NIEUWE LÉfbSCHE COURANT VAN VRUPACT2Ö" AUOUSTWf&È& TWEEDE BLAD. Wfti DÉ BLADEN ZEGGEN. Een les. Er is nog wat nagepraat en nage-; pleit over de stem, door den heer B r a a t bij de verkiezing voor de Eer ste Kame,r in de Prov. van Zuid-Hol land uitgebracht. En de „Vrijheid" heeft getracht het stoepje van den Vrijheidsbond geheel schoon te vegen, daarbij bewerende, dat, hadden de anti-revolutionnairen in Zuid-Holland prof. Diepenhorst no. 3 gesteld, zij dan van zijn stem zouden hebben geprofiteerd. Ook voor het uitbrengen van zijn stem tegen Rechts door den vertegen woordiger der Herv. Geref. Staatspar tij, ligt, volgens het Vrijheidsbondsche orgaan, de verklaring voor de hand. Er behoeft, dunkt ons, niet veel meer over te worden gezegd, al zou er nog wel het een en ander over te zeg gen zijn, schrijft het „Centrum". Maar wat wel zeer „voor de hand" ligt, is de gevolgtrekking, welke uit het gebeurde te maken valt. En wel deze, dat weer eens overdui delijk gebleken is, hoezeer de Recht- sche partijen geheel op hun eigen le den zijn aangewezen, wanneer het op stemmen aankomt. Op geen enkele andere groep of groepje kunnen zij rekenen. Doen zij dit toch, dan misrekenen zij zich, zooals ook nu weer gen leken is. Als men deze les, welke de jongste verkiezing in Zuid-Holland's Staten college heeft opgeleverd, nu. maar goed onthoudt en daarmee te gelege ner tijd zijn voordeel weel te doen, dan kan het verlies van den Senaats zetel hij alle teleurstelling ook nog een gucuc zijde hebben. Weiniq hoopvol. „Patrimonium" schrijft naar aanlei ding der jongste Eerste Kamerverkie zing: De niet-herkiezing van den heer Amelink tot lid der Eerste Kamer, is niet slechts in anti-revolutioairen kring betreurd. Deze kenner van onze sociale toestanden en verhoudingen 'was in dit college zoo uitstekend op zijn plaats. Over „politiek" spreken wij in dit blad niet. Maar tócli kunnen wij, na hetgeen ons, over deze niet-hrrkHvzrg ■is ter oore gekomen, juist als Cbriste- lijk-sociaal orgaan niet geheel over het gebeurde zwijgen. Bekend is, dat '"leze uitslag het ge volg is van het niet-verwachte feit, dat de vertegenwoordiger van de H. ^Gereformeerde Staatspartij die op- itrèkt onder de leus: hoort Gods stem!" zijn stem uitbracht op de lijst van den Vrijheidsbond. Daarop zou men geen aanmerking mogen maken, indien dit Zuid-Hol- landsche Statenlid van oordeel zou zijn, dat voor de handhaving van art 36 der Nederl. Geloofsbelijdenis, voor de belangen der Ned. Herv. Kerk méér te wachten is van de liberalen dan wel van de anti-revolutionairen. Maar die meening schijnt het Zuid- Hollandsche Statenlid toch niet te zijn toegedaan. Het moet hem niet on bekend zijp, dat de liberalen art. 36 al evenmin onderschrijven als de an dere artikelen der belijdenis. Naar wij vernemen, moet bij de door het Zuid-Hollandsche Statenlid geno men beslissing den doorslag hebben gegeven de overweging, dat hij op de ze wijze een man van de Christelijke Vakbeweging kon weren Is dit juist, dan weet men nu met een, wat.er van de Wervermd-Gerefor- meerde Staatspartij voor de Christe- lijk-sociale beweging is te wachten Trouwens, ook het eigenaardige ant woord van Ds. Lingbeek in de Geref. Kerk op een vraag, betreffende aan sluiting bij een Christelijke Vakbewe ging, was weinig hoopvol. KERK EN SCHOOL. "geref kerken Beroep en: Te Heemstede, J. K Bavinck te- Bandoeng. CHR. GEREF. KERK. Aangenomen: Naar Soest, cané. B. Oosthoek te Apeldoorn. Naar Korn- horn, cand. W. Kremer te Zwolle. Bedankt: Voor Werkendam, Hai derwjjk en Meppel, cand. B. Oosthoek te Apeldoorn, voor Aalsmeer, Biezelinge Emmer-Compasciium, FraneKer, Gouda^ Leerdam, Noordeloos, Nieuwe Pekeia, Steen wijk Woerden, Zaandam en Zwijn dreoht, W. Kremer, cand. te Zwolle. Zilveren ambtsjubileum. Ds. A. v. Kooten, Ned. Herv. pred. te Rotterdam, herdenkt dezer dagen dat hij 25 jaren het ambt heeft bediend. Ds. van Kooten, die 7 Sept. 1872 te Montfoort geboren werd, studeerde te Utrecht en werd in 1901 candidaat tot- .den H. Dienst. Hij heeft, vóór zijn komst te Rotterdam, drie Gemeenten gediend, aan welke hij zeer hartelijk verbonden was: Gard eren 1901-D7), Steenwijk (1907-17) en Zevenbergen (1917-'22). Op 11 Juni 1922 werd Ds. van Kooten door DS. B. J. C. Rijnders bij de Ned. Herv. Gemeente van Rot terdam bevstigd. De jubilaris is voorzittei van de af- deeling der Confess. Vereeniging, voor zitter van de Evangelisatie der Wijk- verttniging en van. Zondagsscholen, alsmede bestuurslid der Commissie voor het Godsdienstonderwijs van de afd Rotterdam der C.-Éi. cnie, enz. Ds. v. Kooten hoopt Zondagavond 29 ezer in de Groots K«?rk een ge dachtenis-rede te houden Een onde kwestie opgelost. De destijds veel besproken kweetie tusschen de R.-K. Ambachtshèeren van de Heerlijkheid Hoogmade en H. H. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. te Hoogmade, omtrent de pastorie der Herv. Gemeente, is nu geëindigd. Deze pastorie is door genoemde H. H. Kerk voogden in de helft der vorige eeuw geheel uit gelden dór Herv. Kerken herbouwd. Toch'maaktèn de bestuur- deren der Heerlijkheid Hoogmade aanspraak daarop. Om nu een eind aan deze onaangename zaak te ma ken, hebben H. H. Kerkvoogden de ge vraagde zes duizend gulden in de kas dier heerlijkheid gestort. Tweede brochure Knibbe. Verschenen is de tweede brochure van den heer Mr. P. G. Knibbe te Lei den over de kwestie Geelkerken. De heer Knibbe heeft als motto ge kozen: „Terug naar de oorspronke lijke conclusies van het dogmatisch- exegetisch rapport." De titel van de brochure is: ,.Het dogmatisch-exege- tisch rapport in zijn tweeërlei conclu sies." Het breed opgezette betoog van den heer Knibbe komt hierop neer, dat de Synode te Assen in haar besluit ten aanzien van Dr. Geelkerken is afge weken'van de redactie der commissie, of wel dat de Commissie op het. aller laatst nog wijziging gebracht heeft in haar rapport. In het motto ligt de strekking van het betoog. In het met de bijlagen 43 bladzijden- tellende geschrift zegt de heer K. vele behartigenswaardige dingen. Uiteraard onthouden wij ons, als po litiek orgaan, van het uitspreken van een meening over het onderwerp. Esperanto. Naar gemeld wordt, za,l bij de eerst komende behandeling van enkele wij zigingen in de L.O. wet een voorstel uit de Kamer worden gedaan om het Esperanto als facultatief leervak op te nemen. Een drietal Kamerleden, w.o. mej. Westerman, die een warm voorstand ster dezer wereldtaal is, verklaarden zich bereid het voorstel te verdedigen. De Bijbel in Esperanto. Op het dezer dagen te Spa gehou den internationaal congres van R.-K. Esperantisten ontspon zich een leven dige discussie over de vertaling vanj den Bijbel in Esperanto. Er bleek, dat Dr. Zammhof, det auteur van Esperanto, zelf reeds dei vertaling geleverd had van het Oud ei Testament naar den tekst van de Vul gata, waarvan een exemplaar bereid willig aan hem was afgestaan dooil pater Bianchini uit Udine (Italië). De vertaalde tekst was echter verkoohit aan protestanten, die eigenmachtig sommige plaatsen wijzigden en daar na lieten drukken en uitgeven. Thans is inmiddels ook het Nieu we Testament verschenen. De Y. M. C. A.-conferentie. De Nederlandsche afgevaardigden, leden van het Ne derl and sch Jonge- lings Verhond, de Nederlandsclie Chr. Studenten Vereeniging en de Amster- damsche Maatschappij voor Jonge mannen, die de Y. M. C. A.-confercn- tie te Helsingfors, waar 46 landen ver tegenwoordigd waren, bezochten, heb ben behoefte, uit te spreken, dat. hoe wel de verschillende volken en rassen, daar vertegenwoordigd, er hun edgen opvattingen naar voren deden komen, nettemin duidelijk gevoeld werd de eenheid in Christus, die allen ver bindt. Zij zijn diep onder den indruk ge komen van den grooten nood, waarin de jeugd over de geheele wereld ver keert en de groote verleidingen, waar aan zij ia blootgesteld. Overal heeft de jeugd haar stuur verloxon en zoekt zij naar een vast richtpunt voor het le ven. Al! ju, die geloovèn, dat Jezus Chris tus ru> eenige Redde., is. hebben hier gc-zampnlijk een heilige taak te ver vullen. Als afgevaardigden voor Nederland denken zij hierbij, naast het werk over de geheele wereld, niet alleen aan het jeugdwerk in hun eigen land, maar in het bijzonder aan de jeugd van Ne- derlandsch Oost-Indië, de eenige be- 1 angrijke kolonie, waar het ChrlstoMjk jeugdwerk tot nog toe niet in overeen stemming met de tegenwoordige eischen in zijn vollen omvang is ter hand genomen. Zij zijn van oordeel, dat de tijd daar is, dat te dezen opzichte de handen ineen worden geslagen. Zij hebben gezien, dat er overal open deuren voor het Evangelie zijn, maai* ook, dat de Christenen door hun le venshouding dié open deuren kunnen sluiten. Moge God ons en alle Christenen in ons vaderland de genade geven door ons leven te toonen, dat Jezus Chris tus de kracht Gods tot overwinning is. Onderwijzersexamens. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen te bevorderen, dat in 1927 gelegenheid worde gegeven óók, volgens het „oude programma" examen voor onderwijzer af te leggen, doch deze gelegenheid zal uitsluitend worden opengesteld voor hen. die in 1926 aan het examen hebben deelgenomen, doch zijn afge wezen. Schoolreisjes. Naar aanleiding van de bezwaren door den inspecteur van het L.O. te Deventer geuit tegen schoolreisjes, schrijft de redacteur K. in het Chr. Schoolblad „Onze Vacatures:" „Wij zullen er goed aan doen, met zijn opmerkingen rekening te houden Voor eenigen tijd zagen we een paar schoolklassen in Den%Haag. Natuurlijk moesten de Eerste en de Tweede Kamer bezocht worden. Een voordeel was, dat de kleintjes daar tenminste konden zitten. De wijsheid die een juffrouw oplepelde, ging bun voor* een groot deel voorbij. Wat ook een voordeel was. Later zagen we dezelfde kinderen in 't Mauritshuis. Ze liepen door zaleru, ze moesten alles zien en zagen niets. En ze hadden er ook niet aan. Wie weet, waar ze nog meer heen- gesleept zijn. In Den Haag is nog méér te zien. En vermoedelijk zijn ze wel in Scheveningen gekomen ook. En mooi zullen ze hun reisje wel ge vonden hebben, want 't stond bij voor baat vast, dat het mooi zou zijn. En een kind neemt dan ten slotte zoo'n Mauritshuis en wat men hem nog meer laat zien, op den koop toe. Dus.... tegen schoolreisjes? Heelemaal niet. Maar men houde het programma heel sober, beter te sober dan te over laden. En men late op zöo'n schoolreisje zijn onderwijzersjas eens thuis. Als kinderen een of twee dingen gezien hebben, maar dan ook goed, stelle men zich daarmede tevreden. Ze zul len, zoo heelemaal onopzettelijk, nog wel een hoop nuttige kennis opdoen. Maar men make van hen geen slacht offers, die maar voortgesleurd worden van het een naar het ander. Van alles wat goed is, kan mep iets slechts maken. Zelfs van schoolreis jes. En dat is toch jammer." BIJBEL SC HE INVLOED. Het gebruik van sommige Nederland sche (en ook wei buitenïandsche] woor den staat in verband met de Schrift Zelfs de straattaal is onwillekeurig tob' den Bijbel ter schcie geweest bp de keuze van stopwoorden, die aan de namen Sodom, Lazarus en dergeïyke doen^ denken. Wti behoeven die namen, waartoe ook het minder mooie woord „mieter" be hoort, alsmede hetgeen met donder* samenhangt, niet in herinnering te brengen. De lezer maakt ze aeïï wei, om ze, hopen we, spoedig weer te ver geten. Zoo is van ouds een „lazerij" een huis waar metaatschen (denk aan Lazarus, Lukas 16:20, die melaatsch was) ver pleegd werden. Zoo werd allengs een melaatsch li chaam tot „lazern' verlaagd, en ging de ruwe, tot vloeken geneigde volks bond er toe over zelfs een gezond lichaam tot lazerji te degradeareti. Iemand op znn „1komen ia een bekende uitdrukking in sommige kringen geworden. Nog andere namen in het dagelijkscn leven in gebruik of in gebruik geweest wnzen op dien brjbelscnen invloed. De dienende Martha (Lukas 10:40) gaf het aanzijn aan het Middel-Neder- landsche woord „maerte" (maartje). da* maagd of ook wel dienstbode beteekent Aan Eva (Gen. 3:21) herinnert het woord „evaatje" voor „een klein schort je". ,Het Vaderland" meldt nog het vol- Een „talent" is oorspronkelijk in het Grieksch, de naam van een op het ge wicht berustende vergelijk „Vlaam sche ponden", 't Engelsche „pound" som gelds. Door invloed van de gelijkenis van de talenten (Maüth. 25:14 enz., Lukas 19:12 enz.) kreeg het woord in een menigte talen de beteekenis van „bij zondere geestesaanleg". Ja, vergelijkingen en ontleeningen van Brjbelschen oorsprong zijn in Cal vinistische kringen zeer veelvuldig in gebruik, maar ook niet-Calvinisten spre ken van „den Benjamin" vaU een gezin; yan „een Nimrod voor een geducht jager, van „het moderne Baber, van een Farizeeër, een zondebok, van de vleeschpotten van Egypte, van simonie* van den waren Jozef, van de vette en de magere jaren, van een Jobstijding, van aartsvaderlijk, van een steen dea aanstoots, van een slachtoffer, van het gouden kalf aanbidden, den Mammon dienen, enz. De staking bij „Heemaf." Van werkgeverszijde wordt omtrent de gistermorgen geproclameerde sta king bjj de „Heemaf' medegedeeld, dat inderdaad het overgroote deel der werk lieden niet aan het werk is gegaan. Slechts 60 65 werklieden, waaron der een 40-tal bouwvakarbeiders, die feitelijk niets met het arbeidsconflict hebben uit te staan, zijn gistermorgen in de fabriek gekomen. Naar men verder va/, dien kant mede deelt vindt het conflict zijn oorzaak in het feit, dat de vertegenwoordigers dei metaalbewerkersorganisaties zien niet te vreden hebben willen stellen met de toezegging van de directie van de Hee maf, dat zn, zoodra er eenige verbe tering in den bedrijfstoeetand zou zijn te bespeuren de van de werklieden gestelde lconeischen nader onder de oogen zou zien. Op het oogenblik kon daaraan niet worden voldaan, mede in verband met de scherpe concurrentie, welke onder vonden wordt uit de landen, waar de valuta in den laatsten tijd sterk depreci- eerend is. Daar komt nog bij, dat de Heemaf, die in de laatste zee jaren groote verlie zen heeft geleden, dezen ongunstigst toeetand eerst te boven moet komen, al vorens de directie er toe kan overgaan de loonen, welke den laatsten tijd weet eenigszins op peil zijn gebracht weet te verh oogen. Door de werklieden was geëischt, een verhooging van 10 pet. voor de arbei ders met nooge loonen en van 20 pcV voor die met la<ge loonen. Vervolgens was gevraagd een hooge- re vergoeding voor het overwerk, ter wijl een der eischen ook betrekking had op de vacantie voor losse monteurs. Ten opzichte van de beide laatstge noemde eischen is reeds een tegemoet komende houding door de directie aan genomen. Omtrent de staking bp Heemaf verne men wij nader nog net volgende: Gisteren had onder leiding van het afdeelingsbestuur van den Alg. Ned Metaalbewerkersbond een vergadering plaats van den bij dezen bond aangeslo ten stakende arbeiders bij: de Heemai De secretaris der afd. Hengelo, de heer van Hattem, gaf een overzicht van hetgeen aan deze staking is voorafge gaan. Met nadruk sprak hp de bewering aer directie tegen, dat deze staking kunstmatig in het leven is geroepen om spr. meer lauweren te doen oogsten ïn het organisatieleven. De oorzaak van de staking ia gele gen in het feit, dat er sedert geruimen tpd groote ontevredenheid heerscht oi> der ae arbeiders over de tegenwoordige loon voorwaarden. Spr. wekte de arbei ders op kalm te blijven en een waar- digen atrnd te voeren, zonder zich tot excessen te laten verleiden. Op eenzeer langdurige staking kan naar alle waarschijnlijkheid gerekend worden. Er worden voorbereidingen ge troffen voor d$ steunuitkering aan ds stakers. De ongehuwde georganiseerde arbev- d^rs, wier uitkeering niet voldoende 13 om hun kostgeld te betalen, kunnen naai hun ouders gaan. De uitkeering wordt hun dan toegezonden. Bij de „Heemaf' is het personeel on geveer 900 man groot, waarvan 150 employé'a, 150 vrouwen, 100 personen beneden 18 jaar en 500 volwassenen. In staking zpn gegaan het vrouwen- personeel, de personen boneden iSjaat en ongeveer alle volwassen arbeiders. 20 30 personen zijn hedenmorgen in de fabriek aan den arbeid gegaan. Voos het grootste gedeelte zijn dit echter bazen e npersonen beneden 18 jaar. Van de 500 volwassen arbeiders zijn georganiseerd bij den Alg. Ned. Me taalbewerkersbond 270, bp den R.K. Metaalbewerkersbond 35 en bij de Fede ratie van Metaalbewerkers ongeveer kx. De trans por tax bel der ss taking aan den Langendljk. In de gisteren gehouden vergadering van de verschillende transpor (arbeiders organisaties is eenstemmig bes lóten de nieuwe voorstellen van de werkgevers in het groentetransportbedrpf te ver werpen, zoodat de strijd onveranderd voortduurt. Uit de Textielindustrie. Het Hoofdbestuur van den Alg. Neü Bond van Textielarbeiders ,,De Een dracht" heeft aan de directie van ae Hengelosche Bontweverij verzocht, de loonen der apparaten ver vers op óo en die der atrengververs op 58 cent pet uur te brengen, als ze den leeftijd van 23 iaar bereikt hebben. Het bestuur der Twentsche Gelderschs Fabrikanten vereeniging heeft daarop De richt, dat het na onderzoek is gebleken, dat de loonen der volslagen, vlptige ar beiders niet slechts conform, doch zelfs boven de richtloonen zpn. De besturen van de Eentlraohl, van de federatie en van den neutralen bond hebben op dezen brief aan de directie f eantwoord, dat het, afgezien van hel eit, 04 zij nog met een richtloonrege- ling te maken nebben, in eik geval mei i'uist is, dat de ververs de richtloonen :unnen verdienen. Het hoogste loon is f 25.78 en vol- Ei het hoogste richtloon 1 25,81; net ste richtloon is f 21.65, terwijl een der ververs f 16,80, f 19,20 en f 20,16 verdienen. Nc£ is gevraagd, de periodieke ver hooging voor het jeugdige personeel om de drie maanden te doen plaats heb ben, opdat dit op 23-jarigen leeftijd liet gemelde richtloon kan halen. FEUILLETON. Uit spannende dagen. (Een Vlaamse!» verbaal). 55) De soldaten, door dezen roep ver wittigd, schoten in de aangewezene richting. Zij ontplooiden .zich wel haast langs de baan en drongen door schaarhout en geboomte. Nog lang hoorde men hier en daar geweren lossen. Eindelijk, na vruchtelooze opzoe king, bevalen de Oversten den terug tocht. Trommels en trompetten rie pen de soldaten te zamen; men trok weder de stad in, de poort werd ge sloten, en buiten werd alles weder een zaam en stil. X. Het voornaamste léger der boeren, of zooals de Franschen het noemden, de groote bende der Brigands, be vond zich bij het opgaan der zon in een b^schachtige streek, op een paar uren gaans van de stad Diest. Ofschoon men te dezer plaatse geen ander volk bemerkte dan eenige hoopjes gewapende mannen, die als brandwachten bij de hoeken der vel den en nevens de kanten uitgezet wa ren, kon men evenwel lichtelijk raden dat een krielende menigte het hosch vervulde; want boven het geboomte hing een dof en verward gerucht, als liet verre gebruisch eener ontstelde zee. Inderdaad, daarbinnen in den schoot des wouds, en verdeeld nevens de wegen en op ijdeie plaatsen, lagen wel vijfduizend man. Hij, die in het bosch ware gedron gen om met nieuwsgierig oog na to zien wat daar geschiedde, zou zich te recht verwonderd hebben over den zonderlingen aanblik dezer menigte volks, uit alle streken des lands te zaam gestroomd. Vooreerst had hij op een open plein drie- of vierhonderd hoeren te paard achter elkander zien riiden en op be vel van een Over.ste dooreenslingeren en draverj, dat de vochtige grond in 'vlokken rondvloog. Dit waren de ruiters der patriotten, die hun ploegpaarden de krijgsbewe ging leerden. Aardig genoeg was dat vertoog. Meest te paard zittend zonder zadel en gekleed met hun blauwen kiel, zou dan de ruiters den aanschou wer toegeschenen hebben als landlie den, die ergens op een kermis zich vermaakten, indien het lange zwaard, dat in hun handen blikkerde, en de pistolen in hun gordelriemen niet had den doen merken, dat het hier ernst was. Een weinig verder, tusschen een honderdtal mannen, die als een wacht in rijen geschikt waren, stonden vele karren met de paarden reeds inge spannen en reisvaardig. Men kon er eenige wagens bemerken, waarboven een klein vaandel waaide met het op schrift: Buspoeder; insgelijks eenige andere, die geladen waren met nieu we gewerenen sabels, zoodat men hieruit mocht besluiten, dat de boe ren overvloed hadden van allerlei krijgsvoorraad. Van deze plaats hoorde men achter een elzenschaarboseh een ongemeen gejuich, dat bij poozen galmend ln de hoogte steeg, en dan weder ophield, om na een oogenblik met nieuwe kracht op te staan. Daar lag een soort van weide, die overdekt was met mensehen van allen ouderdom en van allen stand. Dat hier reeds eenige regeltucht bestond, kon men wel merken aan de geweren, die in rijen tegeneen geschikt waren op zulke wijze, dat bii den eersten roep elk vendel zijn standplaatse, el ke man zijn wapen, zonder misgreep kon terugvinden. Eenige vrouwen en kinderen, doch zeer weinig in ge tal, vertoonden zich van verre tus1- schen het schaarhout. Het gejuich, dat in het geboomte bij poozen weergalmde, had n bijzon dere oorzaak. Te midden der weide, op een kar, die met mondbehoeften was geladen, stond een man. die met krachtige gebaren een rede tot de om standers hield. Wat hii zeide. moest de menigte verblijden en in geestont heffing wegrukken: want telkens als hii een zin geëindigd had, klapten de aanhoorders in de handen an beves tigden zijn gezegden door allerlei uit roepingen. Hij sprak hun van vader land en geloof, van Sankulotten en goddeloosheid, van strijd en zege praal, van verlossing en vrijheid!.. Het woud intredende, zou men de plaats bereikt hebben, waar de Staf- oversten des legers in krijgsraad wa ren vergaderd. De Generaal Constantinus de Rou- miroir, een voornaam Brusselaar, zat neder op den boord eener diepe gracht en hield een landkaart op de knieën;, de andere'Oversten zaten van weder zijde der gracht eii luisterden aan dachtig op hetgeen de Veldheer hun zei de. Men beraamde hier de inneming der stad Diest en poogde op de kaart te berekenen, langs waar men deze vesting het gemakkelijkst kon over vallen. De Oversten schenen verheugd en vol hoop; dikwijls begroetten zij de woorden van den Veldheer de Rou- miroir met jubelende uitroepingen. Verder nog, en zoo wijd het woud met zijn veelvuldige leemten en ijdeie plaatsen zich uitstrekte, waren ge deelten van het leger verspreid. Op een veld, tegen den boord van een eikenbosch, hadden de lieden van Wal'deghem zich nedergeslagen. Zij waren nu 1 driemaal zoo talrijk als toen zij, door de Franschen vervolgd, de Zandberg verlaten hadden. Bruno's gevangenneming, zijn won derbare verlossing en bovenal zijn on versaagdheid in het gevecht hadden hem vermaard gemaakt. Een aantal jongelingen der Ópper-Kempen waren zich onder zijn bevel komen schikken. Hij gebood nu als kapitein over een vendel van meer dan tweehonderd moedige jongelingen. Karei uit ...de Leeuw" tot onderka pitein benoemd, was op dit oogenblik bezig met zijn mannen in het laden der geweren te oefenen. Eerst sedert gisteren hadden zij patronen of ge maakte kardoezen bekomen; en hun moest geleerd worden, hoe zij zich met snelheid daarvan te bedienen hadden. Karei had zijn mannen in gelederen geschikt; hij gebood, liep, schreeuwde en wees alles te recht met een ernst en een vlijt, aleof hij zijn ganache le ven niet anders had gedaan. Elk woord, dat hij sprak, was een aanmoe diging ;hij vuurde de dapperheid dus danig aan door den 'trijdlmt, die zijn taai bezielde, dat aile. oogen van hoop en onversaagdheid gloeiden. Uit het midden deser sol»aar ver hief zich een zonderdag vaandel Het was van een stuk wit lijnwaad ge maakt, waarschijnlijk de nelft van een beddelakeo. Daarop stond een groot kruis in bloedrood, verf gesob&l öerd met het opeobr'ft: Voor God *n vaderland! Men kon wel zien. dat dit vaandel door geen kunstenaar m vervaardigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5