dag-agenda. "binnenland. buitenland. NIEUWE LE1DSCHE COURANT VAN MAANDAG 13 SEPTEMBER 1020 10—18 Sept. „Centr." Nieuwe Rijn Vischrnarkt, Botermarkt, Dahlia-week Woensdag 15 Sept., n.m. 3—11 uur, Gebouw „Nathanaël", Moriaansteeg, Hui*viijttentoonstel!ing Tan de Chr Zar.gvereen. ..ïlalkiujuh Woen/c.ag 15 Septemberv s avonds acht uur. Rest „In den Vergulden Turk", Breestraat, Alg. Verg.'der Leid- sche IJsclub. De avond-, nacht en Zon dagdienst der apotheken wordt, van Maandag 13 en tot en met Zondag 12 September a.s, waargenomen door de apotheken der H. H. G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telefoon 1313 Gegstgee&t. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des 'den Haag, dien avond te Voorschoten stoppen tot het uitlaten van reizigers. Wijders zal de trein, welke te 3.18 's middags van Uithoorn te Alphen a. d. Rijn aankomt, ctoorloopen naar Lei den (vertr. van Alphen a.d. Rijn 3.20, aankomst Leiden 3.39) Ook door de XZHTM. zal als andere jaren op den feestdag een kwartier- dienst worden ingevoerd. Dienstrege lingen worden in het officieele feest programma der 3 October-Vereeniging opgenomen. Sumaira-Comitè. Bij het Sumatra-Comité zijn nog de volgende giften ingekqmen: Br. J. H. P. v K. f25. J. B. AI, f3; j Vereeniging vhn de Handeldr. en Ind. Middenstand f25; H. f 10, J. W. f5. Giften worden nog gaarne* ingewacht bij den Penningmeester, den hoer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Lei den, gironummer 57471. Be liooser-cndeiwijsjiebouwen. Naar wij uit de Jiest? bron vernemen heeft het bezo-ek, dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, «Ir. Waszink, Zaterdag aan de academie het academisch ziekenhuis, verschillen de musea enz. heeft gebracht, betrek :ing op de Voorgenomen uitbreiding der jniversiteit. Zcoats bekend, heeft men in het oude vcademiegebouw aan het Rapenburg reeds vele jaren met gebrek aan ruimte bij de college's in de rechten te kam den, zoodat vele studenten zich ipc-t een staanplaats mee te-n tevreden stellen Naar men ons mededeelde, is ook de ninister van enderwijs overtuigd, da- leze toestand niet langer mag worden bestendigd, en is het zijn voornemen, derin een afdoende verbetering te bren ren en daarvoor een belangrijk bedrag ;p de begrooting uit te trekken. Teneinde nu in de Kamers dezen post «.O krachtig mogelijk te kunnen ver dedigen, 'heeft de minister persoonlijk de verschillende gebouwen in oogen- >chouv7 genomen. Ba Leidsche Zaterdag werd dcor de Leidsehe Bur gerwacht deelgenomen inet twee vijf tallen, aan den Prov. wedstrijd me; icherp, 'uitgeschreven door den Bond van burgerwachten in Zuid Holland. In den Korps wedstrijd voor C. be haalde de Lsidscht^ burgerwacht den eerfeten prijs, zijnde een verguld zilve ren ineaaiiL-, benevens 5 uito draag- medailles voor de 5 korps schutters, voor waar een mooie prestatie. Bovendien werden er nog 7. persoon lijke prijzen bemachtigd: Fersoneele baan dcor de hoeren: van Lenten, Ph. v. d. Drilt, D. Haverkort O. F. Kcoreman, J. P. Kooreman en BBrcekhuizen. Op de vaste baan wist de heer De (Gunst een prijs te behalen. De Leidscne Burgerwacht heeft weer eens getoond, dat zij nog wat kan pres- tteeren op het gcb.ecl der schietkunat en wij wenschen haar geluk met# het in Den Plaag behaalde succes. Gr. v. Z. „Hei O os ban". Wedvlucht vanaf Mons (België) op Zaterdag 11 Spt., afstand 197 K.M. De duiven zijn in vrijheid gesteld 019 11 30 uur, èn bereikten hun hokken als volgt UN.G. Wijling 2—21—5, 2. J. Wol- ters 2—21—11, 3. J. Marijk 2—20—20, 4. idem 2—28—24, 5. E. P. v. Veen 2—30— 10, 6. Ph. v. Waardhuizen 23313, 7. idem 2—39—25, S. L. N. G. VVijling 2— 41—4, 9. G. W. Wolters 2—44—12, 10. Ph. v. Waardhuizen 24538, 11. A. Stoeke 2—4919, 12. L. N. G. Wijling 2—50—36, 13 A Stoeke 2—30-48, 19. G. W. Wolters 25223, 15. E. P. v. Veen 2—54—31, 16. L. N G. Wijling 3—12—24, 17. idem 3—2—9, 18. Ph. v. Waardhui zen 3—12—26, 19. E. P. v. Veen 3—12— 20, 20. Ph. v. Waardhuizen 3142. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 180 volwassen perso nen en 5 kinderen totaal 191 personen. Een wielrenner, H. K., uit Uit hoorn, behoorende tot een Amsterdam- eche Wielerclub, is gisteren bij een weg wedstrijd op de Breestraat alhier mét eijn rijwiel geslipt. Hij bekwam een 'diepe wonde boven het oog en is, na in het politiebureau verloopig te zijn verbonden, in het academisch zieken huis verdere geneeskundige hulp ver leend. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd; J. van Houten, jm 24 j. en S. M. Pardon, jd. 20 j; H Rooy?.kkers, ;-dr 33 j. en C. F Sta.- .perfeld, jd 32 j; H. J. v d Veen, jm. 24 j en W. E. Kasten,.jd. 22 j; A. Sin- geling, 20 j. en J. Bekooy 18 j; T. J. Verhoeven, jm. 31 j. en A. A. M. Vlek- ke, jd. 20 j; J. Chaudron, jm. 21 j. en G. v d Wilden, jd. 22 j; C. J. Langezaai jm. 32 j. en M. A. Humme. jd. 32 j; J Pardon, 24 j. en H. Taverne, jd. 26 D. Boon, jm. 25 j. en J. Onvlee, jd. 21 j; A. J. Servaas, wed. 72 i. en J_. Vrijmeth, wed. 77 j; J. Mazurel, jm. 25 j. en M. E. Goddijn, jd. 22 j. TWEEDE KAMER. De belasiingontwerpen. Verschenen is het le gedeelte van het Verslag der Commissie van Voor bereiding uit de Tweede Kamer inza ke de ontwerpen van wet: a. Herziening van de Verdedigings belasting II. b. Wijziging der Leeningwet 1914, bénevens beëindiging van de- heffing- van opcenten cp den a -cijns op suiker. c. Wijziging van de wet op .cle Per soneel e belasting 1896. d. Aanvulling der Zegelwet 1917. e. Heffing een er W eeld everterings^ belasting. We ontleenen aan dit Verslag het volgende: De commissie besloot, de tot dusver gewisselde stukken als eerste gedeelte van het door haar aan de Kamer uit te brengen verslag, te doen uitgaan. 1-Iet tweede gedeelte zal zich dan kunnen bepalen tot een verslag van het monde ling overleg over een aantal punten, tot welk overleg de commissie de re geering heeft uitgenoodigd. Intusschen acht de commissie het gewensclit, reeds thans incie te doe len, dat zij ten opzichte van oen be langrijk onderdeel reeds door de schrif telijke behandeling met de regering tot overeenstemming is gekomen. De commissie komt tot het insluit aangenomen dat de Kamer meegaat met de door de Regeering voorgestelde verlaging van de inkomsten van het Leeningfonds gunstig te advisecren omtrent het voorstel tot al geheel e schrapping van de 25 opcenten op de inkomstenbelasting. In verband met vragen, bij het afdee-, lingsonderzoek gesteld, naar aanlei ding van uitlatingen door den minister irf Juni j.l. tegenover vertegenwoordi gers der aardewèrkïndustrië gedaan, deelde "de minister mede, dat hij ten zij verlaging der „belasting mogelijk wordt .—de voorgestelde verschuiving van belasting- urgent acht, én wel in die mate, dat hij met de volledige indie ning der ontwerpen niet meende te mo gen wachten, totdat gebleken zou zijn, of bij de voorbereiding der Begrooting voor 1927 een overschot op dfh gewo nen dienst zou te bereiken zijn. Ander zijds mocht die indiening hem even min weerhouden, he; verkrijgen van zoodanig overschot 11a te streven, en op die wijze het pad tot verlaging van be lasting te effenen. Die verlaging zal alsdan het meest doeltreffend zijn aan te brengen door, onder handhaving van de voorgestelde vermindering van de Successiebelas ting en van de Personeel e belasting, een der beide nieuw ontworpen belas tingen voorshands te laten liggen. Het gevoelen van de leden, die van oordeel waren, dat partieele herzie ning van ons belastingstelsel niet de juiste 'A eg is, om tot verbetering te ge raken, en dat men daartoe den weg eener algemeene herziening moet in slaan, kon de minister niet doelen. Aan den aandrang tot herstel van het in getrokken voorstel inzake de Inkom stenbelasting, kan de minister even min voldoen. Dit voorstel zou de Rijks inkomstenbelasting brengen op het plan, dat aanmerkelijk afwijkt van dat, waarop de Gemeentelijke Inkomsten belastingen staan, en waarop deze zich bij gemis van indivcV? heffingen, wel zullen moeten handhaven. Dit zou z.i. een aanmerkelijke stap terug zijn. De minister kan niet toegeven, dat do "-■.-»«? gestelde aan vu1 ling van do Zc- gelwpf. en «de Weeidverteri^gsbelasting u Ie practijk voei zwaarder zullen drukken, dan than 1 de Personcele be lasting en de Suc-.essiebelasftng. De re gee ving beschikt niet over voldoende gegevens om een nauwkeurige raming van de opbrengst van de aanvulling der Zegelwet 1917 en van cle Weeldeverte- ring;-belasting mogelijk te maken. Wat dc eerste, de Hotel belasting be treft, is de opbrengst ten slotte geraamd op ien milijoen gu-den. aan de hand van de omzetcijfers van -uilceie belang rijke zaken. De administratie der hotelbelasting zal geen belangrijke kosten veroorza ken, omdat de inning zal geschieden door de bestaande ambtenaren van de Registratie en van het. Zegel Naar aanleiding van den aandrang, door verscheiden? leden geoefend, tot herziening van het aanhangige voor stel tot wijziging van de Successiewet, verwijst de minister naar de later inge diende nota van wijziging, waarin aan verschillende bezwaren is tegemoet gekomen. In antwoord op opmerkingen bij het afdeelingsonderzoek gemaakt met be trekking tot de vraag, wat met saldo van het Leeningsfonds moet worden gedaan, zegt de minister o.m., dat te rugbetaling van het saldo ineens en buitengewone aflossing van dit bedrag op de schuld van het Leeningfonds on getwijfeld het beste zou zijn. Voor den gewonen Staatsdienst echter zou de teruggaaf ineens van 150 a 200 jnillioen gulden zoodanige eischen aan de kas stelen, dat het noodig zou zijn deze be taling niet meer uit de vlottende schuld te financieren, doch onmiddellijk tot consolideering over te gaan. Ook de regeering acht een zoo snel mogelijke aflossing der crisis schuld, al leszins wen schellij en van groot be lang voor de versterking van onze eco nomische toestand niet toelaat, om de eenmaal aanvaarde afïossingsverplich tingen van het Leeningfonds te gaan verzwaren. Daar de Inkomstenbelasting uit het gezichtspunt waarin de ontwerpen RECLAME. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 et Laxeer-Tabletten 60 et. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten.75 ct. Bij Apoth. en EVogisten moeten worden beschouwd, ongeveer het midden houdt tusschen de eVrdedi gingsbelasting II en de opcenten op Personeel en Suikeraccijns, zou cle mi nister 'geneigd zijn de economie der herziening niet verstoord te achten, b.v. door en vervanging van de geza menlijke voorstellen in zake de crisis heffingen door een algeheele schrap ping van de opcenten op de Inkomsten belasting. Het financieel resultaat zou z.i. ongeveer hetzelfde zijn. De minister zal op de behandeling der Weeldeverteringsbelasting in het a.s. najdar niet aan dringen. Aan ver- schilende bezwaren, ten -opzichte van deze belasting gemaakt, zal door een in te dienen nota van wijziging worden tegemoet gekomen. Zoo de Wceldever- teringsbelasting in haar verbeterden vorm door de Kamer wordt aanvaard, kan zij hopelijk dienen om verdere ver laging van andere, schadelijker, lief if n- gen mogelijk te maken. 'De begrooting voor 1927, is, bij een voorzichtige raming der middelen, sluitend gemaakt zonder dat op dit equivalent van de voqrgestelde belas tingverlaging gerekend behoefde te worden. Met de verlaging van inkom sten en de vermeerdering van uitgaven welke in het verslag in een staat ziin genoemd, is daarbij, voor zoover die verlaging en vermeerdering reeds in 1927 moeten intreden, rekening gehou den. Aangenomen is, dat het voor 1927 be oogde deel van de opbrengst der rij wielbelasting aan het Wegenfonds ten goede komt: de bijdrage aan het Inva- liditeitsfonds is met «le in 1927 gevor derde 2 millioen gulden verhoogd: de 3 W millioen buitengewone marine-uit gaven zijn geheel naar gewoon overge bracht; hetzelfde is geschied met een millioen buitengewone Waterstaats uitgaven, terwijl op een subsidie van 5-millioen gulden aan de Spoorwegen gerekend is. Het denkbeeld, door eenige leden aan de hand gedaan, om telken jare 50 pet. van het accres der middelen voor belastingverlaging te reserveeren, zal in een nieuw licht komen na de bin nenkort te' verwachten indiening van het ontwerp-Comptabliteitewet De heer E. Goiijh in Hongarije. - De hec-r H. Colijn heeft Zaterdag te Boedapest een rede gehouden over: ,„Het Calvinisme als grondslag voor het Staatkundige leven''. Den ipden September zal de heer Co- lijn spreken bi.i de opening der eerste Chr. schcol te Boedapest, terwijl hq op 15 September te Debreczen weer over het bovengenoemde onderwerp hoopt te spreken. Het Binnen-Aanvnarreglement. Naar wij vernemen, wordt het nieuwe aanvaarregl'ement voor de binnenscheep vaart reeds op 1 October a.s. van kracht Het oude rtrglement vervalt daarmee. V an dien datum moet ieder binnenschip per een exemplaar van het reglement aan boord hebben en volgens de be palingen er naar handelen. De feesten le Wagemngen. Wapeningen gaat feest vieren. Het Rijkslandbouwonderwijs, nu be lichaamd in de Landbouwhoogeschool, bestaat 50 jaar. Het Academiestadje aan den vreluwezoom heeft zich in feest gewaad gestoken. Men kan het zien. dat Wageningen trotsch is op zjjn school De straten zijn in lanen van sparren veranderd. Guirlandes in nationale kleu ren versieren straat aan straat en overal wappert het groen-wit-groen, de stu- dentenvlag. Van Maandag ,13 tot Zater dag 18 September worden de bezoekers bij duizenden verwacht; een uitgebreid feestprogramma is samengesteld. Gedu rende de feest week vertrekken extra trams tot 's nachts 12 uur naar Edo> en Arnhem. Een winkelweek is Zaterdag te 3 uur begonnen en wordt ingeleid door een wandeling van het stedelijk muziekkorps Voor heden staan op het programma 9.3010 uur v.m. klokgelui; 1011 u opening der feestelijkheden door het Feest-comitè in de groote zaal van Ju nushoff; 121 uur, rondgang van het stedelijk muziekcorps; 35 uur, con cert; 6.30 uur n.m., korfbal wedstrijd tusschen „Swift" te Wageningen en „T. S. V.Wte Rhenen; 7.9 uur, muzikale wandeling. Wij hopen op een en ander nader te rug te komen. Gelijk bekend, zal het .Kon. bezoek aan Wageningen, dat aanvai.keljjk zou plaats vinden in verband met het halve, eeuwfeest van het Rijkslandbouwonder wijs niet doorgaan. In een mededeeling aan de plaatse lijke autoriteiten heeft de^" particuliere secretaris van H. M. de Koningin laten "weten, dat een tocht voor H. M. te vermoeiend zou zijn, in verband met haar gezondheidstoestand. AAN SI AG OP MUSSOLINI. Le tlicLa.cï ongedeerd. Zaterdagochtend om 10 min. over tienen, toen de auto van Mussolini uit de Vilia Torlonia kwam en over het Porta Pia-plein reed om zich naar het Chigi-paleis te hegeven, wierp een jon ge man, Ermete Gioavannini geheeten, en steenhouwer van beroep, een bom naar de auto. De bom trof het zijraam pje, viel vervolgens op den grond en ontplofte, terwijl de auto zijn weg ver volgde. De scherven, welke door de zeer krachtige ontploffing, werden ver oorzaakt, verwondden vier vporbijgan- gefs licht. Zij werden naar het hospi taal gebracht. Giovannini, die in 1908 in Casanuovo di Carfagnana is geboren, werd onmid dellijk cloor de agenten der escorteè- rende auto in hechtenis genomen. Hij verklaarde 's ochtends door de bergen uit het buitenland te zijn aangekomen en geen paspoort te bezitten. Mussolini, die volkomen ongedeerd is, hervatte 011 verwijld zijn gewone be zigheden in het Chigi-paleis. Groote vreugde over de mislukking. De duce begaf zich na den aanslag regelrecht naar het Palazzo Chigi, waar zich reeds de ministers, de fascis tische autoriteiten en het corps diplo matique verzameld hadden, om hem geluk te wenschen. Mussolini seinde het bericht om trent den aanslag aan den koning, die zijn afschuw van deze treurige daad te kennen gaf en hem geluk wenschte met zijn ontsnapping aan het gevaar. Ook de kroonprins richtte een in har telijke bewoordingen gesteld telegram aan Mussolini, die hem daarvoor heeft gedankt. De geheele pers uit haar verontwaar diging over den aanslag en haar groo te vreugde over het feit, dat Italië ge spaard is gebleven voor een groot on geluk. Zij wenscht Mussolini geluk er mede, dat hij ongedeerd is gebleven. In alle steden van Italië en in de koloniën zijn groote vreugdebetoogin- gen gehouden over het feit. dat Musso lini aan het gevaar ontsnapt is. Alle standen namen aan deze bétoogingen deel. Alles verliep in de grootste orde; tot dusver is nog van geen enkel inci dent melding gemaakt. Toen den Paus het bericht werd mee gedeeld, heeft deze God ge'dantk, dat hij het afschuwelijke misdrijf verij deld heeft en Mussolini zijn persoon lijke gelukwenschen doen toekomen. Den tcespraak van Mussolini. Mussolini heeft van het halcon van .het Palazzo Chigi een geestdriftige toe spraak gehouden: „Romeinen, zwarthemden. In de ge weldige kreten waarmee gij mij thans ten derden male- begroet op dit balcon („Voor de laatste maal" brulde 'de me nigte), voel ik de gansche volte van uw vertrouwen, uw algeheele toewij ding. („Ja! ja!") Voordat ik u wil spreken over het geen mij getroffen heeft, wil ik voor u de smettelooze figuur oproepen van een fascistische makker, die twee jaar geleden om deken zelfden tijd te Rome gevallen fs door de handen van den- zelfden misdadiger, Armando Casalini (De menigte roept: „Letfe Casalini waarop Mussolini antwoordt met den Romeinschen groet, het uitsteken, schuin voorwaarts, van den rechter arm). En thails wil ik u enkele dingen zeggen, die misschien van belang zijn. In de eerste plaats wil ik, dat er na afloop van deze betoogingen geen orde verstoringen zullen plaats hebben. Geroep: „Wij zijn het nu zat!") Een groot volk als. het onze houdt onder alle omstandigheden zijn zenuwen vol komen in bedwang. (Geroep: „Neen, neen. er is maar één Leider!") Een groote partij, wat de fascisti sche ongeiwijfeld'is, geeft er zich vol komen rekenschap van, dat zij in geen enkel opzicht de opperste tucht des lands mag schenden. (Levendige toe juichingen. Geroep: Er moet een einde aan gemaakt worden!") Maar van dit ba.lcpn wil ik eenige ernstige woorden spreken- ,dde goed begrepen moeten worden door hen, tot wie zij gericht zijn. Er moet een einde komen (lang gerekte toejuichingen), er moet een ein de komen aan een zekere misdadige en ongehoorde lijdzaamheid (hartstoch telijke toejuichingen) van over de grens. (Het gejuich wordt nog harts tochtelijker, de menigte wu'ift met hoe den en zakdoeken en Mussolini moet eenige oogenblikken waqbten voor hij voort kan gaan. Als men, zoo gaat hij dan voort, in derdaad waarde hecht aan de vriend schap van het Italiaansche vollj, een vriendschap, welke episodes van dezen aard voorgoed zou kunnen bederven (de levendige toejuichingen harsten op nieuw en nog heviger los. Men hoort roepen: „Zij is reeds bedorven.") Ik geloof bovendien na ernstig na denken, dat wij andere maatregelen moeten nemen. (Geroep: „De wapens!" en dat zeg ik niet voor mijzelf. (Ge roep: „Wel voor jezelf, jij bent de na tie!") want ik houd er van inderdaad in gevaar te verkeeren. (Geroep: „Neen! Neen!") maar om dat het Italiaansche volk, dat werkt met noesten vlijt, wat zijn plicht, zijn voorrecht, zijn hoop en zijn roem is. niet elk oogenblik mag verontrust wor den door enkele misdadigers. (Een ge- geweldige langdurige ovatie). Zooals wij het stelsel van de alge- meene stakingen, de weerkeerende, zoowel als de permanente (gelach), af geschaft hebben, zullen wij een einde maken aan deze reeks van aanslagen, als het moet zelfs door de doodstraf (hartstochtelijke toejuichingen). Zoo zal het steeds moeilijker wor den het huidige regime en de rust van het Italiaansche volk aan den rand van het gevaar te brengen. (Geweldige ovaties), Gij weet. dat als ik recht streeks tot het volk spreek, ik geen ijdele woorden gebruik. (Geroep: Dat weten we, dat weten we!") Ik doe niet anders dan daden aan kondigen. die ik zal volbrengen met cle stelselmatigheid en de volharding (Applaus: een stem roept: fascis tisch!" Mussolini antwoordt: ..fascis tisch") die de grondtrek ziin van het nieuwe, fascistische Italië. Gemeentelijke Aankondigingen Inschrijving van leerlingen voor het Openbaar vervolgonderwijs. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: dat de inschrijving van leerlingen voor het Openbaar Vervolgonderwijs zal plaats hebben op Dinsdag en Don-- derdag 14 en 16 September e.k.: voor jongens in het gebouw van de Centrale school voor het 7e leerjaar, ingang Caeciliastraat, des avonds van 7—8 uur; voor meisjes in het schoolgebouw aan de Langebrug No. 62, des avonds van 7—8 uur; dat nadere inlichtingen omtrent het vervolgonderwijs bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scho len zullen worden verstrekt. Leiden, 11 September 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem VAN STRIJEN, Secretaris. Begrooiing. Burgemeester en .Wethouders van; Leiden bengen ter algemeene kennis, 'dat ingevolge artikel 203 der Gemeen st ew-et de begrooting der- plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst' 1927 aan den Raad is aangeboden, op; 'de Secetarie de2er gemeente voor een' ieder ter inzage is nederglelegd, en in druk, tegen betaling der kosten, alge meen verkrijgbaar wordt gesteld. Leiden, 11 'September 1926. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. P. Stoelen, om vergunning tot het uitbreiden van de ververij en^stoomerij in de perceelen Voldersgracht No. 23; en van Dishof Nor 6, kadastraal bekend, gemeente Leiden, Sectie H No. 2949 en 2739; b. de N. V. Kunstaardewerkfabriek Amphora", om vergunning tot het uitbreiden van de tegel en faiencefa- briek op het perceel Hooge Morscliweg No. 100, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie P No, 337 en 338; Gelet qp de artt. 6 en 7 der Hinder-, wet; Geven kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede, dat op Zaterdag, den 25en September e.k., des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, ter wijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet ovreenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lich- ten. Leiden, 11 September 1926. r N. C. DE GIJSELAAR, Burgem/ VAN STRIJEN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van! Leiden bengen ter al'giemeenie kennis,, 'dat de beslissing op het verzoek van j. B. Heycteman en"P. van Ulden, om vergunning tot "het uitbreiden van "de fabriek van Koek-, banket- en suiker werken in "het perceeï Haarlemmerstr. no. 274, kadastraat bekend Gemeentel Leiden, Sectie H. no. 2211, is ver daagd. v (r Ledden, 11' Septembèr F926. )V N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris (De menigte roept: „Van ons", als Mussolini op zijn vorige woorden, nog „Van de zwarthemden" heeft laten vol gen). Ja, van ons, in eiken slag, bij,el- ke zege." I Spanje treedt uit. De Spaansche consul te Genève ver-, scheen Zaterdag in het middaguur op het secretariaat van den Volkenhond om een in den nacht binnengekomen nota van zijn regeering te overhandi gen, waarin Spanje zijn lidmaatschap van den Volkenbond opzegt. Men betreurt te Londen; algemeen,/ 'dat Spanje zich definitief uit den Bond heeft teruggetrokken. De „Observer" merkt op: ,*Tweé Jaar lang zal Spanje te Genève niet meewer< ken, maar het zal lid zijn van den Bond. Tyee jaar zijn een heele sprong. Men kan nog hopen, dat Spanje, eer twee jaar verstreken ziin, aanleiding,- heeft gevonden zijn opzegging in. te Jrekken. OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. 50 personen verdronken. Japan is verleden week Vrijdag en Zaterdag weer door ernstige overstroo- mingen geteisterd. Volgens de thans bekende opgaven zijn meer dan 50 per- sonen verdronken. 300 huizen werden vernield, terwijl meer dan 27.000 zijn overstro'omd. Te Hatakamoera verdronken 20 per-^ sonen, terwijl er nog 60 worden ver-/ mist. In Foehoemoera zijn vijf men- schen om het leven gekomen; hier werden 250 huizen en 20 bruggen ver nield. De spoorbrug tusschen Kaitaitsji en Nakano is weggespoeld. Te Hirosjia zijn 150.000 huizen, het geen ongeveer de geheele stad betee- kent, overstroomd. Een spoorbrug over de Hataka-rivier spoelde weg, waar door het verkeer in deze streek geheel moest worden stopgezet. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Een veldslag begonnen. Een slag tusschen de strijdkrachten van den dictator van Sjanghai. Soen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2