NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1926 TWEEDE BLAD. mi OE B'.aDEH ZEGGEN. Mnssolini-veieering. Op zijn triomftocht door Italië, aldua de Italiaansche redacteur van de ,,Msb." heeft generaal Nobile dezer dagen Ve nen aangedaan. Zaterdagavond hebben de Venetianen hem hulde gebracht, toen hö verbleef iii Royal Hotel Danieli op de ttiva degli Schiavcni, Duizenden waren daar bijeen gekomen. Er brandde Bengaalsch vuur langs de lagune en nadat de menigte zich de lange_ wacl\tenstonden verkort had met het zingen van nationale liede ren^ verscheen de Pcblvaarder op een verlicht balcon, een bescheiden iiguur met een sprekend gelaat, in de witte kleeding der zeeofficieren. Het gejuich, dat hem begroette op deze historische plek, in de onmiddel lijke nabijheid van het Dogenpaleis, was onbeschrijfelijk. Rustig nam Nobile, de hand aan zjjn uniformpet, het huldebe toon der Venetianen in ontvangst met een sober gebaar vroeg hij om stilte en hij bedankte toen voor de hem gebrach te eer. Maar, zoo vervolgde hij, het is thans noodig, te denken aan iets anders, aan de schokkende gebeurtenis van he denmiddag. Het was de avond van den nieuwen •anslag op Mussolini. Ik geloof, aldus sprak Nobile, en er lag .een wonderlijke klank in zijn stem, dat God deze aanslagen op onzen leider toelaat, om ons te aoen beseffen, hoe zeer wü hem ncodig hebben, en hoezeer wfi van hem houden Een donderend applaus volgde op No- bile's woorden; gezamenlijk bracht men luide hoera's uit op den Duce. Deze korte toespraak "van Nobile is het sein geweest tot enthousiaste betoo gingen van de fascisten, welke die van April overtroffen. Den geheelen avond golfden duizen den heen en weer. Een prachtigen aan blik leverde.de over <je vele Druggen der Riva degli Schiavoni deinende mas sa met hfiar tallooze vaandels en vlag gen op. De piaretta ea de piazza San Marco zagen zwart van menschen en tallooze groepen zwarthemden stonden er rond hun aanvoerders geschaard, die geest driftige toespraken hielden en oorver- doovend werden toegejuicht. Het program van de muziekkapel werd gehalveerd, de helft vau den avond speelde ze Giovinezza, de Maroia Re gale en andere volksliederen. De talrijke hier nog yertoevende tou- risten hebben een grootschen indruk gekregen, te oordeelen naar hun diver se uitlatingen,van de kracht Van het faeisme, dat zijn aanhangers onder alle standen, en met in het minst in de volkslagen bleek te tellen. Wanneer men zulk een geestdrift en zulk een aanhankelijkheid medemaakt ten opzichte van een regiem, waarover men overigens zijn eigen oordeel heb ben kan; dan vraagt men zich met be zorgdheid af, hoeveel bloed er stroo men zal, bjj den val van dien eenen krachtmensch, tusschen de oude monu menten, waarlangs al zooveel bloed ge vloeid ia, de eeuwen door...!. KERK EN SCHOOL. i NED. HERV. KRRK. Drieital: Te Vlaardingen, Ph. J. Vreugdenhil te Gorinchem. J. J. Tim mer te Er mal o. G. Alers te Nieuw Lek- karland. Beroepen: Te Maarssen, G. Benes te Monstet. Te Vianen, G. A. Bruins, te Ommen. Te Vreeswijk, D. J. La- zonder te Oppenhuizen. Bedankt: .Voor Elburg, N. War molts Nza. te Wezep. Voor Huizen, 2e pred. pi., P. van Toorn te Rotterdam. .Voor Papendrecht en voor Sommelsdijk, G. Alers te Nieuw Lekkerland. Voor Gasselte, C. V.. d, Nieuwenhuizen, te Hekelingen. OHK. GEItfiE. KERK T we/et al: Te Steenwijk, J. B. Gt Croes te NaardenBus6Um eh M.. Hol- trop tie Ulrum. Bevestiging, Afscheid en Intrede. Met een predicatie over Jes. 54:10 heeft Ós. W. L. M u 1 dl e r Zondag af- FEUILLETON. Door leed en strijd. 4) Khöritou Koudraty is verletten week naar Kovylsk gebracht en daar in de gevangenis geworpen. Ik verwacht, dat nu mijn beurt weldra komt. Maar voor loopig laat bij mij met rust, omdat ik elke boete, die bij mij oplegt, betaal; en bovendien is de boerderij mijn ei gendom niet, ik heb die slechts %&- huurd. Ze is het eigendom vain Paul Rodenko, die jaren geleden verbannen Werd. De oude Karpo zal wel zorgen, dat die niet verbeurd verklaard wordt, omdat ze aan zijn dochter, de vrouw van Paul komt, wanneer deze het eerst sterft." Wederom zwegen beiden. Michaël kon zich een duidelijk begrip vormen van hetgeen een vervolging te Knishi zeggen wilde. In plaats van hem de sprookjes en liederen te loeren, die an- dere, kinderen van hun ouders hoor den, had men hem van zijn vroegste Jeugd af gemeenzaam gemaakt met Verbalen van martelaren van Schot fiche martelaren, en van mkrtelaren uit ïijn eigen land. Zelfs de gelukkige ouderlijke woning^ waar wij woonden, Jfas het tooneel van zulk een martel dood geweest; op de houten bank fcaast de kachel in het woonvertrek bad de moeder van Paul Rodenko den •aatsten adem uitgeblazen. Maar, tot Vi toe had,.Ui do vervolging als iets scheid genomen van de Ned. Herv. Gem te Enter. Den naar Voorthuijs vertrekkenden leeraar werd na de toespraken Ps. 121 vers 4 toegezongen. Na door Ds. H. E. Beker van Haarlem te zijn bevestigd, deed Zondag iDs. J. L. G. Gr eg! or y intrede bij da Ned. Herv. Gem. te Gorssel met een predicatie over 2 Cor. 4:7a. Ds. H. J. Hak nam Zondag van de Ned. Herv. Gem. te Domburg af scheid met een predicatie over' Joh. 31 en 32. De Centrale Diaconale Conferentie. Gisteren werd te Amsterdam in „Bel levue" de 37ste Centrale Diaconale Con ferentïe der Geref. Kerken gehouden, onder uresidium van den heer F. J., Rietvela, aldaar. Om 10 uur opende de voorzitter de conferentie met net doen zingen van Ps. 4:3, het lezen van Lucas 10:3037,8 en gebed. De voorzitter heette in zijn openings woord allen welkomen herdacht met een enkel woord wijlen Dr. J. C. de Moor, die de conferentie meermalen als adviseur diende. Spr. wekte zün gehoor op te blijven bij de beginselen, door hem ons voorgehouden, want dan zul* len wij zijn nagedachtenis het beste eeren. Spr. wees vervolgens op het groote tevaar voor ambtsdragers in den dienst er barmhartigheid, bestaande in zelf» verheffing, terwijl toch alleen bij zelf* verloochening ^ïeze arbeid naar d^n eisch des Heeren kan geschieden en merkte op, hoe de voorgelezen gelijke nis van den Barmhartigen Samaritaan zoo leerzaam is, wijl ze zoo diep bescha mend is juist voor de ambtsdragers. Een Priester en een Leviet, die de Kerk vertegenwoordigen, gaan voorbij terwül een Samaritaan, veracht onder Israël hulp biedt. Na een opwekking om toch niet ge ring t.e achten al den arbeid van wel dadigheid onder de menschen, maat veeleer daarvoor te danken, zijnde dat ook een vrucht van het Kruis van Gol gotha en een ernstige waarschuwing aan allen in het ambt werkzaam, dat toch nooit deze arbeid zou noodig zijn omdat wij als de Priester en de Leviet waren voorbij gegaan, opent hij de 370 Centr. Diac. Conferentie. In de ochtendvergadering was het woord aan den heer B._ Geleynse, direc teur van „De Glindhorst" om te referee ren over „Nazorg voor Voogdijkinderen' zulks naar aanleiding van ae vraag der Diaconie van Zuidlaren in 1925.^ In de Middagvergadering refereerde het Tweede Kamerlid, wethouder J. J. Schouten van Rotterdam, over: „Dia conale steun en Overheidssteun", en kwamen nog vragen van Amersfoort en Loosduinen aan ae orde. Handelsonderwijs. Het Verbond van Ne-i Werkgevers heeft een adres tot den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gericht, betreffende bet handelson derwijs. In dit adres wordt den minister ver zocht: le. te willen bevorderen het tot stand komen van een wet op het han delsonderwijs, waarin het eigenaardig karakter van dit onderwijs, opleiding voor de practijk van nijverheid en han del, wel zijn gewaarborgd, en 2e. te wil len bevorderen, dat in deze wet bet toezicht op het handelsonderwijs mede zal worden gelegd in handen van per sonen, die volledig met de eischen van de practijk van het zakenleven op de hoogte zijn, b.v. voor het locale toe zicht aan te wijzen door plaatselijke vereenigingen van zakenmenscben en voor het landelijke toezicht door de centrale werkgeversorganisaties. Esperanto facultatief leervak? Naar „De Rotterdammer" verneemt, zal bij de e.k. behandeling der L. O.- wet in de Tweede Kamer waarbij opnieuw over het Fransch. beslist zal worden door eenige Kamerleden een voorstel worden gedaan om het Espe ranto als facultatief leervak in te voe ren. Een viertal leden der Kamer ver klaarde zich bereid het voorstel te ver dedigen, terwijl het waarschijnlijk door mej. Westerman zal ingediend worden. BINNENLAND. De lijn DordrechtRotterdam, Naar de „Dordr. Crt." meldt, is door de directie der Neder'andsche Spoor wegen officieel medegedeeld, dat van 3 October a.s. af het station IJssclmon- de op de lijn Dordrecht—Rotterdam voor reizigersverkeer wordt gesloten Van dienzelfden datum af zal aan het einde van de Rosestraai; nabij den overweg van den Korte Feijenoorddijk te Rotterdam een nieuw station ge opend Worden dat den naam Feijen? oord zal krijgen. De viiegdiensten Van leger ©n vloot. Bij de regeering is de instelling in overweging van een commissie ter be studeering of voorbereiding van een nauwer verband tusschen de viiegdien sten van leger en vloot. Voorzitter van deze commissie zou worden mr. J. Woltman, secretaris-generaai van bet Departement van Oorlog. Opheffing len Luchtpostdienst op Engeland. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat, met ingang van 16 September a s. de 1ste luchtpostdienst op Engeland wordt op geheven. Correspondentie voor Engeland en verder kan van genoemden datum af per vliegtuig alleen worden overge bracht met den middagdienst (via Am sterdam Schiphol 3 uur nam., via Rot terdam, Waalhaven, 3.45 uur n.m., te Londen, Craydon, 6.30 n.m.) De gewezen postdirecteur te Vlaardingen. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage, overwegende dat gegronde vrees voor ontvluchting of eenige andere gewich tige reden van maatschappelijke veilig heid niet is gebleken, heeft mot vernie tiging van de beschikking van de rechf bank te Rotterdam, de opheffng bevo len van het bevel van deze rechtbank, tot voorloopige hechtenis van den ge wezen postdirecteur te Vlaardingen, den heer H. v. d. M. Deze was gelijk ge meld gearresteerd als verdacht van verduistering. Korting wegens huisvesting. Volgens ministerieele kennisgeving blijft een ongehuwd jaarwed de-genie tend militair, niet behoorend tot bet wapen der Kon. Marehaussec, die in zijn vaste standplaats van Rijkswege is gehuisvest, gedurende de eerste 30 dagen eener detacheering onderwor pen aan de korting wegens die huis vesting. Na afloop van dien termijn wordt die korting opgeheven, uitgezonderd voor den gedetacheerde die geen ver blijfsvergoeding meer genietende in de tijdelijke standplaats ook van Rijks wege gehuisvest is. Berging van wrakken in de Schelde. Met de berging van wrakken in de Schelde beneden Antwerpen wordt ein delijk voortgang gemaakt. Op het oogenblik wordt getracht met dyna miet de twee deelen van het midden door gebroken Japansche stoomschip Alps Maru geheel van elkander te scheiden, teneinde ze vervolgens te kunnen wegsleepen. Met het wrak van het stoomschip Alexander, dat begin van dit jaar bij fort de Perel is gezon ken, wordt op dezelfde wijze gehan deld. Verwacht wordt, dat bet laatste wrak binnen enkele dager, geheel op geruimd zal zijn. Nederland en Polen. Naar aanleiding van de deelneming van Polen aan de Jaarbeurs te Utrecht heeft het Poolsche Pers- en Telegraaf bureau Ajenya Wschodwnia een afzon derlijk in 't Nederlandsch gesteld num mer uitgegeven. Dit nummer bevat o.m. gegevens omtrent den handel tus schen Nederland en Polen, enkele Poolsche Banken, alsmede artikelen van den heer L. Bückmann, consul van Polen te Amsterdam, den lieer D. J. Pennock, directeur der N. V. Interna tionale Suikermaatschappijen en van dr. W. Olszewicz, een hekend Poolsch econoom, die aan het departement van Buitenlandsche Zaken te Warschau is werkzaam geweest en ook Nederland uit eigen aaiïschouwing kent. Zeeongevalleawet 1919, De Minister van Waterstaat maakt ingevolge art. 6, lid 3, van de Zeeonge vallenwet 1919 bekend, «lat in de maand Augustus 1923 verzekerings overeenkomsten met den Staat zijn ge sloten ten behoeve vau de bemannin gen van de zeevaartuigen Pijlstaart, Adria en Protinus IJ.Vi. 154 De weder-opbouw in „Maas en Waal". Op de vragen .van het Kamerlid Bulten betreffende den heropbouw en de inrichting der woningen in de door overstroominfc geteisterde lacdstm-.k van „Maas en Waal" heeft dè Minister van Financiën, voorzitter Van den Raad van Ministers, geantwoord, dat het hem bekend is, dat de noodwonin gen in die streek niet voor bewoning in den winter geschkt zijn en ook, dat de heropbouw vóór den a.s. winter niet gereed zal zijn en bet Algem. Water snood Comité niet over voldoende mid delen schijnt te beschikken om bij den heropbouw rekening te kunnen hou den met zoodanige inrichting der wo ningen, dat de kleine man daarbij ook gelegenheid voor stalling van eenig vee heeft. Wat betreft de bevordering van re- geeringswege van bovenaangeduide tekortkomingen, antwoordde de Minis ter, dat naar aanleiding van eon in den loop van deze maand ingekomen schrijven van het Algemeen Water snood Comité de zaak in onderzoek is. De heropbouw gaat inmiddels zijn gang. Wijziging woningbesluit. Bij Kon. besluit zijn in artikel 11 van het Woningbesluit ae volgende wijzigingen gebracht: le. de tweede zin van het eerste lid wordt gelezen als volgt: „Daarbij wordt onderscheiden tus schen grond, waarvan de bestemming voor de allernaaste toekomst en grond, waarvan de bestemming voor de ver dere toekomst wordt aangewezen 2e. uit den derden zin van het eerste lid vervallen de woorden „tot 2000 M."; 3e. in het tweede lid wordt voor „die bebouwing in de allernaaste toekomst is bestemd" gelezen: „waarvan de be stemming voor de allernaaste toekomst wordt aangewezen"; 4e. in het derde lid wordt voor „die in verdere toekomst voor bebouwing bestemd is" gelezen: „waarvan de be- stemmnig voor verdere toekomst wordt aangewezen"; 5e. het laatste lid wordt gelezen als volgt: ...Bij het besluit ter vaststelling van het plan kan aan Burgemeester en Wethouders worden voorbehouden de bevoegdheid om: a. de grens of de richting van eeni straat, gracht of plein op eenig onder deel nader vast te stellen en dienover eenkomstig den vorm Ier bouwblok ken c-eniuv.-'ïis te wijzigen, hetzij wan neer bij definitieve uitmeting blijkt, dat eeïbge afwijking noodzakelijk hetzij wuzneer, ter uitvoering vau oen door of in.'t medewerk .nu- vau den be langhebbende ten behoeve ^an «te be bouwing van zijn gron/i ontworpen bouwplan, zoodanige afwijking in het belang van eenige richtigo of behoor lijke bebc twing blijkt te zijn: b. ter uitvoering van een door of met medewerking van den belanghebbende ten behoeve van de bebouwing van zijn grond ontworpen bouwplan één of meer der geprojecteerde straten te verplaatsen of te doen vervallen of nieuwe straten in te voegen eu dien- tgevolge den vorm van enkele bouw blokken te wijzigen of eenige bouw blokken samen te voegen of te splitsen; c. de soort der bebouwing op eenig onderdeel nader vast te stelten; d. de op eenig onderdeel in het plan opgenomen voortuinen te doen ver vallen. Krachtens voorbehouden bevoegd heid genomen besluiten behoeven goed keuring van Gedeputeerde Staten. Al vorens te heslissen aangaande dc goedkeuring, hooren Gedeputeerde Sta ten den inspecteur, belast met het toe zicht op de handhaving van de wette- telijke bepalingen betreffende de volks zij de geboden van Jezus Christus op volgden, welnu, dan moesten zij om komen. In sommige dorpen bleek het, dat de vreesachtigsten onder de Stundis- ten in den schoot- der Orthodoxe kerk waren teruggekeerd, en van deze af vallige leden had men meer te vreaztfi dan van de spionnen zeiven. Maar in elke gemeente, hoe klein ook. werden geloovigen gevonden, die bereid waren in verbanning te gaan, ja, indien dit noodig mocht blijken, te sterven voor de vrijheid van hun geweten. Het wa ren allen arme menschen uit de arbei dende klasse, zooals de visschers en timmerlieden, die de Heer onder Zijn eerste discipelen telde. Alexis zag hen in het geheim en bemoedigde ben zoo veel mogelijk. Met Christus te lijden was met Christus te heerschen. De te genwoordige verdrukking was iicht en voorbijgaande in vergelijking van de eeuwige heerlijkheid der toekomende wereld. Thuis. Den laatsten nacht bracht men te Kovylsk door. Deze plaats was de hoofdstad der provincie. Hier woonde de gouverneur en de aartsbisschop had er zijn zetel. Men had er een sy node, een gerechtshof en een gevange nis. Geestelijke en wereldlijke recht banken Melden er hare zittingen. Ale xis bad aldaar veel te doen, maar bij ging zeer behoedzaam te werk in deze stad, waar bisschop gouverneur woonden. huisvesting en stellen zij be!anghebh«'n de in de gelegenheid om bezwaren in te brengen." Ned. Cfcr. Radlovereeniging. Onder den titel.jOnze zendvergunning" schrjjft het „Chr. Tijdschrift voor Radio" Bij beschikking van Z. E. den Minis ter van Waterstaat, d.d. 1 Sept. i.L is aan 4e stichting „Katholieke Radte Omroep", gevestigd te Amsterdam, eo aan de Ned. Chr. Radio-vereen., geves tigd te Utrecht, gezamenlijk machtiging verleend voor den aanleg en het gebruil van een gemeenschappelgken raaio-tele foniezenaer. Dit is een verblijdend bericht. Want hierdoor zijn beidé genoemde vereeni gingen niet m.eer afhankelijk van de welwillendheid van den H. D. 0. indien ze uitbreiding wenschen van de haar tot nu toe verstrekte zenduren. De aanleiding tot het aanvragen dezer zendvergunning ligt in het gepubliceerde contract tusschen dé Ned. Seintoestel* lenfabriek en den H. D. 0. In dat con tract toch worden alle nog beschikbare zenduren voor den H. D. 0. gereser veerd en moest voor iedere verandering en omzetting van onze programma's brj die stichting worden aangeklopt. Nu worat door ons eerlijk erkend, dat die leiders van den H. D. O., wel ke een juist inzicht hadden in de ver houdingen op het terrein van den om roep, altijd alles hebben gedaan om de andere vereenigingen bij hun speciale wenschen ter wille te zijn. En de heer Tindal en de heer Vo£t waren steeds tot ieder overleg bereid en voorzoover dat mogelijk was, werd van weerszijden geplooid en geschikt. Alleen de heer Suermondt trad dik wijls op op een wijze, 'die zijn bijnaam van het „enfant terrible van den H, D. O." volkomen rechtvaardigde. Maar in dien toestand kon op den duur niet worden berust De ééne zen der bleek voor de verschillende vereeni gingen niet voldoende te zijn. De H. D. 0. wenschte uitbreiding van zijn pro gramma's. De Vrijz. Protestantscne Ra dio-omroep maakte aanspraak op een wekelijkscnen zendavond. En ook onze en de Kath. vereen, verlangden de mo gelijkheid, om bij bijzondere aangele genheden meer dan een avond per week over den zender te kunnen beschikken Komt eenmaal de Nationale Omroep, dan zijn al deze kwesties opgelost. Maar zoolang die er nog niet is, en ook nie mand weet wanneer en in welken vorm die tot stand zal komen, was het on zen plicht, voor de belangen van onze groep en van onze vereeniging zoo goed mogelijk te zorgen. De Minister van Waterstaat was terecht van- oordeel, dat, waar twee zenders in ons land noodzakelijk bleken, de meest rechtvaardige weg was, één zender toe te deelen aan de groepen van links, en één aan de groepen van rechts Immers beide groepen zijn ongeveer even groot en hebben dus recht op het zelfde aantal zenduren. Waar echter de tegenwoordige zendci te Hilversum reeds volledig is bezet, heeft de minister bepaald, .dat de nieuw verleende zendvergunning des verlangd gedurende een avond per^ week moet worden afgestaan aan de Vereen. Vrij 4 Prot-. Radio-Omroep, welke daarvoor minstens den kostenden jirqs per zend uur hebben te betalen. De zendvergunning is aanvankelijk verleenü voor den tijd van een jaar, in gaande op den dag, waarop de zender in gebruiK wordt gesteld. De roepletters van het nieuw op te richten station zullen zijn P X 9. Natuurlqk is de zaak hiermede nog niet voor elkander. Nauwkeurig en voor zichtig overleg is nog noodzakelijk om na te gaan, ctf de nieuwe zender zal wor den gekocht of gehuurd. De houding der regeering tegenover het rapport van de Staatscommissie voor den Nat. Draad loozen Omroep is hier van veel gewicht Als er kans is, dat binnen korten tijd er kans is, dat binnen afzienbaren tijd die Nationale Omroep tot stand komt, kan natuurlijk niet worden overgegaan tot den bouw van een eigen zenderv waarmede tonnen goads zrjn gemoeid. Intusschen blijft ofts bestuur actiet. Een woord van dank moet worden ge bracht aan de regiering, die op deze wijze de mogelijkheid van vergrooting van het aantal zenduren opende. ader en zoon namen bun intrek in het huis van zekeren Mkrkovin, n geheimen aanhanger der sekte, vrees- achtiger dan Nicodemus. maar een vriend, die den Stundisten veel "iienst was. Hii verkeerde in dox> lelij- ken angst al "den tijd, dat eer. §tun- dist onder zijn dak vertoefde, doch hij weigerde hem nooit een schuilplaat:?.- Alexis en Michaël lieten hun telega en het paard in een kleine herberg aan het andere einde der stad achter en begaven zich eerst tegen het vallen van den avond naar zijn woning Markovin was nu en dan in de ge legenheid om den gevangenen van dienst te wezen, tijding van hen te ontvangen en hun brieven te doen toe komen. Een hunner bewakers, die den Stundisten goed gezind was, kwam van tijd tot tiid in zijn huis en gaf dan de verlangde inlichtingen. Jarenlang was deze man aan de gevangenis ver bonden geweest en hij stond in hooge gunst bij zijn superieuren, die hem voor een weinig ontwikkeld, maar n trouw en eerlijk mensch hielden. Zijn naam was Dafnutitch. In vroeger ja ren was hii soldaat geweest. Het u-of juist, dat hii een bezoek aan Markovin bracht, toen Alexis en Michaël in diens woning vertoefden. „Daar hebt ge" zoo besloot hij. b* hun alles wat hii wist meegedeeld te hebben, „daar hebt ge dien armen Kou draty, hij zou er zijn ooren voor willen geven om u een van beiden te zien. Wprdt vervolQd). beschouwd, dat tot het verleden be hoorde en in verafgelegen dorpen had plaats gegrepen; thans zag hii die met eigen oogen. - Niettemin lachte het leven hem op dien schoonen lentedag vriendelijk toe Met volle teugen ademde hij de fris- .sclie, welriekende voorjaarslucht in en met innig welbehagen zag hij op naar den helderen blauwen hemel of tuurde vol blijde verwachting in het einde loos verschiet. Enkel het gevoel van te teven ver vulde hem met -vreugde. Moed en hoop en een onwankelbaar vertrouwen in 'zijn vader woonden in zijn gemoed. Welke beproevingen hem ook te wach ten stonden, hij was overtuigd ze even dapper het hoofd te zullen bieden als zijn voorouders, dat in de met hei en brem begroeide heuvels van Schotland hadden gestaan. Wèl bezien had toch slechts een klein aantal Convenanters het teven verloren; de meesten hunner hadden den strijd gewonnen, en zich vrijheid van geweten voor henzelven en hunne kinderen na hen weten te verwerven. En zou het den Stundisten in het heilige Russische Rijk niet eveneens kunnen gaan? De reis naar huis duurde vijf dagen, want Alexis Ivanoff maakte meteen van deze gelegenheid gebruik om de verspreide gemeenten der Stundisten te bezoeken, die, beangstigd door de toenemende gestrengheid der vervol ging. gevaar liepen verstrooid te wor den. Alexis w-oa niet slechts de voor ganger van de kleine kerk te Knishi, maar tevens dé presbyter of oudste van een uitgebreid district, waarin zich een groot aantal gemeenten be vond. Hij onderhield voortdurend de gemeenschap met de Stundistische ge vangenen en bannelingen, en had bo vendien het bestuur over de gelden, die dienen moesten om hun lijden te verzachten, en tevens bestemd waren om de hulpbehoevende gemeenteleden te ondersteunen. Bijgevolg had hij al lerlei zaken te behartigen en was hij de man, tot wien een ieder zich wend de om raad en hulp. In vergelijking met het meerendeel der ouderlingen en diakenen, was hij een rijk en ont wikkeld man. want hij had in andere landen gereisd, en zijn vrouw bezat een klein inkomen, dat veilig in Schot land berustte. In elk dorp, dat zij bezochten, heerschten angst en schrik. Overal vond men spionnen, en het was onmo gelijk geregelde bijeenkomsten te hou den. Alexis durfde zijn verzamelde ge- loofsgenooten niet in het openbaar toe spreken, zooals dat zijn gewoonte was geweest. In enkele plaatsen hoorde hij zulke vreeselijke dingen, dat hij ze niet eens aan Michaël wilde vertelleu. Maar waar hij kwam, overal predikte hii lijdzaamheid; niet alleen als voor zichtigheidsmaatregel, maar ook uit gehoorzaamheid aan het gebou van den Heer: „Maar Ik zeg u, dat gij den booze weerstaat." Konden zü niet overwinnen, indien

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5