€i'm NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 9 OCTOBER 1926 RECLAME. EIKEN! MEUBELEN. Eiken (hee!ai£ls 8,75 Eiken theekaslen mei facet glas in kaper 20,— 17,- 15,- 13,50 Eiken salontafels 10,75 14,50 Eiken schuiftafels 29,50 20,50 23,50 Eiken salonspiegels met (acet gesiepen glas 19,75 16,50 14,25 Parapluie bakken 9,75 7,25 Eiken dressoirs met spiegel en beeld houwwerk 79,— 65,— 5S,- Eiken boekenkasten 42,50 33,50 22,50 Wij garanderen U vosr al deze artikelen Passie! eiken en zorgvuldige afwerking. t'ISDEN BALLONS VOSR DE KINDEREN. DAG-AGENDA. Zendag 10 Oct. morg. tien uur Je- ruël, Middelstegr. 3. Samenkomst. 's av half zeven Dr. v. Osterbosch, 1215 October, Foyer der Stadsge hoorzaal. Centr. Bazaar voor Wijkar- heid. Zaterdag 9 October, 's midd. drie uur Sport terrein Zoeterw.singel, Open lucht-uitvoering van de Chr. Gymn. Vereen. „D. 0."S.M Donderdag 14 October, 's av. kwart over acht. Stadsgehoorzaal, Utreriitseh Stedelijk Orkest. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Ivempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. De avond-, nacht on Zondagdienst der apotheken wordt, van Maandag 11 tot en met Zondag 17 October a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp. Tel. 1916. A.s. Zondag zal de dienst worden waargenomen door Dr. Janssens, Ho- vens Greve, Muyzert en Seret. welk kantoor reeds meermalen werd gewaarschuwd. Wij vestigen speciaal de aandacht op deze waarschuwing, omdat wij van de betrokken' instelling in verschil lende bladen advertenties aantroffen, o.a .in de L. Kerkbode, waarvan ook de uitgeefster gaarne van de waar schuwing zag kennis genomen. Inzake de vermissing van f 110 door zekeren G. L. uit de Waardstraat, is thans door de politie aangehouden de 40-jarige zoon van G. L. Deze sliep des nachts in de ouderlijke woning en heeft bekend het geld weggenomen te (hebben. Door den heer B. fa. van C. op de Haarlemmerstraat, werd bii de po litie aangifte gedaan van vermissing van een bedrag van f 28 uit de kassa. 'Als verdacht hiervan is aangehouden de 24-jarige loopjongen J. V. die be leende den diefstal gepleegd te hebben. Gistermiddag is de 6-jarige J- V. woonachtig in de Kanaalstraat, spelen derwijs tegen een in die straat staan de handwagen van L. de V. aangeloo- pen. De jongen kwam te vallen en kon niet meer opstaan. De EHD. consta teerde, dat hij het rechterdijbeen ge broken bad. De jongen werd naar bet Acad. Ziekenhuis overgebracht. Gistermiddag te even half drie had op de B1 aauwpoortsbrug een zeer gecompliceerde aanrijding plaats, ter wijl twee trams elkaar passeerden. Achter de tram, die naar de Princ-es- sekade reed, volgde een auto, daar achter een met paard bespannen vee wagen. bestuurd door K. H. S. uit Voorschoten. Deze wilde den auto aan den rechterkant passeeren, doch ge raakte bekneld tusschen auto en trot toir ^en tweede auto, die daarachter ree.l. botste tegen de eerste auto en den veewagen nan. Aan alle voertui gen werd schade aangericht. Op den hoek van Rijnsburger weg en Oegstgeesterlaan is gistermiddag een driewielige auto, bestuurd door J. O. uit Voorschoten, aangereden door een vierwielige, bestuurd door J. C. de B. uit den Haag. De aanrijding werd veroorzaakt doordat O. te laat bemerk te, dat de B. een teeken gaf de laan te willen inrijden. Ook hier werd scha de aangericht. BINNENLAND. De kermis is Breda afgelast. Op grond van adviezen van de Ge- zondheidscomm. hebben >3. en W. van Breda besloten, de kermis in Oct. niet te doen doorgaan. Aan. de adviezen ligt dez© overweging ten grondslag, dat, hoewel nieuwe typhusgevallen zich minder voordoen en er een goede keer is te constateeren, een afwezigheid van nieuwe gevallen gedurende veer tien dagen moet kunnen worden vast gesteld om voor het houden van een kermis zonder gevaar gelegenheid te geven. Nagegaan zal worden of alsnog op een later tijdstip in het naijaiar het hóuden van een kermis mogelijk is. Sera en vaccins voor gebruik bij den mensfh. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houden'.Ie regeling van de bereiding en het in het verkeer brengen van sera en vaccins, besterad voor gebruik bij den mensch. In de Memorie van Toelichting zegt de Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid o.m.: Een regeling van de materie, welke in dit wetsontwerp behandeld wordt, is reeds eerder bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. Bij do schriftelijke behandeling van het toenmalige ont werp tot aanvulling van de wet rege lende de uitoefening der artesenijbe- reidkunst, meent de Minister, dat daar aan geheel kan worden tegemoet geko men, indien het onderwerp: bereiding van sera en vaccins wordt geregeld bij een zelfstandige wet. Die wet zal, wat haar zelfstandigheid betref r,* berusten op de gedachte, dat, voor zoover men al meent sera en vaccins als genees middelen te kunnen beschouwer- (wat toch steeds maar ten deelc het geval was), zij toch door bereiding en be ihandeling van andere geneesmiddelen scherp zijn onderscheiden en in geen enkel opzicht daarmede op een lijn ge steld kunnen worden. De Minister is van oordeel, dat ieder alvorens tot bereiding van sera n vaccins over te gaan, vergunning moet hebben van den Minister, belast met de uitvoering van deze wet. Deze zal zich door deskundigen bijv. een com missie uit den Gezondheidsraad, doen voorlichten over de vraag, of de ver zoeker tot de bereiding ten volle in staat moet wórden geacht Om willekeur uit te sluiten is bepaald, dat weigering en intrekkng eener vergunning slechts mag geschieden in het belang van de volksgezondheid bij met redenen omkleed besluit. Art. 3, 10, biedt de mogelijkheid re gelen te stellen, o.a. voor de aflevering Krachtens die bepaling zal kunnen worden vastgesteld, dat alleen apothe kers en bereiders bevoegd zijn tot af levering. Auto-vaccins hebben geen algemeen karakter; zij worden voor lederen pa tiënt afzonderlijk bereid en kunnen daarom voorshands buiten de voorge stelde regeling blijven. Hst S.D.-vcorstel tol ontwapening. Blijkens het verslag der commis sie van rapporteurs uit "le Tweede Ka mer over het wetsvoorstel voor ont wapening, van den heer K. ter Laan c.s., werden in het midden der commis sie nog» de volgende -vragen gesteld: Zouden de voorstellers wellicht cij fers willen verstrekken, waaruit de verhouding van de sterkte van het luchtwapen hier te lande tot dat in an dere landen kan blijken. Kunnen de voorstellers een toelich ting geven tot hun uitspraak, dat de door hen voorgestane weermacht vol doende is voor de handhaving der neu- raliteit en in het algemeen op hun be weringen omtrent de geschiktheid van de weermacht voor de uitvoering van de daaraan op te dragen taak? Zijn de voorstellers bereid, een meer nauwkeurige en meer gedetailleerde berekening van de kosten van het nieuwe stelsel te geven, dan zij tot he den deden? Op deze vragen wordt alsnog vóór de openbare behandeling van het wets voorstel schriftelijk antwoord ver wacht. BUITENLAND. HST BRITSGHE MIJNCONFLICT. Ds veilighcidsmarnieii zullen aan hst werk blijyen. Officieel wordt uit Londen gemeld, dat in de 'bestuursvergadering van den nationalen bond van mijmnaclii- nisten, die het overgroote deel van de veiligheidsmannen in de mijnen ver- tegenwoordg, is besloten, dat zijn le den aan het werk moeten blijven. Het congres der Britcshe conservatieven. Op het partijcongres der conservatie ve partij te Scarborough is gisteren een motie aangenomen om de regee- ring te verzoeken, alle betrekkingen met de Sovjet-republiek te verbreken, zoodra het gesloten verdrag afgeloo- pen is. Men was van oordeel, dat de SovjeFdelegatie, zoowel door middel van haar politieke als van haar han- delsafdeeling niet anders dan voort durend de grootste inbreuk had ge maakt op de overeenkomst en vrijwel de geheele communistische propagan da in Engeland haar werk was on door haar met geld werd gesteund. Het congres is afgeloopen. DE FRANSCH-AMERÏXAAN3CHE OVEREENKOMST. De kwestie der reserves. In het Amerikaansche departement van de schatkist werd medegedeelJ, dat elk mondeling voorbehoud van Fransche zijde met betrekking tot de schuldenovereenkomst eenvoudig' zal worden beschouwd als een meonings- uiting eri dat het de huidige termen der overeenkomst niet zül kunnen wij zigen. Bevestigd werd, dat de schulden- conimissie geen enkel voorbehoud kan overwegen en dat de Fransche regee ring tot dusver niet te kennen heeft gegeven, dat zij voornemens is tot een weigering te besluiten. Incidenten in het bezette gebied. De Duitsch© rijksdagcommissie voor de buiteniandsclio zaken heeftgiste ren de. incidenten te Germersheiin be sproken. Zij was, met uitzondering van de communisten, eenstemmig van mee ning, dat de zeer betreurenswaardige! afzonderlijke incidenten, die er hebben piaats gegrepen, van Duiische zijde met de grootst© snelheid en. onder zeer nadrukkelijke, waarborgen voor de Duitsche belangen opgehelderd moe ten worden en dat de steeds frequenter wordende incidenten als geheel aJeen als'bewijs voor de onmogelijkheid van het iaten voortduren van de bezetting moeten worden opgevat. Naar uit Mainz gemeld wordt, zijn. twee Fransche onder-officieren, die gis1 terennacht naar hun kazerne terug keerden, aangevallen door een wielrij der, die een hunner met revolverscho ten verwondde. De wielrijder, die wist te ontkomen, bedreef zijn daad zonder dat hij op eenige wijze uitge.art was. KORTE BERICHTEN. Het inden-cijfer voor de maand* October in in Luxemburg 711, tegen 688 in September en 533 in October 1925. Naar het hof van België mede deelt, zal het burgerlijk huwelijk van kroonprins Leopold met prinses As- trid 4 November a.s. te Stockholm plaats hebben, het kerkelijk huwelijk den lOein November te'Brussel. Tusschen Litauem eh Polen heeft zich een grens-incident voorgedaan. Ter a.s. Britsche rijksconferenLiei zal, naar verluidt, de kwestie van dei „neutraliteit der dominions, ingeval En; geland in een oorlog wordt gewik keld", een der belangrijkste punten Aan bespreking uitmal-ten. Naar uit Locarno, wordt gemeld zal bondsraad Mot.a officieel deelne men aan hel feest, dat 16 October a.s. te Locamo zal worden g©A-ierdT bij gelegenheid van den eersten ver jaardag \"an het verdrag van Locariio. Op het oogeaiblik vertoeven ta (Warschau de PooJsche gezanten in Pa rijs, Londen en Berlijn voor een nood zakelijk gebleken gêdachtenwisseling over de actueele politieke vraagstuk ken. RECLAME. iXaaï Prima roodgeruite Handdoeken 5^$™* Op vertoon van dezea Bon. IN OCTOBER één dag alles gratis. UIT DE OMGEVING. N. V. Eleciriciieitsbedrijf Hillego-m-r LisseSassenheim. Op 7 Oct. 3.1. werd een vergadering gehouden van den raad van Commissa rissen van genoemd bedrijf. De voorzitter deelde mee, dat er op i October 1926 in totaal 2145 aanslui tingen waren; sinds 1 Jan. 1926 bedroeg de toename 479 aansluitingen, n.l. voor Hillegom 222, voor Lisse 140 en vcfa Sassenheim 117 stuks. De stroomverkoop over de eerste 8 maanden van 1926 bedroeg 332.000 K. W.U., tegen 228.000 K.W.U. over do eerste 8 maanden van 1925, derhalve 'n vermeerdering van 45 pet. Nieuwe uitbreidingen zijn weer te wachten. Zoo zal een kabel gelegd wor den in het landgoed Tër Leede te Sas senheim, en zal de buurd de Kalkovens te Hillegom geëlectrificeerd worden. Dóór de gemeente Lisse werd een kos tenopgave gevraagd voor kabellegging in den Gracntweg te Lisse. Het zou noodig zijn, hiervoor een hoogspanningskabel te leggen vanaf het rransiormatorstation achter het postkan tffcor te Lisse, naar den Gracht weg, daar een transformatorstation op te richten .en van daar uit de benoodigde laag- spanningskabels te leggen. De gemeente Lisse gevoelde meer voor een büdrage ineens, dan voor ga rantie voor het exploitatie-tekort. Na uitvoerige besprekingen kwam uit de vergadering een bemiddelingsvoor stel. Wanneer de gemeenteraad hiermede accoord gaat, zal de electrificatie v. cl .Grachtweg dot stand kunnen gebracht worden. De vergadering gaf verder nog mach tiging aan den Raad van Beheer een crediet van f 30.000 op te nemen voor verdere uitbreidingen. SASSENHEIM. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, heeft de Chr. zangver. „Looft den H!eer" de repetities hervat. Wij zeggen niet te veel als we be weren, dat de laatste uitvoering der vereen, duidelijk in het licht heeft ge steld, wat er onder de bekwame lei ding van den heer Keuning te berei ken is. Verschillende mooie werken zullen de-zen winter in studie worden geno men, en we wekken gaarne alle Sas- senheimsclie zangers en zangeressen op de vereeniging daadwerkelijk te steunen. Predikbeurten Chr. Geref. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 5 uur Ds. H. Jans sen (Leger- en Vlootpredikant), van den Haag. Burgerlijke Stand. Geboren: Ilen- dricus Adrianus Franciscus, z. v. G. van den Berk en C. J. van der Ham; Edwin William, z. v I-i W. Möhlman en M. E. Kendall; Barend, z v D. Plag- meijer en G. Onderwater; Franciscus Johannes, z v P. Hoogeveen on A. van der Star; Catharina Cornelia, d v N. J. Rotteveel en E. M. C. van Rijzen. Gehuwd: Engbert de Boer, 24 j. en Adriana Dekker, 23 j.; Johannes van der Wilden, 28 j. en Alida Helena de Ridder, 24 j. Gevestigd: B. van Kampen geb. van R,uijten, Hoofdstraat 30a, van Voor hout; G. Berg, geb. Grimbergen, Zand- slootkade 20, van Rijnsburg; J. P. Vis en gezin, Vaartkade la, van Lisse. Vertrokken: Mej. J. Span, van Hoofd straat 124, naar Nieuw veen; Mej. C. G. Hoofdstraat 709. naar Utrecht; Mej. C. J. Deters, van Tijloosstraat 23, naar Oegstgeest; Mej. A. F. van der Kraan, van Rijksstraatweg 9a, naar Tongeren (België;; A. H. van der Wilden, geb. de Ridder, van Zandslootkade 8, naar Hillegom. De gas tentoonstelling, welke wij reeds op rie groots biljetten zagen aan gekondigd. belooft inderdaad groot en grootsch te worden, afgaande op het zoo juist verschenen program. Het titelblad ziet er keurig* uit en ver raadt al dadelijk, dat'dit werk afkomstig is van de moderne inrichting van De Gruvters drukkerij. Niet als de ledige zijden goudbeurs ziet - de inhoud er uit, ook de inhoud is typografisch verzorgd naar de hoog ste eischen. Het boek beslaat niet minder dan 40 bladzijden. Na een opwekkende inleiding van den Eurgemeester, bestaat het officieele ge deelte uit het volgende: De mededeeling van de tqden der openstelling. De mededeeling, dat het gebouw der tentoonstelling aan het telefoonnet is aangesloten, zoodat de standhouders met hun zaak in verbinding kunnen blijven en ook het publiek de standhouders kan bereiken, want de tentoonstelling kan ook als een „beurs" worden be schouwd. Mededeelingen uit de administratie v. het Gasbedrijf, n.l. overzicht over den groei en interessante mededeelingen. Een uiteenzetting over het stelsel van huurkoop, met uitgewerkte voorbeelden Opgaven van de acht standhouders, waaronder wn aantreffen de eerste fir ma's uit den lande, met de beste fabri katen. Tentoongesteld zullen we vinden niet alleen comroren en fornuizen, maar alle toestellen, waarmede een econo misch gebruik in huis en zaak verkrege.n wordt. Ook treffen wij aan den practi- schen waschketel en aen zeer doelmati- gen slagersketel. Een uitvoerige mededeeling over de gratis verloting, met een.lijst van mooie en nuttige prezen, de groote aantrek king der tentoonstelling. Elk toegangs bewijs geldt voor den inwoner als een gratis lotingsnummer. Een voorstelling, hoe de tabellarische boekhouding van de bedrijven in elkaar zit. Een leerzaam stuk zelfs voor velen. Het program der avond voordrachten, kookdemonstraties en vroolijke films. Het nieuwe Sassenheimsche volkslied. Een bevattelijk en populair geschre ven artikel over gas: zeer interessant. Een groot aantal advertenties vult het mooie boek, van de vele inwoners, die daarmede toonen, dat ze hun tijd begre pen en den waren gemeenschapszin ver sterken, een zeer lofwaardige en te waar deeren daad, die, naar mag worden ge- wenscht, voor hunne zaak ook vrucht dragend moge zijn. Moge de tentoonstelling slagen, moge zij tot voordeel strekken, zoowel voor de standhouders, adverteerders, inwo ners, als voor het gasbedrijf, dat met deze onderneming beoogt een propa ganda voor allen. BOBKOOP. De uitslag der gehouden brand- bluschdemonstratie is als volgt: Spuiter: le prijs f 8: Spuit Dorp straat gaf water in '7 ininj; 2eipr. f 7: spuit Kerlcstr. gaf water in 11 min. (was volledig bemand); Slangenwagens: 'lo prijs f 10: Zuidkade, gaf water in 3 min.; 2e pr. f 7.50, Zijde gaf water in 3 KJ min.; 3e pr. f 5 Achterkade gaf water in min. 4.5 en 6e pr. Slangenwagens Laag Boskoop, Begraafplaats en Bieren, elk f 2.50, die alle water gaven in o, 7 en 8 min. Op de gehouden verkooping ten overstaan van notaris Houtzagers zijn de perceelen toegewezen als volgt: Perceel I, twee huizen aan de Voor kade no. 40 en 41, kooper de lieer Bouwman alhier voor f 7000;; Perceel II, Het tuinveld in Roudenburg. koo per den hr. G. Veute te Reeuw ijk, voor f 3855. Tot lid van het eere-comité van de Société-Nationale d'Horticulture de France, die in 1927 haar 100-jarig ber staan herdenkt is benoemd de heer D. Frets, voorzitter van de Vereen, voor Boskoopsche culturen. Door het Kon. Ned. Meteorologisch instituut te De Bildt, is voor deze ge-- imeente aangesteld tot regemvaarne- mer de heer W. Kruiswijk alhier. Aan ingezetenen en helanghehb-m den wordt hierdoor medegedeeld, dat door de Boskoopsche Reddingsbrigade 16 reddingshaken zijn geplaatst bij de hierna te noemen gebouwen: 15 bij alle scholen één, 6 op de - Gouwebrug, 7 in de poort tusschen de huizen van den burgemeester en Iv. Mesman; 8 bij den heer Zeijlmans; 9 bij den heer v. d. Werf; 10 Wed. v. Rijn Tuinstr. 11, Biezentoclit 12, poort Ab- benbroek, 13 Zweminrichting, 14 poort T. Tol, Zuidkade 15, J. Ravenhorst!, Zijde en 16 afdak, loods Koolbergen, Zijde. Aan het postkantoor werd geduren de de maand September ingelegd f 4423.98 en terugbetaald f 5432.76. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nuumer 45-48. De volgende brieven zijn als onbe stelbaar aan het postkantoor alhier terug te bekomen: Bureau H. N. D., Rotterdam, Hensman, Amsterdam, Van Speijkstraat 30, III. HAZERSWOUDE. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur, Ds. Luu ring. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 en nam. 6.30 uur, Ds. Gispen. Burgerlijke Stand. Bevallen: R. Delfos, geb. Blankestein, zoon; A. van Wijk, geb. Zulenberg, zoon: N. Sloot weg geb. Windhorst, zoon; E. H. K- IJzerman, geb. Stiegltz, zoon; N. de Vogel, geb. Brouwer, dochter; M. E. D. Middelkoop geb. Vedouw, dochter. KOUDEKERK. Woensdagavond is alhier met steun van den burgemeester opgericht een gymnastiekvereniging, waarvoor zich aanvankelijk ruim 100 leden heb ben opgegeven. Het voorloopig comité bestaande uit de drie schoolhoofden, de heeren van Bezooijen, Mieog en Bergsma en d enheer -J. E. M. v. vleers zullen zich belasten met de samenstel ling van het Reglement. Tevens werd op deze bijeenkomst besloten aan Bur gemeester en Wethouders dezer ge meente te vragen om een Commissie van toezicht te benoemen. De heer de Jong, van Alphen aan don Rijn, die ook cursus geeft te Woubrugge en Aar landerveen, zal zich met de leiding der, oefeningen belasten, die vermoedelijk zullen worden gehouden op Maandag avond in de O. L. S hooi alhier Dinsdagavond zal er oen ledenver gadering worden gehouden, waarin de vaststelling van het reglement zal plaats hebben. De deelnemer? zullen worden verdeeld in 4 ploegen n.l. de» jongens on meisjes .beneden de 16 jaar ieder in een afzonderlijke ploeg en de deelnemers daarboven evene»3ns in 2 afzonderlijke ploegen. Zaterdagavond is ten nadeel e van den bakkersknecht J. Carts in de Hoo- gewaard alhier zijn rijwiel ontvre und, dat hij even te voren op den openba ren weg voor de wening had geplaatst Van den dader was geen spoor meer te ontdekken. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem v.m. 9.30, Voorbereiding H. Avondmaal en 6.30 uur Ds. Israël. Geref. Kerk Zondag 9.30 en 6.30 uur Ds. Haspers. Volgende week Donderdagavond tusschen half zeven en half acht uur, wordt de bibliotheek van de Jonge- lingsvereeniging „Samuel" weder opengesteld voor haar begunstigers. ALKEMADE. 1Door de politie in deze gemeente zijn gedurende de maand September 18 processen-verhaal opgemaakt. In den loop der maand SeptemV- ber zijn ter Secretarie aangegeven de volgende slachtingen: 17 koeien, 15 varkens en 2 schapen. Noodslachtingen: 5 koeien, 1 graskalf, 9 f/arkens, 3 biggen, 6 schapen en 3 lammeren. Ingevoerd werd 649'4 X.G. vleesch. Het netto ontvangen bedrag aan keurloon bedroeg f 260.50. LISSE. Vergadering van den raad op Don derdag 14 October a.s., des namiddags te 7.30 uur. Agenda: 1. Voorstel van B. en W. om van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur „St. Aga tha" te Lisse een strookje grond te koo pen voor de verbreeding van den hoek Bonstraat-School3traat

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2