NIEUWE LE1DSCHE COURANT VAN DINSDAG 14 SEPTEMBER 1926 Onder hen zijn vermoedelijk" een paar vroegere Glindhorst-hewoners, die ten gevolge der reorganisatie zijn vertrok ken. Alg. Nederlandseh Verkend. Zaterdag werd in ..Huize de Bruyn" Eusebiusbuitensingel 50, te Arnhem, "de Groepsdag gehouden van de groep Nederland van het Algemeen Neder- landseh Verhond. Te elf uur werden de besturen van groep Nederland en 'der Arnhemsche afdeeling. alsmede de»naar Arnhem ge komen leden, officieel ten stadhuiz.e door het gemeentebestuur in de raads zaal ontvangen. In zijn woord van welkom herinner de de Burgemeester, Mr. S. J. R. de Monchy, aan de schoone roeping, die het Verhond -heeft te vervullen. De met applaus begroete woorden van Arnhems Burgemeester werden he antwoord door Prof. Dr. A. A. van Schelven, voorzitter van de groep Ne derland. Te half twaalf ving daarna in „Huize Bruyn" de groepsdag aan, voorgezeten door Prof. Dr. A. A. van Schelven, Na afdoening der huishoudelijke za ken, vaststelling van liet jaarverslag over 1925, hield Prof R. Casimir een inleiding over de centrale plaats^ van Nederland in het groot-Nederlanrlsche stamgeheel." Spr. "beschouwde claarbii Ons land als het centrum, het middelpunt van alle Nederlan'dsch sprekende of stam verwante landen en de roeping, die ons land op het terrein der taalverwant schap heeft te vervullen. Na de vergadering werd een bezoek gebracht aan liet Openluchtmuseum. Jaarvergadering van „Ons Leger'. De jaarvergadering van de Kon. Ver. „Ons Leger" is te Dordrecht g'ehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich oud-minister Van Dijk, voorzitter en gep. generaal Schneiders, eere-Iid. Al lereerst begaf men zien haar Papen- dreclit, waar op het terrein van de tor- pedisten en pontonniers een demon stratie werd gegeven. Vervolgens liad een huldiging plaats van het corps pon tonniers en. torpeüislen voor do hulp tijdens den watersnood van den aïge- loopen winter verleend, Teruggekeerd te Dordrecht werd in hotel Bellevue de jaarvergadering gehouden, in welke de heeren A, N. F,-C. Keyzer en J. P. v. Pelt, W. J. M. van Linden'en J. van der Wall tot hoofdbestuursleden werden gekozen. Zaterdagmiddag had een of- ficieele ontvangst op 't raadhuis plaats Daarna werd een boottocht gemaakt, aangeboden door het gemeentebestuur Feest te Wagsuingen. Behalve de Minister van Binnenland- sche Zaken, Mr. Kan, zal ook de "Minis ter van Koloniën, Dr. Koningsberger tegenwoordig zijn hij de viering van het 50-jarig bestaan der Landbouw school te Wageningen, welke feestvie ring heden is aangevangen. Vacature Pref. Koiriver. Bij K. B. is benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de verloskunde en de leer der vrouwen ziekten, de heer K. de Snot, arts, ge neesheer-directeur van de llijkskweek school voor vroedvrouwen te Rotter dam. Dr. de Snoo is thans Geneesheer-Di recteur aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam. Hij is geboren in 1877 te Geervliet. Hij studeerde aan de Hoogeschool te Utrecht en promoveerde in Mei 1902 tot arts. Hij was daarna assistent bij Prof. Kouwer en Prof. Narath. Na eeni- ge jaren als geneesheer aan de inrich ting waaraan hij nu verhonden is ge werkt te hebben, werd hij in 1911 be noemd tot Directeur in de plaats van Dr. Bitter. Van hem zijn verschillende werken verschenen. Gromngens rioleering. De gemeenteraad van Groningen be sloot gisteren met algomeeftc stemmen tot het aanleggen van een persleiding naar Delfzijl ten behoeve van de cen trale rioleering. Naar aanleiding van de desbetreffori ,de vragen deelde de wethouder voor openbare werken, de heer Rugge, me de, dat de minister van B innen land- sche Zaken, de Heidemij. en <Je Ver. „Het Landschap, Drente" aandron gen de loozing der rioolafvalstoffen in liet bevloeiingsveld van Drente te doen geschieden. Na uitvoerige besprekingen en op ad vies van den heer Wiercs, directeur van de Rotterdamsche waterleiding, liebben B. en W. evenwel gemeend, «lat waai het Rijk liet risico dat de afvloei ing naar Drente rt^ec zich brengt, niet durft te aanvaarden ook de gemeente ut nief op zich kan nemen. van zijn familie zijn daar reeds gearres teerd. - Het schijnt, dat Lucetti zich een week voor de uitvoering van zijn plan reeds te Rome bevond, gedurende welken tijd hij, naar beweerd wordt, in contact is geweest met revolutïonnaire elementen Ook wordt er op gewezen, dat-Lucetti den dag voor den aanslag zeer goed heeftuitgekozen. Zaterdag '.varen noch de minister van Binnenlandsche Zaken, noch de secretaris-generaal der fas cistische partij te Rome aanwezig. De sterkte van liet 'garnizoen was met vei scheidene regimenten verminderd, in ver band met eenige legeroefeningen in Umbrië. „Indien Mussolini het marschbevel zou uitvaardigen...." Uit Milaan wordt gemeld: Bij de alhier gehouden sympathiedemonstraties ypoi Mussolini weerklonken uit de menigte die verscheidene duizenden koppen telde herhaaldelijk de kreet: „Weg met Frank rijk". De leider der fascisten te Milaan ging op dezen kreet in. In het verlcop fijner rede betoogde hij o.m.:, „Indien Mussolini het marsdhbevel zou uitvaardigen, clan zou geen hinder paal den opmarsch der fascisten tegen houden, want de fascisten zijn te allen tijcle bereid, voor Mussolini in den dood te gaan". Amerikaansche persstemmen. De Amerikaansche bladen veroordee- len eenstemmig in hoofdartikelen de woordenvan Mussolini en de houding der Itaiiaansche pers met betrekking tot tie Itaiiaansche uitgewekenen in F rankrijk. Zij herinneren er aan, dat Orsini, die een aanslag pleegde op Napoleon III en de moordenaar van president Carnot Italianen waren en voegen er bij, dat een groot aantal Itaiiaansche wanor delijke elementen over de geheele we reld verspreid is. DE VQLKENBQNB3VERGABERING. Be voorbereiding der ontwapenings- confereniïe. De commissie tot voorbereiding van de ontwapeningsconferentie, aan welker werkzaamheden thans cok de gedele geerde, graaf Bernstorff deelneemt, is gister bijeengekomen ter behandeling van de kwestie der bijeenroeping vab een internationale conferentie voor de controle op particuliere wapens- en mu niüe-fabrieken. - De vertegenwoordiger van Salvador „Guerrero# en die van Noorwegen, Lan ge, pleitten met kracht voor een spoe dige bijeenkomst der -conferentie, ter wijl de Fransche afgevaardigde, Bon cour en de Duitsche gedelegeerde, graaf Uernstori'f, van meening y/aren, dat de kwestie van het tot stand komen van een internationale conventie met be trekking tot de controle op de parfcicu liere wapen- en munitiefabrieken op de algemeene internationale ontwapenings conferentie moet worden behandeld en te voren door de commissie van voor bereiding van deze conferentie onder zocht moet worden. Be verkiezing der niet-vaste raads leden. Volgens de laa:ste plannen zal de ver kieiing voor de n-gen niet-vaste raads leden thans Donderdag plaats vinden Stivsemann, Briancl en Chamberlain mosten voornemens zijn, nog zoo lang te Genève te blijven, teneinde bij even tueele verrassingen, die een nieuwe crississtemming zouden kunnen uitlok ken, nog de helpende hand tot oplos sing der moeilijkheden te kunnen bie den. lntusschen worden generlei moeilijk heden verwacht. Men neemt algemeen aan, dat de volgende acht staten met overgroots meerderheid zullen gekozen woruen: xo.en, Nederland, Chili, China RoemeniL, Columbia, we.gië en Uruguay Met betrekking tot de u^tijnsch-Ame rikaansche staten zou de vergadering van dy- AmeiiKaansche groep wellicht nog een ij aging kunnen brengen. Met betreding tot den negenuen zetel bestaat nog groote onzskerneid, omdat deze zetel waarschijnlijk er éen voor slechts een naar zal zijn en groote kans bestaat, dat' de gekozene het volgende jaar voor Spanje zal moeten plaats ma ken, wanneer de dictatuur van primo de Rivera ten einde zal zijn en een nieuwe regeering vermoedelijk wecj^r de banuen met den volkenbond zal hersteilen. Under deze omstandigheden hebben Portugal en de Britsche dominions reeds een candidatuur geweigerd., terwijl voorts ook tevergeeis aandrang bij Zwe den is uitgeoefend, om zich nog yoor één jaar herkiesbaar te willen stellen Zweden heeft genoeg van de zorgen aan het raadslidmaatschap verbonden Men noemt thans r inland, Bulgarije en irerzie als mcgeüjke candiclaten voor deze plaats, doch men begrijpt, dat men met een rustig hart, zonuer angst voor nieuwe verwikkelingen, den atioop der stemming kan tegemoet zien. DAG-AGENDA. 10—18 Sept. „Centr." Nieuwe Rijn Vischmarkt, Botermarkt, Dahlia-week Woensdag 15 Sept., n.m. 311 uur. Gebouw „Nathanaël", Moriaansteeg, Huisvlijttentoonstelüiig van de Chr. Zangvereen. „Hallelujah". Woensdag 15 September, s avonds acht uur. Rest. „In deu Vergulden Turk", Breestraat, Alg. Verg. der Leid- sclie IJsclub. De'avond-, nacht on Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 13 en tot en met Zondag 12 September a.s. waargenomen door de apotheken der H. H. G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telefoon 1313 Oegstgsest. Apotheek „De Vijzel Kempenaerstraat 4, des nachts en des "N singen, met uitzondering van die, be doeld in artikel 10. De lieer van Stralen wenscht de ge cursiveerde woorden uit het artikel te jschrappen en terecht. Immers, zooals liet artikel thans is geredigeerd, staat alleen beroep op ons kollege open in die gevallen, waarin Uet overleg tusschen den Directeur van len Geneeskundigen Dienst en bet Bur ^erlijk Armbestuur niet tot overeen- /temming leidt. Loidt dat overleg wel tot overeen stemming, dan zou, indien de belang hebbende zich niet met een genomen beslissing kan vereenigen, geen beroep •pensfaan. Dit is natuurlijk nimmer ynze bedoeling geweest. Wij nemen derhalve dit amendement van den beer Van Stralen over en stel lenen Uwe Vergadering mitsdien voor dit artikel 13 de woorden: „met uit sondering van die, bedoeld in artikel 50"- te schrappen. Ten slotte bet amendement den heer Deumer, strekkende om in artikei 14 de woorden „inrichtingen van Wel dadigheid te vervangen door instel lingen van Weldadigheid." Hoewel wij steeds ^tarne bereid zijn iedere verbetering of verduidelijking /an de redactie der stukken over te Jtemen, kunnen wij dat in dit geval Met doen, omdat een instelling is: ,,een )tichting" en een inrichting „een ge sticht." Een instelling is om een voorbeeld /e noemen: „een Armbestuur', een in lichting het aan de zorgen van dat be stuur toevertrouwde „Wees- of Oude- ide denbuis." En aangezien bet hier betreft ver pleegden in Wees- n-. Ondeliedenhui- zen e.d. kan hier o.i. niet anders ge sproken worden dan van „verpleegden *n inrichtingen yan Weldadigheid." Wij moeten U derhalve de aanne ming, van het amendement van den heer Deumer 'ontraden. Mitsdien geven B. en W. in overwe ging het eerste 'en tweede amendement van den heer van 'Stralen, het amen dement "van de heeren Heemskerk, Spendel en Bergers en dat van den ïeer Deumer niet aan te nemen en stellen nader voor het eerste lid van artikel 13, overeenkomstig het 3e amen dement yan den heer van Stralen, to lezen „Van alle beslissingen door den Di recteur van den Geneeskundigen dienst genomen, staat beroep open bij Bur gemeester en Wethouders." Straatnamen. en W. stellen den Gemeenteraad Vooet een aantal niéuwe wegen namen geven. Het zijn enkele wegen nabij len Rijnsburgerweg. /Zij krijgen nu de namen. „Vinken- ,,'traat", „Meezenstraat", .Louise de Colignystraat". Een Straat tusschen Hoogen Rijndijk en Utrechtsch Jaagpad wordt voorge steld als Rijnhavenstraat. Het plant een voor het vroegere Militaire Hos pitaal wordt voorgesteld als Morsch- |?ark. J Jan Steen vereeuwigd. Met betrekking tot het voorstel van pievrouw Van Itallievan Emhden, pm de Steenstraat te verdoopoa in j,Jan Steenstraat', zeggen B. en W. het volgende: Blijkens de bij liet voorstel gegeven ioelichti'ng is de bedoeling daarvan,, 'Jan Steen, ook door een straat naar hem te noemen, bij de bevolking in le vende herinnering te houden. Ons*-College wil geenszins achter staan in waardeering van den grooten 'schilder, doch meent, dat verandering ivan den naam „Steenstraat" in „Jan Steenstraat" eigenlijk geen zin heeft. Er bestaat immers geen enkel verband tusschen de Steenstr.aat en Jan Steen, terwijl het ook ongewenscht is, een historischen naarti als dien van de Steenstraat, ook al is hij niet aan een bepaadd persoon verbonden, te :aten verdwijnen. Het komt ons daarom beter voor, la ter nader te overwegen, welk© straat zich voor benoeming naar Jan Steen het beste leent. Daarmede dient dan gewacht te worden, totdat de aanhan gige herziening van bet uitbreidings plan dezer gemeente haar beslag heeft gekregen; wellicht is er dan aanlei ding, om tegelijk met een nieuwe Jan Steenstraat enkele andere naar schil ders genoemde straten, thans in de Btad verspreid liggend, in een nieuwe schil dersbuurt bijeen te brengen. Mocht dit bezwaar ontmoeten, dan zou, bijv. verandering van den naam „Kooipark" in „Jan Steenpark" over wogen kunnen worden. Zij geven daarom in overwoging het .voorstel niet aan te nemen t-n de Steen straat niet te verdoopen. BINNENLAND. Soc.-dem. fracties -vergadering. Wij lezen in „Het Volk": Zaterdag is een vergadering van de beide s.d. Kamerfracties gehouden, in welke vergadering het verdrag met België wederom een onderwerp van bespreking uitmaakte en vervolgens de vraag van de bijwoning van de ope ning der Staten-Generaal werd behan deld. Ten aanzien van het verdrag met België kon, waar de tweede Memorie van Antwoord nog niet is verschenen, uiteraard geen definitief besluit wor den genomen. Wat het andere punt van de agenda betreft., werd besloten, dat de Kamer fracties 21 Sept. a.s: :1e opening der Staten-G*sneral zullen bijwonen. In de vergadering waren al de s.d. Kamerleden aanwezig, behalve mevr.' PothuisSmit, v. d. Bergh en Rugge, die bericht van verhindering hadden gezonden. Wij herinneren er aan, dat de heer Albarda op 17 September 1925 in „Het Volk" schreef, dat de openingsplechtig he id naar het uiterlijk min of meer een betooging voor de monarchie en voor het Oranjehuis is, doch dit alles mag ons niet doen vergeten, aldus de S.D.A.P.-leider, dat de plechtigheid zel ve in haar wezen niet is een betooging voor de monarchie. De Hooge Raad vacature. De lijst van aanbeveling' door den Hooge Raad der Nederlanden aan de Tweede Kam.er ingezonden,'ten einde daarop te kunnen aclit slaan bij t ma ken der nominatie voor de vacature van 'n raadslieerplaats, ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan den raadsheer H. Hesse, bevat de volgende namen: 1. Dr. M. Polak, raadsheer aan het Gerechtshof te 's-Gravenhage; 2. Dr. J. Wolterbee'k Muller, advocaat en pro cureur te 's-Gravenhage, raadsheer plaatsvervanger in het Gerechtshof te s-Gravenhage; 3. Dr. J. V. van Dyck, hoogleeraar in de faculteit der rechts geleerdheid te Amsterdam; 4. Dr. J. M. Jolles, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam; 5. Dr. H. A. E. Modder man-, advocaat en procureur te Am sterdam; 6. Dr. R. W. J. C. de Menton Bake, raadsheér in het Gerechtshof te Arnhem. Naar aan het Cor. "Bur. word modege deeld, hadden de heeren Dr. P. Pol- vliet en.Dr. G. van Vloten, raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage, de Jaatste tevens lid van het Hoog Mi litair, Gerechtshof, den wenscli te ken nen gegeven, niet in aanmerking te komen. Het harlngvisschcrïjbeilrijf. De min. van Binnenl. Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, heeft gister middag in zijn departement geïnstal leerd de door hem ingestelde commis sie, aan welke is opgedragen een on derzoek in te stellen omtrent de vraag, aan welke oorzaken de ongunstige toc- stamd in het haringvisscherijbedrijf móet worden toegeschreven en of, en zoo ja, in hoeverre maatregelen van overheidswege dienen ie worden ge troffen, welke zouden kunnen leiden tot verbetering yan den ojigunstigen toestand van het bedri.it', -n voorts om trent de uitkomsten van dat onder zoek verslag uit te brengen. De minister sprak daarbij een rede uit, waarin hij den wenscli uitte dat het der commissie gelukken moge, deze aangelegenheid spoedig bevredigend op te lossen. De voorzitter der commissie, het Tweede Kamerlid, dr. H. J. Lovink, be antwoordde de rede van den minister. Handelsverdrag mei Duitschland Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat 10 dezer te Berlijn de uitwisseling heeft plaats gehad van de akten van bekrachtiging van bet verdrag tot aanvulling van het Nederlandsch-Duitsche verdrag van handel en scheepvaart van 31 Dec. 1851, met daarbij behoorend protocol, en van het Nederlandsch-Duitsche douane- en credietvei'drag met bijlage en daarbij behoorende protocollen, bei de op 26 Nov. 1925 te Berlijn tusschen Nedèrland en Duitschland gesloten. (St.bld/ 268). Ingevolge art. 3 van eerstgenoemd verdrag is dit, gelijk al gemeld, op 10 Sept. j.l. in wérking getreden. Het in de tweede plaats, genoemde verdrag treedt overeenkomstig het bepaalde in art. 4 op 17 Sept. in werking, met uit zondering van art. 2 van bedoeld ver drag, dat met terugwerkende kracht met ingang van 2 Dec. 1925 in werking is gesteld. Ver. tot Chr. verzorging v. Zenuwlijders In de 26ste Algemeene Vergadering der Vereeniging tot Chr. verzorging van Zenuwlijders in Nederland, die gehouden zal worden Woensdag 15 September e.k. te Amersfoort in „Ami- citia", zal Dr. S. T. Ileidema, Genees heer-Directeur van de Psycliiatrische- Neurologische kliniek, Valeriusplein te Amsterdam, een voordracht houden over: „Psychische behandeling bij ze nuwlijden". De zaak-Vogelaar. De zaak tegen Ds. Vogelaar, den vroegeren directeur van ;,De Glind- horst", wordt in deze maand behan deld voor bet gerechtshof te Amster dam. Toen Ds. Vogelaar door de Utrechtsche rechtbank veroordeeld was tot f 500 boete, is bij, gelijk men weet, evenals het O. M., in beroep ge gaan. Het ligt, naar wij vernemen, in de bedoeling van Ds. Vogelaar, eenige ge tuigen décharge te laten verschijnen. BUITENLAND. NA DEN AANSLAG OP MUSSOLINI. Reeds driehonderd arrestaties. Ongeveer drie honderd personen znn reeds gearresteerd in verband met de poging dm Mnssoliifi te vermoorden. Algemeen is men' van meening, dat de dader niet op eigen initiatief heeft fehandeld, gelijk hg bij zijn verhoor oor de politie wilde doen voorkomen, maar dat er een complot bestond om Mussolini uit den weg te mimen en zoo doende het bestaande regime omver te werpen. Onder de gearresteerden bevindt zich cok de bekende anarchist Enrico Ma- latesta. De dader, Lucetti, blijkt naar Frank rijk te zijn uitgeweken, onmiddellijk na het eerste o; tr 'en der fascistische troepep in zijn dorp, Av>—■>-. Alle leden Japansch bezoek. De Japansche Prins Chics Ibu, de tweede zoon van den keizer, heeft een bezoek gebracht aan den secretaris-ge neraal van den volkenbond. Hij werd door Sir Eric Drummond persoonlijk ontvangen. Spanje's uittreden. Spanje's uittreding uit den ,Bond wordt in de commentaren van alle Spaansche bladen goedgekeurd. Da grondtoon is, dat Spanje bij dit uittre den niets, de Sond daarentegen vrij veel verliest. Desondanks wordt Duitsch lands toetreding een gebeurtenis van wereldhistorische beteekenis genoemd. Het l)lad „Debato" schrijft, dat de Volkenbond den Rijn en den Weichsel steeds meer als de belangrijkste onder werpen beschouwt en dat hij nog slechts een Europeesche. maar met lan ger een wereldbond is. Gemesaielijke Aankondigingen Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis' dat door hen. ten aanzien van de clotf» de Christelijke Zangvereen. „Hallelu* ja" op 15 September e.k. in het gebouw „Nathanaël" te houden huisvlijtten toonstelling, ontheffing is verleenv van het sluitingsuur voor winkels. Leiden, 14 September 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Minister Francqui naar Londen. De Eelgische minister van Buitenland sche Zaken, Vander velde, heeft te Ge nève met den Britschen Minister van Buitenlandsche Zakejj, Chamberlain, ook gesproken over den financieelen toe stand van België. Chamberlain zou er te Genève op hebben aangedrongen, dat de Belgische minister van Financiën, Francqui, naar Londen zal komen. Naar gemeld wordt, zal Francqui aan deze uitnoodiging ge hoor geven en binnenkort naar Londen gaan tot het houden van besprekingen over den financieelen toestand. HET PLESBISCIET IN SPANJE. Arrestaties te Barcelona. Het plebisciet verloopt tot dusver gG" heel volgens het program. Te Madrid kreeg de stemming het karakter van een society-gebeurtenis. Dames van de Union Patriotica be zochten de bioscopen, de theaters, de restaurants en café's en verzamelden daar de handteekeningen der heeren, die haar deze natuurlijk niet geweigerd heb ben. De ambtenaren der staats- en gemeen tebureau's waren reeds Zaterdagochtend dcor het doen circuleeren van lijsten tot het uitbrengen hunner stem gedwon» gen. .i Toen zich te Barcelona tegengroepen vormden, die eveneens door de straten trokken met de bedoeling de bevolking van het uitbrengen harer stem te weer houden, werden de tot die tegengroe- pen behoorende personen door de politie fearresteerd en naderhand tot geld- oeten van 500 peseta veroordeeld. Men rekent erop, dat ten gunste van Primo de Rivera een :groot aantal stem men zal worden uitgebracht. Echter is men het cok in Spanje er over eensi dat deze wijze van stemuitbrenging zol der eenige controle wat betreft destem- gerechtigheid, of ten aanzien van het meermalen uitbrengen van eenzelfde stem, geen iuisten indruk van de op vatting der bevolking kan geven. Niet alleen de, oppositiebladen oordee len er aldus over, doch ook de burgei lijk-oonservatieve ,,A. B. C." en net streng-katholieke blad „Siglo Future" De „,A. B. C." spreekt ae hoop uit, dat, nadat de noodzakelijke hervormin gen zullen zijn doorgevoerd, de consti-' tutioneele toestand zoo spoedig mogelijk zal worden ih-ersteld. HET BRITSCHE MIJNCONFLICTri Het besluit der mijneigenaars. Na de gistermiddag gehouden bijeen komst der Britsche mijneigenaarswerd officieel medegeeld, Mat in alle distric ten, met uitzondering van Warwickshire de associaties besloten hebben, niet te kunnen ingaan op nationale onderhan delingen met de mijnwerkers, noch de mijneigenaarsassociatie de bevoegdheid te kunnen verleenen, hen bij dergelijke onderhandelingen te vertegenwoordigen. In dezen zin is een brief verzonden aan minister Churchill. De kolencommissie uit het Britsche kabinet, zal heden onder voorzitterschap' van minister Churchill bijeenkomen ter bespreking van den toestand, die in het- mtjncpnflict ontstaan is door deze categc rische weigering der districtsassociaties Het executief comité der mijnwerkers federatie is bijeengekomen en heeft zjj'D besprekingen tot neden verdaagd. Het, zal den toestand onderzoeken vin de mijn- bekkens, waar het aan tal mijnwerkers, dat den arbeid hervat, blijft toenemen. Cook, de secretaris der. federatie, wei gerde, zich uit te laten omtrent boven» genoemd besluit der mijneigenaars. DE TYPHUS-EPIDEMIE TE HAN NOVER. Reeds 733 patiënten. Het aantal typhus-patienten is te Had nover tot 733 gestegen. Naar uit Maagdenburg wordt gemeld is ook daar .typhus geconstateerd; tot dusver zijn dertig gevallen bekend. Te Maagdenburg "jiebben nog geen sterfgevallen plaats gehad. De typhus-epideihie heeft thans een' omvang*bereikt, zooals te Hannover nog. nimmer is voorgekomen. Het aantal ge vallen met dcoaelijken afloop bedraagt reeds 13. De regeering en het stedelijk bestuur stellen alles in het werk, om een ver dere i|tbreiding zoo mogelijk tegen gaan. Daar er niet voldoende bedden zija, en ook de uit Berlijn gezonden isolee- ringsbarakken met 100 bedden in het tekort niet geheel kunnen voorzien, i3 men er toe overgegaan, in verschillen» de scholen ruimte voor voorloopig 300 bedden beschikbaar te stellen, waarmede men de eerstvolgende dagen hoopt toe te komen. Omtrent de oorzaak der epidemie tast men nog steeds in het duister. Men neemt echter aan, dat het water uit een der stedelijke drinkwaterreser voirs te Ricklingen besmet is geweest Men vreest, dat de epidemie haar hoogtepunt nog niet heeft bereikt. NIEUWE. ANNSLAGEN OP DUIT- SCHE TREINEN. Ontsporingspoflingeii. Op het traject OppelnKarlsrulnS {Silezië; is (Zaterdag een treinaanslag gepleqgjd. Even voor het station xs-axl^"

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2