CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 7de JAARGANG VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1926 fJUMMER 1922 CODBANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone ddvertentiSn per regel 22;/» cent Ingezonden Me de deeling en, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertenti$n bij vooruitbetaling van tan hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Oit nummer beslaat uil TWEE BEadsn. EERSTE BLAD." V Een uitdaging beantwoord. In Het Volk van gisteren komt de volgende uitdaging voor: Uit de inleiding van het jaarverslag uitgebracht aan het 8ste lcongres van Dansk Postforbund op 27-29 Juni j.l. te Aalborg, wordt in de „Ambtenaar' van 3 September de volgende samen vatting gegeven: Voor de eerste maal in de geschie denis der organisatie hebben we thans een söciaalrdemokratische re? geering aan het roer en hebben we üeswege te doen met mannen, die ons met begrip van zaken tegemoet tyreden. De financieele toestand 'van den staat is echter zulk een beslis sende factor geworden, dat elke regeering, welke ook, haar politiek hiernaar moet richten. Maar van het spelletje om de ambtenaren voor al les en nog wat als zondebok te ge bruiken is geen sprake meer ze worden nu op denzelfden voet behan deld als de andere klassen der samen leving. We hebben met een werkge ver te doen, die evengoed opkomt voor onze belangen als die van an dere medeburgers en dus was het ons mogelijk ons werk te doen onder iets mildere omstandigheden. De laatste •twee jaren hebben ons, ambtenaren, pp een rechtvaardiger plan gebracht." 'Wij tarten de christelijke pers ons één Nederlandsch ambtenaar te noe men, .die bereid is dit getuigenis aan de regeering van den verheerlijkten Colijn uit te reiken. Het is niet noodig om lang te zoe- fen. Reeds in Maart j.l. schreef „Ons Orgaan" het weekblad van den Bond van Ambtenaren bij 's Rijks belastin- jen op Chr. grondslag, een zeer waar- jleerend artikel over den persoon van Minister Colijn. Den Deenschen ambtenaren is het r,u mogelijk hun werk te doen onder ets mildere omstandigheden. Dus er ontbreekt nog wat aan. Vol ledig roemen gaat nog niet. Maar, de laatste twee jaren hebben ons, ambtenaren, op een rechtvaardi ger plan gebracht, zoo wordt gezegd. Dat laatste, de rechtvaardiger be handeling, is het voornaamste. Hoor wat onze Christen Ambtena- rim bij 's Rijks belastingen getuigen: Er gingen soms legenden omtrent den persoon van Minister Colijn. Zoo kou hij geen tegenspraak dulden. De weg van ons dagelijksch bestuur voerde ^menigmaal tot Minister Colijn, en de besprekingen stonden dikwijls in het teeken van meeningsverschil- len. Toch ging dit gepaard met waar- deering en wederzijdsch vertrouwen, zoodat uit dit meeningsverschil nog dikwijls iets goeds werd geboren; de Minister scbonk ook ons dagelijksch bestuur volle vertrouwen. Het had bij verschillende aangelegenheden in rui me mate de medewerking van Minis ter Colijn. Ondanks alle verschil dat bestond. Daarbij kwam, dat hij een massa K.g.n kleingoed, doch voor ambtena ren persoonlijk soms zeer gewichtige zaken, persoonlijk behandelde, vooral als de meening van ons bestuur tegen die der hoofdambtenaren inging, en menig Ambtenaar heeft hier wel bij •gevaren. Het persoonliik rechtsgevoel sprak bij Colijn soms heel sterk, en dééd hem dan in menige zaak stelling nemen tegen de opvatting van hoofd ambtenaren of' tegen dwaze voor schriften. Het moet bewondering wek ken, dat hij voor deze zaken nog zoo veel tijd wist te vinden. Zoo was het oordeel over den door Het Volk zoo veel gesmaden Colijn. Maar ook voor wat aan materieel voordeel werd verkregen, waren de Christen Ambtenaren hij 's Rijks be lastingen dankbaar. Menig ambtenaar zeggen zij wien onrecht werd aangedaan, heeft hij in eere hersteld. Hlet systeem, dat bij ons dienstvak heerscht. en waar zooveel kleine ambtnaartjes soms ja ren lang onder zuchten, dwong bij hem geen bewondering af. Ook hij was echter een mensch. en aan alle menschelijk werk zullen fouten blij ven kleven. Het volmaakte zal hier nooit bereikt worden. Toch meenen wij dat onder leiding van Minister Colijn zich voor onze groepen een eenigszins gunstig perspectief opende, al kwam dit jegens enkelen bij de laatste her ziening nog niet tot uiting. Deze zijn met hem besproken en de conclusie van ons bestuur over deze bespreking was niet ongunstig. Ziehier een oordeel niet van één Nederlandsch Ambtenaar, maar van een ge heel e groep ambtenaren. Kon oordeel, dat in waarde voor dat der Deensche ambtenaren niet onder doet. Minister Colijn was zeker wel de vrien'd der Ambtenaren, ondanks den smaad van Het Volk. STADSNIEUWS, De Kon. Familie te Leiden. Vanmorgen zijn H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H, Prinses Juliana uit den Haag in drie auto's met gevolg hier aangekomen, om vervolgens' met den trein van 8,02 naar IJmuiden te vertrekken. Daar het slechts aan enkele inge wijden bekend was, viel het niet veel publiek op, dat de Kon. familie pas seerde. Achter den trein werden eenige hof- i'ijtuigen gehaakt, in het laatste waar van de Kon. Familie plaatsnam. Voor het vertrek liet H. M. door haar adjudant bij den met de leiding van het opruimingswerk belasten in specteur Klaringbold en den stations chef v. d. Born belangstellend infor- meeren naar den toestand der gewon den, den omvang en de oorzaak van de spoorwegramp. Precies op tijd vertrok de trein. Dr. F. W. van Wijk f •Onder zeer groote belangstelling werd gistermiddag op „Rhijnhof" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen dr. F. W. van Wijk, oud- leeraar aan de openb. H.BS alhier en het Gymnasium te Maastricht in Ge schiedenis en Aardrijkskunde, secre taris van den Lirhburgschen protes tantenbond, en bestuurslid Van de Ned. Vereen. „Allen Weerbaar." Aan de geopende groeve wehd ach tereenvolgens gesproken door Ds. S. Cler, den heer van Peski namens Allen Weerbaar." Ds. ten Bruggen cate uit Maastricht, den heer W. v. d. Laan, als voorz. der 3 Oct. Vereeni- ging en ten slotte door Prof. Dr. D. Plooy, die ook den dienst in het sterf huis leidde. Er waren veel bloemen. BrandbluscCi demonstratie. In de moderne stad met zijn drie en meer verdieping-gebouwen moet de brandweer aan hooge en strenge eischen voldoen. Het materieel moet uitstekend in orde zijn, maar ook een zoodanige kracht kunnen ontwikkelen dat de zwaarste brand bestreden kan worden. Vanzelf stelt dit aan bet per soneel hooge eiscben van persoonlij ken moed, uithoudingsvermogen en behendigheid. Ook onze stad heeft een ontwikke ling van de brandweer, die aan die eischen meer en meer beantwoordt. Wij hebben nu materieel, dat inder daad in' staat is met een 16-tal stralen water te geven. Dat kan verkregen worden met twee motorspuiten en 'n stoomspuit, door aankoppeling van tusschenstukken. Maar ook is de brandweer thans in staat om met een vrijstaande ladder 20 M. hoogte te hereiken terwijl spring fzeilen het mogelijk maken om men- schen uit het brandend perceel veilig te redden. Doch het binnen dringen van een brandend gebouw wordt menigmaal belemmerd door den verstikkenden rook. Ook daartegen is thans onze brandweer gewapend. In de eerste plaats 'door rookmaskers met adèm- halingstoestellen, doch ook door een inrichting, de z.g.n. Londonstraalpijp (rookverdrijver) die als het ware een gordijn water spuit, waarmede de brandweerman de rook voor zich uit- drijft. Wij vernemen, dat a.s. Maandag 'n demonstratie zal plaats hebben. waar- op we nog nader hopen terug te ko men. We twijfelen niet of de nieuwe inrichting zal dan haar goede werking demonstreeren. Nieuw foto snufje. Op het gebied van fotowerken ziét men zelden iets nieuws, omdat het zeer moeilijk is daarin iets aparts te vinden. De heer Slegtenbórst (fa. M. Bongenaar) N. Rijn 46 B brengt thans evenwel een „nieuw snufje" n.I. de z.g. fotorondjes. Zooals de naam reeds aanduidt, z;ijn dit „ronde" foto's; zak formaat, bewerkt op bruin kunstdruk papier. Deze worden ieder afzonder lijk in keurige mapjes geplakt, terwijl zes zulke mapjes worden afgeleverd in een modern geparfumeerd doosje. Men ga den hoorn van overvloed eens zien in de étalage en wij twijfelen er niet aan of velen zullen een fotorond je, 't welk zeer geschikt is om ca deau te geven, laten maken. De overdekte zwemmrichtlnn. In aansluiting op hetgeen B. en W. aan den Gemeenteraad mededeeien. vernemen wij nog het volgende: De Leidsche Zwemclub en de zwem vereniging „de Zijl" hebben in den afgeloopen winter gezamenlijk over de mogelijkheid van een overdekte zwem badinrichting beraadslaagd. Hoewel aanvankelijk was besloten, niets over de resultaten dez* r beraad slaging te puhliceeren, werd het nu heter geoordeeld op dit besluit terug te komen. De twee Leidsche zwemvereenigin- gen achten het noodzakelijk, dat ook te Leiden in navolging van andere steden als Amsterdam, Rotterdam, 'den Haag, Groningen, Nijmegen, Haar lem, Hilversum, den Helder, Utrecht, Olderuzaal enz. een overdekt zwembad tot stand komt. Tot ons genoegen mochten wij ver nemen, dat dit plan eveneens door den Voorzitter der Gezondheidscom missie in studie is genomen, terwijl ook de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer stap pen in deze richting zal doen. Allereerst werd begonnen met de bestudeering van min en meer uit- vorige gegevens, door andere derge lijke inrichtingen verstrekt, terwijl de Propaganda Commissie van den Ned. Zwembond een volledig plan ter in zage verstrekte. Aan de hand van deze gegevens is toen een zeer voorloopige begrooting gemaakt van de stichtings- en ex ploitatiekosten henevens van de in komsten. Hierbij is uitgegaan van het denkbeeld, dat de exploitatie zoo eco nomisch mogelijk moet zijn, d.w.z. dat de overdekte zwem-inrichting in de toekomst zich zelf zal moeten kunnen bedruipen Om deze reden werd in het plan dan ook opgenomen een kuip bad-inrichting. Een vereischte hiervoor is dat het kapitaal tegen een zoo laag mogelijke rentevoet beschikbaar zal moeten zijn Aangezien een dergelijke zweminrich ting een belang voor de Gemeente ge acht mag worden, hebben bovenge noemde verenigingenzich, alvorens verdere stappen te doen in Maart j.l. tot B. en W. gewend met de vraag of dit College sympathiek tegenover deze plannen staat en in hoeven*© da Gemeente Leiden zich daarvoor zou willen interesse eren. Bij dit verzoek werd tevens een ontwerp begrooting overgelegd. Het wachten is nu op het antwoord van B. en W.; eerst na ont vangst hiervan kunnen beide genoem de vereenigingen gaan overleggen wat hen verder te doen staat. Gistermiddag te kwart over 5 is de 9-jarige J. v. Z. in de Breestraat overreden door een vrachtauto, be stuurd kioor A. v S. te Berkel en Ro denrijs. Zwaar inwendig gekneusd werd de jongen, wien een wiel over den buik schijnt gegaan te zijn, opge nomen en in het magazijn van Hillen binnengedragen. Daarna is hij door den E.H.D. naar het Academisch Zie kenhuis vervoeTd. BINNENLAND. Intrekking van crisiswetten. Gisteren is in het Staatsblad afge kondigd de wet van den 30en Juli 1926 tot intrekking van verschillende cri siswetten. Uitvoering zegelwet. Staatsblad no. 315 hevat een Kon. besluit van den 26en Augustus 1926, tot wijziging van de bepalingen ter uit voering van de wet op het recht van zegel. Daarbij is het volgende bepaald: Het 3e lid van art. IC van het Kon. besluit van 4 April 1917 (Stbl. no. 273) wordt gelezen als volgt: Aan de overige kanteen wordt het papier gestempeld met de woorden: „te zegelen", waarna hei met een be wijs van betaling der rechten wordt overgebracht: y te Arnhem te Assen, 's-Hertoge.a- bosch, te Leeuwarden en te Zwolle, ten kantore van de hypothekan. en het ka daster; te Groningen ten kanttre der regis tratie en domeinen; te Middelburg en te Miastricht ten kantore der registratie no 1 en suces- sie; te Utrecht ten kantore Ier successie rechten Dit besluit treedt in we'k'.ng met in gang van 1 September 1)26. De heer Colijn ie Boedapest. Oud-minister Colijn, die zich thans te Boedapest bevindt, héét een pers- gesprek toegestaan agn «en verslag gever van Üe „Pesti Hirlap." De heer •Colijn herinnerde er ain, dat hij naar Boedapest gekomen vas in ver band met de feestelijke inwijding van een school, die gebouwd Is van gel den, overgebleven van ce Holland- scfee Kimderactie. Op verzoek van mijn Hongaarsche vrienden, zeile de heer Colijn, zal ik bij die gelegaiheid over het huidig monetaire stelsel, alsook over de politieke verhoucingen van het Calvinisme spreken. Het cadeaustelsel In den loop van dit jaar heeft zich een commissie gevormd ui de drie Nederlandsche middenstaulsbonden, met het doel een onderzoekin te stel len naar en propaganda te voeren te gen de misbruiken in den handel met cadeaux. Alvorens nu definitief naar buiten op te treden, stelt deze commissie zich voor, een vergadering te houden in bet hotel de l'Europe te Utrecht, op Woens dag 15 September te half twee, welke vergadering voor alle particuliere be langhebbenden en belangstellenden, zooals voor afgevaardigden van Ka mers van Koophandel, fabrikanten- en werkgeversorganisaties, van midden- standsvereenigingen, werklieden- en vrouwenorganisaties toegankelijk zal zijn. De Rijssensche abattoirkwestie. Bij Kon. besluit is vernietigd het be sluit van den Raad der gemeente Rijs- sen van 17 Februari 192(5, houdende een aanvulling van de Algemeene Po litieverordening voor die gemeente met een artikel 177a luidende: „Het slachten of het doen slachten in een gebouw, dat eigendom is der gemeente is verhoden. Ook al is de volgens de Hinderwet vereischte vergunning aanwezig, is toch in een dergelijk gebouw het si ach ten of het doen slachten verboden, ten zij de Raad het tegendeel besluit Ook is het slachten of het doen slachten verboden in het zoogenaamd abattoir, tenzij de Raad besluit het als zoodanig te openen en in werking te stellen". Trambotsing te Utrecht. In de Biltstraat te Utrecht heeft gis termiddag een botsing plaats gehad tusschen de Zeister tram en een tram van lijn 4, die uit de Poortstraat kwam De motorwagen ontspoorde en kwam dwars op de rails te staan. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd doch het tramverkeer werd ernstig ge stoord. Een motorwagen van lijn 2 heeft het ontspoorde tramrijtuig weer op de rails getrokken. Groote brand te Losser. Gisterochtend heeft in de buurt schap De Zoeke onder de gemeente Loser een hevige brand gewoed. Het vuur is ontstaan door tot dusver on bekende oorzaak in de bakkerij van den heer Dijkhuis. De bakkerij en de zich daarin bevindende machineriën zijn een prooi der vlammen geworden Ook een groote schuur werd door hèt vuur aangetast en stond spoedig in lichte laaie. En vervolgens hebben Je vlammen zich ook meegedeeld aan een belendend huis, bewoond door den heer Leemreis. De schuur alsmede het woonhuis zijn tot den grond toe afge brand. De brandweer heeft de grootste moeite gehad om het aangrenzende café van den heer Essenhuis aan wien ook de verbrande perceelen toebehoo- ren, te behouden. Alles was verzekerd. BUITENLAND. HET BRITSCHE MIJNCONFLICT. De bemiddelingsvoorstellen van Cburcbill. De kanselier van de schatkist Win ston Churchill heeft een brief giezon- iden aan den heer Evap Williams, voop zitter van de mijnassociatie, waarin hij uiteepzet: welke weg volgens de re geering gevolgd moet worden om te 'komen tot een eervolle oplossing van het huidige conflict in de mijnindustrie! Churchill veiklaart„Wij kunnen geen uitstel meer verdragen of eeni langdurige procedure volgen. Niet mini der dan 1.700.000 families zijn be trokken bij het geschil1." Churchill stelt voor onmiddellijk een1 conferentie te beleggen tusschen de mijnwerkers, mijneigenaars en de re- geqjing teneinde de stappen onder de loogen te zien, welke genomen moetenl worden om een spoedige werkhervat ting te doen plaats hebben. Hij geeft1 een schema in overweging, dat uit de volgende vijf punten bestaat 1. Vaststelling van de algemeene principes op nationale basis. 2. Districtsovereenkomsten in over eenstemming met deze algemeene prirt cipes. Loonen, werktijden en andere) voorwaarden, vastgesteld in de dis- triotsovereenkomsten. 3. Onmiddellijke werkhervatting pp) de basis des districtsovereenkomsten. 4. Bevestiging door een centraal li chaam van de aistrictgo ver eenkomsten voorzoo verre deze kwesties betreffen) die gewoonlijk op nationale wijze wor den geregeld of waar noodzakelijk, te rugwijzing naar het district. 5. Een nationale overeenkomst be treffende velé, al dan niet ajle pun ten, die tot dusverre ofp nationale wij ze worden geregeld. Algemeen wordt aangenomen, dat; dit schema besproken werd in een bij eenkomst, v/elke de mijnwerkersleidersl Dinsdag hebben gehad met de regieen ringscommissie en dat de mijnwerkers leiders deze voorstellen aanvaard heb ben ^ajs een geschikte basis voor het) heropenen der onderhandeltfigrin. Binnenland, idrnstig treinongeluk bij De Vink. Vier dooden en negen gewonden. Vier dooden en aebt gewonden. De Synode der Gerei. Kerken ia tot 27 October verdaagd. Buitenland. De bemiddelingsvoorstellen van Cburcbill inzake het Britsche mijncon- füct zijn door beide partijen verworpen Dultschlands intrede in den Volken bondsraad. Men vestigt de aandacht oip het feit^ dat de voorstellen van Churchill in overeenstemming zijn met de adviezen van de bekende ko lencom missie. Door belde partijen verworpen. Churchill's voorstellen tot bemidde ling in het kolenconflict zijn zoowel door de mijneigenaars als door de! mijnwerkers verworpen. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Een dag van afwachting. De dag van gisteren scheen te Ge- nève, wat de politiek betreft, er een van afwachting te zijn, in verband met de aankomst van de Duitsche delegatie) Na de algemeene beraadslaginglem over het rapport der weikzaamheden) van den Volkenbondsraad, werd de! Assemblee tot hedenochtend '10.,30 ven idaagd. Alsdan zou de Duitsche dele-1 gatie voor het eerst zitting nemen. Verwelkoming van Duitschland per radio. De wel'komstspeeches ter gelegen heid van Duitschlands intrede in dein Volkenbond en het antwoord van Stre- semann in het Fransch, Duitsch en En- gelsch. zijn hedenmorgen te 10.30 (Ge- neefscne tijd) draadloos uitgezonden idoor den Eiffeitoren (2600 M.J, Kö- nigswusterhausen (1300 M.J en waai] schiinlijk ook door Daventry (1600 M.J; Hilversum Icon daaraan oitmaaaL naar wij vernemen, om verschillende redenen niet meedoen. De aankomst der Duitschers. Op een weinig plechtige wijze is da Duitsche delegatie gistermiddag kwart ha vijf 'door Genève ontvangen. Dat er geen autoriteiten aanwezig waren, noch van bet volkenbondssecr© tariaat, noch van de Ge-neefsche re geering was, omdat de traditie wil, dat) men officieel geenerlei notitie neemt) van de aankomst van een delegatie! naar een volkenbondsvergadering. Eeni begroeting der vijftig delegaties zoul natuurlijk practisch onmogelijk zijn. Toen de open auto met Stresemanni en Von Schubert en nog een paai) gedelegeerden het station verliet, ging] uit het publiek een vriendelijk hoeranl op. SCHIPBREUK IN DE GOLF VAN RIGA 90 menschen verdronken. Het kustvaartuig Neibadi is bij zwaar stormweer vergaan in de Golf van Riga op 3 mijl afstands van de) badplaats Weckhi, ten Noorden van Riga. 60 man van de equipage en. een dertigtal passagiers zijn omgjeko- men. Over de oorzaak van de schipbreuk) verkeert men in onzekerheid. Men acht- het mogelijk, dat de Neibadi op een mijn is geloopen. Fascisme en Volkenbond. Met een eenparigheid, welke nieti toevallig kaïn zijn. zoo schrijft de cor respondent van de „Times' te Rome aan zijn blad, hebben de fascistische! bladen huh batterijen tegen den Vol kenbond onthuld. De aanval werd Maandagmiddag ge oepnld door de „Tevere", en denzelf- den avond met dubbele heftigheid) voortgezet door de „Lavoro d'Italia", welk blad den V.B. „een dor hoofd centra voor de vernietiging van den) wereldvrede" noemt en aen Bond ver der alle mogelijke beschuldigingen naar het hoofd werpt. Vooral de oelian, deling Van Spanje, „een der belang rijkste elementen voor de handha ving van het evenwicht", wordt scherp afgekeurd, terwijl het doel van Duitsch land bij zijn toetreding wordt beschre ven als herziening der vredesverdra gen of propaganda voor het terugkrij gen zijner vroegere bezittingen." Geen handel meer mot Suslaud. Een oproep van Fransche handel®- len om geen zaken meer te doen met Sovjet-Rusland is in de straten van Parijs aangeplakt. De op roep is onderteekend door Fransche handelslieden, die benadeeld zijn door de weigering der Sovjet-regeer mg, te Moskou een Fransche tentoons-tem te doen houden, waarvoor de roeide geceqa .wsim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1