NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1926 TWEEDE BLAD. Wfll DE BLADEN ZEGGEN. De gewijzigde houding der S.DJLP. „Het Volk" schrijft naar aanleiding van het besluit der 's.d. fracties van Eerste en Tweede Kamer om dit jaar de openingszitting der Staten-Gene- raal bij te wonen: Dit besluit, dat afwijkt van de tot dusver gevolgde practijk berust op de volgende gronden. Bij de allereerste intrede onzer par tij in het parlement, nu bijna dertig jahr geleden, werd aanvankelijk beslo ten ook niet deel te nemen aan de be- eediging van de Kamerleden door de Koningin, die ten paleize plaats vond, doch gebruik te maken van de moge lijkheid om de beëediging (belofte) door den voorzitter der Kamer te doen plaats hebben. Op dit besluit werd echter na eenige jaren weer teruggekomen, aangezien het ►gevolg' was, dat onze Kamerleden later zitting namen dan de le.den van andere partijen waardoor zij dus pas later in hun rechten traden en aan de eerste werkzaamheden der Kamer niet konden deelnemep. In den loop van den tijd ontstond ook nog op andere wijze persoonlijke aanraking van onze Kamerleden met de draagster der kroon. In de commis sies tot aanbieding van de voordrach ten inzake benoeming van den voor zitter der Kamer en van leden van den Hoogen Raad werden herhaaldelijk so ciaaldemocraten als leden aangewezen en dezen begaven zich dan daartoe me de ten paleize. Eveneens begaf in de laatste dertien jaren bij kabinetscrisissen de voorzit ter onzer Tweede Kamer-fractie, daar toe door de Koningin uitgenoodigd, zich herhaaldelijk ten paleize om aan het staatshoofd advies uit te brengen ten aanzien van de oplossing der crisis Tegèn een en ander is in de partij nimmer bezwaar gerezen. Daarenboven heeft zich in de laat ste jaren, bij onze steeds toenemende vertegenwoordiging in gemeentelijke en provinciale besturen een practijk ontwikkeld, volgens welke bij offici eel e bezoekers van de koningin of van leden der koninklijke familie onze ver tegenwoordigers zich niet aan hun re-t presentatieve verplichtingen onttrek ken. Bij onze kamerleden bestaat het gevoel, dat bij deze ontwikkeling van de verhoudingen niet meer Past een wegblijven van de ppeningszitting der Staten-Generaal, alleen omdat daarbij ide Koningin -verschijnt om de troon rede voor te lezen. Hierbij zij opgemerkt, dat algemeen het gevoelen bestaat dat, wanneer het binnen korfer of langer tijd tot deel neming van onze partij aan de regee- yring zou komen, het vanzelf zou spre ken, dat onze Kamerleden de lezing van de troonrede zouden bijwonen en niet de sociaaldemocratische minis ters alleen aanwezig zouden zijn. •Daarenboven dient wel in het oog gevat te worden, dat het hier niet geldt oen bezoek der Kamer aan de Koningin, maar omgekeerd een bezoek van de Koningin aan de volksverte genwoordiging. Onze Kamerleden wo nen, indien niet verhinderd, alle ver gaderingen der Kamer bij. Moeten zij afwezig blijven bij één vergadering, omdat daarin het staatshoofd ver schijnt, overeenkomstig de wettelijke ^bepalingen nog wel? Er wordt te minder aanleiding voor aanwezig geacht, omdat in andere monarchistisch geregeerde landen de sociaaldemocratische parlementsleden sedert vele jaren geen andere practijk volgen als de bijeenkomst onzer Ka merfracties thans besloot ook ten on zent te volgen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV KERK. Aangenomen: Naar Oude-Bildt- zijl, L. D. G. Knipscheer, cand. te West* Khollendam (N.-H.)."— Naar Zwam- mer: H. Cramer, te Alkmaar. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te EminenL. van Urk, te Sexbierum. Bedankt: Voor Oud-Vossemeer: G. de Jager, te Doornspijk. Voor Lo- pik: A. Wijngaarden, te Baarland. Voor Heinenoord: H. van der Zanden, te Wapenveld. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Zaandam, J. Visser te Leeuwarden. Te Barendrecht: J. D. Barth, te Alphen aan den Rijn. Te Biezelinge T. A. Bakker, te IJmuiden. C-EREF. GEMEENTEN. Be'dankt: voor Borsele: B. van Neerbos, t$ Terneuzen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Beroep-en: te Hattem: L. van Mastrigt, te Harderwijk. Bevestiging, Afscheid en Intrede. Zondag nam Ds. C. J. Wielenga, pre dikant der Geref. Kerk te Zierikzee, af scheid van zijn gemeente met een leer rede over Hebr. 13 8. Na de predicatie voerden ouderling D. Mulder namens kérkeraad en gemeente en Ds. Hoek, van Zonnemaire, namens de classis het woord. Toegezongen werden de zegeubeden nit Psalm 134 en 121. Ds. Koolstra. De Kerkeraad van de Geref. Kerk van Hoek van Holland heelt in overleg met dien -*rr.n Maassluis, behoudens goedkeuring der Classis besloten Ds. R. Koolstra te schorsen. Ds K. heeft zich inmiddels buiten het kerkverband ge plaatst zoödat afzetting wel zal volgen. Emeritaat Ds. H. W. Felderhof, predikant der Geref. Kerk van Zevenhuizen, aan wien om gezondheidsredenen emeri taat is verleend zal op 26 Sept. a.s. van zijn gemeente afscheid nemen. Jubilea. In de maand Sept. vieren de predi kanten Ds, J. Bakker (2 Sept.), Ds. G. H. Dijkstra (24 Sept.) en Ds. G. eenen- daal (27 Sept.) hun 25-jarig jubileum als predikant. Zij dienen thans resp. de Geref. Ker ken van Gronau (VVestf.1, Bergentheim en Amerongen. P. H. van Dijk. Heden i§ het 25 jaar geleden, dat de heer P. H. v. Dijk als wijkevangelist van d© Wijkvereeniging „Rehoboth" in wijk II der Ned. Herv. Gem. te Den Haag in dienst trad. Theologische school der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn, Gisterochtend had de overdracht plaats van het rectoraat aan de Theo logische School te Apeldoorn der Chr. Geref. Kerk. De president van het Cu ratorium opende de samenkomst en sprak een inleidend woord. Daarüa trad P. J. M. de Bruin, aftredend rectorv op, om het rectoraat over te dragen aan docent A. van der Heyden. Spr. had gekozen als onderwerp: „De ver houding der autonomie en subordina tie der plaatselijke kerken". Met de behandeling van de fata der school in den afgloopen cursus en de mededeeling, dat de nieuwe eursus en geopend wordt met 24 studenten, sloot de aftredende rector zijn rede en draagt hij het rectoraat over aan docent Van der Heyden. Gedenkteèken Landbouw Hoogeschool. Ter gelegenheid van heit 50-jarig be staan der Landbouwhoogeschool te Wageningen, is gister op de binnen plaats van het gebouw een grotesk beeld onthuld geworden, voorstellende „De Zaaier". Het reusachtige beeld, VA M. hoog en wegend 2000 K.G., is in gips ontwor pen door den heer Aug. Falise aldaar, en vervaardigd door den beeldhouwer H. M. Hagedoorn te Scheveningen. Het is gemaakt van Euville-3teen uit Noord Frankrijk. Tot in de kleinste bijzonderheden geeft het een getrouwe voorstelling van een zaaiend landbouwer, mot zijn rechterhand rustend op een bruut rots blok, met de linkerhand het over den schouder gebonden kleed met zaad vatshoudend. De stand der beenen, de hiel, opge licht uit de klomp; de broekspijp bo ven de klomp opgebonden; de buiging van het lichaam, ze geven alle de loo- pende, zaaiende houding op artistieke wijze weer. De kop is breed en hoekig rn beeldt den stoeren werker trefien uit. De steen, die weersinvloeden uitste kend kan verdragen, leent zich bijzon der goed voyr beeldhouwwerk, dat in een tuin geplaatst moet worden. Zoowel ontwerper ais vervaardiger zullen ongetwijfeld grooten lof oogsten van dit imponeerende kunstwerk. BINNENLAND. Amsterdams luchthaven. In Oct. j.l. besloot de A'lamsche raad op 't luchtvaartterrein Schiphol t. z. tijd een centraal stationsgebouw op te richten, doch voor de esrsto jaren te volstaan met den bouw van een of meer tijdelijke gebouwtjes Bij het uitwerken tier plannen bleek er zoo deelen B en W. den raad thans mede echter geen aanleiding te bestaan, ze als tijdelijke bouwwer ken uit te voeren, vooral, omdat ze be langrijk meer zouder kosten dan het beschikbaar gestelde bedrag van f50.000. Met een uitgave van f165.000 bleek het n.l. .mogelijk, reeds terstond het definitieve gebouw voor de ont vangst van reizigers en ds behandeling van goederen tot stand te brengen, waarin dan kunnen worden onderge bracht lokalen voor de luchtvaart maatschappijen, waar den reizigers plaatsbewijzen worden verstrekt en de gewenschte inlichtingen worden ver schaft en waar bagage en andere goe deren worden behandeld; lokalen voor de douane-beambten en de visitatie; een wachtkamer en verdere accomoda te voor de reizigers: lokalen voor het personeel van „Waterstaat", belast met de uitoefening van den weer- en ver- keersberichtendienst, en eindelijk de noodige ruimten voor het gemeento- B. en W. stellen den raad voor, hen te machtigen tot oprichting van het centraal stationsgebouw over te gaan. R.-K. Werkgevers en het ontwerp- Wegenbelastiny. De Alg. R.-K. Werkgeversvereniging te 's-Gravenhage, heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin verzocht wordt, het aanhangig gemaakte wetsontwerp tot het heffen van een belasting en het treffen van verdere voorzieningen ten behoeve van openbare verkeerswegen te land, aan té nemen,* nadat daarin eenige na der omschreven wijzigingen zijn aangebracht. Directeur van Financiën. De heer C. van den Bussche, thesau rier-generaal aan het departement van Financiën is benoemd tot directeur van dit departement, terwij) de heer P. J. Gerke, ambtenaar bij de generale Thesaurie, den heer Van den Bussche opvolgt als thesaurier-generaal. De Hilversumscho zender. Zooals men weet, heeft do directeur- generaal der posterijen en telegrafie een commissie ingesteld, die had te on derzoeken of de luisteraars in de on middellijke nabijheid van Hilversum tijdens <de uitzending vah den HiJver- sumschen zender, zoodra deze met ver sterkte energie werkt, meer verwijder- dé stations kunnen opvangen. De proef uitzendingen, die aanvankelijk Maan dag 20 September zouden plaats vin den, zijn uitgesteld tot Dinsdag 21 Sep tember en Dinsdag 28 September. Weldadigheidszcgcls. De commissie voor do verdeeling van de weldadigheidszegels, .lie in Decem ber en Januari j.l. zijn uitgegeven maakt bekend, dat het plan der verdee ling ter goedkeuring is overgelegd aan den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw. Men hoopt omstreeks 1 October aan de ongeveer 250 vereenigingen, welke zich hebben aangemeld, het haar toe komende aandeel in de opbrengst te kunnen doen toekomen. De Pander vliegtuigenfabriek. Volgens een bericht in verschillende Francshe Sportbladen, zal de firma Pander de fabricage van sportvüegtui- gen opgeven. Den doorslag tot dit be sluit moet hebben gegeven het onge luk met een Pander-vliegtuig den vlie ger Reiber te Dortmund overkomen, welke slag den heer Pander geheel zou hebben ontmoedigd. Aan dit bericht voegt de Parjjsche „Aérauto" toe: „Hopen we dat Pander op zijn besluit terugkomt en doorzet met zijn fabricage, die zich in Frank rijk en de geheele wereld zoo zeer heeft onderscheiden, en dat hij einde lijk het doel bereikt, dat door zijn werken, techniek en volharding reeds zoo nabij is". Deze lof zal wel bijbedoelingen heb ben, daar men de Pander-fabriek niet gaarne zal missen op de verschillende wedstrijden van kleine sportvliegtui- gen in Frankrijk, die meestal een mi niem aantal buitenlandsclie inschrij vingen trekken en daai ioor alle be langrijkheid missen. De daadwerkelij ke belangstelling voor deze Nederland scbe vliSgtuigen was in Frankrijk steeds nihil, en heeft zich van regee- ringszijde 3lecnts in togenwerking ge uit. De GUndhorst. Van het bestuur dezer inrichting ontvingen we onderstaand bericht. Gaarne vestigen wij daarop de bij zondere aandacht onzer lezers. De Glindhorst verdient geholpan te worden. Nu deze stichting door de Regeering weer opengesteld is voor het opnemen van verpleegden, en daarmee de voor gaande periode van schande en smaad is afgesloten, komt het Bestuur met nieuwen moed tot ons Geref. volk met de bede om hulp. Velen, zeer velen lieten ons tot nu toe tevergeefs vragen. Allerlei uitvluchten deden dienst. O.a. dat de Glindhorst toch wel niet zou blijven bestaan. Natuurlijk, wanneer het afgehangen had van al diegenen die tot nu toe hun beurs 'dicht hielden, dan was de Glind horst al twee jaar geleden te niet ge gaan. En was de smaad over onze Ker ken nog grooter geworden. Daarom verRenen de ongeveer 400 Kerken en Diaconiën, die dadelijk na de inzinking hun schouders er onder gezet hebben, dubbelen dank van ons volk. En niet minder de vele particulie ren, die met milde hand hebben ge steund. Treffende voorbeelden zouden we kunnen noemen. O.a. werd binnen kort nog aan den Penningmeester door twee broeders ieder f 100 gezonden, uit erkentelijkheid voor den arbeid van het bestuur en van den nieuwen Direc teur. Die Kerken en personen hebbeh het mogelijk gemaakt dat de Glindhorst deze drie bange jaren is kunnen blijven bestaan. Maar het bestaan was niet ruim. In tegendeel. We konden onmogeljjfc de sa-arissen op tijd betalen en aan ande re verplichtingen voldoen. Bovendien moet er noodzakelijk althans eenige rente betaald worden aan de houders van obligatiën, die vaak onder de klei ne luiden behooren De nood is hoog. Mogen nu alle Kerken en Diaco niën, die tot nu toe afzijdig bleven, eens hun achterstand gaan inhalen en krachtig gaan steunen. En mogen ook alle broeders en zusters die dit kunnen doen, eens een flink© gift geven. We hopen zoo, dat deze bede niet te vergeefs zij. En dat onze God de noo- den van de Glindhorst op de harten van heel ons Geref. volk binds/ Het adres van den Penningmeester is Ds. T. J. Hagen, Delft, Girono. 35595. Uit het Sociale Leren. m-md Het conflict in de kartonindnstrie. De kartonbewerkers hebben het voor stel van den Rijksbemiddelaar aange nomen, zoodat te Oude-Pekela de loo- nen met 50 cent verhoogd worden. Overigens blijft alles gelijk. De over eenkomst geldt voor een jaar. Werktijden in de textielindustrie. Men schrijft uit Enschede aan „De Stand.": In October a.s. vervalt de mogelijk- AAN HET ZOEKUCHL Leiden, 15 Sept 19*61 Darwin heeft geleerd, dat de men» schen van de apen afstammen, af juister uitgedrukt, dat mensch en aap een ge* meenschappel^ken stamvader nebben. Thans is er een andere geleerde, Prat Max Westenhöfer. die op net anthropolo gencongree te Salzburg de opzienbare meening heeft verkondigd, dat de mensch ;,het oudste soort zoogdier" ia Men ziet: wat ons de wijzen als waaj> heid verkonden, straks komt een wjjzei; die 't wegredeneert Doch onaantastbaar staat boven de steeds wisselende meeningen der weten schap de eeuwige waarheid van Goda Woord. OBSERVATOR heid in de textielindustrie met het vol le personeel langer dan 48 uur te wer ken; na 1 October mag nu door arbei ders beneden 16 jaar niet langer dan 48 uur per week worden gewerkt. De ter mijn, bij art. 26 der Arbeidswet gesteld, is dan afgeloopen. Momenteel brengt het geen wijziging in den toestand, daar de onderhande lingen over het afsluiten van een con tract betreffende de arbeidsvoorwaar den in de textielindustrie, welke van 't voorjaar werden afgebroken, nog niet zijn hervat. Sinds 1 Januari j.l. toen de overeenkomst tusschen de con- fessioneele organisatie en de fabrikan tenverenigingen afliep, welke in Mei 1924 tot stand kwam (het arrange ment van IJsselsteyn), wordt in de tex-. tielfabrieken 48 uur per week gewerkt. Chr. Kantoorbedienden. De door de Vereeniging van Christ. Kantoor- en Handelsbedienden in het buitenverblijf „Lands Zegen" te Doorn gehouden driedaagsche conferentie ter bespreking van het jeugdvraagstuk is uitnemend geslaagd. Een dertigtal af gevaardigden der belangrijkste afdee- lingen der Vereenigingen namen eraan deel. Aan den avond van den eersten conferentiedag zette de voorzitter, de heer G. Baas Kzn. in het kort het doel en de noodzakelijkheid der conferentie uiteen. Den volgenden dag werden drie in leidingen geleverd. Des morgens refe reerden de heer J. Hofman, voorz. van den Ned. Graf. Bond over: ,,D© prac tijk der jeugd-oganisatie" en de heer F. P. Fuykschot, bestuurslid van de afd. Rotterdam over: „Hoe winnen we de jeugdige collega's?" Aan den avond van dien dag sprak het hoofdbestuurslid, de heer H. J. Vermeulen, over: „Hoe trekken we hij onzen arbeid profijt van den arbeid der bestaande jeugdorganisaties?" Naar aanleiding dier referaten wer den zeer belangrijke discussies gehou den, welke inderdaad van alle zijden nieuw licht deden vallen op deze zeer zeker moeilijke, maar niet minder ern stige aangelegenheden. Voor de jeugdigen moet iets worden gedaan, iets waarin zij iets „eigens" zien en zoo zal straks ook die arbeid een rijken oogst opleveren .Vanzelf zal het er dan ook toe moeten komen, dat er tusschen de centrale leiding der be staande Chr. ieugdorganisaties en der Chr. vakbeweging een nauwere samen werking bestaat. Op die verwording der geesten in onzen tijd, juist bii de jeugd zoo kennelijk waar te nemen, zal bijzonder gelet moeten worden. Het gebed zal niist in dezen veel vermogen. Daarnaast zii er een overge gevenheid bij de ouderen, om zich te geven voor den arbeid onder de jeugd, om daar beproefde leiding te geven en opbouwend te arbeiden aan het wel begrepen levensgeluk der rijpere jeugd in strikt Chr. geest. Niet alleen aan de sociale scholing, maar eveneens aan1 de vakkundige scholing zal bijzondere aandacht ge schonken moeten worden. De ouders en de gezinnen in het algemeen zullen moeten worden bewerkt. Voor het Chr. Nat. Vakverbond en de Chr. Besturen bond zal in de richting van beroeps keuze nog veel te doen ziin. Na een gemeenschappelijken maal tijd werd de conferentie op de gebrui kelijke wijze gesloten. - FEUILLETON. Door leed en strijd. 3) Hij gevoelde zich in het geheel niet vermoeid na de lange, eentonige reis, en hoewel ziin hart onstuimig klopte hij het hooren van de geliefde Russi sche taal, bleef hij gedurende den lan gen tocht van Odessa naar Knishi bij na geheel sprakeloos, verdiept als hij was in allerlei herinneringen. Zijn vader stond bij de telega buiten het station op hem te wachten. Alexis Ivanoff was een lange, for- sch man, met een fraai, ernstig gelaat en een waardigheid in zijn voorkomen, waardoor hij zich gunstig onderscheid de van de meeste Russische boeren, die bekend zijn om hun lomp en ruw uiterlijk. Men kon* het hem aanzien, dat hi" en leider van menschpn was. Dit trof Michaö] thans voor de eerste maal en het gaf hem een nieuw gevoel van trots opvziin vader. Toen hii onge veer een jaar geleden de oyderliike won in,4 verliet .was het hem nög niet duidelijk geweest, wat ziin vader als mensch beteekende. Maar in Schotland, waar zijn geest gevoed geworden was met verhalen van den onverwinlijken moed der Con- venanters, die het hoofd hadden ge boden aan de macht van koningen en krijvslieden toen dezen de vrijheid des gewetens geweld hadden willen doen, was hij tot de ontdekking geko men, dat zijn vader zulk een man was als zij waren geweest. Thans zag hij dit niet eigen oogen.- Hij wierp zich in zijns vaders armen en voelde, dat heete tranen zich met diens welkomstkussen vermengden. De gedachte aan de geliefde vrouw en moeder, die zoo ver weg hegraven lag, vervulde beider gemoed met onuitspre kelijke droefheid. Zwijgend beklommen zij de telega en verwijderden zich zoo snel mogelijk van de luidruchtige me nigte hij het station. Alles scheen Mi- chaël zoo hieuw en toch zoo bekend: het kwam hem voor alsof het een droom was, gelijk een van de vele droo men, die in Schotland zoo menigen nacht zijn leger bezocht hadden. Zijn vader, die zwijgend naast hem zat; het eentonig gekraak der wielen van het rijtuig duidelijk hoorbaar over den oneffen weg; de regelmatige hoefslag van het paard was dat al les werkelijkheid of zou hij straks ont waken en dan blik werpen in 't vrien delijke dal voor de woning van ziin oom? Voor het oogenblik was er niets anders te bespeuren dan een onafzien bare uitgestrektheid vlak land, terwijl de gezichtseinder aan den onafgebro- kon horizon der zee deed denken. Overal, waar de grond voor bebou wing geschikt wus. bodekte een fluwee lig tapijt van hét teerste groen den vruchtbaren donkerbruinen bodem, een voorspelling van de golvende ko- renveldon .dio onder de stralen der „zomerzon zoudfen rijpen. Het gekrijsch van den eenzamen vogel der -*cn was het eenig geluid, dat de stilte ver brak. Geen schuur, geen menschelijke woning was er mijlen ver te zien. In bijna onafgebroken stilzwijgen reden vader en zoon naast elkander voort; slechts nu en dan wisselden zii een en kel woord. Er was zooveel te zeggen, dat men niet wist waar te beginnen. Eindelijk streek een zachte, verkwik kende koelte Michaël langs het ge laat, en toen was het hem alsof zijn moeder hem gekust had. „Vader" sprak hij, opziende naar het droevig, maar toch vredig gelaat naast hem, „moeder zeide mij, dat ik u zeggen moest hoe heerlijk het is te sterven. En dat kon ik aan de uitdruk king van haar gelaat zien. Zii zag er zoo onuitsprekelijk gelukkig uit tot laatst toe, toen wij haar in de kist legden." „God z.ij gedankt 1" sprak Alexis .Ivanoff, de oogen naar den onbewolk- teh hemel opheffende. „Ik d^nk U, 0 Heer, dat Gij haar hebt weggenomen voordat de dag der vervolging aan brak. Zij was te teer om deze te kun nen verduren. Wij, mannen Michaël, kunnen de verdrukking ondergaan als krijgslieden van onzen Heer Jezus Christus, maar wanneer wii aan de vrouwen en kinkeren denken dan breekt ons liet hart." De gansche ziel van den knaap tril de van verrukking, toen zijn vader die woorden uitsprak: „Wij, mannen." Hij werd dus niet langer als een kind beschouwd! Hier was een oproeping om in de gelederen der volwassenen zijn plaats in te nemen. En van gan- scher harte gaf hij aan die roepstem gehoor, want hij wilde niets iiever dan deelen in de naderende verdruk king. En alsof hij reeds inderdaad een man geweest ware, het oogenblik van blijdschap werd op den voet gevolgd door een gewaarwording van vlijmen de smart, toen hij aan de kleine Velia dacht, zijn lieve zuster, die hij niet voor gevaar en droefheid zou kunnen beveiligen. Hoe kwam het, dat hij nooit te voren dién onbestemden angst gevoeld? Zou het wezen, omdat hij nu begon te ervaren wat het beduidde een man te zijn „Maar zou God ons niet kuhnen ver lossen?" vroeg hii na een poos. „Wat bedoelt gii daarmee?" was de wedervraag van zijn vader. Michaël antwoordde niet onmiddel lijk. Hij bedoelde, dat God hun die vrij heid van geweten en godsdienst zou geven, waarvoor de Conventers zoo lang en zoo hadnekkig gestreden had den. Maar hij wist, dat de leer der Stundisten hem gebood zich van alle geweld te onthouden, en leerde, dat men der overheid in alles onderdanig /moest zijn, behalve waar het een zaak van het geweten gold. Bovendien had hij te veel van het leven in Schotland gezien, om te durven zeggen dat het Schotsche volk in zijn geheel als ver lost mocht beschouwd worden. Had hij daar niet evenzeer als in Rusland dron kenschap aangetroffen? En leugen en bedrog en twist en de lange liist van ongerechtigheden, die hem één voor éen voor den geest kwamen? „Ik kan niet goed zeggen, wat ik bedoel" antwoordde hij eindelijk. „Jezus is gekomen om ons te verlos sen van onze zonden" sprak zijn vader „maar niet om ons te verlossen van droefheid. „In de wereld zult gii ver drukking hebben" heeft Hij gezegd, en de geschiedenis van Zijn volk i9 dezelfde* geweest door alle eeuwen en in alle landen. D© Kerk is altijd en overal gebouwd geworden boven de graven der martelaren. Zooals wii het koorn uit de aren dorschen. slag op slag, zoo zal de wereld ook ons slaan. Maar God zal het koom in Ziin voor raadschuur verzamelen, geen enkels graankorrel zal verloren gaan. alleen het kaf zal overbliiven. De dorschvle- gel, dat is de wereld, miin zoon, maar God hotidt dien in Zhand." „Is de vervolging reeds begonnen, vader?" vroeg Michaël. „Zii heeft nooit opgehouden" ant woordde Alexis. mnar zii wordt he viger. Okhrim is in de plaats van Sa- vely Starosta geworden, en daar is geen strenger en wreeder man in gansch Knishi. Vader Cyrillus kan zoo goed als niets doen om hem in be dwang te houden. Hii is een heilige en een Christen, onze goede Bathoue- ka. maar Okhrim it aiin vijand. fWordt vêrvoiffdl

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5