WAT 0E BLADEN ZEGGEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 13 SEPTEMBER 1926 Beroepbaar. De heer J. L. Bakker. Vaartweg 61 te Hilversum, Theol. cand. aan' de V. U. .is door de classis Amsterdam praeparatoir geëxamineerd en toege laten om te staan naai* den Dienst des Woords in de Geref. ICerken. De heer Bakker kan voorloopig nog geen beroep in overweging nemen, maar is gaarne bereid des Zondags de Ker ken te dienen. Zilveren Ambtsjubileum. Ds. H. J. de Zwalrt, Ned. Herv.. predikant te Scheveningen, herdenkt van daag den dag, waarop hij 40 jaar ge leden te Leersum het ambt heeft aan vaard. Vandaar ging hij naar Ouderkerk a d. Amstel en Steenwijk, en sedert 14 april 1907 dient hij zijn tegenwoordige gemeente. De jubilaris is voorzitter van de Ned. Zendingsvereeniging. Dé Synode te Assen. Aan het rapport der Synode over het bezwaarschrift van Dr. VV. J. A. Schouten ontleenen wij het volgende: Het eerste bezwaar richt zich tegen de Schriftbeschouwing der exegetisch- dogmatische commissie. Volgens dr. Schouten is bij de inspiratie der H. Schrift gebruik gemaakt van het we reldbeeld, de exegese en de historiebe schouwing van den auteur der heilige boeken. Hieraan zou de bedoelde commissie geen volle recht hebben laten weder varen. Hiertegenover merkt uw commissie op: a. wat het z.g. antieke wereld beeld betreft dat door dr. Schou ten niet wordt "bewezen, dat dit we reldbeeld bij hetf teboekstellen van Gen. 2 en 3 den auteur bekend was en dat daarvan door dezen gebruik is ge maakt; evenmin dat de zintuigelijke waarneembaarheid van de vier ge noemde bijzonderheden iets te maken heeft met het z.g. antieke wereldbeeld; b. wat de historiebeschrijving der Schrift aangaat, dat door dr. Schouten niet wordt bewezen dat de historiebe schrijving der Schrift in afwijking van waarneembare realiteiten als zintuige- lijk waarneembaar voorstel*. Zijn be roep op 't geslachtsregister uit AJattb. 1op Hebr. 9 4 en 1 Kon. 8 9 raakt het punt in kwestie niet. Het tweede bezwaar geldt de uit spraak der Synode, aangaande de bei de bijzondere Paradijsboomen. Hierin is volgens hem niet voldoende reke ning gehouden met het joodscb-geogra fisch wereldbeeld, dat geen onder scheid zou make^ tusschen het he mel sch en het aardsch Paradijs. Dr. Schouten verwondert zich, dat de Synode niet heeft weerlegd de be schouwingen van Ildefonce de Knip pens in zijn „Le paradis au troisieme ciel". Ten deze is Uw Commissie van oor deel: a. dat door dr. Schouten niet bewe zen wordt, dat het Joodsch-geografisch wereldbeeld bij het teboekstellen van Gen. 2 en 3 den heiligen schrijver be kend was en dat daarvan door dezen gebruik is gemaakt. b. dat door hem niet bewezen wordt, dat de Schrift het hemelsche en aard- sche Paradijs vereenzelvigt. De teksten welke hij als bewijsplaatsen aanvoert zijn allerminst overtuigend. Hij gaat bij de verklaring van die Schriftplaat sen uit van de stelling, welke juist be wezen moeten worden. Bovendien past dr. Schouten c'en le zing toe, welke geen rekening houdt met het onderscheid tussenen de uit legging van historische gedeelten der Heilige Schrift eenerzijds en profeti sche of apocalystische gedeelten der H. S. anderzijds. c. dat het niet op don weg der Syno de ligt om geschriften niet afkomstig van een lid van een onzer Gerefor meerde Kerken en niet aan de Synode geadresseerd, te weerleggen. Het derde bezwaar gaat tegen de uitspraak der Synode aangaande de slang en haar spréken Aangevoerd wordt, dat er 2000 soorten slangen zijn, welke onderling onvruchtbaar zijn en alzoo niet uit één slangenpaar kunnen zijn voortgekomen, dat alle slangen op haar buik gaan en toch niet ver vloekt kunnen zijn om een soort,, waar mee zij niet in physisch verband staan; dat het spreken met een geschapen stem door een dier zonder spraakorga nen of (en) spreekzenuwen bezwaarlijk „het spreken van een slang' kan wor den genoemd; dat het spreken der slang in Gen. 3 niet als een wonder ver haald wordt; dat in de voor-cxilische boeken de booze macht doorgaans met diernamen wordt aangeduid, b.v. met dien van bokken (Lev. 17 7; Jes. 13 21 Jes. 34 14). Uw Commissie meent daartegenover te moeten stellen: a. dat de Synode niet heeft verklaard dat er slechts één slangenpaar zou zijn geschapen; b. dat door Dr. Schouten niet bewe zen wordt, dat de rechtvaardigheid Gods eischt, dat het eene schepsel slechts om een ander schepsel vervloekt kan worden, wanneer beide met elkan der in physisch (hier zal wel bepaalde lijk bedoeld zijn: genealogisch) ver band staan. c. dat de Synode over de wijze van het zintuigelijk waarneembare spre ken van de slang geen uitspraak heeft gedaan en dht overigens de Schrift ook elders (bijv. 2 Petr. 2 16) een ongewo ne wijze van spreken evenzeer „spre ken" noemt. d. dat zQnder in te gaan op het won- derbegrip, niet kan worden volgehou den dat de Schrift alleen dat als won der verhaalt wat zijzelf met evenveel woorden als wonder aanduidt. Gen. 11 vers 17 en andere plaatsen). e. dat, daargelaten de vraag of de teksten welke dr. Schouten tot staving van zijn gevoelen dat de voor-exilische boeken doorgaans de booze macht on der diernamen voorstelt door hem juist zijn uitgelegd, een zoodanig ge bruik van diernamen toch niet in de historische gedeelten der Schrift voorkomt (maar dat daartegenover de booze macht meermalen „booze geest" en „duivel" wórdt genoemd) vgl. o.a. Richt. 9 23, 1 Sam. 16 15, 2323; 18 10 19 9; Deut. 32 17). Samenkomsten door de week. Onlangs, aldus vertelt Ds. Schuur man in net „Kerkblad" van '3 Graven- hage, wenschte ik ergens een bezoek te brengen, maar de menschen waren niet thuis en ik ging weer mijns weegs Het was avond. Daar zag ik, .dat de lichten nog op waren in een Roomsche Kerk, en nieuws gierig wat daar nog zoo laat te doen 2ou zijn, trok ik naar binnen. Een mooie, nieuwe kepk. Spaarzaam verlicht. Voorin zaten ongeveer een vijftig mannen, alleen maar mannen, en dat getal groeide aan tot honderd of iets meer. Zii praatten niet met elkaar, zij .had den geen brandende sigaar bij' zich, zij zaten stil in hun gezangboekje te lezen en wachtten op wat komen,zou. In het middenpad stond een huis orgel, en toen de geestelijke was bin nengekomen en op zijn katheder had plaats genomen ook in het middenpad begon de organist te spelen en allen zongen eenige liederen, zoo vlug en op gewekt als men het maar wenscnen kon Daarna hield de voorganger een kor te toespraak over de Engelen, welke hij besloot met de vermaning om God te danken voor de groote voorrechten, ons geschonken. De toespraak duurde ongeveer een kwartier, toen werd weer gezongen en ben ik heengegaan. Niets bijzonders, zal men zeggen, en ik stem het toe. Toch was er iets, dat mij trof. Want ik vroeg mij af: Zouden wij, op een mooien zomeravond, zoo laat ,op den dag, ook een 12; mannen zegge mannen naar de kerk kun nen krijgen, niet om iets bijzonders te liooren, alleen maai' om voor den Heere onzen God eenige liederen te zingen en na een korte toespraak en dank zegging weer naar huis te gaan? ik weet, wat men hierop antwoorden zal. Het is immens 200 klaar als de zon, dat de Roomschen zoo druk naar de kerk lcopen. omdat zjj meenen, er voor God wat mee t? kunnen verdie nen. Het is,bij hen alles werk, werk, kerk, kerk. E11 dat doen wij niet, want wij wen- schen uit genade zalig te worden. Nu goed, maar als wij dat van harte begeeren. dan belijden wij toch immers ook, dat het onmogelijk is, dat, zoo wie Christus door een waarachtig .geloof is ingeplant, niet zou voortbrengen vruch ten aer dankbaarheid. En nu wil ik alleen maar een vraag doen en de beantwoording aan uzel- ven overlaten: Hoe komt het toch, dat in tijden van opgewekt, geestelijk leven de menschen steevast zooveel behoefte hebben aan de k*rk, ook door de week, en dat dit nu niet zoo is? BINNENLAND. Een onderscheiding voor den Prins. Op het bureel van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage werd Zaterdag door den heer Lyautey, afgevaardigde van #de „Fédération Nationale en Interna tionale de Sauvetage de France op het Ille Internationaal Congres voor Red dingswezen en Eerste Hulp bij Onge lukken aan den Prins der Nederlan den ter erkenning van de vele verdien sten van Z.K.H. op dit gebied, een groote bronzen plaquette namens de zen bond aangeboden. Gedupeerde bedrijfsautohouders. Van verschillende zijden, vooral van die der bedrijfsautohouders, wordt hef tig geprotesteerd tegen de belasting van 10 francs per dag, welke de Bel gische regeering thans heft van Ne derlandsche auto's die de grens over schrijden. Op het expeditie-bedrijf drukt deze nieuwe belasting des te meer. daar om gekeerd de Belgische bedrijfsautoliou- ders vrij Nederland kunnen binnenrij den, zoodat de Nederlandsche bc- drijfsautohouders een geduchte con currentie ondervinden. Ook bij het overschrijden van de Duitsche grens moeten de Nederland sche autohouders belasting bstaien, terwijl de Duitschers bij ons onbelast blijven. Naar wij vernemen zal de Bond van bedrijfsautohouders bij den minister van Buitenlandsche Zaken tegen deze onbillijkheid protesteeren. Mr. Ledeboei. Mr. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, is Vrijdag in zijn woning te s-Gravenhage van de trap gevallen, waarbij hij op één zijner knie en viel. Dit had een spierscheuring bo ven de knieschijf ten gevolge, welke een kleine operatie noodzakeiiik maak te. Te dien einde werd mr. Ledeboer in het R.K .Ziekenhuis opgenomen. De operatie is goed geslaagd en de toe stand van den patient is zoo gunstig mogelijk. Verwacht wordt, dat mr. Ledeboer over een dag of acht thuis verder ver der verpleegd zal kunnen worden. Ver. toi bev. v. d. opleiding tot Instrumentmaker. Bij de examens gehouden vanwege de Vereeniging tot Bevordering van de opleiding tot Instrumentmaker zijn geslaagd: voor leerling-instrumentma ker: A. A. Landa, H. Eichelstein, C. v. d Berg te Amsterdam; J. Heemskerk, Leiden; D. de Jong, Leiden; W. J. Bies seis, Nijmegen; W. Meyers. Leiden; J. H. Vrijhoff, Leiden; L. W. Muller, te Apeldoorn: voor gezel-instrumentma ker zijn geslaagd: E. van Klaveren, Utrecht; A. A. Slijkhuis, D. Saeijs, te Utrecht; voor leerling-glasblazer zijn geslaagd: J. Sunt, Amsterd.; J. Moens, Rotterdam; F. Welbergen, Amsterdam voor meester-glasblazer is geslaagd: J. Gun ter uit Amsterdam. Eervolle onderscheiding. De- British Psvch. Association heeft prof. Heymans te Groningen en prof. Zwaardemaker te Utrecht benoemd tot eereleden van dat genootschap. Tegelijkertijd is deze onderscheiding toegekend aan prof. Janet te Parijs en prof. Claparède te Genève. De matrozen-opleiding. In verband met de overplaatsing van de opleiding der matrozen van Gorin- chem naar Vlissingen, kan thans wor den gemeld, dat de overplaatsing zal geschieden op 1 October a.s. De „Nrd. Brabant" komt dan naar Vlissingen, terwijl het wachtschip van Vlissingêr. naar Nieuwediep wordt overgebracht. TWEEDE BLAD. Het Danskwacd. De danswoede, schrijft de „Rotter dammer", schijnt in den laatsten tijd weer het kookpunt te hebben bereikt De dansvloer is de grootste attractie in de lokkende pretlokalen. De dansma'lickken verdansen het mooiste van den dag, het schoonste van den avond, hun gezondheid en het welzijn hunner ziel. Doch dat zijn voor de pretzoekenden zaken van ondergeschikt belang. De wijze, waarop de tijd gedood en de gezondheid verwoest wordt, boe- i.emt ook de tje.iuichers van dancings nog wel helang in. En zoo beleefden we dezer dagen liet mei'kwaa.'dig verschijnsel, dat als bij afspraak van alle kanten verzet op rees .egen den modedans van den laat sten tijd: de charleston. We belijden gaarne onze radicale on deskundigheid: indien men ons een danszaal binnenleidde, zouden we geen statistiek van de verschillende „dansen" kunnen maken. Maar kenners van deze kunst bewe ren, dat de „charleston" lomp, ruw, In- diaansch zoo niet onzedelijk is. Het laatste wordt ietwat verholen uitge drukt; men spreekt bij voorkeur van onwelvoegelijk. Doch beschavende invloed zal er van dit gehos dus wel niet uitgaan. Want vrijzinnige en socialistische bladen vielen er tegelijk op aan, juichten de verbodsbepalingen te Rotterdam toe en drongen op beteugeling aan. Een sociaal-democratisch correspon dent sprak er zelfs van, rtat vaders hun dochters met geweld uit zoo'n waigelij- ge omgeving zouden halen Ook zonder dat we tot oordeelen be voegd zijn, nemen we gaarne op gezag der vrijzinnige pers aan, dat de over heid hier een roeping heeft te vervuilen ter bescherming van de openbare eer baarheid en de goede zeden. Het verheugt ons niet weinig, dat de niet-christelijke pers, anders zoo iel tegen censuur en overheidscontrole ge kant, in deze aangelegenheid de wan smakelijke vertooningen afkeurt en beperking aanbeveelt. Wel vraagt ge u af, waarom diezelf. de pers en diezelfde groepen zoon hardnekkigen strijd voerder, tegen de Bioscoopwet, tegen de Zedelijkheids- wetten van Minister Regoui indertijd tegen het voorstel-Rutgers inzake Plaatselijke Keuze, tegen bijkans elke poging om van overheidswege iets te cioen voor de handhav'ng der publieke eerbaarheid. In dit geval wordt althans de erken ning gegeven, dat dit geen afgesloten terrein is, waar elke censuur door de Overheid uit den booz; en ontoelaat baar is. Voor die erkenning zijn we dankbaar KERK EN SCHOOL. t." ned. herv. KERK. Drietal: Te ZuMlaren, D. A Ti- ohelaar te Balen, J. F. Franck te Coe- vorden ön W. F. Dikboom te Wilder- s-ank. Beroepen: Te Nieuw Loosdrecht B. Warmolte te Heerde. Bedankt: Y-oor Hippolythushoef en Oosterlaand N. J. Boeke te Schoor!. oor Gasaelte, (X v. d. Nieuwenhuyzen te Hekelingen. GEREF.'EERKEN. Tweetal: Te Amsterdam-Zuid, binnen net Kerkverband. R. E. van Ar- kel te Utrecht en H. S. Bouma te Leeu warden. Bedankt: Voor Heienoord, H. v. d. Zanden te Wapenveld. Bevestiging, Afscheid en Intrede. Ds. P. E. (X Boomstra, te Webe hoopt Zondag den I9den Sept. a.s. af scheid te nemen van de Ned. Herv. fient te Wehe en Zondag 26 Sept. d.a.v. zijn intrede te doen te IJhorst-de Wijk na bevestigd te zgn door zijn broeder Ds. J. Boonstra van Giéten. FEUILLETON. 'ferttfT 11 Door leed en strijd. i) i eerste hoofdstuk. De Schotsche. Con venanters. „Ziet, ik zencfe u als scliapen in liet midden der wolyfen: zijt dan voorzich tig gelijk de slangen en oprecht gelijk de duiven." De knaap, die met duidelijke, zachte stem deze woorden voorlas, voelde den druk van zijn moeders zwakke hand. Hij hief de oogen op tot haar bleek en ernstig gelaat. Hij lag geknield voor haar bed; zij streek het dikke, bruine krullende haar van zijn voorhoofd weg en staarde, met een blik, waaruit innige teederhedd sprak, in zijn open, kinderlijk gelaat. „Dat is waar, mijn jongen" sprak zij „waar voor u, maar niet voor mij. Hij roept mij naar huis. maar hij zendt li en uw vader als schapen in het mid den der wolven. Ja, de Heere Jezus wist het, en Hij weet het nog. Meen nooit, dat Hij van verre staat en dat Hij uw strijd niet kent. Gij zult naar uw vader terugkeeren, wanneer ik thuis zal zijn maar niet te Knislii, neen, te Knishi zal ik nimmer meer komen. O, indien ik alles geweten had dan zou ik liever van daar uit naar mijn hemelsch tehuis zijn gegaan!" De zwakke,^bevendestem -z-weeg ee nige oogenblikken, maar de oogen dei- moeder hieven met teedere bezorgd heid op haar jongen rusten. „En gij, Michaël" vervolgde ze we der, „luister naar mijn raad; wees verstandig! Geef den huren geen aan stoot, als het niet noodig is. Gij zijt nog slechts een knaan, zij zullen u met vrede latei}, 'wanneer gij u rustig houdt. Voorzichtig als de duiven,, zegt onze Heer." „Maar moeder, gij wilt toch niet, dat ik een lafaard zijn zal" viel de knaap haar driftig in de rede. „Neen, Michaël, neen" antwoordde zij, terwijl een flauwe blos naar de wangen steeg. „Zoo iets zal ik u niet raden. Behoorden mijn voorouders niet tot de Convenanters zoowel van vaders als van moeders zijde? Hebben zij niet alles verloren,., zelfs het le ven, ter wille van het geloof? Neon, mijn Michaël, ik zou u niet terugiiou-' den, zelfs wanneer gij voor de waar heid in den dood moest gaan. Maar liet is hard te denken, dat gijlieden, nog zoo jong, reeds zoudt moeten lijden, omdat uw ouders niet tegen hun ge weten kunnen handelen. O. niiin Mi chaël! O, mijn kleine Velia!" De arme vrouw zonk achterover in 'de kussens, met gesloten oogled om. waaraan heete tranen ontglipten. Mi chaël las niet verder. Beiden gingen met hun r,.o dacht en terug naar de laat s!;e twaalf maanden sedert Cathari. .1 Ivanoff hare —lonplaats in Rusiand had verlaten, in de hoop, dat de lucht van haar geboortegrond haar gezond heid zou herstellen. Michaël had haar vergezeld, hij was oud genoeg om haar van dienst en tot gezelschap te kunnen zijn gedurende de lange zeereis van Odessa naar Glasgow en tijdens het verblijf bij hare Schotsche verwanten. Het was over het geheel een gelukkig jaar geweest, en in het begin had men zich zelfs gevleid met een bedrieglijke hoop. Maar alle hoop was thahs ver dwenen. Zij zou nimmer meer in staat zijn den tocht over zee en de reis over land te verdragen. Het huis van haar broeder, waar zij haar einde zag naderen, was een klei ne Schotsche boerderij, niet ongelijk aan de echtelijke woning in Rusiand. Terwijl zij daar zwijgend neerlag; dacht zii met een sterk verlangen aan die Verwijderde plek. De dikke muren van gedroogde klei. met de diepe ven- 5.ternissen, het ruime woonvertrek met de eikenhoutentafel in hei mid den. en langs den wand de eikenhou ten banken, die zii zco zorgvuldig had «onderhouden; de reusachtige kachel, die de halve kamer scheen te vullen; Ie groote schuren en de stallen en de I chaapskooien zr zeg dit alle- met f-tvleten ocgen. O. d er. ~i: sleclus d?.ar had kunren str.i v n i-, de kleine 'aar hamer, die uit1"-.. Lel rui me woonvertrek, v.; echtge noot. kon zien in- u, en de kleine Velia in het houden! Haar huis te Knishi was een der beste van het dorp; bijna even goed als dat van den geestelijke; zij was er inbaar hart altijd trotsch op geweest. De tuin aan den oostkant was zelfs beter on derhouden dan die van den priester, want zij en haar man besteedden er •beiden de grootste zorg aan. Het was op het eind van Februari; de sneeuw zou weldra gesmolten zijn. De knop pen der vruchtboomen zouden spoedig beginnen te zwellen en de kopjes der eerste voorjaarsbloemen uit de voch tige aarde te voorschijn komen. Ach, hoe gelukkig waren zij en haar echt genoot te Knishi geweest! Het was acht jaar geleden sedert zij daarheen waren gegaan met hun twee jonge kinderen, om een boerderij te huren, welke aan Paul Rodenko had behoord, een neef van haar man, die naar Siberië was verbannen, omdat hij teft de sekte vder Stundisten behoorde. Er was namelijk een strenge vervol ging ingesteld, gedurende welke drie der voornaamste Stundisten gevangen waren genomen een hunner was in de gevangenis gestorven, en de moeder van Paul Rodenko was het slachtoffer geworden van de woede van het ge peupel. Van regeeringswege was er 'n onderhoek ingesteld naar de oorzaak Van haar dood, en hoewel er niemand gestraft werd, schenen de boeren zich toch te schamen over hun woestheid, die zulk een misdaad ten gevolge had gehad. Van dien tiid af werden de Stun De onbewaakte overwegen. De heer Van R&ppard heeft tot den minister van Waterstaat de volgende scihriftelijke vragen gericht: Is het den Minister bekend, dat de onbewaakte overweg te Gaanderen, waar nog niet zoo lang geleden twee jonge menschen uit Dinxperlo den dood vonden en waar nog onlangs een kind een been werd afgereden. Zater dag 28 Augustus jJ. wederom twee slachtoffers heeft geëischt? Zoo ja, acht de minister het dan niet onverantwoordelijk, dat deze over weg nog langer onbewaakt blijft en is Zi'-" Excellentie bereid er bij de direc tie van de Nederlandsche spoorwegen op aan te dringen, dat aan dezen on- houdbaren toestand ten spoedigste een einde komt? Utrechts steun aan de werkloozen. B. en W. van Utrecht hebben op het on,twerp der begrooting voor die ge meente voor het volgende jaar een be drag van f 1.200.000 uitgetrokken voor den werkloozensteun. De opbrengst van de belastingen in 1927 wordt op 4^ millioen gulden ge raamd, dus ongeveer een kwart ge deelte van die inkomsten wordt aan steun uitgekeerd.» Het aantal werkloozen bedraagt ruim vier duizend. UIT ONZE INDIEN. Weer een overval. Het bendehoofd van kampong Pan ton Bali in Atjeh is neergelegd. 30 verzetslieden vielen 't bivak te Blang Pidié aan. Vier werden neergelegd. Onzerzijds twee Javaansche fuseliers gewond. Subsidie Chr. Lyceum te Bandoeng, De suppletoire begrooting voor on derwijs voor het jaar 1927 zal een post bevatten voor subsidie voor het Chr. Lyceum te Bandoeng, welk lyceum 1 Juli 1927 zal worden geopend. Britsche expeditie naar Nieuw-Guinea. In het najaar van 1927 zal een Brit sche expeditie onder leiding van den heer V. A. C. Findlay naar Nieuw Gui nea vertrekken om daar de centrale bergketen te verkennen en de bronnen van de Sepik-rivier op te sporen. Thans meent men, dat er een groot meer ligt tusschen de Victor Emma nuel keten in "t Noorden en de Mül- ler-keten in 't Zuiden, dat zoowel de S-epik als de Flvrivier voedt. In 1891 bereikte Sir William Mac Gregor een punt bij de Fly-rivier in het gebied der Papoea's op 80, 11' Zuiderbreedte en 140 o 54' Oosterlengte en in de laatste jaren hebben Engelschen in dienst in die streek meermalen onderzoekingen ingesteld naar de bronnen van de Fly- rivier. In 1913'14 ging een expeditie onder leiding van Div Behrman de Se pik-rivier op. Deze kwam tot 8 gr. 11' Zuiderbreedte en 141 gr. 3f? Oosterleng te in het Victor Emmanuël-gebergte, maar bereikte de bron van de rivier niet. De aanstaande expeditie heeft nu niet alleen, ten doel de bron van de Sepik op te sporen, maar ook het land tusschen de bron van deze rivier en die van de Fly te onderzoeken. Er zul len daarbij geologische, anthropologi- sche, zoölogische en botanische waar nemingen worden gedaan. Het gezelschap zal in een vaartuig zoover mogelijk de Sepik opvaren, waar dan een basis zal worden ge vormd. Van hieruit zal de hoofdgroep de heuvelen intrekken. Wanneer deze de Fly bereikt, zal ze deze rivier af terug keeren, terwijl de anderen de Sepik afvaren. De laatsten zullen draadloos in verbinding staan met de autoriteiten te Rabal. en de hoofd groep zal voeling houden met de an deren door middel van kleine ver plaatsbare installaties. Er zal ook een filmtoestel worden meergenomen. De heffing van het qoederengeld. Het nieuwe hoofd van de Afdeeling voor Havenaangelegenheden van het Departement van BOW. Ir. Mr. J. A. M van Buuren. deelde in een persgesprok mede. dat het goedérengeld in Januari 1927 in werking zal treden. De actie der communisten. De troepen, welke 16 Augustus j.l. in verband met verhoogde actie der disten niet langer lastig gevallen, men liet hen aan zichzelven over, maar fei telijk waren zij van de stfmenieving buitengesloten. Alexis Ivanoff was hun voorganger; en hoewel zij geen vast'? plaats noch tiid voor de uitoefening van hun eeredienst hadden, toch wa» het algemeen bekend, wie hun gods dienstige meeningen toegedaan waren Uit de brieven van Alexis Ivauoff aan zijn vrouw bleek, dat er aan de zen vreedz&men staat van zaken eca eind dreigde te komen. Hoewel men een goedhartigen en vriendelijken priester. Vader Cyrillus, benoemd had in plaats van den ouden dorpsgeeste lijke, die acht jaar geleden de vervol ging had aangestookt, waren er toch kenteekenen. dat er moeilijke tijden voor de Stundisten zouden aanbreken. Het dorpshoofd, de eerste overheids persoon in het dorp, was een heftige dweper en een hardvochtige gierigaard en het lag in zijn macht dengenen, die hem onaangenaam waren, het leven te bemoeilijken. Reeds had hij Aicxis meermalen gedwongen zware boeten voor zichzelf en voor zijn arme broe ders te betalen, en nog steeds namen zijn eischen toe. Zich bij de een of an dere rechtbank over deze onrechtvaar dige en grievende handelwijze bekla gen zou geheel nutteloos wezen. Het waren immers Stundisten; men moest zelfs dankbaar zijn indien de verdruk king zich tot het opleggen van geld boeten bepaalde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5