NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 8 OCTOBER 1920 RECLAME DAG-AGENDA. 1215 October, Foyer der Stadsge hoorzaal. Centr. Bazaar voor Wijkar- beid. Zaterdag 9 October, 's midd. drie uur SportteiTein Zoeterw.singe), Open lucht-uitvoering van de Chr. Gymn. Vereen. „D. O. S." Donderdag 14 October, 's av. kwart over acht. Stadsgehoorzaal, Utreriitsch Stedelijk Orkest. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Overneming van wegen door het Rijk. Over de beginselen volgens welke overneming van wegen door het Rijk zal geschieden, is nog geen beslissing genomen. De regeering kan echter nu reeds verklaren, dat de overneming van wegen, welke geleidelijk zal plaats hebben, over het algemeen op gelijken grondslag zal behooren te geschieden. Het opgemaakte ontwerp-Rijkswe- genplan is nog niet voor openbaarma king geschikt, omdat nog eenige auto riteiten daarover moeten worden ge hoord, en mogelijk nog veranderingen zullen worden aangebracht. Het ont werp is echter als geheim stuk door de regeering ten behoeve van de leden der Kajmer overgelegd. Dat het aandeel, het\Velk aan de pro vincie uit de opbrengst der Wegenbe lasting en Rijwielbelasting zal worden toegewezen, te gering zou zijn, kan de regeering geenszins toegeven. Zoowel het denkbeeld om de Perso- neele Belasting samen te doen smel ten met de Wegenbelasting, als dat, om de Wegenbelasting in de Wet op de Personeele Bel^ting in te schake len, moet onuitvoerbaar worden ge acht. Instelling van een specialen Wegen- raad of een permanente Wegeneom- commissie verdient, naar de meening der regeering, geen aanbeveling. Het denkbeeld van de invoering eener ver eenvoudgde procedure, voor de ver betering van, wegen benoodigd, komt den minister van Waterstaat aanhan kelijk wel ^aannemelijk voor. Wetsontwerp inzake openbare wegen Hij zpu het intussclien op prijs stel len, zito. standpunt in dezen eerst de finitief te bepalen bij een wetsontwerp inzake openbare wegen, waarvan een spoedige indiening in het voornemen ligt. Voor dit onderwerp, dat vrijwel göreed is, heeft als grondslag gediend bet wetsvoorstel opgemaakt door de Staatscommissie voor de Waterstaats wetgeving. Bij de artikelen merkt de regeering nog op, dat als houder van een motor rijtuig is te beschouwen hij, die feite lijk en niet geheel voorbijgaand de be schikking heeft over een motorrijtuig. Iemand, dïe zich bij een huurovereen komst gedurende eenige maanden de beschikking over een motorrijtuig v^'*- zekert, moet dus gedurende den huur- tijd als houder van het rijtuig worden aangemerkt. Het gevoerde overleg heeft de regee ring aanleiding gegeven, alsnog eenige wijzigingen in het wetsontwerp aan te brengen, welke zij nopgenomen in een bij het verslag gevoegde tweede nota van wijziging. De Boaz-baqk te Utrecht. Uit een vraag, die ons werd gesteld naai' aanleiding van het gisteren ver melde tekort bij de plaatselijke Boaz- Bank te Utrecht, kregen wij den in druk, dat men nog niet algemeen in ziet. dat dit feit van uitsluitend plaat selijke beteekenis is. Na herhaalde informaties moeten we er echter den vollen nadruk op leggen, dat dit wel het geval is en dat uit het Utrec'htsche feit niets mag -worden afgeleid ten aanzien van de geste der overige plaatselijke banken, terwijl bovendien de zekerheidsstel ling. plaatselijk en landelijk, van dien aard is, dat ieder bewijs van onge rustheid als absoluut misplaatst moet worden beschouwd. Postchèque- en girodienst. Voor de rekeninghouders die veel vuldig een groot aantal postcheques gelijktijdig hebben af te geven (ten minste 25 stuks) kan een regeling wor den getroffen waardoor de administra tieve bemoeiingen worden vereenvou digd. Inlichtingen ter zake kunnen bij het bestuur van den postchèque- en giro dienst worden ingewonnen. Inpoldering der Lauwerszee. Ten raadhuize van de gemeente Dantumadeel te Murmerwoude is op initiatief van 't Comité voor Werkver ruiming een vergadering gehouden, waarin aan de orde gesteld werd ge deeltelijke inpoldering van de Lau- werszee In dat comité hebben zitting vertegenwoordigers van tien Prov. Frieschen Bond van ..Patrimonium het Prov. Comité van den Chr. Boeren len Tuindersbond; den Chr. Landarbei dersbohd; den Ned. Boni van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders en 't Co mité van Chr. Besturenbonden in Fries land. Van de vergadering maakten deel- uit afgevaardigden der gemeentebe sturen van Achtkarspelen, Kollumer- ltnd c.a., Tietjerksteradeel, Westdon- geradeel, Oostdongeradeel; de rijks-in specteur voor de werkverschaffing, dc heer Falkena, en de Tweede Kamerle den: de heetren J. Bakker en H. Leen- stra. Uit deze vergadering is aangewezen een commissie van actie, bestaande uit ,de **u3jemeesters dei' respectieve ge meenten, en de heeren H. A. Verra, lid van de Prov. Staten en G. Feitsma. Men acht het verkieselijk de inpo1 le ring niet verder uit te strékken dan tusschen de Dokkumer Nieuwe Zijlen en Zoutkamp, waar 1200 II.A. van de beste kleigronden te winnen zouden zijn. Een grooter plan rekent met een af sluiting ZoutkampEnumazijl. De op pervlakte zou verdubbelen, maar de kosten zouden veel hooger zijn, wegens belangrijke groote waterstaatswerken die dan uitgevoerd zouden moeten worden. De Glindhcist. Men schrijft ons: Wanneer het zóó moriit doorgaan als het nu gaat met de giften en col lecten voor deze stichting, komen we aan het geraamde bedrag, en gaan er .zelfs boven. In het midden van liet jaar stonden de giften ongeveer stop, maar ze beginnen nu weer te vloeien: twee van f 100, één van f 500, -.-n vele kleine re van f 10, f 25 en minder.. De maand October zette goed in met die gift van f 500 uit Rotterdam, met nog een toe zegging voor de toekomst. En ook kwa men mooie collecten van kerken bin nen. Maar zoo moet het ook gaan. We moeten zelfs nog veel meer vooruit, in- dien-de Glindhorst zal blijven bestaan en tot nieuwen bloei komen. Wat zou het heerlijk zijn wanneer al le kerken die nog niets deden, nu ein delijk ook eens een collete of gift zon den; en alle vermogende Christenen ons ook eens verblijdden met een offer. Het girono. van den Penningmeester Ds. Hagon te Delft, is 35505. Het stelsel der locals krachten. De commssie van overleg P. T. T. heeft aan den directeur-generaal me degedeeld, dat het ingevoerde stelsel van locale krachten door haar onvoor waardelijk wordt afgekeurd. De opge dane ervaringen bleken zeer teleurstel lend te zijn. Als het dienstbelang inder daad eischt, dat soms locale krachten gedurende eenige uren per dag in den dienst te werk gesteld moeten worden, dan moeten deze h.i. steeds op schrifte lijke arbeidsovereenk. in dienst geno men worden. In het belang van den dienst moeten voorts alleen zij als hulpkracht te werk gesteld worden, die voldoen aan de ontwikkelipgseischen geldig voor de aanneming van het vas te kantoorpersoneel. Woonbehoefte land van Maas en Waal Het antwoord van den minister van financiën ten vervolge op de beant woording van vragen van het Twééde Kamerlid van Voorst tot Voorst om trent de vorderingen bij den wederop bouw van vernielde gebouwen in Maas en Waal, de regeling van door den wa tersnood aangerichte scHade en de uitbetaling van de vergoeding, luidt als volgt: De ondergeteekenöo kan in antwoord op de gestelde vragen mededeelen, dat de met betrekking tot het land van Maas en Waal getroffen maatregelen redelijken waarborg geven, dat de be volking, wat haar huisvesting, de stal ling van het vee en de berging van den oogst, betreft, den winter niet metzorg behoeft tegemoet te zien. Dat bij de taxatie van de schade en bij de uitbe taling van de schadevergoeding de billijkheid niet naar behooren zou in acht genomen <>n niet de noodige voort varendheid zou zijn betracht, is den ondergeteekende allerminst gebleken. KERK EN SCHOOL. Inaugurale oratie Prof. Dr. J. Waterink. Hedenmiddag heeft Frof. Dr. J. Wa terink liet hoogleeraarsambt aan de yrije Universiteit aanvaard met het uit ran omstreeks 6000 Wafel- t, vierkant model 12 ct., rpig 13 ct. tanddoek 70/110 36 ct. gebleekt 42 ct. sch bont Kinderschorten 85 65 li1/* ct- our Kinderschorten 1,00 80 65 ct. n,s Kinder Mouwschorten 1,25 1,00 spreken van een rede over: „Berekening of constructie". Van meer dan één zijde werd gepoogd aldus spr.,- het karakter van de weten schappelijke paedagogiek van de laatste vijftien jaren te bepalen. Maar de uit gestrektheid van het terrein, en boven al de vvaardeering van de onderscheiden verschijnselen, die zoo sterk uiteengaat tv as oorzaak, dat van een eenheid in de typeering van de huidige paedagogische istroomïngen allerminst kan worden ge sproken. Wat in de nieuwe opvoedkun dige richtingen bovenal ons treft is ter eener zijde, de haast en gejaagdheid, waarmee onderscheiden meihodes elkan der volgen, en ter anderer zijde de in nerlijke tweespalt en de ernstige ver deeldheid, waaronder de paedagogiek van onzen tijd zucht. Op onderscheiden wijze werd gepoogd het karakter en de lOGrzaken van de onzekerheid en de on- eenigheid op paedngogisch erf te bepa len. Daarbij moet het sterk treffen, dat de tegenstelling, die op het wijsgeerig erf steeds heerschte, ook een góed deel van de contrasten op paedagogisch erf voor haar rekening heeft. Ter eener zijde toch hebben we in de paedagogiek te doen met berekenbare grootheden. :De aanleg van het kind en de mogelijk heden bij opvoeding en onderwijs kun nen empirisch en experimenteel worden nagespeurd. Maar ter andere zijde wordt het opvoedingsdoel en het opvoedings ideaal beheerscht door beginselen en ideeën. Er valt bij de opvoeding te rekenen, maar van de andere zijde moet er systeem worden geconstrueerd. Deze tegenstelling nu tusschen be rekening en constructie beheerscht het veld van de wetenschappelijke paeda gogiek in onzen tijd. Als onderwerp voor zijn oratie koos spr. deswege: „Berekening of construe tie". Sinds Baco van Verulam is er een on- mekeer gekomen in de wetenschappe lijke methode, die ook de paedagogiek allengs ging beheerschen. Het natura lisme maakte van de paedagogiek enkel 'het vak van de bereke ning. Ook bij de naturalistische stroomingen is ei •onderscheid. De biologische, de psycho- logistische en de sociologische school gaan weer uiteen. Maar intusschen ko men toch al deze richtingen met de theorie, dat zij de paedagogiek als een wetenschappelijk geheel kunnen ontwer- 'pen enkel op grond van de berekening, in zijn bizarren vorm heeft dit natura lisme afgedaan, en het optreden van velen der naturalisten kan nu nog slechts een fiasco worden genoemd. Ook al zal blpken, dat de invloed van dit naturalisme nog veel grooter is dan zqn wetenschappelijke kwaliteit doen verwachten. Op een geheel ander standpunt, het standpunt van diet uiterste, staan zij, die vanuit de idee heel de opvoedkunde meenen te kunnen cons trueeren. Als voorbeeld noemt Spr. hier Paul Na torp, wiens'siys teem in'onzen tijd wel het beste voorbeeld is voor een paeda gogiek, die een zuivere constructie kan worden genoemd. Natorp vindt in zjjn „Sozialpaedagogiek", die geheel vanuit Natorp s logische idee is geconstrueerd, het systeem, dat zonder hulp van de onderzoekingen omtrent de practische f elevens, die ons volgens hem nimmer e idee leeren kennen, opgesteld, toch allerlei gegevens voor de practijk ons brengen kan. Nu moet wel ieder, die bepaalde gegevens voor een wetenschap verwaarloost, straks zjjn eigen weten schappelijk bouwwerk scheef zien zak ken. Geen" enkele wetenschap kan be paalde gegevens ongestraft veronacht zamen. f Het is dan ook geen wonder, dat er pogingen werden gedaan, de tegenstel ling tusschen berekening en construc tie, die telkens weer terugkeert, te over winnen. Een drietal pogingen treden daarbij op den voorgrond. In de eerste plaats komt dan de „Lebens pada - gogik" die, in aansluiting aan „die Fhilosopnie des Lebens" zoowel tegen de mechaniseeriog van net leven door de berekening, als tegen den ban van Speciaal Corset met elast. band voor zware figuren 4,00 2,87 Tricot Bustehouders 1,15 90 J5 ct. Pompadour Dames Revornfschorten 1,10 85 72V, ct. Dames Huishoudschorten 3,25 2,75 2,25 Bijzondere aanbieding Lingerie- Katoen, per coupon van 10 El 2,70 hoogere machten over het leven, bij de ideologische constructies, partij kiest Maar hoezeer mannen als Wynekenook invloed oefenen in onzen tijd, toch kan, gelijk Spr.» aantoont, bij een nader on derzoek niets anders worden gevonden, dan dat ook bij deze richting toch de paedagogiek door berekeninguit het gegeven leven wordt afgeleid. In de tweede plaats werd de poging om de eenheid (te vinden, ondernomen door de mannen, die in de ge meen- schap het nieuwe uitgangspunt meen den te kunnen vinden. Inzonderheid De wey kan als een voorbeeld worden ge noemd. Zijn stelsel, ofschoon genoemd met dezpliden naam als dat van Natorp, maar wetenschappelijk gezien, daarvan geheel afwijkend, scnijnt op het eerste gezicht een constructie, maar bij nader onderzoek is duidelijk, dat we ook hier te doen hebben met een opvoedkunde, die enkel door berekening uit het leven de wetenschappelijke paedagogische ge gevens afleiden wil. Wordt alzoo een overwinning van de 'tegenstelling „berekening-constructie" bij de besproken groepen niet gevonden, opzettelijk werd de» bedoelde tegenstel ling behandeld door Thecdor Litt. die dan, evenals Jonas Cohn zulks reeds deed poogde §en hooger gedachteveld- te vin den, van waaruit de tegenstellingen wor den opgelost, en de tweeheid als eenheid kan worden omschreven. Hij wijst dan op hetgeen Simmel noemde, „die Trans- zendenz des Lebens". Er is een grijpen van het menschelijk leven naar een iets, dat zelf geen leven is, een soort tegen- leven, dat echter met dit leven samen komt en er verbindingen mee aangaat. Mede onder den invloed van Ilusserl, en Scheler, werkt Litt de door Dilthey en Simmel vroeger geponeerde ideeën verder uit. Zocht nu Jonas Cohn 'de oplossing in de spanning tusschen mensch in dezen cultuurvorm en toe komstige cultuur, Litt zoekt de een heid in de spanning tusschen het subject en zrjn verhouding tot het object, welks verhouding het subject steeds beleeft als een harde en ontoegeeflijke eisch.' In het ander® dan het ik, in de cultuur goederen alle ligt de idee, en er is een stage wisselende spanning tusschen die twee; en uit deze spanning wordt door ontspanning, bevruchting en baring het nieuwe als vanzelf geboren. Zoo is de spanning tusschen het psychisch gege ven en de 'logische idee opgeheven. Hoezeer hier ook een overwinning van de moeilijkheid schijnt te zijn, in waar heid is zulks toch niet het geval. Immers voor de wetenschappelijke uiteenzetting der verhoudingen moge het systeem van Litt sluiten, zoodra een paedagogiek moet worden opgesteld, zal blijken, dat bij dit systeem de spanning tusschen praktijk én theorie zoo groot is, dat de zilverdraden op het schakelbord zijn do or gesmolten. Want immers van de idee is niets anders bekend, dan wat in de cultuurgoederen is" gerealiseerd. Dus zal hij, die een paedagogiek opstelt, toch weer zich tot hetgeen van de idee is gerealiseerd moeten wenden, om zijn fegevens te vinden. Dus hebben we ier twee systemen. Een, dat van de constructie bij het wijsgeerig benaderen van de vragen, en een, dat van de be rekening, zoodra men aan de eigenlijke paedagogiek toe is. Het verbaast niet, dat men de oplos sing van de mogelijkheden nog niet vond. Het autonome denken zal steeds bljjven schommelen tusschen de ttyee klippen, waarop zoo menig systeem reeds schipbreuk leed. Oplossing van de Schijnbare tegenstelling is er alleen bü het theïsme, dat in het „uit God, door God en tot God" zijn uitgangspunt neemt Hier is de causaliteit en de teleologie tot een hoogere eenheid samengevoegd In de psychische gegevens, in net be rekenbare toch,-is ook de idee Gods. En die wetten, die krachtens causaal ver band werken, zijn er tenslotte zoowel tom ons omtrent het wezen van het leven kennis te geven, bü hooger licht, als ook om straks het groote einddoel te De Christelijke paedagogie.lc heeft dus tot taak, om zoowel te bere kenen als te construeeren, maar dan zo», dat het berekenbare organisch in het oonstructie-geheel kan en moet werden ingevoegd. Voor de practijk van het onderwijs zijn deze dingen van groot gewicht. Gaat het bij de tegenstelling om de school van de opvoeding en de psychische krachten, om paedagogisch formalisme, of de school van den leerinhoud, di dactisch materialisme, bij ons stand punt behoeft er van een óf-óf niet te worden gesproken. Organisch grijpt de juiste leej-stof naar de vorming van den geest en de persoonlijkheid. De idee ods, die in de dingen is, correspon deert ook met de vormen, die er in den mensch aanwezig zijn, en die vor men vragen juist om den inhoud, die zelve de idee in zich heeft. Ook tusschen individualisme en socialisme gaat cie Christelijke paedagogiek en daarmee de Christelijke schoolpractijk een eigen weg. tSlecl^s bij het heteronome denken kan es" van een paedagogiek, die een eenheid is, etyrake zijn.' En daar ook slechts kan er komen een werkelijke Christelijke paedagogiek, die, naar ha ren aard, ook een nationaal karakter draagt. Zoo heeft de Christelijke paedagogië: iets te bieden'aan onzen tijd, die, in haar schreienden nood van verdeeld heid, om vastheid van' lijn onbewust roept. Vervolgens werden toegesproken de H.H. Directeuren, Curatoren, en Hoog- leeraren der V. U., de Commissie van Uitvoering va,n Gereformeerd School verband,1 en de Studenten aan de V. U. BUITENLAND. HET BRITSCHE MÏJNCONFLICT. Het congres van gedelegeerden. lOp de bijéénkomst der gedelegeerd den bleek gisteren te Londen, dat in de districten waren uitgebracht 73700ÜI stemmen tegen en slechts 42000 stem men voor de aanneming van de voor etellen der regeering. Van de bijna. 200.000 man, die weer aan het wèrki zijn gegaan, heeft slechts een zeer klein' gedeelte zijn stem kunnen uitbrengen. De gedelegeerden verwierpen na de be kendmaking van dit resultaat, 'de re- geeringsvoorstellen met algemeens stemmen. Na eenige ondergeschikte punten van huishoüdelijkenaard kwam het voorstel van Zuid-Wales aan de orde om de veiligheidsmannen uit de mij nen te roepen en een embargo' op alle! 'buitenlandscho steenkool te leggen. Het. voorstel wérd nog met twee pun ten uitgebreid, n.l. de bijeenroeping van een speciale bijeenkomst van het vakvereenigingscongres en de uitzen ding van sprekers naar de „zwarte streken" die, waar het werk vour een. goed deel hervat is om daar de delvers opnieuw te bewerken. Om over deze voorstellen groepsgewijze ie kunnen beraadslagen, werd het con gres te half vier een goed half uur geschorst; na de heropening werd over net uitgebreide voorstel-Zuid-Wales ge stemd, met het gevolg, dat dit even eens aangenomen werd met 549.000 tegen 194.000 stemmen. Het congres ging daarna tot van ochtend uiteen. KET CONGRES DER ENGEL3CHE CONSERVATIEVEN. Motie ter bescherming van den individueelen arbeider. Voor de eerste maal werd het jaar- lijksch congres dei' comservatiejyfai par tij, hetwelk gisteren te Scarborough geopend werd, voorgezeten dpiop een vrouw, mevfouw Caroline Bridgeman, de echtgenoot© van den eersten lord van de admiraliteit. Een van de eerste onderwerpen, idiei in behandeling kwamen, was1 het voor stel' tot wijziging van dei weit op de vakvereienigingen. In de motie, die met algemeène stemmen werd aangeno men, wordt er bij de regaeringi op aangedrongen elke staking, waartoe besloftenj zou worden zonder geheime stemming, on wettig te verklaren; ide veiligheid van den indiydiueeleni arbeider tegen kwellingen en intimi daties vanwege zijn politieke meerlin gen te verzekeren; het posten in massa en het posten voor ae particuliere woningen onwet tig itie verklaren; verplichtend te stellen, dat de na tionale afrekeningen van de vakver- leenigingien gecontroleerd worden door gediplomeerde accountants. Een toespraak van Baldwin. "Baldwin heeft op het congres te Scar borough gezegd, dat de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond en da ratificatie van het verdrag van Locar- no de bezegeling zijn van den triomf van de JBritsche diplomatie en de be kroning van het groote werk van den Britse-ben minister van buitenlandscha zaken. Er zijn regelingen getroffen voor de betaling der oorlogsschulden van Italië en Frankrijk op condities, die rechtvaardig gjeacht moeten wor den. Baldwin maakte een toespeling op het plan der regeering om de wet op d!e vakvereenigingan aan ©en nieuw onderzoek te onderwerpen. De moei lijkheid is een oplossing te vinden vooi de kwestie van de collectieve en de in- Idividueele rechten der arbeiders. DE OVEREENKOMST VAN PRUISSEN MET DF. HOHEN- ZOLLERN. Denkt Wilhelm aan terugkeer naar Duitschland? Officieel wordt uit Berlijn bevestigd, dat het nieuwe compromis-ontwerp met het huis Hoheazóitoi. door

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2