MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN Z^TERD^ KINDERALIEDIN&. Van fluweel en mousseline is hei jurkje van het eerste meisje (afd. 43) gemaakt. Het zwarte fluweelen rokje is geschulpt aan het koren- blauwe mousseline jakje genaaid. In die schul pen wordt het onderstaand patroontje gebor duurd. Dit patroontje is gemakkelijk op de stof over te brengen Men trekt de teekening, die hier op ware grootte gegeven is. met potlood over op doorschijnend papierdaarna prikt men met een speld op korten afstand gaatjes in de pot loodlijnen, legt die doorgeprikte teekening op de plaate. waar een versiering moet komen en stuift dan poeder door de gaatje heen, waarna de teekening op de stof' 9taat. De halsuitsnijding is met korenblauwe koord- zijde omhaakt, waar doorheen later een zelf ge draaid koordje geregen wordt. Bij het in elkaar draaien van noo'n koord, gaat men als volgt te weik Men neemt twaalf draden, vier maal aoo lang als men het koord hebben wil Deze wor den zóó lang omgedraaid het eene eind laat men iemand vasthouden of men maakt het vaet aan een deurknop totdat hot aldue gevormde koord begint te kreukelen. Daarna logt men een schaar in hot midden van het koord, neemt de beide uiteinden in de hand en laat de schaar zoo Lang ronddraaien tot de twee helften van het koord tot één geworden zijn. Men verwijdert daarna de schaar en legge een knoop in het uiteinde. Daar dit jurkje wijd valt, is het aan te ra den er een zwart directoire broekje onder te laten dragen. Patroons voor meisjes van 7 tot 9 jaar. Het tweede meisje (afb. 44) heeft een donker lila crêpe jurkje aan. Een lang belegsel, dat van onder in een punt uitloopt, is midden op het voorpand en gedeeltelijk op het rokje ge naaid. Het middelste gedeelte van dezen band is een rëópje licht Mia shantung, waar omheen een zwart fluweelen bandje genaaid is. Zoo'n bandje, maar iets breeder, is ook onderaan op den zoom genaaid. Kraagje en manchetten zijn van kant. Patroon voor meisjes van 8 tot 10 jaar. Afb. 45 ie een naturel shantung jurkje. Het kraagje en de ruiten op de mouwtjes, bij de ceintuur en onderaan den zoom, zijn van geele shantung. Het steekje, dat langs het kraagje en de ruiten gewerkt is, is van terra zijde. Een terra ribslintje dient als ceintuur. Men ziet op de teekening. dat de ceintuur op zij gestrikt wordt. Patroons voor meisjes van tot 7 jaar. De patronen van de kinderkleeding zijn ver krijgbaar k 0.05 per stuk bij onze mode redactrice, mej. Greta Stedn, Corn. Kruseman- straat 51 HI, Amsterdam. - - GEMENGD NIEUWS. Verdronken. Donderdagav. te twaalf uur wilde te Rotterdam een 'Noorsch zeeman, die in de stad aam het passagieren was geweest, met de motorboot „Oranjeplaat" van den ha vendienst „Sprdonaar zijn in dei (Maashaven aan paal 16 liggend schip „Skard" terugkeeren. De man veT- keerde onden den invloed van alcohol en gfing op het dek liggen slapen. Hoen de boot bij paal 1 ae Rijnhaven) was opgevaren, werd de man plotse ling wakker, stond op en viel een oo- genblik later over de railing, waar schijnlijk doordat hij zeer onvast op zijn beenen stond. Hij zonk onmiddellijk. Hoewel men twee en een half uur dregde, gelukte het niet hem op te visschen. De ver dronkene is vermoedelijk T. Christi ansen ge'ieeten, tremmer van beroep len afkomstig uit Tromsö (Noorwegen^ Te 'Brielle is het 8-jarig zoontje» van den heer L. Hoogstraten, dat met zijn vader per motorboot naar Rot terdam geweest was, na de terug komst van de loopplank gevallen era verdronken. Na twee uur dreggen, iwerd het lijk opgehaald. Ernstige val. Gistermorgen lomstreekB 6 uur is de stoker J. A. van het Roemeensche stoomschip Si- retul, hetwelk in raparatie ligt in het dok Nieuwe Waterweg te Schiedam, van een hoogte van 50 treden geval len. Hevig gekneusd en geschaafd is hij naar het Gemeente Ziekenhuis van (Schiedam vervoerd. Branden. Te Burgerbrugf onder Zijpe is tengevolge van hom- broei de boerderij, bewoond door den heer J. de Wit, afgebrand. Te Roswinkel is de oude koren molen, thans in eigendom van H. Wil lems, door onbekende oorzaak geheel uitgebrand. De molen was verzekerd... Een 100-j ar ig e. Op 1 Septem ber a.s.. zal mej. J. Braafnart te Ede Ihaar lOOsten verjaardag vieren. Of schoon zij «enigszins doof is, geniet zij nog eem goede gezondheid. Aardige antwoorden.'Een lOostersch vorst reed op zekeren dag met zijn gevolg door een welvarend idorp. Hii zag langs den weg een ou den landman, die een vruchtboom •plantbe. Hij sprak den man aam öni (maakte de opmerking, dat hij niet kon hopen, de boomen, die hij plantte, groot be zien. „Dat is waar", zeide de boer, maar idaar anderen voor ons geplant heb ben, wat ons vruchten geeft, dienen wij op onze beurt voor anderen te plan ten". „Voortreffelijk"! riep de vorst uit en hij liet den man duizend goud stukken geven. De schrandere boer mam ze met een diepe buiging aan era zei: „Andere boomen, mijn vorst, berei ken eerst na enkele jaren hun was dom, maar dezen dragen vrucht, zoo dra ze geplant zijn". Dit doeide op de goudstukken. „Prachtig", zei de koning. „Schatbe waarder. geef den man nog duizend goudstukken' Nog een beura werd overhandigd en nu riep de landman uit: Andere boomen dragen jaarlijks .slechts eenmaal, maar ae mijne neb ben in één jaar twee oogsten". Nu schonk de vorst hem weder geldi .maar gaf gelijk aan zijn paard de sporen en reed snel weg, terwijl iiiji riep: „Uw vernuft is onuitputtelijk, maar mijn schatten niet. Natuurverschijnsel. Gis ternacht is onder Diepenveen, aan de-ra Platvoet, een merkwaardig natuurver schijnsel waargenomen. Verschillende personen zagen, te kwart over twaalf m dr- richting Noordwest even boven de kim, eon grooten vuurbol, afwisse lend roodachtig en geel gekleurd, als de ondergaande zon. Soms scheen het alsof uit den bol vlammen sloegen. Het verschijnsel hield naar schat ting' wel een kwartier aan. Kort te vo ren was er hier veel regen gevallen (en een zware nevel hing over de om geving. 't Einde van den Ta f e l'be rg. De Tafelberg, dat machtige blok, {dat den toegang tot Zuid-Afrika be- 'heerscht en Kaapstad onder zijn ge weldige vleugelen koestert, de berg, die voor onze zeevaarders een bak era was op hun tochten naar Indië en die ook nu nog eiken reiziger eeu ■welkom toeroept, dat natuurmonu ment, aan welks voet zich wereld-his torie heeft afgespeeld, en dat tot dus ver, hi aast als een heiligdom, onge schonden en ongerept is gelaten, 'het is thans gedoemd, tot uitzichttoren te wonden gedegradeerd. Tot dus'^W liet de Tafelberg zich Slechts met moeite ovenvinnen. Vele wegen leidden naar boven, doch de •en was al moeilijker dan de ander. [En wanneer dan de berg zich dekte met zijn witte tafelkleed, en gierende winden o ver zijn top in Kaapstad neen bulderden, dan eischte hij maar al te vaak vele slachtoffers, die, verrast (door plots opkomenden mist en storm, vendwaalden in het warniet van rot- Sen en kloven en, wanneer niet spoe dig hulp opdaagde, jammerlijk omlcwa ïraen. Niemand, die niet met eerbied! uit Kaapstads straten omhoog zag naar deze onheilspellende, haast lood recht omhoogrijzende massa. Thans is ook zijn tijd geweest. Eenj maatschappij is opgericht, die binnen» Idrie jaren op zich heeft genomen, den top door een kabelspoor met Kaap stad te verbinden en bóven een res taurant te bouwen. Ernstige brand. Donderdagl avond is vermoedelijk door hoodbroei brand ontstaan in ae hooischuur vara den heer Demper te Langerak. De fel1 uitslaande vlammen tastten weldra het woonhuis aan, dat toen de brandweer arriveerde, reeds geheel in lichte laa.ei stond. Het woonhuis brandde geheel uit, terwijl ook een aangrenzend perceel van den heer A. Boer uitbrandde. Het huis van den heer M. Boer werd ge deeltelijk door het vuur vernield, ter wijl nog andere woningen gevaar lie pen. De brandweer slaagde erin deze woningen te behouden. Van de be schadigde perceelen is alleen het wooni huis van den heer M. Boer verze kerd. De burgemeesters van Ameidera en Langerak waren op de plaats des onbeils aanwezig. Nachtelijke straatroof. De heer S. uit Bleyerheide, die Wdens- (dag voor zaken uit was, kwam s avonds langs Strijthagen terug en werd aldaar door twee Tiem onbeken de mannen aangehouden. Spoedig ontstond een worsteling eau de heer S., die met zijn stok flinkej slagen uitdeelde, moest ten slotte het onderspit delven. Blijkbaar hebben de aanranders van het een of ander ver- doovingsmiddel gebruik gemaakt om huns laohtoffer onschadelijk te maken] De aanval gebeurde in den avond omstreeks 11 uur kwam S. die in zwijm gevallen was bij, en bemerkte, dat hem de portefeuille, inhoudende f 250.ontrold was, en de aanrandersi verdwenen waren. Tegen 1 uur des nachts kwam S. thuis en bemerkte, dat zijn kleeren met bloed bevlekt wa ren, terwijl hij zelf niet gewond was. Van het geval werd terstond aan gifte gedaan bij de politie. Een juffrouw met een slag sabel'. Te Beverwijk zou een deur waarder der belastingen in gezelschap van twee getuigen beslag gaan leg gen op den inboedel van een in ge breke gebleven belastingschuldige. De ambtenaren troffen alleen de» vrouw dee huizes aan, die op dit amb telijk bezoek allerminst prijs stelde. Zij gaf hiervan blijken, door allereerst een redevoering te houden, gekruidi met ter zake dienende lieflijkheden. De deurwaarder, ambtshalve aan der gelijke ontvangsten gewoon, ging on verstoorbaar over tot uitoefening van» zijn taak. Toen heit echter tot „opschrijven" kwam, bleek de juffrouw ook nog tot krassere maatregelen in staat te zijn. Zij nam een groote slagsabel ter hanidl en bedreigde hiermede, onder het uiten van duidelijk gearticuleerde ter men, den deurwaarder. Gelukkig wie ten zijn assistenten het pootige vrouw tje de sabel te ontrukken. De inmiddels ontboden politie nam de juffrouw, die het sterk op haan zenuwen had, mede en transporteer de haar naar Haarlem, waar zij den- Officier van Justitie werd voorgeleid. Na verhoor vond deze evenwel geen termen aanwezig, de juffrouw logiesl te verleenen, zoodat zij na dezen zeer emotievollen dag huiswaarts kon gaan in afwachting van het vervolg, dat zich zeer zeker voor de Haarlemscha rechtbank zal afspelen. Overreden. Op de Markt na bij liet café „De Stompe Toren" te Delft, is gistermiddag de 40-jarige rei ziger H. Visser, wonende te Rotter dam, doordat hij verkeerd uitweek, overreden door een autobus. Met ge>- broken been en inwendig ernstig ver wond werd de man naar het gast huis vervoerd en daarin ter verpleging; opgenomen. Lijk gevonden. Nabij Raalte is gisteren in het Overijselsche Ka naal het lijk gevonden van den 67- jarigen koopman P. v. d. Z., gedomi cilieerd te Deventer. UIT DE OMGEVING. HILLEGOM. Gemeenteraad Onder leiding van wethouder Balvers heeft gister de gemeenteraad vergaderd. Na de opening werd de nieuwe ge meentesecretaris, Mr. J. B. Sens, aan den Raad voorgesteld, die op zijn beurt z'n volle medewerking toezegde. Aan de arde kwamen eerst een aantal verzoeken, om hekken te mogen plaatsen die alle werden ingewilligd. De aanvrage van de Christ. Burger school om een toelage van f 2000 voor waterleidingwerken, Detegeling en om bouwing der privaten in het school gebouw wera zonder stemming toege staan. Bij de bespreking van af- en over schrijvingen op de begrooting, maakte de heer Klaver aanmerking op de tal rijke overschrijdingen en de veel te hoo- ge uitgaven voor net wegenonderhoud. De Voorzitter verklaarde het eerste uit de zuinige manier, waarop de be- grooting door B. en W. was opgemaakt Het was te voren reeds te zien, dat men met de geraamde bedragen bedro gen uit zou komen. Verder ontspon zich nog een wegen debat, waarbij de heer Fjjma aandrang ap da aanschaffing van sen wals. Een beslissing werd evenwel niet ge nomen. De heer Hoogmoed oefende critiek op den toestand, waarin de 0. L. school verkeert, en waarvan de Sanitaire in richting tijdens de vacantie had moeten worden veranderd. De Voorzitter weet het uitstel aan de vacantie van den opzichter, terwijl weth. de Vreugd nog de verzekering gaf dat voor 1 September het werk nog wel klaar zou zijn. Bü de rondvraag vroeg de heer Ver meer volledige inlichtingen aangaande het conflict Dij de brandweer, waar van, zooals men weet, het geheele vrij willigerscorps en bloc bedankt heeft we gens een uitlating van den burgemees ter. De Voorzitter zei, dat men na de ge houden conferentie, waarop de indiening van het ontslag volgde, nog als vrienden uiteenging. Volgens spr. zal de brand weer wef blijven. Er zijn groote reor ganisatieplannen. Op een vraag van den heer Loerakker of het tot stand komen daarvan in den raad zou worden medegedeeld, antwoord de de voorzitter toestemmend. Er zijn trouwens duizenden mede gemoeid. Nog wera eenigen tijd gediscussieerd over het voorstel-K-laver, om het spuiten huis niet naar de Hofstraat te verplaat sen, maar het bestaande af te breken en weer op te bouwen. De heer Fijma vond dit geld weggooi en. De heer v. Loo vroeg zw^jfder ma teriaal. Tenslotte besloot men de zaak voor- loopig maar aan B. en W. over te la ten. OEGSTGEEST. Gisteravond overkwam hier den tramconducteur Mooikind een ernstig ongeval. Hij had het ongeluk om bij het verlaten van de tram met het hoofd te gen een paal te springen, waardoor hij ernstig werd gewond. Bü Dr. Timmermans binnengedragen werd hem daar de eerste hulp verleend door mevr. Timmermans, aangezien de dokter niet thuis was. De patiënt werd ter verdere behan deling naar het Academisch ziekenhuis te Leiden en vervolgens naar zijn eigen woning overgebracht. Ook de Eerste Hulpdienst uit Leiden was ter plaatse van het ongeval aan wezig. In verband met de ingebruikne ming van het Ziekenhuis, dat kerkelijk behoort tot de gemeente Oegstgeest, is bij de R. K. Kerk alhier een tweede faftrtiyan benoemd- Als zoodanig is benoemd de heer A, J. Rsaffflla, thans werkzaam te Ooltgens plaat. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Gebaren: Theo- dorus Cornells, z.v. J. G. Opstal en A. D. de Zwart. Johanna Helena, d.v. L. Bulters en C. A. M. Gielen. Elizabeth, Adrians, d.v. J. van Gameren en D. de Wit. Johannes, z.v. H. Combee en P. Boomhouwer, Willem Johannes, z.v. P. Lucke en N. Doeven. Getrouwd: Jan Pieter Winter, 21 j. en Pieternella Hordijk, 23 jaar. Cornells Hendrik Goosen, 23 jaar en Jannetje Mulder, 23 jaar. Overleden: Te Lediem, Gabriel Café, 11 j., z.v. W. F. Café en A. Breur, Arién Bakker, 86 j., wedr. van T. Hes- atng RIJNSBURG Gisteravond heeft een felle brand gewoed bij den heer T. van Delft. Een hooischuur, alsmede een wagen, die daar in was geborgen, gingen in de vlammen op. De Drandweer was tot laat in den nacht met het blusschingswerk bezig. Verzekering dekt de schade. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Het blijft slecht gaan in den bloe menhandel. Zoo slecht als men het zel den meemaakt. Gladiolussen gaan van 4°80, extra loo, Helianthus 4580, Primulinus 15 36, Asters 3040, Pompon-Dahlia's 6580, Zinnia 5580, Extra 170, Mont bretia 1420, Scabiosa 4050, Dah lia 190250 Godetia 2530, gepeld, Godetia per dos 200300 cent p. 100. ALPHEN n. d. RIJN. Donderdagmiddag werd in een auto bus op zijn doorreis naar Den Haag aan Gouwsluis een der passagiers zoo danig onwel, dat hij de reis niet verder kon vervolgen en bij den heer S. moest worden binnengedragen. Nadat Dr. de Gr. hem geneeskundige hulp had verleend, werd hn met eeD particuliere auto naar Den Haag ver voerd. Aan het Goudsche rijpad geraakte Donderdagmiddag een autobus van den vasten wal bijna in de sloot. Een kilometerpaal en een knotwilg voorkwamen erger, zoodat de wagen uit het water bleef. Met behulp van aangerukte materi alen werd de wagen, die aanzienlijk be schadigd werd, uit den kant gehaald. Het verkeer langs den Rijksstraatweg dat geruimen tijd gestremd was, wera door de politie geregeld. Gevestigd: J. W. de Jong, Steekterweg 63, van Leiden. Cornelia M. Merks, Wed. W. ran Niekerk, Prins Hendrikstr. 69, van Oegstgeest. Wilhelmina C. M. van den Bosch, Rijnkade 11, van Roosendaal te Nispen. Anna P. Cornet, echtg. van D. Bakker, Julianastraat 89, van Soest. J. A. van Beek, Raadhuisstr. 90, van Kou de kerk. Marütje Paul, eschtg. J. A, van Beek, Raadhuisstraat 90, van Bent huizen. L. van Wouw en gezin, Hoorn 73, van Smilde. Sophia Mi van Vliet, Dorpstraat 99, Amsterdam. A. Smidt, Raadhuisstraat 44, van Amsterdam. Vertrokken: W. H. Roggeveen, Zeilmakerstraat 17, naar Boskoop. Isabella A. de Gelder, Stationsstraat 8, naar Leiden, Breestr. 107. K. L. Visser, Cornelis de Vlaming str. 3, naar Rotterdam, Carnisselaan 4b J. H. Scholte, Dorpstraat 43, naar Nieu we rAmstel, Oudekerkerlaan 32. A. van Acker en gezin, Willemstr. 33, naar Ter Aar. Clasina, C. M. Hagedocxrn, Jaagpad I, naar Gravenhage, Olienberg 2. K. Haasnoot en gezin, Hoorn 50, naar Heem stede, Kuikensweg 12 ik. Maria Belter- mann, Oudshcornscheweg 78, naar Lei den, Jan Vossensteeg. G. A. M. Moe kotte, Bruggestraat 6, naar Ootmarsum Kerkplein, Adriana J. M. Halvemaan, Willemstraat 25, naar Leiden. Hooge- woerd. Scheepstijdingen. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. JAN PIETEDSZ. COEN (uitr.) 19 V. REMBRANDT (toeristenb.19 v. Oslo n. Olda. RONDO (thuisr.) 1. v. Londen, pass. 20 Gravesend n. Amsterdam. JAVA (thuisr.) 20 te Havre. ROTTERDAMS'IHE LLOYD. KEDOE (uitr.) 19 (11.9 v.m.) 30 mijl W. v. Niton. MEDAN Kurrachee n. Huil 20 (2 n.m.) v. Antwerpen. TAMBORA uitr.) 20 12 n.mv. Mar seille. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BURGERDIJK, v. R'dam n. N.-Orleans 18 v. Gynon. DINTELDIJK, 17 v. R'dam te Portand (ore). LEERDAM, v. New-Orleans n. R'dam, 19 v. Santander. VOLENDAM, v. R'dam n. New-York pass. 18 Cape Race. N1EUW-AMSTERDAM, R'dam n. N.- York, p. 19 (v.m.) Lizard. SPAARNDAM, R'dam n. New-OrleanB 19 (v.m.) te Vera Cruz. EEMDIJK, Vancouver n. R'dam 20 (10.50 v.m.) te Londen. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. MELISKERK (uitr.) 20 te Port Natal. BATJAN (thuisr.) 18 v. Beira. KLIPFONTEIN (thuisr.) 20 v. Tanga. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. HELDER (thuisr. vla Hamburg 19 951 v.m.) 25 mijl Z. v. Niton. EON. HOLLANDSCHE LLOYD. GELRIA (touristenvaart), 20 v. Go thenburg. ORANIA (thuisr.) 20 v. Cherbourg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 8