werd, zoo dat dit lichaamsdeel ernstig verminkt werd. Hij is naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. iValsch geld. Op het politie bureau te .Nijmegen weiden verschil lende valsche guldens gedeponeerd, welke door kermisklanten werden uit gegeven in winkels in de stad. Aangehouden. Door de Rot ter damsche recherche is in samenwer king met de Nijmeegsche op de kermis te Nijmegen gearresteerd zekere O. uit Rotterdam, beschuldigd van verschil lende misdrijven tegen de zeden ge pleegd te hebben. 'Op vrije voeten gesteld. Men meldt uit .Veenendaal De vroegere winkelchef ten H., van de firma Albert Heijn alhier, verdacht van brandstichting, is, na 36 dagen ini voorarrest te hebben doorgebracht, op vrije voeten gesteld. De oudste vrouw van Neder land. Een der lezers uit het „fandl van Hulst" schrijft aan de Maasbode: Ik was dezer dagen te Hengst dijk en informeerde of het zou lukken ofn bij Bet je de !Wjt, weduwe Ass el- man, ae 104-jarige, toegelaten te wor den. „O, mijnheer, met alle gemak". Toen ik het arbeidershuisje naderde waar het oudje woont, zag ik een heel oud vrouwtje achter de woning loo- pen. De ruim 60-jarige dochter van het oude moedertje kwam me tegemoet,, iioodigde me uit binnen te komen eni een stoel te nemen; moeder zou da delijk komen. En waarlijk, daar kwam ze binnen, de 104-jarige, nog ongebogen ging ze naar haar mooien zetel (geschenk der gemeentenaren). Dadelijk vroeg ze aan Kaar dochter wie ik was. Toen ze het wist, was ze volkomen op d'r gemak. Bij het gesprek bemerkte ik, dat het gezicht en het gehoor veel vermin derd waren. Maar om uit den zetel' recht op te gaan staan, wie kan het beter? Het gelaat, met het zwart mutsje omlijst, is nog zoo' frisch als: vroeger. Ze was 1.1. Zondag nog ter kerke geweest. Bij het afscheid nemen vroeg zij mij „Of ik haar het volgend jaar veer kwam bezoeken Zeer tevreden was ze er over, dat de couranten tegen gesproken hadden, als zou onlangs in Leeuwarden de oudste vrouw van .Ne derland overleden zijn. „Neen hoor, ik ben de oudste vrouw van Neder land", beklemde zij, „en dat weet do Koningin ook wel", voegde ze er nog aan toe. Later had ik in het dorp nog een praatje met een 86-jarige moeder. Die kon praten, zien, hooren en gaan, als wie ook ter wereld, en was goed ge zond. Ik dacht zoo: dat is de opvolg ster van Bet je. I n b r a a k t e Rotterdam. Gis ternacht is ingebrokenbij de firmai S,. handel in gedistilleerd aan de Kruis kade te Rotterdam. De dieven hebben: een kelderdeur opengebroken en zich daarna toegang het het perceel ver schaft. Toen de inbrekers zich door buren ontdekt zagen, namen zij de vlucht. Een kistje met- geld, dat gereed was gezet om mede te nemen, hebben zij laten staan. De politie heeft met: behulp van speurhonden een onder zoek ingesteld, doch is er nog niet in geslaagd, de daders, die naar de buren gezien hebben, als heer gekleedi waren, te arresteeren. Een o n v rei r b e t e r 1 ij k f a n t a st. Men meldt uit Viaardinlgen: Woensdagmiddag, werd bij de politie aangifte gedaan, dat een onbekend persoon, bij verschillende winkeliers had getracht met behulp van een be delbrief gelden los te krijgen. In dat- briefje deelde hij mede, dat zijn schip was gezonken, dat hij en zijn gezin met levensgevaar waren gered, behalve een 18-jarige dochter, die jammerlijk verdronken was.. Hij moest nu geldi hebben om zijn scheepje terug te kun nen krijgen, omdat hij daarmede zijn. brood meest verdienen. Bij onderzoek bleek, dat hier de beruchte E. de J. wonende te Schiedam, wederom aan het werk was geweest. Hij werd dan ook spoedig in Vlaardingen gearres teerd. Den bedelbrief had hii nog in zijn bezit. Bij verscheidene winkeliers' had hij het medeliiden weten on te wekken, omdat de 'dood van zijn doch tertje hem tranen met tuiten deed hui len. Het geheele verhaal was echter van begin tot eind gelogen. De J. heeft voor 'dit fei1- regis ver-cheidono vonnissen achter den ru?. Het is be kend. dat hij er sinds lang ^?n beroep van maakte on dergelijke wijze aan 'den koet te komen. Eengczonde streek. Als bij zonderheid meldt men. dat Nederv. eert (een Limburgsche gemeente van 6000 zielen, thans 60 inwoners bezit boven 80 jaar. E e li v ei rg eten ond e r w ij z e r es. Men me.dt ub Vlaardingen: Wpensdagavond omstreeks 10 uur bemerkten voorbijgangers, dat in de oepnbare school in de Oosterstraat, zich nog iemand bevond, terwijl die» school, waar avondles wordt gegeven reeds ge ruimen tijd door leerlingen en onderwijzend personeel verlaten had moeten zijn. De politie werd daarom gewaarschuwd en'bij onderzoek bleek, dat de 25jarige onderwijzeres H. T. M D.. die mddaar kookles had gege ven, door haar collega's was verge ten en in de keuken van deze school' was opgesloten. Nadat de sleutels waren gehaald, kon zij uit haar on vrijwillige gevangenschap worden ver lost. Zij verklaarde' niet gehoord te he'd ben, dat men de deur van de keuken had gesloten. De eerste Zui der zee-ha ring. Men meldt uit Lemmer: Dé eerste Zuiderzee-haring is heden te Lemmer aangevoerd. Het was een hoeveelheid van 40 stuks. Voor deze (eerstelingen, die goed van kwaliteit zijn, werd 7 cent per stuk besomd. Gestrand. Men meldt uit Enk huizen: Op het Enkhuizer Zand lag gestrand- de "motorklipper Marchina, geladen met tarwe van Lemmer naar Rijssel1 (Fr.) schipper B. Schut. Met een 3- ta! botters heeft men de lading gedeel telijk overgenomen, waardoor het vaar tuig Tos kwam, dat in 'de haven van EnkhuizeP werd gebracht. Sedert Dinsdag ligt op het Zanld) ook esn VolenJdammer botter vast, wel ke men voorloopi'g heeft geapprovian deerd in de hoop, 'dat hij met hoog water vlot zal komen. Ons Babbelhoekje 3S==S==S==St=iS==S==a==SS Beste jongens en meisjes, Als gewoonlijk, begin ik maar eer3t met de briefjes, 'k Hoop dat jallie deze week net zco goed present zult zijn als de vorige. Het eerst komt een van „de getrouwen' aan de beurt. „Blondine". Ben je Maandag in de stad geweest? En viel het je niet erg mee? Och ja, dat is natuurlek zoo. Die historische optochten gaan gauw op el kander lijken. Maar ik vind ze toch mooier dan de reclame optochten. Het weer ging best, Er was wel geen zon neschijn ,maar 't was droog. En dat is op dien dag altijd het voornaamste. „Vergeet mij nietje". Dus jij vond de optocht ook niet erg mooi? 't Ging nog al, dacht ik. Maar hij was wel klei ner dan anders. Zoo, is 't bij jullie weer tollentjjd? Ja. 't is een aardig spel. Jammer he, dat je die groote tol Kwijt bent. 'k Zag op een keer eens een meis je vreeselijk huilen, omdat zij haar tol achter een hek had geslagen. Maar dat heb jij toch zeker niet gedaan, is 'twel? „Rczeknopje en Reseda". Dat dacht ik wel, dat je blij met je prijs zou zijn. Reseda, 't Is een heel mooi boek, dus jullie zult het best met genoegen le zen. Dat spreekt natuurlijk vanzelf, dat je het beiden leest. Jullie doet voor de babbelhoek alles samen, dus vanzelf dit look. Dat treft he, dat jullie allebei zooveel van lezen houden. Dank voor je raadsels, ik hoop ze te gebruiken. „Batavier en Klaproos". Ook blij met de prijs, Klaproos? Dat begrijp ik. Ge lukkig maar, dat je het nog niet gele zen had. Ja, Leiderdorp was gelukkig, deze keer. Dat is niet prettig, op bed te moeten liggen he? Zoo komt het zeker ook, dat je dat dikke boek zoo gauw uit hebt. 'k Hoop maar. dat je weer gauw beter bent, meisje. Batavier nog altijd zoo druk met de werkzaamheden? Vindt hij het prettig? Ja zeker? vSneeuwklokje". Ja, daar was ik ook blij om. Alle kinderen, die verleden week een prjjs wonnen, deden dat voor de eerste keer. Dus dan is het dubbel leuk Vond je het raadsel zoo aardig? Dat had ik met opzet voor het 3 October- feest gemaakt. Dus je bent er al weer I, dat je fïongaartje weg is. 5. Ingez. door Heidebloempje. John Buil heeft een groote, Piet Jou- bert eeu kleine. Alle boeren hebben er een, maar Koningin Victoria moet hem missen. Wat is (Et? Ziezoo jongelui, de babbelhoek is weet klaar. Nu is 't juUie beurt, 'k Geloot dat het deze week erg gemakkelijk zal gaan. Jullie hebt de raadsels zoomaar, denk ik. Maar dat mag ook wel eens gebeuren, vinden jullie niet? 'k Neem afscheid tot de volgende week, jonge lui. 1 Vele groeten van je TANTE FR ANCIEN. TINE EN DORA. „Moeders Meisje". Toen ik vroeg, of jullie iets voor de babbelhoek wisten, bedoelde ik eigenlijk meer een kunstje, of een nieuw soort raadsel, of iets der geljjks. Wat jij schrijft, kan ook wel, denk ik. Je moet dan maar beginnen, wanneer je iets hebt, dat je graag rui len wilt, met het op te geven en ook -natuurlijk, wat je er graag voor hebben wilt. Dan kunnen we eens zien, of het gaat. 'k Heb van Zeesterretje en Linde bloesem nog niets gehoord. Hebben zij het zoo druk? Goudblondje". Zeker heb ik de op tocht ook gezien. Ja, ik vond hem wel aardig, maar wel wat klein. Nee, naar het vuurwerk ben ik niet geweest. En irj wel? Wat zul je een slaap gehad heb- >en, want als je naar het vuurwerk gaat wordt het altijd heel laat eer je thuis komt. Kon je Dinsdagmorgen wel op tijd opstaan? Een enkele maal kom ik wel eens in de Hansenstraat, maar niet vaak. „Rie". 't Is nog niet zeker, dat ik de volgende keer zoo-veel prijzen kan ver loten. Maar ik hoop het wel. Ja, 't zijn altijd boeken. Prettig voor Grie, dat ze een prijs had he? Ze was er zeker wel blij mee? Natuurlijk mag jij het ook lezen. Of houdt jij niet van lezen? Ja, dat is al gauw, dat je jarig bent. Verlang je er niet erg naar? Ja zeker? En de verlanglijst i3 zeker ook al klaar? Mag je ook vriendinnetjes op visite heb ben ais je jarig bent? „Grie'. Ja, als je van lezen houdt, is een boek altijd een heerlijke verrassing. En 't blijft voor later ook een mooi aan denken aan de babbelhoek. Je houdt toch wel van lezen Grie? 't Is een heel mooi verhaal hoor, dat je kreeg. Alle prijzen waren boekan. 'k Hoorde van Rie, dat jullie raadsel nog niet klaar is. Nu, dat komt de volgende week dan wel. „Boschviooltje", 't Is heelemaal niet erg, dat je op sehriftpapier schrijft meisje, Je moogt het gerust blijven doen. Dus 't was een verrassing voor je Tante? Prettig is.da-t he, om iemand een cadeautje te geven, dat ze graag hebben. Moet dat schortje, dat je maakt ook ai een cadeautje worden? Gezellig is dat he, beukennootjes zoeken. Ze eten er zeker meer op, dan ze thuis brengen, is 't niet? „Waterlelie." Alles wat jij opgenoemd hebt, heb ik ook gezien, meisje, behal ve het panorama van Mesdag. £n ik hen het met je eens, ik \i d het al es leven mooi. Op de roltrap hebben jullie -zeker braaf pret gehad is 't niet? Ge lukkig dat het weer zoo goed was. Of hebben jullie nog een bui gehad? „Heidebloempje". Ik vind, -dat jij groot gelijk hebt, meisjelief. Zoo'n heer lijk uitstapje kon je niet voorbij laten gaan. In jou plaats zou ik precies het zelfde gedaan hebben, geloof het maar geruft. Wat heerlijk, dat je zulk goed weer had op je tochtje he? Nee, ik ben er nog nooit geweest en heusch een beetje 'jaloersch op je. „Anemoon". Dat is een mooie kleur. Er wordt reel breiwerk van die kleur gemaakt, ook wel met zwart er door. at staat cok heel goed. Kou 't geen lan ger briefje worden deze week? Nu, mis schien gaat het volgende week wel beter De oplossingen van de vorige week zijn: 1. Hij maakte Leiden weder vrij; Dies juichen en aanbidden wij. Onderdeelen: Heimat, Lakei, IJs, Bijt Rijden, Naaien, Weven, Druiven, Jaar wedde, Schande. 2. Balk, L-oenen. 3. Eendracht. 4. Hinderpalen. 5. Ljjn, Nijl. En hier volgen de nieuwe raadsels: 1. Ingezonden door Hessie. Mijn geheel bestaat uit 15 letters en is de naam van een plaats op Midden- Java. Elanl 1264567 staat in de school. Ben 1 12 12 15 is een vogel. 15 5 3 10 10 12 11 zijn hemellicha men'. S 9 10 is een verkorte jongensnaam. 14 15 is een voorzetsel. 11 12 13 is een verkorte meisjes naam. 2. Ingez. door Hessie. Mjjn geheel bestaat uit 11 letters en is iemand, waar alle kinderen veel van houden. 5 7 is een verkorte meisjesnaam. ii 1 3 7 9 is een kleur. 1 2 3 7 5 is het tegenovergestelde van klein. 6 3 4 5 is een deel van een visch. 98101 gebruikt de bakker. 3. Ingez. door Lindebloesem. Hoe heet men erwtensoep die drie dagen oud is? 4. Ingez. door Blondkopje. Noem 5 dagen in de week, v.aar geen a in voorkomt. HOOFDSTUK 6. Opdendwaal weg. Weer waren een paar maanden verloo pen, en neg altijd had van Klaveren, ondanks alle moeite, die hij zich gat geen werk kunnen vinden. En dag aan dag steeg zijn gebed tot God. Moeder merkte net wel, soms scheen vader moedeloos te zullen wor den. Het duurde nu al zoo lang. „Maar", zei ze dan, wanneer ze sa men in de kleine huiskamer zaten, „man laten we den moed niet verhezen. God zal uitkomst geven, maar op Zjjn ttjd. 0, het is wel moeilijk nu het schijnt dat alles tegenloopt, om nu te vertrou wen, dat het goed is, zooals God het doet. Maar dit geloof ik toch vast, God zal ons het noodige niet onthouden. En wij moeten toch niet alleen in dagen van veorspoed op Hem vertrouwen, maar ook in dagen van tegenspoed ons aan Hem vastklemmen". Zoo wist moeder vader telkens weer op te beuren. Op zekeren dag had er een adverten tie in de courant gestaan, waarin de firma van Leeuwen naaisters vroeg. Niet voor hun atelier, maar menschen die thuis werk wilden hebben. „Kijk eens man", had moeder gezegd, „daar moest ik maar eens even heen gaan. Naaiwerk aan huis kan ik best hebben, en al zal het nu zooveel niet geven, 't helpt altijd meer dan niets. Bu de chef zal mij best aannemen, omdat Tine er toch ook in den winkel staat. 1 Vader vond het wel niet erg prettig, maar hij moest toch toegeven, dat het wel zou helpen in deze moeilijke dagen. Toen Tine's chef hoorde waarvoor juf frouw van Klaveren kwam, was hij ter- sioncl bereid haar werk mee te geven. Ze vertelde hem, dat haar man al zoo lang zonder werk was. en zjj daardoor genoodzaakt was, er iets bij te verdie nen. „Ja, juffrouw", antwoordde de chefp „zou zijn er tegenwoordig zoo velen. Het is een moeilijke tijd." Juffrouw van Klaveren was een han dige naèister. Haar werk was altijd pre cies in orde. Daarom zei de chef haar, dat ze zooveel werk kon krijgen als ae maar hebben tviide. Nu zat ze vaak heele dagen te naaien. En ze deed het met lust. Ook hierin zag ze weer een bewijs, dat God 'hen toch niet vergeetE11 vaak, terwijl de machine snorde, klonk moeders Eed ,er bovenuit. Wie maar den goeden God laat zorgen;- En op Hem hoopt in 't bangst gevaar.- Is bij Hem veilig en jjeborgen Die redt Hij, Godd'lrjk, wonderbaar.t Tine maakte het goed in den winkel. Ze was voorkomend tegen de klanten en vriendelijk en gewillig, wanneer de juffrouwen haar iets opdroegen. Dora sprak ze zelden. Die had een plaats aan een heel andere afdeeling. bij Jet Koning. Jefs invloed op Dora werd steeds grooter. En 't was, alsof Dora steeds ongevoeliger werd voor het kwaad. Den eersten Zaterdag, toen ze haar vader bedroog, had ze zich nog ge- echaamd, maar nu deed ze net, alsof net zoo behoorde. Vader merkte niets- Scheepstijdingen. HOLLANB-AME3IKA LIJN. BREEDIJK, 6 Oct. van Rotterdam n. Montreal. NOORDAM, van Rotterdam naar N. York, pass. 8 Oct. Lizard. BOSi'HDIJK, 7 Oct. van Rotterdam te Baltimore. NOOrtDERDIJK, van Vancouver Q. Rotterdam, 7. Oct, van St. Thomas, HOLLAND-AFRIKA-LIJN. HEEMSKERK, uitreis, 7 Oct. te Beira RIETFONTEIN, thuisreis, 7 Oct. v. Algoabaai. MELISKERK, thuisreis, 7. Oct. te Marseille. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. IJSTR00M, 8 Oct. van W. Afrika te Amsterdam. HELDER, 5 -Oct. van Kotonou naar öpobo. VLIELAND, van Amburg naar Am sterdam. KON. BOLLANDSCHE LLOYD. ZAANLAND, 7 Oct. van B. Ayres naar Rosario. GELRIA, 7 Oct. van Amsterdam te B. Ayres. MAASLAND, 7 Oct. v. Amsterdam te B. Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOTD. df.t -T thuisreis, 7 October van Marseille. GAROET, 8 Oct. van Hamburg te Bremen. SLAMAT, thuisreis, 8 October te TAMBÓRA, thuisreis, 7. Oct. van Co lombo. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. KANGEAN, 8 October van Batavia te Amsterdam. J. P. COEN, thuisreis, 10 Oct. te Amsterdam verwacht. ROEPAT, thuisreis, 7. Oct. van Mar seille.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7