Hoofdhuid NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1620 DAG-AGENDA. Zondag 5 September 's morgens tien uur en 's avonds half zeven „Jeruël", Middelstegracht 3. Samenk. Spreker de heer F. V. Schalkwijk van Amsterd. Woensdag 8 Sept., 'smiddags 4 uur, Café „Zomerlust", Stationsweg 55, Zang door 15 Vereènigingen en muziek^ Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en 'met Zondag 12 September a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt morgen waargeno men door Dr. Timmermans, Tel. $90. A.s. Zondag 5 Sept. zal de dienst van Dr. Starck worden waargenomen door Dr Hovens Greve. derde, vier vierde en twee voortgezet te vierde of totaal 16 klassen. Het onderwijs omvatte de vakken: Nederlandsche Taal, Rekenen. Meet kunde, Vormleer, Projectieleer. Hand- teekenen, Rechtlijnig teekenen. Projec tieteekenen, Vakteekenen en Hout-en Marmerschilderen, terwijl totaal per week 118 lesuren werden gegeven en 'in 't geheel 2164 teekeningen en 36 Hout- en Marmerstalen werden ge maakt. Bevorderd werden van de le naar de-2e kl/asse 34. voorw. 16. Niet gevorderd 10„ Van de 2e naar de 3e \lasse 34, vcórw. 9. niet bevorderd 12, van de 3e naar de 4e 27. voorw. 6, niet- bevorderd 12, van de 4e naar de (4e klasse voortgezet Vakteekenen en voortgezet Hout- en Marmerschilde ren werden 17 leerlingen bevorderd, voor meetkunde konden 13 leerlingen niet overgaan, terwijl 9 leerlingen niet in aanmerking konden komen voor bevordering. Hierna werd aan de navolgende leerlingen, het einddiploma uitgereikt Voor Vakteekenen aan Timmerlieden en Meetkunde: C. H. J. Bovenlander, W. van Dorf, N. Jtwestroo, C. M. Mid delkoop en Th. van Wieringen. Vakteekenen aan Machinebankwer kers in Meetkunde: A. P. Dorst, A. H. Komiberg en j. van Hoven. Vergeet nooit, aldus de voorzitter, «leerling van deze school geweest te zijn en zong steeds, dat wij er trotsch op kunnen blijven, dat gii dat eenmaal i waart. v Nog rest mij, aldus spr. onzen Di recteur, leeraren en concierge, dank te zeggen voor hunne toewijding, terwijl ik u nog kan mededeelen. dat het 1 Oct. &.s. 25 jaren geleden zal zijn, dat onze onderwijsinrichting werd opge richt, waarvan de heer C. van Heus- den, eerst als leei*aar en daarna als Directeur 20 jaar heeft medegemaakt. En nu verzoek ik u met mij het Werk van onze leerlingen te willen gaan bezichtigen; ik verklaar deze vergadering voor gesloten en open daarmede de tentoonstelling. In schrijwing van leerlingen v. d. cursus 1 October 192631 Maart 1927. Maandag 6 September, Dinsdag 7 Sept. Woensdag 8 Sept. telk£hs des avonds van 7Ya9 uur in het bonds- gebouw, Steenschuur 15, alhier. Oude leerlingen moeten zich opnieuw aanmelden. Het doodelijk' ongeluk aan de Haar lemmerstraat. Maandag a.s. zal voor het Kanton gerecht alhier worden behandeld de zaak betreffende het doodeliik onge luk op de Haarlemmerstraat voor den winkel van de fa. Biesiot. waarbij het 8-jarig knaapje G. S. doordat de tram in aanraking kwam met een hand wagen, om het leven kwam. Gedag vaard zijn la de trambestuurder der H.T.M. A. d© K, Hem is ten laste ge legd overtreding van art. 38 der po litieverordening op het rijden, nl. dat hij, als bestuurder van een tramtrein der H.T.M. heeft nagelaten, toen de trambaan ter hoogte van den winkel 'der fa. Biesiot aan de Haarlemmerstr. niet vrij was, de wagens van die tram trein geheel te doen stilhouden en 2e. C. J. H. dat hij als bestuurder van een handwagen, dezen onbeheerd op den openbaren weg heeft laten staan. Het Leidsche Volkshuis. i Het programma voor de in het na derend seizoen door het Leidsche •Volkshuis te geven cursussen is weer verschenen. Deze arbeid strekt zich uit over. vijf af deelingen, n.l. voor kin deren, voor jongens en meisjes (weef- club, kantklossen, zangkoor, zaagclub teekenclub, gymnastiek, mandoline club, lees-, en ontwikkelingsciub, kunstbeschouwing, muziekgeschiede nis bibliotheek enz.) talen; alg. Ont wikkeling), cursussen, voordrachten, muziek uitvoeringen, tentoonstellingen mnseumhezoek. Het programma bevat voorts mede delingen omtrent rechtskundig ad- Ties, de buitenhuizen „De Vonk" te /Noordwijkerhout en „Hoorneboeg" te Hilversum en het jongenskamp. Herwonnen Levenskracht. De R. K. Vereeniging van dezen naam houdt dezer dagen in de Stads gehoorzaal een tentoonstelling, geheel gewüd aan de bestrijding van de Tu berculose. Hedenmiddag werd de ten toonstelling geopend, waarbij de bur gemeester. Lhr. de Giiselaar 't woord t voerde. Het bestuur van de Roomsch-Katho lieke Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskr." verzocht mij, aldus spr. deze reizende tentoonstelling op het gebied van tu berculose en Volksgezondheid te. wil len openen. En ik doe dat gaarne omdat deze RECLAME.. Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aan neemt om er des morgens een weinig PU ROL doorheen te wrijven vereeniging gedurende haar 12 Y* -jarig bestaan, zeer veel heeft gedaan ten opzichte van de tuberculosebestrijding Ik noem slechts: *de uitzending van pl.m. 1500 patiënten, den l>ouw van het Sanatroium „Berg en Bosch' te Apeldoorn, onder de kundige leiding van Dr. Bronkhorst, de zoogenaamde gang der patiënten van het Sanatori um naar,het werkzame leven. Intusschen, hoe schoon dit alles mo ge zijn, uw bestuur heeft niet vergeten het bekende woord: „Voorkomen is beter dan genezéh." En dit mooie woord wil uw bestuur nu in practijk brengen door het orga- niseeren van detze tentoonstelling. Het wil u laten zien het ontstaan der tuberculose, d'en loop van het ziek teproces en de treurige gevolgen van deze gevreesde ziekte. Maar het wil u ook laten zien op welke wijze de ziekte en hare ver spreiding kan worden voorkomen. En dan noem ik u in de allereerste plaats: het bevorderen van de meest mogelijke reinheid, vérder de zorg voor een goede frissche woning en het zoo mogelijk geven van een afzon derlijk vertrek aan verdachte of aan getaste personen. En z;oo zijn er nog veel meer voorzorgsmaatregelen, die uw medicus u beter zal kunnen aan geven dan ik. "Maar hierop moet ik vooral uw aan dacht vestigen, dat deze tentoonstel ling voor u absoluut geen nut zal heb ben, indien gij er geen leering uitput, indien niet tot u doordringt het besef, dat niet de Vereeniging alleen, maar dat wij allen geroepen zijn om, ieder in eigen huis en eigen kring, mede te werken aan de bestrijding van de tuberculose. In de hoop, dat deze tentoonstelling een druk bezoek moge hebben en dat zij het groote nut zal afwerpen, dat- van haar verwacht wordt, verklaar ijc de Reizende Tubereulose-tentoonstel- ling voor geopend. (Applaus). De voorzitter van het tentoonstoi- lingscomité dankte den burgemeester^ voor de gesproken woorden en gaf daarna leiding aan de algemeene bc- 'Zichtisqng, waaraan druk werd deel genomen. Wij hebben op het gebied der t.b.c. bestrijding hier gelukkig al heel wat kunnen leer en, ook door tentoonstel lingen als deze, maar w*at men moge lijk de eerste malen over het hoofd ziet, treft soms bii een herhaald be zoek wèl de aandacht, en omdat het een arbeid betreft, die krachtig moet worden gesteund, hopen- we dat deze tentoonstelling door een druk bezoek zdl kunnen strekken tot heil- van de t.b.c. lijders, wie zij ook zijn. Dahlia-week. Dat de winkelstand in dezen tijd van malhise niet stil zit haar artike len naar voren te brengen, blijkt wel, dat het wakkere Bestuur v. debuurt- commissie „Centrum-belang" (Nieuwe Rijn-Botermarkt-Vischmarkt), welke Verleden jaar een reeds zoo schitte rend geslaagde winkelweek heeft ge organiseerd, reeds weer bii hare le den met een nieuw plan naar voren is gekomen op de 1.1. gehouden leden vergadering en wel tot het houden van een „Dahlia-week" van Vrijdag 10 •Sept. tot Zaterdag 18 Sept. a.s. en waarop al de aanwezige leden zich spontaan opgaven tot deelname. Wij behoeven slechts terug te den ken aan de vorige winkelweek, om overtuigd te wezen van dezen opzet. Het belooft dan ook weer voor het Leidsche winkelend publiek een rus tig wandelen langs de schitterende étalage's te worden. De etalage-lich ten zullen blijven branden tot des avonds 10 uur. Wij wenschen de Centrumbewoners veel succes met hun streven en ver zoeken u vooral goed de advertenties te lezen volgende week. Cokesverstrekking aan werkloozcn. De Leidsche Bestuurdersbond heeft zich met een adres gewend tot deni Gemeenteraad, waarin wordt verzocht,, voor de werklooze arbeiders voor het tijdvak van 15 October tot 15 April' of zooveel' langer als de weersgesteld heid zulks vordert, 1 H.L. cokes per. week beschikbaar te stellen in plaats! van een Va H.L., zooals 'dat tot dus ver het geval was. Zij grondt dit verzoek hierop, 'dat dei lage uitkeeringen het den arbeiders niet mogelijk maakt, de andere 1/2! H.L. er bij te koopen. Kerkconcerfen A. Noordewier Reddingius. 'Alvorens naar Amerika te vertrek-' ken zullen met meewerking van de or- fanisten Ant. v. d. Horst, iW- de ries, en C. de Wplf, Mevrouw A.- NoordewierReddingius, zang en*M. Noordewier Jr., 'fluit van "het concert- febouW-orkest in eenige steden een! [erkconoért geven, n.r. 'Arnhem 13, Brielle 15, Leiden 17, Nijmegen 20 en Groningen 21 September. Het programma bevat o.a. 'dei vol gende werken: Bach, Phantasie en 'fu ga in o. kl. t. orgel; J. S. Bach, Aria' uit cantate 146 (zang met obl. fluit) H. Schütz, Geistliches concert, (zang); H. Büsser, Vieille chanson, fluit; C„ van Rennes, Als de Ziele luistert; B. van den Sigtenhorst Meyer, Twee geesi telijke liederen op tekstien van Jan Luyken, zang; Brahms, Drei Choral- variaties (orgel)G. F. Handel, aussq (zang Purcel, When I amlaid in aerth; enj verder Iersche en Engelsche Hymen. Naar wij vernemeij. zal de N.V. Stoom- Zeep- Eau de Cologne- en Parfumeriefabriek voorheen Sanders en Co. Levendiaal 30, op 29 September 75 jaar bestaan. Mr. E. Schotman, referendaris ten stadhudze alhier en benoemd tot secretaris der stad Leeuwarden, zal in de zitting van 14 dezer in den ge meenteraad aldaar als zoodanig wor de geïnstalleerd. Gistermorgen heeft op-den Hoo- gewoerd, ter hoogte van de Rijnstr. een ernstige aanrijding plaats gehad. Waarschijnlijk doprdat de bestuurder van een passeerende traan verzuimde signalen te geven, reed een meelwa- gen van de fa. Bots te ver door en werd deze door de tram gegrepen. Het paard, dat voor den wagen stond, werd op het trottoir geworpen, terwijl bet lemoen en de treeplank van den (wagen werden vernield. Ook hier kwam het ongeluk niet alleen, want toen het paard overein kwam. stootte het lemoen in de winkelruit van den slager K. 'die zoodoende voor 80 a 90 gulden werd benadeeld. BINNENLAND. Fiinses Juliana luistervink van den H.D.O. De Luistergids deelt mede. dat Prin ses Juliana eigener beweging aan den H.D.O. een bedrag heeft doen toeko men voor den omroeparbeid en der halve als luistervink is ingeschreven. Het visum voor Portugal afgeschaft. De minister van Buitenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat Ne derlandsche onderdanen, die zich naar Portugal wenschen te begeven, van 1 October a.s. voor toelating daar te lande geen Portugeesch visum meer behoeven. Omgekeerd zijn van genoem den datum af P.prtugeesche onderda nen, die zich naar Nederland wen schen te hegeven, terzake van hun toelating hier te lande vrijgesteld van het verplichte bezit van een Neder- landsch pasvisum. Mr. de Jong 25 jaar raadslid. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat mr. A. de Jong, de tegenwoordige wethouder van Plaatselijke Werken, zijn intrede deed in den Rotterdam- 3phen raad. Op 17 Juli 1901 werd bij tegelijk met Jhr. mr. D. J. de Geer, thans minister-president in district II voor de A.R. partij voor het eerst tot raadslid gekozen. In '20 werd de heer De Jong benoemd tot wethouder en als zoodanig heeft hij veel groote plan nen, die voor Rotterdam Van groote beteekenis waren, verdedigd. Mr. de Jong heeft verzocht, in ver hand met treurige familie-omstandig heden, het jubileum onopgemerkt te laten voorbijgaan. Door uitstedigkeid heeft hij zich aan alle hulde onttrok ken. De reohtsche raadsclüb en ver schillende reohitsche kiesverenigin gen hebben mr. De Jong als herinne ring een ets van Aars Bijl, voorstel lende een Rotterdamsch riviergezicht, aangeboden. Ds heer H. Goliju. De heer H. Colijn is gisteravond per nachttrein naar Leipzig vertrok ken, om Maandag van daar door te reizen naar Boedapest, waar hij in den loop der volgende week het woord zal voeren bij de opening der Chris telijke school aldaar. Tijdens het verblijf in Hongarije zal de heer Colijn ook nog een paar maal een redevoering houden over „Calvi- nsme en Staatkunde." De terugkeer in ons land zal onge veer den 25en dezer maand plaats vinden. Ministerieel bezoek aan het Land van Maas en Waal. De Ministers de Geer en Kan bezoch ten gisteren het land van Maas en 'Waal, dat in den afgeloopen winter door den watersnood is geteisterd. De Commissaris der Koningin in Gelderland, Baron van Heemstra, zoo mede de heeren W. de Vlugt, eere voorzitter, Walraven Boissevain, voor zitter, en Gerritsen, secretaris van het Algemeen Watersnoodcomité, verge zelden de Ministers. Het Haringvscheiij-bedrijf. Ingesteld is een commissie, aan wel ke wordt opgedragen 'n onderzoek in te stellen omtrent de vraag, aan wel ke oorzaken de ongunstige toestand van het haringvisscherijbedrijf moet worden toegeschreven en of, en zoo ja, in hoeverre, maatregelen van over heidswege dienen te worden getroffen, welke zouden kunnen leiden tot ver betering in den ongunstigen toestand van dat bedrijf en voorts omtrent de uitkomsten van dat onderzoek verslag uit te brengen. In deze commissie zijn benoemd-tot lid en voorzitter de heer dr. H. J. Lo- vink, te Alphen a. d. Rijn; tot leden de heeren: G. van der Burg Gzn. te Vlaardingen; C. Cramer, te Schevenin gen; W. Drop, te Ginniken: L. J. van Geldersen, voorzitter van de Reeders- vereeniging voor de Ned. Haringvis- scberij, te 's-Gravenhage; Th. Haas noot, bestuurslid van die Reedersver- eeniging, te Katwijk aan Zee; dr. B. J. C. te Hennerie Jzn. bacterioloog bij de Rijksseruminrichting te Rotterd.; C. v. d. Heuvel, te Nieuw-Vennep; J. Hoogerwerf, vertegenwoordiger van de arbeidersorganisaties in het vis- scherijbedrijf te Vlaardingen; W. J. Janssens, inspecteur der visscherijen te Amsterdam; G. W. Kampschoër, te Monster; J. F. Klercq, bestuurslid van de Vereen, v. Reeders van Visschers- vaartuigen te IJmuiden, te Haarlem; mr. H. J. Knottenbelt, te Rotterdam; J. J. de Niet, voorzitter van de Ree- dersvereen. „Scheveningen" te Sche- veningen; W. Richter Uitdenbogaard, onder-voorzitter van de Reedersveree- niging voor de Ned. Haringvisscherij te Maassluis; A. Storm, schipper te Vlaardingen, en dr. J. J. Pesoh, hoofd van de afd. Zeevisseherii van 't Rijks instituut voor biologisch visscherij- onderzoek te 's-Gravenhage en tot se- cretars de heer G. C. Groen, hoofdcom mies aan de afd. Visscherijen van het Dept. van Binnenl. Zaken en Land bouw te 's-Gravenihage. Bepaald is, dat de commissie be voegd is, in afwachting van het uit te brengen verslag, voorstellen te doen omtrent bepaalde onderwerpen van urgenten aard en dat de leden de be voegdheid hebben van hun van het iadvies der meerderheid afwijkende zienswijze bij afzonderlijke nota te doen blijken. De flP. C. Hooft" te Southampton. Da „P. C. Hooft" deed nu op haar eerste reis naar Indië Southampton aan en de Engelsche bladen zijn vol lof over het fraaie 9dhip. De „Times" schrijft o.a.: „Allen, die den stoomer bezochten, (waren zeer onder den indruk van de inrichting en constructie, welke heide een grooten vooruitgang beduiden voor d'e schepen, die op zoo deugde lijke wijze de verbinding met Neder- landsch-Indië onderhielden." Visschen met de zegen. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft bepaald, dat de gesloten tijd voor het visschen met de vischzegen •in het Meppelerdiiep, de- Drentsche hoofdvaart, de Dedemsvaart met het Licihtmiskanaal, de Orverijsseïsche Vecht met uitzondering van de daar langs' gelegen kolken en andere wa teren, het Nieuwe Diep. de Nieuwe Meer, het Amstel-Drechtkanaal, het Braassemermeer, de Kaagpiassen, den Westpias en Binnendijksche water van Aalsmeer en de Zoute Gracht te Naar den, in 1926 zal eindigen op 6 dezer. Dreigend conflict in de Cartonindnstrie (Er dreigt een conflict in de Car- tonf abri eken in de provincie Gronin gen. Er zijn daar zestien'fabrieken. In een samenkomst van afgevaardig den van werkgevers en -nemers werd 'door den Voorzitter der werkgevers organisatie medegedeeld, dat over loonsverhooging niets kon worden be sproken. De hoofdbesturen der werknemers adviseeren nu op 9 September a.s. een staking te doen ingaan, over welk! voorstel' a.s. Zaterdag en Zondagdoor de personeelen der zestien fabrieken zal' worden beslist. Nader meldt men ons, dat de com missie uit de "betrokken fabrikanten aan de samenwerkende organisaties, beeft voorgesteld het geschil aan del uitspraak van den Rijksbemiddelaan te onderwerpen en 'dat deze uitspraak! bindend zal' zijn voor beide partijen. Ter verduidelijking moge dienen,, !dat de fabrikanten hun oorspronket- lijken eisch inzake verlaging der lóo- nen met f 1.50 per we$k hebben inge trokken en aan de beöturen der orga nisaties hebben Voorgesteld op dé. oa sis van de bestaande loonen het col- le^tiel contract te verlengen. Dit voor stel is door genoemde besturen af gen wezen. Geméentelijke Aankondigingen RECLAME. -item MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten.75 ct Bij Apoth. en Drogisten BUITENLAND. DE VOLKENBOND. Dultschland's opneming. De opneming van Duitschlancl in den Volkenbond is thans vastgesteld op Vrijdag 10 September. Onmiddeliik daarop zal Duitschland den permanen ten zetel in den volkenbo nasraad offi cieel bezetten. Dit zal Vrijdagavond of Zaterdagmorgen geschieden. De Ministrial Direktor Gaus is on middellijk naar Berlijn vertrokken waar bij hedenmiddag rapport zal uit brengen. De Parijsche gezakt Von Hoesch is niet zooals hij oorspronkelijk voorne mens was naar Berlijn vertrokken dochzal eenige dagen te Chamonix .doorbrengen om Maandag naar Parijs te vertrekken. De bonding van Spanje, Naar gemeld wordt zal De Palaclos, die Spanje in de Volkenbondscom missie voor de reorganisatie van den Volkenbonsraad vertegenwoordigd heeft, heden Genêve Veriaten. Daar de zitting der commissie ge heel ten einde is gebracht behoeft dit vertrek nog niet te heteekenen, dat Spanje reeds besloten zou zijn, zich uit den Volkenbond terug te trekken of althans voor het Volkeijbondswerk geen belangstelling meer te gevoelen. Aan den anderen kant vergete men echter niet, dat als er gegrond uitzicht op toegeven van Spanje bestond De Palacios waarschijnlijk nog we! even te Genève zou zijn gebleven, daar hij Spanje ook steeds in de algemeene Vol kenbondsvergadering heeft vertegen- woordigd. Men zal zich dus wel niet al te zeer vergissen, wanneer men het op zich zelf begrijpelijk vertrek van De Palacios toch opvat als een voorbode van een Spaan9che verklaring, dat dit land, ook al zal 't niet, zooals Brazilië, Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat G. v. d. Zwet, le Leiden, e>n ver zoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol vrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Kort Rapen burg No. 10. Leiden, 3 September 1926. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat J. Diks te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van ver lof voor den verkoop van alcoholhou-, denden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Breestraat No. 31. Leiden, 3 September 1926. I N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. j VAN STRIJEN, Secretaris. geheel uit den Volkenbond weg, toch geen belangstelling voor den bond meer heeft en dat Spanje, zooals Argen tinië in 1920 heeft besloten, niet langer actief aan het Volkenbondswerk zal deelnemen. HET BRFTSCHE MZJNCONFLICT. Een grondslag voor onderhandeling. Cook, de scretaris van den mijnwer- kersbond, heeft een brief aan Chur chill geschreven, waarin hij hem ver zoekt, een conferentie van mijneige naars en mijnwerkers bijeen te roepen en bij te wonen. Hij zegt, dat hij be reid, is, onderhandelingen te beginnen over een nieuwe nationale overeen-' komst ter vermindering van de ar beidskosten, om aan de dringende noo- den van'de industrie tegemoet te ko-1 men. Een regeeringsmommuniqué zegt, dat deze brief een voldoende grondslhg vormt om haar te rechtvaardigen den; eigenaars te verzoeken, de onderhan delingen te hervatten en dat zij hun dit heeft meegedeeld. BELGIë's FINANCIEEL HERSTEL, j Verklaring der regeeriug. In een verklaring aan de pers zegt de regeering: „Hét land heeft onzen oproep ten volle beantwoord. De moeilijke taak van het financieel herstel is vervuld. Er blijven nog moeilijkheden te over winnen, maar om ze te boven te komen zal geen enkel nieuw offer van de be volking'geëischt worden. De steun uit Ruslan'd. Volgens de Engelsche „Star" hebben organisatie van Russische communis tische arbeiders, die tegen het huidige Russische regime in oppositie zijn, een schrijven gericht tot het algemeen be stuur van het congres der Britsche ar beiders-federatie, waarin zij protestee ren tegen het zenden van Russische hulp aan de Engelsche mijnwerkers. In het protest zeggen zij, daé een Rus sisch arbeider slechts f 54 per maand verdient, waarvan hij dan nog tien pet. moet afstaan voor diverse door de sov jets gestichte politieke organisaties. Het geld, dat aftus naar de Britse he mijnwerkers is gestuurd, is afkomstig van uitgehongerde Russische gezinnen, waarvan 90 pet. tengevolge van de slechte salarissen en van de verdruk king waaraan zij ten prooi zijn, zich in een allerdroevigsten gezondheidstoe stand bevinden. Wat gebeurt er in Spanje. Op een telegrafisch verzoek aan den Spaanschen minister-president Primo de Rivera om nadere inlichtingen over den toestand in Spanje, waaromtrent sensationeelgeruchten de ronde ble ven doen, ontving de „Tel." van den premier het volgende antwoord* „De toestand in Spanje is volkomen normaal. De koning en vele ministers brengen rustig hun vacantia door bui ten Madrid. De telegrafischs verbin ding was zeer korten tijd verbroken ten gevolge van de weersomstandighe den. Mijnontploffing in de Ver. Staten. In een mijn te Tamoka (Oklohama) had een ontploffing plaats. Juiste berichten omtrent liet aantal bedolven mijnwerkers zijn nog niet ontvangen, maar gewoonlijk werken er meer dan tweehonderd man. Eenige mijnwerkers, die tijdens de ontploffing in de mijn waren, ontsnap ten en redders met natte sponsen voor den mond haalden er eenige anderen uit, waarvan er verscheidene ernstige brandwonden hadden. Men vreest, dat degenen, die nog in de mijn zijn, zullen omkqmen. Overbevolking in de Oekrajine. I De overbevolking op het platteland in de Oekrajine baart den autoriteiten veel ?org. De „Prwada" brengt in het b'ad van 20 Augustus de volgende nieuwe be-1 richten over deze overbevolking. ol- gens een voorloopige berekening zijn er in de Oekrajine meer dan 300.000 boerengezinnen (d.i. dus pl.m. 1H, millioen zielen), die geen bestaan meer kunnen vinden en naar minder be volkte streken moeten verhuizen. Verleden jaar zijn zeer vele boeren van het Centrum van de Oekrajine ver huisd naar het Zuiden, waar toen nog een aanzienlijk bodem-fond3 voor ko lonisatie-doeleinden bestond. Nu zijn; daar alle vrije akkers reeds bezüt. Met het oog daarop is de vraag ge rezen over de kolonisatie van Oekrajine sche hoeren op vrije gronden van d£ Unie aan de \Volga, in Siberië, in het land van den,Oeral, in Noord-Kauka- sië enz.) Volgens de mededeelingen van den volkscommissaris van landbouw van

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2