NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1920 i WJC.ÜJUÜ ÜLAD. Wil! 0£ BLADEN ZEGGEN. De pers over de Troonrede. Wij 'vermelden nog de volgende be schouwingen De Zeeuw (A.R.; maakt een ver gelijking met het Kabinet-Colijn eni komt tot de conclusie: Bij het le;:_n van de Troonrede, waar mede H. M. de Koningin de ver- eenigde zitting der Statein-Generaal jpende, gevoelt men opnieuw wat ons volk in het Kabinet-Colijn heeft ver loren en welk een ondienst zij, die dit Kabinet ten val brachten, ons volk .lebben bewezen. Werd een jaar geleden kloek en icrachtig ui-gesproken, dat zoowel' voor wetgeving als bestuur handhaving van de Christelijke gondslagen van ons, volksleven richtsnoer zou. blijven, thans vindt men, verscholen tusschen an dere toezeggingen, omtrent de aJge- meene politiek alleen deze opmerking, dat in afwaclTi.-.g van het herstel van, ïormale verhoudingen, de lijn, het vo rig jaar uitgestippeld, zal worden ge volgd, d.w.z. dat het Kabinet zichzelf! ds een intermezzo-kabinet zal blijven beschouwen en dat het dus alle vraag stukken van meer principieelen aard' laten rusten. Daardoor gaat er van dit staats stuk dan ook weinig bekoring uit, eni mist deze Troonrede alle be:! ~"rg. De Nieuwe Prov. Gron. Crt. vAR.j besluit haar indrukken als volgt: De «conclusie is: een Troonrede, die ,iiet veel zegt en in, overeenstemming tg met den aard van het interparle- nentair Kabinet. Wij missen wél enkele dingen, die jok 'in dit intermezzo muwibttenidci zorg mochten vragen. Er wordt bijv. geheel gezwegen van de Zondagsrust. Èr wordt gezwegen voor een" regeling! voor de lijkverbranding. Het wordt meer en meer duidelïjijk, j.at in een intermezzo inzonderheid het, tleurlooze een goede kans heeft. Maar dat is dan ook een reden,, ^m deze. Troonrede te zien in het) licht van den abnormalen politieke nj toestand, waarvan zij zelf spreekt. Geestdrift zal zij niet wekken. Over net algemeen is het trouwens verstan dig, ten aanzien van Troonreden, op getogenheid in de beschouwing verrel ie houden. Het mooiste bij deze Troonrede, iets dat ons zeer dankbaar stemde, was het feit, dat H. M. de Koningin haar con voorlezen* Na een lange onge steldheid mocht zoo weer Haar vol komen herstel' blijken. En vooral dit jedt maakt ten slotte de dag van deze Troonrede tot een goeden dag. „Geen sterk program", schrijft De Volkskrant boven haar opstel, dat >ian de Troonrede is gewijd. Van een stevige politiek getuigt dei Troonrede niet, stellig niet in het oog vallend. Eer maakt ze den indruk,, lat de zaken 'gaande zullen worden gehouden, zooals een zaken-ministeriel tn optima forma zou doen. Een sterk hervormend geluid ver nemen we niet. Niet op het terreini der sociale wetgeving, niet op dat der landsverdediging, waarover zelfs met geen woord gesproken wordt. Wat in de Troonrede misschien het meest sympathiek, wijl mensehelijk klinkt, is de toezegging, dat de wel vaar tspolitiek in Indië inzonderheid zal strekken ten bate van de inheean- lché bevolking. Over de Nederlandsche welvaarts- politiek wordt weinig gezegd, en mem krijgt niet den indruk, dat niets zal! worden nagelaten, om de eigen indus trie, en de industrie-arbeiders, te hel pen. Het blad stelt dan de vraag, „ot 'de minister-president last beent van de christeiijK-nistonsche opvattingen op iddt gebied". Het Utr. Dagbl'ad (Lib.J wil bil- 'jlijk zijn in zijn oordcel. Het is, helaas, niet bijster veel, of schoon er eenige verdienstelijke pro jecten bij zjjn. Men mag de Regeering niet beoor- ideelen naar deze rede. Bij haar tus- schentijdsch optreden heelt zij richt lijnen aangegeven, thans te vol- TTaTTfhrrn? n tllï^1'J^rrTT^r>llTl^I^lT■^,7■; -rrrnrrrrr FEUILLETON. Door leed en strijd. li» Juist op het oogenblik. toen Michaël en Velia nader kwamen, las Okhrin met een boosaardieen glimlach op het gelaat, het in duidelijke woorden uit gedrukte bevel, dat de Siarosta ver plicht was den geestelijke van 't dorp bij te staan, wanneer dezen alle kin deren van Stundisten tusschen twee en tien jaar van hun ouders zou verwij deren, om ze over te brengen in Or thodoxe gezinnen, waar zij in liet Or thodoxe geloof grootgebracht zouden worden. Een rauwe gil van Paraska weer- klpnk in het stille avonduur, en de kleine Velia, die de beteekenis der langzaam uitgesproken woorden maar al te gc :d begrepen had, wierp zich met e-.i luiden angstkreet aan do borst baars vaders en klemde zich zóó krampachtig aan hem vast, alsof geen macht ter wereld haar uit zijn bescher mende armen zou kunnen losrukken. ,0 mijn God!" riep Alexis, „wat moet ik doen?" „Doen?" herhaalde Okhrim minach tend ..wel. wordt een goed Christen, ga geregeld naar de kerk en betaal wat gij aan de Kerk schuldig zijt. Ja, drink vodka zooals de andere Christe nen doen. Gij, Stundisten, zijt in mijn oog de grootste dwazen die or zijn. Dat kind moet in het Orthodox© ge- doen aan het parlementair gebruik, was voor haar geen gemakkelijke taak. Bovendien bevindt zij zich voor een uiterst moeilijke politieke situatie, en, mag men haar erkentelijk zijn, dat zijl in deze overgangsperiode bereid blijft in het landsbewind te voorzien, totdat' weer vaster lijnen kunnen worden ge trokken. Daad van moed. In vrij grooten getale schrijft P. A. D(iepenhorst) in De Rotterdam- mer, kwam de sociaal-democratische fractie naar de Ridderzaal Ietwat schuchter nokte zij in het vreemd mil-eu bij elkaar, maar volko men coriect was baar optreden. De dwaze raad, dien oen drietal par- tijgenooten in „Het Volk" van Maan dagavond aan de roode fra< tie gaf, om na het bravo-geroep voor de Koningin harerzijds te doen hoor en het „Leve de republiek" werd gelukkig niet op gevolgd. Dat hier elke demonstratieve bui tensporigheid misplaatst was weid te recht door de S.D.A.P.'ers verstaan. Ongetwijfeld vereischte het na de jarenlange onthouding van de sodalis ten zekeren moed om thans op dezen historischen derden Dinsdag den gang naar het Binnenhof te maken. Dat heftige kritiek uit eigen kring hun deel zou zijn, moeten de socialis tische volksvertegenwoordigers heb ben geweten Dat zij niettemin- dezen forschen stap op het parlementaire pad zette is een daad van moed, die ook onzerzijds moet worden geprezen. Prinsjesdag. De Parlementaire redacteur van De Standaara schrijft De derde Dinsdag in September is de eerste dag van bet parlementaire jaar. In de Residentie heet die dag vanT ouds-Priiis jesdag. Het kan dan soms zulk een prach- tigen herfstdag wezen, dat alles schit tert en flonkert, en die dag veel biedt, dat de zinnen streelt. Het is vandaag de opening der Ka mers, zeggen de mens enen en dan weet men dat er in. de Ridderzaal wat te doen is. Maar dat mogen slechts en kele bevoorrechten zien. Wij meenen» dat de regeling daarvan nog dateert van 1848. tn aan is er in de Ridder zaal óók nog verschil. Beneden in het midden: de ledeiu der Kamera, de Ministers en de le den van den Raad van State. Zij zijn de allereerst genoodiglden en senaren zich dus om de Koningin. Maar er zijn meerdere genoodiglden het corps diplomatique, hooge amb tenaren en verder de genoodiglden van Kamerleden en Ministers. En dan is er boven nog 'de tri bune, waarop ook de persmenschen een plaats wordt gereserveerd. Van daar heeft men een goed gezicht op het geheel beneden, dat altijd weer imponeert. Maar om dat tafereel schitterend en kleurrijk te maken, zoodat het op z'n mooist is, moet de najaarszon haar gouden stralen door de prachtige ra men van de Ridderzaal werpen. Dan eerst wordt het mooi, vooral als de Koninklijke stoet daar binnenschrijdD eai het open gedeelte van het midden vult. H. M. de Koningin, te midden van Haa*s trouwe Staten-G ene raai, het is dan een tafereel van stille schoonheid, dat ieder jaar weer treft, ook at heestt men het r eeds vele malen gezien. Dit jaar scheen het weerte zuilen teleurstellen. Na de prachtjge zonne dagen, die we gehad hebben, viel het grauwe in den morgen te meer op. Doch waar het in iede* ge'.'ai droog bleef, daar was Prinsjesdag toch een dag van drukte en vertier. int dei derde Dinsdag in September behoort bij de Hagenaars als een bijzondere dag, waarop ze telkens weer herinnerd! worden, dat in hun midden de Volks vertegenwoordiging zetelt en de be langen des lands dient. Wat dan in Den Haaag te zien is, ziet men zelfs nooit in Amsterdam, de hoofdstad des Rijks. Daarom te meer,was het voor de velen, die reeds» vroeg van buiten in de Residence, aankwamen, om mee van den Prinsjes dag te genieten, minder aangenaam dat het weer teleurstelde. loof grootgebracht worden, en als gij het niet wilt doen, welnu, dan moet een ander het doen. Ik zal er mijzeif mee belasten, en wanneer zachte mid delen niet helpen, dan hebben wij dit nog." Bij deze woorden klapte hij met de zweep,'die hij steeds'in de hand hield en die maar al te dikwijls' in aanra king kwam met da ruggen dergen en, over wie hij ongestraft den dwinge land kon spelen. Alexis veelde, dat Ve lia in zijn armen sidderde. „Hemelsche Vader" smeekte hij. „in dien het mogelijk is. laat dezen drink beker van ons voorbijgaan!" „Nu nog mooier" zeide Okhrim met een spottenden lach, ..alsof de Heere God u zou hooren te -midden van Zijn engelen en aartsengelen, die voortdu rend lofliederen zingen, om niet eens te spreken van dé gezegende heiligen! Indien ik in uw plaats was. zou ik lie ver nederig bidden tot den geringsten heilige, die kon dan uw gebed aan de hoogeren overbrengen, en op die ma nier zou het eindelijk bet oor van de Moeder Gods bereiken. Maar die zal zich wel wachten voor een verdoem den ketter tusschenbeide te treden. Bo vendien za! zij den Aartsbisschop en de Synode nooit tegenwerken." .Wat kunnen wij doen. Vader? riep Michaël. „Geef mij tijd om na te denken" zeide Alexis, den knaap aanziende met een blik, waaruit wanhopige droefheid sprak. „Wij hebben geen macht, treen Reeds in de morgenuren kon men| goed merken, dat er wat bijzondere aan de hand was. En tegen net mid daguur concentreerde zich de belang stelling pp het Binnenhof eu op den weg, dien de Koningin volgen zou biji Haar tocht van het paleis aan het Noordeinde naar de Ridderzaal. Gelukkig hield het weer zich goedl en kon men rustig kijken. Omtrent het verloop der plechtig heid het volgende: Voor de Sociaal-Democraten brak de heer Schaper de ban. Hij kwam alleen in de Ridderzaal en was ge kleed in rok, met zwarte das. De an deren kwamen en hloc van het gebouw der Tweede Kamer en de groep troka op het Binnenhof veel belangstelling, vooral van de photografen. Iemand) zeiZe doen net als de Raad van State. Zii kwamen de Ridderzaal bin nen met den heer Albarda voorop, diei vergezeld was van Mr. Oud. We mis ten figuren als W.ibaut', Stenhuis, Mem gels, Hermans, mei. Groenewegl. Ep waren 22 roode volksvertegenwoordi gers aanwezig. Ze gingen bij elkaar zitten, links van den president. De meesten deden wat onwennig. De heer Albarda wiptej even van zijn zetel en maakte een grapje met Jhr. Ruys de Be:ren- Brouck. Overigens leek het er veel op of er een streep getrokken was, die ze niet over mochten. Toen de Koningin de Ridderzaal) binnenkwam, stonden ook de Sociaal) Democraten op, dochtoen de heer! Duymaer van Twist riep: „Leve de Koningin", bleven ze demonstratief zit ten. Toen de Koningin de Ridderzaal) verliet, gingen ze weer staan. Ook ditmaal kwam de heer Nolens in zijn statiekleed weer heel laat da Ridderzaal binnen, vier minuten voor éénen. Zooals altijd trok zijn verschijnen zeer de aandacht. Hij liep voort tot aan de roode gar de,'overzag deze eens en trok er toen om heen en praaide den heer Scha- Eer, waarna hu geruimen tijd met den eer K. ter Laan stond tex spieken, die hem later zijn plaats af stond emj zplf rechts van den voorzitter ging zit ten en daar dus ook alleen bleet zit ten, toen de anderen spontaan opre zen. De gulte raad hun door inzenders in Het Volk gegeven, om hunnerzijds den roep: „leve de Koningin" te beant woorden met: „leve de Republiek", hebben de sociaai-democratische volks vertegenwoordigers wijselijk maar niet opgevolgd. Die raad .was werkelijk ook al te zot. Wij zijn er van overtuigd, dat meer deren van hen van het schouwspel in de Ridderzaal „genoten" hebben. De troonrede was ditmaal erg lang. Het viel ons op, dat de Konin- fin, vooral in den beginne, moeite ad met een duidelijke voorlezing. Haar stem klonk toen zwak en me de door het rumoer buiten drongen slechts enkele woorden tot ons door. Het geluid was in het begin heel wat minder dan vorige keeren. Doch al lengs werd het wat sterker en vooral aan het eind, toen het steeds sterker geworden was, kon men de woorden! zeer goed verstaan. Hoewel H. M. wel den indruk maak te van wat vermoeid te zijn, kon tochl niet gezegd worden, dat Zij er onwel varend uitlag. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Echteld, J. W. Pieper te -Oudega en Rolderwolde. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Ottoland en tePae- sens, J. Meynen, cand. te Baarn. Bevestiging, Afscheid en Intrede. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. J. Groeneweg, directeur der Doet. Inrichtingen, met een predikatie over i Cor. 3 vers'9, deed Zondagna middag j.l. de Cand. T._ G. A. van D ij k, van Enschedé, zijn intrede bjj de Ned. Herv. Gem. te Garsthuizen, sprekende naar aanleiding van 2 Cor. 4 5' Te Zaandam is Woensdagavond Ds. C. J. ,W i e 1 e n g a, gekomen van Zierikzee, dcor Dr. B. WieTenga -beves- invloed, O, waarom lieb ik Velia niet met u naar Schotland gezonden, dan ware zij nu veilig geweest! Maar daar zijn nog zooveel andere vaders en moe ders. O mijn God, help ons deze be proeving dragen!" Voor een enkele maal in zijn leven gevoelde Okhrim iets. dat naar gewe tenswroeging geleek: zonder 'n woord te zeggen keerde bij zich om en ver dween langzaam uit liet gezicht. Ale xis droeg Velia naar binnen en Paras- ka sloot en grendelde de deur zóó ste vig dicht, alsof zij zoodoende de ko mende beproeving kon buitensluiten. Evenals Vader Cyrillus bracht ook Alexis den nacht slapeloos door. Een oogenblik kwam de gedachte bij hem op, dat hij nog den tijd zou hebben om Velia en Michaël naar Odessa te bren gen, ten einde aldaar den bloedver want van zijn vrouw te verzoeken de kinderen naar Schotland te zenden. Maar zulk een stap zou den dreigen den storm slechts verhaasten en in hevigheid doen toenemen, niet alleen voor hemzelven. maar voor honderden zijner geloofsgenooten in het district. Daar waren tal van ouders, zelfs te KnishI, wien hetzelfde kruis op de schouders zou worden gelegd. Zij zou den niet alleen beroofd worden van hun kinderen, maar die kinderen zou den grtotgebracht worden in dezelfde dwalingen, die zij zoozeer verafschuw den. dat zii liever wilden sterven dan voor te wenden er aan te gelooven. Neen. op die manier mooh.t hii Velia tigd als predikant der Geref. Kerk, met een predicatie over Matth. 28 :20. Begrafenis Ds. H. van Dijk. Onder zeer groote belangstelling had Woensdagmiddag te Den H;;ag de begra fenis plaats van het stoffelijk overschat van Ds. H. van Dpk, in leven pre dikant-directeur van het Christelijk Ly ceum te Zeist. Onder de talrijke aanwezigen, die op de begraafplaats waren samengekomen werden am. opgemerkt: Mr. m 's Ja cob, commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, president van het cu ratorium van het lyceum. Jhr. Huyde- cooer van Nichtevegte, Mr. Van Beeck Calcoen, burgemeester van Bunnik> het Eerste Kamerlid, Prof. Jhr. de Savor- nin Lohman, hoogleeraar te Utrecht, Dr. H. C. Rutgers, secretaris der N.C.S.V., Prof. Dr. A. M. Brouwer, hoogleeraar te Utrecht, Prof. Dr. C. M. Mees, hoog leeraar aan de Landbouw-Hoogeschool, te Wageningen, Dr. J. de Lind van Wijngaarden, Herv. Pred. te De Bildt, en Ds. L. Wel ter, Hofprediker. Toen allen ach rondom de groeve geschaard hadden, sprak eerst Mr. 's Jacob namens het college van Curato ren. Vervolgens trad naar voren Mr. H. A. Weststrate, de rector van het lyce um, die sprak namens de leeraren. Namens de oud-internisten sprak de heer Warners uit Amsterdam, die uiting gaf aan de gevoelens van onuitspreke lijke droefheid, welke thans allen ver vult, die Ds. van Dijk gekend hebben. Namens de vrienden van den overle dene sprak Prof. Dr. Mees uit Wagenin gen nog een enkel afscheidswoord, waar na een broeder, Ds. J. C. van Dijk, Herv. Pred. te Bloemendaal, allen dank zegde voor de groots belangstelling en voor de woorden bij het graf van zijn broeder gesproken. Centrale voor Gereformeerden. In een vergadering van de Centrale voor Gereformeerden in de Ned. Herv. Gemeente te Utrecht heeft Prof. Dr. J. A. C. van Leeuwen het doel der Centrale uiteengezet, t.w. het invloed uitoefenen op de verkiezing van ambts- dragèrs en op het beroepen van predi kanten. Geref. Tractaatqenootschap „Filippns." Naar wij vernemen zal de 29 en 30 September a.s. te Groningen te houden jaarvergadering van'het Geref. tractaat genootschap „Flippus" bij ontstentenis van den eersten voorzitter, Prof. L. Lin deboom van Kampen en den vice-voor- zitter, Dr. H. Franssen van Zwolle, ge presideerd worden door Ds. J. H. Don- ner van Breda. Ook Dr. H. Kaajan van Utrecht, die refereeren zou over: „Het belang van en ^e behoefte aan Geref. volkslectuur" is verhinderd. In zijn plaats zal Ds. D. v. Dijk van Groningen als spreker optreden. Nederl. Zondagsschoolvereeniging. De Nederlandsche Zonüagsschoolver- eeniging hoopt op 29 dezer haar 60ste jaarvergadering te Amsterdam te hou den. Den avond te voren zal Dr. M. J. A. de Vryer voorgaan in een bidstond in de Nieuwe-Zijdska;e), waaraan een orgelbesp e.ing vorafgaat. De jaar'vergadering zal te 101/2 uur aanvangen in Bellevue. Des middags van 3 tot 4V2 uur zal er gelegenheid zijn om het hoofdbestuur geluk te wen- schen met het 60-jarig bestaan der ver- eeniging. De avond zal worden besloten met een samenkomst met de gemeente in het kerkgebouw der Herst. Evang. Luth. Gemeente. Dr. J. Lammerts van Bueren, president-directeur der Hel dringgestichten, zal duarbij de feestrede houden. Een kinderhulde aan Luthex. Op een der laatste Zondagen heeft een eigenaardige plechtigheid te Dres den plaats gehad., Ds. A. Klinkenberg schrijft daarover in „De Wartburg": Bij gelegenheid van het 40-jarig Jubi leum van den Evangelisch en Bond tot bescherming der Duitsch-Protcstantsche belangen", dat gelijktijdig met de Ver gadering van het „Internationaal Ver bond tot verdediging van het Prote stantisme" van 913 September teDres den herdacht werd, is een treffende hulde aan Luther gebracht. Op de Neu- markt staat een standbeeld van Luther, in zijn Sacksenland niets buitengewoons, niet- redden! Daarop dacht hij met innig medelij den aan Tatiania, wiens echtgenoot, Kharitou Koudraty, reeds negen maan den in de gevangenis zuchtte. Zij zou ook baar kleine Clava, haar jongste kind. bet speelpopje en de lieveling van het gansche gezin, moeten afstaan Arme Tatiania! Zou zii kunnen blijven volharden in het geloof, dat op zulk een harde proef werd gesteld? Zouden de andere moeders het van zich kun nen krijgen niet naar de Orthodoxe kerk te gaan. wetende, dat zij 'zoo doende hun kinderen zouden mogen behouden? Ja, dit was voorzeker bet scherpste wapen uit het Orthodoxe ar senaal. „Geef ons slechts de kinderen" sprak de Kerk, „en de ouders zullen vanzelf volgen." En Vader Cyrillus was zoo goed en vriendelijk, ljij bezat zulk een zachte overredingsgave; hij was zoo geheel anders dan Vader Vasili, de luie, zelf zuchtige, verwaande dorpspriester. Die zou het voor de vrouwen zooveel gc- makeliiker maken om tot de Orthodo xe Kerk terug te keeren. Langzamer hand zouden zij weer vervallen tot den ouden toestand van bijgeloovigen vormendienst en het licht der waar heid zou te Knlshi uitgedoofd worden, gelijk reeds op zooveel andere plaat sen was geschied. Maar te midden van al deze over denkingen klonk de angstkreet zijner ziel. ..O Velia, mijfn klad! Gave God. dal AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 24 September 1926. Onze soldaten zijn zoo kwaad niet. Maar je moet weten, boe je met ze oei moet gaan. Zoo hoonde ik dezer dagen waarom in Amersfoort in tegenstelling met Assen en Ede allee, rustig blijft. Toch zijn ook daar duizenden solda ten voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. En ook daar is het warm op de hei. Maar daar wordt door de officieren rekening gehouden met deze omstan digheid bij het organiseeren en uitvoe ren der oefeningen. Daar sprak de ka pitein kalm met de mcnschen, toen zij bezwaren hadden, en het resultaa. was een rondedans, waarbij uit volle borst gezongen werd: „Onze kapitein gaat nooit verloren". Zie, dat noem ik taét. Dat is beter dan wanneer het „hard teg-m hard" gaat; En op die manier kan men wat van de „jongens" gedaan krijgen. Het gezag komt volstrekt niet in het gedrang door tactvol optreden, dat moeten onze officieren begrijpen. Tegen de roode propaganda geen be ter middel in het leger ian vriend schappelijke omgang, natuurlijk met handhaving vari het gezag. OBSERVATOR. men vindt er meerdere. Na de goda diens toef eningen zag men van alle zij den reeds groepen lrinderen onder ge leide van hun onderwijzers en onder wijzeressen optrekken, tot er eindelijk zesduizend voor Luthers standbeeld ver- eenigd waren. Ditmaal was de „Kinder- gotksdiensts-tefgezet. Reeds had over de Markt, ingeleid door een muziek korps, de „Vaste Burg't geklonken uft duizenden monden. Precies 12 uur be gonnen de drie klokken der op die Markt staande Frauenkirche haar tonen over de, door echte zomerwarme zon overgoten stad, uit te jubelen. Oberkonsistoiial-Rat Superintendent Dr. Kultzsch van Dresden betrad toen het opgerichte spreekges.oejte om een 1 korte rede te hóuden, waarin hp de be teekenis van onzen Luther voor het Protestantisme schetste. En toen volgde het kinderdéiilé. Elke groep had een krans of bouquet, of ook wel 1ob_-6 bioe- men, die rondom het toch reeds met groen en bloemen versierde standbeeld werden neergelegd. Het was een aan grijpend oogenblik. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergdering van Donderdag 23 Sep tember, geopend 11 uur 15 Voorz.: J. J. G. baron VAN VOORST TOT VOORST. Veranderingen in de vergaderzaal der Kamer. De beer POLAK (S.D. zegt dat de leden werden getroffen door de veran deringen in* de zaal, die zij met genoe gen hebben aanschouwd Het geschil derd imitatiemarmer aan de wanden is verdwenen. Het rijkswapen boven het hoofd van der; voorzitter is over schilderd. Ook de verlichting heeft een groote verandering ondergaan. Spre ker Constateert dit met zeer groote veugde en dankt de huishoudelijke commissie voor haar bemoeiingen en welgeslaagd werk (Applaus). De VOORZITTER dankt namens de huishoudelijke commissie den heer Polak voor dit waardeerend en vrien delijk woord en de Kamer voor het ap plaus. waarmede zij dit woord heeft onderstreept. De nieuw-gekozen leden der Kamer, de heeren Colijn en Mennels worden alsnog door den voorzitter beëedigd en nemen zitting na door den voorzitter met bun benoeming te zijn ^elukge- wenscht. Bericht van verhindering is i'ngeko men van de heeren Dobbel man, Van der Lande en De Witt. Verkiezingen. Vervolgens wordt overgegaan tot de verkiezing van drie leden in de ge- wij te zanien konden sterven, mijn kind en ikl" De morgen brak aan en droevig, zichten verzamelden zich aan den och- tenddisch. Michaël en Velia hadden ge slapen, maar hun oogen waren rood en gezwollen alsof zii zich in slaap hadden geschreid en met tranen wa ren ontwaakt. Paraska's oogen waivn eveneens gezwollen; zij sprak geen en kel woord. Men bleef nog hii elkander zitten alsof men er niet toe komen kon el kaar slechts voor énkele oogenblikken uit het oog te verliezen, toen Vader Cyrillus op den drempel, van het woon vertrek verscheen. „O. ik zie het al" riep hij. „Okhrim is mij vóór geweest Ik had gister avond moeten komen. Arme Alexis l Maar het bevel behoeft niet voor den volgenden Zondag uitgevoerd te wor den. opdat de menschen tijd zouden hebben om zich te onderwerpen en tot de Orthodoxe Kerk terug te keeren. De ouders, die tot inkeer komen, mo gen hun kinderen behouden, onder voorwaarde, dat zii hen in het Ortho doxe geloof zullen grootbrengen." „Wij zullen zien. wie 9taande zullen blijven in de hitte der vervolging" sprak Alexis met een droeven glimlach „Maar ik ben van plan om dadelijk naar Kovylsk te gaan. als gij er mij heen kunt rilden" vervolgde Vader Cy rillus; „ik zal trachten een onderhoud met den aartsbisschop t© verkrijgen. (Wordt varvqi&cU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5