ABONNEMENTSPRIJS Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRUS Belangrijkste nienws in dit Nummer. 7"e JAARGANG, DINSDAG 14 SEPTEMBER 1926 TÏUMME1 IE COURANT In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V fe Postgiro-dienst. Dezer dagen is verschenen het ver slag van den Postchèque- en giro dienst over 1925. Men kent de droeve historie met de zen dienst. Maar ook de herleving daarna. Ondanks de geschokte reputatie heeft hij zich in het afgeloopen jaar weer een plaats verworven. Het ver slag spreekt van vooruitgang in groei, van toenemend vertrouwen, -derhalve van een steeds sterker wordende fi nancieels positie. Maar in het giro-verkeer wil degene die zijn geld in bewaring geeft, ook wel eenige rentevergoeding zien. Dat is nu eenmaal gewoonte in den geldhandel. Vandaar dat er nog steeds een belang rijke factor ontbreekt om aan dan Postgiro-dienst de goede oude plaats te doen innemen. Het is' nog steeds Terboden om rentevergoeding te geven Het jaarverslag zegt van die rente vergoeding ongeveer het vol^nde: Een rekening bij de Nederiamische Bank ter aansluitiiig van bank- en post-giro werd nog steeds niet geo pend, o.m. omdat daarbij tal van heper kende voorschriften noodig zullen zijn ter voorkoming van het wegtrekken der girosaldi naar de banken. De vrees voor zulk een wegtrekken is al te zeer gerechtvaardigd. En zoo inderdaad 'n nog sterker inkrimpen van het beleg- baar girosaldo het gevolg zou zijn van een rekening van den girodienst hij de Nederlandsche Bank de rentabiliteit van de giro zou nog meer in het ge drang komen dan zij thans, bij het ont breken van ook maar de matigste ren tevergoeding, reeds is. Ware zulk een rentevergoeding be kend, de aansluiting van post- en bank giro zou sinds lang een feit kunnen zijn. En terwijl op dit punt de afschaf fing der rente nadeelig werkt op de ontwikkeling van den dienst, ook in andere opzichten is zulk een storende invloed merkbaar. Zoo heeft de nei ging van alle rekeninghouders ge volg van Üe rente-afschaffing om hun saldi op het verplichte minimum terug te drukken, tot gevolg, dat van uitbreiding van het aantal autymati- Sjche af- en overschrijvingen moet wor den afgezien, terwijl het beruchte „overtrekken" van rekeningen een zee van extra administratie met zich brengt. Van twee zijden dus gevaar. In de eerste plaats dit dat beleggers hun saldo gering houden, waardoor de rentabiliteit van het bedrijf benadeeld 'wordt. In de tweede plaats met die geringe saldo's het groote gevaar, dat aan een gebruiker gelegenheid gegeven 'wordt tot z.g.n. overtrekken (het gelegenheid geven tot gireeren van bedragen groo- ter dan het beschikbare saldo). Inderdaad wel een moeilijke positie Het werk moet toch gedaan worden, onverschillig of 't saldo groot of klein is. Daarvoor is personeel noodig. Was er nu een behoorlijk saldo, dan was daarmede een winst aan rente le ma ken; nu niet. Maar van het personeel moet nu nog dubbele waakzaamheid gevraagd worden tegen mogelijk overtrekken. Terecht ziet de Dienst dan ook ver langend uit naar het beslissend Woord van Minister van der Vegte, wanneer weer tot rentevergoeding mag woraen overgegaan. De Minister heeft zich kort na zijn optreden zeer voorzichtig uitgelaten over dit vraagstuk. Ver wacht mag worden dat nu spoedig een beslissing genomen kan worden. Kan de Minister besluiten om weer rentevergoeding toe te laten, dan zal dit naar de stellige verwachting niet weinig bijdragen tot den snellen was dom van den Po9tgirodienst. 'n dienst die inderdaad in een behoefte voorziet. Moge het spoedig komen. STADSNIEUWS. Bxandblusch-demonstraiie. Het was gisteren de dag van de of- ficieele kennismaking tusschen de Leid sche burgerij en haar gereorganiseerde brandweer. Reeds meerdere malen was in den raad besloten tot en in de pers melding gemaakt van de uitbreiding van het bluschmateriaal. en hoewel de min of meer uitvoerige beschrijvingen reeds een denkbeeld konden geven van de verhoogde capaciteit, was het toch geheel verklaarbaar, dat men het nieu were materiaal nu eens echt" wilde zien werken, in samenwerking met het reeds bestaande, om zoodoende eens n duidelijk beeld- te krijgen van wat on ze brandweer tegenwoordig presteert. Vandaar, dat nu zooals Wij vorige jreek reeds mededeelden, door den commandant, don .bear p, Verhooff BUREAUHooigracht 35 Leiden een demonstratie werd op touw gezet die aan dit wederzijdsch verlangen zou tegemoet komen. Er was voor dit eerste optreden van onze groote brandweer veel belang stelling. Moest de politie het operatic terrein zelve, de Aalmarkt, van de Mandemakerssteeg tot het magazijn van Vroom en Dreesmann ongeveer af zetten, daar rondom zag het zwart van de toeschouwers, die op de Vischbrug, de Hoogstraat, de Stille Rijn, de Vrou wenbrug, cl achter bet Waaghoofd op de Aalmarkt een plaats hadden inge nomen. Op het terrein was een groot aantal officieele personen, genoodigden aan wezig, o.w. burgemeester en wethou ders, met den secretaris, de hoofden en hoofdambtenaren van alle gemeentelij ke diensten nevens de brandweer-spe cialiteiten van vele andere plaatsen. Wij noemen die van Breda, Delft, Alphen a. d. Rijn, Sasspriheim, War mond, Voorschoten, Voorhout, Oegst- geest en Leiderdorp. Verder waren er vooraanstaande 'personen op industri-. eel en technisch gebied, die nauwer bij de brandweer betrokken zijn. Al deze heeren waren voor den aanvang bijeen in het Waaggebouw, waar zij werden begroet door den commandant, der Leidsche brandweer, den heer P. J. Verhoog. Spr. richtte zich in het bij zonder tot burgemeester en wethou ders en de autoriteiten van elders, hun de verklaring gevende dat hun aanwe zigheid ten zeerste op prijs werd ge steld. Ook verwelkomde spreker de mannen die voorheen deel uitmaakten van de vrijwillige brandweer, zoolang deze bestaan heeft. Hij besloot met den wensch dat allen een gunstigen indruk zouden medenemen van de organisatie en de capaciteit der hedendaagsche Leidsche brandweer. De commandant, die- in de leiding werd bijgestaan door den ondercom mandant, den heer v. Lith en de slan genvoerders, gaf nu het sein om den denkbeeldigen band aan te vallen. Het kwam er nu op aan, niet zoo zeer binnen korten tijd met een groot aantal stralen tegelijk te werken, dan juist wel te laten zien welk systeem altijd wordt gevolgd, en welke functie elk van de ter beschikking staande spuiten en reddingsmiddelen daarbij te vervullen heeft. Naar dit systeem n.l. is de geheele vaste .brandweer georga niseerd. en het nieuwe kostbare mate riaal aangeschaft. Ook in dit opzicht slaagde de demon stratie uitstekend. De eerste aanval was voor rekening van de laatst in'dienst genomen Mer cedes Benz automobielmotorbrand- spuit, die zooals -men weet het beste uitgerust is den voor het eerste op treden, waarbij voor de have dikwijls 'eerst nog menschen te redden zijnsvan onschatbare» beteekenis is, 'door den 20 M. langen afneembaren ladder. Binnen een minimum van tijd was de ladder mechanisch afgenomen en uitgescho ven, waarbij (de groote spuit stond op het Waaghoofd) gedemonstreerd werd hoe zij onafhankelijk van den stand der machine in iedere situatie kan op gesteld worden. Tegelijkertijd werd getoond hoe na het afrollen van de. slangen niet be hoeft te worden gewacht tot de aan voerbuis in verbinding is gebracht met open water of een brandkraan en reeds dadelijk met twee stralen water kan worden gegeven uit de tank die zich op de motorspuit bevindt. In aanslui ting daaraan werd een brandkraan •van de \yaterleiding ingeschakeld, waarvan de druk wordt verhoogd door de motorpomp.' Bij de demonstratie werd een brandy verondersteld die zich aanvankelijk" sterk uitbreidt, onder ernstige omstan digheden, het in levensgevaar verken- ren van bewoners. Zoodoende kon men nadat de eerste stralen in het veronder stelde vuur geworpen waren. zien. hde een bewoner werd gered, door hem aan een touw lanes de ladder naar bene den te laten glijden. Behalve deze, werden gedurende net verder verloop van de oefening nog twee andere methoden gedemonstreerd n.l. die met het springzeil en,het glij- zeil. Nadat de grnoMe motorspuit aldus een proeve had - ^leg.l van haar uan- valskunst, wo<\' bij de veronderstel de uitbreiding v - de* od. nog een paar koppelingen ingeschakeld, terwijl slangen uitgelegd en aanvoerbuizan werden aangekoppeld om de tweede motorspuit in werking te steil en. In dit stadium werd ook getoond hoe op groote hoogte het vuur kan worden be streden door langs de ladder een slang heen tè leiden en dan van boven af water te geven. Van den tweeden motorspuit, tot voor kort de eerste vechtjas, doch te genwoordig in reservedienst, werden nu de slangenhaspel afgenomen en naar de Hoogstraat nog twee slangen uitgelegd om den brand ook van de andere zijde te kunnen bestrijden. Ver volgens werd de bluschkraeht ver hoogd door de aankoppeling van nog m<eer slangen aan de motorspuiten, waarbij in het belang van een veelzij dige bestrijding van het vuur gebruik werd gemaakt van verdeelstukken, tot dat iedere spuit met zeven stralen werkte. Ten slotte werd ook de stoom spuit nog uit haar ruste gehaald en nadat stoom gemaakt was, met twee stralen in werking gesteld, zoodat op een zeker moment de brandweer in het vuur ging met niet minder dan zes tien stralen water tegelijk die ieder nog een in verreweg de meeste gevallen voldoende capaciteitshebben. Nadat zoo het aantal., stralen was getoond, werd het verplaatsingsvermo gen van enkelen samengevoegd door telkens zeven koppelingen aan te slui ten op één groote straalpijp Enorm was de kracht die nu per straalpijp werd ontwikkeld. Toen van af de Aalmarkt de stralen op de St Jansbrug «p de Hoogstraat worclen ge richt, moesten de toeschouwers voor zoover zij geen parapluie hadden mee genomen met een nat pak de wijk ne men. Terwijl-vervolgens het nabiusschen werd gedemondstreerd, werd in een ge- improviseerd huis op het Wagenhoofd, dat met zwavelrook gevuld was, een proef genomen, met het rookmasker. Ook deze slaagde goed. Hadt je t niet benauwd jongen, vroeg een der oudere collega's aan den brandweerman, clie een kwartier naar „den vuurhaard" had gezocht. Maar het antwoord was: niets mijnheer. Tenslotte werd het materiaal weer „ingepakt", en van de geheele groep, de drie spuiten met liet personeel, den commandant en den pl.v. hoofdeom- ma ndant weth. Mulder, een foto ge nomen. Daarmede was de, zonder twijfel geslaagde, demonstratie geëindigd, en de kennismaking een feit. Bij al het onvolmaakte, dat er is, nieenen we dat Leiden met haar brandweerorganisatie onder goede leiding wel het mogelijke heeft bereikt. Zij den brandweer overi gens een rustig bestaan weggelegd. Bij drayen Ziekenuiuisverpleging. B. en W. bieden den Gemeenteraad aan hun prae-advies inzake een aantal amendementen van raadsleden op hun voorstel met betrekking tot bovenge noemd onderwerp. Deze amendementen zijn van de hee ren van Stralen, Heemskerk. Spendel Bergers en Deumer. In verband met de aanhouding van het voorstel van B. en W. zijn die amendementen toen niet dadelijk in behandeling gekomen en het lijkt B. en W. daarom, in het bijzonder met het oog op den zeer ingrijpenden aard van de amendementen-van Stralen en -Heemskerk c.s. gewenscht. den Raad omtrent alle ingediende amendemen ten vooraf schriftelijk van advies te dienen. De amen dementen-van Stralen en -Heemskerck c.s. zoo zeggen B. en W. kunnen, voor zoover zij een wijziging van artikel 7 van het tarief beoogen, gevoegelijk tegelijk worden besproken. De heer van Stralen wenscht in zijn eerste amendement de inkomensgren zen van alle rubrieken met f 200 te ver- hoogen, met uitzondering van die ge noemd in artikel 7B. voor welke ru briek hij een verhooging, voor zooveel de benedengrens betreft, met f 100 vol doende acht, De heeren Heemskerk c.s wenschen zoo ver niet te gaan; hun amende ment beoogt slechts een verhooging nmt f 2 van de inkomensgrenzen, ge- TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Wij mogen U niet adviseeren tot aanneming van deze amendementen, omdat de daaruit voor de gemeente voortvloeiende meerdere kosten niet onbelangrijk zullen zijn. De heer van Stralen wenscht in de eerste plaats de inkomensgrenzen van alleen-wonende personen (artikel 7 sub A) met f 200 te verhoogen en het heffen van een bijdrage dus eerst te doen aan vangen bij een inkomen van f700. 'Het komt ons voor, dat deze alleen wonende personen gevoegelijk bij een inkomen van f 500, f 600, f 0.25 per dag in hun verpleegksten kunnen bijdra gen. Men vergete toch niet, dat bij op name in een Ziekenhuis voor hen alle uitgaven ophouden, met uitzondering alleen van een gering bedrag aan.ka merhuur. Immers, kostgeld wordt niet geheven, wijl de betrokken persoon geen kost geniet. Het heffen van een bijdrage ad f 1.75 bij een weekgeld van f 10, f 12 en van f3.50 bij een weekgeld van f12f 14 achten wij niet onbillijk. In beide ge vallen behoudt de patient de beschik king over een bedrag van f 8 a f 10 per week. In dit verband wijzen wii U op de Amsterdamsche verordening, waarhij reeds f0.25 geheven wordt bij een in komen van f200f300, terwijl alleen- loopende personen met een inkomen van f500 a f 600 (het aanvangsinkomen volgens ons voorstel) f 1 per dag moe ten bijdragen. Intussehen bedenke men wel, dat deze z.g. „opschuiving" beteekent alge- heele vrijstelling voor hen, die een in komen hebben van minder dan f700 en vermindering van de bijdrage voor hen die een hooger inkomen hebben. En fiu doet zich het feit voor, dat het getal van hen, die een gering in komen hebben, veel grooter is, dan van hen, die beter gesitueerd zijn. Hoewel wij U niet met veel cijfers zullen lastig vallen, die bovendien ook moeilijk met juistheid zijn te geven, willen wij U toch één voorbeeld noe men. Het getal ongehuwde aangeslage- nen in de gemeentelijke inkomstenbe lasting naar een inkomen van f700 f800 bedraagt 950. Dit getal daalt ge leidelijk tot 360 bij een inkomen van f1100 tot f 12C0. Nu zal men ons tegenwerpen, dat onder die getallen ook inwonende per sonen begrepen zijn, maar dan wijzen wij op het "-root getal kamerbewoners, kostgangers, enz. Uit een en ander volgt, dat de uit schakeling van deze beide inkomens grenzen een grooter finantieel nadeel zal berokkenen, dan mén oppervlakkig zou denken. Wat nu de rubrieken B, C, D en E betreft, hier doet zich, hoewel in min dere mate, hetzelfde verschijnsel voor. In rubriek B wordt uitgeschakeld de inkomensgrens f 1100 tot f 1200, in ru briek C f 1200 tot f 1400, in rubriek D f1400 tot f1600, in rubriek E f1600— f1800. De personen, behoorende tot deze in komensgrenzen, genieten dus geheel vrije ziekenhuisverpleging op kosten van de gemeente, terwijl zij, die tot de volgende inkomensgrenzen behooren, een mindere bijdrage behoeven te be talen. Men schatte toch vooral het nadeel, uit deze vermindering van bijdrage voortvloeiende, niet gering. Alle bij dragen, cjoor ons voorgesteld, vermin deren bij aanneming van het amende ment-Van Stralen met f0.25 per ver- pleegdag, d.w.z. met f 1,75 per week, Deze vermindering, berekend naar gezinnen van 2 tot 7 en meer personen, omvattende de rubrieken B, C, D en E, vertegenwoordigt een niet onaan zienlijk bedrag. Dit bedrag vermindert eenigermate bij aanneming wan het amendement Heemskerk c.s. omdat dit slechts be trekking heeft op de rubrieken C. D en E. De voorstellers hebben blijkbaar noe een anderen, zeer belangrijken factor over het hoofd gezien. Zooals reeds hiervoren werd opge merkt, vallen vele personen en gezin nen, bij uitschakeling van de eerste inkomensgrenzen der verschillende rubrieken, in de geheel kostelooze ver pleging. Maar door de opschuiving van de verschillende inkomensgrenzen en de daarmede gepaard gaande verhooging van de bovengrenzen van elk der ru brieken, komt een aantal perconen. dat volgens ons voorstel voor eigen reke ning zou worden verpleegd ,voor reke ning van de gemeente, zij het dan ook met betaling van een kleine bijdrage. Het zal daarom wel geen nader be toog behoeven, dat de toevloed van pa tieten naar het academisch ziekenhuis veel grooter zal worden, dan thans 't geval is, En als gevolg daarvan zal de opname in vele gevallen moeten wor den ge\Veigerd .zoodat veel meer dan thans gebruik zal moeten worden ge maakt van de particuliere ziekenin- richtingen. Als men bedenkt, dat de verpleeg- prijs in het Academisch Ziekenhuis VQl nor «w» s. de Gewone advertentiën p«* regel 2>/» cent Ingezonden Mede deeling en, dnbbel Uriel Bij contract, belangrijke redactie. Kleine edrertentiën bij vooruitbetaling ▼an ten boogete 30 woorden, worden dege lijke geplaatst ad 40 cent Binnenland. De soc.-demociaten zullen de opening der Tweede Kamerzitting bijwonen. Bnlteniand. Donderdag zal vermoedelijk de ver kiezing van de niet-permanente leden van den Volkenbondsraad plaats hebben. De typhnsepidemie te Hannover breidt zich uit. Nieuwe aanslagen op do Duitsche treinen. particuliere ziekenhuizen f 2,50 tot f3.50 en dat deze prijs nog verhoogd wordt met de niet onaanzienlijke ope ratiekosten ,dan zullen wii wel niet behoeven te zeggen, dat de aanne ming van de ingediende amendemen ten, wegens de daaraan verbonden hooge kosten de finantiën der gemeen te zeer zou bezwaren. Voorzoover wij dit met eenige juist beid hebben kunnen nagaan, zou het amendement-van* Stralen een extra- uitgave beteekenen van ruim f 8500 per jaar. Het amendement Heemskerk c.s. zal uit den aard der zaak een zoo hooge som niet vorderen, doch zal niettemin ook nog een belangrijke uit gave medebrengen Ten slotte moeten wij er nog op wij zen, dat het amendement-Heemskerk c.s. de verhouding tusschen de gren zen van de rubrieken B. en C. ver breekt. Terwijl de eerste inkomensgrens v. rubriek B. eindigt met f 1200, zou ru briek C. aanvangen bij f 1400. Kunnen wij u niet adviseeren tot aanneming van de amendementen-v. Stralen en -Heemskerk c.s. op art. 7, evenmin kunnen wij dat ten opzichte van het amendement van Stralen op art 8. Bij dat art. stelde ons College voor het inkomen van het gezin te bereke nen naar het inkomen van het hoofd, vermeerderd met het gezamenlijk be drag der inkomsten van de verdere meerder- of minderjarige kinderen tot het gezin beihoorende. slechts twee der de van het gezamenlijke bedrag hun ner inkomsten zou worden berekend. De heer van Stralen wil daarentegen het inkomen van het hoofd van het gezin, ook bij de kleinere gezinnen, ver meerderen met slechts 2/3 van de inko mens van de verdere gezinsleden. Werd dit gedeelte van 's heeren van Stralen's amendement aangenomen, dan zou dat ongetwijfeld een groote daling van het totaal der te heffen bijdragen tengevolge hebben. Juist het inkomen der gezinsleden is van grefote beteekenis bij de bereke ning van het gezinsinkomen. Het in komen van den man alleen kaïv 't ge zin tot een „armlastige" stempelen, doch het gezamenlijk inkomen van alle gezinsleden kan het tot een „in goeden doen" brengen. En nu moge het waar zijn. dat de kinderen in gewone omstandigheden niet hun geheele loon thuis brengen, het komt ons voor, dat in t'iiden van ziekte en tegenspoed ieder moet hel pen, ieder der gezinsleden in de eerste plaats wat men noemt, moet bijsprin gen en dat dan het ware gevoel van saamhoorigheid tot uiting moet komen Ook tegen aanneming van dit amen dement-van Stralen moeten wij ons dus verzettén. Het is ons trouwens niet recht dui delijk, waarom de voorstellers wijzi ging van de artikelen 7 en 8 wenschen, nu de deugdelijkheid van de in die ar tikelen opgenomen tarieven reeds ge durende een 20-tal maanden is geble- kenr Immers die tarieven zijn reeds se dert December 1924 bij wijze vafi proef toegepast en in dat tijdvak is slechts een gering aantal reclames ingekomen, waarvan nog de hetft moest worden afgewezen. Is men inderdaad van meening. dat de tarieven te hoog zijn (artikel 7) en eveneens de berekening van de inko mens (artikel 8), dan wijzen wij op de verzekering tegen ziekenhuisverple ging bij een 2-tal hier ter stede be staande vereenigingen. De verzekeringspremie bedraagt slechts 10 cents per week en de ultkee- ring f2.50 per verpleegdag gedurende 56 dagen. Voor dit luttele bedrag per week wordt men dus in staat gesteld zelf de verpleegkosten te betalen en heeft men het voor het eergevoel aangename be sef zelf te hebben gezorgd voor komen de moeilijke dagen. Het derde amendement van den heer van Stralen betreft een wijzielng van artikel 13, bet z.g .beroepsartikel In ons voorstel wordt in dat artikel bepaald, dat beroep open staat van alle door den Directeur van den Ge- xeosjf"XtUgan Diami gpnamAp beslis-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1