dag-agenda. buitenland. utTde omgeving! NI EUWÊ LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 20 SEPTEMBER 1926 Woensdag 22 Sept., 's avonds acht u. Stadsgehoorzaal, Openb. feestverg.'der L. Chr. Oranj ever een. en de Ned. Chr. Vrouwenbond. Woensdag 22 Sept., s av acht uur, gebouw „Patrimonium", Hoogl. Keik- gracht. Radiorede door de heeren J. Schouten en Br. K. Dijk. Woensdag 22 Sept. gebouw „Predi ker", Janvossensteeg 17, „Voordorp- bazar" opening 's middags balf drie door Ds. J. G. W. Goedhard. Donderdag 23 Sept., Gebouw „Predi ker", Janvossensteeg 17, „Voordorp- bazar. Geopend: 's-morgens 10—12 uur, 's-middags 25 uur en 's avonds 711 uur. Woensdag 29 Sept., 's avond? acbt u. „Volkshuis", Apothekersdijk. De heer A. Smit over „Het nut van Esperanto" De avond-, nacht on Zondagdienst der apotheken wordt van Maan flag 20 tot en met Zondag 26 September a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telefoon 594. 'Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des- het beginsel, der financieel e gelijkstel ling tgenover de openbare kassen van het openbaar en bijzonder onderwijs, gelijk dit js neergelegd in art. 195 der grondwet en zonder schade te doen aan de vitale belangen van het onderwijs, aan dat beginsel een* minder kostbare toepassing wordt gegeven. Dit deel uwer taak is met het oog op den toestand der openbare geld middelen, zeker niet het minst gewich tige. Ten einde misverstand te voor-, komen, meen ik er met nadruk op te moeten wijzen* dat de regeer in g geen heil ziet In een verschuiving van een deel der thans op het Rijk drukkende lasten naar de gemeenten. Zij zal zich bovenmate gelukkig prijzen, indien gij er in moo^t slagen hetzij door wij ziging van liet bestaande stelsel, hetzij door formuleering van een nieuw sy steem zoodanig© voorstellen te dorn, dat èn het aandeel in de kosten van het lager onderwijs, hetwelk op het Rijk drukt, èn dat, hetwelk voor reke ning der gemeenteen blijft, -kon worden verlafagd. Mocht intusschen de noodza kelijkheid blijken van overleg tusschen de'zfe commissie en de staatscommissie in zake de financiëele verhouding tus- 'sehen het Rijk en de gemeenten, zoo staaf, het U volkomen vrij, zoodanig overleg te plegen. Op de tweed© plaats zult gij hebben na te gaan, of, en zoo ja, in hoeverre, kan worden tegemoet gekomen aan de klachten, die zoowel door gemeente als door schoolbesturen zij het door de eerste minder dan door de laatste worden geuit ten aanzien van nun in ziens niet noodzakelijke beperkingen van'de vrijheid van het onderwijs. Mocht U inderdaad blijken, dat zoo danige klachten gerechtvaardigd zijn, zoo zullen voorstellen uwerzijds tot wegneming van de oorzaak dezer klachten, door de regeering ernstig worden overwogen. Mijnerzijds zal ik mij en dit geldt niet slechts voor dit deel uwer taak veroorloven met TI in, overleg te treden over m. i. noodza kelijke wijzigingen der wet. De regeering heeft zich zeer er over verheugd, dat spr. onmiddellijke ambts voorganger, bereid gevonden is, het voorzitterschap dezer Staatscommissie op zich te nemen. De taak is zwaar, maar ik twijfel er niet' aan of zij zal met medewerking van de overige leden der commissie tot een goed einde ge bracht worden. De Voorzitter der Commissie, Mr. V. H. Rutgers, oud-Minister van Onder was, Kunsten en Wetenschappen, be antwoordde 's Ministers rede. Spr. begon met de opmerking, dat de Commissie zich beperken moet binnen het kader van art. 195 der Grondwet. Wij zullen ons hebben bezig te houden, aldus de heer Rutgers, met de wijze waarop het bestek van art. 195 der Grondwet nader in de Lager-ondenvijs wet-1920 en haar uitvoeringsbesluiten is uitgewerkt. Maar ook zoo blijft onze taak omvangrijk. Het Koninklijk be sluit waarbij de commissie is ingesteld, iegt haar nauwelijks eenige beperking buiten de genoemde, aan. Het gewicht van de taak spring in 't Oog wanneer men bedenkt dat 'e Re- gecringsbc-moeiing mot bet lager on derwijs voor het grootste deel bestaat in het geven van een wettelijke rege ling en in de uitvoering daarvan. Het is gëen wonder, «lat, waar de lager onderwijswet 1920 de rechten en plichten van Regeering, gemeentebe sturen van gesubsidieerde scholen zoo nauwkeurig heeft afgebakend, reeds vr£j spoedig een aantal bezwaren aan het licht zijn getreden, die uit de toe passing zijn voortgevloeid. De erva ring deed de beteekenis zien van gestel de voorwaarden, de werking van gege ven voorschriften, de financieele gevol gen der nieuwe regeling, den druk van de administratie op gemeente en schoolbesturen en Regeerings-bureaux. De erkenning hiervan kan gepaard gaan met volle waardeering Voor den arbeid van historische beteekenis, die het tot stand brengen der Lager-onder- wijswet-1020 is geweest. Bij de hulde door uwe Excellentie gebracht aan Minister De Visser, gedurende wiens vruchtbaar bewind ook' deze wet in het Lcaatsblad kwam. sluit spr. zich gaar ne aan. Dat in de commissie de piëteit voor het werk van 1920 niet zal ontbre ken, daarvoor staat reeds borg bot feit, dat een aantal leden als leden van de Tweede Kamer aan de totstandko ming daarvan hébben mogen meewer ken, enkelen zelfs reeds in de Staats commissie van 1913 bij de eerste voor bereiding zijn betrokken geweest. De taak, die wracht, is moeilijk. In hoever de Commissie zal kunnen be reiken wat de Regeering wenscht, is nog in de toekomst verborgen, wan neer het resultaat, 'waartoe zij komt, gemakkelijker te. voorzien was, ware een Staatscommissie wellicht niet een maal noodig geweest. Het is dan ook nog niet te zeggen of uit onze beraad slagingen een geheel ander stelsel zal te voorschijn komen voor het beheer of voor de bekostiging van het openbaar of bijzonder onderlijs; dan wel van het bestaande gebouw slechts een vleu gel zal worden vernieuwd; een raam of deur ervan zal worden gemaakt. Zonder twijfel zal, vóórdat de Com missie haar taak nederlegt,*bij gelijke toewijding aan die taak toch verschil vaji gevoelen omtrent aan te hevelen wetswijzigingen, verschil van waardee ring van de velerlei belangen, waaraan zij aandacht heeft te schenken, niet uitblijven. De gesohiedenis van de totstandko ming van de wet van 1920 heeft geleerd dat door zulk verschil samenwerking nog niet onmogelijk wordt cn dat er soms een mogelijkheid bestaat om tot overeenstemming te geraken, waar die mogelijkheid geheel scheen te ontbre ken. Die ervaring kan ons bemoedigen bij den arbeid, dien wij heden aanvangen De opening der Staten-Generaal. Hoewel H. M. de Koningin nog niet geheel hersteld is, met name nog niet over een krachtige stem beschikken kan, heeft Hare Majesteit toch besloten .de zitting der Staten-Genèraal op mor gen in persoon tej openen. Plaatselijke belastingen. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft de volgende circulaire aan Ged. Staten der pro vinciën gezonden: Ik heb de eer uw college te verzoe ker} voor zooveel uwe provincie betreft te bevorderen, dat verordeningen op de heffing van plaatselijke belastingen die goedgekeurd zijn tot 1 Januari 27 of tot aan een anderen datum in dat jaar, en waarvan voortzetting na die data wordt verlangd, voorzoover de desbetreffende stukken de regeering nog niet hebben bereikt, zoo tijdig mo gelijk worden ingezonden met overleg ging van de vereischte gegevens, dat beoordeeling en eventueel© goedkeu ring vóór die data mogelijk zij. Voor de executoir verklaring van de kohieren der grond- en personeels be lasting is het noodzakelijk dat inzen ding van raadsbesluiten tot heffing van opcenten op de hoofdsommen dier belastingen op zoodanig tijdstip plaats hebfren, dat uiterlijk 1 Januari van het desbetreffend belasting jaap. de Koninklijke goedkeuring kan verleend zijn. Overschrijding van'dezen termijn kan tengevolge hebben, dat de vast stelling der kohieren zou moeten plaats hebben zonder uittrekking van die op centen. Verordeningen tot heffing van op centen op de hoofdsommen der vermo gensbelasting en der rijksinkomstenbe lasting, alsmede tot heffing van eene plaatselijke inkomstenbelasting, moe ten vóór 1 'Mei van het desbetreffend belastingjaar zijn goedgekeurd. Ra ad-s besluiten tot vaststellnig van het hef fingspercentage c. q. vermenigvuldi- gingscijfer, moeen vóór of in de maand Mei mijn departement hebben bereikt Deze besluiten gelieve uw college te doen vergezeld gaan van een opgave van de belastingen, die in de betrokken gemeente geheven worden, alsmede van een kort overzicht van den finan cieel en toestand. Uiteraard geldt, dit ook voor veror deningen tot heffing van een plaatse lijke inkomstenbelasting, waarin een maximum heffingsfactor is vastge steld. Tenslotte verzoek ik uw college in uw verslag omtrent wijziging of nieu we vaststelling van eene verordening tot heffing van eene plaatselijke belas ting, hieronder begrepen de besluiten tot vaststelling van den heffingsfactor van de plaatselijke.inkomstenbelasting, steeds te vernielden den datum van de Oranje Nassau's oortl. Verschenen is liet jaarverslag van het Sanatorium Oranje Nassau's Oord, de stichting van H. M. de Koningin- Moeder, over het jaar 1925. Het ver slag van den Raad van Commissaris sen vermeld, dat '25 door 't steeds 'bezet zijn van het Sanatorium een financieel niet ongunstig jaar was. Het vele, dat toch nog geschiedde zonder een noe menswaardig exploitatieverlies toont aan, dat het Sanatorium onder de wak kere leiding van den Geneesheer-Direc teur en zijn staf de ergste crisis te bo ven is. Er ontbreekt nog een fonds, dat eigenlijk noodzakelijk is, n.l. een pen sioenfonds voor de ambtenaren en het verplegend personeel. Daarom ,is' een begin 'gemaakt met de stichting van een pensioenfonds door op de balans van 31 December 1925 een bedrag van f 1500 daarvoor af te zonderer. en op de begrooting voor 1926 eene bijdrage daaraan van f 5000 te brengen De wer king van dit fonds zal later worien ge regeld Commissarissen hopen dit jaar in sta;., te zijn (fit fonds aanmerkelijk te vergrooten en wel omdat zij in Oc tober a.s. het 25-jarig bestaan van het Sanatorium hopen te herdenken. Het exploitatieverlies der Sanato riumrekening wijst slechts aan een be drag van f 226.89 H, terwijl de ver lies- en winstrekening der Stichting sluit met een batig slot van f 04.25. De totale uitgaveninclusief onder houd en afschrijving op gebouwen en machines waren f 187.730.61^, bij een aantal verpïeegdagen' van 47.336 brengt dit de kosten per verpleegdag op f 3.97, dat is f 0.16 minder dan in 1924. Aan het verslag van den Geneesheer- JDirecteur, Dr. A. Bakhuysen Schuld, is ontleend: In het jaar 1925 was bet Sa natorium steeds goed bezet; verpleegd werden 433 patiënten, tegen 438 in 1924. Verdeeld naar de rubrieken aange nomen., door de Ned. Verg. van Tuber- culose-artsen behoorden tot de lichte gevallen 105, tot de meer ernstige 214 en tot de ernstige 114. Ook dit jaar kreeg weer het meeren- deel der patiënten injecties met H. B. T. O. uit het Utrechtsclie laboratorium, welke tuberculine-injecties nog altijd bij een aanal patiënten van groot nut wordt geacht. Het verslag vermeldt verder tal van interne aangelegenheden van bet Sa natorium. Het kapitaal van het Emmanfonds steeg in 1925 tot f 297.999.02. Dit jaar ontvingen 144 patiënten eene uitkee- ring uit 't fonds, tot een totaal bedrag van f 13.092.30. Motie inzake de Ziektewet. De volgende motie werd aangeno men: De districts verga deringen van Chr Besturenbonden op Zaterdag 18 September 1926, gehouden in Utrecht, Arnhem en Almelo, constateerende, dat de Ziektewet, op genomen in het Staatsblad van 5 Juni 1913, No. 204, niettegenstaande her haalde toezegging nog steeds niet is in werking getreden; overwegende dat weliswaar voor een deel der arbeiders bij collectief con tract of andere regelingen uitkeering hij ziekte is verzekerd, doch deze rege lingen sterk onder den invloed staan van de zich telkens wijzigende con junctuur en van de meerdere of min dere welwillendheid der werkgevers, zoodat van een gewaarborgde uitkee ring bij ziekte-geenszins sprake is; overwegende dat de mate waarin de ze uitkeeringen worden verleend, zoo wel wat betreft het bedrag als den duur 'der uitkeeringen, voor het mee- rendeel blijft beneden de daarvoor in de Ziektewet aangegeven normen; overwegende, dat voor het grootste deel der arbeiders geenerlei regeling getroffen is ter voorziening in het ge mis aan loon bij ziekte, zoodat de zie ke arbeider *niet alleen het lichame lijke leed te dragen heeft, maar ook zijn gezin in de voorziening van zijn nooddruft wordt bedreigd; van oordeel, dat ten spoedigste in dezen toestand moet worden voorzien en waar het particulier initiatief on voldoende gebleken is om dien op te heffen, het de taak der Overheid is, hiervoor bindende voorschriften te ge ven; dringt er derhalve bii de Regee ring op aan maatregelen te treffen ten einde "de Ziektewet, slechts gewijzigd voor zoover dit door de veranderde verhoudingen dringend noodzakelijk is, ten spoedigste in werking te doen treden. Deze motie zal ook aan de orde wor den gesteld de volgende week in ver gaderingen te Groningen. Heerenveen en Middelburg en de week d.a.v. te Am sterdam, 's-Graver1— *-© en Dordrecht. Visschen met de zegen. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft bepaald dat met afwijking in zoover van het voor- geschrevene in art. 7, 2e iid letter b. sub 3 van het Bijzonder Vissclierijre- glement I, de gesloten tijd voor het visschen met de vischzegen in: de War- monder Leede, het Aarkanaal, de Vljet van Leiden naar Leidschendam en den Rijn van Leiden naar Katwijk, in 1926 zal eindigen op 19 September in plaats van op 15 October. Typhus. Onder Brabanders, die werken aan den aanleg vèin den Zuici-Beveland- schen locaalspoorweg is te Hoedekens- kerke typhus geconstateerd; reeds 3 personen zijn er door aangetast. HET BRITSCHE MIJNCONFLICT. Cook over den stand van het conflict. Cook zet Ce gisteren in een in North- Staffordshire gehouden rede ui leien, dat de executieve der mijnwerkers, die heden bijeenkomt, wel twee dagen zal 'beraadslagen, over de nieuwe voor stellen der regeering, waarna zij zal be slissen of een nationale conferentie van gedelegeerden zal worden bijeengeroe pen en of deze een zekere lijn van actie zal aanvaarden. ,Cook verhief zijn stem tegen het in overweging nemen van districtsover eenkomsten; die tijd, zoo zeide hij, is voor goed voorbij en ik denk, dat de federatie dat met mij eens zal zijn. Indien de strijd zal eindigen met het opleggen van voorwaarden, dan zullen de mijnwerkers den onbillijken vrede verbreken, zoo spoedig hun dat moge lijk is. J Spr. critiseerde voorts Baldwin'si schrijven, dat een geheel nieuwe rich ting inslaat, die afwijkt van Churchill's1 voorstellen. Er schijnt thans weinig twijfel aap) te bestaan, dat de wet op den nood toestand in den loop der week weder om zal moeten worden verlengd, in welk geval het parlement zal moeten bijeenkomen. Het Lagerhuis zal de verdagingsmo tie bespreken, waarbij de gelegenheid) zal worden aangegrepen voor een uit voerige behandeling der situatie. Er bestaat een algemeene wensch der par tijen, dat Baldwin het standpunt der regeering zal uiteenzetten. EEN ORKAAN BOVEN FLORIDA. 75 slachtoffers. Een geweldige orkaan heeft Zater dag de kust van Zuid-Florida geteis terd. Vijf en zeventig 'personen werden) gedood. Twee duizend huizen werden) verwoest. In* de geheele stad MiamiBeach' stond het water 90 cM. hoog. Een) storm met een snelheid van 145 K.M. verstoorde de lichtvoorziening. Ook over Palm Beach heelt, vol gens een bericht uit New Vork, de| orkaan gewoed. De wind bereikte som tijds een snelheid van 160 K.M. per uur. De verbindingen van Miami em Palm, Be&ch met de buitenwereld 'zijn ge heel verbroken, zbodat men nog niet weet, ot 'de schade groot is. De tele graaf- en telefoonverbindingen zijn ge stoord in geheel Miami. Van de Westkust van Florida komt; weinig nieuws binnen, doch men neemt! aan, dat ook daar aanzienlijke schade) is aangericht.' DE VOORGENOMEN ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Een voorstel-Boncour tot bespoediging De hoop, die P.aul Boncour verleden week Maandag reeds terloops in de3de commissie geuit had, dat de. ontwape ningsconferentie reeds in den volgenden zomer zou kunnen plaats vinden, heeft hii Zaterdagmiddag 'uitdrukkelijk in een resolutie uitgesproken. Buncour heeft namelijk aan de derde commissie voorgesteld, dat de volken- bondsvergadering de commissie van voorbereiding voor de ontwapeningscon ferentie zou uitnoodigen, den arbeid h:? rer technische commissies zoodanig pi bespoedigen, dat de voorbereidingscom missie een nieuwe voltallige sitting zal kunnen houden uiterlijk begin Januari tot vaststelling van het program der conferentie, die zelf dan in ieder geval vcor de voikenbondsvergadering van het zelfde jaar zal moeten plaats vinden. Dit voorstel van Boncour, dat door Polen en België ondersteund werd, stun te aanvankelijk op eenigen weerstand bij Italië en Engeland, doek waarschijn lijk zullen ook deze landen zich heden bij de voortzetting der discessies wel bri het Fransche voorstel neerlegger» 'Boncour legde er echter den nadruk op, dat de ontwapeningsconferentie slechts kan beteekenen een eersten voor zichtigen stap, daar, zoolang de Volken bond geen veiligheid aan alle staten waarborgt, ook de ontwapening slechts gedeeltelijk zal zijn. Boncour scheen echter de hoon te hebben opgegeven, dat de volkenbond een veiligheidssysteem scheppen zal, als dcor Frankrijk ge wenscht. Frankrijk schijnt thaps gencegen te willen ne men met de gedeeltelijke veiligheid, die ih de wereld dcor Locarno verzekerd is en thans tot een gedeeltelijke ontwape ning bereid te zijn, waarbij Boncour echter opmerkte, dat het natuurlijk aan iederen Staat behoort te worden over gelaten, zelf te beoordeelen, hoe groot zrjn veiligheid is en hoe ver hii daarom irizake de bewapeningsvermindering zal kunnen gaan. FRAKRIJK EN DUITSCHLAND. De conferentie te Thoiry. Volgens mededeel ingen, die Briand' en Stresemann over de onderhandelin gen te Thoiry verstrekt hebben, kwa men hoofdzakelijk "drie punten op 'den voorgrond le. de kwestie der intergealüeerde) militaire controle. 2e. de bezetting van het Rijnland; 3e. de Saarkwestie. Ten aanzien van de eerste kwestie zouden de beide ministers overeenge komen zijn, de militaire controle mi December eventueel in het begin varn het volgende jaar definitief op te hel- fen, waarna een Volkenbondscontrolei zal volgen, die echter waarschijnlijk: niet zal worden uitgeoefend volgiensi het door den Vólkenbonldsraad vast gestelde plan. De Volkenbondsraad zal zich in December opnieuw meit deze kwestie bezighouden en eeot nieuw! contröle-systeem vaststellen, dat meen i rekening zal houden met de Duitsebei belangen dan het tegenwoordige ont werp. Stresemann en Zaleski. De Poolsche minister van buitenland) sche zaken Zaleski, had Zaterdag een onderhoud met Stresemann. Het wasi voor het eerst, dat deze beide minis ters van buitenlandsche zaken, niette genstaande er zoovele politieke vraag stukken tusschen Duitschland en Po len bestaan en zij beid-en reeds gerui- men tijd te Genève zijn, een persoon- lijk onderhoud hadden. Stresemann zal vermoedelijk heden of Dinsdag Genève verlaten, om naar Berlijn terug te keeren. De verloving van prins Leopold. Het bericht betreffende de verloving van Prins Leopold van België met prin ses. Astrid van Zweden, de dochter van prins Karei, een breeder van den ko ning van Zweden wordt ih officieuss kringen bevestigd, maar zal vermoede lijk eerst binnen enkele dagen, bp de aankomst van koningin Elisabeth en prins Leopold aan het Zweedsche hof officieel worden bekend gemaakt Het huwelijk zou einde 1926 of be gin 1927 worden voltrokken. Internationaal Transportarbeiders- congres. Op het internationaal transportarbei derscongres, dat te Parijs wordt gehou den, heeft Paulis, gedelegeerde van het Belgische verbond van spoorweglieden. strenge kri.iek geoefend op den per soon van Edo Fimraen, secretaris van de Internationale Transportarbeiders Fe deratie, dien hij er van beschuldigde eigenaar te zijn van een orgaan, dat de Sovjet goed gezind is. Git naam van zijn greep oprokende, dreigde hrj d-!> Internationale Federatie te verlaten in dien geen bevredigende regeling wordt bereidt 1 Fimmen sprak in zijn antwoord den wensch uit, dat ee Russische kamera den op g&hjken vo-st a!s de andere leden tot de Federatie 'Lullen worden toege laten, mits eri de statuten erkennen. De voorzitter deed opmerken, dat de discussie slechts op het cogenbiik van de hernieuwing .van het bureau kon worden gehouden. De typlms-epidemie te Hannover. Gistermiddag bedroeg hes aantal ty- phusgevalien ;e Hannover 1631, waan van 52 met doodelijken afloop. De betrekkelijke stilstand in de< uit breiding, die Zatqrdag werd geconsta teerd, heeft gisteren voortgeduurd. Het aantal nieuwe gevaiien bedroeg! nog geen 50, terwijl het dageaijksch gemiddelde de vorige' week meer dan iOO beliep. Hitte te Londen. Londen heeft gisteren een hittegolf- te doorstaan gehad. Temperaturen van) 83 graden in de schaduw werden ge noteerd, hetgeen zeer zeker een re cord voor dezen tijd van het jaar beteer kent. Sedert 1890 is een dergelijke hittèi niet waargenomen KORTE BERICHTEN. Naar in kringen van den volken bond verluidt, zou de Fransche minister Loucheur einde September, of begin' October naar Berlijn reizen om directe economische onderhandelingen in het belang van de toenadering tusschen bei de landen te voeren. Van den winter zullen de tram wagens te Berlijn dcor electrische radio toren worden verwarmd. Naar de „Tir Anz." meldt, is bij. decreet bepaald', dat alle Duitscne mid- delbare scholen in Zuid-lirol onmiddel lijk het Italiaansch als onderwijstaal'moe ten invoeren. Van Tsjccho-Slowakische officieele zijde wordt medegedeeld, dat de persge nichten, welke in de laaatste dagen werden verspreid, en volgens welke de fascistische bewegingen in Tsjecho-Slo» wakië een ernstig karakter zouden ne men, absoluut zonder grond zijn. Vandaag zal het aanbod van d*n financier Lioewenstein (van 50.000.000 dollar) aan den Belgischen staat voor de saneering van den franc, aan de Belgische regeering worden voorgelegd. Te Londen is een conflict ontstaan-1' tusschen den Voedselraad en de groote melk verkoop ers. Laatstgenoemden zijn reeecis overgegaan tot het berekenen van winterprijzen vcor hun melk, ter wijl de afspraak bestond dat de melk gedurende de maand September tegen zomerprijzen moet worden geleverd. Briand is Zaterdag uit Genève te Parijs teruggekeerd. Hij heeft verklaard dat hij vandaag de beste indrukken en grootste verwachtingen voor de vesti ging van een duurzamen vrede in .Eu ropa meehnengt. BODSGRAVEN. Ten overstaan van Notaris Krüse mann werd geveild ie, een woonhuis in de .Nieuwstraat; 2e, een Bouwman» woning aan de Zuidzijde; 3e, 2 percee- len weiland in Reeuwijk. Het woonhuis werd in bod gebracht voor f feooo,door den heer G. Middel koop, en niet gegund. De Bouwman» woning etc. werd geveild in 11 percee* len: Perceel I, Hooiland f 3300, M. .Voor douw, afgemijnd f 500 door M. .Volle ring. Perceel H, Hcoiladd, f 3 500, M. Voor douw. Perceel III, Hooiland, f 3500, G. Ven* ter, Reeuwijk. Perceel IV, Hooiland, f 3200, O. Ven* ter, Bleiswijk, afgemijnd f 5,—- door dezelfde. Perceel 5, 6,7,8, Hofstede, fóijpo, &1. Voordouw. Perc.9, Bouwterrein, Jaagpad, f 54Q, J. v. d. Oudenrijn. Perceel 10, Huis Jaagpad, f 2330, O. Voordouw. Perceel 11, Bouwterrein f 475,G. J. Bos, Utrecht, afgemijnd f 10,door dezelfde. Combinatie 1 en 2, f 13.510. 1 Combinatie 59, f 61.640. Combinatie 1011, f 2785. Combinatie 511, f 64.425. Combinatie van alle perceelen.f 77-935 Niet gegund. Hierna volgde de verkoopine van 2 perceelen weiland van de weduwe N. van Spengen te Reeuwijk. Perceel I, f 4900,J. v. d. Ham, Nieuwerkerk:, Perceel 2, f 4900,J. v. d. Ham Nieuwerkerk. Het paard van den heer K., het welk stond voor een groentenwagen, sloeg plotseling op hol. Na heel Üuo Bodegraven doorgehold te zijn, kwam het met een praentige zwenking in de Van Tolstraat, waar het gegrepen werd Het mag een wonder neeten, dat er geen ongelukken gebeurd zijn. Er was niets beschadigd. Door uitwijken voor een fietsrnder moest een auto zulk een draai nemen dat hii recht op, een sloot aanstuurde Gelukkig stond er nog een boom, waar de auto tegen botste, en van het water gevrijwaard bleef. Een 2-iarig kindje van W. B-. kwam spelenderwijs in de stoepslootto recht,, gelukkig merkte de moeder op 't laatste oogenblik wat er gebeurde, en slaagde zii er in, haar kind wan een wissen dood te redden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2