NIEUWE LEÏDSCHE COURANT VAN WOENSDAG W SEPTEMBER WW TWEEDE BLAD. Op de Raadstribune. Een zitting rrueft eiein waterhoofd. Zoo zou men die van gistermiddag! kunnen noemen. Het begon zoo interessant. Beëedi- ging van aen heer Schoneveld, de hul diging van de heeren Mulder en Syts- ma, en daarna een modern debat bij' den wederdoop van een raadscommis sie. Maar daarmede hadden we 'tdan ook gehad, en nog staren we met iets /"an zelfrespect terug op 'de Taaie (met groote Tj worsteling met een schier eindelooze serie benoemingen. Want wie mocht meenen, dat de Leidsche raad formeele zaakjes als, leze met een handomdraai afdoet, zou lich ten zeerste misgaan. Hij zou zich Aioetien schamen over de gemakkelijk- fteid, waarmede hij over deze belang rijke tak van dier vroeden arbeid dacht, 'dn de uitslag van de twintig schrifte lijke stemmingen in het openbaar ge deelte der zitting van gisteren gehou den zou hem heel' wat voorzichtiger hebben gemaakt. Om twee uur begonnen, was het egen halt zes, toen het laatste punt der gedrukte agenda, dank zij het goed gebleven humeur van den voorzitter niet het allervervelendste, werd afge maakt. tnplaats van de rondvraag kwam toen een geheime zitting, die tot bij zes uur duurde en toen kwam, door velen mis schien niet meer verwacht, heusch het jm.de. Bewaar ons in den vervolge voor een agenda „met bijnJa niets dan be- ïoemingen". Maar, was de voortzetting] eenl beetje .caai, het begin was !dan toch wel' van: bebetekenis. .Namens de A.R. fractie deed 'de teer A. J. Sohooeveld, na eenigein tijdl buiten dien raad de gemeentezaken te nebben gevolgd, weer zijn intrede om Ie plaató van den heer Zuidema in te ïemen. Moge hij er in slagen het verlies dat A.R. Leiden in het vertrek van den heer Zuidema leed, wat den raad betreft, beduidend te verzachten. De «omstandigheden verschillen wel eeni- germate van die onder welke de heer ochoneveld een vorige maal zitting had, maar zij zijn hem niet vreemd, en idat mag het vertrouwen in zijn op treden nog versterken. De emotie van de beëèdiging werdl 'ditmaal gevolgd' door die van een in- (derdaad zeldzaam jubileum. Niet voor allen zichtbaar 'door 'del oloemstukken van voorzitter enraaldsi leden die hun plaatsen sierden, -wer den de heieren Mulder en Sytsma har telijk toegesproken door den voorzit ter. Het werd wel een huldiging bij ge deelten, op 9 Juli, 4 Sept. en gister ren. Maar het geheel kan beiden jubi larissen de verzekering hebben gege- vei^ dat zij leven in veler belangstel ling, en vooral gistermiddag moet het voor hen een aardig moment zijn ge weest. 'Had de heer Mulder den politie- ken kant van zijn optreden meer be sproken in den Kring der kiezers, zijru 'medei-jubilaris maakte ook gisteren .log even van de gelegenheid gebruik,, dm aan zijn democratischen afkomst te herinneren. Wat niet heelemaal noo Eg was, want de heer Sytsma is nog heden ten dage een net democraat. Wat hij eigenlijk zeggen wilde was dan' ook iets anders en misschien wel dit, dat zijn buren veel hebben geoogst van wat hij geplant had. Wie zou daar niét kunnen inkomen? Over het debat betreffende de nieu we commissie voor den Markt- en Ha vendienst kunnen we 'kort zijn. Zeer juist teekeade de voorzitter de kwestie waarom het ging toen hij vroeg waar men eigenlijk op den duur, een verantwoordelijk bestuur zou moe ten zoeken* Het is 'de oude kwestie,, waaraan ai heel wat woorden zijn be steed. Bij het bespreken van den ju- ridischen kant zagen we den eenetni meester tegen den anderen opstaan» De heer v. Eek mocht er niet in sla gen den indruk te vestigen als zou de nieuwe commissie meer een beheer en- de dan eien adviseerende taak hebben. Het scheelde ook werkelijk te veel en! in B. en W. kan het slechts worden gerespecteerd, dat zij blijven op dei plaats die voor hen in bestemd. Er blijkt ook een gefvoel van verantwoor delijkheid uit, dat voor een goéde be hartiging van1 de verschillende dien sten meer waard is dan heföl veel de batten in den raad. Aan de benoeming van verschillende raadscommissies ging'ditmaal niet dei gebruikelijke verklaring van de S.D.- A.PS vooraf. Slechts miste zoo nu en dan een aftredende een aantal stem men dat ongeveer klopte met de sterk te dezer fractie. De heer Wjtmans bleef daar niet geheel buiten m weer wil van zijw strikte neutraliteit. Tenslotte, het verdeelen van den raad in secties. Dat wijst erop, dat we weer de begrootingSdagen -met al hun lief en leed tegemoet gaan. Men make het kort. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Dirietal: Te Maarssen, G. Benes te Monster, H. A. Leenmans te Delft en Kievit te Raarn. Beroepen: Te Zutphen. K. A. Be- Beversluis te Groothuizen. Te Mijdrecht S. C. Groeneveld te Leerdam. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Woerden, S. van Dij ken te Nieuweroord. en A. Wijngaarden te Baarland. Beroepen: Te Zeist, J. Gillebaard te Noord Scharwoude, Te Hilversum, Mr. W. S. de Vries te Tzum. Te Hou- werzjjl, D. B. J. van der Meulen te Oostermeer." Bedankt: Voor Bierum, G. H. Dijk stra te Bergentheim. Voor Kampen, D. van Dijk te Groningen. Voor Heemstede Dr. J. H. Bavinck te Bandoeng, met verlof hier te lande. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Maassluis, J. P. Meji erink te Meuwpoort. Bevestiging, Afscheid en Intrede. Cand. H. van Oyen, hulppredi ker te Heemstede, hcopt Zondag 17 Oct. a.s. intrede te doen als predikant der Ned. Herv. Gemeente van Kitthem, na bevestiging door Prol Dr. J. A. Cramer van Utrecht Kranken comunie. Men herinnert zich, dat -onlangs S. D. in de Utrechtsche Kerkbode zien als volgt uitliet: Ja, wat kon die Brouwer, pas over leden, pittig en pakkend schreven. Die boekjes van h^m. Die courantenartikelen. Gesneden brood. Wat mij zoo trof uit de woorden b\j zijn graf gesproken? Zijn verlangen om nog eens net Heilig avondmaal te ge bruiken. Kon het niet in de kerk, dan maar in zqn huis. Als het kon. Maar, waarom kon dat niet? Waarom kon die wensch niet wor den vervuld? Waarom niet ten zijnen huize de ge meente vergaderen. Mn dunkt, daar had de kerkeraad van Snoek voor moetén zorgen. Wat zou onze Dr. Kaajan hiervan zeggen? utrechts predikant, Ds. Kaajan, ant woordt daar thans als volgt op: Volgens mjj gaat het in casu de Kran ken-communie in de Gereformeerde Ker ken van Nederland hierom: ie. Is in vroegere eeuwen in de Ne- derlandsche Gereformeerde Kerken Kranken-communie ingevoerd geweest? 2e. Is het gewensclit thans Kranken- communie in de Gereformeerde Kerken van Nederland in te voeren? Wat de eerste vraag betreft, een on partijdig onderzoek wnst uit, dat de Kranken-communie in üe Nederlandsch Gereformeerde Kerken nooit is inge voerd. In het jaar 1580 werd dit nog nadrukkelijk verklaard. En onze vade ren zullen het zelf wel het best weten. Ja, op de Nationale Synode van Mid delburg in 1581 is ze zelfs nadrukkelijk verboden. Aan dit besluit hebben al de Gereformeerde Kerken in Nederland zich stipt gehoudeïi. De vraag is nu deze: „Zal men thans in onze Nederlandsche Gereformeerde Kerken de Kranken-com munie invoeren?" Deze vraag moet opnieuw door een Generale Synode van ae Gereformeerde Kerken in Nederland word :i beant woord. Wat Ds. Datema met twee ouderlin fen zestien iaren geleden gedaan eeft dus als predikant van ae Ge reformeerde Kerk van Delfshaven is; louter independentisme geweest, of wilt ge het minder geleerd, vrijbuiterij. Dit is een staaltje uit den Richteren- fcfid, toen ieder deed wat goed was in zijn oogen. Dat heeft de kerkeraad van Leiden ook niet gedaan. Hij wendde zich in deze zaak ap advies van eenige Hoogleeraren tot de Generale Synode van Utrecht in 1923 Zoo behoort het. De Generale Synode stippele ook in. dezen voor alle kerken de lijnen uit. Tot zoolang houde elke Kerk zich aan wat de Geldersche Synode in 1603 besloot: „Dat men den zieke, zooveel mogelijk is, 't zelve ontrade". De zesjarigen naar schooi. In het „Algemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur' spreekt de heer H. van Baak een wensch uit, die stellig bij vele ouders weerklank zal vinden. Hij spreekt over de zesjarigen, die naar school moeten en zegt: „Een kind, dat gewend is den heelen dag buiten te zijn, dat door de zon ge bruind is en niet vervaard voor een re genbuitje, wordt opeens voor het groot ste en beste deel van den dag in een schoolbank gestopt, voorbestemd om naar alle waarschijnlijkheid binnen een jaar door besmetting verschillende kinderziekten op te loopen en versto ken van de mogelijkheid om door veel huiten-zijn het weerstandsvermogen te vergrooten. Zou er onoverkomelijk bezwaar te gen zijn, dat het eerste schooljaar op de lagere school alleen op de morgens beslag legde? Zou dat -onmogelijk zijn met het oog op de leerstof, die ver werkt moet worden! Ik kan het nauwe lijks gelooven. Denkt men met bezorgd heid aan die gezinnen, waar vader en moeder wel dankbaar moeten zijn voor ieder uur, dat de school hun de zorg voor de kinderen ontneemt? Het ge wicht van dit bezwaar moet erkend worden, maai- kan daarin niet op an dere wijze worden'voorzien, doordat de mogelijkheid wordt opengesteld, dat zulke kinderen onder leiding even goed 's middags kunnen spelen in de open lucht? Dat is toch volstrekt geen nieuwe gedachte en een voordeel lijkt het mij, wanneer het spel der stads kinderen minder gebonden zou zijn aan de openbare speeltuinen, maar zich ook eens verplaatsen kon naar het vrije veld, de helde, het bosch, het duin misschien wel eens o toppunt van heerlijkheid naar het boerenerf. Alles goed en wil, zoo werpt iemand mij tegen, maar ge vergeet ons koud en wispelturig klinaat; hoeveel mid dagen zijn er niet, dat je de kinderen onmogelijk naar buiten kunt sturen 1 Neen, dat vergeet ih niet en merk al lereerst op, dat onze zesjarige kleu ters toch ook nu bijna eiken dag door weer en wind vfermaai de wandeling naar en van sclnol moeten maken. Maar verder erken ik eerlijk, dat van allerlei oplossingen, die mij voor den geest kwamen, geen enkele mij prac- tisch volkomen uitvoerbaar leek. En toch toch kan ik de gedachto niet van mij afzetten, lat; een eerste leer jaar met verkorten leertijd, liefst zoo, dat de school alleei op de morgens be slag legde, voor onze kinderen lichame lijk en geestelijk fceilzaam zou zijn". UIT ONZ2 INDIEN. Wisseling Landvoogdij in Indië. Als naar gewoone is gisteren onder feestelijke belangsdling te Batavia door Mr. Fock hetbestuur overgedra gen aan zijn opvdger Jhr. Mr. de Graeff. Bij ae aankomstvan de „Grotius" werden saluutschotn gelost door de oorlogsschepen. Een Commissie vn ontvangst, be staande uit den Gouerneur van West- Java, den Burgeme6ter van Batavia, den Resident, den Regent en den Ha vendirecteur, haalde den nieuwen Landvoogd af. Op het station Koningsplein wacht ten de voorzitter van den Volksraad cn andere hoogwaardigheidsbekleders. In het paleis Koningsplein had de be groeting tusschen de twee excellenties en den Raad van Indië plaats. De overdracht had ditmaal voor het eerst plaats in een speciaal daarvoor belegde vergadering van den Volks, raad Op dit feit werd door den Volks raadvoorzitter gewezen. De eigenlijke overdracht had plaats met het uitspreken van een rede door den aftredenden en den optredenden Gouverneur-Generaal. Z.Exc. Fock wees er op, dat zijn voornaamste taak is geweest h it bren gen van evenwicht in de financiën. De vitale belangen van het land zijn ech ter gespaard gebleven. Hij betreurt het communistische drijven, waartegen strenge maatregelen noodig waren. De bedoeling der grondwet is verwezen lijkt en weldra zal de volledige invoe ring kunnen plaats hebben. Hij eindig de met de gebruikelijke dankbetuiging Z.Exc. de Graeff begon met de mede- deeling van de hooge onderscheiding aan Mr. Fock door de Koningin ver leend (zie laatste berichten van gister). Hij roemde de durf van zijn voorgan ger. Voorts hoopt hij op de beste samen werking met de Volksraad Een be paald programma zal hij nog niet ont wikkelen. Alleen wil hij nu reeds zeg gen, dat hij zich zal keeren tegen alle destructief streven. Na nog eenige plichtplegingen tegen over enkele bestuursauloriteiten en buitenlandsche consuls was daarmede de officieele overdracht efin feit. Te drie uur nam Mr. Fock afscheid om met de J. P. Coen als ambteloos burger naar Nederland te vertrekken. Verpondingsbelasting. Volgens het Ind. „Nws. v. d. Dag" zullen de gewijzigde bepalingen voor de verpondingsbelasting zeer waar schijnlijk in de najaar*zitting aan den Volksraad worden aangeboden inhou dende tegemoetkoming aan vele bezwa ren van huiseigenaren, o.a. verminde ring van den aanslag bij verminderde huuropbrengst. De inwerkingtreding zou niet plaats hebban voor den nieu wen aanslagtermijn, in 1928. Het bezwaar tegen de tegenwoordige verpondingsordonnantie is dat de aan slag voor 5 jaar wordt vastgesteld naar den toestand van 1 Jan. voorafgaande aan het tijdstip van vaststelling. Dit was voor het loopende tijdvak 1 Jan. 1922 toen de huren nog hoog waren. De tocht der Nederlandsche leeraren naar Indië. Met de Kawi zijn de 5 leeraren H. B. S., die voor de Ji P. Coen-Vereeniging Ned.-Indië komen bezoeken, op 12 Aug. in Deli aangekomen. Zij zouden blijkens de Medansche bladen eerst 2 dagen op bezoek gaan bij de Deli Batavia Mij., vervolgens bij de Senembah Mij., dan naar Brastagi, naar de de Serdang Cultuur Mij. en de Rubber Cult. Mij. Amsterdam met een bezoek aan de oliepalmen op Nijkerk, vervolgens naar de thee in Siantar, naar Prapat en terug naar Medan voor de verdere reis door de archipel. In October komen ze ter Oostkust terug voor een bezoek aan Pangkalan Brandan. Het vijfde NecL-Ind. onder wijs-congres. Het vijfde Onderwijs congres zal van 20 tot 23 September te Jogja worden gehouden. Het programma is nu defi nitief vastgesteld; er komen de volgen de onderwerpen op voor: Decentralisa- lisatie en Inlandsch Onderwij'3 (spre ker: de Regent van Batavia), Opleiding Onderwijskrachten (spr.: K. van Dijk), Schoolartsen (dr. J. Sluimers Egyedi), Geschiedenis-Onderwijs (spr.: P. Post), Reorganisatie van het technisch Onder wijs in N.-I. (spr.: W. H. Th. Marcus), Dierenbescherming en School (spr.: J. van Wijk), De Neutraüteitsgedachte in het onderwijs (spr.: W. P. D. Corpo- raal), Psycho-techniek en beroepskeu ze (dr. J. Stroomberg), Onderwijs aan Zwakzinnigen (J. v. Goudoever) en Lichtbeeld in het Onderwijs (demon stratie P. ten Have, toelichting dr. G. J. Nieuwenhuis). De vergaderingen zullen plaats heb ben in de aula van de A. M. S., Waar ook een tentoonstelling zal worden ge houden. De congresvereeniging bestaat] momenteel uit 54 leden (vereeniglngen, gemeenteraden) en 24 begunstigers (w,, o. gemeenteraden en gewestel. raden)'. De directeur van onderwijs en eere- dienst heeft het eere-voorzitterschap aanvaard. De politieke gestraften. Zooals wel bekend is, werd in de laatste jaren de regeling getroffen, dat de wegens politieke of persdelicten tot gevangenisstraf veroordeelden van meer dan drie maanden (indien afkom stig van bulten Batavia), te Tjipinang (Mr. Cornells) worden gedetineerd, al waar zij geheel afgezonderd wordeu van de andere veroordeelden, zoowel wat ligging betreft als gedurende hun dagelijkschen bezigheden. Het Chineesche blad Sin Po weet een lijstje te geven van de in de maand Ju ni aldaar aanwezige politieke gestraf ten, een vijftigtal. Van deze 50 komen er 23 van Java, 3 van Celebes, 1 van Borneo en 23 van Sumatra. Verdeeld naar de rasgroepen 19 Javanen, 2 Chineezen, 21 Westkust en 1 Oostkust-Sumatraan, 1 Batakker, 2 Atjehers en 2 Menadoneezen. In den loop van de maand Juni veiv lieten 3 de gevangenis wegens expirar tie van straf en kwamen er 2 bij, zoo dat op ultimo Juni er nog 49 politieke gestraften op Tjipinang aanwezig zijn* Zij zijn ondergebracht in 25 kamers met een capaciteit van 5 personen per kamer en 25 cellen. Het werk van Gouverneur-Generaal Fock. Nu het werk van den Gouverneur- Generaal Fock op gisteren een einde nam wijden verschillende bla den beschouwingen van het door hem. gevoerde beleid. Ook het „Soer. Ham delsblad' wijdt aan de bestuurswisse ling een hoofdartikel, waarin de drie. werkstukken van Z;E. Fock worden opgesomd, namelijk de ianeering van 's lands financiën, de schepping van salaris-vrede en de verbetering van den ambtelijken geest. De financieel® arbeid van Z. E. Fock is in aile opzicht ten geslaagd, terwijl de andere slechts gedeeltelijk zijn geslaagd, hoofdzake lijk wegens de politieke opvatting van Z.E., die een overtuigd aanhanger is van de oude liberale partij, waarvan een forsche gebaar niet. te verwachten' is. Hij zat zeer vast aan 1e politiek® verhoudingen in het moederland, in welk licht tal van zijn minst te waar*, deeren handelingen moeten worden bezien en welke vooral gedemonstreerd werd in de befaamde historie van d® winstaandeelkassen, waarbij hij een; duidelijke nederlaag leed. Geheel in overeenstemming met het streven tot continueering van oude politieke baiv den waszijn optreden tegen destruo* tieve elementen, waarbij hij nimine^ een stap verder is gegaan dan waartoe de omstandigheden hem noodzaakten; hetgeen bij de snel voortbewegende ex* tremistisc.he beweging nooit ver g®« noeg is. Vooral onder en door het be*, wind van Z. E. is gebleken, hoe W9n* schelijk het is, dat de landvoogd bujU ten eenig politiek verband in het moe derland staat. Het financieel ever** wicht is echter hersteld en er is .een, einde gekomen aan de inflatie, niette* genstaande de velerlei vormen van te»! genwerking, hetgeen te danken is aad, den scheidenden landvoogd, die naatf; Indië kwam op een leeftijd, waarop azii dere hooge staatsdienaren reeds rust! vinden. WENKEN VOOR VEILIGHEID EK. VOLKSGEZONDHEID. 1 Voorkomen van verontreiniging vafi drinkwater. Laat nooit een slang, die verlxmd is aan een tapkraan der water leidh in het handwaschbakje of in den f steen hangen. Daardoor toch kunn in de riolen voorkomende witte wq pies in de kraan kruipen. Indien weer water wordt afgetapt, woir deze wormpjes meegenomen en zi| ontreinigen zoodoende het drinkwit GEZONDHEIDSEI FEUILLETON. Uit spannende dagen. (Een Vlaamsch verhaal). 71) Wisten z.ij wat gevaar her dreigt, zij zouden hun ontzenuwde lichamen deze korte rust niet gunnen. Hunne wreede vijanden waken en ziin ver hit op verdelging er moord; zij slui pen bij gansche cromroen door de nachtelijke duisternis en zoeken met bloedgierig ongedula naar de prooi, die hun ontsnapt Nauwelijks was de ramp, die de pa triotten voor Diest had getroffen, den Franschen Veldheeren met eenige bij zonderheden hekend geworden, of zij handen onmiddellijk maatregelen be raamd om er al het mogelijke voor deel uit te trekken. Terwijl een sterk Lgergedeelte bezit dér vesting nam, kregen de overige kolonnen. alsook de ruiterij, bevel om op staanden, voet in al de wegen, die naar Hasselt leidden, zich te verdeelen en door de duister nis vooruit te gaan tot den morgen. Aldus zou men de verstrooide boeren bij den eersten morgenschemer nog in volle verwarring kunnen verrassen en zonder moeite vernielen wat van hun leger mocht ontkomen zijn. Men moest jacht op hen maken als op wil de dieren en zonder genade alles neer sabelen, wat zich aanboodL- Volgens de onÜ/angene bevelen had den de mobiele kolonnen zich in ver schillende richtingen vooruitbegeven; evenwel, daar zij meer dan een uur na de vlucht der patriotten vertrokken waren, troffen zij er onderweg geen aan, dan hier en daar een gewonde, die niet verder, had kunnen gaan en klagend nevens de baan was nederge- vallen. Een bajonetsteek of een sabel houw kwam een einde aan het lijden dier ongelukkigen stellen en de Fransche soldaten vervorderden onge stoord hun weg. Twee uren zrn verloopen. De eerste morgenschemer begint het Oosten te verven, de dag nadert. Ofschoon alles nog met grijzen ne vel omhuld "blijft en zich slechts in twijfelachtige vormen voor het oog opdoet, toch hebben de patriotten hun vochtige slaapsteden reeds verlaten.. In de baan, die door het gehucht loopt en tusschen de verre velden wegschiet zitten honderden menschen geknield. Men zou zeggen, dat een Overste hem dus heeftg eschikt; want zii zijn bij gelederen in een diepe ko- lonne geschaard en keeren allen het gezicht naar dezelfde ziide des ge- huchts, waar het vendel der Walde- ghemsche bende zich verheft en het bloedroode kruis in den morgenwind ontrolt. Velen heffen de armen ten hemel en schijnen tot God om hulp te roe pen; eenigen laten de parelen van een rozenkrans door hum vingeren glijden, anderen zitten met evouwen handen en met hangend hooi, als verslonden in het plechtig gebet De meesten houde het geweer ia den arm of laten hettegen hun schou der rusten; de bajortten steken ho ven hun hoofden uit n. glinsteren he-, vig in het twijfelachtr licht van den wordenden dag. Rampzalige lieden!3un kleederen zijn gescheurd en me sliik overdekt; sommigenhebben ho'd of arm met bebloede doeken omwaden; allen zijn deerlijk gehavend: ble*. mef verwar de naren, met verbijsrde oogen, be vend van koude, vers'fd door de nachtelijke vochtigheids zoo moede loos, zoo droef, dat oj hun gelaat niets meer te bespeureils dan de bit terst wanhoop of de voj gelatenheid in het schrikkelijk lot, lat hun be schoren is. Zij weten het wel, daer geen uit komen aan kan zijn; daer voortaan in het vaderland geen Pats meer is, waar zij het matte hoof een oogen- blik kunnèn nederleggenZonder dat even spoedig een vijand<ike kogel hen dooden of wekken koe. Sterven is hun eenig uitzicht: steen. heden of morgenEn missëhiejs de dag die in het oosten zoo held opstijgt, de voorbode van aller verndng! Op het einde der baan. aarin de ongelukkigen geknield zittei staat 'n open stal. Van daaruit klip bijwij len de schelle galm eener beban bui gen de biddenden zich dtaDt telke nen zich met het kruis, of slaan zich herhaalde malen op de borst. De stal is gansch met menschen op gevuld, die insgelijks op het stroo, dat men over den bodem heeft gespreid, zitten neergeknield. Twee vrouwen he vinden zich tusschen de gewapende mannen; het.zijn de moeder van Bru no en Genoveva. Jan. zijn knecht en zijn meester Bruno zitten nevens de vrouwen. I11 het diepe van den stal staat een grijze leeraar, wiens stem en wiens handen van stramheid beven Hiij leest een gedeelte uit Gods Woord ter be moediging, vooraleer de benauwde schaar haar nachtelijke schuilplaats verlate. Somber en ontzettend is de plechtig heid. Niets stoort de doodsche stilte dan alleen het ootmoedig gebed des leeraars of het bijna onhoorbaar ge rucht van 'n gewonde. En. komt soms de scherpe klank der bel onverwachts door de duisternis boren, dan slaat haar sidderende toon elkeen met be nauwdheid en schrik. Wanneer de leeraar zich omkeert, dan valt de roode schijn der lantaarn op zijn bleek gelaat; ziin zilveren haar kroon glinstert; maar ziin we zenstrekken zijn zoodanig ontspannen zijn oogen staan zoo diep in hun duis tere holen, de rimpelen der afgeleefd heid en der smart mengen zich zoo akelig op zijn voorhoofd en wangen, dat hij voorkomt als een geest, uit het graf opgestaan om een somber dooden feest bij te wonen. Maar hoor, welk schrikkelijk &e rucht komt eensklaps de plechtige heid onderbreken? Honderd geweer#] schoten vereenigen zich tot een len donderslag en rollen in sehat< de galmen over het gehucht, terwifl kogels fluitend de lucht doorbon De jongeling bij den ingang sla een snijdenden schreeuw en stort troffen neder in zijn stralend blo „Te wapenI Te wapen!" huilde daarbuiten Bruno springt recht, het hert, zwasrö[ in de hoogte en roept in machÜBcfi galm: „Martelaars, opl Wreekt uw (iotHe Allen loopen in verwarring tulp den stal. Bruno ijlt tot ziin m omhelst haar met haast, legt lijks zijn bevende lippen op Geno va's voorhoofd, murmelt een VU vaarwel en roept tot den knecht, wijl hij een geweer grijpt. „Jan, gauw, mijn moeder va, weg. weg! Red hen; ik zal Vo u bidden, daarboven!Ah. nog zal ik mijn vader zien';" En. zonder nog een blik Op lijn mo^ der te durven slaan, die geknield ea met de armen opgeheven tot hen? voortkroop, als wilde zii. hem wedety houden, sprong de jor.g cling in de baan en liep tot de Waldeghemsche' schaar, welke reeds was vooruitgo trokken en een hevig vuur tegen den vijand, had begonnen. {Vjt ,'.t I'ct vuigdii

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5