CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7d0 JAARGANG ZATERDAG 2 OCTOBER 1926 NUMMER 1941 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden TcL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone edvertentiCn per regel 22*/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën - - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent In verband met de herden king van Leidens Beleg en Ontzet, zal Maandag 4 October a.s. ons blad NIET verschijnen. Het wachtende werk. Wij hebben in een vijftal artikelen nu enkele weken gewezen op de groo- te lijnen, die wij in het oog moeten vatten, nu wij gereed staan om ons winterwerk ter hand te nemen. In „Een en nul" legden we de klem toon op den plicht om ons allen te scharen in iiet gelid achter de naam gevende één. Daarna in „Uit beginsel" op den voorgrond gesteld, dat onze beweegre den zuiver moet zijn. Maar "ook daarin aangetoond hoe gevaarlijk sommigen handelen zoowel voor zichzelf als voor anderen, door allerlei z.g.n. beginsel uitvluchten te zoeken. Vervolgens in „Niet in eigen kracht" aangetoond, dat ook dan, wanneer wij meenen nog niet .gereed te zijn, God ons toch roept. Menigmaal ons juist op dat oogenblik het meest noodig heeft. In het „In deze uwe kracht" poog den wij aan te geven, dat 't allereerst ©r op aan komt ons klein te gevoelen, Zooals Gideon, opdat God in onze zwak hedd krachten kan geven. Dat iuist die .Gideonsbende geroepen werd om een begin van de verlossing van Midian te bewerken, waarna gansch Israël werd opgeroepen. Ten slotte verleden week in„,Ons op (maken en bouwen" deden we een be roep op allen om als Nehemia de strijd leuze aan te heffen, omdat wij altoos zeker kunnen zijn van de eindelijke overwinning. Zoo hebben we gezien, dat we voor beelden genoeg in Gods Woord heb ben om ons te bemoedigen in den strijd. Maar ook dat wij die voorbeel den hebben om ons te leiden op welke wijze wij moeten strijden. Hoe goed of he<t nu ook is om in het algemeen voorbeelden aan Gods Woord teontleenen en daardoor te doen zien hoe de geloofshelden ons voorgingen, toch vinden wii in onzen bijbel geen program van actie als zoodanig afgedrukt. God laat ons zelf uit die heilsfeiten de stof putten voor ons werk. De geschiedenissen van Abraham, Gideon, David, Jeremia en Nehemia zijn ons voorbeelden, .wegwijzers, maar het pad moeten wiizelf loopen. Die wegwijzers geven ons het pad aan. maar gaan niet met ons mee. Wel gaat God mee. Zijn wet en be loften zijn ons kompas. Zijn eer ons doel. Wij moeten zelf bepalen akn de hand van al die hulpmiddelen, wat ons te doen staat. Niet slap en futloos, maar welbe wust en aangegord ten strijde. In ons zelf niets, maar als een veelbeteeke- nende nul achter de naamgevende een een tiende, honderdste, of duizendste macht. In ons zelf maar een uit den kléinsten stam, maar in God tot gToo- te dingen gereed. Het zal in dezen winter vooral aan komen op een uitgebreide propaganda tot sterkmaken van ons partijbewust- zijn. Als Anti-Revolutionairen hebben wij de laatste jaren veel verloren. Dat breekt onze fierheid. Wii voelen ons klein. Bij de invoering der evenredige ver tegenwoordiging ging ons getal geko zenen achteruit. Wi} leefden dus onder het districtstelsel een weinig boven onzen stand. Dat is ons geen schande, maar een eer. Daaruit blijkt, dat onze beginselen ons verder dragen, dan wij op het oogenblik bij machte zijn te verwer ken. Wij mogen ook God danken, dat hij ons de mannen gaf om ons te ver tegenwoordigen in de Colleges, om daar boven ons vermogen gewillig -te zijn. Het heeft ons ook geleerd, dat we niet moeten vergeten, dat er Christe nen zijn. die nu niet met ons optrek ken, doch het wel met ons eens ziin. Onze invloedssfeer is grooter dan wij weten. Toen wij meenden, dat de goede tijd van het oogsten der vruchten, door krachtige bezuiniging in 's Lands fi nanciën gezaaid, was aangebroken, werd het Kabinet huistoe gezonden. Laat ons dat alles aanvaarden als wijze lessen. God wil ons doen gevoe len, dat wij ln den strijd niet moeten vergeten voor de reserve te zorgen. Wij moeten ons toeleggen om de aan vul lings troepen gereed te houden. Dat vooral moet het werk van 'dezen winter zijn. Er staat voor het volgend jaar heel wat op het spel. De meerderheid van rechts is in de Provinciale Staten zoo klein, dat wij niets kunnen missen. Wij hebben het gezien bij de jongste verkiezingen voor de Eerste Kamer, dat één stem min der door het publieke spel van onze tegenstanders een zetel kan kosten. Het getal uitgebrachte stemmen moet bij de komende Statenverkiezing ons over dat gevaar heen brengen. In de Gemeenteraden is het hier en daar niet anders. In Leiden b.v. is de meerderheid van rechts slechts één ze tel. Volgend jaar zal er alles op gezet worden om ons dien zetel afhandig te maken. Dat nu moet ten koste van al onze macht voorkomen worden. Wij hebben daarvoor noodig een krachtige actie onzer Kies vereen igin- gen. Wij moeten trouw vergaderen. In die vergaderingen moeten wij stelsel matig onze menschen wiizen op de •groot© belangen, die op het spel staan. In den komenden, winter moeten wij ook onze financiën sterk maken. Wan neer wii wachten met het vormen van een verkiezingsfonds, totdat de verkie zingen voor de' deur staan, komen we vast te kort. Neen, reeds nu moeten wij daarmede beginnen. Nu kan het met kleine beetjes bijeengebracht. Straks zou het weer op schulden moe ten uitloopen. Vergeten we vooral niet dat een verkiezingskas met schuld, in staat is om na den strijd dadelijk de actie tot nul te doen dalen. Dat moet voorkomen worden. Maar niet alleen in de vergaderin gen, ook in onze Pers moeten we trouw meedoen. Wij' zijn in het bezit van een eigen dagblad. Dat is een voorrrecht, dat velen moeten missen. Maar die actie mag men niet op de schouders van en kelen laten liggen. In elke plaats van ons district moeten wij komen tot het hebben van vaste steunpunten. Wan-~ neer op elke plaats enkele menschen zich er geregeld voor inspannen, dan kan onze Pers een machtig wapen zijn Laat in geen onzer kiesvereénigin- gen in dit opzicht achterstand, zijn. Wij hebben een dure roeping ent- vangen. Geve onze God ons kracht om die op te volgen, wetende dat de tijd kort is en de gevaren velerlei. Wandelen wij zoo in gehoorzaam heid, dan hebben wij den grond voor ware levensvreugd ook stevig onder onze voeten. Want het ls niet de mensch, die den gang der tijden, in 'zijn hand houdt. God regeert. Wij hebben gehoorzaam Ziin weg te volgen. Opdat wij medewerkers mogen ziin voor de kojnst van Zijn koninkrijk V 3 October. Morgen feest in onze stadl Een feest der stilte, maar niet min der dan het Teest op Maandag. Morgen .herdenken we in Gods huis de weldaden, die Hij aan onze vaderen bewees. Weldaden voor onze stad en in haar voor ons volk. Nu 3 October op een Zondag valt, kan de stille wijding van den dag zoo treffelijk tot ons spreken. Nu niet een kerkgang als onderdeel van feestge- druisch, maar een dag des Hëeren, waarin onze ziel zich opent voor haren God om Zijn heil in te drinken. Dat dan ons hart tot lof en dank gestemd moge zijn. Maar ook willen wij op Maandag op gepaste wijze uiting geven aan de feestvreugd, die steeds weer 3 October bréngt. Het is een feit, te herdenken waard. Een feit. ook te herdenken in een feest, omdat het zoo het meest tot de harten spreekt en in het geheugen be waard wordt. Een feest in gepasten vorm. Een feest waaraan ieder mee kan doen, niet ontsierd door buitensporigheden. Laat vooral onze menschen ook dit feest vieren ter eere Gods. V Huwelijkswetgeving. Over dit onderwerp hebben de Haar- lemsche afdeelingen van de Ned. V<y. van Staatsburgeressen, den Vrijheids bond en de Vrouwengroep in den Vrijz Dem. Bond onlangs vergaderd. De le den der Tweede Kamer, Mr. Dr. A. M. Joekes en Mej. Suze Groeneweg lieten daar hun licht schijnen. Mejuffr. Groeneweg meende eigei>- lijk te kunnen volstaan met te zeggen, dat de huwelijkswetgeving verouderd is. Spr. wees er nog eens op, dat het een misvatting is, dat de voorstanders van wetswijziging 't huwelijk zouden willen aantasten. Zij wenschen, dat in de wetgeving de plichten en rechten van den man en de vrouw wordon be regeld. En de verwachting is, dat de slachtoffers in een ongelukkig huwe lijk, hetzij man of vrouw, steun zullen vinden in de wet. De heer mr. dr. Joekes betoogde o.m. dat van een' wetgeving mag worden geëiscbt. dat zij geeft een aanpassing aan den' grondslag van eiken tijd. Als zij dat niet doet, zal zij óf telkens weer aan het leven van menschen moeilijkheden in den weg leggen, óf de maatschappij loopt over de wetge ving heen, ételt, haar ter zijde. Het geen bij de ëchtscheiding het geval is. Dat er nu ongeveer 630.000 werken de vrouwen in ons land zijn, bewijst hoe de toestanden veranderd .zijn in vergelijking met een eeuw geleden. Het feit, dat wanneer men de bepa ling uit de wet voorleest, dat de man is het hoofd van het gezin, er wordt gelachen, is beschamend voor de wet. Spr. ging na de financieele verhou ding tusschen man en vrouw, en die van de ouders tot de kinderen .Spr. kwam, evenals de vorige spreekster, tot de conclusie, dat de wet veranderd moet worden, opdat de man en de vrouw ook voor de wet naast elkander leven als twee gelijkwaardige perso nen. Het klinkt wel eenigszdns zonderling in den mond van Mej. Groeneweg. dat de voorstanders van de wetswijziging liet huwelijk niet willen aantasten. Wij zouden dit willen aanvaarden in dien de practijk niet anders leerde. Zeker, het huwelijk moet blijven be staan, maar bet wordt een spelletje; vandaag trouwen, morgen scheiden. Het wordt gelijk gemaakt met het sluiten van een gewone burgerlijke overeenkomst. Meer dan eenig tegenbetoog, blijkt dit uit de rede van den, heer Joekes. Financieel© gelijkstelling, een van de elementen van den band tusschen man en vrquw. De eenheid van het gezin neemt men dan maar op den koop toe, indien man en vrouw het met elkaar kunnen vinden. Lachen met de woorden van de wet. dat de man is het. hoofd van het gezin, is ook lachen met Gods Woord, dat 'ons aldus leert. Neen, wij lachen daar niet mee. On der ons is het nog heilige ernst, voor de vrouw even dierbaar als voor den man: die twee zullen tot één vleesch zijn. Een in liefde, maar ook een. in het ondeelbare gezin, waarin de man hoofd en de vrouw als een hulpe tegen over hem is. STADSNIEUWS. HET EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Denkt aan de klok! Do zomertijd eindigt in den nach- van 2 op 3 October. In den nacht van Zaterdag op Zondag om 3 uur gaat de verandering in, zoodat het dan 2 uur gewone tijd is. Men zal goed doen Zaterdagavond in verband hiermede de klokken te regelen ten einde eventueele vergis singen op Zondagmorgen te voorko men. Onze Burcemooster. Het zal ongetwijfeld velen tot blijd schap stemmen, dat onze Burgemees ter Jhr. de Gijselaar, weer in zooverre hersteld is, dat hij heden weer zijn werkzaamheden op het Stadhuis heeft hervat. Het feest van 3 October vieren zon der onzen Burgemeester, was ook haast niet mogelijk. De 3 Ootefcer feestviering. Het is thans de 4de maal, dat de 3- 1 Octohprveréeniging een groot opgezet Openluchtspel zal vertoonen, en indien t weer géén parten speel', zal de 37ste feestviering tot een der.meest geslaag de behooren, waarmede tevens een ec-ht stuk Leidsche geschiedenis den toe schouwers wordt geboden. Dezer dagen waren wij in de gele genheid een blik te slaan achter de cou assen en de voorbereidingen voor het Openluchtspel eens van naderbij te be schouwen. Het décor, dat plm. 2509 vierk. M. oppervlakte beslaat, mag zeer goed ge sfaagd^ beeten. De indruk, dien de toeschouwers zul len krijgen, wanneer zij de tribune be treden, zal verbluffend zijn. Het dak- panorama maakt als 't ware één ge heel met het decor en werkt zeer. sug gestief. De ontwerpers hebben hiervan een zeer handig gebruik gemaakt. Het speelterrein is aan de Hooge Rijn dijkzijde afgesloten door een rieten sche ring, van circa 60 M. lengte, waardoor een mooi algesloten geheel is verkregen Woensdag 11. heeft de eerste repetitie met de paaraen plaats gehad. De afme tingen van het terrein bleken, wat de grootte betreft, goed te voldoen. Het speelterrein bepaalt zich tot plm. 200 vierk. M. De muziek van Goulmy en Baar zal tusschen de hoofddoorgangen der tri bune geplaatst worden, wat het voor deel biedt, dat de toeschouwers volop kunnen genieten van dit sublieme or kest. Feitelijk is een concert van een dergelijk corps het entree-geld alleen reeds waard, terwijl men verder nog een ruiterspel en een interessant steek spel op den koop toe krijgt. In onzen modernen tijd van benzine en radio is het bijwonen van zoo'n rui terfeest en ridder to urnooi wel iets zeer bijzonders; en hoewel de Leidenaren in zekeren zin, wat optochten, maskerades, enz. betreft, wel wat verwend mogen heeten, zal de opvoering van dit steek spel, als historisch gegeven, als zeer fraai, alles ten achter stellen, wat tot nog toe vertoond Is. Zoo zal op 4 October, precies, te 1 uur het gebeier der klokken verkondigen, dat Hertog Jan van Beieren, vergezeld uoor zyn gemalin, Elisabeth van Gör- litz en gevolgd door de bloem van den Hojlandschen adel, zich in het forum Lugdunum vertoonen. Om 3 uur zal het spel geëindigd zijn, en wij twijfelen niet, of dan zullen de duizenden dankbaar en voldaan hunne plaats verlaten, biij, dat ze dit wonder schoon schouwspel hebben kunnen aan schouwen, een schouwspel, dat men slechts hoogst zelden meer onder de oogen zal kunnen krijgen. Voor de feestviering in het algemeen is veel animo. De 3-Octoberstemming is in de stad reeds eenige dagen op te merken, en vooral in de omgeving van het Schuttersveld heerscnte in het laatst van de week een bijzondere drukte. De Rijnsburgersingel biedt een schilderach- tigen aanblik door de tallooze woon- scheepjes, van allerlei vorm en uitrus ting, die in soms driedubbele rijen ge meerd liggen. Reeds Vrijdagmorgen had gemeente werken aan de ingangen der stad de 'ge bruikelijke afsluitingen geplaatst. Op 'c kruispunt tusschen de Rijnsburger- en de Maresingei was het verkeer de laatst .dagen reeds van dien-aard, dat langer dan gewoonlijk de politiepost moest \\or den ingenomen, en doordat reeds dezen middag het „Lunapark" scheen te moe ten wörden opengesteld, moesten de „meer dan 300 vermakelijkheden" ook wat eerder geïnstalleerd zijn. Dank zn de gunstige wending in de weersgestela heid, is de toestand van het Schutters veld sedert de eerste dagen van de week belangrijk beter geworden, wat voor de betrokken exploitanten maar gelukkig was, anders waren de moeilijkheden niet te overzien geweest. Vandaag la-ij gen we dus van deza 3-October-herdemang,/' die mede, dank zij de onvermoeide leiding der 3-October vereeniging een waardige lustrum-h*\ denking belooft te worden, het voorspel, in het Lunapark, de kindervoorstelling en den carbaret-avond. Het is geen wij dingsvol beging, maar als het tot den Zaterdag beperkt blijft, behoeft het voor anderen tenminste niet ontwijdend te worden. Overigens hopen wij, dat Maandag de voornaamste punten van het feest programma: het Riddertournooi en de tocht, die den intocht w Jan vae Bei eren voorstelt, door prachtig herfst weer en een massale belangstelling ih alle opzichten, tot hun recht zullen ko men. Ieder moet van avond in zijn feest programma nog maar eens goed de moqie beschrijvingen lezen van de liee- ren v. Rossum de Chattel en Ter Kuile. Men zal dan van de opvoering onge twijfeld nog meer genieten. •En nu: tot weerziens op Maandag morgen 7 uur bij het staclhuis. Kerkelijk zal het Ontzet van Leiden in 1574 herdacht worden: Zondagmorgen in de diensten der NècJ. Herv. Gemeente en Chr. Geref. Gemeente, en Maandagmorgen in een speciale bijeenkomst vanwege de Geref. Kerk, in de Hooigrachtkerk. Wij vestigen de aandacht op een mededeeiing van het bestuur der 3-Oct. vereeniging in de advertentierubriek, betrefïende een rectificatie in den Feest wijzer. De regels voor 4 October.. Van officieeie zijde wordt het publiek .erop attent gemaakt, dat het in het belang van de goede orde op de ko mende feestdagen gewenscht is: dat geen publiek met den optocht meeloopt* dat tijdens den optocht geen publiek op de bruggen of tegen brugleuningen plaats neemt; dat ieder zich houdt aan de bevelen der politie; dat al het mogelijke wordt gedaan om het schrikken van gaarden, ojj den optocht aanwezig, te voorkomen; dat de weg voor den optocht behoor lijk wordt vrijgehouden, waardoor on gelukken, zooals aanrijdingen worden .voorkomen. Het geven van vertooningen op de straat, ook met dieren, zal streng wor den tegengegaan, evenals het Houden van loterijen; Het publiek mag zich voor of tijdens Binnenland. Ernstig auto-ongeluk op den Haag- weg bij Leiden. Buitenland. De mijnwerkersinternatlonale t*e Oostende heeft besloten, geen interna tionale staking te proclameeren. Pilsoedski kabinctsiormatenr in Polen. Staking in de Hambnrgsche haven. het afsteken van het vuurwerk niet op houden op het terrein van de Haarlem sche Tram, de daarachter gelegen re mise, de spoorwegovergang, en brug; Het sluitingsuur der café's op Za terdag 2 en Maandag 4 October is be paald op 1 uür. Leidsche Reddingsbrigade. In verband met te verwachten druk te op Maandag 4 October en het daar door vergroote gevaar voor verdrin ken, heeft de Leidsche Reddingsbriga de op de volgende punten tijdelijk red- dingshaken aangebracht. Aan het Rapenburg bij de Groen- hazengracht en daartegenover bij het hek voor de Langebrug, hij de brug tegenover het Gerecht, bij de Nonnen- brug tegenover de Academie, aan de Hooigracht bij den Ouden Rijn. aan de VVatersteegbrug, aan de Koren- beursbrug, aam de Kippenbrug, aan de Waag en aan den Stillen Rijn. De Reddingsbrigade verzoekt nog te willen mededeelen, dat zij die tijdelijk een haak of ander reddingsmiddel in huis wenschen te hebben, zich kunnen vervoegen bii den heer A. J. van der Lijke, Oude Singel 14. Eerste Hulpdienst op 4 October. De directeur van den Gemeentelij ken Geneeskundigen Dienst deelt ons het volgende mede: Op den 2en October zal van 712 uur 's avonds een post voor het ver- leenen van eerste hulp gevestigd zijn in de school aan het Schuttersveld; op den 4en October eveneens, van 12 uur 's middags tot 12 uur 's nachts. Gedurende het openluchtspel zal op het terrein aan den Hoogen Rijndijk een hulppost zijn ingericht. De eerste hulpdienst blijft op d.e ge wone wijze voor de gemeente beschik baar. - Postkantoor. Het postkantoor en het Wijkkantoor HeerengTacht worden op Maandag 4 October a.s. te 1.30 a. gesloten, Twee bestellingen worden uitgevoerd, n.l. te 7 m. en te 6 u. 's avonds; de 2e pak- ketpcstbe stelling wordt opgeheven, evenals de 3e. 4e en 6e lichting der bijbussen, invordering van quitantiën heeft niet plaats. Busrechtho\iders kunnen hun corres pondentie na sluiting van het kantoor afhalen langs den ingang door de poort aan de Boommarkt Prof. Mr. C. van Vollenhoven. Heden is het 25 jaar geleden, dat Prof. Mr._ C. van Vollenhoven het pro fessoraat in het staats- en administratief recht der Nederlandsche koloniën en het adat-recht van Nederlandsch-Indië aan de Universiteit alhier met het uit spreken van een rede over Exacte rechts wetenschap heeft aanvaard. Op het oogenblik vertoeft de hooglee raar in Amerika. Leidsche Duinwatermaatschappij. De aandacht wordt verzocht voofl de advertentie ^er Leidsche Duinwater» Maatschappij over een belangrijke drukvermindering, van het dumlwateij tengevolge van de vergroo.ting der 2e( hodfdbuis vanaf de gemeente Katwijki tot gemeente Oejgstgeest. In het voorjaar is hiervan reeds 1265 M. uitgevoerd, doch met het oog opt 't groot ere waterverbruik in de zomer maanden zijn de verdere werkzaam heden uitgesteld tot het najaar. Thans komt eerst in uitvoering hetj gedëelte in de Sandtlaan gemeente Katwijk tot in de gemeente Rijnsburg, ter lengte van 1425 M., aansluitende! aan het reeds gelegde in het voor jaar, daarna het 2e gedeelte vanaf Khijnzichtweg (voorm. Groenesteeg;, tot aan den Rijksstraatweg, gemeentel Oegstgeest, ter" lengte van 900 M. Het eerste gedeelte zal noodzakelijk* de grootste druk vermindering veroor zaken, omdat het duinwater alsdan door één hoofdbuis geperst moet wor den, vandaa het verzoek om .gedu rende die tijdsperiode spaarzaam te ziin in het gebruik van duinwater en elke waterverspilling tegen te gaan, hetwelk, slechts tien goeoe kan komen! om de vermindering van druk zoo ge ring mogtelijk te doen rijn. Indien het le gedeelte is aangesloten, zal 't 2e gedeelte niet zoo'n gjroote druk vermindering; t eweeg breagon, omdat)

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1