Oi! nummer bes'aa' ai! TWEE Bladen. EERSiE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7d» JAARGANG VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1926 NUMMER 1934 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 V 's Lands financiën. I)e Dinsdag door Minister De Geer ingediende nota betreiiendi den toe stand van s lands financiën heeft weer opnieuw ae beteekenis van net werk van Minister Colijn in het licht gesteld. Na de voor de schatkist voordeelige jaren lyl61920, kwam de tijd van'de tekorten. Was in 1920 het voordeelig saldo van den gewonen dienst reeds geslon ken tot f 664.000, het volgend jaar gaf reeds een tekort van bijna f 13 millioen Daarna verergerde de "toestand bij den dag, .zoodat toen in 1922 de be grooting voor het nieuwe dienstjaar werd opgemaakt, een schier niet te dekken tekort dreigde, waardoor in flatie met al de daaraan verbonden ernstige gevolgen onvermijdelijk scheen. In die critieke dagen kwam Minister Colijn aan het bewind. Dank zij zijn krachtig ingrijpen ge lukte het in 1922 het tekort tot ruim f 33 millioen te verminderen en in 1923 de rekening te sluiten met een tekort van ongeveer f 14 millióen. Maar toen was het dan ook met de tekorten die heel ons volksleven dreig den te ontredderen, gedaan. De rekening 1924 sloot met een voor leelig saldo van f 1.197.922.47 Ml, terwijl de rekening over 1025 een overschot te zien geeft van ruim f 12 millioen. Het ministerieele leven van den aeer Colijn werd, dank zij den invjoed van kortzichtige politici, die zich op bijkomstige dingen blind staarden, jntijdig beëindigd. Hij werd daardoor niet in-staat ge steld het tweede gedeelte van zijn pro- ^Tam: een sterke verlaging van de veel te hoog opgevoerde directe belas tingen, tot uitvoering te brengen. Terwijl hij nog nauwelijks aan de voorbereiding van dit groote werk v/as oegonnen, wetrd zijn Kabinet ten val /ebracht. Dit valt te betreuren. Zoowel uit practische en financieel© ile uit principieele overwegingen. Door zijh heengaan is niets gewon- ïen, maar veel verloren. Maar al werd dan zijn ministerieele «even ontijdig afgebroken, toch blijft - de jongste millioenennota leert het jpnieuw de onvergankelijke eere van den heer Colijn dat hij aan de pe riode van tekorten een einde neeft ge maakt en dat het financieel herstel jen feit werd. BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone edvertentlSn per regel 22*/, cent Ingezonden Mededeetingen. dobbel tariel Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertenti&n bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden, worden dege lijks geplaatst ad 40 cent Voorzitterskeuze. Met meer dan gewone belangstelling werd ditmaal in sommige kringen de verkiezing van een voorziter van de ie Tweede Kamer tegemoet gezien. Het vorig jaar bleek reeds bij de .temming voor een voorzitter dat er lij de rechtsche partijen iets niet in jen haak was. Terwijl de Roomsch-Katholieken en e Anti-revolutionairen hun stem uit brachten op den heer Ruys de Beeren- irouck, kwamen de Christelijk-ilisto Tschen in den persoon van Dr. de Vis- er met een eigen candidaat voor het 'residentschap, met het gevolg, dat te heer Ruys de Beerenbrouck eerst ij de tweede stemming gekozen werd 't Was toen reeds 'duidelijk, dat de samenwerking tusschen de rechtsche partijen te wenschen overliet: De heer Roodhuijzen, die sinds jaren net de coalitie opstaat en er mee naar bed gaat, liet niet» na hierop onlangs n .,Het Vaderland" de aandacht te vestigen. Mocht zich, wat toen gebeurde her- ïalen, dan was dit voor hem een be wijs, dat de breuke tusschen de vroe ger samenwerkende groepen nog niet ;eheeld is, en dat het intermezzo kabi- xet nog niet gemist kan worden. Welnu, waarschijnlijk tot groote droefheid van den hear Roodhuyzen an andere coalitiebestrijders de historie van 1925. heeft zich Dinsdag niet herhaald. De heer Ruys de Beerenbrouck werd bij eerste stemming met groote meer derheid gekozen. De Christelijk-Historisehen gevoel den blijkbaar geen behoefte met een eigen canPrdaat uit te komen Nu willen wij hieraan niet te groote beteekenis toekennen Er was nu nlat als in 1925 een vaca ture, toen men bovendien stond voor het begin van een nieuwe partemen- taire periode. Maar geheel zonder beteekenis is de stemming van Dinsdag toch ook niet De verhouding tussoli rlc rechtsche groepen - dat Jblijkx duidelijk r niet verscherpt. Veeleer hebben we hier een symp toom var de in 's lands belang zoo zeer gewenöchte toenadering. STADSNIEUWS. Brandstof-verstrekking werkloozen. Zooals bekend is, werd in de laatste ja ren aan werklooze hoofden van ge zinnen en kostwinners, die naar het oordeel van het Burgerlijk Armbestuur of den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken daarvoor in aanmerking kwamen, gedurende het winterseizoen een reductie verleend van 50 pet. op den prijs, waarvoor door de Gasfabriek cokes aan particulieren werd geleverd en als regel 1 H.L. per week. In het afgeloopen winterseizoen zijn gedurende 22 weken, van Zaterdag 3T October 1925 tot en met Maandag 29 Maart 1926, wekelijks bons, rochtge- vende op H.L. cokes of op 1 H.L. pa relcokes, in' het laatste geval, met Bij betaling van 25 cent (het toenmalige verschil tusschen den prijs van 1 H.L pareicokes en H.L. cokes), door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken en het Burgerlijk Armbestuur aan de bedoekr. categoriën van werk- loczen uitgereikt en wel door e^stge- r.oomden dienst 5C81 bons en floor het Burgerlijk Armbestuur 11654 bons De kosten die op ongeveer f 10.000 varèn geraamd, bedroegen voor den Gemeentelijke Dienst voor Sociale Za ken f 2.556 45 en voor het Burgerlijk Armbestuur f 5243.90, dus in totaal f 7800.35. Ook dit jaar zouden B. en W. willen voorstellen in den zelfden geest brand stoffen te doen verstrekken Zij achten echter geen termen aanwezig om, zoo als ten verzoek van den Leidsehen Be- stuurdersbond wordt gevraagd, 't tijd vak, gedurende netwelk de bons wor den uitgegeven, met een maand to ver lengen Vt maand eerier aanvangen en ten minste Vx mnd. later eindigen noch de hoeveelheid cokes wekelijks piet 100 pet. te vermeerderen. De be doeling toch is nimmer geweest, de werkloozen vanaf het najaar tot het voorjaar gratis brandstoffen te ver strekken. doch slschts om hen in die aanschaffing in het harre jaargetijde tegemoet te komen. Gedurende een viertal jaren werd de verstrekking, zooals riiè tot nog toe heeft plaats gehad, vo' loende geoor deeld. De oeconomische toestand sinds het vorige jaar niet noemens waard veranderd, en B. en W. kunnen daarom niet inzien, waarom thans zou moeten worden besloten tot vergroo ting van de hoeveelheid te verstrekken brandstof of tot verlenging van het tijdvak, gedurende hetwelk die ver strekking zal plaats hebben. Evenals tot nog toe zouden zij dus wekelijks een bon willen doen uitreiken voor een K H.L. cokes, op welke bon de werkloozen door-bijpassing van het verschil in prijs tusschen 1 H.L. parel cokes en M H.L. cokes, welk verschil momenteel 30 cent bedraagt, ook 11 H.L. parelcokes in ontvangst kunnen nemén. Tot recht verstand der zaak merken zij daarbij op, dat ook aan werkloozen, die, aangezien zij bv. ge durende .eenige dagen per week wer ken, slechts een kleine uitkeering ont vangen, toch een cokesbon pleegt t€ worden verstrekt. Op grond van een en ander zijn B. en W. van oordeel, dat, evenals vorige jaren, weder gedurende ten hoogste 22 weken deze bijzondere steun moet worden verstrekt en wel van Zaterdag 30 October 1926 tot en met Maandag 28 Maart 1927. De kosten zullen met 't oog op de stijging van de cokesprijzen eenig9zins hooger zijn dan in het vo rige jaar, zoodat vermoedelijk een be drag van f 10.0000 in totaal noodig zal zijn. Zij geven in overweging in den vo ren aangegeven zin te besluiten, het adres van den Leidschen Bestuur- dersbond daarmede als afgedaan te be schouwen. Dietsch Studenten Verbond. Het bestuur 19251926 der afdeeüug Leiden van het Dietscli studenten Ver bond stelt als bestuur voor het vol gende vereenigingsjaar candidaat: Th. B. F. Hoyer. voorzitter. C. J. A, de Ranitz, ön'der-voorzitter, R. de Jos- selin de Jong, le secretaris, Mejuffr. A. Josephus Jitta, 2e secretaresse, H F. Santman, le penningm. D. A. A. Weij, 2e penningm. Mej. G. Belzer. Commissaresse, A. G. Belinfante, afge vaardigde van het H.B. De ,Vooidorp-Bazar. De bazar heeft gisteren ook verder een prachtig verloop gehad en een vooral -koopkrachtig einde Aanvankelijk lag het in de bedoe ling dat om acht uur de bazar officieel zou worden gesloten, maar, terwijl het aantal bezoekers nog maar steeds ver meerderde, gingen de zaken zoo goed, dat er voor sprekers geen gelegenheid overbleef. Het was zoo ook maar het beste. Men bepaalde zich nu tot een kort maar hartelijk woord van dank tot de vele medewerkende dames en heeren, 'speciaal tot de presidente van de da- meskrans O.d.i.n. e.a, mej. Bonnet, en tot mej. Sweris en de heeren Meyers en Spruyt, die door hun 'muzikale me dewerking tot het welslagen hadden medegewerkt. Gedurende den geheelen avond bleef het druk. N^. de verloting om acht uur werden de verschillende stands zoo veel mogelijk leeg verkocht, waarna begonnen werd met den verkoop bij opbod, waarvoor veel animo was. De bazar als geheel is uitstekend ge nen geven, zal a.s. Dinsdag zijn colle ges hervatten. De heer C. C. Berg, litt. ind. docto randus, zal voorloopig de gewone col leges Javaansch voor meergevorder den, dié zich voorbereiden voor hèt taalkundig candidaats- en doctoraal examen Indische letteren of voor het doctoraal examen Indisch recht, geven De nieuwbenoemde hulpleeraar in de Javaansche taal- en letterkunde, de heer Mas Prawiro-Artmodjo, zal zijn colleges aanvangen a.s. Dinsdagmor gen 10 uur in het collegegebouw, Klok- Coliecte Zonnestraal Ter gelegenheid van de collecte voor Zonnestraal ter vestrijding der kosten voor nazorg aan T.B.C.-lijders, welke collecte morgen zal worden gehouden zullen vier muziekkorpsen hun koste- looze medewerking verleenen door des middags van 3 tot 6 uur op verschil^ lende plaatsen te spelen, n.l. de mu- ziekvereen. ,.Tieleman en Dros", „De Post", „Nieuw Leven "en van cb& N.Z. H. Tram. Mogen velen rich gedrongen gevoelen om een offer voor dit schoone doel te brengen. Als men onze hulp komt vragen Wordt door schreien en door klagen 's Naasten kommer/niet verlicht Helpen, helpen dat is plicht. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde Voor het Kantongerecht alhier zal 'binnenkort een zaak dienen van mevr. R. V. te Noordwijk, die zich waar schijnlijk heeft schuldig gemaakt aan het onbevoegd uitoefenen der genees kunde. De Wethouder van fabricage. De Wethouder van fabricage, de heer A. Mulder, is morgen en vdlgende week Zaterdag verhinderd spreekuur te houden. De ongesteldheid vap den burge meester. Zooals uit enkele verslagen reeds bleek, kon de burgemeester, Jhr. do Gijselaar in de laatste dagen niet zijn volledige ambtsbezigheden verrichten wegens een llbhte ongesteldheid. Thans zijn daarin naar wij verne men verschijnselen opgetreden, die het naar het oordeel van den arts wen- schelijk maken, dat de patient in ob servatie wordt genomen. In verband hiermede is de burge meester opgenomen in het Diaconessen huis. Hoewel dit op zichzelf tot geen ernstige ongerustheid aanleiding be hoeft te geven, willen wij reeds thans den wensch uitspreken, dat de burge meester weer spoedig in de ambtswo ning zal kunnen terugkeeren en zijn ongesteldheid - van voorbijgaanden aard zal blijken te zijn. De ontgroening. De ontgroening van de nieuwe leden van het Leidsch Studentencorps zal plaats hebben Donderdag 30 Sept. des namiddags te 5 uur in de Stadsge hoorzaal. Na afloop zal er een fakkeloptocht door de stad plaats hebben. Prof. Van Vollenhoven. Een Reuter-telegram uit Mexico meldt: A. C. van Vollenhoven, de scheids rechter in de General Claims Commis sion, die hier is om zich vertrouwd te maken met de omstandigheden Mexico, heeft beleefdheids-bezoeken af gelegd op het ministerie van buiten landsche zaken en het Amerikaansch gezantschap. Hij verwachtte, spoedig door president Calles te worden ont vangen. Er gaan geruchten, dat Van Vollen hoven den Braziliaan Rodrigo Cotario zal opvolgen als scheidsrechter de Mexicaansch-Amerikaansche com missie, als hoedanig Cotario eenigen tijd geleden is afgetreden. Over deze geruchten ondervraagd, antwoordde Van Vollenhoven, dat hij daar niets van wist. Hij voegde eraan toe, dat zijn bezoek aan Mexico thans van zuiver persoonlijken aard was. Op het Amerikaansche gezantschap en het ministerie van buitenlandsche zaken waren er geen inlichtingen te krijgen over wie waarschijnlijk Cota rio's opvolger zal worden. Indisch Staatsrecht. Wegens het vertrek van Prof. van Asbeck, hoogleeraar aan de Indische Rechtshoogeschool, naar Weltevreden zal het practicum Indisch Staatsrecht gedurende den cursus 1926-27 worden gegeven door den heer H. J. vanMook controleur B.B. met verlof. Javaansch, Prof. Dr. G. A. J. Hazeu, hoogleeraar in de Javaansche taal- en letterkunde die wegens ernstige ongesteldheid ge- ruimen tijd geen college#» heeft kun Het ongeluk aan de Gasfabriek," Het bericht, dat wij hieromtrent gisteren opnamen moet eenigszins ge wijzigd worden. Het ongeluk, waarbij de heer v. Leeuwen het leven verloor, is niet gebeurd bij het uitbreidings werk, doch in het bestaande gedeelte, in de koolgasfabriek, waar le ge troffene bezig was, de deur van een kameroven te herstellen. Met het verbouwingswerk, dat een dag tevoren iemand het leven kostte, kan dit tweede ongeval dus niet in ver band worden gebracht. Geen meerdere typhus©?vallen. Sedert het typhusgeval in een woon schuit aan de Lammerbrug zijn hier. ter stede geen andere typhusgevallcn voorgekomen. Wij de'elen dit mede. om dat hier ter stede geruchten loopen als zouden er nog meer typhusgevallen zijn geconstateerd. Zilveren Jubileum, Gisteren had de heer L. van Zand wijk het voorrecht den dag te herden ken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma Gebroeders Pel. Nadat de jubilaris met gezin door de Directie in haar privé-kantoor was ont vangen, werd bij door haar naar de plaats geleid waar het Jubileum zou worden herdacht in tegenwoordigheid van Directie, familie en persoiieel. De keurig met plantengroepen ver sierde hal maakte reeds op de aanwe zigen een feestelijken indruk. Hierop werd het woord genomen door den oudsten Directeur, 'den heer Hk. Pel, die den jubilaris en familie hartelijk begroette en in warme be woordingen de verdiensten van den heer L. van Zandwijk schetcte. Hij wees daarbij in 't bijzonder op de trouwe plichtsbe traditie- en aangena me samenwerking, dat de jubilaris iemand is. die zijn taak kent en deze op zijn eigen kalme, doch vastberaden wijze wist te volbrengen. Hij eindigde met den wensch uit te spréken, dat het hem gegeven zoude zijn, in goede gezondheid zijn werk, in beider be lang, nog langen tijd voort te zetten. Hierop volgde de overreiking van de stoffelijke blijken van waardeering bestaande uit een gouden horloge met inscriptie, benevens een enveloppe met inhoud, terwijl hem tevens de oorkon de voor trouwe plichtsbetrachting van de Maatschappij van Nijverheid wera overhandigd Namens 't personeel werd de jubilaris gecomplimenteerd door den heer J. J. Kanbier. die hulde bracht voor de collegiale samenwer king en den wensch uitsprak, dat hij nog vele jaren in goede gezondheid zijn taak mocht vervullen. Ook hier wer den de stoffelijke blijken niet vergeten t.w'. een enveloppe met inhoud en een bloemenhulde. Ten slotte zij nog vermeld, dat de Moeder der Directeuren haar belang stelling liet blijken door het zenden van bloemen. Zeer getroffen door deze huldiging bedankte de jubilaris Directie en Per soneel hartelijk. Hij sprak in het bij zonder een woord van dank voor de wijze, waarop de heeren Pel hun per soneel en zulks niet alleen bij jubile ums, weten te waardeeren, waarmee het personeel instemde met een harte lijk applaus. Den verderen dag bracht de Jubila ris in huiselijkén kring door. De heer J. J. L. Duyvendak, lec; tor in het Chmeesch aan de Universi: teit alhier, die ongeveer een jaar in China heeft vertoefd, is gisteren hier ter stede teruggekeerd. Ten huize van P. SI. aan de 2de •Binnenvestgracht is in den afgeloopen nacht de muntgasmeter gelicht. Een bedrag van f 10 wordt vermist, Op verzoek fan de politie te War mond is hier aangehouden de 26-iarige bankwerker J. S. Hij wordt er n.l. van verdacht zich in Januari van dit jaar te hebpen schuldig gemaakt aan dief stal met inbraak, te Warmond gc pleegd. In de woning van den aange houdene werden bij het on ierzoel: ver schillende goederen, als tafellaken: lepels en vorken, een heerencostuum enz. aangetroffen, die aan den besto lene' tcebehooren. Hedenmorgen is hier den 81-jari gen heer J. Domneling, wonende aan den Hoogen Rijndijk onder Zoeterwou- Binnenland. De Dahliatentoonstelling te D6n Haag geopend. Vragen en interpellaties in de Twee de Kamer in verband met de gebeurte nissen te Assen. Dr. Van Aalst biedt de goineente Amsterdam zijn huis als ambtswoning voor den Burgemeester aan Buitenland. De Britsche regeering acht de voor stellen der mijnwerkers onvoldoende. De Volkenbondsvergadering zal ver moedelijk deze week haar werkzaam heden nog niet kannen beëindigen. In Polen neemt de oppositie tegen de regeering toe. De reserves der Ver. Staten inzake het Int. Hof zijn aanvaard. de een vrij erustig ongeval overkomen. Terwijl hij op den Hoogewoerd de straat wilde oversteken, werd,hij aan gereden door een passeercude auto, bestuurd door P. v. d. St. De aanrijding bleek van ernstigen aard, zoo.lat ge neeskundige hulp werd ingeroepen Spoedig arriveerde dr.#Debaere van den Eersten Hulpdienst, die behalve een hoofdwond ook een vermoedelijke breuk van het linkerdijbe'en consta teerde. Met de brancard van de politie werd de heer D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. BINNENLAND. Huldiging Kamerlid L. F. Duymaez van Twist, Ter huldiging voor diens 25-jarig lidmaatschap der Tweede Kamer, werd gisteravond 7 uur in huize Anje- ma te 's-Gravenhage. den heer L. F. Duymaer van Twist,'door de anti-re volutionaire Tweede Kamer-fractie een maaltijd aangeboden, waaraan be halve de leden dier fractie, ook Je oud-minister, Mr. V. H. Rutgers, oud voorzitter dier Tractie, aanzat. Het voorzitterschap der Tweede Kamer Omringd door leden van het civiele en Militaire Huis der Koningin, die ambtscostuum of uniform droegen, heeft Hare Majesteit Woensdagoch tend te 11 uur in het Koninklijk Paleis aan hét Noordeinde ontvangen de Commissie uit de Tweede Kanier, he iast met de aanbieding aan de Konin gin van de door de Kamer Dinsdag op gemaakte voordracht voor het voorzit terschap voor het zittingsjaar 1926 1927. De Commssie bestaande uit de heeren Schokking, voorzitter der deputatie; Van Wijnbergen, Beumer, Boon en Kortenhorst droegen het ambtsgewaad van Kamerlid, de heer BijleveM. die vroeger minister van Marino was, had het ministerscostuum aan, de heeren Joekes en Van der Heine droegen zwarte burgerkleeding. De leden der commissie hadden zich in auto's begeleid door boden van de Tweede Kamer, van het Kamergebouw uit naar het Paleis begeven en keerden op dezelfde wijze naar het Binnenhof terug. Tot voorzitter der Tweede Kamer der Staten-Generaal voor den tijd der tegenwoordige zitting is benoemd Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. R-K. .Staatspartij. In verband met het toekomstig op treden van een „Partijraad waarvan de eerste vergadering moet plaats heb ben ih November a.s. zal het llondsbe- stuur, dat tot nu toe de hoogste macht vormde in de R.-K. Staatspartij, op Zaterdag 25 September, des voormid- dags half 12 uur in hotel Terminus te Utrecht zijne laatste vergadering hou den. Als voornaamste punten komen op de agenda voor: a. Bespreking van den stand der re organisatie (i.e. het nagaan hoever de bemoeiingen der adviseerende en stemgerechtigde Partijraadsleden ge vorderd zijn). x b. vaststelling van den datum en de agenda der Partijraad-vergadering c. Nadere besprekingen over de stichting van een Partij-bureau en me- dedeelingen over den stand dejr werk zaamheden van de commissie ad hor d. Bespreking over de n! dan niet toelating van de niet-Ketholleke Pers in de Partijraad-vergaderingen e. Onderzoek naar de mogelijkheid van internationale samenwerking met buitenlandsche R.-K. partijen speciaal op het gebied dor Vrodeeactia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1