NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG vrij als vogels in de lucht, als hot keu terboertje in zijn sta!. Geen dogma tische vlieg heeft zij ooit kwaad ge daan, geen kettersche malaria-roug ooit doodgeslagen. Daarom haten haar de confessionee- len met 'n doodëlijken haat. Meh spre ke mij niet eenzijdig kwaad van de mannen der confessie. Deze strijders branden van een liefde voor de kerk der vaderen, en voor de eeuwige schat ten, die zij in aarden vaten draagt, wel ke wij ethischen slechts eerbiedig te constateeren en te bewonderen hebben. Maar de fout hunner deugden is groot. Zij zijn mij te paedagogisch en te hygiënisch aangelegd. Jantje, denk om je melk! Jantje, geen onrijpe appels eten!.... Doch Jantje stoort zich aan moeder lijke vermaningen niet. Daarom geloof ik met de Camera, dat er uit hem nog wel een flinke Hollandsche kerel kan groeien. Er zijn vele stoute Jantjes op kerke lijk gebied. Geheel de (ongeorganiseer de) kerk is eigenlijk één stoute Jan. In den loop van zijn meditatie komt Ds. H. tot de slotsom, dat de Herv. Sy node geen angstige moedér en geen streng vader is, maar een Montessori „ten voeten uit". Vacantie. Een em.-predikant schrijft aan het „HbkL": J Terwijl nu langzamerhand haast iedereen een langere of kortere vacan tie krijgt en aan den anderen kant dei behoefte daaraan algemeen gevoeld wordt, is het toch eigenlijk meer dan erg, dat de meeste Herv'. pedikanten. in vele Remonstr. en Geref. ge meenten schijnt in deze de toestand) veel beter te wezen het zonder een „echte" vacantie moeten stellen. Zeker, ze mogen wel uitgaan en ook eenige weken hun catechisaties stil la ten staan. Toen ik pas predikant was, heette het zelfs algemeen, dat een do minee recht op zes weken vacantia in 'tjaar had. En ja, misschien mocht! hij ook wel zoo lang van huis gaan. Maar dan moest hij zelf in den dienst) voorzien. En dat dit niet zoo gemakk© lijk valt en vaak met vrij groote gel delijke offers gepaard gaat, weten, vooral dorpspredikanten, die voor al les alleen staan, beter dan ik. Vacantie zou er alleen beslaan, wanl neer een predikant in den zomer eeni ge weken volkomen vrij af krijgt en in» den dienst vanwege de Kerkvoogfdij zij ner gemeente wordt voorzien. En waar om zou dat in honderd andere be trekkingen wel en in de predikanten) wereld niet kunnen Waaróm stuit dat zelfs bij de anders in vele opzichten! zoo strenge gereformeerden op geeri enkel bezwaar? Of zou het dan toch misschien waar zijn, zooals weieens beweerd wordt, dat vele dominé's zelf in deze geen verandering willen? Want en nu (gevoelen velen „voor wat moet! wat". En worden, zooals wij al jaren lang zoo vurig gewenscht hebben, da ambtsplichten van den predikant gere glementeerd, dan krijgt hij wel op ge regelde. tijden vacantie, maar is het ook met zijn absolute vrijheid voori goed uit. En dat nu juist zou ik een grooten zegen achten." Het is verkeerd, dat een predikant! een geheel jaar op dagen en uren, volkomen zooals hij het good acht, kam catechiseeren en in hel' najaar met: zijn lessen beginnen en fn het voor jaar daarmee eindigen mag, als hem dat schikt. Neen, dat alles moest in iedere gemeente, m overeenstemming met de daar bestaande behoeften en heerschende toestanden, in een door den predikant bij de aanvaarding vanj zijn ambt te teekenen instructie staan omschreven, terwijl het dan, evenals» bij de gereformeerden, de taak van den kèrkeraad zijn moest, toe te zien, dat aan die instructie de hand werd] gehouden en verder den voorganger der gemeente behulpzaam te zijn in het nakomen van zijn verplichtingen. In het oog der gtemeente zat de waan de van het ambt er door stijgen, en liet directe voordeel zal zijn: de moge lijkheid van een echte vacantie. C. L. J. Waanders. Te 's-Gravenhage is plotseling over leden de heer G. L. J. Waanders, hoofd der Moll-school van do Diaconie der SEPTEMBER 1926 Ned. Herv. Gemeente, thans Jan van Nassauschool geheeten. De thans overledene begon zijn loop baan bij het Christelijk onderwijs aan de Chr. School te Overschie. Van 1 Mei 1901 tot 30 September 190-1 was hij werkzaam aan de Chr. M.U.L.O -school te Leid en, van 1 October 1904 tot 31 Maart 1909 aan de Chr. School te He- teren (Betuwe), van 1 April 1909 tot 31 Januari 1911 aan de Chr. School te Wassenaar, van 1 Februari 1911 tot 31 Augustus 1916 aan de Chr. M.U.L.O.- school te Middelburg en van 1 Sept. 1916 tot 31 October 1917 aan een derge lijke school te Groningen. Op 1 Novem ber 1917 verbond de heer Waanders zich aan de Mollschool te 's-Graven hage, toen nog gevestigd aan den Z.-O. Buitensingel, welke school op 17 Sep tember 1923 werd verplaatst naar de Gouwestraat en herdoopt in Jan van Nassauschool. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De bslasiingcntwerpen. De voorgestelde wijziging der Perso neel© belasting, voor zoover deze de verhooging der liuurwaardegrens en de daaraan onafscheidelijk verbonden verhooging der aftreksom betreft, houdt, zegt de minister, in den grond der zaak niet anders in dan een recti ficatie der in 1919 lot staiid gekomen herziening. Omtrent den iniioud dier herziening heeft de minister zich aan gesloten bij een tot de Kroon gericht adres van den R.-K. Bond voor groote gezinnen van Augustus 1925, waarin werd verzocht een verdubbeling van de bedragen van artikel 12, zooa's die van 1896 tot 1919 hadden gegolden. Het gevolg voor de provinciën en ge meenten van dezen maatregel zal zijn, dat zij voortaan geen opcenten meer zullen kunnen heffen beneden de huur waardegrens, zooals die nieuw door de Rijkswet is aangegeven. Een soortge lijk gevolg als zij in 1919 in mindere mate ook reeds ondervonden hebben. Zij zullen desgewenscht t gemis kun nen goedmaken door e?n verhooging van het te heffen aantal opcenten. Er bestaat geen bezwaar, haar daarbij meer vrijheid te laten dan cle Gemeen tewet haar tot dusver toestaat. Voor die verruiming van vrijheid bestaat bij aanneming van dit ontwerp ook nog een principieele reden. Een hoogere huurwaardegrens beteekent een hoo gere aftreksom. En deze» laatste betee kent een sterkere progressie. Nu alzoo in de hoofdsom der Personeele belas ting de progressie meer clan tot dusver tot. uiting zal komen, bestaat er aan leiding, de imperatieve progressie in de opcentenregelng der gemeenten te doen vervallen, en te vervangen door een facultatieve. De Minister heeft daarom, in over leg fnet zijn. ambtgenoot van Binnen landse!^ Zaken en Landbouw, bij not?, van wijziging een nieuw artikel aan het ontwerp toegevoegd, waarin de bevoegd heid der gemeenten tot het heffen van opcenten in den aangegeven zin wordt* verruimd. Een soortgelijke verruiming is aan gebracht voor de provincies. In verband met ae gemaakte opmer kingen inzake de aanvulling zegelwet, ontkent de minister niet, dat het notel-v restaurant- en cafébedrijf vrij zwaar be last is, maar hij wijst er op, dat een deel van die zware belasting n.l. op het personeel juist bij ditzelfde ontwerp bij wijze- van compensatie aanmerkelijk wordt verlaagd, en bovendien, dat ae thans voorgestelde heffing gemakkelijk zal kunnen worden afgewenteld op de bezoekers, terwijl juist dezen het zijn, die men door ö*vè verteringsbelasting wil treffen. Door deze matige belasting zal het vreemdelingenverkeer, naar de meening van den minister, niet ernstig worden geschaad. Over voldoend betrouwbare gegevens om de opbrengst der voorgestelde be lasting anders dan globaal te ramen, be schikt de regeering niet. De minister acht het niet raadzaam, een vrijstelling te scheppen, voor kleine verteringen, gemaakt in inrichtingen v. meer eenvoudigen aard. Hij vrees'; dat allerlei greote verteringen dan in kleinere zouden worden gesplitst. f TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. De geforceerde marsen. Wij ontveinzen ons niet, aldus de „Ne»d." dat wat bij den marsch van het 13e regiment infanterie is gebeur."!, uns zeer beeft teleurgesteld. Wij leven in een tijd, waarin alles wat op de nationale defensië betrek king heeft, ernstig wordt aangevoch ten en het geringste wordt aangegre pen om het leger en de vloot in mis- crediet te brengen. Vooral in ons tand vindt dergelijk streven maar al te dik wijls een toebereiden akker, omdat ons- volk immer traag was in liet brengen van offers voor de landsverdediging. En terwijl bet nu net ernstig stre ven moet zijn van ieder, die de onmis baarheid van ons leger op dit oogen- blik nog gevoelt, om èn dit met de be schikbare krachten zoo goed mogelijk te maken èn de populariteit er van in de hand te werken, begaat de leger aanvoering zulke fouten ten aanzien der manschappen, dat men zich af vraagt of men in sommige dier krin gen ziende blind is en niets, totaal niets van zijn tijd-begrijpt. Op een Maandagmorgen wordt, toen langzamerhand het warmste deel van den dag begon, eerst om 10 uur opge marcheerd; op dien dag wordt bij klim mende hitte 7L uur (natuurlijk met kor.e rustpoozen) geloopen; niettegen staande de troep buitengewoon ver moeid was, wordt de nachtoefening niet afgelast; gedurende den tijd dat men slapen kan, blijken er geen temen voor de rust aanwezig te zijn. Het uit geven der tenten aan de compagnieën was wel gelast, doch door een misver stand niet uitgevoerd. Toen op den terugmarsch de buitengewone ver moeidheid van velen zich in ietwat ontevredenheid uitte, werd dit door on der-commandanten met ruwe wooraeu beantwoord. Gevolg van dit alles is geweest dat, volgens den officier van gezondheid, een onnatuurlijk groot aan .tal zieken moest worden opgegeven. Dit zijn volgens het officieel© rap port van het Departement van Oorlog de feiten. Wij erkennen^ dat de leiding bij de .tegenwoordige mentaliteit van velen, hoe' langer zoo moeilijker wordt. Maar daarom juist (kient te meer beleid te worden gebruikt. En dit heeft ditmaal ontbroken. Van paedagogiek was geen sprake. Het brute moeten trad in de plaats van het taktvol leiden; het ruwe woord in de plaats van welwillende 'kracht. Dit alles 'doet ons zeer leed. Vooral tegenover zoovelen onzer jon gens, die vaderlandslievend gezind zijn en op deze wijze met wrevel in hun binnenste naar hunne haardsteden terugkeeren Vooral onze tijd heeft dringend be hoefte aan legerhoofden, die niet alleen "boven de manschappen weten te staan, maai1 ook toonen met hen mede te leven. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Domburg, J. W, Swaan te Vollenliove. GEK.EF. KEK.ft.EN. Tweetal: te Ho.om: P. Bos, te Stadskanaal en A. B. W. M. Kok, te Wommels. Aangenomen: naar naar Be- dum: A. Wijngaarden te Baarland. GkiK. Gi.liEF. KERK. Tweetal: Te Lisse: J D. Barth, te Alphen a. d. Rijn; en J. L. de Vries, te Rijnsburg. Te 's-Gravenliage: K. G. van Smeden, te Kampen; en H. Visser, te Leeuwarden. Beroepen: Te Biezelinge: T. A. Bakker, te IJmuiden. Bedankt Voor Haarlem: (2de pred. plaats), L. de, feruyne, te Zwolle GEREFr. GEMEENTEN. - Bedankt: Voor Borsselen, B. van Neerbos, té Terneuzen. Bevestiging, Afscheid en Intrede. Ds. D. P. Brans nam Zondag, avond afscheid van de Ned. Herv. Gein. te Soest met een preek over 1 FEUILLETON. Door leed en strijd. t) ..Uk sou Velia naar u toe willen stu ren. o£n baai- hier vandaan te hebben zoo schreef hij, „indien ik vreesde, dat OkJirim verder zou gaan dan ons on rechtvaardig te beboeten. Maar hij is geldzuchtig en kan niet meer doen dan onfs scheren; wanneer de schapen ge dood zijn, is er niets meer van te ha len. Velia is mij het dierbaarste, wat ik bezit, mijn eenige aardsche vreug de, nu gij en Michael niet meer bij mij zijl En toch, indien God het offer vaii cfflls eischte, gij en ik, wij zouden be- réid zijn onze kinderen aan Hem af te staan, hoe lief zij on£> ook zijn. Mijn beste Gatharina, dit leven is slechts 'n reis en niet eens een lange reis. Wat dipet het er toe of wij het eind wat vroeger of later bereiken? Of wij wat- korter of langer reizen? Of de weg ef fen of ongebaand is? Laat ons werken terwijl het dag is; de nacht komt, waarin niemand werken kan. En wan neer de nacht komt dan gaan wij allen naar huis. en worden vereenigd met !ien, die ons lief zijn." Dat was zijn laatste brief; hij lag on- der haar hoofdkussen. Michaël was van zijn knieën opge staan en had zich van het bed zijner moeder naar het getraliede venster begeven, waardoor.liil de naburige ber Tliess. 5:9 en 23. Ds. Ivleyweg sprak namens de predikanten van den Ring. Verder nog de Burgemeester van Soest, ouderling Veennendaal, A. En dendijk namens het Chr. Oïiderw., Ds. Gerritsen van Amersfoort en Da. Gun ning van Lage Vuurscho. Geref. Traktaatgencorschap „Filippus" Donderdag 30 September a.s. wordt in het Concérthuis te Groningen de jaarlijksche algemeen© vergaclerng ge houden van Flppus. Woensdagavond om 8 uur heeft in de Parklaankerk een bidstond plaats. Inleider is Ds. H. v. d. Elskainp, van Groningen; voorganger Ds. J. P. Taze- laar van Weesp. Donderdagmorgen 9 uur wordt den deelnemers een gratis boottochtje naar Haren en Paterswolde aangeboden, •waarna om half elf in het Concerthuis de algemeene vergadering aanvangt. Aan de orde komt o.in. verkiezing van twee bestuursleden. Aftredend, doch herkiesbaar, zijn Ds. J. J. Berends en Z.Exc. Mr. H. v. d. Vegte. Het be stuur stelt de volgende dubbeltallen voor: Ds. J. J. Berends en Ds. J. de Vries te Tilburg; Z.Exc. Mr. H. v. d. Vegte en Mr. A. J. L. van Beeck Cal- koen, te 's-Gravenhagê. De volgende bestuursvoorstellen zuljen in behande ling worden genomen: le. In 1927 wor de geen algemeene vergadering gehou den. 2. Art. 6 van het H. R. worde al dus gewijzigd: „De contributiën wor den zooveel mogelijk vóór 1 Dec. geïnd In de middagvergadering hoopt Dr. H. Kaajan, van Utrecht, te refereeren over ,Het belang van en de behoefte aan Gereformeerde volkslectuur". Ds. J. Gispen, te Groningen, zal de be spreking inleiden van het onderwerp: .Filippus en de Olympische Spelen Geref. Kerk Boedapest. Gisteren is te Boedapesi Bela Hay- pal als predikant van de Geref. Kerk bevestigd. De Nederlandsche oud-minister H. Colijn brcht bij die .plechtigheid de groeten over van de Nederlandsche broeders. Hij hield daarbij een rede, waarin hij zei de, dat godsdienst en po litiek wel is waar niets met elkaar te doen hebben, omdat de kerk nooit aan politek doet, maar de. leden der gere- formerde kerken als staatsburgers een poltelce overtuging kunnen hebben, waarvoor zij dan moeten uitkomen. Het gereformeerde Christendom in Hongarije moet tot nieuw leven ge wekt worden, opdat de geest van het Calvinisme zich die plaats verovert, die het in Hongarije toekomt. De bisschop Ravasz dankte den heer Colijn voor zijn rede, die een diepen indruk maakte. Hoe de Ethischen de Hervormde Synode zien. Als tegenstelling tot de vele confes- sioneele anti-synodale stemmen ih de Hervormde Kerk moge hier een stuk volgen uit de jongste Kerkelijke Kro niek van Ds. W, A. Hoek (eth.) te Am sterdam, in het „Alg. Weekbl. voor Christendom en Cultuur' Het toeval, de goed bedoelde willekeur van Koning Willem 1 en zijn adviseurs is onze kerk niet ongunstig geweest. „Niet uit de gemeente ontstaan". Laat ons, zoolang de gemeente nog niet de onwankelbare Gemeente der Heili- gen en der in alle waarheid geleiden is dankbaar zijn, dat wij ook een insti tuut bezitten, dat niet uit haar is opge bloeid. Beter het despotisme, dan de demo-, de plebo-, de ochlocratie. Ik wensch geregeerd te worden. Daarom is mij mijn synode, de uit de getrapte verkie zingen, dus buiten mijn. toedoen ont stane, lief boven alle kerkelijke bestu ren. Ik vereer haar zooals een eenvou dige Geldersche keuterboer den heer van het kasteel vereert. En zij heeft het ons waarlijk niet moeilijk gemaakt,' haar onze eer te brengen. Zij is een verlicht en ruim hartig despoot. De Synode reglementeert, admini streert, bestuurt, spreekt recht en wat al niet meer. Maar een ding doet zij niet Zij geefr-geeri leiding in «logmati cis. Onder haar régime zijn wij, wat ons eigen geestelijk gedoente betreft, gen kon zien, wier toppen nog met sneeuw bedekt waren. Voor het huis strekte zich een lieflijke vallei uit: hei toevluchtsoord der Cónvenanters in lang vervlogen tijden, toen zij hun God slechts in het verborgen konden die nen. Ja, in de kamer daar beneden »bevond zich ter zijde van den grooten, open haard een kleine kast, slechts vier voet in het vierkant vernuftig achter het beschot aangebracht. - In 'deze schuilplaats was menige vrome Convenanter verborgen geweest terwijl zijn vervolgers de vreedzame boerenwoning doorzochten, of bij den haard gezeten toornig vloekten over hun vruchtelooze pogingen om hem (c- vinden. De geheele plaats en de gan- sche omtrek was vol van herinnerin gen en verhalen betreffende de Cónve nanters. Michaël had daar natuurlijk alles van gehoord, en gedurende de laatste twaalf maanden had hij er zich met de grootste belangstelling in verdiept. De knaap verlangde om weder thuis te zijn bij zijn vader en bii Velia. vooral thans, nu er nieuwe vervolgin gen dreigden. Hij had Rusland, zijn vaderland, lief met al den gloed van zijn jeugdig bloed. Hoewel hij zijn best had gedaan om zijn heimwee voor zijn moeder verborgen te houden, toch viel de lange verbanning hem hard. En nu die weldra geëindigd zou zijn! Bij die gedachte rolden de tranen hem langs de wangen, want slechts nadat zijne dierbare moeder zou heengegaan zijn door de poorten des doods, die zich reeds voor haar schenen te openen, zou hij vrij wezen om naar zijn vader land terug te keeren. „Michaël!" riep eensklaps zijn moe der op blijden toon en met krachtige stem. Hij ijlde naar haar toe. Zij zat op in haar bed en op haar gelaat lag een uitdrukking van stralende vreug de, zooals hij daar nooit op had aan schouwd. „Ik sterf! O. Michaël, alles is zoo heerlijk! Zeg uw vader, dat sterven heerlijk isEn ik ben niet alleen neen, niet alleen!" De Russische Stundisten. Drie weken later aanvaardde Mi chaël de terugreis aan boord van een vaartuig, dat van Glasgow naar Odes- sa zeilde. Sandy Gardon. zijn oom, bracht hem naar Gla-sgow. Het ging den goeden man aan het hart afscheid te nemen van den knaap, die de liefde zijner Schotscbe verwanten had weten te winnen. Zij hadden er bij hem op aangedrongen in hun midden te blij ven, maar daar wilde hij niet van hoo- rc-n. Zijn heimwee was na den dood zijner moeder hoe langer hoe sterke** geworden, hij had een onbedwingbaar verlangen om zijn vaderland terug te zien, om over de onafzienbare steppen te dwalen, om daar de met bloemen geuren beladen lentelucht in te ade men. Hij snakte er naar. den beken den klank van zijn moedertaal te hoo- ren, en de liederen, die door zijn volk gezongen werden. Maar op den bodem van deze natuurlijke liefde voor zijn eigen land lag het even natuurlijk ver langen van den knaap om de gevaren, die zijn vader en zuster dreigden, te* mogen deelen. „Neen, Oom S'andy" zeide hij, met zijn armen om Sandy Gordon's hals geslagen en zijn bruinen krullekop te gen diens grijze hoofd geleund. „Neen! ik ben een Rus, jk moet in mijn eigen land leven en mijn eigen volk helpen. „En als ze uw vader naar Siberië zenden, mijn jongen" zeide Sandy Gor don, zooals uw neef, Paul Rodenko, wat zult gij en Velia dan beginnen?" ,AVij zullen doen wat vader zegt" antwoordde Michaël; „wanneer hij gaat, dan zou ik het liefst met hem meegaan." Maar de kleine Velia is er ook nog.' „Ja. dat moet vader maar zeggen. Het is zulk een teer poppetje, onze kleine Velia." „Mijn jongen" sprak Sandy op ern- stigen. toon, „vergeet niet, dat gij en Velia bij ons ten allen tijde een tehuis vindt. Ter wille van Catharina. maar ook om uzelfs wil, Michaël. zult gil ons altijd welkom zijn Verder woont er iemand van ons eigen geslacht te O- dessa, een welgesteld man, een koop man in koorn. John Gordon is zijn naam. Wanneer gij in moeilijkheden komt. denk dan aan hem. mijn jon gen; hij is in staat u te helpen en zal dat gaarne doen.' Sandy Gordon gaf Michaël tegelij In verband met de gemaakte opmer kingen inzake de Weeldeverteringsbe- lasting, merkt de minister nog op, dat de kosten, die, naar men vreest, de invoering der wet voor de ondernemers zal veroorzaken, niet groot kunnen zjjn^ daar zij in hoofdzaak beperkt blijven tot die,veroorzaakt door het stellen vaa zekerheid yoor de belasting en die van het doen inschrijven in een eenvoudig register van alle belastbare leveringen De verdere boekhouding kan onveran derd blijven. Overigens is als com- ensatie van de lasten, die de wet dea innenlandsehen ondernemer kan berok kenen, de belasting bij invoer 2 pet. hooger gesteld. De neiging van den groothandel tot het afschuiven van de verplichting tot het aanhouden van voorraden, lijkt den minister een verschijnsel te zijn van voorbijgaanden aard, dat nauw verband hield met het opzeggen van 'talrijke bank kredieten na het intreden der malaise Deze belasting moge op den terugkeer .van normale omstandigheden in dit op zicht misschien eenigszins vertragend werken, tegenhouden zal zij dien terug keer niet. Tegen de smokkelarij zal dienen te worden gewaakt Erkend moet worden, zegt de minister, dat de in het verslag genoemde artikelen zich er meer dan sommige andere toe eigenen om óns land frauduleus te worden binnenge bracht, doch daarom behoeft nog niet te worden ondersteld, dat die smokke larij niet kan worden tegengegaan en een omvang zal aannemen, waarvan de industrie schade zal ondervinden. Inderdaad is van een heffing aan^de bron bij gelijk percentage van hefting de opbrengst geringer dan van een hef fing bij aflevering aan den consument Aangezien de druk der belasting met haar opbrengst afneemi, ligt hierin ech ter geen bezwaar tegen de^ belasting voor hen, die .hlaar met eenige angst valligheid bezien. Eveneens is het juist, dat er bij ge lijken winkelprijs meer belasting van een artikel komt, indien de grossier brj de levering* wordt uitgeschakeld. Tegen deze incidenteele bate voor den fiscüs bestaat echter, zegt de minister, geener lei bedenking. Tot- het weder op algemeen verzoek instellen van prijsgrenzen meent de mi uister niet te moeten overgaan. Wel heeft hjj in dien zin besloten, een spe heeft hij in dien zin besloten in een paar speciale gevallen (aardewerk en corsetten), waarvoor daartoe bijzondere aanleiding bestond. De wet te doen omwerken tot een extra belasting op geïmporteerde weel deartikelen, gelijk in het verslag aan de hand wordt gedaan, zou, naar te vreezen staat, beduiden het prijsgeven van een aanmerkelijk deel van de op brengst. Een uitzondering ten behoeve van de beoefening der kleurenfotografie is bij Nota van Wijziging in den post aange bracht. Deze tak van fotografie is nog in een beginstadium: alles dient, zegt de minister vermeden te worden, wat de ontwikkeling daarvan zou kunnen belemmeren. Staten-Ganeraal. De beide Kamers der Staten-Gene- raal zijn in vereenigde vergadering bijeengeroepen in het gebouw der Twee de Kamer tegeif Zaterdag 18 Septem ber, des middags te kwart voor drie (sluiting van het zittingjaar). Een vondst. Bij het afbreiden van de oude Schalk wijkerbrug to Haarlem heeft men een grooten sleutel gevonden, die vermoe- lijk afkomstig is van de oude Schalk wijkerpoort, die daar omstreeks 14^9 gebouwd en in 1866 afgebroken is. De sleutel is van gesmeed ijzer en is goed gaaf gebleven. Hij weegt ongeveer één kilogram. De zaak Sheel—Vlesslng Co. In verband met een kuur, welke Mr. D. v. Houten thans ondergaat, zullen de pleidooien in de be kende zaak tus- schen den Estlandschen bankier Slieel enrte firma Vlessing Co. over de levering van 200.000 uniformen aan Rusland, welke pleidooien aanvanke lijk waren bepaald op 6 October a s. thans gehouden worden in de tweede helft van Februari 1927. kertijd een brief aan het adres van zijn bloedverwant te Odessa. Hij zou in de gelegenheid zijn dien te bezorgen zooctra hij voet aan wal had gezet, want hij moest in die stad eenige uren wachten voordat hit met den trein verder kon reizen naar het omtrent vijftig mijlen van Knishi verwijderde station, waar hij zijn vader zou vin den. De enkele uren. dhe hij te Odessa moest vertoeven, stelden zijn brandend ongeduld op een harde "proef. De be jaarde koopman daarentegen schepte behagen in het gezelschap van den knaap, die hem tijding uit Schotland kwam brengen. Hij beloofde Michael, dat deze op zijn hulp kon rekenen, in dien de moeilijke tijden, welke Alexis Ivanoff voorzag, mochten aanbreken. De korte Russische lente prijkte in al haar schoonheid, toen Michaël liet station bereikte, waar zijn vader hem met een rijtuig kwam afhalen, getrok ken door de ou'de merrie. 'Re hij zoo menigmaal uit ziin hand had laten eten. De koude winter met ziin sner pende winden, die achter hem »ag, was thans geheel vergeten, en de ver zengende hitte van den naderenden zomer scheen nog verre. Het hart van den jongen reiziger werd door tegen strijdige aandoeningen vervuld. Hij was nog altijd bitter bedroefd over den dood ziiner moeder, maar de blijdschap over zijn thuiskomst en het terugzien van ziin vader en van elia was thans even groot als z'n droefheid 'Wordt vervolgd,K

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5