WINTERPANTOFFELS NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1926 besloten om geen schoollokaal aan de Geref. Evangelisatievereeniging af te ft taan. De schoolkwestie in Frankrijk, j In de „Victoire' vestigt Gustave Hervé de aandacht op de schoolkwes tie in Frankrijk. Er zijn in Frankrijk 120.000 onderwijzers. Daarvan zijn 15.0000 georganiseerd in communisti- schen geest. 80.000 behooren tot de uitgesproken socialistische Verceni- ging van Onderwijzers en Onderwijze ressen, terwijl de overigen voor het grootste deel georganiseerd zijn in con- fessioneele of uitsluitend vakvereeni- gingen. Van de ongeveer vier mitlioen kinderen bezoeken circa 80 pet. staats scholen, de overigen de bijzondere scholen. In enkele departementen, spe ciaal in Bretagne, is het leerlingenaen tal der bijzondere scholen grooter dan dat der staatsscholen. Hervé meent, dat de godsdienstlooze school de ontvolking van Frankrijk in de hand werkt en daardoor het vreem denelement versterkt, en vraagt om .wettelijke maatregelen, die het den vrienden van het bijzonder onderwijs gemakkelijk maken zal scholen op confessioneelen grondsag op te richten Daarvan verwacht hij een tegenwicht tegen de jacht naar genot en de zelf zucht, welke een karakteristiek is van de nieuwe generatie van Frankrijk in de eeuw van het één-twee kindersteï sel. Hervé besluit zijn artikel met «ie verklaring, dat de oplossing van Je schoolkwestie alleen gevonden kan worden door het voorbeeld, dat Ne derland in dezen gaf. BINNENLAND. Verstoring der Zondagsrust. Op de schriftelijke vragen van het lid van den Haagsehén gemeenteraad, den heer V. Vrolijk, betreffende liin- der, door kerkgangers ondervonden, gedurende de betooging op 10 dezer voor ontwapening en medezeggenschap heeft de burgemeester geantwoord: Inderdaad zijn vele kerkgangers in hun kerkgang belemmerd ten- gevolge van de betooging van de S.D.A.P. en het N.V.V. Ook de stoornis van de namiddag godsdienstoefening in de YVcstduin- kerk is mij bekend. Tijdens mijn afwezigheid, is het ver zoek ingekomen tot het houden van een optocht met ontplooide banieren en muziek, met een aantal deelnemers dat geschat werd op 30.000. Dergelijke optochten zijn meermalen toegestaan, ook op Zondag, en hebben nimmer aan leiding gegeven tot ernstige klachten De voorwaarden plachten stipt te wor den opgevolgd. De aangenomen gedragslijn volgen de. heeft de waarnemende burgemees ter dezen optocht toegestaan daarbij o.m. als voorwaarde stellende dat geen muziek zou worden gemaakt in de nabijheid van gebouwen, waar gods dienstoefeningen werden gehouden. Berekend was, dat op het uur, waar op de godsdienstoefening in de West duinkerk aanving, de gehcele optocht reeds zou zijn ontbonden geweest. De ze berekening is onjuist gebleken, om dat het aantal deelnemers in plaats van de geschatte 30.000 ongeveer 80.000 bedroeg. Dientengevolge is de optocht ver scheidene uren. later voorbijgetrokken, en is ook de godsdienstoefening in de \Vestduinkerk, hoewel niet opzettelijk, door het rumoer der voorbijtrekken- den gestoord. Dit is vooral het geval geweest, nadat de agent, die volgens de voorschriften vóór het kerkgebouw moest staan en daar ook gedurende een deel der godsdienstoefening heeft gestaan, was vertrokken en, om een nog niet opgehelderde reden, niet door een ander was vervangen Ten gevolge van de intrekking van alle verloven, bedroeg het aantal poli tiedienaars, aanwezig om de orde bij de betooging te bewaren: 1 commissa ris, 5 hoofdinspecteurs, 13 inspecteurs, 202 brigadiers en agenten.'27 bereden agenten, 86 rechercheurs. Bovendien waren, buiten het gewone personel, in reserve 3 inspecteurs en 80 agenten. Het gebeurde wordt door mij en door de politie in hooge mate betreurd De vraag is, of met de mogelijkheid, dat het aantal deelnemers de schat ting ver zou overtreffen, geen rekening had moeten zijn gehouden. Als veront schuldiging meen ik te mogen aanvoe ren, dat de omvang, welken de betoc- ging heeft aangenomen, zoo buitenge woon groot is geweest, en dat de poli tie onder die omstandigheden een zeer zware taak heeft geha l. Feiten als bij de betooging van Zon dag 19 September zijn voorgevallen, moeten in de toekomst zeker worden voorkomen. De verzekering, dat in het vervolg geen vergunningen meer ver leend zullen worden voor betoogingen op Zondag, zou ik echter niet willen geven. De Zondagswet verbiedt dit niet. en voor velen is de Zondag de eenige dag, waarop het hun mogelijk is, daaraan deel te nemen. Wel heb ik met den hoofdcommissaris de maat regelen besproken waardoor storing van godsdienstoefeningen on hinder als Zondag 19 September ondervonden, voortaan zijn buitengesloten. Heropening tramlijn Eede-Maldeghem. Op 1 November a.s. wordt weer in exploitatie genomen de tramlijn Eede- Maldeghem door de Stoomtrammaat schappij Bréskens-Maldeghem. Gedu rende de oorlogsjaren en ook daarna heeft deze lijn stilgelegen. Eerst in '24 begon men de lijn in reparatie te ne men, en na moeilijkheden te hebben overwonnen, die gepaard gaan met „in ternationale tramweg-aanleg" is het werk nu geheel voltooiid, zoodat met genoemden datum Zeeuwsch-Vlaande- ren West althans met België, weer zijn vooroorlogsche verbindingswegen zal bezitten. De tijden zijn veranderd. Den laatsten tijd komen buitenge woon veel Duitschers de grens over om op Nederlandsch gebied verschil lende goederen in te koopen. De ne ringdoenden zijn op deze inkoopers uiteraard bijzonder gesteld. Vooral Ze venaar krijgt thans een druk bezoek van Duiftsche grensbewoners, die voor al kruidenierswaren komen halen, daar deze hier. veel goedkooper zijn dan bij ben. RECLAME, FINALE LEEGVERKOOP 30% PRIJSVERLAGING L. v. ESCH Wzn., Donkerst. 5 Uit het Sociale Leven. Verslag von het N. V. V. Verschenen is het verslag 1924'25 van het Ned. Verbond van Y'akvereeni gingen. De inleiding herinnert eraan, dat met de publicatie van dit stuk het twintigjarig bestaan van het N.V.V. is afgesloten: op 1 Jan. 1906 is het Ver bond in werking getreden, na in 1904 te zijn ontstaan uit het initiatief van de he eren Bruens, Foiak en Verdorst. De „inleiding" vervolgt met een uit voerige beschouwing over den econo- mischen toestand, somt de fata van. het Vakverbond op, en wijst daarbij o.m. met nadruk op de wencioosheids, uitkeeringen dezer organisatie, die in 1924 f 2.825.901 bedroegen, en in 1925 f 2.832.844, waaruit hec versiag af leidt, dat de bewering, alsof de uitkee ringen aan de werkiooze arbeiders ge heel of bijna geheel uit overheidsgeld worden uitbetaald „eenige mijlen be zijden de waarheid" is. Als „zwakke plekken" van het N% V.V. vinden wij gememoreerd het ge ringe aantal vrouwelijke leden (op 1 Jan. 1926 slechts 10.892J, volgens den schr. te betreuren, omdat de vrouwen arbeid als goedkooper dan mannenar beid voortdurend toeneemt, en ten tweede in het kleine aantal adspirant- leden (2736 op 1 Jan. 1926J. Gewezen wordt eindelijk op de vermindering der werkloosheid gedurende de laatste ja ren, blijkens de aantallen van inge schrevenen bij ^le Arbeidsbeurzen: zoo bedroegen deze aantallen bijv. begin: Januari 1921 53.560, id. 1922 76.128, id. 1923 107.417, id. 1924 108.056, id. 1925 79,300, id. 1926 82.400. Ook andere gunstige economische verschijnselen worden gememoreerd, waarna deze passage volgt over de werkgevers-organisatie „AI is de economische toestand dus beter dan een paar jaar geleden, dat wil daarom nog niet zeggen, dat da vakbeweging er zonder scherpen strijd in zal slagen, hetgeen in voorgaande jaren verloren is gegaan, weer te her winnen en de verder liggende eischen van onze vakbeweging" te verwezenlij ken. Veeleer is het tegendeel aan te nemen. Het valt niet te ontkennen, dat de reactionnaire elementen in de werk geversbonden steeds meer de over hand krijgen. De eenigszins sociaal: aangelegde werkgevers worden meer en meer uit de leiding verdrongen. Hun plaatsen worden door scherpslij pers ingenomen. En in de meeste weric geversbonden zijn de jonge advocaten, die de functie van secretaris vervui len, nog een paar graden meer reac- tionnair, dan hun onmiddellijke citers Hierna herinnert, net versiag aan dé samensmelting van de Ver. van Ned. .Werkgevers en het erbond van Ned. Fabr. ereenigingen en het Centr. indi Verbond tot het Verbond van Ned. erKgevers, en zegt daarvan: „Dit werkgeversverDona is het blijkt uit al zijn publicaties tegen, alles wat gaat in de richting van wet teiijke arbeidersbescherming. Natuur lijk is het ook een verwoede tegenstaa* der van loonsverhoging. Op net te gendeel wordt als het ware dag in, dag uit aangedrongen ten einde tot lagere prouucdeKOS-en te geraken. „Met deze werkgeverscentraie 2al,. het is wel naast zeker, gezien de men taliteit die bij de leiding heersent, 01120 vakbeweging nog menig stuk stnjdj moeten voeren.. En daarbij is de mo gelijkheid volstrekt mee uicgesioten, dat een staking in een bepaaia oednjl, met een uicsxuiiing in andere bedrijven beantwoord zal worden. „In het buitenland heeft zich eenj zoodanige situatie reeds meer dan.eens voorgedaan. Het laaist iiog in 192o in i^enemarken. Het is niet waarschijn njk, dat de ontwikkeling der werkge- ersvakbeweging in ons iand langs an dere banen zaï gaan. De oeenscne» mcntai.ei. ontbreeKt o..zen wczugevera met, wat hun nog ontbreekt, is de noodige eensgezindheid. Maar die zal wel komen, de werkgevers zien meest al sneller in, op welke wijze zy hun belangen hec doelmatigst kunnein be hartigen, dan de arbeiders. De vruchten van ue invaliditeitswet. Telkens weer blijkt, dat de meening,, als zou de verplichte inva.iai-euüwec' niet meer voordeeien bieden dan slechts f 3 per week ouderdomsrente op 65-jarigen leeftijd, algemeen Ver breid is. Dat deze meaning echter ge- heei onjuist is moge blijken uit liet volgende geval, dat zich bij den Raad van Arbeid te 's-Gravenhage voorge daan heeft. Op 1 Januari 1921 overleed een in gevolge de invaliditeitswsc verplicht verzeKerde. Deze verzekerde -éefde ge scheiden van zijn vrouw, Het huwenjk* was echter niet wettelijk ontbonden. Op 16 Februari j.l., dus ruim 5 jaar na het overlijden van den man, werdi door de vrouw weduwenrente aange vraagd. Deze had reeds op 19 Febru ari 1921 den leeftijd van 60 jaren be reikt en dus vanaf laatsigenoemden. datum recht op de aangevraagde reiuei De rente werd toegekend op 1 April! 1926 en wel met ingang van 19 Fe bruari 1921 tot een beurag \an f 198.90 per jaar. De vrouw pntvmg dus een bedrag van ruim 5 X1189,9J ot ruim f 1000 in eens. Bo dien hc'::v.dt zij vanaf 1 April '26 recht op een rente» van 1/52 X f 198,90 t 3.8Z',2 p. week. De vrouw had op deze uitkeering recht, nie.tegenstaande voor baar echt genoot slechts een bedrag van f 10.20 in het geheel aan zegels oetaaid was. Bovendien was de weduwe zelf ook verplicht verzekerd en kon bij het be reiken van haar 65-jarigea leeftijd vol doende zegeis in rekening brengen voor ouderdomsrente. Ooi: deze remo werd haar toegekend en wel tot een •bedrag van f 3 per week. Zij ontvangt dus thans, behaive de uitkeering van TWEEDE BLAD. Op de Raadstribune. Het was wel eenigermate in te zien. dat de raad JJ. Maandag twee zittin gen zou noodig hebben om tot de ge vraagde beslissibgen te komen. Een voorstel tot verstrekking van goedkoop© cokes aan werkloozen, de kaasmarkt-kwestie en last not least bet tarief voor bijdragen in de kosten van gem. ziekenverpleging. Ziedaar een gerecht dat den raad voor onbepaal- den tijd zou kunnen bezighouden. De bespreking van het eerstgenoem de voorstel maakte aanvankelijk een zeer onbehagelijken indruk, 't Scheep inderdaad alsof het gilng over Y mud cokes meer of minder, of liever of liet ging over de benoodigde hoeveelheid cokes. En daarom ging het toch niet. De heer Wilbrink legde zeer juist den vinger op de wond toen hij erop wees dat B. en W. zelf deze steunverleenilng een verkeerden vorm hadden gegeven, door de gratis cokesverstrekking. Begrijpelijk, maar toch ten onrechte had men daaruit aan de overzijde ge concludeerd, dat het gem. bestuur zich aansprakelijk gevoelde voor het ge- •heele verwarmings-vraagstuk. En aan die gedachte werd door het loven en bieden van enkelen wel eenigszins voet gegeven. Gelukkig bracht het slot van het debat de zaak weer tot baai- juiste proporties terug, zoodat de raad aan het door den heer Wiilbrink gea mendeerde voorstel van B. en W. zijn goedkeuring gaf, waarmede de zooveel ste poging van de SDAP. om B. en W. den volke voor te stellen als „krente rig" tegenover de minder gesitueerden faalde. In de gedachtenwisseling over liet voorstel tot verplaatsing van de kaas markt zat ook, niet bijzonder veel „lijn." Men kreeg zoo den indruk, dat er meer dokters waren dan medicijnen En bij al die onzekerheild over het wenschelijke van de voorgestelde op lossing bracht het haast-argument vaji den voorzitter nu juist geen volkomen bevrediging. Dat de voorbereiding zou lang heeft geduurd, kon immers de raad ook niet helpen. Trouwens, wctli. Sanders liet uitkomen, dat B. en W. i)n het algemeen deze kwestie nog niet als afgedaan beschouwen en ter gele gener tijd een betere oplossing gaarne zal worden overwogen. In elk geval zullen we nu binnenkort de kaasboeren belangrijk beter kun nen ontvangen. Zij kunnen zelf dan toe stand helpen verbeteren door vertrou wen te stellen in een nieuw systeem van wegen..B. en W. zullen dan wel spoedig de waag op'het nieuwe terrein doen plaatsen. Waarschijnlijk is de heele waag-kwestie reeds in orde voor dat het Invalidenhuis zal zijn afge broken. t Over het ,,Niieuwe"(?) tarief v. Zie- kenhuisverpleging zou men lang kun nen napraten. Wij zullen het niet doen In het uitvoerig verslag heeft men duidelijk kunnen zien waartegen het bij de linksche tegenstanders ging. Te gen de particuliere verzekering, hoe voordeelilg ook, tegen de christelijke opvatting over den plicht dien de ge zinsleden jegens elkaar moeten nako men, tegen B. en W. en tegen het B.A. Weth. Meynen legde de onverdiende verwijten aan 't adres van B. en W. naast zich neer, en liet, evenals dhr. Schoneveld zien, hoeveel de gemeente reeds van het part. initiatief heeft overgenomen. Maar zelfs van een be drag a f341.000 per jaar schrilkt men aan zekere zijde niet meer* De critiek zou voor een deel reden nebben gehad, wanneer werkelijk na deel te vreezen was voor de volksge zondheid, zooals het met dikke woor den in het adres van den LBB. heette. Maar het beleid van den geneeskundi gen dienst bleek wel van dien aard, dat goedwillenden bun belangen vol doende zien behartigd. Het wachten is nu nog op een beslis sing inzake het onderzoek naar de draagkracht. Van harte hopen wij dat B. en W. een weg zullen willen gebrui ken, die de mensc.hen niet onnoodig met het B.A. in aanraking brengt. FEUILLETON. Door leed en strijd. 15) De kinderen boven de tien iaren had den, behalve de gedwongen scheiding van hun jongere broertjes en zusjes, nog op verschillende andere wijzen te lijden. Wanneer zij door het dorp gin gen of de ossen van hun ouders naar de bron dreven om gedrenkt te wor den, werden zij met steenen en modder zegooid, en wanneer zij yich vereenig- den, ten einde bescherming in hun aan tal te vinden, dan. vormden de Ortho doxe kinderen eveneens kleine benden en legden zich in hinderlagen om ze aldus te overvallen. Op zekeren dag waren twee meisjes ilkcn in hare afgelegen woning ach tergebleven, terwijl hare ouders op den gemeente-akker arbeidden. Een groep jeugdige vervolgers wilde van deze omstandigheid gebruik maken, om haar te overvallen. Toen zij echter de deur gesloten vonden, stapelden zij jnder de vensters^ 'die niet met glas gesloten waren, ri'et en kwalijk rieken de planten, en shaken die in brand. Het gevolg v.as, dat de arme meisjes bijna het leven, verloren tengevolge van den verstikkenden rook/ Het zou volkomen nutteloos geweest zijn zich bij (Yen Starosta over derge lijke hapcleliAgen te beklagen: zelfs KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt: voor Ylst: W. M. A Kalkman, te Werkendam. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Apeldoorn: W. H. den Houting, te Huizum; en J. Wij- menga t,e Charlois. Beroepen: Te Hoineroord: J. Meynen, cand. te Baarn Te Bic-a mm (Gr.): G. Wiersma, te Musselkanaal. Bedankt: Voor Houwerzijl, D. B. v. d. Meulen, te Oostermeer. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Grand-Rapids (N- A.): H. Kieviet, te Veenendaal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bedankt: Voor Aalsmeer: O. L. v. d. Veen. te Wielingen. Bevestiging, Afscheid en Intrede. Ds. A^Dekker, na door Ds. Dek king, van Ulster met een pred, over 1 Cor. 1 26 te zijn bevestigd, deed t Zondag bij de Ned. Herv. Gem. intrede mer een pred. over Ps. 55 9. Met e enpredicatie over 2 C.or. 13 vers 11 heeft Zondag Ds. H. VV. F e 1 - d e r h o f afscheid genomen van de Geref. Kerk van Zevenhuizen. Ds. F. heeft 32 jaren het woord bediend en gaat zich als em.-pred. vestigen te Driebergen. Algemeene Zendings-Conferentie. Van 2527 October zal in „Park zicht" te Amsterdam «ie Algemeene Zendings-conferentie worden gehou den. In verband met het bezoek, dat Dr. Mott als voorzitter van den Inter nationalen Zendingsraad aan Ned. Oost-Indië gebracht lieeft, zal deze Conferentie inzonderheid worden ge wijd aan bespreking van den toestand der opgroeiende jeugcl in onze dagen, en van de problemen en de taak. waar voor zij de zendingsgemeente stelt. Op Maandagavond zal de voorzitter de heer L. J. van Wijk, een openings woord spreken. De andere sprekers zullen zijn: Ds. C. L. Laan: „In memo- riam Ds. P. van Wijk"; en Ds. Joh. Rauws: „Indrukken van «le Afrika- Conferentie te Le Zoute". Dinsdag 26 October vangt Ds. Joh. Rauws, zendingsdirector te Oegstgeest aan met een overzicht van net zen dingswerk in O. en YV.-Indië. Daarna spreekt Ds. D. Grommelin, zendings consul met verlof, over: ..De huidige toestand van Incliê en de opgroeiend© jeugd". Des namiddags: Dr. J. H. Ba- vinck, Geref. predikant te Bandoeng, over: „De Europeesche j;ugd in onze Oost", en de heer D. van der Meulen, Controleur B. B. te Djeddah, over: „De jeugd, in de Bataklanden Dinsdag-avond heeft er een openba re samenkomst plaats in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waarin als spre kers optreden Ds. J. P. van Bruggen, Herv. pred. en Ds. H. L. 3oerlijst. Luth. pred. te Amsterdam. Het Zangkoor der Hervormde Stadszending, onder leiding van den heer M. Hasselaar, verleend medewerking. Woensdag 27 October spreken: Dr. C. Roy er, oud-zendeling-arts, over: „Nieuwere Westerschc methoden op Javaanschen bodem"; Dr. H. yan der Veen, taalgeleerde te Ranto Pao, over: „Christendom en jeugd onder de Sa- dan Toradja's; de heer G. J. Staal, oud Gouverneur van Suriname: „De jeugd van Suriname enhet werk der Broe dergemeente". waarna Ds. C, Ferguson pred. te 's-Gravenhage, het slotwoord zal spreken. Vredelievend. De Geref. Evangelisatievereeniging te Oostzaan vroeg aan den gemeente raad een schoollokaal te mogen ge bruiken om te evangeliseeren. De meerderheid van B en W. stelde voor om het verzoek toe te staan, doch wethouder mevrouw Hofman (V.B.) was er tegen op grond dat tegenstan ders van openbaar onderwijs geen ge bruik van de openbare school behoef den te maken. De soc.-dem. ffractie was er tegen omdat de vereeniging de beschikking over een kerkgebouw heeft. Met 6 tegen 4 stemmen werd toen Vader Cyrillus was machteloos om in dezen staat van zaken verandering te brengen. De moeders durfden hare dochters niet naar den winkel zenden ombood schappen te doen, en alleen de groote jongens, zooals Michaël en Sergius, waagden het water te halen en het vee naar de drenkplaats te leiJden.Dit geschiedde steeds onder een regen van scheldwoorden en menigen goed ge- mikten steenworp. Over het geheel echter waren de jongens van het dorp bevreesd voor Michaël. Op zekeren avond, toen hij zich naar de rivier begaf om naar eenige viscli- fuiken te zien, die hij onder water had verborgen, zag hij een meisje op den weg, welke naar de algemeene vvasch- plaats voerde. Een groote jongen hield haar bij den arm vast en zwaaide met zijn zweep boven haar hoofd to ue lucht. Voordat Michaël het tweetal kon bereiken, kwam de zweep met snelle, snerpende slagen op de gebo gen schouders en de naakte enkels van het meisje neer. Het arme kind stond onbeweeglijk, geen geluid ontsnapte aan hare lilppen, zij hield het go laat met de handen bedekt. De kleeiler-. n die zij gewasschen had, lagen vert in de modder. Het was Marfa, n «G knaap, die haar sloeg, Okhrims kldn- zoon, een boosaardige jongen om i lafaard bovendüen. Michaël had j t gelezen hoe Mozes. ziende, dat èen zij ner broederen in Egypte mishand-' werd, den verdrukte te hulp was geko men en den verdrukker op de plaats zelf had gedood. Hij geloof© niet beter t© kunnen doen dan het voorbeeld van Mozes te volgen „Laat dat!" riep hij, trillende van verontwaardiging, en den iongen de zweep uit de hand rukkende, brak hij die in tweeën. „Lafaard!" vervolgde hij, „wanneer gij vechten wilt, vecht dan met mij. lage. geniepige, ellendige lafaard, die ge zijt!" Maar dat durfde de knaap niet. Een oogenblik staarde hij de anderen als verwezen aan, toen spuwe hij naar Marfa en maakt© zich daarop zoo gauw als hij kon uit de voeten. Michaël wilde hem nazetten, maar Marfa hield hem bij den arm terug. „Neen, Michaël, neen, dat hadt gij niet moeten doen" zeide zij, haar be traand gezichtje tot hem opheffende. „Ik kon het wel verdragen. Ja, ük kon het verdragen. Ik zeide tot mijzelve: „Het is om Christus' wil. En ik heb niet geschreeuwd» heb ik wel, Mi chaël?" „Neen" antwoordde deze. „Gij hebt geen geluid gegeven, maar ik kon het niet dulden u zoo te zien slaan. Neen, Marfa, ik heb niet verkeerd gehan deld, en als het weer gebeurde, zou il: hetzelfde doen. „Het zal ons beiden duur te staan kernen" antwoordde Marfa. de bemod- derde kleeren oprapende en naar de waschplaats teruggaande- Michaël bleef in d© nabijheid tot zij met haar werk gereed was, en verge zelde haar toen naar haar woning; daarop keerde hij naar zijn eigen huis terug, doch vermeed zorgvuldig den weg door het dorp. Alexis keek zeer bezorgd, toen zijn zoon hem meedeel de wat er gebeurd was. „Zoo gauw als het donker is. £al ük naar Vader Cyrillus gaan" zeide hij, „en hem alles vertellen. Zoo iemand, dan kan hij ons helpen, indien hij er toe in staat is. Gij hebt goed gehan deld, maar niemand kan zeggen welke gevolgen deze daad zal hebben. Maar zeg het mij/mijn zoon, was er in uw hart groote bitterheid jegens den knaap?" Michaël wilerp het hoofd achterover, een donkere gloed bedekte zijn gelaat. „Ik was zoo woedend als een wild dier en als ik de zweep in mijn eerste op welling van drift niet in tweeën ge broken en weggeworpen had, dan zou ik hem zeker half dood "«slagen heb ben" antwoordde hij oprecht. „God zij. gedankt, dat gij het niet deedt" antwoordde Alexis, „maar 0, Michaël, mijn jongen, gij zult het nog moeten leeren: Hebt uwe vijanden lilef; zegent ze die u vervloeken; doet wel dengenen, die u haten; en bidt voor degenen, die u geweld aandoen, en u vervolgen! Dit is het .gebod des Heer en." „Het is nog te zwaar voor mij, va der" moest Michaël eerlijk bekennen. „Ik'zou den jongens van harte, willen vergeven en weer goed met hen zijn, wanneer ze dat verlangden. Maar ze willen niets liever dan met ons in vij andschap te leven. Sommigen hebben er nu evenveel pleizier in om op de loer t© liggen en ons met steenen te gooien als zii vroeger hadden om met ons te spelen. Ik zal echter mijn best doen om de geboden van den Heer te houden ,ja, ik zal mijn uiterste best doen, maar een jongen kan niet zoo dadelijk volmaakt zijn." „En een man evenmin" antwoordde Alexis met een gFilmlach en een zucht. „Het is een moeifijk gebod, maar Hij, Die het gaf, zal oïis de genade schen ken het te kunnen volbrengen. Heb Hem slechts lief, Michaël, en langza merhand zult gij lieren allen lief hebben, voor wie Hi)j gestorven is." Tegen het vallen van den avond be gaf Alexis zich naar de woning van den Batoushka. Ditens huis was een weinig grooter dan het zijne, het had een leien dak en glas in al de ramen. Het stond in de onmiddellijke nabij heid van de kerk en niet ver van het kerkhof, waar. tot voor korten tijd, al de dorpsgenooten na d«n zwaren ar beid een rustplaats hadden gevonden voor hunne vermoeide en afgetobde lichamen. Maar thans was het don Stundisten verboden hun dooden naavst hun voor vaderen te begraven. (WarAt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5