NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 OCTOBER 1926 UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Burgerlijke Stand Geboren: Cla- zina Maria, dochter van Cliristianus van der Geest en Maria Johanna Cor nelia Waasdorp; Ondertrouwd: Cornells Leonardus •Borst, jm., 24 jaar en Maria van Haas trecht, jd., 21 jaar; Christiaan Cornelis BeVik, jm., 26 jaar en Johanna Anna van der Meer, jd., 24 jaar; Anthonius Maria van der Meer, jni, 27 jaar en Hefena Maria de Jong, jd, 24 jaar Getrouwd: Christianus v#n Leeuwen jm., 36 jaar en Petronella 1 Araie, jd., 3G jaar; Marinus Overbeeke, jm., 26 jaar en Alida de Vries jd., 22 jaar Overleden: Johannes Jacobus van der Voort, 11 jaar; Johanna Cornelia van Hameren, 17 jaar; Cornelis van der Meer, 78 jaar. Door de gemeentepolitie van hier is Vrijdagmiddag te Vinkeveen gear resteerd zekere A, Meervoort, verblij vende to Rotterdam, die verdacht wordt de verschillende diefstallen, gepleegd tin dens de Oranjefeesten van Dinsdag en Woensdag j.l., op zijn geweten te neb ben. Na aan een voorloopig verhoor te zijn onderworpen, bij welk verhoor hij reeds enkele feiten moest bekennen, is hii gevankelijk naar Haarlem overge bracht. ROELOFARENDSVEEN. De collecte tijdens de Oran/jefees ten, gehouden ten bate van het jeugd werk van het Patronaat St. Alpysius, alhier, heeft opgebracht de mooie som van f 113,03. Tot sluiting van het seizoen zullen op Zaterdag 9 en Zondag #io October a.s., de laatste zeilwedstrijden plaats hebben, uitgeschreven door de Zeilver- eeniging Braasemermeer. Zaterdags zul len alleen de 6 Meters uitkomen. ALPHEN a. d. RIJN. In de groote zaal der Chr. II. B. S. alhier heeft de ontdekkingsreiziger de heer Visser een lezing gehouden over de onbekende gebieden tussehen Hin- du-kush en Kara-Korum. De zaal "was geheel bezet toen de heer Visser eenige mededeelingen deed over den opzet der grootsche onderneming om een tot heden ongekende wereld van sneeuw en ijs in kaart te brengen en allerlei meteriologische en geog aphische proeven te nemen. De expeditie waar van de heer Visser de leider was, be stond uit totaal 100 personen, die ge durende een tweetal jaran in onbeken 'de gebieden vertoefd heeft. Vele geva ren zijn getrotseerd en vele moeilijkhe den moesten overwonnen worden. De heer Visser illustreerde zijne lezing met een keur-collectie lichtbeelden. Schitterend, machtig waren de beel-^ den, die ons getoond werden. We we>* ten echter niet, wat we het meeste moeten roemen: het schitterend land schap met schier oneindige sneeuw- ->n ijsvlakten, of de enorme .wilskracht en het doorzettingsvermogen van dezen Nederlandschen ontdekkingsreiziger. Ds. Veldhoen sprak (jan o<>k een woord van grooten dank voor wat he denavond was gehóórd en gezien. Tenslotte sprak de Burgemeester ook nog eenige waardaerende woorden waarna de zaal in de beste stemming verlaten werd. BOSKOOP. Zaterdagavond brak in de Centrale broodbakkerij aan de Nïeuwstraat een begin van brand uit. De brand, die nabij den oven was ontstaan, en waarschijnlijk veroorzaakt is door stof wat achter den oven was geraakt, nam een zeer ernstig karak ter aan. Toch konden verschillende toe gesnelde personen de brand nog meP emmers water meester worden. Een uitgerukte brandspuit behoefde geen dienst te doen. mAan de Zuidkade kwam de wiel rijder C. met zijn rijwiel in aanraking met een passeerende auto. C. kwam er goed af, doch rijn rijwiel werd terdege beschadigd. De autobestuurder beloofde de schade te zullen vergoeden. Door' de vereeniging „Arbori-cul- tura", zal on Maandag n October, des namiddags 8 uur,' een lezing met licht beelden worden gehouden in het hotel Klaassen. Als spreker zal optreden de heer H. Gorter, uit s Graveland, met het on-; derwerp: Herinnering uit mijn plan tersleven. De bloemenveilingen in deze ge meente zullen voortaan op Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag worden gehouden, telkens aanvangende v.m. te 9 uur. t Door den heer J. Blanken alhier zijn in den Laag Boskoopschen polder in twee palingfuiken twee büna vol wassen vischotters ge&ngen. Op een nader door den burge meester te bepalen tijdstip, vallende in een der namiddagen of avonden tus sehen 4 (en 8 October, zal een brandweer oefening, tevens materiaal-beproeving worden gehouden. Voor ae manschappeen van de spui ten- of slangenwagens, welke het eerst tot watergeven gereed en het volledigst bemand zijn, zullen 4 premiën worden uitgeloofd, van resp. f15, f 10, f 7,50 en f 5. De aanvang der oefening zal door eenige malen onderbroken «lokkenge- lui worden bekend gemaakt. Eurgerlijke stand. Geboren: Basti- aan, z.v. J. Eenders en A. v. Leliöveld Johannes, z.v. P. v. Hartingsveldt en !M. Hort. Ondertrouwd: M. Blanken en J. den Ouden. Getrouwd: W. T. van Leeuwen, 21 jaar en E. G. J. Breukman, 19 jaar. P. Kromhout, 32 jaar, en N. M. v. d. Broek, 25 jaar. J. Boon, 27 jaar en J. F. Overvliet, 25 jaar. HILLEGOM. Maandag namiddag 3 uur werd de 13-jarige de Gans door eigen on voorzichtigheid, aangereden door een boerenwagen, waardoor hij kwam te vallen en bewusteloos hij* den heer De Mooy werd binnengedragen. Dr. Steen- meyer verleende de eerste geneeskun dige hulp, waarna hij door dón heer De Mooy Jr. huiswaarts werd ge bracht. KATWIJK. Zaterdag had de eind wed strijd plaats van den schietwed strijd, uitgeschreven door cle Katwijk- sche Burgerwacht. Prachtig mooi weer begunstigde den wedstrijd. Mooie uit komsten werden behaald, welke ge voegd werden bij die dér vorige week en die denuitslag bepaalden. In totaal waren nu door allen G series geschoten van 5, n.l. 2 knielend, 2 staand. 2 lig gend. De staande series gaven de mees te moeilijkheden en minder beste uit- k9msten. Geschoten werd op schijf B. W., telling 110. De uitslag was als volgt: In de A-klasse: 1ste prijs: J. Baai- bergen 240 punten, 2de prijs Jac. Meijer 237 p., 3de pr. P. Slingerland 237 p. (poedel in staande serie), 4de prijs E. Schoneveld 234 p., 5de pr. C. van Leeu wen 230 p., 'Jdo pr, .Ter Varke.visser, 226 p., R. Trousselot 223 p.; In de B-klasse wa9 de uitslag: 1ste prijs S Minnee Sen 214 p., 2de pr. .1. de Kreek 205 p., 3de pr J. T. Kobus 195 p 4de prijs Jac. Bloot 187 p. Na afloop kwam men samen in do Cantine, alwaar de Commandant, de prijzen aan de verschillende winners uitreikte Tegelijk werden enkele huis houdelijke aangelegenheden hespro- ken en plannen en -?en regeling ontwor pen voor de winterwodstrijden; De eer ste zullen zijn het buksschietcn, wat spoedig zal aanvangen. Na een woord van dank te hebben gebracht aan het lid door wiens finan cieelen steun heet mogelijk was ge weest deze wedstrijd te houden en me de aan den heer Verlint, die bij de prij- zenaankoop z'n sympathie tegenover d© Burgerwacht getoond had, sioot de Commandant met een opwekking om dezelfden ijver te blijven toon-m, deze bijeenkomst. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tofc groot ongerief van velen zal de straatweg langs het plantsoen aan de Sandtlaan ook ten dienste van het vernieuwen der waterleidingbuizen, wor den opgebroken. Haa het vorig jaar ongeveer op denzelfden tijd aldaar het ongeluk, dat het vervoer naar de groenteveiling door het Plantsoen moest plaats hebben, waar door ocJe dit voor een groot gedeelte werd vernield, thans, na een jaar. krijgt men dezelfde misère terug voor net op breken van dezelfde straat. Woensdag as. zal "vanwege de A. R.^ propagandaclub 0Groen van Prin sterer" gelegenheid worden gegeven'de radio-rede van Ds. R. E. van Arkel te hooren. De consistoriekamer der Geref. kerk zal hiervoor in orde worden gebracht. Te 8 uur precies zal de bijeenkomst (aanvangen./ Ds. v. Arkel zal spreken over: „In drukken uit het' Heilige Land". KOUDEKERK. Bij genoegzame deelname zal hier worden opgericht een gymnastiekver- eeniging, waarvan ook Bewoners van den HoogenRijndijk te Hazerswoude lid kunnen zijrt. Indien mogelijk, zullen afdeelingen ge vormd worden voor jongens en meis jes beneden de 16 jaar en voor dames en heeren. De gymnastiek zal, behalve de gem ne vrije oefeningen, ook de oefeningen aan rek, ringen, brug enz. omvattea Het comité bestaat uit de heeren J. E. M. van Beers," E. Bersma, W. A. van Bezootjen en A. Mieog. Gevestigde en vertrokken perso nen. Ingekomen Van Alphen aan den Rijn, Trijntje Meijer, van Lisse, Anna Jongeneel, van Warmond, Catharina van Leeuwen, van Hazerswoude, Annigje van Aalrum, van Medemblik, Leendert Combée. Vertrokken naar Hazerswoude, Hooge Rijndijk, Hendrikus Bernardus Rikken, naar Moerdijk, kostschool, Liza Maria Rikken, naai- Oegstgeest, Nassaulaan 34 Petronella Margaretha van Vegten. naar Deventer, Binnensingel 100, Johannes van der Lee, naar Woubrugge, Veenpol der, Wilhelmus Johannes Hoogenboom, naar Leiden, Rijndijkstraat 25, Johan nes Anthonius van Leeuwen, naar Al phen aan den Rijn, Grijp ens teinstr. 2, Antje Piers, wed. van Hi v. Diggelen, naar Leiderdorp, Achthoven, Aagje Oudshoorn, naar Gramsbergen, Jonan Munster.' De brandweerverordening voor de ze gemeente heeft een belangrijke her ziening ondergaan. Tegelijk is aan enkele brandweerlie den wegens hun gevorderden leeftijd op de meest eervolle wijze ontslag verleend met dank voor hun aan de gemeente be wezen diensten. Tevens is een brandwacht ingesteld, waarover de heer T. Molema Wzn. als commandant is aangesteld. De vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging „Hazerswoude-Koudekerk", hield haar 3de jaarvergadering. In een vluchtig overzicht gaf de se cretaris de wederwaardigheden der ver eeniging weer, waaruit bleek, dat het le dental stationair bleef, kinderen bene den 10 jaar vrij van contributie waren en in bet laatst verloopen jaar aan 73 patiënten hulp was geboden met onge veer 1400 verpleegdagen, verdeeld over de drie ziekenhuizen in hst naburige Leiden. Op ?o statuten was Koninklijke goed keuring verkregen en besloten eerlang aan alle hoofden van gezinnen een uit treksel uit het reglement uit te reiken waarin alle bijzonderheden worden weer gegeven, welke belanghebbenden noo- dig hebben te weten. Besloten werd dat degenen, welke geen lid zijnde, bij eventueele noodzak© lijke opname in een ziekenhuis zich mochten aanmelden, een niet onbelang rijk bedrag Zal moeten storten, waarom een ieder nogmaals dringend wordt uit genoodigd, van deze nuttige instelling ^ijtijds te profiteeren. Lilt het verslag van den penningmees ter bleek, dat de ontvangsten hadden be dragen met inbegrip van bijgeschreven rente f 7375,24V2 en aan uitgaven de somma f 4629,42, zoodat het batig saldo bedroeg "f f 2745,821/2, zoodat op he den het'reservefonds met inbegrip van de vorige saldo's bedraagt 1 7841,521/2 De vergaderingen onder leiding van haren uitstekenden voorzitter, den bur gemeester van Hazerswoude, hebben steeds een aangenaam verloop, en allen, ook de beide plaatselijke geneesheeren werken krachtig samen, deze nuttige instelling, zoo goed mogelijk aan het gestelde doel te laten beantwoorden. LEIDERDORP. Vergadering van den Gemeente-* raad op Vrijdag 8 October 1926, des namiddags half acht uur. Agenda: 1. Mededeelingen. 2. Vaststelling verordening hefiing schoolgeld. 3. Verzoek bestuur Herv. school om gelden te mogen ontvangen voor de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs; cn oen verklaring van ouders, die voor hun kinderen openbaar onderwijs verlangen. 4. Vaststelling Legger der Wegen en Voetpaden. 5. Wijziging begrooting 1926. 6. Vaststelling begrooting 1927 en heffingspercentage plaatselijke inkom stenhelasting. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Cor nelis Wilhelmus, zoon van A. de Haas en W. A. Augustinus;' Maarten, z. v. H. Plug en T. Hazennoot; Theodoras Pe tras, zoon van H. D. Alkemade en M. C. D. Zwetsloot; Geertrui-da Maria Theresia, dochter van W. F. Berk hout en F. G. Hoek; Gerardus Qurinus, zoon van J. Koelewiin on H A Barger; Sophia Cornelia, dochter van Th. Al kemade en A. W. v. d. Stem; Getrouwd: Petras v. d. Linden. 34 j. en Engelberta Maria Smit, 31 j; Jo hannes Mourits, 29 j. en Maria Koster, 20 j.; Alb. Carel Schenk, 29 i. en G. J. Marijt, 27 j.; Cora, van Rooyen, 25 j. en Cath. Corn, van Duin, 24 i. NOORDWIJK AAN ZEE. In de Herv. Kerk werd de vorige Zondag voor de Kerk een extra gift van f 25 gecollecteerd. Zondagmiddag liep het dochtertje van den heer E. v. R., op den Nieuwen Zeeweg van den eenen. naar den ande ren kant. Ongelukkigerwijze kwam juist een auto aan, waardoor het kind werd gegrepen en overreden. Twee wie len van de luxe auto, genummerd H 15811 reden over lichaam en gezicht. Bij den heer de B., voor wiens woning het ongeluk geschiedde werd het bin nengedragen. Spoedig was dókteer H. ter plaatse, die overbrenging naar het ziekenhuis te Leiden noodzakelijk achtte. Vermoedelijk heeft het kind in wendig, zware kneuzingen opgeloopen. Daar de autobestuurder langzaam reed en voldoende signalen gegeven en geremd heeft, treft dezen geen schuld. WASSENAAR. Burgerlijke stand. Geboren: Johan nes Maria, z.v. N. M. v. Leeuwen en C. J! Lubbe. Barbera Cornelia Petro nella, d.v. W. J. S. van Rijn en A E. van Vuuren. Cornelia Johanna, d.v. E. Snelderwaard en M. H. Tolido. Overleden: A. Vink, 57 jaar, echtg. van M. Kool. P. H. Prins, 15 jaar. Ondertrouwd: M. Drop, en C. S. Hol laar. H. Ch. G. J. van der Mandere en M. Th. J. Alers. G.XJ. A. van Dam en F. C. H. Samuels. A. de Ruiter en H. P. D. v. d. Vijver. 'ZOETERWOUDE. Door van der S., schipper alhier, is bij den veldwachter een klacht in gediend tegen zijn buurman v. d. H. wegens het mishandelen van rijn doch ter Margie. Het schijnt dat v. d. H. ach heelt verscholen in het lange riet en toen het meisje aldaar passeerde plotseling te voorschijn is gekomen en haar heeft geslagen. Een niet 'gezellige ontmoeting, mid den in den nacht voor een meisje, want het was ruim 12 uur 's nachts. Alhier is ingebroken in de onbe woonde villa Grenshoek. Een groote hoeveelheid kleeding, be nevens nog eenige andere voorwerpen werden weggehaald van de dienstboden kamer. De tuinman, die twee personen op het erf ontmoette, met een groot pak kleeren van de dienstbode, wist nun te beduiden hun buit achter te laten, en te vluchten. Zij zijn bij de politie nog niet bekend Maandagmiddag ruim 12 uur, had op de Rijndijk alhier een aanrijding plaats tussehen de auto H 35283. be stuurder de eigenaar S. K. uit Alphen en een wielrijder, den heer v. Venetiën uit Leiden. De wielrijder werd vrij ernstig aan het hoofd verwond en zijn rijwiel büna geheel vernield. Volgens ooggetuigen ligt de schuld geheel bü den bestuurder 'der auto, die links van den weg reed en blijkbaar niet zag, dat een wielrijder uit de tegen overgestelde richting kwam. Dr.*Persant Snoep uit Leiderdorp ver leende eerste hulp, waarna de heer v. V. door dezelfde auto waarmee hxi werd (overreden, 1 naar zqn woning is ge bracht. GEMENGD NIEUWS. Roeiboot overvaren. Zon- idagavon'd tegen 10 uur heeft op dei Maas te Rotterdam een ernstig onge val1 plaats gehad'. In een roeiboot wa ren twee personen gezeten, die) zich vani Katendrecht naar de Waalhaven bega ven, om daar te visschen. Ter hoogte van het benzineterrein gekomen werd de roeiboot overvaren door een veer boot van den dienst ScliiemandHey- plaat. De kapitein van de „Heen en (Weer 15" had, de roeiboot niet gezien omdat deze geen licht voerde. Ter stond na de aanvaring kantelde de roeiboot en geraakten de beide man nen te water. Een hunner, de 45-jarigd havenarbeider iW'. F. P. Walter uit de Tolhuisstraat heeft zich zwemmende eenigen tijd boven water gehouden en) wist zich fta-n de roeiboot vast te grij pen. Even later weild hij door „Heen en [Wieier 15" opgepikt. De tweede, <de on geveer 40-jarige havenarbeider J. Ha- vermans, verdween onmiddellijk in de) Idiepte en verdronk. De rivierpolitie, die spoedig tet plaatse was, ving onmiddellijk metl dreggen aan, doch het gelukte haari niet den ongelukkige te vinden. Naar! wij nader vernemen, waren de beide) mannen eviem te varen'in een. '"af ét je geweest aan de Barendreohtstraat en Hadden zij daar bier gedronken. Volgens getuigen waren zii toen niet geheel nuchter meer. Wel hadden zijl een lantaarn bij zich, doch deze schijftti zoo geplaatst, te rijn geweest dat do kapitei van de „Heen en Weer lo het licht niet heeft kunnen zien. Auto omgeslagen. Zondag middag is op den Haarlemmerweg een uit Amsterdam komende auto door hetl afbreken van de stuurstang, vlak bij de vooras, omgeslagen. De bekende bil jarter, de heer Robijns, die zich in deni wagen bevond, kwam, in de sloot te recht, doch kreeg geen letsel; een da me werd. door glasscherven gewond, de t wee andere inzittenden kwamen er wonderwel af De lantaarnpaal, welke ten slotte den) wagen tot staan bracht, knapte bij den grond af. Ontzettend ongeluk. Eeni ontzettend ongeluk heeft ZoridaglavondJ omstreeks 7 uur tussehen Rotterdam en Delft, op ongeveer 10 K.M. van de laatste gemeente, plaats gehad. Het was het tweede verkeersongeluk op denzelfden dag. op dezen weg, doch) het was in omvang en gevolgen veel» ernstiger dan dat van den jeugdigen) motorrijder, want niet minder dan ze ven personen, waarvan vier jonge kim deren, werden gewond, enkelen zóo ernstig, dat weinig) hoop op herstel' ge geven wordt. De familie van den heer Grundiel, een stalhouder uit Rotterdam, was uit njden gegtaan in een klein, open wa gentje. Het waren de schoonoudersi van den heier Grundel', diefis echt ge- noote en zijn vier kinderen van 5, 4 en' 3 jaar en een van 14 maanden. De heer o. zelf was thuis gebleven. Even voofbn*Delft, op den terugweg, naar Rotterdam, schrok het paard van ieen voorbij rijdende auto. De oude man, "die mende, kon niet voorkomen,, dat hét wagentje tegien de verhoogingi reed, die daar ter praats© naast aen weg is. Het sloeg om en op het oogen- blik, dat alle inzittenden er uit vielen, kwam een auto 'aan, die blijkbaar nieti meer remmen kon, en midden in de groep op den weg liggende menscheni reed1. Het spreekt vanzelf dat de gevol gen ontzettend' waren. De oude man bekwam een zoodanige hoofdwonde, dat men reeds aanstonds] voor zijn leven vreesde. Van de oude) vrouw werd waarschijnlijk de ruggen graat beleedigd, het jongste kind kreeg een gapende hoofdwonde. Ook de an dere kinderen bekwamen evenals hunl moeder verwondingen door den val uit) het wagentje, hoewel de auto hen mee heeft geraakt. De gewonden werden voorloopig bijl boeren ondergebracht. De Delftschet politie, die telefonisch gewaarschuwd) was, kwam reeds 10 minuten na het on) geluk ter plaatse met den politie-auto, waarin zich ook een brancard bevindt. jOok eenige Delftsche doktoren kwa men spoedig daarop per auto bij de eje- [wonden aan. Deze werden zoo spoedig .mogelijk naar het ziekenhuis te Deltt' overgebracht. Het bleek, dat zoowel de oude men- schen als het kind in levensgevaar ver keerden. De schoonvader vtm den heer Grun del', de heer K. Witkamp, die bij "het, ongeluk op den Rotterdamsch enweg) ernstig werd gleiwond, is gistermorgen vijf uur in het gasthuis te Delft over leden. De toestand van de schoonmoe der en van het kleine kind is zeer zorg wekkend. De chauffeur van den auto waar onder het gezelschap geraakte, heeft1 onmiddellijk gestopt. De politie heeft) de auto in beslag genomen, maar heeft (deze weer vrij gegeven, toen is komen! vast te staan, dat den chauffeur geen' schuld trof. Het wagentje kantelde juist op het moment, dat de auto na derde, zoadat een aanrijding niet te voorkomen was. Bij een brand omgekomen» Een zware brand heeft Zondagmorgen) het vooral bij reizigers welbekende hos tel' Kissels gelegen aan de Neerstraat te Roermpnd voor het grootste gedeel te in asch gelegd. ,Van het 6-jarig zoontje Wijnand van) den heer L. Kissels kon slechts hetl met brandwanden overdekte lijkje uit, het perceel worden gehaald terwijf del 5-jarige Jopie bewusteloos was. Men heeft den kleine niet meer vermogen) te redden. Gistermorgen om 11 uur is hij overleden. 's Morgens omstreeks kwart voor ze ven bemerkten buren, dat uit de ach terzijde van het gebouw rookwolken, op stegen. Onmiddellijk werd de kruier „Frans'1 gewaarschuwd en deze begaf zich" met een emmer water naar boven. De) brand had echter zoo snel om zich heen gegrepen, dat men met primitiefl blusciimateriaai niets meer kon uitrich ten. De eigenaar van. het hotel, diensi echtgenoot© alsmede de kellner. die inmiddels door het lawaai wakker wa ren geworden, snelden halt gekleedl naar het vlakbij gelegen brandende ge deelte, waar de twee kinderen Wijnandi en Jopie sliepen. Toen zij zagen, dat de brand reeds) op de slaapkamer der kindertjes woedj de, maakte een ontzettende angst zich van allen meester. De moeder gilae radeloos van ontzetting om haar kin deren, terwijl zij "haar ïongste van één) jaar op den arm had. Buren motes* ten haar wegbrengen. Middelerwijl stelden de vader en del kellner, de neer Eugène Hougjardy, pogingen in het werk, om de deur van] de brandende kinderkamer te forcees ren, hetgeen spoedig, gelukte. Beide mannen drongen, niet lettend) op het levensgevaar, het vertrek binnen] Zij zagen de kleine jongens, die uiti angst reeds uit hun bedjes moeten zijnj gekomen, bewusteloos op den grond) Bggpn. Hougardy greep een van de slacht offertjes en rende door het brandende) gedeelte van het hotel naar beneden* terwijl de vader volgde. Het bleek, toen de Aannefci bp vedli- gen grond kwamen, dat dei keHperl slechts een lijkje droeg. Het lichaam, van het knaapje was overdekt met. brandwonden, maar naar alle waar schijnlijkheid is 'het ventje den verstik' kingsdoo'd gestorven. Het tweede kind gaf, nadat buren hadden getracht het door kunstmatige ademhaling bij te brengen, teekemem van leven. Beiden werden door den heer P. Lommen naar het hospitaal gebracLtt. Het hééft echter nietmogen baten*. (Ook 'Se 5-jarige Jopie stierf' na nog] vier uren geleefd te hebben. Omtrent de oorzaak van den brand) is nog niets met zekerheid te zeggen. (Vast staat, echter, dat de brand, na dat de dienstboden ter kerke zijn ge gaan, is uitgebroken. Niet onmogelijk is, dat de brand in den schoorsteen is ontstaan. Hoewel' het hotel zeer 'druk wtordtj bezocht, waren er dezen vroegen mor gen geen gasten. De deelneming in de stad met de zwaar getroffen familie is zeer groot. Verzekering' dekt de schade. Zoom des kleeds. In de StatenV vertaling lezen wij enkele malen vaar, 'den zoom van het kleed van den Heere Jezus en de zoomen van de kleederen der farizeërg. In de nieuwere vertalingen leest m'^n hiervoor steeds „kwast", wat de juiste Vertaling is. De vrouw raakte 'de kwast Van het kleed van den Hlöi- land aan, en de farizeërs maakten de) kwasten van hun kleederen groot. De oorsprong van het dragen dezer! kwasten gaat terug op het bevel uiti Num. 15 38, waar. den Israëlieten wordt gezegd, aan de hoeken der rrftan- nenkleeren snoertjes of kwasten a'on! te brengen. Oorspronkelijk bestond elke k'wastf uit vier hemelsblauwe wollen draden^, 'die dubbel waren toegeslagen, zoodati er acht afhingen. Door een bijzonderen) kunstigen greep waren er vijf knoopen ingelegd. De kleur der kwasten, van wol of linnen vervaardigd, is tegenwoordig meest wit. Zij zijn thans bevestigd aan de hóe ken van den gebedsmanteldien dei Jood in de synagoge en bij het mor gengebed over hoofd en schouders werpt. Bovendien dragen de Joden nogi een Jdein kleedingstuk, van kwastjes' voorzien, onder de opperkleeren. Een tijdgenoot van Napoleon nog op St Helena. Schildpadden bereiken een hooger leeftijd dan eenig ander dier. Op het eiland St. Helena leeft thans nog eeii schildpad, die er was toen Napoleon', er woonde, en waarvan men niet weet hoe oud hij toen al was. De kleine Euro peesche en Nóord-Afrikanasche land schildpadden, die jaarlijks in Enge land worden ingevoerd, kunnen heel oud worden. Een van die dieren, die onlangs gestorven is, was zes en negen tig jaar lang het huisdier van eenige opvolgende geslachten eenér familie in Corawales. Enkele maanden voor zijn dood volgde het dier op een heeten dag den tuinman met zulk een vastbe radenheid, waarbij hij hem in de broek beet, dat men het in huis moest op sluiten. Men zegt, dat een andere land schildpad 220 jaar achtereen het lieve lingsdier 19 geweest v. de bisschoppen van Beterborough, terwijl het 9chi!i van een ander exemplaar, dat even eens aan een lid der geestelijkheid heeft behoord, nog altijd wordt ver toond aan de bezoekers van Lambeth Palace. Dit dier kwam in 1628 in 't be zit van aartsbisschop Laud cn stierf 105 jaar later. Ook vele vogels bereiken een aan zienlijken leeftijd. Do Egyptisch© gier b.v. kan 118 jaar worden. Er zijn voor beelden van papegaaien van 102 jaar, zwanen van 70, raven van 09, pelika nen van 41, pauwen van 40, struisvo gels van 30, nachtegalen van 25 en ka naries van 20 jaar. Men ziet uit bovenstaande cijfers, dat er geen verband bestaat tussehen de grootte van het dier en zijn levens duur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7