NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 30 AUGUSTUS 1926 TWEEDE BLAD. ZEGGE». De machtige arm van Braat. Het orgaan van den Plattelanders hond komt nog eens terug op de kwes tie der Eerste Kamerverkiezing in Zuid-Holland en de rol, daarbij ge speeld door den heer Braat. Wij vernemen thans, schrijft de „Maasbode", dat de houding van de zen grootmogende eigenlijk zou zijn ingegeven door ontstemdheid over het leit, dat van rechts destijds de verkie zing van den sociaal-democraat Scha per tot „Provinciaal ministér" is be vorderd. De steun, thans door d%n heer Braat den Vrijheidsbond geboden, was dan ook bedoeld als „strafmaatregel" 'en niet het gevolg van „handelscon necties" met den Vrijheidsbond. Immers indien het feit zich had voorgedaan, dat Prof. Diepenhorst hier in Zuid-Iiplland een plaats op de lijst van zijn partij had gekregen en de plaats van genoemden Professor twijfelachtig zou zijn, had onze leider den strafmaatregel niet toegepast om hem terwille van de domme en val- sche politiek van zijn Provinciale Par- tijgenooten niet te laten vallen. Niettegenstaande dit alles tracht de rechtsche pers Braat te blameeren, en wijst op mogelijke handelsconnecties tusschen Braat, Plattelandersbond en den Vrijheidsbond. Om ook hierop het noodige licht te doen schijnen moet ik U verwijzen naar de kieswet. De Vrijheidsbond was de eenige aangewezen partij waar de afgenomen zetel van rechts, ge plaatst kon worden,, wilde deze ver- kiezings-manoeuvre gelukken. Na een nauwkeurige berekening was dit gebleken, dus was Braat alleen op die partij aangewezen. Onze leider, bewust van zijn macht, liet ook den Vrijheidsbond een bitte ren pil slikken ,daar deze ook niets anders verdiende, want wat heeft hun groote pers tegenover den Plattelan dersbond gedaan? Braat en zijn vol gelingen uitgejouwd, zelfs soms per soonlijk beleedigd. Daarom werd de eisch gesteld, dat zij iemand, die zelfs uit een andere provincie kwam, No. 2 op hun lijst zouden plaatsen, anders zou Braat in- plaats van mee, tegenstemmen. Zoo ziet men dus, dat het in geen ge val is, als de rechtsche bladen melden n.l. alleen om den Vrijheidsbond te steunen. Ook van 'n wederzijdsche be lofte is in 't geheel geen sprake. Het is alleen een doelmatig gebruik ma ken van macht, om den grooteren partijen te doen gevoelen, dat zij reke ning moeten houden met de kleinere partijen. Oud-minister Golijn. Van vacantie teruggekeerd heeft den politieken hoofdredacteur van het „Vaderland" goedgedacht het be sluit van den heer Colijn, om voorloo- pig niet de Tweede maar de Eerste Kamer als zijn domiccilie in de actieve politiek te kiezen, aan een nadere be schouwing te onderwerpen. Het behoeft niet te verwonderen dat zijn kennersoog in het politieke gemoed van zijn tegenstander ook ditmaal overwegingen en di'ijfveereü heeft meenen te ontdekken, die slechts de strekking kunnen hebben het ka rakter van den betrokkene voor de le zers van het liberale( orgaan in nóg on gunstiger licht te plaatsen dan de vrijheids- en socialistenbent er in broe derlijke eensgezindheid reeds in zoo overvloedige mate op liet vallen. Wie in politicis dagelnks zelf op al lerlei zijpaden verkeert komt er toe ook van zijn tegenstander te veronder stellen, dat hij in bepaalde gevallen den koninklijken weg zal verlaten, om zijn min edel politiek bedrijf aan het oog der voorbijgangers te kunnen ont trekken. De heer Colijn, fantaseert de heer Roodhuizen, gaat naar de Eerste Ka mer om zich te onttrekken aan de moeilijkheid het defensie-program van het kabinet-De Geer te helpen verdedi gen. Daartoe is hij eigenlijk verplicht, maar hij vermindert dan de kansen dat het Kabinet op defensieaangele genheden om hals wordt gebracht. Zóó vat de „Standaard" de sinistere vermoedens van dezen „vriend" samen Het blad haast zich echter er aan toe te voegen, dat het niet moeilijk zou zijn om op grond van de feiten tot een precies tegenovergestelde conclu sie te komen en het gaan naar de Eer ste Kamer van den heer Colijn te ver klaren uit de begeerte om, in de gege ven omstandigheden buiten mogelijke politieke conflicten te blijven, die liet leven van het Kabinet zouden kunnen bedreigen. Zooveel weten wij, vervolgt het' blad, althans wel van de meening van den heer Colijn, dat deze den tijd voor het weder optreden van een coalitie- Kabinet nog bij lange niet gekomen acht. Of dat in 1929 reeds zal kunnen, kan niemand vooruit zeggen, maar tegen de waarschijnlijkheid daarvan 'pleit meer, dan er vóór. In? elk géval zou ontijdige afbreking van den levens duur van dit Kabinet de politieke ver warring slechts vergrooten. Het blijve daaróm rustig voortarbeiden. Dat is de wensch van ons blad en we gissen niet mis als we zeggen, dat dit met het inzicht van den heer Colijn overeen stemt. En dah wordt »ook verklaarbaar waarom de leider onzer partij voors hands de politiek rustiger atmosfeer van de Eerste Kamer verkiest boven die van de Tweede, waar men meer dan in de Eerste voor de noodzakelijk heid komt te staan om zich in den strijd te mengen ende politieke gevolgen er van te aanvaarden Het is beter dat de A.-R. partij ove rigens haar plicht doend en voor hare inzichten pleitend, zich voorshands niet naar voren dringt en rustig haar tijd afwacht. In die opvatting moet naar wij mee nen, de oorzaak worden gezocht, waar om de heer Colijn geen gebruik heeft gemaakt van het aanbod van den heer Van den Heuvel om een zetel voor de Tweede Kamer vrij te maken, en waar om hij wél de gelegenheid benutte om naar de Eerste Kamer te gaan, toen Dr. Franssen daarvoor den weg effende KERK EN SCHOOL. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Sehoonrewoerd, J. Dui ven te .Opeinde-Nijega en G. Veenen daal 'te Amerongen. Beroepen: Te Genemuiden, F. Dres gelhuis, cand. te Winschoten. Bedankri Voor Warffum, H. v. d. Zanden te CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Maassluis, J. P. Met ering te Nieuwpoort. en J. W. Polman te Almelo. Beroepen: Te Haarlem, L. de Brui ne te Zwolle. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Beroepen: Te Oude-Bildtzijl, L. Knipscheer, cand. te Knollendam. Ds. P. H. van Eijk.- De familie van Eqck (Ds. van Eijck is miss. pred. der Geref. Kerk van Delft voor Solo) was voor eenigen tijd naar Malang met koeler klimaat ïpr- itrokken. Mevr. v. EJjck is daar weer geheel iop krachten gekomen. Ds. van Erjck heeft ,er onder leiding van Dr. Krae- mer van het Ned. Bijbelgenootschap ijverig .in het Javaansch gestudeerd. H(j is daarmee zoover gevorderd, dit hjj op Zondag 27 Juni voor het eerst in Pengging openljjk in de bediening van het Evangelie kon optreden. Hij heeft er gepredikt, Doop en A- vondmaal bediend. Op Zondag 4 Juli heeft hij voor het eerst in Solo 'voor heel de -iavaansche Gemeente gepreekt. Hiermede is nu zijn arbeid in eigenlijken zin begonnen. Be kerkelijke kwestie te Naarden. Zaterdag heeft een vergadering plaats gehad van den kerkeraaa van Naarden, waarbij Ds. Kromsigt en Ds. Ekering voorzitter en secretaris van hei classi- kaal bestuur te Amsterdam, tegenwoor dig waren. Het resultaat van deze bespreking is, naar wij vernemen, geweest, dat een vei zoek !ïot den kerkeraad gericht zal worden, om het salaris van Ds. Drij ver te brengen op gelijke hoogte van dat van Ds. Porgek>. De komende Synode. Een belangrijk deel van de taak der Synode der Geref. Kerken zal zijn het onderzoek der gravamina. Prof. Grosheide acht het noodig, nog eens duidelijk uiteen te zetten, wat het karakter is van een gravamen. Reeds eerder schreef hij daarover, maar, om dat op dit punt allerlei misverstand be staat en het aan sommigen nog altijd schijnt te ontgaan, welke de verhouding is van de Synode tot een bij haar in gediend gravamen tegen een of meer van liakr eigen uitspraken, licht Prof. Grosheide nog eens aeze zaak ten over vloede aldus toe: Men heeft gezegd, hoe is nu nog een gravamen mogelijk, de Synode neeft immers gezegd, dat wie anders dan zij oordeelt over de bekende bijzonderhe den van Gen. 2 en 3, in strijd komt met het door onze Kerken beleden ge zag der Heilige Schrift. Het antwoord is heel eenvoudig. Geen Synode mag zichzelf uitgeven voor on feilbaar. Ze moet altijd de mogelijkheid stellen, dat ze heeft gedwaald en daar om aan alle leden der gemeente het recht geven om bezwaren te maken tegen hetgeen ze uitsprak. Maai- indien het uitspraken betreft van dogmatischen aard, d.w.z. uitspra ken, waarin de Synode vastlegde, wat naai' haar inzicht dcor de Schrift ge leerd wordt, dan is ook geen gravamen toelaatbaar, of bet moet zich gronden .op de Heilige Schrift. Ieder kan bij de Synode komen met bezwaren, maar dan moet hij op grond van Gods Woord aanwijzen, waarin de Synode naar zijn oordeel dwaalde. Zulk een bezwaar moet dan weer dooi de Synode beoordeeld worden. Men zeg ge met, dat ze eigenlijk rechter in eigen zaak is. We boorden dit al in dezen vorm uitdrukken: wat geeft bet me, of ik me tot de Synode Wend, die zich heeft uitgesproken. Zoo staat het niet. De synode en zij, die bezwaren heb ben tegen haar uitspraken, staan niet op één lijn. De Synode is hei van God geroepen lichaam om zulke uitspraken te doen, daarom heeft ook zij de be zwaren te beoordeelen. Dit zai dan nu ook ue eerste zaak zijn van tie opnieuw vergaderde Synode. Zg zal hebben na te 'gaan, wélke bezwa ren werden ingebracnt, en zal ze van die bezwaren hebben uit te maken, oï ze in elk opzicht geldig zijn, zoo dat de Synode haai- uitspraken zoa moeten ver anderen, of ze toelaatbaar zijn, of dat ze moeten worden verworpen. Strijd op twee Ironien. Op den 'iheoiogischpn Schooldag in de maand Juni te Kampen gehouden, heeit Prof. Dr. T. Hoekstra o.m. ge sproken over den strijd, die naar de jongste geschiedenis onzer Kerken uit wijst, komen gaat. Het gaat in de komende worsteling iom het Goddelijk gezag der Schrift. Men wil langzaam aan. maar zeker zich losmaken van den band aan het Woord zoowel in de leer ais in het leven. Aan den eenen kant dreigt het ge vaar van het rationalisme, Men wil dcor de ongeloovige wetenschap, d.i. door de menschelijke rede laten uit maken, wat in de Heilige Schrift waar heid en van waarde is, en wat tot een vroegere, minder verlichte periode be hoort. Eerst wordt door do rede, uie zijn hult in het kleed van wetenschap, een klein stukje van de Schrift weggerede neerd en weggecritiseerd. Daar bljjtt het niet bij. Va eene streng na de an dere wordt losgemaakt, en ten slotte staat men „vrijdat is bandeloos te genover het woord. De Heilige Schrift wordt beschouwd als een menscheijjk boek, met mooie uitingen van religieus voelen, maar ook vol iouten. Het rationalisme met zijn verstands- criiiek is de vijand op het eene front E11 .op het andere valt iie,t my sticisnie ons aan, dat vroom spreek, en door zijn zachte taal velen bekoort. „Het komt op de uitwendige kennis niet aan, gij moet het Woord Gods hebben in uw hart." „Geloof aan de woordelijke in spiratie der Schrift is letterknechterjj, het komt er maar op aan, of ge inweih dig verlicht zijt dcor den Geest Gods".. Deze richting verlegt het zwaartepunt van het uitwendige naar bet inwendige van de Godsopenbaring in de Schrift, naar de varliohting in het menschelqk hart. Het is een richting die zich aan sluit bij een machtige cultuurstrooming in onzen tijd. Ln vele, ook wetenschap pelijke en hc<^ cultureeie kringen, is het gedaan met de heerschappij van het intellect en wordt er alleen met het gevoelsleven en een onmiddellijk schou wen van de waarheid gerakend. Er breekt een periode van namantiek, van verstandaverduistering aan. Men zingt weer hymnen aan den nacht in den nacht. In kunst en wetepachap zijn som migen, vooral in Duitschland en Neder land, ten prooi aan mystieke verdwazing .ook op godsdienstig gebied. En bier is het 't meest gevaarlijke. Het mysticisme, waarvan we de eer ste vertegenwoordigers hier en daar waarnemen, valt niet minder dan het rationalisme ons Christelijk geloof aan. Het mysticisme is warm, het rationa lisme koud, maai- zoowel deze warme als deze koude levensstroom is levens gevaarlijk voor den Christen. Immers zoowel bij het Rationalisme als bij het Mysticisme raakt men zijn Bijbel hee- lemaal kwijt. Jeugdactie in Doitschiand. De Bond van Alt Reformierte Jonge- lingsvereenigingen in de Graafschap Bentheim en Oost-Friesland hield naar de Standaard meldt Woensdag 25 Augustus 1.1. een openbare samen komst te Veldhausen. Tot deze vergadering waren ook de leden der reeds opgerichte aeisjesver- eenigingen genoodigd. Een overweldigende massa jongelin gen en meisjes vulde het ruime en Irissohe Kerkgebouw der Geref. Gem. van .Veldhaus n. Ook vele puderen wa ren opgekomen. Een aantal moest bui- ten blijven luisteren. De samenkomst werd door den voor zitter van den Bond, Ds. Mensink van Nordhorn, geopend. Allereerst voerde het woord Mevr. A. Knoppers-Valkenier van Amsterdam die een opwekkend woord tot de meis jes sprak en tegenover de levensmoe heid en levensmatheid der jongeren van onze dagen, de levenskracht en levens blijheid van onze Geref. meisjes stelde. Daarna was het woord aan Ds. R A. Knoppers, die meer speciaal zich tot de jongelingen richtte en opwekte het oude, beproefde vast te houden, maar ook de tijden, waarin God ons plaatst, te verstaan. Na de samenkomst werd te Veld hausen een Geref. meisjesvereeniging -opgericht, waartoe 30 meisjes als lid toetraden. In de graafschap Bentheim en Oost- Friesland mag het Geref. leven noc bloeien. En wat het meest moedgevend voor de toekomst is: onder de.jongeren is een blij leven vcor de studie en het onderzoeken van de Geref. beginselen Toelatingsexamen. Voor het toelatingsexamen aan de Theologische School van de Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn, zijn geslaagd de heeren Kraan te Veenendaal, M. W.. Nieuwenhuijzo te Vlissingen en A. Zij- lema te Bedum. BINNENLAND. Da luchtdienst cp Parijs opgeheven. De directeur-generaal der Posterij en en Telegrafie maakt 'bekend, dat met ingang van 1 September a.s. de lste luchtdienst op Parijs wordt op geheven. Dientengevolge vervalt de gelegenheid om des Donderdags om de dagen brieven en briefkaarten voor Ned.-Indië per vliegtuig tot Pa rijs en verder per trein te verzenden in aansluiting op het des Vriidags om de 14 dagen van Marseille afvarende stoomschip van de Rotterdamsche Lloyd. De tijdstippen van vertrek en aan komst van den tweeden luchtdienst op Engeland worden -van genoemden datum af één uur vervroegd (vertrek van Amsterdam Schiphol 3 n.m. van Rotterdam Waalhaven 3.45 n.m. aan-' komst te Londen Croydon 6,30 n.m.) De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat in t verkeer met de Dominicaanaehe Re publiek, Egypte en Finland met in gang van 1 Sept. 1926 hei internatio naal drukwer;kpo«, hier te lande ver laagd wcwdt tót oent per 50 gram voor: a. nieuwsbladen en tijdschriften, welke rechtstreeks door de uitgevers worden verzonden: b. ingenaaide of ingebonden boeken, •met uitsluiting van alle bekendma kingen en reclamegeschrlften c. letterkundige en wetenschappe lijke uitgaven, welke wetenschappe lijke instellingen elkander toezenden. In het verkeer met de Zuid-Afri kaan sche Unie bedraagt met ingang van genoemden datum het drukwerk- port hier te lande eveneens 2 cent per 50 gram, dooh uitsluitend voor de sub a hiervoren bedoelde stukken. Inbraak in het Kon, Paleis. Bij nader onderzoek is gebleken dat de inbreker, die in den nacht van Don derdag op Vrijdag het Koninklijk Pa leis te Amsterdam voor zijn operaties uitkoos, met een z.g. „steekbeitel" een der' paneelen van een achterdeur be werkt heeft, en zich o.p die wijze toe gang heeft verschaft. De blikken trom mei waarin de uniformen van jhr. Six waren geborgen, was op slot, doch d# sluiting is door den ongenooden gast verbroken. De politie zoekt verband tusschen dit geval en andere, waarbij de daders het eveneens hadden voor zien op huizen waarvoor, om herstel lingsdoeleinden, schuttingen waren geplaatst. Het stoomschip Winterswijk in veiligheid. De directie van de firma Erhardt en Dekkers deelt mede, dat zij een draadloos bericht van den kapitein van het stoomschip Winterswijk heeft ontvangen, meldend, dat het schip zich gisterochtend op 700 mijl ten Oos ten van Kaap Race 'bevond. Tevens deelde hij mede, dat bij ongeluk ten Zuiden van Ierland .twee reddingsboei en zijn verloren gegaan. Het stoom schip is op weg van Plymouth naar Hampton Roads. Reclasseeringskoionie op Sambeek. Het vroegere terrein van het Radio station is voor den tijd van drie jaren met recht van aankoop gehuurd door de R.K. Reclasseeringsvereeniging die voornemens is daar een kolonie te stichten. Militair recht De waarnemende brigade-comman dant te Venlo, luit-kolonel Meys, heeft per dienstorder aan de comman danten verzocht, het tot hun onder deel behoorend personeel met nadruk te wijzen op den inhoud van artikel 19 van het Reglement, zulks omdat het den laatsten tijd herhaaldelijk is voorgekomen, dat aangelegenheden den militairen dienst betreffende in de dagbladen zijn gepubliceerd, zon der dat daartoe door de bevoegde au toriteiten toestemming was verleend. Het vinden van die reddingsboeien behoeft dus geen ongerustheid te ba ren. WENKEN VOOR VEILIGHEID TN VOLKSGEZONDHEID. Voorkomen van verontreiniging ven drinkwater. Laat nooit aan een tapkraan der waterleiding verbonden slang of an derszins uitmonden in gevulde vatrn, kuipen of bakker, tbijv. in een bad kuip, handwasebbakje, spoelbak voor ioiografische doeleinden, spoelbak in koffiehuizen, enz.) Bij drukvorm inde- ring of afsluiting van de waterleiding kan' het verontreinigde water andei's onder bepaalde omstandigheden in de leiding worden gezogen, waardoor een ernstige verontreiniging van het lei dingwater kan ontstaan. Veeren kussens een gevaar. Moeders, wil dit terdege leeren. Gevaarlijk voor uw kleine is een kus sen met veeren. Wilt ge den zuigeling voor leed be waren, Laat hem slapen op een dun kussen met varen. GEZONDHEI D^AAD. FEUILLETON. Uit spannende dagen 63) (Een Vlaamsch verhaal). Het was diens-volgens te denken, dat de Generaal zou weigeren, de wraakzuchtige bede van Karei uit „de Leeuw" en van zijn gezellen in te wil ligen. Maar de beschuldigingen, tegen Si mon-Brutus ingebracht, waren ten uiterste bezwarend; daarbij, hij was Belg, Brabander en Kempenaar: op zijn eigene dorpsgenooten had hij de moorddadigste vervolging gepleegd, den leeraar gevangen, de kerk onthei ligd en geplunderd.... Maar nog he viger sprak tegen hem de tergende grimlach, die op zijn gelaat bleef zwe ven. zelfs terwijl de Generaal' hem zijn onvaderlandsch gedrag verweet. Eenige Stafoversten vormden zich oogenblikkelijk tot krijgsraad, en Si mon-Brutus werd bij uitzondering tot den kogel verwezen. Twee uren tijds werden hem vergund om zich tot den dood te bereiden. Men had hem onmiddellijk in een bijzonder gebouw opgesloten en de zelfde mannen hem tot wacht gege ven, die na -het verloopen der twee vergunde uren op de opene plaats achter zijn gevangenis hem door den kop zouden schieten. Terwijl de arme brouwer voor Bru no's voeten om genade smeekte, zat Simon-Brutus in zijn kerker op den kant eener houten brits. Men kon op zijn gelaat noch angst, noch benauwd held leizen; alleenlijk scheen de over weging des aanstaanden doods hem in ernstige gepeinzen te hebben ge dompeld. Hij hield den beweegloozen blik in de ruimte gericht en schudde bijwijlen spijtig het hoofd. Na een meer zichtbare aandoening ontstonden na-uwelijks vatbare klan ken uit zijn borst. Het waren eigen lijk geen woorden, die zijn mond ont vielen; niets dan gedachten, die een duidelijken vorm aannamen en, zon der dat hij het zelf wist, in stil ge murmel rondom zijn lippen zweefden: „De hatelijke Brigands, nu hebben •ze imij! Hoe huilden de tijgers om mijn bloed, hoe gloeiden hun oogen bij het gezicht hunner prooi! Al-zoo, ibet is gedaan met Simon-Brutus; zijn draad is afgesponnen.. Sterven? het is het schoonste gedeelte des levens niet. Voor de bijgeloovige dwepers moet de dood minder bitter zijn: mén heeft hun wijsgemaakt, dat na deze wereld er nog iets zal zijn. Voor mij is de kogel het allerlaatste: de ver nietiging!.. Kom, kom, wat kan die overweging mij baten? Is er geen goed meer, er zal geen kwaad meer zijn. En dan, waarover zou ik kla gen? De guillotine geeft tienmaal ha ren bloedigen muil geopend om mij te verslinden en telkens heeft het lol mij gespaard, terwijl duizend -ande- jen edeler, moediger, verstandiger dan ik in den onverzadelijken bloedkolk zijn verzonkenNu is het gedaan nochtans, voor goed gedaan. Al de droomen van verheffing, van grootschheid, van roem, het waren droomen., Ikfdroomde, om eindelijk te ontwaken in het eindelooze Niet! Maar wat ik heb helpen stichten, dit evenwel zal niet verloren gaan: de Fran sche Republiek, de ontslaving der menschheid, de vrijheid, het liclit de rede, dit alles zal voortduren; en misschien zal mijn naam na mijn dood somwijlen nog met eerbied wor den genoemd.. IJdelheid! Wat geeft het den vernietigde, dat men zich zij ner herinnert? En niettemin, deze gedachte is troostend en zoet.. Er is dus in de menschelijke ziel een in geboren strekking om voort te leven na den dood? En zoo die geheime zucht eens waarheid was? Zoo er in derdaad iets onverdelgbaars, dat wij niet begrijpen, in ons leefde?" Deze laatste overweging scheen een' reeks aangrijpende denkbeelden in zijn. geest te doen ontstaan. Hij hield den beweeg 1 oozen blik ten gronde ge richt en suisde weder na een wijl: „O, wat is hij schrikkelijk, de don kere afgrond, dien men eeuwigheid noemt! Dit zou dus het einde van den mensch zijn: sterven en vergaan als het redeloos gedierte, als een hond? Waarom is hem dan evenals den hond het besef van die eindelooze ver nietiging niet ontnomen? 'Waarom, zoo hij toch vernietig-1 worden, licm de zucht naai* onsterfelijkheid in den boezem gestort?.. -Het is mis schien de onbegrepen e vrucht onzer eerste opvoeding, het gevolg der dom heden, die men ons beeft wijsgemaakt maar de menschelijke natuur werpt zich op tegen de gedachte, dat alles met den dood des lichaams in ons zou zijn vernietigd. Alle volkeren, de wilden zelfs, hopen op een beter leven O, vreeselijk raadsel!" Simon-Brutus zette nog een wijl de ze overweging voort. Zijn ziel was •zichtbaar in strijd met zijn ongeloo vige grondbeginsels, en poogde in zijn geest het besef eener verdere toe komst te doen ontstaan. Evenwel, hoe dikwijls de gepeinzen des veroordeel den hem tot dit denkbeeld terugvoer den, zijn hoogmoed verdreef het tel kenmaal. Eindelijk schenen andere gedachten hem door het hoofd te drijven. Hij heraam met stille stem: „Het is wonderbaar, hoe de nade rende dood alles klaar en duidelijtf ons voor de oogen toovert. Het is een spiegel, waarin wij ons zeiven en al wat wij haten of beminnen, kunnen aanschouwen van de wieg tot aan het graf! Mijn arme vader! Ik veroorzaak te hem niets dan schaamte en ver drieten hij, hij had zijn leven af gestaan om mij gelukkig te zien. Zal hij mijn dood beween en, of zal hij zich verblijden in de vernietiging van hem die zijn leven vergiftigd heeft? Ge- noveva, u ook heb ik doen lijden, mijn liefde was uw ongeluk.. Ah, ik heb alles opgeofferd aan het groote werk. Mijn noodlottige plicht, mijn diepe overtuiging vond u allen te licht in de schaal, om op te wegen tegen 6e verlossing eener gansche wereld, te gen de verheffing van een onterfd menschdomMocht ik evenwel mijn ouden vader nog eens aanschouwen, hem omhelzen, hem zeggen, dat in den grond mijns harten immer een innig liefdegevoel voor hem benistte! Hij wreef zich de hand over het voorhoofd, om meer droeve gepeinzen te verjagen. Na eenige oogenblikken sprong hij recht en zeide met eenig9- zins luide stem en bitter grimlachend Simon, Salmon, zou de gedachte des doods u tot een lafaard maken? Gij. die honderdmaal uw leven den kogel en de guillotine hebt aangebo den zonder den minsten schroom, gij zoudt nu plooien en bezwijken omdat gij de volle wetenschap hebt, dat gij straks sterven moet? Kom. kom, wat geschied is, is geschied; wat het nood lot beslist heeft, moet gebeuren. He den of morgen, de dood moet ons toch hebben.. Ik had liever op het slag veld mijn einde gevonden: maar het schijnt, dat ik een slecht nummer uit de lotbus trok. Welnu geen zwakheid, toonen wij nog aan de domme vijan den der Fransche Republiek, dat Si mon-Brutus kan sterven zooals hij heeft geleefd: onverschrokken en spot tend met den dood!.. Eens beproefd, of de laatste pijp ook zou smaken.."

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5