CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7d# JAARGANG VRIJDAG 1 OCTOBER 1926 NUMMER 194© COURANT ABONNEMENTSPRIJS Ia Leiden en buiten Leiden waar Agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35' Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advert en tiën per regel 22'cent Ingezonden Mededeelfngen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advert en ti Sn bij vooruitbetaling vaa ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Opium-bestrijding. Een van de onderwerpen waarover «is land, als direct belanghebbende, en belangrijk aandeel "kan nemen in ie onderlinge bespreking in den Vol kenbond, is de opinm-bestrijding. (Heeft dit vraagstuk voor ons eigen vaderland gelukkig niet bet karakter <,an een brandend vraagstuk, in Indië i bet wel een brandend vraagstuk. Het is bekend dat bet opium-mis bruik onder de Cbdneezen tot een ern stige volkszonde is geworden. Ook in ïederl.-Indië is dat zoo. Dit kwaad infecteert ook de andere evolkingsgroepen. /Daarom wordt in ndië reeds lang door de Overheid, te en dat opiumkwaad strijd gevoerd. Die strijd is niet gmakkelijk, want Ik verbod of elke beperking brengt nede een opleving van den smokkel- andel. Het kost duizenden om dezen smok kelhandel te bestrijden. Men beeft te jaat genomen de z.g.n. opiumregie, l.i. het zelf vervaardigen en distribu eren van opium. Men beeft het licen- iestelsel, d.i. bet gebruik van opium .egistreeren om zoodoende te weten wie de schuivers zijn. Men verkreeg ""aardoor, dat de controle gemakkelij ker werd. Alle opium, niet beantwoor dende aan de Verpakking door de Re- eering ingevoerd, kon nu als gesmok keld worden aangemerkt. Toch waren er duizend en een mid- eltjes om opnieuw te smokkelen en e nuttigen. In het bijzonder omdat /et buitenland óf geen, óf geen ge- /ijksoortige controle voerde. Een der zegeningen van den Volken zond is nu, dat pogingen worden aan gewend om dit euvel internationaal te bestrijden. Dit internationaal regelen heeft ook yezwaren, want niet alle volken den den gelijk over dit misbruik. Ook wordt lang niet overal betzelfde verstaan onder verdoovende middelen, waartoe opium behoort. MaaT zoover is het internationaal overleg toch al gevorderd, dat men en algemeen© lijn beeft kunnen vast stellen en een bepaalde regeling voor le bestrijding is ontworpen. Ook ons land. zal tot die regeling loetreden en een verdrag met andere 'anden sluiten. Wetsontwerpen zijn /aartoe reeds bij de Tweede Kamer Agediend. Deze ontwerpen zijn door ie Kamer al in de afdeelingen belian- teld. Uit de nu verschenen Memorie van mtwoord blijkt, dat de Kamer lang biet eenstemmig was in haar goedkeu- ing van deze ontwerpen. In het algemeen was bet de klacht, Jat de regeering ons zal beletten om .•og strenger op te treden. Inderdaad geeft de Regeering dat oe. Maar, zegt ze, wij hebben dit ge wonnen, dat over de geheele linie nu ♦ns stelsel zal worden gevolgd. Zooals Tederland in Indië deed, zal voortaan le Volkenbondsregeling doen. Een tweede winst is dat door het dgemeen aanvaarden van den regel n Indië toegepast, bet gebruik gelei delijk aan ingekrompen kan worden, ïen zich zelf opgelegde dwang heeft ie Regeering daartoe, in een jaarlijks decres van de inkomsten uit de opi- /mfabricage. Daardoor wordt zij zelf edwongen minder te fabriceeren. De nieuwe internationale regeling zal bet nogelijk maken om op dien weg voort te gaan. Het is begrijpelijk, dat de Regeering *>lij is met het verkregen resultaat en de critiek niet aanvaardt. De regeering betreurt het, dat het loor den voorzitter van de eerste con ferentie gevoerde praesldium, dat in ternationaal wordt gewaardeerd, hier te lande tot critiek aanleiding heeft Tegeven. De gedachtengang van de meerbedoelde leden vindt wellicht zijn oorzaak in het feit, dat in een zoo de licate zaak als bet opiumprobleem, waarbij wenschelijkheid en mogelijk heid van beperking steeds onderling in botsing komen, idealistische plan nen aan practische uitvoerbaarheid moeten worden getoetst. Voor zoover Qe voorzitter van de eerste conferen tie bij dit laatste zijn medewerking verleende, komt hem eer lof dan blaam toe. Ten sterkste spreekt de regeering de bewering tegen, dat onze opiumpuü- tiek op de beide conferenties als zwak en weifelend zou zijn te kenschetsen Integendeel, een krachtiger, meer lo gisch opgebouwde politiek is moeilijk te voeren. Ook de door Nederlandsch Indië toegepaste politiek is het tc;en- deel van weifelend en wordt docr de logische gedachte ingegeven, dat het binnen redelijke grenzen houden van den smokkelhandel de kern is, waar om elk beperkend stelsel zich beweegt De regeering is van meening, dat het prestige van Nederland op bet ge bied der opiumbestrijding door de eer ste conferentie geenszins heeft geleden en zij kan evenmin bevroeden, waar om dat prestige door het doelbewuste beleid yan de Nederlandsch-Indische regeering geschokt zou worden. 'Wat betreft de vraag van sommige leden, of de regeering voornemens is fn Indie het licentiestelsel in te voe ren, in het grootste gedeelte van het gebied wordt dit reeds toegepast. De maatstaf, die bij invoering in nog niet tot het licentiegebied behoorende ge bieden wordt aangelegd bij de beslis sing van de vraag of aan aanvragers het opiumgebruik al dan niet zal wor den toegestaan, berust op bet bekend staan als gewoonteschuiver. Het komt ook ons voor, dat we dankbaar moeten waardeeren dat hier op internationaal gebied wat te berei ken valt. Maar ook moeten waardee ren dat de door ons uitgestippelde lijn als de juiste is erkend. Daarna gaan we stap voor stap verder. STADSNIEUWS. De ontgroening der nieuwe leden van het L. S. G. 'Ij Zooals wij gisteren reeds met een enkel woord meldden, hal gisteravond in de groote Stadszaal de plechtige ont groening plaats van de nieuwe leden van het Leidsch Studentencorps. Nadat de praeses Golleï, de heer J. V. Rypperda Wierdsma den leden eenige mededeelingen bad gedaan om trent bet verloop van den groentijd en h enbedankt had voor hun medewer king in deze periode, richtte hij zich tot de nieuw-aangekomehen. Ik reken mij aan het Corps verplicht u thans niet te laten in een stemming van enkel opluchting en onbezorgd heid nu de beproevingen voorbij zijn, maar u te wijzen op wat ge tegemoet gaat. De waarheid omtrent het studen ten!even laat zich nooit geheel onder woord brengen. Maar wèl bestaat er over veel onderwerpen een sterke com-, munis opinie. En in elk geval wil ik trachten u duidelijk te njaken, dat dit oogenblik voor u is scheiding tusschen twee tijdperken in uw leven. Hoe de toekomst zijn zal, het ligt üoofdzake- lijk in uw eigen hand. Er hangt ontzag lijk veel af van uw eerste schreden, en gij zelf zijt het, die deze schreden zet ten moet! In allerlei opzichten zijt ge van zeer diverse pluimage. Het is o.m. Uw taak hier te toonen, dat ge persoonlijkheid bezit, en wat voor persoonlijkheid dat is. Het is de strijd om uw positie in het Corps, die van heden af gaat beginnen. Ten eerste betreft het Uw club Pro beert, niet reeds van den beginne af samen te hokken met wie u aanvanke lijk sympathiek schenen, maar tracht, niet alleen in aanraking te komen met zooveel mogelijk van Uw jaargenoo- ten, doch tevens, een werkelijke in- drpk van hen te verkrijgen, cm dan, met meerdere kennis en mogelijkheid van vergelijking te kunnen oordeelen, met wie ge een club durft vormen. Uw overtuiging behoeft ge nooit te ver loochenen, waar het principeelo din gen betreft, maar daarnaast is het Uw plicht n al het overige verdraagzaam te zijn. Het moet een club worden, die men kent in het Corps, en die er in aanzien staat. Werkt er slechts uit alle macht toe mee, dat er in uw club iets omgaat, dat zij iets praesteert. Dit alles mag U evenwel niet uit het oog doen verliezen, dat ge lok behoort tot een grooter verband: ge zijt met U allen eerstejaars, en vormt een een heid, die U moet doen gevoelen: wij hooren bij elkaar, en wij moéten el kaar steunen. Prent dat u zelf en uw jaargenoot terdege inl Uw positie hebt ge U ook te verwer ven tegenover de oudere jaren. Tracht te profiteeren van iedere ge legenheid, om met ouderen samen te komen, pratende op de Sociteit, wer kende in hetzefde dispuut of dezelfde vereeniging. Doch dat alles onder één voorwaarde: Denkt eraan, dat niets u hier kwalijker zal worden genomen dan onoprecht heid. Uw positie in het Leidsch Studenten Corps zult ge u allèn kunnen verwer ven, door aan de verplichtingen die ge jegens dat Corps hebt, te voldoen zoo veel ge dat kunt. Er is een groep Corps leden, die men met den naam pau wen bestempelt, sommigen behoo- Ten hiertoe door de wijze waarop zij het Corps beschouwen: zij kunnen den geest, die er heerscht, niet vatten, niet waardeeren, en keepen zich af. Maar bij verreweg de meesen is het een prac tische houding, een onverschillig? lij delijkheid, zender eenig principe, een zich voor niets warm kunnen maken, gewoonlijk slechts gepaard gaande met veel begaafdheid tot critiseeren. Het is het ergst, als gij tot deze laat- sten gaat behooren. Voor het Corps is niets doodenider dan zulk een mentali teit. De gelegenheid om iets, ar is het dan eerst maar weinig te presteeren krijg tenslotte iedereen. Het lid zijn van het Leidsch Studen ten Corps brengt vele voorrechten mee: de verplichtingen zijn daaraan even redig. Zij 'culmineeren in dit óéne, dat gij Leiden hoog hebt t8 houden! Doet dat naar uw beste weten en het zal goed zijn. En nog eens: dit sluit.andere dingen niet nit. Het eischt geenszins, dat ge de bemoeienis met artistieke of studie- belangen laat varen. Do eer van de Leidsche academie is onze eer, en het geldt bij deze evenzeer als ten aanzien van de engere Corpsbei an gen* ge hebt Leiden hoog te houden. De Leidsche maatschappij tegenover de groote, kille maatschappij. Ons Corps willen wij dienen, en dat alleen om der wille van de idealen, .die zich voor ons aan eii met dat Corps verbinden. En daartoe zijn wij allen (tezamen) in staat, wanneer wij ge trouw blijven aan den plicht, die voor vroegere geslachten gegolden heeft, die voor ons ouderen hier gel dt, en die ik thans nog eens herhaal tot u, nieu we eerste jaars: houdt allen steeds Leiden hoog! Uw gedrag, waar gij ook zijt, komt voor eigen rekening: het raakt ook het Corps, waarvan gij heden lid wordt Moge het ook door uw toedoen, kun nen groeien en bloeien. Dat hopen wij, en vertrouwen wij. Houdt Leiden hoog. Met de traditioneele Latijnsche for mule verklaarde spr. hierna de aspi rant-leden voor geïnstalleerd. Er volgde op deze toespraak een warm applaus. Na afloop trok men gezamenlijk met muziek voorop langs Breestraa# naar de sociëteit Minerva, waar tot diep in den nacht feest werd gevierd. Jubileum F. Eikerbout. Heden woei vanuit het kantoor van den Chr. Metaalbewerkersbond aan den Apothekers dijk op vroolijke wijze de driekleur. Ook binnen had het kan toor een feestelijk aanzien; tal van mooie bloemstukken sierden het, w.o. van het personeel, van de collega's, van den bond en van de drukkerij Jansen. En de reden van dit alles was gelijk de lezers uit ons blad van giste ren weten, dat de bondsvoorzitter, de beer F. Eikerbout, zijn 12^-jarig jubi leum als gesalarieerd bestuurder her dacht. De jubilaris, die gisteravond op een vergadering van de afdeeling Souburg hot woord gevoerd had, werd vanmor gen per auto door zijn vrouw en zijn collega's van den trein gehaald. Toen hij te ongeveer kwart over elf hot kan toor binnentrad, waren daar behalve het personeel ook het volledig bestuur van den bond, alsmede het mod era- men van het Chr. Nat. Vakverbond aanwezig. De heer G. H o r d ij k, 2e voCrzitter van den bond, was de eerste, die bet woord nam om den door deze „blijrle inkonrste" verrasten jubilaris toe te spreken. Spr. wenschte hem geluk.dat hij nu gedurende het achtste deel van een eeuw als gesalarieerd bestuurder met ijver voor den bond had gearbeid, in het vertrouwen dat de arbeid der Chr. vakbeweging is een strijd om den triomf van het recht. Spr. herinnerde aan de moeilijke omstandigheden, waaronder deze arbeid aangevat werd. Weldra brak -de wereldoorlog uit, die alle perspectief voor onze beweging scheen weg te nemen. Doch God re geert, en Hij heeft onzen arbeid geze gend, en onze bond is geworden een organisatie van beteekenis. De jubilaris heeft zich steeds gege ven zooals hij was; hij is gebleken een stoere werker, een trouwe collega. Moge God hem de kracht geven, nog langen tijd in staat te zijn, leiding te geven aan den bond. Want de stuw kracht in den arbeid eener organisatie moet van den voorzitter uitgaan; op hem rust de plicht het beginsel zui ver te houden. Spr. richtte zich vervolgens tot de echtgenoot© van den jubilaris, die haar man al die jaren tot steun is ge weest; moge God hen nog vele jaren met en voor elkaar sparen. Spr. bood den jubilaris namens zijn collega's een- gouden horloge (met in scriptie) en gouden ketting aan De heer Eikerbout dankte den heer Hiordijk voor de waardeerende woorden tot hem gesproken. Spreker heeft steeds kracht tot den arbeid ge- vonden in het besef: God van der he mel zal het#ons doen gelukken en wij zijne knechten zullen ons opmaken en bouwen. Geve God, dat wij nog tot in lengte van jaren voor zijn eer mogen arbeiden. De heer K. Kruithof van Utrecht voorzitter van het Chr. Nat. Vakver bond, voerde hierna het woord tot den jubilaris, die tevens dagelijksch bestuurder van het C.N.V. is. Spr. als oudste bestuurder van de chr. vakbe weging weet van nabij, welk een moei lijke taak het was, in den oudeten tijd leiding te geven aan een chr. vak bond, doch God beeft den jubiUaris bekrachtigd tot dat werk. 't Verheugt spr. dat dit jubileum valt in een tijd, nu we weer in de op gaande lijn zijn met de Chr, vakbewe ging. Daar is een tijd geweest, dat het scheen of heel onze beweging tegen den grond lag, doch thans kunnen wij weer roemen de trouw van God ons in onze Chr. vakbeweging en in den persoon van den jubilaris bewezen. Ook deze spr. richtte zich tot mevr/ Eikerbout. Spr. weet wat de vrouw van een vrijgestelde in de vakbewe ging ontberen moet, inzonderheid in den oudsten tijd. Spr. -eindigde met den wenscb uit te spreken, dat God den jubilaris nog vele jaren moge spa ren en dat hij nog met veel zegen zijn arbeid zal mogen verrichten. Spr. bood den jubilaris een mooie sigarenkoker aan, met zilver gemon teerd. Namens het personeel voerde de boekhouder, de heer H. van Citterf het woord, die dankte voor de aange name wijze, waarop zij steeds met het bestuur, en in 't bijzonder met den voorzitter hebben mogen samenwer ken. Spr. bood den jubilaris een prach tige bloemenmand aan. De heer Eikerhout dankte ook de beide laatste sprekers voor de har telijke woorden tot hem gericht. Tal van schriftelijke gelukwenschen kaartjes, brieven en telegrammen wa ren voorts nog ingekomen. Leidsche Politie Schietverceniglfig. Gisteravond had in de Graanbeurs de prijsuitreiking plaats van den on langs door genoemde Schvetvereeni- ging gehouden ouderlingen schietwed strijd. t Heit bestuur had gemeend, dit eenigs zins feestelijk te doen ülaats hebben, en een feestcommissie benoemd, die den avond regelde. Hoe die zich van haar taak heeft gekweten bleek uit de vroolijke stemming die er heerscht9. Om acht uur opende de voorz. van de feestcommissie, de heer G. W. Bak ker, de vergadering en heette allen har terlijk welkom, inzonderheid den Com missaris van Politie en echtgenoote met eenige familieleden. Na de redenen en i et doel van. dezen feestavond te hebben uiteengezet en den Commissaris bedankt te' hebben, dat deze zich, nu de burgemeester we gens ongesteldheid nie': aanwezig kon zijn, bereid verklaarde, de ver schillende prijzen uit te reiken, ver kreeg de voorzitter der Schietvereen., de heer J. Uyttendaal, het woord. Deze heette allen in 'tkort welkom en deelde mede, dat de burgemeestér toestemming heeft verleend aat de ver eeniging den naam zal dragein van Leidsche Politie Schietvereen. „Bur; gemeester de Gijselaar'. Daarna werd 'door den heer Com missaris Vpn Politie overgegaan tot het uitreiken der' prijzen, nadat hi] 'de vereeniging had gefeliciteerd met haar naam „Burgemeester de Gij sela ar" en in 'tkort het groote nut hacl geschetst van een schiet ver eeniging, vooral' voor de politie. Nad^t vervolgens alle prijzen aan de resp. winnaars met een hartelijk© felicitatie en een handdruk waren uit gereikt, werd door den heer C. P. Kok den door hem geschonken wis selbaker aan den winnaar, den heer D. A. Cooiman uitgereikt, hem aanspoi rende den beker flink te verdedigen, daar volgens hem vele haaien op de kust zijn die hun best zullen doem hem dezen afhandig te maken. Alsnu kwam de beurt aan het be stuur om te toonen hoe 'thet velei werk verricht door de heeren C. P. Kok en P. de Gunst ten opzichte vani de vereeniging weet te waardeeren. Het benoemde bh' monde van detn voor zitter den heer Kok tot eerelid en den heer De Gunst tot lid van verdienste. Beide heeren namen deze hulde met een warm woord van dank in ont vangst. Hierna werd overgegaan tot het prijs schieten met de buks voor dames, en verdere attracties. Op verzoek van den voorzitter werd de dames-schietwedstrijd, waarvoor ver schillende mooie prijzen beschikbaar waren gesteld door mevr. Stapel mei een welgemikt schot geopend. Aan dezen wedstrijd werd door na genoeg alle aanwezige dames meege daan. Nadat de wedstrijd en verdere attrac ties waren afgeloopen, en de prijzen waren uitgereikt, werd de avond ver der gezellig doorgebracht met voor drachten en dansen. Binnenland. Rede van den heer H. CoH]n oveif den polltleken toestand. Wisseling van Hoofdredacteur aan „De Zeeuw". Ernstig motor-ongelnk hij Delft. Buitenland. Mussolini en Chamberlain hebben aan boord van een kruiser een onder hond gehad. De vergadering van het Internatio naal Mijnwerkersbestnnr te Oostende. Het kabinet-Bartel in Polen is thans definitief afgetreden. v Om half drie werd de feestavond door den voorzitter gesloten die dank. bracht aan de gevers eai geefsters van, de verschillende mooie prijzen, wel ka in ruime mate hebben bijgedragen tot •het welslagen van den avond. De winkelsluiting. Den laatst en tijd zijn verschillend© kappers en barbiers bekeurd wegens» het bedienen van klanten na he: voor- feschreven, winkelsluitingsuur oi voor et bedienen op Zondag. Er zijn kappers en barbiers, zoa wordt ons medegedeeld, die meenen» dat ze klanten, die vóór 8 uur deal avonds hun salon zijn binnengetreden mogen bedienen totdat die klanten ge holpen zijn, ongeacht hoe laat het ook wordt. Men verzoekt ons, belang-;, ebbenden er op te wijzen, dat ha -8 uur dies avonds (Zaterdags 11 uur n.m.j géém klanten mogen worden toegelaten en dat klanten, die vóór 8 uur (Zater dags 11 uur n.mj reeds in de salon zijnl mogen worden geholpen tot 8Va uuii des avonds, (Zaterdags 11 Va uur n.mj De kapper moet dus zorgen, dat dei klant, dien hij onder handen heeft, te 8V2 uur (Zaterdags 11 Va uur; "geholpen is en' dat die de salon verlaat. Des Zaterdags is het den kappers! den geheel en dag verboden klanten te helpen. Leidsche Spaarbank. Bij de Leidsche Spaarbank is in dei maand September ingelegd f305336.09' en terugbetaald f268.221.26, terwijl 118 nieuwe inleggers zijn ingeschreven) en 50 boekjes geneel werden terugbé- taald. Het tegoed der 16974 inleggers be droeg einde September f 5.9/7.749.22. Gistermorgen werd op den heek MaredijkRijnsburgersingel een,, 12- jarige jongen, C. D., aangereden door een melkwagen, waarvoor honden ge spannen-waren en die met een f linken) gang van de Trek vaar tsb rug kwam. De jongen werd aan zijn been zoodanig getroffen, dat hij niet loopen kon er op een rijwiel naar huis moest wordem gebracht. Bestuurder van den wagen was ,Wi. R. uit de Mauritsstraat. Een café-houder aan den Station^ weg kreeg gisteren ruzie met een drió tal bezoekers omdat hij hen niet tap pen wilde. Het eind werd, dat een van het drietal, de 19-jarige Leidenaar G. N. G. den café-houder met een stoelJ op het hoofd sloeg, waardoor een paar bultjes ontstonden. Tegen G. werd prooes-verbaal opgei- maakt. Op het Schuttersveld gebeurde) eergisteren een ongeluk dat eerst la ter ernstige gevolgen bleek te hebbén. Een 14-jarige jongen, was in -eenj mast geklommen die ae militairen ge bruiken bij hun oefeningen. Hij' had) echter het ongeluk, eruit te vallen,, waarbij hij ten overvloede met het on derlij t terechtkwam op eenige ijzeren) pennen. De knaap liep nog zelt naarl nuis," doch. later werd zijn toestand! van dien aard, dat hij naar het Acad. Ziekenhuis moest worden overgebracht) Hij ia thans niet buiten levensgevaar. "Waarschijnlijk waren bij den val in wendige deelen geraakt. BINNENLAND. Voorkoming van dubbelo'beiariing. De Minister van Financiën heeft be paald: a. Indien een niet finnen het Rijk wonend Nederlander, belastingplichtig naar art. 2 der ^Vet op de Inkomsten belasting 1914, voor de opbrengst, of zijn aandeel in de opbrengst, van een bedrijf, waarvan de zetel-binnen het Rijk gevestigd is, en -Jat zoowel binnen als buiten het Rijk wordt uitgeoefend, in het butenland onderworpen is aan eene belasting, die, ten behoeve van den vreemden Staat, uaar het inko men wordt geheven, wordt zijne vol gens artikel 37 der Wet op le Inkom stenbelasting 1914 berekende belas-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1