k tweede blad. WST DE BLADEN ZEGGEN. feuilleton. NIEUWE LEIDSCHE Bevestiging, Afscheid en Intrede. Ds. C. Ferguson heeft Zondag imet een predicatie over Hebr. 13:8 (afscheid genomen van de Ned. Herv. Gem. te Durgerdam. Met een predicatie over Ef3:17 mam. Ds. Joh. Kloots Zondag af scheid van de Ned. Herv. Gem. te Va- rik. Ds. K. gaat naar Keukelora. Zondagnamiddag heeft Ds. J. K. van der Hoeven, Ned. Herv. pre dikant te Rheden, zijn afscheidspreek ge houden over Joh. 14.: 9. Theol. School te Kampen. De college's aan de TheoL School te Kampen zgn aangevangen met* 140 studenten, van wie pas dertig inge schreven. Hospitaal Kerkschip De Hoop. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is gisteren van IJmuiden vertrokken, voor het maken van zijn vierden kruis tocht onder de haringvisschers op de Noordzee. Dr. F. G. van Asperen, van Haarlem is weer als geneesheer aan boord, en 'Ds. J. Th. Meyer, Ned. Herv. predikant te Roenderloo, die ook de vorige reis meemaakte, als geestelijk verzorger. De waardeering van het O. T. De Zuid'-Hollandsche Predikanten vereeniging heeft te Den Haag een bij eenkomst gehouden onaer leiding van Ds. Eldering. Prof. Dr. D. Ploo y hieicl een referaat over: „Het oude Testa ment in de oud-christelijke kerk", waaraan wij het volgende ontleenen: In zijn scherpsten vorm zou men het onderwerp ook aldus kunnen aan duiden: Marcion en het O. Test. Maar daarmede ware het toch al te eenzij dig belicht en beperkt. Het omvat vra gen die tot den huidigen dag actueel zijn, vragen naar hetgeen op Zondag geoorloofd is of niet; naar de exegese van Gen. 2 en 3; naar de geheele' lew venshouding van een Christenmensch. Met een gemakkelijk antwoord is de waarheid niet gediend; zoo eenvoudig is het vraagstuk niet. Als Jezus oener- zijds uit het O. T. leeft <m anderzijds tegenover de O. Testamontisuho voor schriften zijn „maar ik zeg u" plaatst, is daarmede het vraagstuk in zijn een voudigsten vorm ons voorgelegd. Het O. T. is de erve die «le Palestijn- sche Christengemeente en door haar de latere Christenheid van fsraëi heeft overgenomen Zij werd daarin vooraf gegaan door Jezus zelf. Het gaat m.i. bezwaarlijk aan woorden als van Matth. 5 18, dat geen tittel of jota der wet zal voorbijgaan zonder meer te stellen op rekening van het „judais- tisch' Christendom. Maar wij vermoe den iets van de richting waarin de op lossing moet gezocht worden, in het woord van de „gerechtigheid die méér is dan die der Schriftgeleerden en Fa rizeeën". Met Jezus is een nieuwe interpreta tie der wet gekomen, met hem komt de bedeeling der „barmhartigheid die meer is dan offer en tempel". Jezus heeft den nieuwen geestelijken Tempel aangekondigd dien hij .,in drie dagen" weer zou oprichten. Het schijnt dat onder dè leidslieden der oud-christe lijke gemeente te -Jeruzalem alleen Stephanus ten volle do bedoeling van Jezus heeft verstaan en aanvaard. Wij vinden ook bij Paulus een soortgeUj- ke depreciatie van de Wet als bij Ste phanus, zij is een Openbaring van la gere orde, niet onmiddellijk van God, maar door bemiddeling van engelen gegeven, maar Paulus blijft voor de joodsche Christenheid aan tien eiseh der ritueele verplichtingen vasthou den Hij blijft den Joden cm Jood, ook na bet Apostel convent en na de er kenning van de vrijheid der heiden christenen. Als propagandamiddel is het O. T. voor de- oude christenheid te midden van de omringende heidenvvereld van groote beteekenis geweest: de predi king van den een en God tegenover het heidensch veelgodendom, de strenge moraal, de hooge oudheid en inzonder heid de „profetische" beteekenis van het O. T. hebben vele heidenen gegre pen en mede tot het Christendom ge leid. Maar dit alles heeft zijn schaduw zijde gehad. Paulus heeft de vrijheid van een Christenmensch weten te hand VAN DONDERDAG haven tegen de aanspraken van een wettisch Jodenchristendom. Maar voor de groote massa was Paulus' positie ondoorzichtig. Het O. T. blijft voor Paulus ook na Damascus gezag behouden, maar het dient ten slotte Christus die zijn hoog ste, in laatste instantie zijn eenige souvereine autoriteit. Door de open- barng bij Damascus zag Pauus zijn voorgaande leven en levenshouding geoordeeld, alleen Christus behoudt. Dan spreekt ook het O. T. van Christus en leidt tot hem. Paulus heeft geen polemiek gevoerd tegen Wet en Tempel en cultus, alleen als de vrijheid in Christus in gevaar komt is hij onverzettelijk.. Paulinisch is ten slotte Augustinus met zijn: Heb God lief en doe dan wat gij wilt; en Luther met zijn: Ein Christenmensch ist ein freier Hèrr aller Dinge und nie mand untertan. Maar de spanningen die hier liggen hebben zich laten gelden, 't scherpst bij Marcion door wien het O. T en de God-schepper dien het predikt, vol strekt worden verworpen, en voor wien de God en Vader van Onzen Héér Jezus Christus de God van enkel barm hartigheid is. Zijn critiek op het O. T. i9 doctrinair, de historische continuï teit wordt door hem miskend, maar het door hem "gestelde probleem is door de Christenheid niet opgelost doch blijft actueel. Ds schoolstrijd te Muiderberg. Voor Ged. Staten van Noord Holland is gistermiddag behandeld de kwestie van dsn schoolstrijd te Muiderberg naar aanleiding van het besluit van den raai dier gemeente om afwijzend te beschik ken op een verzoek der vereeniging tot het stichten en onderhouden van een of meer christelijke lagere scholen te Muiderberg. Tevens werd behandeld het daartegen door deze vereeniging ingediende De- roenschrift. Nadat de voorzitter, Jhr. Mr. A. Roall, de desbetreffende stukken hal voorgelezen, heeft het eerst het woord fevoerd Mr. Idenburg uit Amsterdam, ie voor bovengenoemde vereeniging op trad. Hij concludeerde, dat de medewer king tot stichting van een bijzondere school aan den raad is opgedragen, echter afhankelijk van eenige objectie ve bepalingen. Hgj bestreed de ongeldig verklaring van zes handteekeningen. Een ander 2estal handteekeningen was door het schoolbestuur reeds als ongeldig teruggenomen. Namens hel hoofd van de openbare school sprak de heer W. van Diesen, die concludeerde, dat de raad het recht heeft de geldigheid van de handtee keningen te onderzoeken. Bovendien meest van de lijst worden afgevoerd liet aantal handteekeningen van hen, die de ze plaat-sten om andere dan principieele rédenen. De burgemeester van Muiden, de heer J. L. de Raadt, zette in het kort de gronden van het raadsbesluit uiteen. Na eenige discussie deelde de voor zitter mee, dat Ged. Staten over deze zaak zullen- beraadslagen en later uit spraak doen. UIT DE OMGEVING. ROELOFARENDSVEEN Dinsdagnacht zpjn een drietal rij wielen ontvreemd. De politie, die on- middellijk een uitgebreid onderzoek in stelde mocht tot op heden nog geen spoor ontdekken. Terwijl de heer S. van der M. alhier zijn nuto voor hel café van den heer J. van der Geest zette, hebben eenige personen kans gezien zjjn regen jas uit de auto weg te nemen. Vooral met net natte weer kwam dit den heer v. d. M. zeer ongelegen. Bij de politie is aangifte gedaan. Dinsdag is in onze plaats weder een aanvang gemaakt met de viering der Oranjefeesten. HoeWe! het weder weinig lot leestviering meewerkte, zag men reeds vroeg in den morgen een aan tal patronaatsjongens van hier otn Oran jespeldjes te verkoopen, waarvan de op brengst komt ten bat? van het jeugd werk in deze plaats. \'an verschillende huizen wapperde ds driekleur. Om 9 uur had een optocht plaats van do schoolkinderen der bijzondere scho len, welke optocht werd opgeluisterd t Ergerlijk© spot. In het hinnenlandsch overzicht vlecht De Zeeuw onderstaand stukje, dat we met veel instemming aanhalen. In de Tweede-Kamerzitting van Don derdag is 'taan het eind der vergade- .ring eenigszins rumoerig toegegaan. De sociaal-democraten toonden zich korzelig, dat het eindverslag der com missie van rapporteurs over het ont wapeningsvoorstel hunner fractie nog niet gereed was. De herinnering aan de socialistische volksbetooging van 's Zondags op Hout rust, mede voor de ontwapenings-idee hing in de lucht. ,,'tLeek Zondag wel een zwijnen stal!" riep de heer Duymaer van Twist uit, en zijn partijgenoot Bijleveid be- bevestigde de zienswijze me den uit roep: „Zoo was het!" Toen slingerde de heer Kleerekoper dezen uitroep in de zaal: „Ik dacht, dat een stal een heilig precedent voor de heeren was." ■Zóó, als die zin gesproken is door dezen' Joodschen afgevaardigde tegen leden van een Christelijke partij, door een man, die ook de pen voert in het „Volk" welks onheilige uitla tingen bij Kerst- en andere Christelij ke feesten in veler geheugen liggeo, kan het niet anders, of de uitlating van den heer Abraham Benjamin Klee rekóper moet op ons Christeli.ik volk van elke gezindte 'n weerzinwekken- den indruk maken. Medezeggenschap. In onze N.P.G.C. vonden wij het vol gend rijmpje: Janus, Piet en Hannes Reden naar Den Haag Op te lossen helpen De ontwap'ningsvraag; Om te demonstreeren In parade-stap, Naderbij te brengen Medezeggenschap. Janus droeg in 't knoopsgat 'n Roode dahlia En hij keek d' uitrusting Van zijn makkers na. Ach, de kameraden Misten 't roode sier; Toen zei kamTaad Janus. - „Jongens, hoor eens hier! „Buiten en van binnen „Kleeden wij ons rood: „Jullie hebt géén kleurtje, „Maar dat is geen nood: „Kijk, daar achter d' heining „Bloeien asters groot; „Halt! stap af eens even. „Kleur je eerst met rood!" En de drie kam'raden Sprongen van de fiets, Plukten roode asters Zoo waar er voor niets En de roode asters Harmonieerden goed Met het vurig gloeiend Socialistisch bloed! „Van wien" vroeg Piet schuchter „Is die bloemtuin toch?" „Van ons allen, Pieter" Sprak vriend Janus nog; ,,'t Plukken van die bloemen „Geeft, wat 'k helder snap, ,,'n Duidelijk idee van „Medezeggenschap KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Rheden, J. H. Bui- nink te Meppel. Te Lemele, C. L. Tuin stra, cand. te Scheveniagen. Aangen omen: Naar Valtharmond, J. L. de Wolf, cand. te Driebergen. Te GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Westzaan, Westmaas en Westbroek J. Mejjnen, cand. te Baarn. Te Zierikzee, B. Wentsel te Rid derkerk. Te Dronrjjp, H. Smit, cand. te Nieuw Weerdinge. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Grand Rapids (N.A.) (H. Kieviet te Veenendaal. Door leed en strijd. 16), De een of andere ongewijde kuil Was goed genoeg voor hun vervloekte li chamen. Vader Cyrillus was alleen in het woonvertrek, maai- men kon er de stemmen van de Matoushka en van de kinderen hooren, die zich i'n de keu ken bevonden, waar het avondeten be reid werd. Alexis kon het stemmetje zijner lie ve Velia duidelijk onderscheiden, ter wijl zij met de andere kleinen 't avond lied zong. Vader Cyrillus zat te lezen bij een lamp met drie pitten. Door het ven ster, waarvoor geen gordijnen hingen, kon hij daarbuiten de nevelachtige, uitgestrekte steppe zien, die, als een zee, het kleine eiland van Knishi om gaf. De eerste dunne sneeuwsluier was over de aarde uitgespreid, want de herfst was reeds vóorbij. Vader Cyrillus noodigde Alexis uit plaats te nemen. D^ vorige Batoushka had een krachtig bewijs van zijn gods dienstijver meenen te geven door aan een keiter ncoit een zitplaats in zjjn woning te gunnen. Alexis zette zich neder en staarde naar buiten in het witte verschiet, dat door de maan in een zacht licht gehuld werd. In korte woorden deed hij het verhaal van het geen voorgevallen was, zonder den Ba toushka daarbij aan te zien. „Gave God, dat ik daar geweest wa re in plaats van Michaël!" riep Vader Cyrillus. „Ik heb dien jongen deugniet altijd verdacht de belhamel te zijn bij deze vervolging van kinderen door kinde ren. Had ik hem maar kunnen betrap pen! Ik zou daarvan onmiddellijk me- dedeeling aan den aartsbisschop heb ben gedaan.Geen dienaar van Chris tus kan zulk een handelwijze dulden. Al mijn pogingen om den kinderen liefde en barmhartigheid te leeren, 'zijn op die manier vruchteloos. Zij wor den nog wreeder en ongevoeliger dan hun ouders vóór hen." Hier stokte zijn stem. Alexis wend de het hoofd om, ten einde te zien, waarom hij ophield met spreken. De Batoushka had het gelaat in de han den verborgen, ten prooi aan diepe smart en ontroering. „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen" sprak Ale xis op fluisterenden toon. „Amen!" zeide Vader Cyrillus. Voor hen beiden, voor den Ortho doxen priester en den ketterschen Stundist, verrees daar het beeld van hun gekruisigden Heer in de ure van lichamelijk lijden, toen ruwe, wreede handen hem aan het kruis te Golgo tha nagelden. Beiden dachten met in nige liefde en medelijden aan die ure, maar die herinnering schonk mear kracht en troost aan Alexis dan aan Vader Cyrillus. „Amen!" herhaalde de eerste, „onze Heer heeft het gezegd. Maar Hij heeft ook gezegd: „Zalig zjjt gij als u de men schen smaden en vervolgen en liegen de kwaad tegen u spreken om mij nentwil." Verblijd u en verheug u, Va der Cyrillus, wij zijn bereid te volgen, waar de Heer ons leidt." „Maar wat zal het deel der vervol gers zijn?" zeide Vader Cyrillus. „E11 ik ben een der hunnen. O, Alexis, de ze vervolging breekt mij het hart!" Hierop zwegen beide mannen eeni- gen tijd. Eindelijk sprak Vader Cy rillus: „Ik vrees, dat deze aangelegenheid u in nieuwe moeilijkheid zal brengen, maar ik zal er onmiddellijk den aarts bisschop mee in kennis stellen. Zijt gij er zeker van, dat Michaël den zoon van den Starosta niet heeft geslagen?" „Hij heeft mij bekend, dat hij het stellig gedaan zou hebben, als hij in zijn eerste opwelling de zweep niet ge broken en de stukken weggeworpen had. Maar wie zal hem willen geioo- ven?" „Het eerste, wat ik doen zal. is mor genochtend vroeg naar Marfa gaan" hernam Vader Cyrillus. „Velia en de kleine Clava zijn daar" vervolgde hij met een blik in de richting van de keukendeur, „wij hebben haar beiden reeds liefgekregen als onze eigen doch tertjes 30 SEPTEMBER fssa door de niuriekvereeniging „Liefde voor Harmonie" van hier. De stoet ging on der de blijde tonen der muziek langs den 'dorpsweg en stelde zich op voor het gemeentehuis, waar aan den Edel achtb. heer burgemeester, als vertegen woordiger van H. M. de Koningin, een aubade werd gebracht. De voorzitter der Julianavereenigiag, de heer Vergeer, sprak den burgemee6- ter toe. Het was, aldus spr., voor hem een aangename en vereerende taak den burgemeester als vertegenwoordiger v. H. M. te complimenteeren met de her denking van den geboortedag van de Koningin. De jeugd van de Veen is weder hier te zamen gekomen, om aan hankeljjkheid te komen betuigen jegens het Vorstenhuis. Spr. hoopte, dat deze feestdagen weder veel zullen bijdragen tot eerbied aan het gezag en trouw aan ons Vorstenhuis en verzocht daarom den heer Burgemeester de feestviering te willen openen. De burgemeester dankte allereerst den voorzitter voor de hulde in hem aan de Koningin gebracht en deelde mede, dat deze hulde hem zeer aange naam was, omdat daardoor de ingezete nen bljjk gaven met hun burgemeester te willen medeleven. Reeds zes jaren heeft hjj de eer het burgemeesterschap over deze uitgestrekte gemeente te be- kleeden en het valt voor hem als van zelfsprekend niet mede, het een ieder naar den zin te maken, doch dat jong en oud hier voor hem staan, - is voor hem een bewijs, dat rij vertrouwen in hem als hoofd der gemeente stellen, hetgeen hem bijzonder aangenaam stemt Spr. hoopt dan, dat allen genoegiijk feest zullen vieren en verzoekt de aan wezigen een driewerf hoera uit te roe pen op ons Vorstenhuis. Hierna werden door de jongens en meisjes eenige vaderlandsche liederen gezongen, waarna de kinderen naar de schoollokalen vertrokken, om op versna peringen onthaald te worden. Om half elf hadden op den Langeweg onderlinge wedstrijden plaats, uitgaan de van de wielrjjdsr^vereeniging ,.HeS Stalen Ros". Gereden werd op korte en lange baan. De belangstelling aan deze wedstrijden was erg gering, het geen in üooidzaak haar oorzaak had in den regen. Van den kant van het pu bliek was er flinke belangstelling. De uitslag van den wedstrijd wa3 als volgt Korte Baan: 1. L. Turk, 2. K. van der ileer. 3. G. Huigsluit en J. vah der Sfeer. Lange baan: 1. K. v$n der Meer in 12 min. 33 sec. 2. L. Turit in 12 min. 42 sec. 3. P. de JConing in 13 min. t sec. en 4. G. Huig sloot in 13 min. en 51 sec. In den namidaag hadden verschillende wedstrijden voor de schoolkinderen plaats, als hardhoepelen, hardloopen me. hindernissen en zakloopen, waarvoor hei bestuur aardige prijzen had beschikbaar gesteld. Aan de bewaarschcolkinderen wer den versnaperingen aangeboden,, terwijl zij tevens mochten deelnemen aan een tombola zonder nieten. Op bet feestterrein konden jong en oud zich terdege vermaken met de vet schillende attracties, terwijl in de ca fe's de kellners rondliepen om de dor- stigen te laven. Des avonds heerschte overal een opgewekte feeststemming. Geen wan klank werd gehoord, en te middernacht keerden allen voldaan huiswaarts in de hoop de volgende morgen met beter weer te ontwaken. Woensdag werd de feestviering voortgezet met !h et houden van een groote optocht des morgens om 9 uur. Nadat de stoet in het midden van het dorp geformeerd was, werd naar den Noordhoek getrokken en vandaar naar het zuiden en dan weer terug tot voor caté Bakker, alwaar de stoet ontbort den werd. Voorafgegaan door de commissie-le den in luxe auto's zagen we achtereen volgens passeeren een praalwagen van het muziekgezelschap Liefdé voor Har monie', dan de IJsclub. „Viihelmina welker leden o.a. een schaats van res pectabele afmetingen meedroegen en die voorts het jjsleven in zijn geheel uit beeldden. Zoo ontbraken ook de tradi tionele baanvegers niet. Dan kregen we de wielrijdersvereeniging „Het sta len Rosdie een harer leien wedstrijd klaar op een versierden wagen meevoer Het avondlied was geëindigd, en trip pelende voetstappen naderden de deur. om Vader Cyrillus voor het avond eten te roepen. Hij haastte zich om de kleinen tegen te houden en terug te zenden, want het was den ketterschen ouders verboden den minsten omgang te hebben met de kinderen, die men hun ontnomen had. Een strenge 'winter. De mededeeling van Vader Cyrillus aan den aartsbisschop bleef zonder uitwerking. Dol van woede had Okhrim, de Sta rosta, zich naar Kovylsk gespoed en een vertrouweijk onderhoud met Va der Yaissy gehad. Deze priester had een persoonlijk belang bij het ten-on- der-brengen der Stundisten te Knishi. Eenige jaren vroeger was hij aldaar getuige geweest van een losbarsting der volkswoede, door hemzelven in de hand gewerkt. Het was bij deze gele genheid, dat een Stundistische vrouw, Ooliana Rodenko, het leven had ver loren. Haar zoon Paul en Paraska's echtgenoot De-myan waren daarna met andere invloedrijke mannen onder de Stundisten naar Siberië verbannen. Wanneer deze strenge maatregelen de uitroeiing der ketterij niet hadden kunnen bewerken, dan zou men die als een misslag gaan beschouwen. Vader Yaissy was vast besloten zijn doel te bereiken. Het d-oel heiligde Immers de mldde- AAN HET ZOEKUCHT. Leiden, SO September 1033. Ik had het voorrecht deze week iets te vernemen Tan de akUe die onze Chr. Besturen Bond in dezen winter denkt te ontwikkelen. Het actieve bestuur zei een zestal vergaderingen uitschrijven, ml. op 22 October, 16 November, 10 December, op een dag in Januari, 17 Februari en 17 Maart. Het belooft een interessante winter- actie te worden. Laat ieder al vaat op kalender of in notitieboekje aanteekenen, dat die avonden bezet zijn. De avond in Januari ia bestemd voor een filmvertoonmg over een belang rijk onderwerp. Op al de andere ver gaderingen worden door vooraanstaan de mannen actueele onderwerpen be handeld. Ik hoop minstens 80 pet. van onze menschen daar te zien. Dat Is onze betooging! Daar geen holle leuzen van ontwa pening en medezeggenschap. Maar be ginselstudie en practische scholing voor het werk dat wacht OBSERVATOR de. Vervolgens passeerde de zeilvereen; „Braassemertneer", die een harer boo ten op het droge had gebracht ea deze feheel opgetuigd en bemand meevoer e. De zwemvereeniging „Braassemer- meer" maakte met haar axdee'ing een goede reclame voor de zwemsport, die ze in deze omgeving nog veel meer beoe fend wil zien. vervolgens kregen we de sportvereeniging van het Patronaat- wier leden er in hun gymnastiekeos- tuums kranig uitzagen. Op een groot schild werd een der knapen mee rond gedragen, zooals in den tjjd der Bata vieren meer gebeurde. Tot slot pas seerde ons het nagemaakte patronaats gebouw, gemaakt in afmetingen van 6 a 7 M. lengte bij 2 M. breedte. Het doel van dit meedragen was om te demon streeren hoe bouwvallig het tegenwoor dige gebouw er uit ziet. De gelijkenis was werkelijk uitstekend en we nopen, dat Roeioiarendsveen binnenkort een be ter gebouw zal bezitten, waar het patro naat zich in kan huisvesten. Hoewel dit laatste nummer naar het uiterlijk natuur lijk niet zs's het mooiste, integendeel wel als het leelijkste valt te beschouwen, ïs het idee wat heeft voorgezeten wer kelijk bijzonder goed. Na atlcop van de rondgang werden de prijzen in café Bakker door -den burge meester onder een toepasselijk woord uitgereikt. Later op den dag maakte een wagen van de K. S. A. nog een tocht door het dorp, daar de wagen om 9 uur, door den regen nog met gereed waa Even vermelden we nog de groep van de voetbalvereen. „D. O. S. 2", die eén miniatuur-voetbalveld met zich voerde, Tusschen de verschi.leade vereenigin- gen liepen nog enkele particuliere groe pen mede, n.l. Zigeuners, Autopeds en een auto-fiets. De prijzen werden toegekend aan de ijsclub „Hilhelmina" met 25' punten en de gymnastiekvereniging met 30 pun ten. De autofiets kreeg 29 punten en de zigeuners kregen 20 punten. Na afloop van den optocht en de prijs uitdeering had een wedstrijd plaats op het Braassemermeer met baggerpramen. De uitslag hiervan luidt: 1. P. van der Meer. 2. Leo Turk. 3. W. van Kiink. 4. C. Spruit. 5. K. de Krijger en 6. Jaap Turk. In den namiddag hadden verschillende volksspelen plaats, als ton-glijden voor heeren, hardroeien voor dames, enz. Bij het hardroeien kregen we enkele span nende races te zien, een enkele maal kwamen de dames zelfs tegelijk aan. Na afloop van deze verschillende, uit stekend geslaagde volksspelen, reikte de voorzitter van de Oranjevereniging de prijzen uit in café van der Geest. Het feest werd voorts officieel ge sloten met een welgeslaagd vuurwerk. Natuurlijk b,eef nog iang na afloop van dit vuurwerk, dat reeds om 9 uur plaats had, de stemming erin. Tenslotte kwam ook hieraan een einde en begat men zich uitgefeest naar huis zoodat toen het feest ook inderdaad ge sloten werd. len? Maar indien het doel nog niet be reikt was? Dezen keer had hij zich vaster dan ooit voorgenomen het Stun- disme te Knishi voorgoed uit te roeien. Wanneer Vader Cyrillus er niet in slaagde de ketters tot de Orthodoxe Kerk terug te winnen, welnu, dan moesten zij verdelgd worden. Al de hoofden der Stundistische ge zinnen, negen in getal, werden in hech tenis genomen en naar de gevangenis te Kovylsk gebracht. De vrouwen ble ven, van hare natuurlijke beschermers beroofd, in de eenzame woningen ach ter. Behalve deze verlaten vrouwen en de kinderen tusschen tien en vijftien jaar was er niemand om gedurende den winter het noodige werk te ver richten. Alexis Ivanoff was heenge gaan en al de arbeid en de zorg voor de boerderij kwamen op Michaël neer, die geen andere hulp had dan Paras- ka. Gelukkig had deze nieuwe ramp haar aU 't ware wakker geschud uit de verdooving der wanhoop en wist zij zich op allerle; wljup nuttig te ma ken. Tatiania overwon eveneens de diepe neerslachtigheid, die zich van haar had meester gemaakt na het ver lies der kleine Clava, en zil ging van het eene huis naar het andere, den armen vrouwen, voor wie dit leed nog nieuw- was, troost en moed inspreken de. Voor haar was deze beproeving reeds oud, want het wa9 bijna twaalf maanden geleden, sedert men haren man Kharitou Koudraty gevangenge nomen had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5