Geschiedenis der muziek COURANT VAN WOENSDAG 6 OCTOBER 1926 Ik wil op eu van deze plaats een ern stig waarschuwend woord zeggen tegen drankmisbruik en wat daaruit voort kan vloeien. Ik vertrouw, dat allen uit dit geval geleerd zullen hebben, en zooiets nimmer meer zal plaats hebben. Nogmaals betuig ik u, Familie, onze oprechte deelneming, en verzoek allen de overledene in hunne gebeden te her denken, opdat ons aller God hem ge nadig moge zijn. Hrj ruste in vrede. De heer Padding wenseht na de ern stige woorden van Ds. Hofstede en den loco-burg. nog een ernstig woord van waarschuwing te laten hoeren. Hü herinnerde aan de woorden van den burgemeester op de laatstgehouden vergadering der Oranjevereeniging, n.L dat net mogeljjk dit jaar voor net laatst kermis zou zijn, dat men er dus nog maar eens van profiteeren moest, Doch onze burgemeester zal niet hebben kun nen vermoeden, dat deze kermis zoo'n ontzettend gevolg zou hebben Op de kermis heeft, evenals vorige jaren, een der orgels telkens toege roepen: „Wat is het leven, Een stap naar 't graf'. Wellicht heeft het slachtoffer er zelf aan medegewerkt, dat wij dit dikwijls hoorden, doch hij zal niet hebben ver moed, dat deze stap door hem zoo spoe dig zou worden gedaan. Wie onzer heeft deze ernstige roep stem ter harte genomen? Wij staan hier j-ondom de groeve van een slachtoffer ran het drankgebruik en -misbruik., doch wie zal peilen alle geestelijke en zedelijke ellende, welké üe kroeg ons brengt? Een dichter heeft' eens gezegd: „Het opschrilt, dat boven de kroe gen moest staan is: Schooi voor de ar moe, den moordenaar, den dief; dat moest een ieder duidelijk kunnen lezen. Menigeen bad dan zijn vrjjheid liet Hebt haar lief. gij jongelingen, man- pen, .want achter 'üie vensters daar schuilt het verraad. Helpt allen mee den drank te verba,nnen, want in de kroeg maakt men slaven van het kwaad". Wie ook bij deze laatste kermis heeft gadegeslagen, dat zooveel jongens en meisjes van 15, 16 en 17 jaar van het eene café naar het andere liepen, is met schrik vervuld voor de gevolgen dezer uitspattingen, voor de geestelijke en zedelijke verwildering. Gods VV oord leert .ons, dat de zonden van ons volk onze^zonden zijn, en dat wp niet vrijuit gaan. tenzij Jat wij er den strijd tegen aanbinden. Ernstig wek ik u op, mede te werken dat zulke schandelijke herinneringen als dit graf,voor onze gemeente is. voort aan niet meer voorkomen. Wacht u voor den eersten borrel, die de eerste stap is op den weg naar het verderf. Daarna richt spr. zi^f tot de familie met woorden van deelneming en troost, doch waar menschelijke truost zoo wei nig vermag, wijst hij op Hem, Die al leen troosten kan, Die ook hen kracht kan geven om stil te zpn in Hem, jJat deze troost rijkelijic uiv deel moge zijn of worden en dat dit sterven voor ons allen nog een roepstem moge zijn ten leven. Een zwager van den overledene be dankte daarna allen voor de betoonde deelneming en eer, den overledene en' hen bewezen. In de St. Jozefskerk heeft Zondag morgen de Wel Eerw. heer Pastoor .Quant ïn een aangrijpende predicatie ernstig zijn verontwaardiging en smart over het in zijn parochie voorgevallene uitgesproken, er aan herinnerende, dat hij reeds jaren tegen de kermis heefi gewaarschuwd, welke zeker nu, na het vallen van een slachtoffer, verdwijnen zal. Hij verwachtte zijn parochianen des namiddags van half drie tot drie uur in de kerk om boete te doen over het voorgevallene en om den overledene in de gebeden te herdenken. Het ernstig luiden der doodsklok zou hen hëertoe oproepen. NIEUWE LEIDSCHË Zeer velen hebben aan die roepstem gehoor gegeven. KATWIJK. De Katwijksche burgerwacht hield gisteren een ledenvergadering, welko tamelijk goed was bezocht. De burge meester leidde als voorzitter de ver gadering. Na opening der vergadering las de secretaris de notulen, waarop geea aan merkingen waren. Vervolgens bracht de penningmeester de heer J. Baalbergen, financieel ver slag uit, waaruit' bleek, dat dank - zij de reeds dit voorjaar 'ingevoerde be zuinigingen, er op heden een klein batig saldo is. Gehöopt wordt op het1 einde van het boekjaar' zonder nadeelig sal do te kunnen sluiten. Vervolgens had de bestuursverkie zing plaats. Het geheele bestuur trad af en was herkiesbaar. Na stemmingen werden gekozen de heeren J. Baalbergen, C. v. Leeuwen, en Jac. Meijer, gekozen de heeren E. Sclio neveld, P. Slingerland en P. O. Bloot Da heer Jac. Gesink deelde mede, niet meer in aanmerking te willen komen. Na rondvraag, waarbij het aankoopen van een buks, voor de .te houden win- teroefeningen ter sprake kwam, welke aangelegenheid in handen gegeven werd van het bestuur, sloot de burgeiiieester met dank voor de opkomst en belang stelling, deze vergadering. In de gehouden bestuursvergade ring der Burgerwacht werden de func ties verdeeld als volgt: Burgemeester J. H. de Waal-Malefpt, voorzitter, J. Baalbergen, penningmeester, Jac. Mejj er, sec-retaris, C. 'v. Leeuwen, E. Soho- uèveld, P. Slingerland en P. C. Bloot, bestuursleden. Commandant de heer J. Meijer. Magazijnmeester is de "heer Ruw hot te Katwijk aan Zee. Het magazijn is gevestigd te Katwijk aan Zee. KATWIJK A AH DEN HUN. Gisteren, tegen den avond, had hier een trambotsing plaats, die vrij ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch gelukkig' met materieele schade afliep, hoewel de schade vrij aanzien lijk zijn zal. Vanaf de richting Noordwijksche weg kwam de voerman van den heer H. de Haan te Rijnsburg met twee achter el kaar gebonden wagens, beladen met pakken turfmolm, .bestemd voor bloem- bollendek. De wagens waren in het zeer nauwe gedeelte der Voorstraat, dat ligt tus schen Vooreinde en Achterweg, bekend om haar gevaarlijkheid, dat het voor het tegenwoordig verkeer te smal is. De electrische tram kwam uit de rich ting station Katwijk aan den Rijn, en hoewel de voerman 'Waarschuwde en ook niet tijdig genoeg uit dit nauwe ge deelte weg kon zijn, remde de wagen bestuurder laug niet tijdig genoeg en was een botsing onvermijdelijk. De voorste wagen met pakken turf molm kreeg de eerctvd ,w. Een jongentje van 5 jaar viel van het krat at „tusschen tram en paarden. Het liep best af. De wagen werd in de winkelramen van den heer J. Vooys geduwd, waarvan onge veer niets heel bleef. Nu volgde de tweede wagen. Deze werd van.de.eerste afgerukt. De pakken turfmolm vlogen ipveral heen. De wagen werd door de tram meegenomen en draaide een slag ia het rond, met het gevolg, dat wat er tusschen kwam, buigen moest. De wagen werd bijna geheel vernield tusschen de tram eu een muur van den heer J. Vooys. De muur werd ingedrukt. Gelukkig bevond niemand zich er ach ter. Van de tram waren de ruiten in gedrukt. De >,zittenden kwamen er ook, won derlijk genoeg, heelhuids af. Na eenigen tijd was de heer d.,H. en de Rijkspolitie ter plaatse aanwezig en werd van een en ander proces-verbaal opgemaakt. De heer v. Egmond vereeuwigde het voorgevallene op dé gevoelige plaat. Begrijpelijkerwijs was er veel volk op de been en de dienst had door het on geval groote' vertraging. De inspecteur van politie te Kat wijk heeft hij algemeene bekendmaking opgeroepen de personen, die inlichtin gen kunnen geven, aangaande het tram ongeluk, dat gisteravond alhier heeft plaats gehad, en vei zoekt hen, zich op te geven aan het politiebureau alhier of ten'gemeentehuize. NOOBDWIJK. Bij het alhier gevestigd corres pondentschap voor arbeidsbemidde ling waren de afgeloopen week als werkzoekenden ingeschreven 39 perso nen, t.w.i 2 broodbakkers, 1 huisknecht 15 losse arbeiders, 1 landarbeider. 1 opperman, 7 timmerlieden en 12 Vis- schers, Land- en Tuinbouw. Nieuwe werkwijze voor hei conser- veeren van gras. Zooals bekend is, gaat er van gras, klaver en ander groenvoeder bij het hooien of bij de bereiding tot zooge naamd pers voeder 3D tot 50 procent van dé voedingswaarde verlogen. Naar wij vernemen-beeft de heer B. H. Bertels, directeur der N.V. Bertels' Oliefabrieken en pionier op het gebied van rationèëlen gróenvoederbouw met benutting der luchtstikstof door mid del van vlinderbloemige planten en de bereiding van gras en ander groenvoe der tot zoetpersvoeder 1899-li'U"-, thans goed geslaagde proeven genom°n met een nieuwe werkwijze voor liet bewa ren vair gras, klaver en ander groen voeder, waardoor geea gpwb'Jits- en voedingswaarde verliezen ontstaan cn het voeder zijn sap en alle vitaminen behoudt. Tengevolge dézer werkwijze zal dus niet alléén het wintervoedsel voor het vee met 30 tot 50 pet.' toenemen, maar eveneens zal de veehouder nr'nder krarchtvpeder behoeven te gebruiken, waardóór belangrijke besparing aan kosten ontstaat. Dooi* de voedering van bet vee in den will ter met hèt'aan vitaminen rij kere gras en' met an Ier groenvoeder zooals klaver, serradella etc. zal ook de melk in den winter rijker aan vita minen zijn, .hetgeen voor kinderen en zuigelingen yan groot belang is Zoodra--de prpefnemingen zijn afge sloten, zal deze nieuwe werkwijze aan de Landbouwhoogescliooi te Wagenin- gen worden aangmo V-n. Stapelgrcenfen naar Amerika. Den vorigen .winter feijn groote hoe veelheden van de Langerdijker stapel- gropnten, inzopderheid winterkool, naar Amerika ^verscheept, waar zij flinken afzet vonden. Nu de export ,naar sommige landen, in het bijzonder naar Duitschland, dreigt te verminde ren, is het vinden van andere afzetge bieden van de grootste beteekenis. De vertrouwensmannen van de tuinbou wers, alsmede de handelaars trachten nu die maatregelen te treffen, waar door de uitvoer naar de Vereenigde Staten meer en meer wordt geconso lideerd. Te dien einde hebben de ex porteurs, op aandrang van de veiiings- vereenigi-ngen (het Centraal Bureau), zich met de betrokken Scheepvaart maatschappijen in verbinding gesteld, ten einde een permanenten uitvoer naar Amerika mogelijk te maken door het verkrijgen van verbeteringen en faciliteiten bij het vervoer en de ver scheping. JVIen vernacht vam deze be moeiingen goede» resultaten voor dtn tuinbouw. De tAinderscredieten. Op de begrooting voor de provincie Noord-Holland is f 50.000 uitgetrokken ruisckend tonenheelal, dat zich regen» boogwelft aan den hemel der eeuwen".. Zie. dat is een beatificatie van Bach's geweldig én aloverweldigend kunstenaar schap als, men zelden vindt. Wrj. willen intusschen wjjzen op een zeer praetische zijde ,van Bach's muzi kaal genie, op een uitvinding, of liever de volledige uitwerking van een vinding die het moderne muziekleven moge lijk hééft gemaakt. We bedoelen de ,;gelrjkzwevende tem peratuur', Men versta hieronder tem peratuur niet warmtegraad, maar tem pering, schommelingsgraad, zcoals mis schien duidelijk zal worden. Reeds in de oudheid was het opge vallen, dat zuiver zingen van 12 halve toonsafstanden geen zuiver octaaf op levert ,men komt iets te hoog uit. Zoolang men eenstemmig zong of speelde, bekommerde men zich weinig om dit verschijnsel. Zoodra evenwel de meerstemmigheid toenam, kwam men tot eigenaardige ont dekkingen. Men begreep, dat men uit moest gaan van een stabiele stemming. D© moeilijkheid was, hoe daartoe te komen. Een zelfde toon kon' als bestanddeel van verschillende aceoorden schomme lingen in zuiverheid vertoonen. Lagen de accoorden heel ver van elkaar, dan was de toon, die in 't eene accoord goed klonk, in 't andere valsch. Stemde men een instrument iti kwinten na-ar boven, piano of orgel, dan bleek, dat de bo venste toon in vergelijking met het uit gangsDunt, wel een halve toon te hoog lag. Bn toch moest het ootaaf rein klin Ifen. De moeilijkheid zat hierin, dat twaalf halve toonafstanden, meer ge- luids trillingen bevatten, dan de afstand van grondtoon tot octaaf. Het zuivere octaaf moest verdeeld worden in twaalf zuiver gelijke afstanden; daardoor werd aan de zuivere halve toonafstanden wel iets geknabbeld en ontstonden er zwe- ter tegemoetkoming aan den heer- schenden nood in den tuinbouw. Als we goed zijn ingelicht, is dit -bedrag, bedoeld als bijdrage in het vérlies, dat de provincie lijdt door haar garantsteb- lig voor 90 pet. van de door de Boeren leenbanken verleende tuinderscredie ten. Wie de financieel© resultaten van, den tuinbouw in Kennemefïand^ De Streek en Langendijk en omstreken lieeft nagegaan, zal tot de conclusie komen, dat het den tuinders, wien dat crediet verleend is, onmogelijk is ge \yeest dit af te lossen. Wel is dit reeds gedeeltelijk.ges.chied, doch in aanmer king genomen,'dat het verleend werd aan hem die toen op deii rand van den ondergang waren, en gezien de. zeer ongunstige uitkomsten van den tuin bouw na dien tijd, is het mrmschelijker wijze gesproken onmogelijk, dat door betrokkenen dit crediet wordt afgelost Zelfs zal het den meesten hoogst moei lijk vallen de verschenen rente te vol doen. De toestand van vele tuinbou wers is momenteel zoo zorgwekkend, dat in de a.s. zitting van de Provincia le Staten dit onderwerp ongetwijfeld een punt van beraadslaging zal uit maken. LIJST VAN VESTIGING EN VERTREK. Gevestigd. E. Hauft, dienstbode, K. -Mare 16. Th. Janssen, St. Aagtenstr. 20. N. WJt-' isen Elias. Nieuwsteeg 25. H'. P. Hennus, Breestraat 113. P. A. T- Meesl Oegstgeesterlaan 49. C. J. Rink, Don kerstee^ 19. O. J. v. d. 'Lans, dienst bode, Ütr. Veer 6. AH. Dompeling, slager, H oogtewoerd 71. N. Glasbergen! lenTam., 'wegwerker, Dillenburglerstr. 14a. M. Loos, dienstbode, Maarsmansi steeg 13. B. L. Leviet, dienstbode, Oude Singel 8. N. J. Bouma, Kaiser- straat 16. L. J. P. Frank, Noordeindel 41a. J. J. H. Pesser,. kruideniersbed.,. Medusastr. 28. F; G. Braakhuizen Zand voort, Rij 113b. weg 105. A. E. Tib- boel, kantoorbed.. Haven 44. J. A. A. M. Damen, sterrenkundige, Plantage! 7. C., J. v: Vliet—-V. d. Anker, Pa3- teursira'at 48. S. Geertsrria, huishoud ster, St. Jacobsgracht 22, G. H. Wijk- mans, Haarl'.weg 44a. H. Sohrijver, dienstbode, Hooigracht 38. G. Schrij ver, id. id. A. P. Ofner, W>. Singel' 102. H. A. J. Warmond en fam., koop man, Bankagtr. 20. H. E. A. Zaaijer,, iNoordeincle 52. H. M. A. Vrinten,, winkeljiii'fr., Breestr. 173. J. van Duij- venbodc, wer"meisje, Breestr. _107. Lie! Swie Pik, W. Rozenstr. 58. K. Wich- mann, dienstbode, Hdogl. Kerkgracht 21. T. Reijers, Hooge Rijndijk 114, E. Rostalsky, dienstbode, Oude Sin gel '118. A. van Wetten, boerenknecht,, Haagweg 68. Wj. Kleiner, zoutwerker, Botermarkt-4'. L. v. d. Geest en-^fam. los werkman, Levendaal 21. K. H, Tager, H. Rijndijk 198. A. El Schou ten, YVjTte Rozenstr. 30.- P. Tromp,, slager, Oude Heeren gracht 15. P. J. v. Leeuwen, Thorbeckestr. 3. C. M. Th. de Jongh, Da Costastraat 39. M. Kiel, gasfitter, K. Oranjegr. 1. J. Wijs- hake—de Haan, Formosastr. 22. S. T. Boer, reiziger, Morschweg '110a. 'C. Bruines, los werkman, Julianastr. 1. S. Kirchhof, Groenhovenstraat 21. C. T. Cornelissen, dienstbode, Sohelpetn- kade 47. J. Groeneveld, en fam., la- jdingmeester N. S., Amaliastr. 23. J. Sloot en fam., slager, Formosastraat lb. N. Hamrhelburg en fam., koster,, Levendaal 8. J. Schoonhoven, H. Rijn dijk 19a. V. V. Hansen, dienstboek', Oude Vest 223. C. Roggen, Oude vest 107a. Wje(d(. tM. E. HavenaarMeijer, Kaarsenm.str. 7. B. Dorhout, Hout- straat 5. G. Ottên, Acad. Ziekenhuis*, j A., van der Nat, slager, Steenstraat! I 55. W. A. Kasteleijn, koopman, Kager- straat 4. M. M. H. Kuijpers, Noords einde 44. J. Bakers, en fam., v. Olden- barneveldtstraat 39. J. A. van Leeuwen Schilder, .Rijndijkstraat 25. vingen in de zuiverheid, maar men re kende er op, dat het menschelqk oor, corrigeerend werkte en de harmonieën zuiver zou opvatten. Reeds voor Bach had Zarlino de kwes tie onder de bogen gezien, maar Bach paste de vinding streng- logisch toe op zijn „Wohltemperiertes Klavier", de me tnode. welke iedere pianist, die iets wil be teekenen nog, ten huidigen dage onder de knie moet hebben. Het spreekt vanzelf, dat deze „gelfik- zwevende temperatuur" van de grootste beteekenis werd voor de stemming van alle instrumenten en voor de ontwikke ling van het orkestrale samenspel. Het is haast niet te zeggen, van wel ken verstrekkenden invloed Bach's op treden voor de muziek is geweest. öm te beginnen schreef hij voor den Lutherschen eeredienst gedurende vijf jaren Cantates voor alle Zon- eh Feest aagen, waarvan ons nog ruim 200 oveF gebleven ziin, die een enormen rijkdom aan muzikale gedachten bevatten. Ik herinner verder aan de „Hohe Messe", het „Magnificat" en andere gees teljjke liederen. Ik herinner aan „Jo hannes- en Mattheus-passion", na 's mees ters dood absoluut vergeten, todat Men delssohn in het jaar 1829 de Mattheus- passion weer ontdekte en er een schit terend geslaagde uitvoering van gaf in het Gewandhaus te Leipzig 97 jaaf na het .ontstaan van 't grandioze Werk. Maar Mendelssohn's verdienste is het geweest, dat dit overrijke werk nu ook nimmer ipeer van 't concertprogramma is verdwenen en niet meer verdwijnen zal. En naast dezen rijkdom van kerkelijke en kerkelijk gekleurde wericen, waarin hij, zooals Diepenbrock zegt „in stille, devote extase de Protestantsche koraal verheerlijkt met de wonderlijk rijke ran ken zijner contrapuntische figuren, de lyridus van het religieus gevoel", naast cat alles zijn overweldigende orgelcom- posities, het machtige bouwsel zijner Vertrokken. A'. v. d. Zwan, Dein 'Haag, Keizier-' straat 296, Rusthuis. Fr. H. van Geen- huizen, Rotterdam, Zonderlingstr. G3. J. W. Tansen, vr., Amsterdam, ten Ka- testr. 08. G. H. Boshuizen, Amster dam, Rustenburgerstr. 41811. J. A. S. Litz, Avereest, Dedemsvaart bij Tram Station. B. M. Telders, Den Haag,; Mauritska.de 19. G. Schoneveld, vr.,. Rijnsburg, .Vliet n.z. 59. Hoos-Kramp vr*. Roelof ar ends veen, Spoorstj. 43o. G. Jongejans, Den Haag, Pluvierstr. 254. G. v. Zonneveld, Rotterdam, Jö- sephstr. 75a. J. Boogert, Den Hiaag, ■Kokstr. 163. Wl. E. Schmole, Zeist, bij: Montfoort Boslaan. W. P. Raadsen,, vr., Haarlem, KI. Houtweg 25. J. P. Redegeld, Leiderdorp, Dorpstr. 114. J.»A. Koeleman, vr., Breda, R.K. Gastl huis. A. van Riet, vr., Amsterdam, J. van Campenstr. 28. J. v. Vliet, vr., lOegstgeest, Endegeest". C. den Boom Den Haag, 2e Sweelinckstr. 197. R. .Zuidema, Goes, Rinimelandpl. 1. A.Mj Hamming, Rotterdam, N. Binnenweg? 30a. J. Th. Dijkstra, vr., Arnhem, Boul lievard Hoveling 4. M. L'. van Ham,i Breda, Kon. Mil. Academie. J. L. v. Dongen, Tilburg, Noordstr. 8. A. C. TrasserNieuwelaak, vr., Eindhoven,', lEricastr. 4. J. C. v. Óers,; Velseroord,, D. Zeeweg 14. A. G. de Jonge-Bakker,, vr. Den Haag, Kamp ertoe] ie si tr3. J. W'. Blomhoff, Vlissingen, Noordstr. 39! M. R. Urnans, vr. Almelo, Gest. det Goede Herder. Fr. L. Postel, Delft, lOude Delft 206. A. H. v. Vugt, Am sterdam, Huisstr. 4211. M. J. -Glauner, vr., Rotterdam, Tollenstr. 104b.-j. H., Hermans, Venlo, Straelscheweg 1. J.i Boo dij, "Oegstgeast, H. Morschv/eg 61. H. Groene\eld, vr., Den Haag-Loos- duinen, Oud-Roosenburg. N. G. Ver- brugge, vr., Rijswijk [Z.H.). Laan v. Holrust 11. Elkerbout-Vernoog, vr.y. idem, idem. H. Nieboer, vr., Benthuis zen, onderwijzeres. O. A. A. Kessel- ring, Breda, Kon Mil.. Academie. J. G. Brink, vr., Zeist, W. A. Hoeve. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. GROOTEND IJK, Vancouver n. RA. Jdam, 'i te San Francisco.' EEMDIJK, R'dam n. Vancouver,, 3 te Los Angeles. VEENDAM, 5 v. New York te Rot terdam. LEERDAM, R'dam n. New Orleans 4 v. Vera Cruz. NICTHEROY, Antwerpen n. SVan-i sea en .Vancouver p. 4 Lizard1. HOLLAND-AFRIKA-L1JN. V RIETFONTEIN, thuisr., 6 v. East (London. SPRINGFONTEIN, uitr., 4 v. Zan zibar. BATJAN, 5 v. R'dam n. Hamburg. NIAS, uitr., 5 v. A'dam via Anti werpen. RIJPERKERK, uitr., p. 5 Suez, HOLLAND WEST-AFRIKA LtJN. DJOCNA thuisr., 4 te Accra. HAARLEM, thuisr., 4 te Secconded KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GELRIA, uitr., 4 v. Santos NONTFERLAND, thuisr., 3 van Montevideo. ORANIA, thuisr., 4 v. Santqs. ROTTERDAMSOHE LLOYD. SLAMAT, thuisr., 8 (6 v.m.) te Mail seille verw. DELI, thuisr., p. 4 Kaap del Armi. TERNATE, thuisr., p. o Kaap' del Armi. TAMBORA, thuisr., 4 v. SaJjarg. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. RIOUW(, uitr., 3 v. Medan. JOHAN DE _W,ITT,- uitr., p. 4 Gi braltar. J. P. COEN, thuisr., 4 v. Algiers. BALI, uitr., 5 te Pt. Said. MANOERAN, uitr., 5 v. Suez. fuga's, zoo klaar, zoo krachtig, zoo fjjn weemoedig soms in hun verstilde mij mering, en tenslotte uitbruisend in de machtige harmonie van breed slot- accoord; daarnaast zijn Suites en Sona tes voor viool, zijn Suites voor violoncel, zijn concerten voor alle mogelijke toen' malige orkestsamenstellingen, zijn wer ken voor viool en piano, zijn strijkcom- posities, zijn fluitcomposities, te veel cm te noemen, vloeide uit de onuitput telijke bronnen van dezen rijken geest Alles in 'onbeperkte verscheidenheid voorhanden, alles verschillend van uit drukking, van kleur, van contrapuntiek en toch in alles- semper idem: Jon. Seb. Bach, „wiens wijdruischend tonenweef- sel zien regenboogwelft aan den hemel der eeuwen'. Er is een klein bezwaar, dat Bach's Cantates naar den eisch worden uitge voerd. Men mist de eigenaardige beko ring der pilde instrumenten van zijn tjjil Na Bach hebben de instrumenten zich wel bijzonder snel ontwikkeld. Reeds Filips Emanuël weet daarvan gebruik té maken. De iSde eeuw verfijnt alles, en wij hooren het moderne orkest reeds rui schen in de werken van Haydn en Mo zart. Het spraakvermogen der instru- menten wint altjjd, vooral bij de beida laatsten. Zij scheppen het tonenspel van bekoorlijke spontaniteit, zjj doen de me lodieën zingeii en jubueeren zooals een leeuwerik zingt in gouden luchten. Het is alles klaar en doorzichtig, het is vooral evenwichtig en rustig beheerscht Het js gericht op een uiterst gesubli meerde zuiverheid van vorm. Het zou de moeite waard zijn aan te toonen, hoe Mozart het karakter van de altviool heeft bepaald, en dit instrument z^jn persoonlijkheid heeft gegeven, wat hij gedaan heeft voor de ontwikkeling der symphonie, maar we moeten ein digen,' om in een slotartikel nog enkele gedachten over de moderne muziek neer te schrijven. - v. BACH. lipt kan onze bedoeling natuurlijk niei 3511, in deze serie opstellen een volle dige muziekgeschiedenis te schrijven Wij beschouwen de zaak slechts in vo gelvlucht en vestigen alleen maar de aandacht op enkele groote Ijjnen en bij zondere punten. Nu wij gekomen zijn tot de 17de en 18de eeuw, hebben we even stil te staan bij een_ groote figuur, wiens beteekenis door zijn tijdgenooten en eenige daarop ■volgende geslachten niet werd begrepen, wiens naam zelfs een eeuw lang werd vergoten, totdat Felix Mendelssohn Bar tholdy dien hoog hief en onuitwisch- baar deed gloeien aan het firmament der kunst, Johannes Sebastiaan Bach, Eenzijdig heeft 'daarna in de 19de feeuw de Duitsche muziekgeschiedenis het voorgesteld, alsof Bacn het begin was der muzikale cultuur. Dat is natuur lijk niet waar. Evenals alle grooteu rust Bach op een basis van wat voor afging, de muzikale cultuur der 15de en 16de eeuw. Zijn grootheid is die vau alle genieëa Hij neeït de mogelijkheden van hetgeen voorafging gepeild, gemeten, gewogen en tot nun zuiverste consekwenties door gevoerd; hjj heeft nieuwe mogelijkheden geschapen. Hü was een vervulling en een begin. Zijn prototype was onze Hollandsche musicus Sweelinck, leerling van den 'Venetiaan Zarlino, Sweelinck, die op de grens staat van zjjn vreugde aan Italiaansche klankbekoring en ue Noor delijk Gerrnaansche mystiek. Sweelinck, de „organistenmaker een der schep pers van de fuga, door Bach voleindigd Er loopt in meer dan één opzicht een lijn van Sweelinck naar. Banh. Bach ig_ de.organist'' bij uitnemendheid, de ken ner van orgel en klavier, door nem ge weldig vervolmaakt: hij doorgrondt de mogelijkheden der instrumenten; hij kent het geheim van het contrapunt als Paiestrina. maar wat door Palestrina al leen op. de stemmen wosdt toegepast vertoont hij in den samenzang van stem men, orgel en instrumenten. Ik kan niet nalaten, hier een ver heerlijkende passage van Alphons Die penbrock af te schrijven. „Is er niet 'óveral in zijn werk de echo van het verledene, de voorspel ling der toekomst, de temperatuur der lente, en gelijktijdigheid yan zomer en winter, van het oude en het jonge? Een wereld van nieuwe emoties, ge bouwd in geluiden, dé religieuze lyriek van het Noorden, de volksziel geheven tot zijii hoogste hoogte van voelen, tot religieuze extase, het rhythmische volks lieu en de daaraan verwante koraal met den door onvergelijkelijke vindingen van rhvthmus en harmonie vermeerderden rijkdom der uit Italië naar Holland en Nooro. Duitschland gevluchte polyphona kunst, verheerlijkt tot de zingende taal zijner stil verrukte visioenen melo dieën van lichaamlooze lichtheid, naïven humor of serene 'gratie, omgezongen van fijngolvende contrapunten, melo dieën, van teer-mystisch, of sterk-innig geloof, melodieënvan landschapsvisioe- nen, van innige lieflijkheid of zoete avondteerheid, alsof de innigheid zij ner emotie de zichtbare wereld stil over glansde. Het rhythmische volkslied, door de macht zijner meerstemmigheid vermenig vuldigd, tot flikkerende geluiden van apocalyptische visie3, tot zilverblikse- mend jubelgedaver vau zaligvervoerde engelenscharen, of geslagen tot wee- nende litanieën van weemoed en ang- stigen deemoed, de ziel van Hans Sachs, Alhreeht Dürer, en Memlinck, herleefd .m dien 'enen. en uitluidend in een wijd

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6