DE BLADEN ZEGGEt). NIEUWE LE1DSCHE COURANT VAN VRIJDAG 3 SEPTEMBER f928 TWEEDE BLAD. verambtenaarde Nederland". In het „Vad." concludeert de heer Ferdok, voorzitter van de centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst o.a.: U ambtenaar wordt het slachtoffer van de sociale wetgeving en de meer dere staatsbemoeiing. Het korps wordt te grQot. Na den oorlog is het aantal Rijks ambtenaren gestegen van 30075 tot 42860 mannenjke en van 3358 tot 6211 vrouwelijke ambtenaren, ü.i. een totale vermeerdering van 7138 of 18 pet. toen in 1914 de oorlog uitbrak, be stond het Isederlanusche ambtenaren corps uit 31477 mannelijke en 1831 vrouwelijke, totaal 34308 ambtenaren. In 1921 was dit cori-s gestadig aan gegroeid tot 42360 mannelijke en 6211 vrouwelijke landsdienaren, totaal 48571 Fe toeneming bedraagt dus 15263 of ruim 41 pet, dus bijna de helft. De heer Ferdok rekent verder uit, dat deze vermeerdering van 15263 amb tenaren, tegen een gemiddeld salaris van f.2000, de schatkist jaarlijks komt op een bedrag van 30 mulioen gulden. Wij zouden aan deze becijfering toe kunnen voegen,dat het ergste is, ebt deze f 30 millioen moet worden op gebracht door oelastingbetalers, en© vcor het overgroot© deel een veel ge ringer gemiddeld salaris elan f 2000 hebben, en dat bijgevolg niet de amb tenaar, doch de arbeider en de midden stander, het slachtoffer wordt van de greote uitbreiding van het ambtenaren corps. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomeift Naar ZettenAn deist, J. A. van Nie, te Moercapelle. Bedankt: Voor Zegveld (bil Woerden), J. A. van Nie te Moercapelle.- GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Scheonrewoerd, G. iVeenendaal te Anierongen. Bevestiging. Afscheid en Intrede. Ds. D. C. S t e m p v 00r t beeft bij de Vrije Gbref. Gemeente te Rotterdam Zondag intrede gedaan met een predi cate over 2 Cor. 47. Met een predicate over Jes. 10 vers 1, beeft Zondag Ds. J. Dekk er H z n. intrede gedaan bj de Geref. Kerk van Lexmond. Ds. H. M. E. Bremer heeft Zon dag met een predicate over Matth. 17 vers 8 afscheid genomen van de Ned. (Herv. Gem. te Breskens. Ds. P. S i e m e 1 i ni k zal D. V. to October van de Ned. Herv. Gem. te Burum afscheid nemen en 17 Oct. intrede doen te Gasselternjjeveen. Bevestger Ds. J. J. Knap van Gro ningen. Beroepbaar. Door onderscheiden Prov. Kerkbe sturen zjn na de examinate tot de (Evangeliebediening in de Ned.' Herv. Kerk toegelaten ae heeren: J. H. Stel- ma te Utrecht, W. F. H. Terbraak te (Eibergen en J. L. de Wolf te Drie bergen. De heer Johs. den Boer, Tbeol. cand. te Zwartsluis, beroepen pred. der Geref. Kerk te Brouwershaven, deed met goed gevolg bet peremptoir exa men voor de classis Zierikzee en werd toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. Ds. H. van Woudenberg Hamstra f Woensdag is te Zutphen in den ouder dom van bjna 89 jaar overleden Ds. B. van Woudenberg Hamstra, em. pred. van Oyen (N. Br.). Na in 1861 in de provincie Gelder land toegelaten te zjn tot cand. t. d. H. Dienst, stond Ds. van W. H. achter eenvolgens te Molenaarsgraaf van 1863 1871, te Ingen van 18711874, en te Oyen van 18741923, waar hij op 68-iarigen leeftpd bet predikambt neer legde. Van de 49 jaren, dat Ds. v. W. H. predikant te Oyen was, was hij meer aan 40 jaren scriba-quaestor van. bet FEUILLETON. Uit spannende dagen. (Een Vlaamsch verhaal). 67) Een dof gemor van spijt en beklem de woede ontstond onder dè kapi teins. doch niemand antwoordde rechtstreeks op des Generaals vraag. Bruno, met de armen op de borst gekruist, stond te beven, als had de koorts hem aangegrepen. „Mijn eigen hart zegt mij, hoe pijn lijk 11 het gevoel onzer onmacht moet zijn.!.'' zuch'ite de Generaal. „Hadden wij slechts eenige kanonnen, mis schien ware er nog eenige kans om tijd te winnen en op onderstand te wachten Bruno deed een stap vooruit en sprak met een stem. die van hevige ontroering getuigde: „Kanomen Generaal? Er staan tier. kanon-.-n op d. Allerheiligenberg. De ze batterij beheerscht de gansche stad; zij spuwt sedert dezen morgen vernieling en dood over ons; zij is de sleiitel van de macht onzer vijanden. Welnu, dragen onze geweren niet ver genoeg, laat ons tot den vijand loopen en hem zoo nader komen, dat onze bajonet'on lang genoeg worden tot dr wraak Indien wij durven zijn, wai wij Vi'i vier dagen nog wnren. dan classicaal bestuur van 's Bosch en se cretaris van het college van toezicht op de kerkelijke goederen en fondsen in de provincie Noord Brabant Gedurende de drie laatste jaren van z^jn verblijf te Oyen was hij praeses van het classicaal bestuur van 's Bosch. Ook was het geldelijk beheer van de classical© weduwenbeurs van 's Bosch vele jaren aan zjjn handen toevertrouwd Ds. v. W. H. was als goed kenner van de reglementen van de Ned. Herv. Kerk gedurende al dien tijd, dat hri in Noord Brabant verbleef, voor velen de vraagbaak, waar het kerkelijke kwes ties gold. De Koningin erkende zijn groote ver diensten voor de Ned. Herv. Kerk, door hem te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Zaterdag zal zijn stoffelijk- overschot in het familiegraf te Oyen (N. Br.) worden bijgezet. De Synode te Assen. Te hah twaali wera de openbare] zitting weer geopend. Prot. Hoekstra stelde namens do Kerkrechterlijke com] missie voor, dat het moderamen zall publiceeren dat na Zaterdag 4 Sep tember geen ingekomen stu ken meer in behandcung zullen worden geno men; de commissie oordeelt namelijk! dat een termijn moet worden aange nomen eai dat anders aan het werla geen einde komt. Ouderling P. K. Dam amendeerde] dit voorstel door de toevoeging: tenzijl de Synode anders wenschehjk oordeelt! Op voorstel van den voorzitter werd besloten in het algemeen de termijn» op 4 September a.s. te sluitjefn. Prof. Dr. Hoekstra bracht daarna] het rapport uit de Kerkrechtelijke com missie over. Het rapport der commissie van ad vies der Synode, onderdeel van hetl rapport werd achtereenvolgens goed gekeurd, behalve het onderdeel inzake) Dr. Koppenaal, waarbij ouderlingj Brandsma aanteekeming verzocht dat hij hier tegen is, omdat hij1 op heit standpunt staat, dat op deze Synode geen gravamina kunnen worden be handeld. De commissie resumeerend, stelde de Synode voor te besluiten: „De Synode met dankbaarheid ver vuld voor den veelvuldigen en gewich- tigen arbeid door de commissie van] advies verricht, besluit haar handet lingen goed te keuren, haar dedhargei te verleenen en het rapport van dei 'commissie van advies in de acta den Synode op te nemen. Conform dit voorstel werd besloten. Wij komen op de mededeeling vanl dit rapport nader terug. Na een korte toespraak van den Voorzitter werd de openbare zittingl •tte ruim 12 uur verdaagd tot 2 uur. Een hieuw bezwaarschrift. Naar wii vernemen is doer den heer Mr. P. G. Knibbe. van wiens hand reeds ee ntweetal brochures verschenen, ge steld: „Een ban in onze Kerken" en „Het Dogmatisch-Exegetisch Rapport in zijn tweeërlei conclpsies", bij de thans weder te Assen vergaderde Synode der Geref. Kerken een bezwaarschrift in gediend. De heer Knibbe verzoekt aan de Sy node de aanhangig gemaakte zaken te beslissen overeenkomstig dè oorspron kelijke conclusies dèr Synodale rappor ten. Tevens geeft hij in overweging om, wanneer het practisch niet mogelgk zou zqn, de reeds gevallen beslissing on middellijk ongedaan te maken en een nieuwe beslissing te; nemen overeen komstig de door hem geschetste betee- kenis van het onderteekeningsformulier, deuutaten te benoemen, welke op een volgende svnode van advies kunnen die nen over de houding, die moet worden aangenomen tegen de afgescheurd^ Ker ken. Voorts dringt hij nog aan op het houden^ van openbare vergaderingen. Het is voornamelijk de \viize, waarop door de synode in de procedure Geel kerken is gehandeld, die b\i den heer K. bezwaar ontmoet. Hij acht deze niet in overeenstemming met het Gerefor meerd Kerkrecht, inzonderheid zooals dit is vastgelegd in .het onderteekenings formulier. Ter toelichting zegt hij: het schijnt mij toe, dat het eischen van onderteekening §ener ver klaring, eenzijdig door een kerkeraad zullen wij de kanonnen op den Aller heiligenberg "aan halen „Ja, ja, hij heeft gelijk!" riepen de aanhoorders. „Winnen of bezwijken, wij moeten strijden: de werkeloosheid vermoordt ons!" „Het is een gevaarlijke onderne ming" bemerkte de Generaal. „Daar toe is veel moed en onverschrokken heid noodig. Ik twijfel in den toe stand, waarin wij ons bevinden, of on ze mannen wel met de vereischte ver metelheid een bijna zekeren dood zou den tegemoet loopen. De minste aar zeling ware ons aller verlies." „Generaal!" riep Bruno met beklem de verontwaardiging, „de voorzichtig heid kan in zekere omstandigheden meer kwaad doen dan de lafheid. Waarom twijfelt gij aan onzen moed? Hebben wij, sedert gij het bevel over ons voert, u het recht gegeven om on ze dapperheid te verdenken? Hoe zou den wij den dood vreezen. daar hij toch het lot moet zijn van allen, die overblijven na de nederlaag? Ik be ticht u niet; maar voorwaar, gij hebt u bedrogen. Hadden wij van het be gin der belegering de naderende ko- lonnen één voor éen aangevallen en verslagen, nooit were 't den Fransch- man mogelijk geworden ons zoo nauw in te sluiten. Nu is het kwaad ge schied; maar wie weet, of wij door een stoute poging de kans niet doen keeren? Terwijl onze mannen wanho pig staan te wachten, zal het geluk of meerdere vergadering opgesteld, on rechtmatig is, omdat men in dat geval meer eischt, dan het onderteekenings- formulier toestaat te eischen. Slechts van de belijdenis wordt onder teekening ^gevraagd, zooals in 1619 on derteekening gevraagd werd van de vijf artikelen tegen de Remonstranten. Echter is uitdrukkelijk ontkend, dat het hier een uitbreiding der belijdenis betreft. Een Synodale uitspraak "is en blijft, hoezeer men ook moge meenen, dat ze direct op de belijdenis is ge grond, iets anders dan de belijdenis zelf". v Voorts heeft hij bezwaar tegen de woorden: „zonder voorbehoud aanvaar den" in de aan predikanten voorgelegde verklaring. Daarvan zegt hij: „Nog een ander punt vraagt in ver band met het onderteekeningsformulier speciale aandacht en wel den eisch om persoonlijk „zonder eenig voorbehoud" eene Synodale uitspraak te aanvaarden. Zelfs van onze belijdenisschriften wordt zulks niet ten allen tijde gevraagd. Het onderteekeningsformulier geeft duidelijk te verstaan, dat het mogelijk en toelaatbaar is, dat een predikant „eenig bedenken of ander gevoelen te gen de voorzeide leer of eenig punt der- zelve krijgt en dat men zulks noch openlijk, noch heimelijk voorstelt, drijft, predikt of schrijft". Slechts wanneer predikanten deze leer zouden willen verkondigen, zijn zij ge bonden dit voorai den kerkeraad of meerdere vergadering te openbaren. Onze nuchtere vaderen, niet spoedig uit hun evenwicht, maar vol vertrouwen in de kracht van ons Gereformeerd ge loof. hebben deze psychologisch zoo juis te bepalingen vastgesteld, vooral ook om de rechtspositie onzer predikanten in gevallen als het onderhavige te waar •borgen. Uwe synode zal gaarne willen toe stemmen, dat zp als meerdere vergade ring, dit door onze Kerken zelf vast- festelde recht onzer predikanten nooit rachteloos mag maken. Daar moet nog aan toegevoegd^ wor den, dat in onze kerken, zoo b.v. in de Geref. Kerk te Rotterdam, officieel ge noegen is genomen met een verklaring, waarin van „zonder eenig voorbehoud aanvaarden" geen sprake was, zoodat de tweeërlei maat en tweeërlei weegsteen daarmede in onze kerken hun intrede hebben gedaan en dat nota bene bp een vraagstuk, hetwelk door Uwe Sy node geacht wordt te zijn een kwestie van gelcoj of ongeloof". Hp herhaalt in dit bezwaarschrift zijn in de brochures naar voren gebrachte bezwaren, gegrond op de tegenstrijdig heid, welke hp ontdekte in de oorspron kelijke conclusies van de exegetisch- dogmatische commissie en het eindrap port in d,e Synode-vergadering. Met betrekking tot het openbaar ver gaderen zegt hij: „Het zou bovendien zeer velen in onze Kerken sterken in het vertrouwen, hetwélk Uwe Synode toekomt, indien Uwe Synode zou willen besluiten om in het openbaar te vergaderen. Een pu blieke zaak als deze, behoort publiek behandeld te warden. Laat Uwe Synode bij de behandeling van de leerstukken van ons geloof en bp het nemen van zoo gewichtige be slissingen over d© toekomst van onze Kerken toch niet in geheime zittingen bijeen komen. Het komt mp voor, aat, als onze Gereformeerde Kerken een dergelijke publieke bespreking niet zon den kunnen verdragen, het woord „af takeling" langzamerhand hier gebruikt zou kunnen en moeten worden Op enkele algemeene opmerkingen van juridischen aard, over de rechts- bedeeling in onze Kerken laat hp dan volgen: „Alleen, wanneer de rechtsbeginselen welke de Koning van Zpn Kerk heeft vastgesteld, geëerbiedigd worden, en strikte rechtvaardigheid toegepast wordt zullen de geschillen tot hun waren om vang teruggebracht kunnen worden: en 2e. de pogingen om bpeen te houden wat bpeen hoort, kans van slagen heb ben. Neemt men deze rechtsbeginselen niet. goed in acht, dan zal, met welke goede bedoelingen men ook bezield mo ge zijn, de ontreddering onzer Kerken steeds gr00ter worden. niet tot ons komen. Wel met reden zegt het spreekwoord: help u zeiven, zoo helpt u God!" De kapiteins, die Bruno omringden, bevestigden zijn stoute aanspraak door goedkeurend gejuich, en getuig den door hun uitroepingen, dat zij evenals hij dorst hadden naar dadig- heid, en bereid waren om al hun moed tot een beslissende poging samen te rapen. Eenige oogenblikken bleef de Ge neraal in stilte ten gronde zien. Dan bief hij het hoofd op en sprak met be sluit: .,Ik zou mij als mensch en als Veld heer in mijn eer moeten gekwetst voe len over de woorden, die de kapitein der Waldeghemsche mannen mij heeft toegestuurd; maar ik vergeef gaarne wat daarin hoonends voor mij kan liggen. De tijd is niet geschikt om over den min of meer gevoeglijken vorm eener rede te twisten. En dan, wat hij zeide, is waarheid. Gij ge looft dus, gezellen, dat wij een beslis- senden uitval tegen de batterij op den Allerheiligenberg behooren te wagen? Welaan, dat het geschiede naar uw moedigen wensch! Ik zal u ten aan val leiden en u toonen, dat 't mij aan geen persoonlijke dapperheid faalt. Als Veldheer zal ik evenwel in aller haast eenige schikkingen beramen, om ons een terugwijking mogelijk te maken, indien onze poging mislukte. BaIoqh mij, vrienden, dat gli aetrou- Hier is van toepassing: Hebt eerst de waarheid en daarna den vrede lief". Hp eindigt met den wensch: „Moge Uwe Synode daarom in hoo- gen geloofsmoed de kracht ontvangen om, welke dan ook de gevolgen zpn, die beslissingen te nemen, die in over eenstemming zpn met Gods Woord, onze Belijdenis en ons Kerkrecht, opdat deze beslissingen volkomen zullen kunnen be antwoorden aan het recht en de liefde, welke de grondslagen zpn van onze Gereformeerde levensbeschouwing". UIT ONZE INDIEN. De nieuwe Gouverneur-Generaal gearriveerd. De nieuwbenoemde Gouverneur- Generaal, Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, is Woensdag te S&bang verwelkomd met saluutschoten en een oere-wacht van den kruiser „Java". De heer de Graeff maakte daarna een autotocht. De „Deli Courant meldt, dat Gouver neur-Generaal Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff op zijn reis naar Java een be zoek zal brengen aan Medan Het s.s. ,Grotius", waarmede de nieuwe Land voogd komt, arriveert den 2öen Sep tember des ochtends te Belawan, al waar hij ontvangen zal worden door den gouverneur van Sumatra's Oost kust, den militairen commandant, den burgemeester van Medan, den presi dent van den Raad van Justitie en den havenmeester. Er staat een rondrit door Medan op het programma. Waarschijnlijk zal de hooge bezoeker door een eerewacht ge ëscorteerd worden. De tempels van Padang Lawas. De bouwkundig opzichter van den Oudheidkundigen Dienst, de heer van Goolwijk, die op het oogenblik doende is de Hindoetempels in Padang La- was voorloopig schoon te maken en op te meten, heeft naar de „Sum. Post" vernam bij het onderzoek van den grooten tempel bij Bahal (O. Sum.) enkele beeldjes gevonden, die voor een juist begrip van wat de tem pels geweest zijn, niet onbelangrijk schijnen. Het eene,. vervaardigd van een soort graniet, is zwaar beschadigd, doch er is voldoende van overgebleven om te kunnen vaststellen, dat het de Adi Boeddha, de oppergod van het Noor delijk Boedhisme geweest moet zijn, waardoor komt vast te staan, dat de ze tempel door Boedhisten gebouwd is. Het andere beeld is van brons. Het stelt voor een vrouw, waarschijnlijk de vrouw van een van de hoofden uit die streek, die een bloemen-offer aan biedt. Dergelijke beeldjes werden voor overledenen of ook door zeer vroime lieden in de tempels opgesteld, om daardoor als het ware hun voort durende 1 aanbidding van de godheid kenbaar te maken. Aangezien het onbekend is, welk volk de tempels in Padang Lawas ge bouwd heeft de tegenwoordige Ba- takbevolking is er eerst een paar hon derd jaar geleden binnengetrokken is het van belang in dit beeldje een vrouw in de kleedij van haar volk dat de tempels oprichtte, te - hebben gevonden. Het zal nu misschien moge lijk zijn te bepalen, welk volk dit is geweest. Vooral de haarwrong met een dwars daarop aangebracht parel snoer is zeer typeerend. De tempels in Padang Lawas datee ren waarschijnlijk ongeveer uit het jaar 1000. Een splitsing in de „Soe Po Sah?" De Java Bode" vernam, dat onder de Ghineesche extremistische nationa listen veelal „communisten" ge noemd groote oneenigheid is ont staan, in verband met het zoek raken van een bedrag van f 5000, destijds in gezameld ten behoeve van de uitge zette Chineezen. D^ ééne partij be schuldigt de andere van verduiste ring en overweegt thans om de zaak- hij de justitie aan te geven. Intusschen leidde deze oneenigheid reeds tot splitsing van de Soe Po Sah. Bantam's toekomst. De directeur der B.O.W. de heer ir. J. Blackstone, bezocht Bantam, na in tien jaren niet aldaar geweest te zijn en sprak zijn tevredenheid uit over vvelijk mijn bevelen zult volgen; de minste wanorde kan allernoodlottigst voor onze zaak worden. Gij, kapitein van Waldeghem, zult met uw vendel vooruitgaan; ik heb vertrouwen in uw beproefde onversaagdheid. Terwijl gij, door al de vendels der Opper-Kem pen gevolgd, den Allerheiligenberg be klimt en den vijand aanvalt, zullen de vendels van Klein-Brabant met de lie den van Lier en Mechelen de wallen binnen de poort bezetten, om uw terug tocht desnoods te vergemakkelijken en een verrassng af te weren. Gaat nu tot uw mannen, verheft hun moed tot de hoogte dezer vermetele poging en brengt uw scharen naar deze zij de der Markt." De kapiteins wendden zich om en liepen met geheven sabel juichend over de Markt naar hun vendels. Nau welijks konden eenigen de plaats be reikt hebben, waar hun mannen zich hervonden, of een blij gejubel ontsiond boven de scharen, en iedereen begroet te de vroolijke tijding met een langen zegekreet. Het waren bovenal de Wal deghemsche mannen, die, met Karei uit „de Leeuw" aan het hoofd, de lucht door hun aanjagend krijgsge schreeuw deden weergalmen. De vendels begonnen te bewegen en kwamen zich in een dichte kolonne vormen voor den ingang der straat, die tot de Allerheiligen poort opklom. Welhaast verscheen de Generaal met eenige Stafoversten op de Markt den vooruitgang en de welvaart van het ressort. Hij was de meening to^ gedaan dat, indien landbouw en irr^ gatie samenwerken, de regeering spoe dig de werkzaamheden aan den rech teroever der Tjioedjoeng ter hand zal nemen. Een nieuw eereteeken. Door het hoofdbestuur der Ned. Ind Officiers Vereeniging is besloten, ter kennis van het legerbestuur te bren gen, dat het op hoogen prijs zal wor den gesteld, indien ook voor krijgs verrichtingen na 1910 het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven zou worden toegekend en wel naar den zelfden maatstaf als waarnaar zulks vroeger steeds geschiedde. De positie in de Kina-cultnuz. In de te Weltevreden gehouden bij eenkomst van de leden der Vereeni ging ter bevordering van de belangen der Kinacultuur is behandeld de brief van het Kina-Bureau, waarin vervat zijn de voorstellen tot hernieuwing der Kina-overeenkomst. Deze voor stellen zijn, naar men weet, eerder, 16 Juni, behandeld op een vergade ring van de Nederlandsche vertegen woordigers der bij de Kina-overeen komst aangesloten producenten in Nederland. Zij werden daar aangeno men. De vergadering te Weltevreden besloot, naar de „Locomotief' mede deelt, de voorstellen te doen onderzoe ken door een commissie, waarin be noemd werden de leden van het be stuur der Vereeniging. Deze commis sie zal een rapport uitbrengen aan de volgende vergadering. Intusschen worden pogingen in het werk gesteld, uitgaande van een niet bij de Kina-overeenkomst aangesloten eigenaar van een kinaland. om te ko men tot de oprichting van een Ver eeniging van Kina-Producenten. Inlandsch vlieger. Curiositeitshalve meldt de „Java Bode" dat binnenkort de eerste in- landsche vlieger in opleiding zal wor den genomen bij den marinevlieg- dienst. Hij is reeds goedgekeurd door de medische autoriteiten. Van goedgedijende uien en verdwij nende kunstmeststof. In de suikerstreken valt een eigen aardig verschijnsel waar te nemen, een geheimzinnig verband tusschen meststofverbruik der fabrieken en uienteelt door de bevolking, schrijft men uit den Oosthoek aan hef Bat. Nbl.: Uien gedijen schitterend bij be mesting met zwavelzuren ammoniak, waarvan de suikerfabrieken in den regel voorzien zijn. Nu is op verschei dene fabrieken geconstateerd, dat, of schoon men zich absoluut niet be moeit met die teelt "en daarvoor zeer zeker geen zw. ammoniak afstaat, de fabrieksvoorraad ernstig lijdt onder den aanplant van uien door de bevol king. Verschijnt zoo'n aanplant in de omgevng, dan is dat een reden om wat meer op de kustmest te letten, hetgeen evenwel weinig baat. Op zekere fabriek, waar de vermeer dering in het verbruik wat erg groote afmetingen ging aannemen, terwijl het aantal uienvelden steed9 toenam, stelde de administrateur de mestgoe- dang onder speciaal toezicht. Het resultaat was verwonderlijk: binnen enkele dagen was 't verbruik weer normaial geworden; edoch, gelij kertijd hield de uitbreiding van de uienvelden op en nadat deze geoogst waren, verdween de teelt geheel uit de buurt. Het verschijnsel heeft thans defini tieven vorm gekregen. Begint de be volking uien te pianten, dan wordt de kunstmestgoedang onder speciaal toe zicht gesteld, waardoor de uiengeest even spoedig uitgejaagd wordt, als hij verscheen Auto-ongeluk. Den heer D. W. Berretty, directeui van Aneta is op weg van Bandoeng naar Batavia een ongeluk met zijt auto overgekomen. Nabij Plered moes de chauffeur uitwijken voor een vrouw met kind, die zich plotseling op den weg vertoonde. De auto geraakte van den weg af en in het ravijn De heer Berretty kwam er zonde) eenig ongeluk af, de chauffeur wer ernstig gewond, de wagen zwaar lx schadigd. en reed tot achter de Waldeghemsche schaar, die aan het hoofd der kolonne zich bevond. Eenige mannen te paard werden naar het achterste deel des legers gestuurd, om overal de groot ste stilte te bevelen tot op het oogen- blik, dat trommels en horens den storm zouden aanheffen. Wanneer alle gerucht was vergaan en de'Generaal merkte, dat zijn be velen waren uitgevoerd, gaf hij aan Bruno het sein om vooruit te gaan. De roode kruisvaan der Waldeghem sche schaar bewoog zich; de gansche kolonne volgde, met tragen stap en in de diepste stilte ds lange straat naar de poort opklimmende. Op den top van den Allerheiligen berg stond een tamelijk groote kapel. Daarnevens hadden de Franschen de gevreesde batterij van tien zware ka nonnen gevestigd. Deze plaats was daartoe uiterst voordeelig; want, daar de kanonniers zich immer achter de kapel konden beschut houden, was het den belegerden onmogelijk, van de vesting er ©enigen te treffen. Verder, achter de kapel, in een da ling des gronds, stonden vijf- of zes honderd soldaten geschaard, om, in dien het nood gaf, de batterij tegen een aanval te beschermen. De boeren naderden intusschen dich ter tot de poort. Hier werd evenwel hun voornemen voor den vijand zicht baar, dewijl er hooger op geen hulzen stonden, die het gezic>* **U het veld konden beletten-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5