NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1926 DAS-AGENDA. De avond-, nacht on Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Sept. tot en met Zondag 3 October a.s. waargenomen door de apotheken van 'de H. H. D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406 en'G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, Telef. 502. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des teen Hollandsch gouden gieldstuk uit Ide 18de eeuw is hieronder ook eed kleine broche, waarvan de vorm <*eliikt op -die van een mandoline en die be zet is mei acht kleine, één groote en één-heel-groote diamant. De mogelijkheid is groot, dat ook! '4eze voorwerpen hier" zijn gestolen. Brandstichting. Éen niet allédaagsrh feit is het, dat de brandweerautoriteiten er zelf op uitgaan om ergens den brand in te ja gen. Zooiets is vanmorgen gebeurd.' Men weet dat het gemeentebestuur reeds lang de begeerte koestert om de noodwoningen, die aan het eind van de Magdalena Moonstr. bij het Rijn- en Schiekanaal staan, op de een of an- dere manier te laten verdwijnen, in dien 2é slechts onbewoond kwamen. Zelfs werd bij een bespreking in den raad de verwachting uitgesproken, dat wanneer het houten woningcom plex niet tijdig werd opgeruimd door de gemeente, het dan wel zou worden weggedragen. Zóó ver schijnt men het echter wel niet te zullen laten komen. Dezer dagen was een der blokken, _een dubbele woning, leeggekomen, en Gemeentewerken, in overleg met BouW- en Woningtoezicht on de Brand weer, besloot maar dadelijk tot bet radicaal opruimen van roerend en onroerend goed door er den rooderv haan op te zetten. Vanmorgen om negen uur was de branrdweer onder leiding van coanman- danA P. J; Verhoog en ondercomm. v. Litli met de reserve motorspuit op het tetrein aanwezig. Tevens waren bij de verasschdng tegenwoordig de directeu ren van. Gemeente werken en Bouw en Woningtoezicht, de heeren ir. G. L. Driessen en W. F. E. Kiers Er was niet veel noodig om het ge- bou'wtje in vlam te zetten Eon hoopje krullen en wat petroleum, dat erin gelegd en aangestoken, en daar begon het lieve leven, 't Was maar goed dat de brandweer niet meer gealarmeerd behoefde te worden, want zóó vlug ware hij niet geweest of hij was, al thans om het gebouwtje te behouden te laat gekomen. Binnen een kwartier stond alles in lichte laaie, terwijl een ondragelijke hitte zich verspreidde, die-van dien aard werd, dat cie pi.ip- voorders, die op vier punten waren op gesteld. met het oog op ie omliggende p/anden den order kregen om te blus- achen. Het ex-landhuis was toen ech ter reeds veranderd in een hoop knet terende en rookende stutten en palen.. Het vuur werd direct bedwongen, waarna met één slang werd nage- bluscht. Toch was liet even bard wer ken geweest, want net hevig branden de houten gevaarte was niet gemakke lijk te bereiken. De plechtigheid trok nog heel wat belangstelling; Wanneer zien we het 2de bedrijf? Gisteravond, om kwart voor acht. reed een brigadier over den H. Rijn- Idijk, toeii hem een vrachtauto passé er- jde, waarop achter den jongen was gte- Üdommen. Hij -zag dat plotseling del iauto, waarvan de chauffeur den jon gen niet had opgemerkt, ging rijden, met een groote snelheid, bij de 60 KM. waarschijnlijk, en dat de jongen er niet: Ikon afkomen. Hij trachtte den bestuur; der te waarschuwen doch dat gelukte niét. Op de Wilhelminabrug viel dei jongen van den auto, zich schijnbaar /nogal bezeerende. De JE.H.D. kon ech ter geien letsel ontdekken, zoo dat het HOg gped afliep. De jongen was H. Lp., wonende aan de Waardgracht. BINNENLAND. In naam der Koningin I Hare Majesteit de Koningin-Moeder was dezer dagen opgeroepen als ge daagde in hooger beroep voor den Cen trales. Raad van Beroep, zoo meldt „De Standaard. Het bestuur der Rijksverzekerings bank trad. als eischer op. De kwestie waarover dit rechtsgeding liep, was de volgende: -De Rijksverzekeringsbank achtte den. arbeid dien H. M. doet verrichten in Haar dienst in de gemeenten Baam Eeannes en Soest als te zijn een verze- keringsplichtig bedrijf, 'twelk aange merkt moest worden als een afzonder lijke onderneming. De Raad van Be roep te 's-LGravenhage had ten deele den eisch van de Rijksverzekerings bank toegewezen. En de Centrale Raad besliste alsnu, dat ook het houden vao paarden moest worden aangemerkt als verzekeringsplicbtig. En alzoo is bet geschied, dat de Centrale Raad van Beroep, recht doende in naam der Ko ningin, de Moeder der Koningin ver oordeelde om de personen, die in Haar dienst eenigen tak van arbeid verrich ten als genoemd in de Landbouwonge- vaUenwet, te beschouwen als te vallen onder deze, wet. Maximumsnelheid van 75 K.M. f Naar „De Tel." verneemt, heeft, naar (aanleiding van het spoorwegongeluk bij De Vink, de chef van dienst van Tractie bepaald, dat op dit traject Lei denDen Haag onder geen omstandig heden (du* ook niet wanneer de trein eventueele vertraging heeft in te ha len) .met grooter snelheid dan 75 K.M. per uur gereden mag worden. Een vliegterrein in Twente. Naar aan verschillende bladen -uit Hengelo gemeld wordt, is de vestiging van een vliegterrein in Twente door den Staat verzekerd. Willem Mengelberg naar Amerika. Gisternacht zijn Willem Mengelberg en mevr. MengelbergWubbe met de Rotterdam' naar Amerika vertrokken Te Amsterdam waren aan den trein van 3.51 C. S. slechts weinigs intimi aanwezig, waarvan enkelen de reis tot Rotterdam medemaakten Na een diner in hotel Wemar werd aan boord een hartelijk afscheid ge nomen, waarbij o.m. aanwezig was de directeur der Holland-Amerika Lijn,, de heer Gips. Te geil de wijziging van de waarborgwet. Onder voorzitterschap van den heer C. J. Begeer heeft de Bond van Edel- metaalvereenigingen te Amsterdam een buitengewone vergadering gehou den naar aanleiding van de bij de Tweede Kamer ingediende voorstellen tot partiëele wijziging der Waarborg- wet-1852. De belangstelling voor deze vergadering was zeer groot; zij werd o.a. bijgewoond door hei Tweede Ka merlid A. Staalman, den Ned. Bond van- Horlogemakers en de Nijverheids vereeniging te Schoonhoven. De heer W. van Rossum du Chattel zette in het kort de regeeringsvoorstel- len uiteen. Hoewel de credietverlee- ning voor enkele groote fabrikanten eenig gemak zal opleveren, zoo zal, zeide spr., voor kleine fabrikanten de ze nieuwe regeling meer last en tijd verlies veroorzaken. Het afschaffen van het bijlteeken zonder meer, opent den weg voor fraude. Wat het uitoefe nen van den visitatie dienst betreft, een groot gevaar wordt het geacht, dit in handen te geven van on 1 ^skundige ambtenaren. Om al deze redenen wor den deze regeeringsvoorstellen niet aanvaardbaar en niet bevorderlijk voor de verheffing van het vak geoor deeld. Men laakte het, dat met de belang hebbenden geen ruggespraak gehou den is. Ten slotte werd een motie aangeno men, waarbij het bestuur o.m. wordt opgedragen, aan de Tweede Kamer te verzoeken het ontwerp niet aan te ne men en de door de heeren Staalman en Beumer, Prof. van Gijn c.s. inge diende motie van 16 April 1924 zoo spoedig mogelijk in behandeling te wil len nemen. De belastingontwerpen. Heden (Donderdag) zou, naar de Tel. verneemt, de Commissie van Voorbe reiding uit de Tweede Kamer nopens de ingediende belastiftgontwerpen bij eenkomen tot het vaststellen van het aan de Tweede Kamer uit te brengen eindverslag. Het wijzigingsontwerp van de Zegel wet (Hotelbelasting) is echter nog niet besproken, zoodat de openbare behan deling daarover in de Tweede Kamer nog niet is voorbereid. Dit wijst er op, dat de behandeling van het bewuste ontwerp in de Tweede Kamer nog niet zoo spoedig zal geschieden, hetgeen trouwens reeds de vórige week in par lementaire kringen vernomen werd. Bovendien zou uitstel van behande ling van het wetsontwerp tot wijziging van de Zegelwet daarom niet onbegrij pelijk zijn, omdat de voorgestelde ver mindering van het successierecht per 1 Januari a.s. indien althans de Staten Generaal zich met dit wetsont werp vereenigen practised gespro ken pas in September 1927 begint te werken, in verband met den termijn van aangifte (acht maanden) bedoeld in art. 43 van de Successiewet. Het Belgisch-Nedexlandsch verdrag. De Memorie van Antwoord op het verslag van het hernieuwd onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer van het Belgisch-Nederlandsch ver drag is gereed en ter Landsdrukkerij in druk gegeven. Zij zal, zoo mogelijk, van de week verschijnen. Overeenkomstig den wensch, door den heer Dresselhuys bij de laatste re geling van werkzaamheden in de Twee de Kamér geuit, zal de Kamer dan nog ongeveer drie, weken tijd hebben voor de bestudeering van het stuk, al vorens het verdrag in openbare behan deling zal worden genomen. Niet-aangeven van mijn-ongevallen. De hoofdinspecteur van den Raad van Arbeid te Maastricht, dr. A. Can- negieter, heeft tegen de verschillende mijnondernemingen proces-verbaal' op gemaakt wegens het niet. resp. niet tijdig, aangeven van ongevallen. Naar de Tel. verneemt, betreft het hier een onderlinge afspraak, volgens welke tegen elke mijnonderneming 2 processen-verbaal zouden worden ge maakt, n.l. één voor het niet aangeven en een voor het vertraagd aangeven van een ongeval, zulks om den rechter te laten beslissen, of de mijnonderne mingen inderdaad met het niet aange ven resp. vertraagd aangeven van een ongeval de wet hebben overtreden. De mijnondernemingen doen thans van elk ongeval, ook het kleinste, aan gifte. Reeds nu moet gebleken zijn dat de statistiekcijfers der mijnongevallen hierdoor belangrijk stijgen. De mijnondernemingen hebben be sloten naar zij zeggen, omdat de kostprijs van de ongevallen zooveel grooter wordt aan de arbeiders die een ongeval krijgen, de eerste twee> da gen niet uit te betalen, hetgeen zij vroeger wel deden. De werkliedenorganisaties raden den arbeiders daarom aan zooveel moge' RECLAME. fWordt vervolgd). lijk niet de mijnartsen te raadplegen, doch den huisarts, alzoo den fonds dokter. De GXgcrtslacïiteiij te Hoek van Holland. Naar aanleiding van het sluiten van de Engelsche grenzen voor geslacht vee liggen de werkzaamheden aan de exportslacbterij te Hoek van Holland reeds geraimen tijd stil. Wel is een proef genomen om voor Duitschland en Denemarken te slachten, doch dit schijnt geen voordeel op te leveren. „Het Volk" verneemt nu, dat met ingang van 1 October al het personeel wordt ontslagen, terwijl tevens 24 boot. werkers, in lossen dienst bij. de Har- w-ich-lijn, hun ontslag hebben gekre gen. BUITENLAND. HET BRITSCHE MIJNCCKFLICT. De( gedelegeerden bijeen. De belangrijkste gebeurtenis in het kolenconflict was gisteren de confe rentie der gedelegeerden van de mijn werkers. De beraadslagingten werden achter gesloten deuren" gevoerd. Volgens het officieel© communiqué heeft de conferentie met algemeen© stemmen de houding der executieve bijl haar laatste onderhandelingen met dé regeering goedgekeurd en vervolgens' over de regeeringsvoorstellen b era a dl Deze beraadslagingen duurden denJ geheelen namiddag en de conferentie ging daarop tot morgen uiteen. Dan zullen de regeeringsvoorstellen verder overwogen worden. Uit besprekingen met verschillend© (gedelegeerden werd de indruk verkre gen, dat hoewel' een gedeelte ervoor! was om den strijd tot het uiterste .te strijden, de meerderheid der gedele geerden er naar streeft om op een of andere wijze een uitweg te vinden. Deze stemming is ongetwijfeld nog. versterkt door de berichten omtrent het toenemende aantal mijnwerkers, dat in de kolendistricten het weirk her vat. Algemeen was de opvatting, dati de conferentie 'dei regeeringsvoorstel len waarschijnlijk aan de'districten zou voorleggen. Naar verluidt bestaat de mogelijk heid, dat, voordat de conferentie dezen! stap doet, zij de executieve zal advi- seeren om een nieuw onderhoud in! Downingstreet te hebben om te zien, ot een formule kan worden gevondenl waardoor de regeering in staat ge steld zal worden een vergadering van mijnwerkers en mijneigenaars voor te stellen op den grondslag van een com promis tusschen de voorstellen van d© regeering en die Van de mijnwerkers- federatie. De eerste minister bleef gisteren den feheelen dag in Downingstreet voori et geval een der partijen hem wensch- te te spreken. OPLEIDING VOOR DEN HAMDEL. Een internationaal congres in Nederland. 'Op ieen te Ziirich gehouden interna-- tionale conferentie, waarop ook Ne derland vertegenwoordigd was, werdl besloten, de International© Gesell- schaft zur Förderung der kaufman- nischen Bildung, die ten gevolge van] den oorlog was uiteengevallen, weerl op te richten. Op, voorstel' van den heer BoissteiVain,, voorzitter van de Internationale ,Ver-' eeniging voor Handelsonderwijs te Ara) sterdam werd beslot-en, in 1928 in N©r iderland een eerste internationaal con gres, zoo mogelijk in verband met e.enj teconomischen cursus te doen houden. Charles Dickens' zoon. Sir Henry Dickens, de zoon van don beroemden Engelsehen romanschrij ver, heeft dezer dagen zijn gouden bruiloft gevierd. De „Daily Chronicle" had hem bij deze gelegenheid willen interviewen, maar daar was sir Henry niet voor te vinden: hij praat niet graag over zich zelf. zeker niet in verband met familie a angelegenheden Maar hij wilde,wel een paar ver haaltjes vertellen die bewijzen voimcn voor de groote populariteit van Char les Dickens als auteur. Eenige jaren geleden, aldus sir Hen a*y, was ik in Moskou en een Rusp d'ie hoorde dat ik een zoon was van Char les Dickens, verklaarde dat ik er geen idee van had wat de werken van Dickens beteekenen voor de Russische studenten. Toen de studenten in Mos kou er de lücht van kregen, dat ik in hun stad vertoefde, stonaen ?.ij erop te mijner eere een feest te geven,of al-, thans ter eere van mijns vaders nage dachtenis. „Is u familie?" vroeg een hotel knecht in Tbronto toen hij den naam Dickens hoorde. Eenmaal ingelicht wie sir Henry was, gooide hij zijn kof fers neer, maakte een plechtige bui ging, stak de hand uit en zeide. „Mag ik de eer hebben den zoon van Charles Dickens de hand te drukken?" Reizende in het Verre Westen, ont moette sir Henry een' neger-echtpaar, dat zijn naam dadelijk herkende en hem hartelijk begroette. De beide zwarten hadden al de boeken van zijn vader gelezen! De naam Dickens zal voorloopig niet uitsterven. Op hun feest waren sir Henry en zijn echtgenoote omringd door zes kinderen en zestien kleinkin deren. KORTE BERICHTEN. Heden zal de ontmoeting] tusschem Mussolini en Chamberlain plaats heb ben, waarschijnlijk te Civita Vecchia. De uitnoodiging is van Mussolini uit gegaan. Zondag a.s. wordt te Londen del eerste moskee geopend. Het Litausch-Russisch verdragl heeft in Polen groote bezorgdheid ge wekt. Er wordt een diplomatiekei actiei van Warschau verwacht. Het conflict'in de Hamburgsch© haven dreigt zich tot alle Duitscha Noordzeehavens uit te breiden. Volgens de Secolo heeft San Sal vador een nieuwe reeks postzegels uit gegeven met op den beeldenaar een guitige jonge vrouw met haar k lal garconne. Te Breslau is een man gearres teerd, die samen met zijn verloofde! den juweelenroot in de> 'Tauentzieln--' strasse te Berlijn heeft gepleegld. Hij had een deel der gestolen juweel en bij! zich. De vrouw is met een ander deeui Van den buit over de grens vin *de| richting van Warschau gevlucht. Het aantal typhusgevallen en ver dachte gevallen te Hannover bedroeg! gisterochtend '1724 tegen 1732. Dinsi Idagoohtend. Het aantal doodem is tot ,143 gestegen. Blijkens een bericht in dei „Matin"1 zal' de Volkenbondsraad zijn volgen de zitting op 6December a.s. te Ge- nève houden (én dus niet, als eerst) werd aangenomen, te Berlijn.; Radio-Programma. Wat er vanavond te hooien ls. DAVENTRY, i6oo M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 7.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 8.— Muziek of lezing. 8.20 Concert en declamatie. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10,35 Zang en muziek. HILVERSUM, 1050 M. 7:— Politiebericht. 7,05 Boekhoudles. 8.— Persberichten. 8.10 Concert. 10.Pérsberiehten. KüNIGSWUSTERH., 1300 M. 7.20 Triston en Isoldo", opera van R. Wagner. Daarna nieuws. 10.50 Muziek. PAKIJS (Radio-Paris), 17.50 M. 5.05 Concert. 5.55 Persberichten. 8.20 Koersen en Havasberichten. 8.50 Concert. UIT DE OMGEVING. NOORDWIJKERHOUT. Omtrent de toedracht van de be-' kende mishandeling meldde onze cor respondent het volgende: De kermis, welke aan het Oranje feest verbonden is, telken jare van Vrijdag tot Zondagavond, heeft nog droeve naweeën gehad. Een aantal personen moesten in, café De Toekomst het nog eens dunnetjes overdoen. Ook een paar jonge mannen uit Am sterdam .welke aan de draaimolen ge werkt hebben, waren van de partij. Na rijkelijk gedronken te hebben gingen de heeren stoeien,wat tot gevolg had, d&t de beide Amsterdammers de deur wer den uitgegooid. Of hierbij per ongeluk of moedwillig 'een deurruit is stukgeslagen is nog nies opgehelderd, doch in één oogenbltt had de caféhouder, zijn vader enTiroe'der en nog een viertal andere personen den eenen Amsterdammer te pakken' en mis handelden hem. Een der heiden heeft daarbij een paar klompen op het hoofd van het slachtoffer stuk geslagen. Daarna .zou de 2de Amsterdammer ook nog een beurt krijgen, doch deze gaf R. Heemskerk, die met een boks ijzer gewapend op hem af kwam, eenige zulke geduchte stooten, dat deze voor loopig genoeg had. Gelukkig verscheen toen de chef der politie ter plaatse en werd erger voor komen. Tegen den caféhouder en zijn broer werd procesverbaal wegens mishande ling opgemaakt en wellicht zullen er nog wei meerdere opgemaakt warden, want de mishandelde is eerst een eind weggesukkeld, doch later op den Kerk- weg in elkaar gezegen. Per wagen heeft men hem eerat naar Dr. Rompn vervoerd en daarna naar het arrestantenlokaal. Daar heeft Dr. Romijn hem later weer onderzocht en constateerde daarbij fei ten, welke de vrees wettigden, voor een bloeduitstorting in de hersenen. Aangezien - geregeld toezicht noodig geoordeeld werd, is er voor den mis- handelde opname verzocht in het R. K. gezicht .voor mannelijke krankzinnigen St. Bavo, omdat dit in de onmiddellijks omgeving was. LEIDERDORP. Burgerlijke stand. Geboren: Geert je, d.v. W. de Haas en Joha. Rijsdam, Johanna, d.v. D. Hoogstraten en C. Rreibach.1 Gehuwd: J. P. Redegeld en J. M. de Witt. Overleden: Pieter Verhoeff, S3 jaar. Aan den heer W. Blom alhier is als laagsten inschrijver gegund de leve - ring van grind voor onderhoud van de wegen, lanen en pleinen alhier. Te Katwijk werd gisteren door da Leiderdorpsche Burgerwacht een wed strijd gehouden om prijzen. Er waren 20 deelnemers. ie prjjs Tijn, 2. J. Wolf, 3- P. A. Za delaar. 4, J. M. de Koning. 5. G. de Braver. 6. N. Spaargaren. 7. Th. de Boer 1 8. G. Groenendijk, 9. G. de Koning. 10. S. Nachtegaal. 11. K. Winkel. 12. J- Nachtegaal. 13. Appel. 14- Zandbergen. De wisselbekef is gewonnen door den heer Tijn. v.. Dinsdagmiddag, toen de heer v. R. alhier op den Lagen Rijndijk per rij wiel een boodschap moest'doen en over een houten brug reed, slipte hij en raak te bekneld tusschen de peilers der brug. v. R. liep bij zijn linkeroog een bloe dende wond en een opgezette wang op. OEQSTQEEST. Dinsdagavond vergaderde in d& zaal van den heer Averdieck de er-- eeniging ter bevordering der bloembof l'en, bloemen en plantenteelt cmdeii voorzitterschap van Iden heer G. J Lubbe Thzn. De opkomst was bevredigend en nai opening en lezing notulen werd1 ala nieuw lid ingeschreven de heer Jon,1 Uittenbogaard. De voorzitter herinnerde ook img aan de benoeming als raadslid van het lid den heer v. d. Burg. Vervolgens kwamen aan de orde da plannen terzake reorganisatie der ver eeniging. De vereeniging heeft reeda' ruim 30- jaar bestaan en is ontgroeid!, aan have bestemming daar de gemeen te in den loop der jaren een geheel an der aanzien heeft gekregen. Het Bestuur wil trachten door reor ganisatie zich aan dien bestaanden toe- stand aan te passen door de vereeni-, Êing uit te breiden met meer amateurs efhebbers van bloemen en planten- „teelt* waarvoor de vereeniains^dan.riuti,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2