Dit nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7de JAARGANG' WOENSDAG 6 OCTOBER 192© fJUNIWIER 1945 NIEUWE LEIDSCNE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Geen stap 'terug. Er is in Indië de laatst© jaren een moeizame strijd gestreden, een strijd, waarin vooral de belijders van den Naam des Heeren een aandeel hebben gehad, tegen het buiten echt samenle ven van personen van beiderlei sekse. De bestrijding van het concubinaat in de kazernes was er een deel van. Dit is het meer bekende deel van dien strijd. Maar ook in de burgersamen- leving is dat kwaad bestreden. Met name heeft de Kerk hier een ac tie ontwikkeld, die wij dankbaar moe ten waardeeren. Maar ook verschillen de organisaties en enkele personen hebben zich in dien strijd gemengd.. Er is een tijd geweest, waarin het als fegel gold dat in de cultures een em ployé ongehuwd behoorde te zijn. Zijn levensomstandigheden waren van dien aard, dat hij niet in staat geacht werd dm op Europeesche wijze met een ge- xin te leven. Men zocht de oplossing niet in het verbeteren der bestaansvoorwaarden. Eerst na moeizamen strijd heeft de overtuiging veld gewonnen, dat hiér een geestelijke verwording werd in de hand gewerkt. Thans zijn wij zoo ver. dat in vele cultures ook de gehuwde employé's worden aangenomen niet alleen, maar zelfs bij voorkeur gevraagd worden. Geen wonder dat na zoo moeizamen ^trijd verkregen verbetering wordt ver iédigd. De heer Vester. Directeur der Ned. Handel Maatsch. die een rondreis door Indië maakte, deed er dan ook o.i. geen goed aan om zonder nadere ver klaring zich in dien geest uit te laten, dat de toestand van heden nadeelig twerken zou op het resultaat van den arbeid en dat vroeger dat resultaat zooveel beter was. Begrijpelijk is dat men van verschil lend© kanten zicb nu verdedigt. In de Deli Courant schrijft een plan tersvrouw, die de toestanden in 't cul tuurleven door en door kent. brieven uit ld© rimboe. Door de vereeniging van Assistenten is haar gevraagd om haar meening over dezen vermeenden achteruitgang en over het concubinaat Het doet ons goed dat in deze vrou- Wenmeening nu eens krachtig op klinkt: nooit een.stap terug op den weg. Met klem van redenen toont deze dame aan, dat het stelsel van gehuwde employé's niet alleen 'een geestelijke herleving bracht, maar ook omgekeerd een ma'terieelen vooruitgang van het cultuurleven. Dat met name de levens sfeer en de levenskracht daardoor ver hoogd is geworden, hetgeen ook de uit komsten van het bedrijf moet ten goe de komen. Wij hopen van harte, dat onze men- schen zich vooral scherp zullen zetten tegen elke poging om aan de golukkig veld winnende meening. dat het hu welijk in de cultures regel behoort te zijn, beletselen in den weg te leggen De Christenvrouw in Indië heeft een dure roeping te vervullen. Zorgen wij, dat zij er niet geweord worde. V Uitbreiding van cultuurgrond Op het landhuishoudkundig congres onlangs te Alkmaar gehouden,' sprak Ir. S. L. Louwes uit Zwolle over het onderwerp „Uitbieding 'van cultuur grond met steun der Overheid." Deze spreker legde er den nadruk op, dat te veel door de Overheid het in cultuur brengen van woeste gron den wordt aangegrepen als middel voor werkverschaffing. Z.i. is hét uit breiden van cultuurgrond een vraag stuk, dat op zichzelf steun beh'oeft en niet alleen als, middel om werk te ver schaffen. Een krachtig pleidooi voerde hij vodr het particulier initiatief, onder leiding van den landbouwvoorlich- tingsdienst. In het debat kwam uit. dat in en in het algemeen met twee moeilijkheden heeft te kampen. Aan de *eene zijde de bestrijding van de voortdurende werkloosheid. Aan de ander© zijde de seizoen werkloosheid. Men achtte met het in cultuur brengen van gronden wel een middel gevonden te hebben, tot beteugeling van de voortdurende werkloosheid, maar vreesde daar-nte gen, dat de seizoenwerkloosheid juist in die streken daardoor nog zou toe nemen. Dit is inderdaad een moeilijk vraag stuk. Een vraagstuk, zooals heel onze op export ingerichte land- en tuin bouw nog een moeilijk vraagstuk is. Zoolang onze tuinbouw in Zuid-Hol land nos zooveel moeilijkheden door BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TcL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 maakt, komt men er niet toe om in de veenstreken met tuinbouw te be ginnen. Toch neemt men van bevoeg de zijde aan, dat die gronden daar voor zeker geschikt zuilen zijn. Zoolang wij echter niet meer Ne- derlandsche industrieën bezitten, om onze vruchten te verduurzamen, en te verwerken' in tijden,, niet voor het oogstén geschikt, zoolang zal onze land- en tuinbouw nog to veel afhan kelijk zijn van de huitoniandsche vraag. Het komt ons voor, dat in die rich ting een oplossing gezocht moet wor den. Dan kan ook de uitbreiding van cul tuurgrond op grooter schaal ter hand genomen worden, en kan met name aan het intensiever in cultuur bren gen van den grond alle aandacht be- besteed worden. Wij- moeten meer dan tot heden ons onafhankelijk maken van het seizoen. De vruchten van onzen bodem, die in het buitenland verduurzaamd worden moeten wij hier houden en moeten door ons op de huitenlandsche markt worden gebracht. Datzelfde geldt ook, en wellicht nog dn sterker mate, van de landbouw producten. STADSNIEUWS. Politieke rede van Dr. J. Schokking. Vrijdagavond is in „Prediker" een ledenvergadering yan de afd. Leiden der Chr. Hist. Unie gehouden, waarin de oud-minister, Dr. J. Schokking, een rede hield over „De politieke toestand van dit oogenblik". Deze vergadering was, naar men ons mededeelde, niet voor de pers toegan kelijk. In „De Nederlander" van gisteravond vinden het volgende verslag. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren behandeld, o.a. de plannen voor den a.s. winter, de propaganda-organi satie en de Chr. Hist, pers, in het bij zonder „De Nederlander", kwam Dr. J. Schokking aan het woord. Spreker ving aan met er op te wij zen,- dat de politieke toestand 'van ons land in den laatsten tijd bijna onmoge lijk op zichzelf kan worden beschouwd. De samenleving met andere landen wordt steeds nauwer, in 't bijzonder op politiek gebied. Het kan niet ontkend worden, dat de Volkenbond een tot he den toe onbekend platvorm is geworden, dat invloed zal oefenen op de gangen, waarlangs het politieke leven,zich be weegt. Ook verandering in de opvatting der diplomatie, door de grootere af hankelijkheid van de centrale regeering. Er ontwikkelt zich een nieuw proces, waarbij 't steeds moeilijker wordt con flicten en moeilijkheden binnen de eigen frenzen op te lossen. Zoo wordt ook et politieke leven van ons land be- héerscht door de stroomingen in- het buitenland. Vervolgens gaat spreker de geschie denis v^n het afgeloopen jaar nog eens na, waarbij het parlementaire en het extra-parlementaire Kabinet aan de orde komen. Spreker heeft hjer ongevraagd aan leiding even het parlementaire stelsel te behandelen in binnen- en buitenland. Want, wat in ons land plaats greep stond ook niet op zich zelf. In schier geheel Europa is net parlementaire stel sel min of meer aan 't wankelen ge bracht. Hier was de Dictator de uitweg, zoo als in Italië, waar het parlement een instrument van Mussolini werd; elders ontstond een chaotische toestand, en men zocht tevergeefs naar de hand, waarvan leiding uitgaat en waaraan het volk behoefte heeft. Over de oorzaken loopen de meenin gen uiteen. Spreker ziet ze vooral in twee dingen, n.l. het algemeen kiesrecht en de evenredige vertegenwoordiging. Vooral dit laatste heeft het ontstaan van een aantal kjeine- partijen enorm in de hand gewerkt. Dat bracht ver warring, en aeed zoeken naar een uit weg. En nij richt men zich weer naar twee kanten. Eenerzqds de groep die de politieke groepeering wil beheerscht zien door geestelijke factoren, ander zijds zij, die de onderscheiding zoeken in het Democratisch of conservatief zijn. Spreker wijst er daarbij op dat dit geen volstrekte scheiding kan zijn. Indien men de geestelijke factoren tot criterium maakt, dan kunnen de an dere factoren nog niet terzijde worden gesteld; maar ook omgekeerd, indien men de onderscheiding zoekt in reactio nair en democratie, heeft men daarmee met de geestelijke factoren afgedaan. Op de vraag wat voor ons Chr. Hist, den voorrang heeft, kan het antwoord niet moeilijk ^ijn. 't Chr. beginsel is niet gebaat door een groot woord. We kun nen het eenmaal ingenomen standpunt handhaven, maar daarbij vooral aoor drongen zijn van het waarom? Spr. gaat vervolgens na hoe ander© groepen tegenover ons standpunt stel ling nemen. Ten $}otte komt spreker tot de vraag, of men weer tot de dusgenaamde coalitie moet geraken; terloops merkte hij op, dat van een eigenlijke coalitie niet meer gesproken kan worden, omdat de partij en niet, zooals vroeger, voor de stembus het. samen eens zijn geworden, om moge lijk een regeering te vormen. Thans heeft het overleg van de groepen niet met elkander plaats, maar overlegt elke groep afzonderlijk met den formateur. De Chr. Hist, zijn evenwel niet zoo zeer voor een spoedig herstel. Zij hech ten geen geloof aan de duurzaamheid van een gedwongen huwelijk, in geen geval ligt Iret op onzen weg om in die richting te sturen. Maar daartegenover moeten we ook niet al te veel jubelen in dezen toestand. Een warm appplaus beloonde spre kers rede. Eenige vragen werden ge stéld door de heeren Jac. Wilbrink, J. Jonk, C. Minderhoud en Dr. J. Riemens waarop Dr. Schokking uitvoerig van antwoord diende. Kamerkieskring „Leiden". Het bestuur van den Kamerkies kring Leiden zal Zatérdag 9 October te Den Haag vergaderen. In deze ver gadering zal o.a. aan de orde komen het voorstel om te komen tot een an dere samenstelling van het Centraal Comité en een andere wijze van Can- didaatstelling. Zooals men weet zijn deze voorstellen ter adhaesiebetuiging toegezonden aan alle Kamerkieskring besturen. Het Millioen. Wij ontvingen per postgiro van iemand, die zich tijdens de Millioen- actie in 1922 tot een bijdrage verbond, doch door ziekte niet in staat was zijn verpliching na te komen, een bedrag van f 20 voor het Milliocnfoiuls. Met harteijken dank aan den trouwe inlos ser van zijn eenmaal gedane belofte, zonden, wij dit bedrag naar „Bijltje", die voor accurate doorzending naar het juiste adres ongetwijfeld zal zorg dragen. Chr. Radio-vereenlging. Voor velen is tiet blijkbaar nog een geheim, dat hier ter stéde een Chr Sa- diovereeniging op Geref. grondslag bestaat. Het g3tal leden en belangstel lenden kon temn'nste. heel wat grooter zijn. Deze organisatie verdient die meer dere belangstelling ten volle In de eer ste plaats omdat zij beoogt ook dit ter rein voor ons oeginsel te bearbeiden Maar ook om de practische wijze waar op zij werkt. De heer Van den Bos toch houdt een cursus in toestelbouw en geeft inlich tingen over teoan'Ai 1>3 kwesties op ra- diögebied, terwijl, naar wij vernamen de vereeniging eerlang ook in ander opzicht van rich hoopt te doen spreken Voorloopig blijft dix echter nog een ge heim, dat iilem de leden weten mo gen. Hedenavoii acht uur vergadert de vereeniging weer in het catechisatie- lokaal van Ds. Bouwman aan de Hooi gracht. Dan is mïtecn te hooren :1e radio-rede van Ds van Arkel. van Utrecht. Wie komt? Verboden loterijen. Door de polit'9 zijn opf.4 October 'II processen-verbaal opgemaakt wegens verboden loterij-a op straat Allergische ziekten. Er is door Prof. Storm van Leeuwen en meidewerkers in het phar- maeotherapeutisch instituut der uni versiteit alhier een cursus gehouden] van 4 tot 6 October over: „Diagn< en therapie van allergische ziekten", j De cursus werd, wijl door D uitschiet artsen daartoe het verzoek was ge daan, gehouden in de Duitschie taal. Er hebben zich 25 artsen uit Duitsch- l'and en Oostenrijk, waaronder enkele! professoren/ aangemeld. De cursus wera Maandagmoirg|en om 10 uur geopend, waarbij prof. v. d., Hoeve, voorzitter van de faculteit, de deelnemers verwelkomde. Daarna volg de de voordracht van prof. Stormi van Leeuwen over: „De bet eekenis van huidreacties voor de diagnose van al lergische ziekten": daarna werd eeni aantal patiënten gedemonstreerd. 'S Namiddags werden de deelnemers- gesplitst in vier groepen en hadden practische oefeningen in het onder zoek van allergische patiënten en ini het vervaardigen van de daarbij noo dige „allergenextracten' Voor een deel der deelnemers hiéld! dr. Kremer in de Leidsche kliniek voor allergische ziekten een voordracht oven doel en beteeken is van deze kliniek, waarna spr. en ingenieur Einthoven de (deelnemers door de kliniek rondleid den. Des avonds waren alle deelne mers uitgenoodigld in de woning van prof. Storm van Leeuwen, waar recep tie werd gehouden, en tevens gtelegénr heid was tot bezichtiging van het in die woning aangebrachte systeem van ventral e verwarming door middel van vezache lucht. Gistervoormiddag hield prof. Stormi van Leeuwen een voordracht over: „De beteekenis van klimaatfactoren voor allergische ziekten" met demon straties, waarna klinische demonstra ties van patiënten volgden. Openlucht Uitvoering D. O. S. De te volgen route welke Zaterdag afgelegd, zal worden is als volgt: Vertrek Pieterskerkgrieht half drie uur, verder langs Priricessekade, Haar lemmerstraat, Hooigracht Nieuwe Rijn Kraaierstraat, Sportterrein. De sfoet zal voorafgegaan worden door de. Padvinders van de C. J. M. V. Onze stadgenoot, de heer D. Ver- straeten, slaagde j.l. Zaterdag te 's- Hertogenbosch voor het politie-diplo- ma. - De heer II H. Frehe, onderw. bij het M.u.l.o. alhier is bestemd voor den dienst in Nel - Indië. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advert en tl 5n per regel 2&/$ «ent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertent!5n bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, woeden dege lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. Rede van oud-minister Schokking over den polltieken toestan'd. Trambotsing te Katwijk, De gemeente Wassenaar gaat ovev tot stichting van een algen waterlel-' dingbedrijf. Buitenland. De voorstellen der Britsche regeering zijn overal door de mijnwerkers met groote meerderheid verworpen. Poincaré dringt aan. op spoedige ra tificatie der schnldaccoorden. Een stad in Britsch-Indlö door een dijkbrenk verwoest; 200 dooden. BINNENLAND. Het Nedeilandsch-Belgische verdrag. Verschenen is bet verslag der com missie van rapporteurs uit de Tvyeede Kamer over bet Nederlandsch-Belgi- sche verdrag, waarin de commissie als baar oordeel te kennen geeft, dat de openbare beraadslaging over het voor stel genoegzaam is voorbereid. Minister van der Vegte over het wegenvraagstnk. iHet Hbld. beeft den minister van waterstaat, mr. H. van der Vegte, ge vraagd, zijn meening over bet wegen- vraagstuk te willen geven. „Alles is mogelijk" verklaarde de minister met nadruk, „behalve dat er, zooals sommigen schijnen te vreezen, niets zal gebeuren. Zonder in een be spreking van detailpunten te vervallen kan ik wel zeggen, dat ik vast over tuigd ben,' dat de geldmiddelen zullen worden .gevonden, om met de werk zaamheden aan de nieuwe wegen, die onderhanden zijn. in 1927 met kracht te kunnen doorwerken. Ik ben even zeer overtuigd, dat óók voor het ter hand nemen van de verdere wegen' de geldmiddelen zullen worden gevon den .Als zij niet uit het Wegenfonds komen, dan zullen ze ergens anders worden gevonden. „Mijn overtuiging is, dat we binnen enkele jaren de rubriek „slechte we gen" in de couranten zullen kunnen sluiten en dat we kort daarna een an dere rubriek in de bladen zullen kun nen openen, onder den titel „nieuwe wegen." Het departement zal tezijner- tijd de berichten leveren, om die ru briek te vullen. „Ik meen wel te mogen verwachten, dat ook de provinciën, op bet voor beeld van het rijk, zich in edelen wed ijver aan de verbetering van de pro vinciale wegen zullen wijden, waartoe ze zooveel te gemakkelijker in staat zullen zijn door de bijdragen, die ze kunnen verwachten uit het Wegen fonds." Begrooting der staatsmijnen in Lim burg 1927. Bij een afzonderlijke wet voor de Staatsmijnen is de verdeeling van het in de Staatsmijnen gestoken kapitaal van f 78.000.000 in een aandeelenkapi taal van f43.000.000 in een obligatie- schuld van f35.000.000 gehandhaafd. Slechts is de rente van 5^ pet. per jaar voor het obligatiekapitaal terug gebracht op 5 1/4 pet. daar bij nadere berekening bleek, dat een rente van 5^ pet. te hoog was gesteld. Voor aanleg algemeen is geraamd f 346.000, voor bezoldiging en emolu menten van directie en beambten f3.480.000, voor algemeen© onkosten f 1.534.000; voor ontginningen en daar mede in verband staande uitgaven f 52.049.000; de ramingsstaat der mid-# delen wijst n.l. een bedrag aan van* J 59.266.500. Dn verwekkers van het mond- en klauwzeer. In de Academie van Wetenschappen te Parijs, heeft Roux, de directeur van het Instituut Pasteur, een mededeeling gedaan, die de ontdekkingen van Val- leé en Carré omtrent de bestrijding van het mond- en klauwzeer bevestigt. Dezen hadden n.l. gevonden, dat op zijn minst twee smetstoffen die ziekte veroorzaken. Die smetstoffen hebben ze A en O genoemd. De ziekte, door de laatste verwekt, is de érnstigste. De ziekte, verwekt door smetstof A im muniseert het dier tegen een herha ling, maar doet niets tegen de andere smetstof. Artsenijbereidkunst. Het wetsontwerp tot aanvulling van de Wet van 1 Juni 1865, Stbl. No. 61, regelende de uitoefening der artsenij bereidkunst, zooals die wet is gewij zigd bij latere wetten, is door den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijver heid ingetrokken Vaals' Burg. Armbestuur. De voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur te Vaals bet raadslid J. B. is als zoodanig ontslagen. Aan de com missie van de Financiën is een onder zoek naar de handelingen van dezen functionaris opgedragen. De heer B. zou n.l. als voorzitter van Éet Burg. Armbestuur pl.m. f 300 heb ben ontvangen van de Verzekering Mij. bij welke deze instelling de armen van Vaals voor geneeskundige hulp heeft verzekerd. Een onderzoek zal nu moeten uitmaken of deze gelden in de kas van het Burgerl. Armbestuur had den moeten worden gestort Middenstandsraad en valuta- concurrentio. De Minister van Arbeid, Handel en 'Nijverheid heeft tot den Middenstands raad het verzoek gericht, gegevens te mogen ontvangen betreffende den om vang van valuta-concurrentie voor zoover het den middenstand betreft, met name in de. grensgemeenten van ons land. Naar aanleiding! hiervfan heeft de raad een commissie benoemd, die de noodige gegevens zal verzame len. Voorts beeft de raad stappen gedaan tot het verkrijgen van ambtelijke ge gevens, die beoogen een vergelijking mogelijk te maken tusschen den in voer uit België en Frankrijk over de kleine grenskantoren in het Zuiden des lands over de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus dér jarea 1925 en 1926 Maximum snelheid. In verband met de berichten, dat vanwege de Ned. Spoorwegen bepaald is, dat op het traject LeidenDen Haag en op het traject SchiedamDen Haag met niet grooter snelheid dan 75 K.M. gereden mag worden, heeft de „Tel." een onderhoud gehad met den heer ir. H. P. Maas Geesteranus, chef van den Dienst van Weg en Werken, die verklaarde dat aan het machine- personeel opdracht is gegeven om op het traject geidenSchiedam met hoogstens een snelheid van 75 K.M. te rijden. Op dit traject mocht tot voor het ongeval bij De Vink 90 K.M. gere den worden, een snelheid, die gewoon lijk gereden werd door den trein op het oogenblik, dat het ongeval bij De Vink gebeurde. Wanneer aan de lijnen gewerkt wordt, wordt natuurlijk door borden aangegeven, dat -de machinisten lang zamer moeten rijden. Is het werk af geloopen, da nworden de borden wegge nomen en wordt met de gewone snel heid gereden. Het merkwaardige is nu, dat het vak, waarop het ongeluk ge beurde, reeds vier weken oud was en dat tal van treinen met volle snelheid et overheen gereden hadden voor het ongeval gebeurde. Waar nu op de lijn SchiedamLei den de zandballast door grintballast vervangen wordt een kostbare maat regel, waarmede dé Spoorwegen be doelden deze lijn extra solide te ma ken met het oog op de electrificatie heeft men uit een veiligheidsoogpunt, na het ongeval beslotén de maximum snelheid van 90 K.M. terug te brengen tot 75 K.M. Dit is echter maar een tijdelijke maatregel, die thans voor het eerst in ons land wordt toegepast. Op deze lijn is herhaaldelijk proefgereden loor de spoorwegautoriteiten, zelfs met een snelheid van 103 K.M per uur. Zelfwerkend blokstelsel. Naar de „Tel." verneemt, voldoet het zelfwerkend blokstelsel, dat 18 Juni j.l. op het baanvak GoudaOudewater in dienst werd gesteld en waarvan wij destijds een beschrijving hebben gegeven, zóó goed, dat eerlang de proef op enkele andere baanvakken zal wor den voortgezet. Sedert het begin van ie proef zijn slechts enkele storingen voorgekomen, die evenwel op den treindienst niet van invloed waren, en onmiddellijk konden worden verholpen. Op dese sein

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1