(lil nunimer bestaal ai' TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Onze woning. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7de JAARGANG MAANDAG 30 AUGUSTUS 1926 NUMMER 1912 MANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week f i 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Het woningvraagstuk is ten onzent een der belangrijkste onderdooien van hetgeen op sociaal gebied om regeling vraagt. Het is nu niet zoozeer meer de vraag naar het aantal woningen, die zorg haart, dan wel het vinden van midde len om voor alle standen een pas sende en niet te dure woning te verkrijgen. Wetgeving Overheiiissteun en eendrachtige samenwerking heb ben in korten tijd het tekort grooten- deels overwonnen, en hebben tevens mogelijk gemaakt dat een groot aan tal minderwaardige woningen door betere zijn vervangen. Het is echter zeer de vraag of op den duur op deze wijze voortgaande de woning niet te duur wordt. In ver gelijking met andere landen wordt In ons land een aanzienlijk percentage van het inkomen voor bewoning be steed. Houdt men daarbij in het oog, dat nog een groot deel van de woon lasten, in den vorm van Overheids steun, door de openbare kas gedragen wordt, dan is het duidelijk dat hier iets niet in den haak is. Evenmin wij het als normaal mo gen achten, dat de Overheid ons steunt in het vinden van voedsel, evempin mogen wij het normaal ach ten dat zij ons i steunt in het vinden en bewonen van een huis. De reden voor het aanvaarden van djen steun is dan pok alleen te vin den in abnormale omstandigheden. Keeren echter meer normale om standigheden terug, da^ behoort ook de woonlast weer door ieder gezins hoofd geheel te worden gedragen Hoewel we de oogen ijiet sluiten voor de moeilijkheden, staat dit toch. als het goed is, ons helder vmr den geest. Uiteraard maakt dit het vraagstuk moeilijker dan wanneer wii het als normaal mochten beschouwen, dat de gemeenschap ons steunt. Heel wat ge makkelijker is het Sociaal-Democra tisch standpunt. Niet alleen daarom gemakkelijker, omdat man dan spoediger voor ieder een passende woning heeft, maar ook, en vooral daarom, zoo gemakkelijk, omdat eischen van stadsschoon, van doelmatige bebouwing uit stedebouw kundig oogpunt, dan zooveel gemak kelijker opgelost worden. Men heeft, vooral onder den drang van Sociaal Democratische zijde, ook in het bouwblok, stratenaanleg enz. getracht lijn, strekking te teekenen. Ongetwijfeld heeft dat beteekenis. Ver keer. aesthetica enz. stellen eischen, die men niet straffeloos schendt. Maar het heeft ook het bezwaar dat het individueele verloren gaat. Gelukkig zit dat individueele vast in ons volkskarakter, zoodat onweer- standelijk dit telkens om zijn rechten roept. Ten onzent is b.v. nog steeds oen streven naar de eengezinswoning. Een gemeenschappelijke trap, een gemeen schappelijke gang, is gelukkig onder ons niet in trek. Voor een gelukkig gezinsleven is het eengezins huis dan ook de aangewezen en de meest ge zochte wijze van huisvesting. Nog kort geleden is door niemand minder dan den heer Van der Kaa. Hoofdin specteur van de Volksgezondheid, voor het Internationaal Huisvesting en Stedebouwkundig Congres te Weenen deze stelling verdedigd. Hoewel op bouwtechnische gronden 'het eengezins huis nietduurder is dan de huizen in groote bouwblokken met meer dan een verdieping, doen toch vragen van stedebouwkundigen aard en de grondprijzen spoedig be sluiten tot een gecombineerd type. Wel is tot heden in het grootste ge deelte van het Rijk het ééngezinshuis nog overwegend; het aantal bovenwo ningen bedraagt 18 pet. van het to taal. Slechts in enkele gemeenten overheerscht het ineengezinshuis, hoe wel èr geen enkele gemeente is aan te wijzen, waar niet, ook voor de ar beiders, nog voortdurend ééngezins huizen worden gebouwd. Maar er ligt toch een trek naar het groote blok. Het massale spreekt, wan neer lui let op de eenheidsgedachte. Het. wil ons voorkomen dat het plicht is van ieder Christen om het individueele, ook in de wijze van het wonen, zoo lang mogelijk vast te hou den. Nog een andere factor drijft ons in de verkeerde richting. Van ouds is onze volksaard aange legd om van het huis te maken het heiligdom van onze samenleving. Daar trekt de familieband, daar klopt de polsslag van het leven. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentlSn per regel 227, cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel Uriel Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiCn bij rooraitbetaling ▼an ten hoogete 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Rust en vrede wordt daar gezocht, geëischt en bewaard. Zoo is het, ook daar waar men, nog onbewust de tra ditie handhaaft, zonder het beginsel te belijden. Van ons huis maken we niet alleen de plaats, waar we het grootste deel van ons leven doorbrengen, waar we komen rusten, eten en slapen, maar waar we ook, door het aanbrengen van allerlei geriefelijkheden en ver fraaiing-en, onzen welstand, onze eer, of hoe ge het noemen wilt. ten toon spreiden. Ook dat is een zegen, dien we vast houden. Maar daar schuilt ook een gevaar. Wanneer het uiterlijke van ons huis zich aanpast aan nieuwere denkbeei den en, dank zij de drieledige samen werking "bovengenoemd, een zekere mate van schoonheid of welstand be reikbaar wordt, gaat ook het inner lijke, de inrichting en het gebruik zich daarbij aanpassen. Vooral ook de tijden van hoog-con junctuur hebben ons gevaarvolle schreden op dat pad doen zetten. Wel licht leven we hoven onzen stand. Het is niet gemakkelijk te bepalen welk deel van het inkomen mag be steed worden aan het wonen, maar dat het in zeer veel gevallen te groot is, lijkt ons onweersprekelijk. In meer dan één opzicht wreekt zich dat. Niet alleen financieel; ook het werk is voor vele huisvrouwen te veel. Ware de woning eenvoudi ger, het werk zou verminderen. De genen die voor eenige jaren een hulp konden nemen, zijn nu genoodzaakt het werk alleen te doen Maar ook, al laten de middelen hel nemen van een hulp nog toe, dit geeft zooveel last, dat het bezit van een comforta bel huis voor velen een twijfelachtig voorrecht gaat worden. Er is een strooming merkbaar om daarin oplossing te vinden. Men zoekt het in combinatie; wat één alleen niet kan, moet de .gemenschap doen. Voeg de gezinnen samen en ge zijt er. Hoe men zich dat denkt en wellt gevaar daarin schuilt, bezien we in een volgend artikel. STADSNIEUWS. Gerbf. school voor U.L.O. Tot de le klas van den nieuwen cur sus dezer school, die met 1 Sept. a.s. begint, zijn 26 leerlingen toegelaten en 2 leerlingen tot de 2e klas. Haring en wittebrood. Het aantal liefhebbers dat. zich op gegeven heeft voor de uitdeeling van haring en wittebrood, bedra.agt 2080. Dit aantal overtreft de verwachting van cle commissie en is ook bedui dend grooter dan het vorige jaar. Posterijen. Het Wijk Post- en Telegraafkantoor a. d. Heerengracht zal op 31 Augustus a.s. zoowel voor den post als voor den telegraafdienst na 2 uur des namid dags gesloten zijn. Gr. v. Z. „Het Oosten." Wedvlucht vanaf Lier (België) op Zaterdag 28 Aug. afstand 114 K.M. De duiven bereikten hun hokken als volgt: 1 J. W. Wolters 3-24-11, 2 idem 3-25-32 3 Ph. v. Waardhuizen. 3-25-43, 4 J. W. Wolters 3-32-17, 5 J. Marijt 3-33-7, 6 J. W. Wolters 3-34-11, 7 Ph. van Waardhuizen 3-35-30, 8 J. W. Wolters 3-36-11. 9 J. Kooreman 3-38-15, 10 J. Boekkooi 3-39-26, 11 J. Kooreman, 3-40-15, 12 J. Mariit 3-41- 18, 13 idem 3-44-30 14 Ph. v. Waard huizen 3-45-45, 15 idem ,3-46-8. 16, L. N. G. Wijling 3-46-26, 17 E. J. van Veen, 3-47-40, 18 Ph. v. Waardhuizen 3-50- 15, 19 J. Kooreman 3-54-30. 20 J. Wes- selius 3-58-46. Drogisten geverbaliseerd. De politie alhier heeft bij een zeo- tal drogisten een hoeveelheid Mijn hardt's hoofdpijntabletten en Gistami ne-tabletten in beslag genomen, om dat zij deze in geringer hoeveelheid verkochten, dan lijst C van de Wet op de Artsenijhereidkunde toelaat. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt. Inbraak. Zaterdagavond is ingebroken bij' den heer H. Montagne op den Ouden Rijn. Met een valschén sleutel hebben on bekende en ongenoode personen zich toegang verschaft tot dit perceel. De heer M. had te half 9 met zijn schoondochter het perceel verlaten, doch toen deze laatste^om 9 uur terug k/wam, hoorde ze dat er iemand thuis was en dacht dat haar schoonvader wellicht ook reeds was teruggekeerd. Er kwam toen iemand haastig de trap afzetten, die de dame een duw gaf en toen ijlings de vlucht nam. De dief had een bedrag van f2000 gereedgezet om mee te nemen, doch heeft aap dit voornemen geen uitvoe ring kunnen geven. Onder de gemeente Sassenheim zijn gistermorgen bij een fietstocht een tweetal deelnemers gevallen, waarbij zij zich ernstig bezeerden en een hunner, de 21-jarige Amsterdam- sche electricien, A. V. een sleutelbeen brak. Zij werden hier ter stede in het Acad. Ziekenhuis verbonden. Zaterdagmorgen 10 uur passeer den aan den Hooge-Morschweg een zware automobiel, bestuurd door den 22-jarigen A. A. M. en een motorvoer tuig op twee wielen elkaar. De auto week naar den verkeerden kant uit, met het gevolg dat een paar palen van het hek van de N.V. Wernink's Betonfabriek, werden vernield. De- auto ging door en.reed daarna in de Prinsestraat tegen een perceel aan, waarvan het 2 glasruiten. 3 ijze ren kozijnbinten en een gedeelte van de onderpui vernielde. Alzoo wel 'n onfortuinlijke tocht! Gisteren had de 6-jarig E. S. ter wijl zij op het Levendaal liep. bij de fabriek van de fa. van Wijk en Co. het ongeluk, dat zij door een neerval lende glasruit uit de fabriek ernstig werd getroffen. Het kind bekwam een erge hoofdwond, die in het Acad. Zie kenhuis werd verbonden. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 187 volwassen perso nen en 6 kinderen. Totaal 193. Het Leidsch Politie Muziekkorps zal morgen een gedeelte der plechtig heden van de parade-opluisteren met muziek. Zaterdagmiddag kwart over 12 reed, een paard en wagen, bestuurd door zekeren J v D. woonachtig te Oegstgeest, van de Blauw poor tsbrug ia de richting van de Morschstraat. He-t paard schrok van het geluid van het signaal van de N.Z.H.T.M, en liep met den kop door de winkeldeur van het perceel op den hoek van het Gal gewater en de Morschstraat. De deur werd vernield. Vervolge! :s werd de wielrijder C. v. d. Z. door den wagen aangereden, wiens fiets vrij ernstig beschadigd werd, terwijl hij zelf er nog bijtijds afsprong. Omstreeks half 6 Zaterdagmiddag is in de Lysbethsteeg het 6-jarig kind J. Z. spelenderwijs van een 15 treden hooge trap gevallen. Het had vermoe delijk een hersenschudding gekregen en werd overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis. Gisteravond kwart over 7 werd alarm gemaakt over een beweerden brand in de Doelensteeg. Later bleek evenwel, dat de rook en het geknetter afkomstig was van vuur werk, dat door een der bewoners, den vuurwerker A. S. achter zijn woning werd afgestoken. De los werkman J. W. de J. wo nende alhier, is door de politie naar Rijpwetering overgebracht, omdat hij wordt verdacht aldaar ingebroken en een hoeveelheid gouden voorwerpen te hebben meegenomen. De fruitkoopman N. v. d. S. heeft zich beklaagd, dat hij Zaterdagmor gen 8 uur door v. V. op den Nieuwen Rijn is mishandeld. Burgerlijke Siand. Ondertrouwd: J. Piket, jm. 23 j, en A. J. de Winter, jd. 20 j; H. J, Sclireu- der 28 j, en M. G. Brusche. id. 27 j; H. Nieuwenhuizen 29 j. en M. J. van Heusden, 27 j; D. Ernst, 23 j. en C. Fabraken, jd. 25 j; J. H. Geenjan jm. 20 j. en L. Brussee, jd. 29 j; H. J. van Dam, jm. 27 j. en J, Roelandse jd. 26 j; M. Cornelisse, jm. 23 j. en M. Prins jd. 28 j; C. v d Reijden, jm. 33 j. en L. de Kier, jd. 26 j; N. Boom, jm. 26 j. en M. van Kampen, jd. 27 j; C. v d Akker, jm. 26 j. en C. W. van Dieren, jd. 26 j. BINNENLAND~ DE TABAKSWET. De werkplaatsen van kléin-fabrikanten Bij de Tweede Kamer is ingediénd oen wetsontwerp tot verlenging van den termijn, genoemd in art. 88a der Tabakswet. De slechte finaneieele positie, waar in ten gevolge van de heerschende malaise in de sigarenindustrie, onder meer ook de kleine sigarenfabrikanten verkeeren ,is oorzaak, dat van de mees ten van hen nog steeds niet kan wor den gevorderd, dat zij hun lokalen in richten overeenkomstig de eischen, die de Tabakswet stelt of dat zij hun be drijf overbrengen naar overigens moei lijk te verkrijgen lokalen, die aan de eischen van de wet beantwoorden. Opnieuw wordt daarom thans ver lenging met één jaar voorgesteld van den in art. 88a der gemelde wet be doelden termijn. Daar gelaten, dat het op dit oogen- blik niet zou aangaan de belangheb benden te dwingen tot voor lien zeer kostbare maatregelen, zoolang het verslag van de commissie, aan welke het onderzoek is opgedragen naar de mogelijkheid van een belasting op de ruwe tabak, niet is ingekomen, en daaromtrent niet is beslist, heeft de minister ook gemeend de indiening van dit ontwerp te mogen bevorderen, omdat ten gevolge van de intrekking van een aantal der ingevolge art. 88a verleende ontheffingen, in verband met gepleegde fraude, een selectie is ontstaan, die doet verwachten, dat de ervaringen met de thans nog bestaan de vergunninghouders gunstiger zul len zijn dan tot dusver, zulks te meer, omdat de maatregel zoodanig wordt toegepast, dat bestendiging der ver gunning niet automatisch plaats vindt, doch slechts na daartoe gedaan verzoek, en indien blijkt, dat de aan vrager zijn uit de accijnswet voort vloeiende verplichtingen naar behoo- ren nakomt. Het aantal ontheffingen, dat aan- v ankelijk 2262 heeft bedragen, is thans geslonken tot 1503, terwijl van de 624 fabrikanten, wier werkplaatsen niet voldeden aan art. 23, le lid of art. 24 der wet, er nog 370 over zijn. Te Am sterdam is een aantal der tot de laat ste categorie behoorenden thans in een centrale werkplaats ondergebracht; daarbuiten is hun aantal te klein om daarvoor nog zulke werkplaatsen in te richten. VERSLAG ALGEMEENE REKENKAMER. Aan het verslag der Algerneene Re kenkamer betreffende hare werkzaam heden over bet jaar 1925 wordt het volgende ontleend: Pb bemoeiingen van bet rijksinkoopbureau. Het trok de aandacht van de Kamer, dat de omvang van de taak van het rijksinkoopbureau voortdurend grooter werd. Het scheen haar toe, dat de hieruit voortvloeiende vermeerdering van s Rijks uitgaven van dieh aard kon zijn, dat deze de door bemiddeling van het Rijksinkoopbureau verkregen bespa ring overtroffen. Dit gevoelen was gegrond op.de vol- volgende overwegingen: lo. de ver doorgevoerde bemoeiing van het bu reau bracht groote uitbreiding van ad ministratie met de daaraan verbonden belangrijke kosten teweeg; 2o. de omstandigheid dat de raming van het benoodigde voor een geheel jaar moest worden opgemaakt, was niet bevorderlijk voor de zuinigheid bij het verbruik: 8o. het volledig contact tusschen ver bruiker en leverancier ging verloren en daardoor kon de eeste niet beoor deel en of het geleverde voldeed aan de hij de opdracht gestelde eischen; 4o. in de uitgebreide bestellijsten en in het door het Rijksinkoopbureau uit gegeven orgaan werd de aandacht ge vestigd op allerlei goederen en werd zelfs veel reclame gemaakt voor de aanschaffing. Op deze wijze werd het aankoopen aangemoedigd van goede ren, niet bepaald onmisbaar voor den dienst. De Kamer was van oordeel, dat, in dien het bureau zijne bemoeiingen be perkte, eenerzijds tot het nagaan van welke artikelen in den Rijksdienst be langrijke hoeveelheden werden ge bruikt en anderzijds tot het uitlokken, met gebruik van de aldus verkregen gegevens, van zoo vourdeelig mogelijke prijsaanbiedingen van handelaren en het mededeelen daarvan aan de betrok ken ambtenaren, de met de instelling van het bureau beoogde voordeelen be houden zouden blijven, doch de ge schetste nadeelen zouden vervallen. De Kamer bracht een en ander on der de aandacht van den minister van financiën, ten einde te overwegen, of in de werkwijze van het Rijksinkoop bureau geen verandering moest wor den gebracht. Uit diens antwoord bleek, dat reeds sedert eenigen tijd een onderzoek naar den ontwikkelingsgang en de werk wijze van bedoeld bureau werd inge steld. Bij dat onderzoek zou ook aan de door het college aangevoerde pun ten aandacht worden geschonken. Oprichting van naamlooze ven nootschappen door de Staats mijnen. De Kamer oefende critiek op de op richting van de naamlooze vennoot schappen: Havenbedrijf „De Hollan der" te Amsterdam, en de Nederland- sche Mijnhouthandel Eerstgenoemde zou de door de Staatsmijnen te Amster dam gebouwde kolentip exploiteeren terwijl laatstgenoemde zich zou bezig houden met den in- en verkoop van miinhout. Het lag in de bedoeling de bedragen waarmede de Staatsmijnen in het ka pitaal der vennootschappen zouden deelnemen, te kwijten uit artikel 212 van het IVde hoofdstuk der Staatsbe grooting voor 1925. op welken D09t gel- Belangrijkste nieuws in dit Nunimer. Op de Maas bij Rotterdam is een sleepboot omver getrokken, twee pei- sonen verdronken. Het verslag der Algerneene Reken kamer. Pangalos is naar Kreta overgebracht Sovjet-Rusland voert besprekingen met de randstaten over garantiever* dragen. Weer is een vrouw over het Kanaal gezwommen. Til in'w/ÊÊn nu f rui i n 111 —i_— den waren toegestaan voor „aandeelen van vreemde ondernemingen' De Kamer trok in twijfel of deze aan wijzing wel juist was. Het gold hier toch niet deelneming in bet kapitaal van vreemde ondernemingen, doch de oprichting van naamlooze vennoot schappen, welke ongeveer geheel met kapitaal van het rijk zouden worden gefinancierd en feitelijk onderdoelen van het mijnbedrijf zouden uitmaken, al werkten zij, evenals verschillende andere takken van het bedrijf, ook voor derden. Afgescheiden van de vraag, of de aanwijzing op de begrooting wel juist was, achtte de Kamer het in elk geval gewenscht de goedkeuring van de Staten-Generaal te vragen op de voor genomen transacties, te meer nu bij het departement van waterstaat een wettelijke regeling van den bedrijfs vorm der Staatsmijnen werd overwo gen. Woningbouw bij de Staatsmijnen In Maart 1925 machtigde de minister van waterstaat de directie der Staats mijnen tot het bijdragen van een aan deel, berekend in verhouding tot het aantal arbeiders, in het stamkapitaal der stichting: Woningfonds der Lim- burgsche mijnen, te Heerlen, ad i 25.000 en verder haar medewerking te verlee- nen voor den bouw van 200 woningen bij elk der mijnen Maurits en Hendrik. Volgens de ontwerp-statuten dei stit fa ting lag het verder in de bedoeling, dat elke mijnonderneming die woningen liet bouwen, zich borg zou stellen voor de exploitatiekosten, zulks voor den geheelen duur der door de stichting aangegane leening. De Kamer vestigde er de aandacht van den minister van waterstaat op. dat het aanvaarden van deze garantie tot aanzienlijke geldelijke verliezen voor de Staatsmijnen zou kunnen lei den, waarbij zij de geraamde bouwkos ten per woning ad f 3200 te hoog vond, waar het dep. van arbeid bij het ver- leenen van voorschotten voor arbei derswoningen f 2400 als maximum- bouwsom had gesteld. Ook opperde de Kamer twijfel, of er in de naaste toekomst wel dringend behoefte zou zijn aan 400 nieuwe ar- beiderswonigen. Het was de Kamer ook gebleken, dat ten dezen tusschen de Minister van Waterstaat en Financiën geen over eenstemming heerschte. Laatstgenoem de gaf ten slotte zijn ambtgenoot in overweging dit geschil in den Raad van Ministers te brengen. Gemis aan zuinigheid bij do besteding van 's rijks gelden. Het postkantoor te Haarlem In het na te noemen geval scheen de vraag gerechtvaardigd of bij het doen, van uitgaven wel de noodige zuinig heid was betracht. Bij den bouw van het post- en tele graafkantoor te Haarlem werden oa. - de volgende uitgaven gedaan: Voor het bewerken van een brieven- busplaat en de levering van naam borden Posterijen n Telegrafie werd onderscheidenlijk f 1900 en f 1400 uit betaald. De brievenbusplaat was van natuursteen gemaakt in plaat? van terra-cotta, zooals het bestek voor schreef. Voor het bedrag van f 1400 waren 8 naamborden geleverd. Ten behoeve van de ha» van het ge bouw werden 11 lampen geleverd A f 209.047 per stuk. Verder nog f 1500 besteed voor glas in lood ten behoeve van deze lampen en van 8 buitenlan taarns. Verder bleek, dat bij den bouw van bedoeld postkantoor aanmerkelij ke bedragen onnoodig wa^en uitgege ven. doordat de betrokken werkzaam heden niet direct aan de leverancier* waren opgedragen, doch gebruik was gemaakt van de tüsschenkomst van den aannemer, die daarvoor 10 pot. van de kosten had berekend. Het zegel voor den consulalren dienst hoeft niet mooi te zQfl Naar aanleiding vap de vraag der Kamer, waarom het vervaardigen on*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1