CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS •ae JAARGANG VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1926 NUMMER 1910 COURANT ABONNEMENTSPRIJS in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Binden. EERSTE BLAD. Een voorstel. Verhooging der rijksuitkeeringen aan de gemeenten is niet meer dan billijk zoo zagen wij in onze beschou wingen o-ver den ongelijken, doch meestal veel te zwaren gemeentelij ken belastingdruk. De in 1897 vastgestelde regeling kan niet worden gehandhaafd. Verandering moet er komen. En, in afwachting van definitieve bepalingen is verhooging der toen ge fixeerde uitkeering per inwoner drin gend n o o d i g. Gelukkig is zij op dit oogenblik ook m o ge 1 ij k. Daaraan behoeft niet te worden ge twijfeld. Want de Regeering heeft zelf een voorstel gedaan o-m tot belastingver laging over te gaan, Zij wil dus staatsinkomsten prijs geven. Alleen maar.... en dat verwondert ons van een Ministerie waarin Minis ter de Geer niet slechts beheerder van •de schatkist, doch tevens premier is, ten zeerste.... de Regeering wil dat geld gebruiken voor verlaging van de Rijksbelastin gen. De gemeenten profitee-ren daarvan niet. Ja, zooals .wij onlangs nog aan toonden, door het plan der Regeering om de personeele belasting te verla gen, zullen de gemeenten een belang rijk deel harer inkomsten verliezen en gedwongen worden tot verhoo ging van eigen beffingen over te gaan. Wij zijn echter niet zonder eenige (hoop, dat minister de Geer zijn aan vankelijk voorstel niet ongewijzigd zal handhaven. Want, zoo iemand, dan is hij er van overtuigd dat de gemeenten moeten geholpen worden, omdat de noodtoe stand. waarin vele verkeeren, door rijksmaatregelen is veroorzaakt. Bij gelegenheid van de behandeling van het door hem ingediende wets ontwerp tot toekenning eener nooduit keering aan de gemeenten (1921) schreef hij in de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer daaromtrent o.a. het volgende: „Niet van het beleid, de zelfbeheer- sohing, het voorzichtig en doeltref fend beheer van een gemeente is het afhankelijk, hoe hoog haar belasting- cijfer is. Al deze factoren worden overschaduwd door andere, van den wil van het gemeentebestuur onafhan kelijk." En voorts: „Wie nauwkeurig nagaat, waaraan in de zwaarst belaste .gemeenten de geweldige uitzetting van het budget te wjjiten is, komt tot het resultaat, dat zeer weinig uitgaven die van den vri.i- en wil der gemeentebesturen afhanke lijk waren, hierin deel hebben gehad. Hoogere salarissen en loonen door de tijdsomstandigheden en vooral niet minder door het Rijksvoorbeeld, zelfs aan de zuinigste gemeentebesturen opgelegd; vermeerdering van perso neel door den achturigen arbeidsdag; bijslagen op pensioenen, op woning- huren op werkloosheidsuitkeeringn aan al t»f niet „uitgetrokkenenstij-. ging van materiaalprijzen en uitbrei ding van de gemeentelijke taak door den wetgever en door, zacihten drang uitoefenende, ministerieels circulai res dit alles en zooveel meer deed de budgetten zwellen, automatisch onweerstaanbaar," als met de kracht en de zekerheid ^an het klassieke noodlot." Wij meenen daarom goeden grond te hebben voor de verwachting, dat !e voor de gemeentefioancibn zoo scha delijke regeling, die aanvankelijk is voorgesteld, zal vervangen worden door een andere, die de fremce/iten te hulp komt in hare moeilijkheden. En dit kan zeer goed gebeuren Al dadelijk kan de Minister een stap doer, in de goede richting. Eii wil de 20 opcenten op de suiker- accijns laten vervallen en die accijns van f27 per 100 kilo, terugbrengen op f22.50. Dit beteekent voor de schat kist een zuiver verlies van 8 millioen gulden per jaar. Voor de consumenten is het van geene beteekenis. Er zal een prijsverlaging kunnen plaats hebben van één cent op een half pond (2H ons) suiker. Als deze cent tenmin ste niet bij den tusschenhandel blijft. Voor den gebruiker beteekent die ac cijnsverlaging zoo goed als niets. En de inningskosten voor het Rijk blijven precies even hoog. Welnu, laat die 20 opcenten blijven, doch de 8 millioen gebruikt worden om eenige verlaging van den gemeen telijken belastingdruk In de zwaarst belaste gemeenten mogelijk te maken. Niet om maar gelijk op te laten dee- len. Maar daar, waar het n o o d i g is. BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Ook niet alleen daar, waar men het meest uitgaf. Maar waar het belast baar inkomen het laagst is en lus het belastingcijfer hoog moet zijn, om het allernoodigste te kunnen be talen. Voor de vrees, dat de gemeentebe sturen de .ontvangen extra uitkeering niet voor belastingverlaging, maar voor nieuwe uitgaven zullen gebrui ken bestaat o.i. al zeer weinig grond. Wederom hebben wij daarbij Min de Geer aan onze zijde, die dit in 1921 nadrukkelijk heeft betoogd. Trouwens de ervaring leert dat men in het overgroote deel der gemeente raden steeds bedacht is op verlaging der lasten. Dat blijkt wel uit de raads- verslagen in de bladen. Ten overvloe de kon door G.S. worden Toegezien, dat van de uitkeering een goed ge bruik wordt gemaakt. En dan zouden wij als tweede stap den vasten regel willen zien aangeno men, dat de gemeenten nimmer meer tot nieuwe uitgaven worden verplicht, zonder dat het Rijk daarbij ook de middelen aanwijst ter bestrijding der kosten. 0 Wanneer aldus de grootste nood is gelenigd en verergering van den toe stand voorkomen, kan de staatscom missie voor herziening der finaneieele verhouding van Rijk en Gemeenten haar arbeid rustig ten einde brengen Moge zij er in slagen trots de pessi mistische verwachtingen van velen, eene regeling voor te stellen, die ein delijk de financieele verhouding tus- schen Rijk en gemeente op gezond in grondslag doet rusten. STADSNIEUWS. Tnïnconcert. Voor een vrij groot publiek hebben gisteravond de Ghr. Zaiigvereeniging „Zang zij onze leus" directeur de heer A. Teljeur, en het christ. muziekge zelschap Polyhymnia, directeur de heer M. Kouprie, in den tuin van de sociëteit Musis Sacrum het aangekon digd tuin concert gegeven. Zang zij onze leus trad op met een programma dat blijkbaar met zorg was samengesteld. Openend met het door den heer Teljeur gécomponeerde vereenigigingslied, bevatte het verder een aantal van de in den kring der christelijke gemengde zangverenigin gen meest gezochte liederen, met com posities van Martin Zijderlaan. Kreut- zer, Möhring, Bonset e.a. Een goed programma zou echter be teekenis krijgen in den omgekeerderi zin, wanneer het niet juist, werd ver tolkt. En ook wat dit betreft, was i teravond het optreden van zang zij onze leus zeer gelukkig. Ret koor mag zich verheugen in flink en evenredig bezette partijen, die onder de leiding van den dirigent heel goed samenwerkten. Er werd met toewijding gezongen, maar de geestdrift deed, enkele uitzonderin gen daargelaten, aan de zuiverheid geen afbreuk. Bekeersching en gelijk matigheid zijn trouwens deugeden die de dirigent in dit koor met vrucht heeft toegepast, 'blijkens de gemakke lijkheid waarmede de stemmen elkaar compenseeren. Op de uitvoering als zoodanig was dit van zeer gunstigen invloed. In het bijzonder de vertolking van „Levensvernieuwing" (woorden v. S. Anema) en „Voorjaarsbezieling (óomp. P. Mart. Zij der laan) viel te waardeeren. Het programma werd zeer vlug af gewerkt, wij kunnen niet veronder stellen dat men het luisteren moe werd. Zelfs was er na de pauze bij een deel van het publiek meer aamlaciu dan ervoor. In de richting van vere deling, niet slechts wat het vragen, maar ook wat het schenken van aan dacht betreft is op deze concerten nog wel iets te doen. Polyhymnia vulde het programma aan, door zich voor en na de pauze te laten hooren in een zestal compo sities, Het korps was goed op dreef en deelde ruimschoots in de handtastelij ke bewijzen van waardeering, die net publiek na de uitvoering van elk nuhi mer toonde. In bet algemeen meenen we dat Zang zij onze leus gisteravond velen een genoeglijken avond bereid heeft, en dat de vereeniging met een concert als dit op den goeden weg is om zich sympathiek te maken in do oogen van wie gaarne het zangerselement op den voorgrond zien treden. Jubileum P. Stapel. Als dit feit. dat men vijf en twintig jaar commissaris van politie is, niet behoort tot de uitzonderingen, dan toch mag het gerangschikt worden onder de niet-veel-voorkomende jubi- lé's, aldus schrijft het „Alg. Ned. Po- litie-weeklblad." De leeftijd, waarop men in den regel eerst in aanmerking komt voor dat ambt. maar vooral de „druk" waaronder voortdurend moet worden gearbeid, zijn oorzaak, dat 'n groott deel dier titularissen binnen dat tijdvak, en dikwijls contre coeur, hun ambt aan jongeren moeten over dragen. Mijn vriend en mede-redacteur van dit blad, P. Stapel, behoort onder het kleine getal, hetwelk en leeftijd en druk wist te weerstaan. En zoo zal hij, naar ik hoop, het voorrecht ge nieten om op 1 September a.s. den dag te kunnen berdenken, waarop hij voor 2 5jaar werd benoemd tot commissaris van politie. Inderdaad een voorrecht, een mooi moment in zijn leven, daar naast een mooie dag voor zijn echtgenoote en kinderen, 'n heugelijk gebeuren voor zijn vrien den. Voor een rechtsstaat zijn onoptbeer lijk een goede, onafhankelijke justi tie en een technisch bekwame, onom koopbare politie: Ondanks de gewone, menschelijke tekortkomingen kan gezegd worden, dat Nederland die bezit, zelfs andere cultuurstaten daarin voor is. Het is een kostbaar bezit tot welks behoud vooral noodig is, dat aan die onafhan kelijkheid niet wordt geraakt en dat degenen, die de politietaak vervullen vooral degenen aan wie de leidende functies zijn toevertrouwd, getrouw blijven aan den eens afgelegden eed of de belofte en door lichtvaardig heid en onpartijdigheid de achting en het vertrouwen van ieder winnen met wien zij in en buiten het ambt in aanraking komen. In dit licht gezien is het a.s jubilé vam den heer Stape! m.i. meer dan een private zaak. Moge den a.s. jubilaris dien dag nog eens goed duidelijk worden ge maakt, hoezeer zijn persoon en werk wordt geacht en gfwaardeerd. zeker niet in de laatste paats door de bur gerij van Leiden, m mogen die b-e- wijrzen hem kunnei bemoedigen tot verderen arbeid aan zijn heel mooie doch tevens heel zvare levenstaak. En wanneer ook voor hem 't oogen blik van heengaan" is aangebroken, moge dan een lang* heerlijke levens avond het loon zijt voor al het goe de en nuttige wat hii tot stand bracht en om zich wist te verspreiden. Uitdecling oj 3 October. Morgen, Zaterdagavond, van 6 tot 10 zal in de Vestibule der Stadsge hoorzaal al weder de inschrijving plaats hebben der gegadigden voor de feestgave van hariig en wittebrood vanwege de 3 Octojervereeniging. \Vij vestigen hierop gaarne nog eens de aündacht. Ver «ronken. Hedenmorgen is in de Uiterstegr. bij de Groenesteegirug door een schip per opgevischt he lijkje van de 6-ja- rigè J. L. Het kin; was e-isteren naar de bewaarschool gegaan, doch niet teruggekomen. Hc is derhalve in het water gevallen opeen moment dat het ongeluk door ni-mand werd opge merkt. De slagerskiecht K. V. in dienst bij den slager O. an de Oude Heeren gracht, had gis teen het ongeluk bij de werkzaamhedn een hoeveelheid kokend water over de beenen te krij gen. Hij werd coor den E.H.D. ver bonden. Gisteravond usschen half 7 en kwart over 7 had de tram op het stadsnet wegens eei defect geen elec- trischen stroom. ioowel de stads trams als die naar Den Haag hadden ten gevolge daarvai vertraging. Het bestuur va het Leidsche Po litie Muziekgezelschp heeft van den burgemeester een shrifteliike gelulc- wensch ontvangen in verpand met het door dit korps bhaalde succes op het Nationaal Concars te De Lier. De vroegere Frasche gezant hier te lande de heer Ghrles Benoit heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Jan Steententoonsteïng. Mej. B. E. L. Siiolz alhier is ge slaagd voor het exaien Duitsch L.O. Reetifjctie. In ons bericht va gisteren betref fende de dienstuitvcring der Poste rijen op 31 Augustus.s. werd ten on rechte vermeld, dat lsdan de le pak- ketpostbestelling wedt opgeheven. Niet de eerste, dch de 2e pakket- PQst.bestel ling zal n*t worden uitge voerd. BINNEN. AND. Spoortarieven ior vee naar Duitscbnd. Voor het eerst siert den oorlog wordt ingaande 1 Sptember a.s. een nieuw spoorwegtari voor vee tus- schen Duitschland Nederland inge voerd met uitzonïring van kleine zendingen levende eren in kooien, manden, hokken, welke op Ne- derlandsch gebied Is Bestelgoedzen- dingen worden bevcht. De zendingen m<ten worden aan geboden met den ternationalen ijl- goedvrachtbrief. Het gebruik van de zen vrachtbrief sluit echter niet in, dat op NeÜerl. parcours de verbooging ad 25 pet., welke verschuldigd is bij vervoer met niet door den spoorweg aangewezen treinen, moet worden toe gepast. Dit laatste vindt alléén plaats, wanneer de afzender of de begeleider het vervoer met een „niet-aangewezen" trein in den vrachtbrief beeft gevraagd De juiste benamingen en, waar noo dig, ook de ouderdom, het gewicht en de hoogte van de dieren moeten daarbij zijn aangegeven. Zoowel bij vervoer van Nederland berekent het station van vertrek de vracht voor het Nederlandsche en Duitsche parcours, alsmede de voor die beide parcoursen verschuldigde bijkomende kosten. Een afwijking dus bij het goederenverkeer, waar elk par cours door den betrokken spoorweg wordt berekend. De wijze van vrachtberekening voor het Nederlandsche parcours komt overeen met die in het Nederlandsche binnenverkeer. Ook zijn wederom in dit tairef alle vrachtprijzen in marken te berekenen, zoowel voor het Nederlandsche als Duitsche parcours. De zendingen moeten voor het ge heel© parcours gefrankeerd worden. Echter kan worden toegestaan de zen dingen ongefrankeerd te verzenden, indien de afzender voor het geheel e pare.mrs zekerheid stelt. De uitzonderingstarieven op de Duit sche spoorwegen. De uitzonderingstarieven op de Duitsche spoorwegen voor de Belgische havens zullen volgens De Ned. Werk gever met ingang van 15 October worden opgeheven. Men herinnert zich, dat deze tarie ven een punt van discussie hebben uitgemaakt bij de behandeling van de Nederlandsch-Duitsche handelsverdra gen. De uitzonderingstarieven voor de Belgische havens, waren niet van toe passing naar Nederlandsche havens. Van 15 October af wordt dus niet ver kregen een even gunstige behande ling als Antwerpen voor de nader te noemen artikelen tot dusver genoot, maar de gelijkstelling zal worden ge maakt, door België en Nederland voor die artikelen in den vervolge even on gunstig te behandelen. De Nederlandsche regeering heeft dus ook op dit punt zich met het min dere moeten tevreden stellen. Wij her inneren er aan, dat in de vergadering der Tweede Kamer van 2 Juli mr. Knottenbelt tijdens de rede van den minister van buitenlandsche zaken de interruptie plaatste: „Is- er gevaar voor gelijkmaking naar beneden of be staat dat gevaar niet?" Waarop minis ter van ICarnebeek antwoordde: „Er is inderdaad een gevaar, dat ligt in den aard der zaak, maar dat is een punt, waarmede wij nog bezig zijn". De hierbedoelde uitzonderingstarie ven, welke zullen worden opgeheven, waren de nummers: 35b voor ijzer en staal, ijzer- en staal - waren alsmede spoorwegmateriaal; 39b voor uitvoer-stukgoed en uit- voer-wagonla dingen 49b voor glas- en holglasartikelen; en 52b voor papier en carton, alsmede vloerkleeden van papier. Tegenover de Duitsche uitvoerha- vens blijft de toestand onveranderd. Noch België, noch Nederland krijgen dezelfde gunsten, welke op het oogen- blik door de Duitsche spoorwegen aan het verkeer naar de Duitsche uitvoer- havens worden verleend. De nlet-leerplichtige jeugd. Woensdag j.l. liebben de heeren Klaas de Vries en J. J. Lamers, resp. als voorzitter en secretaris van het uit voerend comité van het congres voor het onderwijs aan de niet-leerpliehtige jeugd, een onderhoud gehad met den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ter toelichting van het adres door bedoeld comité in op dracht van het congres aan den mi nister gezonden. Bij dit onderhoud, dat tot uitvoerige besprekingen leidde, bleek de minister zeer sympathiek te staan tegenover de verschillende wen- schen van het comité, alsook dat het niet is uitgesloten dat de minister bin nen niet al te langen tijd komt met wetsvoorstellen tot betere regeling van het onderwijs aan de niet-leer- plichtige jeugd. De sluisbouw te IJmuiden. Voor het maken van het toeleidlngs kanaal naar de nieuwe sluizen te IJ muiden moet een gedeelte van den Noordpier bij het pantserfort worden opgeruimd en de fundeering worden opgebroken. Daartoe zal de hijschkraan van den Zuidpolder, waarmede de ba zaltblokken als golfbrekers in zee wor den gestort, naar den Noorderpier wor Gewone advertentiSn per regel 22'/, cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariei Bij contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling ▼au ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Nederlandsch vliegtuig bij Dort mund verongelukt. Ernstige brand te Leimuiden. De bemiddelingspogingen in de sta king bij „Heemai". Buitenland Een internationaal manifest tegen den militairen dienstplicht. Het onderhoud tusschen de Britsche mijnwerkers en de regeering heelt niet aan de verwachtingen beantwoord. In Griekenland is een voorloopig kabinet gevormd.' Een revolutionair manifest van net Macedonisch comité. De uiteenzetting van Strescmann inzake Dnitschland's buitenlandsche politiek. Een verklaring van den Spaanschen minister van bnitenlandsche zaken over de Tanger-kwestie. den overgebracht. Dit moet langs deu waterweg geschieden, omdat vervoer langs het strand niet mogelijk is. Dit buitengewone karwei de kraan weegt ruim 85.000 K.G. zal zoodra het water binnen de pieren rustig is, worden uitgevoerd met den grooten bok die 't gevaarte, hangend in de ket tingen, van den Zuidpier naar den Noordpier zal overbrengen. De bok is Donderdag te IJmuiden aangekomen. Zwendelaars in Den Hang. In Mei werd meiding gemaakt van de oplichterspraktiiken van twee be kende internationale zwendelaars, zich noemende O'Brien en Williams, dik wijls geopereerd ook onder andere na men, die in den Haag een Engelschman met wien zij in Brussel hadden kennis gemaakt, door de z g. vertrouwens- proef hadden opgelicht voor 800 pd. st. een diamanten ring, een gouden hor loge en een gouden potlood, waarna zij met de Noorderzon uit Den Haag ver dwenen, om in het buitenland bun stre ken voort te zetten. Een paar jaar ge leden hadden zij op dezelfde wijze hier ter stede 'n anderen Engelschman v. 'n belangrijk bedrag beroofd. Daar zij de tactiek hadden van het eene land naar, het andere te trekken, wisten zij steeds aan de politie te ontkomen. Ten 3lotte zijn de heeren toch tegen de lamp ge- loopen. Naar de „Tel." verneemt, zijn bei den dezer dagen te Weenen gearres teerd. Het is gebleken, dat zij dit jaar dezelfde truc als hier, in verschillende* wereldsteden reeds tienmaal met suc ces hadden toegepast. De Haagsche po litie heeft zich om nadere inlichtingen met de Weensohe in verbinding gesteld De Abattoir-kwestie te Rijssen. De gemeenteraad van Rijssen heeft gisteren op verzoek van Gedep Sta ten van Overijssel een besluit tot uit breiding van de politieverordening tot algeheele Zondagssluiting ingetrok ken; voor doortrekkende vreemdelin gen blijven nu de koffiehuizen des Zondags geopend. De heer Tasveld diende mede na mens zes andere raadsleden een motie van wantrouwen in tegen wethouder Ter Maat, wegens diens houding in de slachthuiskwestie. Deze motie is aangenomen met 8 stemmen tegen 1 stem en 2 blanco. De voorzitter zeide, dat wethouder Ter Maat als eerlijk man bekend staat en gedaan heeft wat zijn plicht was. Hij raadde hem aan de motie naast zich neer te leggen. Wethouder Ter Maat dankte de in dieners voor hunne motie, die hij naast zich neer legt en dankt God dat hij aan deze hatelijke zaak niet heeft medegewerkt. De voorzitter deed daarop voorlezing van een schrijven, waarin de heeren Ter Avest, Rosman, Koedijk. Assink, Tasveld, Paalman en Otten, behooren- de tot verschillende partijen al9 raa.is lid bedanken. De „Kawi" en .Tabanan" van den RotterdL Lloyd. Na den verkoop van de „Wilis" en „Rindjani", van den Rotterd. Lloyd, deden geruchten de ronde, als zou den ook de „Kawi" en „Tabanan'van dezelfde maatschappij verkocht wor den. De „Tel." verneemt, dat daarvan echter geen sprake is. De „Kawi" cal nog eenige reizen in vasten dienst ma-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1