Zaterdag 21 Augustus HEROPENING J. FONTIER, Boekhandel J. DU PON, NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1926 RECLAME. van Boekhandel J. DU PON, Haarlemmerstraat 81, Leiden Telefoon 65S Kom even kijken naar onze gerestaureerde zaak en etalage. Schilderijen, Platen, Lijsten, Teksten, Kerkboeken, Bijbels, Boeken en Studieboeken R Voor Reclame geven wij op vertoon van deze BON u k vd gedurende de maand AUGUSTUS 10% Korting op al onze artikelen, behalve boeken. Tevens ontvangt elke 10de kooper een luxe vulpotlood en elke 100ste kooper een vulpotlood dat vier kleuren kan schrijven. Haarlemmerstraat 81, Leiden DAG-AGENDA. Van 19 t./m. 29 augustus Tent-Veld tocht van het Leger des Heils in de tent aan de Lammermarkt (achter den molen). Zondag 22 Aug. 's morgans tien uur en 's avonds half zeven, „Jeruël Micl- de stegracht 3. b'amenk. Spr. Dr. Over- bosrth. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1G tot en met Zondag 22 Augustus a.s. waargenomen door de apotheken van de neeren D. J. v. Driesum, Mare 7G, Telaf. 406 en G. H. Blanken Hooge- woerd 171, Telef. 502. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des gereed zal komen, dat reeds in den zomer van 1927 met de daarin te ne men proeven betreffende de ontzilting en het in. cultuur brengen van den drooggelegden zeebodem kunnen wor den begonnen. Aan den minister van waterstaat is naar aanleiding hiervan het volgende telegram gezonden: „Naai- aanleiding van geruchten, die blijkens nadere informatie waar- beid bevatten, worden onderhandelin gen gevoerd over de belangrijke wer ken voor den afsluitdijk der Zuiderzee met een op te richten naamlooze ven nootschap, waarbij eenige aannemers mede door inbreng van baggermate- rieel zullen zijn betrokken. Het bestuur der afdeeling Gorin- chem van den Nederlandschen Aan- nemersbond verzoekt Uwe Excellen tie beleefd doch dringend, uwe mede werking daaraan niet te verleenen, zoolang niet gebleken is, dat een an dere oplossing mogelijk is. Onze leden beschikken over vijf-en- veertig baggermolens, negentien pro fiel- en bakkenzuigers, acht elevato ren, dertig sleepbooten, honderdtien zuigbakken, zestig ondeiiossers, vijf tig zolderbakken, veertig zandbakken woonarken, volksarken, rtoomkranen, drijvende bokken en divers spoor- materlaal, alsmede een staf van per sonen met ruime ervaring op water bouwkundig gebied. Zij stellen, er prijs op, niet op eenige wijze te worden uit gesloten, hetzij van mededinging, dan wel beschikbaarstelling ook van hun materieel voor de te maken werken en verzoeken dringend uwe medewer king." Aan den directeur-generaal der Zui derzeewerken is geseind: „Bestuur af deeling Gorinchem Aannemersbond, kennis nemende van plannen tot uit voering van werken afsluitdijk Zui- deraee, verzoekt beleefd doch drin gend, haar leden mede in de gelogen heid te stelen daarnaar mede te din gen. "Mochten de geruchten waarheid be vatten dat dee1 neming in een op te richten r aam!» cze vennootschap van aannemers worde overwogve. dan stel len wij er prijs op, daarvan niet te worien uitgesloten." De verkeerskwestie te Rotterdam. Gistermorgea heeft het college van B. en W. den maatregel, die ten aan zien van het wekeer van den Linker Maasoever naar de Willemsbrug ge nomen is, bespreken. Besloten wend, dezen maatregel voorloopig te handhaven, hot dat meer gegevens over de resultaten verkre gen zullen zijn. Voorloopig zal bet voetgangersverkeer dus nog den om weg door de Van der Takstraat moe ten maken. BEZUINIGING EN DE OORLOGSBE- GROOTING. De Centrale commissie voor bezui niging van de Ned. Mij. voor Nijver heid en handel schrijft in een bijvoeg sel van het Tijdschrift der Mij: „Iedereen zal er nu toch wel van doordrongen zijn, dat vermeerdering van uitgaven voor militaire doelein den in de toekomst uitgesloten is. Re kening houdende met uitlatingen van achtereenvolgende regeeringen en in vloedrijke mannen van politieke par tijen, kan. met zekerheid worden ver wacht, dat de uitgaven op militair ge bied eer zullen worden verminderd dan stationnair blijven. Minister van Dijk zegde 61/4 millioen bezuiniging op de oorlogsbegrooting toe, minister Colijn vroeg een grootere verminde ring, van Roomsch-Katholieke zijde mag men niet anders verwachten, over de linkerzijde behoeft men niet te praten. In ieder geval valt er niet op te rekenen, dat er geld hij zal kun nen komen wel moet men verwach ten, dat er nog af gaat. Blijft de regeering de thans uitge stippelde lijn volgen, dan blijft men voortsukkelen met de twee zéér ge vaarlijke wondeplekken, n.l. de uit rusting en het verlofspersoneel, beide onverzorgd. Dit moet tot ondergang van het leger leiden. De minister heeft verklaard, dat hij het ook eens beproeven wil met het z.g. „capitulanten-stelsel" volgens het welk beroepsmilitairen na 5 of 6 jaar in burger-staatsbetrekkingen zullen worden geplaatst. Wij hebb^ vroeger al eens onze meening over dit stelsel gezegd, maar willen nog wel eens ver klaren, dat dit systeem thans meer dan ooit ondeugdelijk zal blijken. De minister zegt zelf, dat voorzichtigheid daarbij gewenscht is, omdat burger betrekkingen niet gemakkelijk te krij gen zijn. Daarmede is de kern van het vraagstuk aangeraakt. Wil een capitulantenstelsel ook maar iets be- teekenen, dan moeten er voldoende betrekkingen voorhanden zijn, om de capitulanten daarin na 5 jaar militair ren dienst te plaatsen. Maar niet al leen zijn die ambten niet gemakelijk te krijgen ze zijn er heelemaal niet, omdat in alle takken van dienst men- schen zijn afgevloeid en overal wacht gelders gereed staan om de openval lende plaatsen in t© nemen. Hiermede is het plan reeds voldoen de veroordeeld, maar al ware dit niet het geval, dan behoort er toch de aan dacht op te worden gevestigd, dat de pensioenlast door dit stelsel volstrekt niet wordt vevlaagd. Voor de 5 mili taire jaren ontvangt de eapitulant te zijner tijd óók militair pensioen en de geen wiens plaats hij inneemt, heeft over die jaren oók recht op pensioen, zoodat feitelijk slechts overheveling plaats heeft. Het stelsel lijkt ons in de bestaande omstandigheden onuitvoerbaar. Uiteraard stemt het ons dankbaar, dat minister Lambooy wil sturen in de richting van reorganisatie van den geneeskundigen dienst en van de ge nie maar dat brengt nog geen mil- lioenen op. Ten hoogste bezuinigt men met beide millioen gulden per jaar. Er moet naar grootere middelen worden uitgezien en wij gaven meer malen de twee voornaamste aan. Hoe men de zaak wendt of keert, de eco nomische noodzaak wijst onverbidde lijk naar inkrimping van beroepsper- soneel. Wij weten wel, dat wij op zeer vele plaatsen en niet het minst in de krin gen van deskundigen ten deze op ern- stigen tegenstad stuiten en men werpt ons wel voor de voeten, dat toepas sing van ons middel: uitrusting van het leger en voortgezette opleiding van het verlofskader ten koste van 't beroepspersoneel erger is dan het voortduren van de kwaal. Maar dan zouden wij toch willen vragen: Durft een leider, die zich- zijn ver antwoordelijkheid terdege bewust is, werkelijk te riskeereu d© givaran, ver lorden aan slechte uitrusting en min derwaardig materieel, al dan n.ot ge er. cadreerd door beroeps- of verlofs personeel? Is dat verlofspersoneel dan nog onvoldoende geoefend, zooals thans het geval is, dan is de toestand nog bedenkelijker. Men vergete trouwens niet ('t blijkt helaas noodig steeds weer in herha lingen te vervallen), dat de tegenwoor dige sterkte^ aan beroepspersoneel voor oorlogstijd al zeer weinig betee- kent. Niettegenstaande dat kader de helft van het geheele oorlogsbudget opslokt, bestaat de encradeering van het oorlogsleger nu reeds voor SO pet. wat officieren betreft en voor 95 pet. wat onderofficieren aangaat, uit verlofspersoneel. En moet men dan die 90 pet. en 95 pet. onvoldoend voorbereid laten ter- wille van de beroepskern, die geen „kern" meer is en met de wetenschap, dat het leger onvoldoende is uitge rust? Wij willen thans geen kleine hulp middelen ter bezuiniging meer aange ven. Wij deden zulks reeds zoo dik wijls en voor het meerendeel heeft het departement van oorlog dezelfde mid delen reeds toegepast. Wij staan in de voorste rij om toe te juichen, dat in de takken van staatsdienst en zeker bij „oorlog" ernstig gestreefd wordt naar „efficiency." Doch al zou deze tot het meest bereikbare worden opgevoerd en men blijft handhaven het beroepsper soneel en de legersterkte, dan kan het resultaat niet anders zijn dan: dat er van ernstige besparing niet9 komt, dat het leger totaal onvoldoend uit gerust blijft, en dat het verlofspersoneel steeds on geoefend zal zijn." BUITENLAND. HET BRITSCHE MIJNCONFLICT. De onderhandelingen weer aige- broken. In 'de gistermiddag gehouden con ferentie tusschen mijneigenaars en mijnwerkers werd geen enkele vorde ring gemaakt De onderhandelingen zijn afgebroken. De conferentie moet dus als mis lukt worden beschouwd. Het was voor het eerst sinds twee maanden, dat beide partijen bij1 ei kaar kwamen en reeds na anderhalf uurs chediden zij, zonder eenige af spraak voor een verdere bijeenkomst gemaakt te hebben. De verklaring der mijneigenaars. Beide partijen hebben ha afloop idër conferentie een officieele verkla ring, afgelegd. Die van de eigenaars herinnert er aan, dat het verzoek tot het houdenj van de bijeenkomst van de mijnwer kers is uitgegaan en zegt dan: „Evan Williams, de voorzitter van het mijnverbond verzocht de mijnwer kers de punten aan te geven, aie zijl besproken wilden hebben. Uit het anti woord van den heer Smith bleek, dat de eenige definitieve mededeeling, dié hij in staat was te doen, was, dat het, mijnwerkersverbond zijn eisch. hand haafde van een nationale overeen komst zonder verlenging van werk tij dl en met geen nadere bespreking van. Ide loonen, zoolang geen onderzoek! tot reorganisatie was ingesteld, en vanl een verzoek aan de regeering om sub sidie. Williams zette in antwoord hieropi uiteen, dat het naar de meening van; de eigenaars economisch onmogelijk! was het werk te hervatten op dezelf de voorwaarden wat werktijd en loon, betreft als voor de staking ot om eenj nationale overeenkomst te sluiten, wel ke aan de special© behoeften van dei verschillende steenkoolbekkens zou voldoen.^ Hij maakte verder duidelijk,, dat de eigenaars nog steeds even sterk tegen subsidie gekant zijn als zij altijd zijn geweest. Gezien de onveranderde stelling vani de vertegenwoordigers der werklieden, ten opzichte van deze grond begins el eg was het duidelijk, dat er' geen nut te stichten viel met het doorgaan met schijnbare onderhandelingen, die op geen wezenlijken grondslag berustten"1 De verklaring der mijnwerkers. Volgens de verklaringen van heti mijnwerkersverbond zette Herbert Smith ter bijeenkomst uiteen, dat het! na 111 dagen van staking noodzake lijk was den toestand opnieuw te over zien om na te gaan in hoeverre eeni schikking mogelijk was, waarbij1 "het niet noodig was ae punten van geschil* nog eens aan te dikken. „Smith", zoo vervolgt de verkla- rinng,„verklaarde verder, dat een verlenging van den werktijd onnoodig, was voor een welgeslaagd mijnbedrijf en dat da werkliedeneen nationale loonovereenkomst beschouwden als een eerste vereischte in hec belang (van de industrie in baar geheel'. Voortsi fwas het verbond bereid, na overwe ging van mogelijke maatregelen tot reorganisatie van de industrie, na ta gaan, welke loonen mogelijk zouden zijn. Smith gat ook te kannen, dat dei overweging van deze zaken wellicht; zou kunnen leiden tot een beroep opt ide r egeering voor eenigen steun, han gende de voltooiing van de Reorgani satieplannen Williams die het woord voerde voor de eigenaars, maakt het volkomen dui delijk, dat het nutteloos zijn zou voort gaan, zoolang er zoo'n verschil van meeening heerscht over wat de eige naars de hoofdpunten achten. Inzake! den werktijd zei 'hij, dat de eigenaar^ de verlenging volstrekt noodzakelijk! achten voor het voortbestaan van dei industrie op dat zij voornemens zijn deo nlangs aangenomen achturenwet toe te passen ten volle gebruik te ma ken van haar bepalingen. Inzake dei loonnen zei Wjlliams, dat het mijn- verbond niet kon uitmaken welke loo nen 'er betaald kunnen worden, daar de districten, waaruit het is samenge steld, in ondubbelzinnige termen ge weigerd hebben wie ook tclei te staart de voorwaarden vast te stellen, waar op het werk in de districten hervat' kan worden, anders dan door recht streeksche onderhandelingen met de vertegenwoordigers van hun eigen werkvolk in de districten". De verklaring van de mijnwerkers besluit met een passage,, welke zegt, dat de houding van de eigenaars ge lijk staat met het eischen van een on voorwaardelijke overgave, de mijnwer kers o-pwekt in hun verzet te volhar den en het publiek verzoekt om steun. Baldwin gaat met vacantie. Cook heeft medegedeeld, dat het bestuur van den mijnwerkersbond he>- denoohtend bijeenkomt om den toe stand te bespreken. Hij verklaarde, dat er geen verder overleg met de mijneigenaars mogelijk is, aangezien Ideze hebben geweigerd, op een natio nale basis te onderhandelen. De mijn werkers hebben de redering niet om een bespreking verzocht. De uitslag van de conferentie werd aan Baldwin medegedeeld, die daar na langdurige besprekingen hield met verschillende regeeringsambtenaren, die met het geschil te maken hebben. De mislukking van de conferentie heeft weinig verwondering gebaard in politieke kringen, ofschoon men die mislukking algemeen betreurde. Baldwin heeft besloten, met vacan tia naar Aix-Ies-Bsuns te gaan, naar. men gelooft ten gievolge van vertoo- gen van zijn ambtgenooten, die zich' bezorgd maken over zijn gezondheid. DE FRANSCHE FINANCIEELE CRISIS. De stijging van den franc. De stijging van den Franschenj franc heeft zich gisteren voortgezet. Daar er geen andere nawijsbare redenj is voor een plotseling herstel, komt men tot de conclusie, dat de stijging kunstmatig en een gevolg is van den aankoop van francs door de Banquet |d© France. De koersstijging heeft hetj (scepticisme ten aanzien van de be kwaamheid der regeering om de stabi lisatie van liet geld door te voeren' zonder buitenlanasche credieten, weer iets verminderd. Met het oog op de oppositie' in hetl kabinet en het parlement tegen on voorwaardelijke ratificatie der schul- (denovereenkomsten is Poincaré blijk baar van plan ten volle gebruik tei ma ken van ae mogelijkheden, die Frankj rijk zelf 'biedt om aen franc te stabili- Seeren zonder hulp van het buitenland. De premier heeft met groote beslist heid het gerucht ontkend, dat hij van plan is het parlement de Volgende maand bijeen te roepen voor bespre king der schuldenovereenkomsten. Eveneens heeft Poincaré ontkend, |dat hij binnenkort Mellon zal ontmoe ten. Dit wekt den indruk, dat hij zich blijft afwenden van buitenlandsch© ere mieten. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO Een memorandum der Katholieken. 'Aan president Calles is een memo randum gezonden, door den aartsbis- Schop van 'Mexico in naam van de ge heele katholieke gezindte opgesteld en waarin den president wordt verzochti bij 'het Congres zijn invloed aan te| wenden tot verandering van de grond] ^vetsartikelen op den godsdienst en; .de, nieuwe strafwetten. HET SPAANSCHVITALIAANSCH VERDRAG. Verklaringen van minister Yanguas. Yanguas, de Spaansche minister van buitenlandsch© zaken heeft het woord gevoerd over het Spaansch Italiaansch verdrag waarvan de tekst gisteren aan de Spaansche bladen is meegedeeld. De lezing van dat verdrag, aldus de minister, zal doen zien, dat de moei lijkheden, welke Spanje thans ofider- vindt, om zijn samenwerking met den volkenbond voort te zetten, geenszins een isolement van Spanje tengevolge zullen hebben; het verdrag is veeleer de bevestiging van onzen wenscb, om intensief aan bet internatioaal leven deel te nemen. Het ^ysteem van vriendschaps- en arbitrageverdragen zooals 't Spaansch Italiaansche, bewijst de mogelijk heid van het vinden van nieuwe mid delen ter waarborging van het recht en den vrede tusschen de volken. Sprekend over het Tangervraagstuk drong de minister aan op inlijving van Tanger in de Spaansche zone, wijl zulks het meest in overeenstemming was met het iter nationaal belang en de veiligheid van den Staat van Gi braltar. De Spaansche regeering is er vast van overtuigd, dat die regeling de ee nige is, waardoor heit Tangervraag stuk definitief kan worden opgelost. Ongerustheid te Tenger. Volgens een bericht uit Tanger aan de „Daily Mail" heeft de dezer dagen afgelegde verklaring van Primo de Rivera, dat Spanje meer invloed in de internationale zone van Tanger moet hebben, aldaar veel opwindigg ver oorzaakt. Voorname inboorlingen, die ontevre den zijn over het politie-stelsel heb ben den vertegenwoordiger van den sultan hun bezwaren meegedeeld. Volgens andere berichten is de toe stand zeer ernstig en dreigt er oen op stand. Tengevolge van de ontevredenheid zoowel van de Spaansche als van de inlandsche bevolking is een algeiueene staking aangekondigd. De arbeidstijd in Amerika. Volgens het onlangs verschenen „American Labor Year Book 1926" steeg het percentage van arbeiders, werkzaam in de industrieele onder nemingen in de Vereenigde Staten, die 48 uur per week of korter werkten van 1914 tot 1923 van 11,88 tot 46,1. In 1921 bedroeg het percentage echter 51.5. Deze kleine vermindering wordt toegeschreven aan de verzwakte posi tie van de vakbeweging en de alge- meene depressie in de jaren 1921-22. Een twaalftal staten verbiedt ar beid van A-rouwen gedurende langer dan 8 uur per dag. Het „United Sta tes Women's Bureau" beeft aange toond, dat in staten, waar een dusda nige wetgeving niet bestaat, vrouwen A-aak 16 uren en langer arbeiden. Van het totaal aantal vrouwelijke arbeiders werkt 34.2 pet. van Maan dag tot en met Vrijdag 9 uur per dag, 25 pet: langer dan 9 uur. In Zuid- Carolrna werkt 85 pot. der arbeidsters langer dan 10 uur per dag. DE SPOORWEGRAMP BIJ LEHRTE. Het aantal dooden tot 21 gestegen. Officieel wordt medegedeeld, dat tot nu toe bij de spoorwegramp nabij Lei- ferde 21 personen om het leven zijn gekomen. Twee van hen zijn nog niet geïdentificeerd. Aan beide zijden van den spoorweg zfin sporen gevonden van de daders van den aanslag, die zoo noodlottige gevolgen heeft gehad. De rijksspoor- weg-directie heeft een hooge belooning uitgeloofd voor het geven van iülich- tipgen omtrent de daders. Het opruimingswerk op de plaats van de ramp heeft den geheelen nacht en ochtend voortgeduurd. Tegen den middag was de spoorweg weer vrij. Omtrent* de ramp Avorden neg de volgende bijzonderheden gemeld: De D-trein no. 8 reed in groote snel heid, toen de passagiers plotseling op geschrikt werden door een gewe^i- gen slag. Eerst Avas de locomotief ont spoord en> van de rest van den trein losgeraakt. De locomotief bleef naast de rails staan. De machinist werd ge dood. De bagagewagen kwam aan den anderen kant van den spoorweg te recht. Van de zeven wagens die nog verder ontspoorden, schoven eenige in eikaar terwijl andere van den spoor dijk rolden. De reizigers in den slaap wagen Averden in hun rust gestoord, doordat de slaapwagen omhoog ging staan. Eenige reizigers in dezen wagen kregen Arenvondingen. Van de in de andere wagen-s gezeten reizigers moes ten A-erscheidene uitgezaagd worden. Direct na de ontsporing Aveerkionk n geAveldig geschreeuw van geAvouden en/van personen, die niet wisten wat er gebeurd was en van angst cm hulp begonnen te roepen. Voor zoover gistermiddag ie 1 uur betrouwbare inlichtingen konden wor den verkregen omtrent de slachtoffers van de ramp, bevinden zich onder bon geen Nederlanders, wel een En- gelschman. De Engelsche kathedralen. Er Zijn nieuwe maatregelen geno men in de Engelsche kathedralen met het oog óp het touristenbezoek. De kathedralen van Canterbury, Chester en Worcester o.a. willen geen beziens waardighedèn meer zijn, maar wer den weer wat zij Avaren volgens hun oorspronkelijke bestemming. Degenen die er willen komen bid den, zullen niet meer in de rij be hoeven te staan van* Avachtende sight seeëi's, die hun ticket komen nemen; vopr hen is er een afzonderlijke in gang vrij gelaten. De kaartjes zijn ge heel afgeschaft. De bezoekers worden beschouwd, als pelgrims, die vrij hun gave'kunnen offeren. Degenen, die deze hervormingen hebben doorgevoerd, doen volgens de Daily Tel." waaraan wij deze bijzon derheden ontleenen, de bemoedigende ervaring op, dat' volgens dit systeem de inkomsten van het onderhoud der bouwwerken zijn toegenomen. KORTE ifKRICHTR# Het Fransche kabinet zal dezei. week nog een aantal zittingen houden en daarin definitief de gedragslijn vasü stellen, welke de regeering bij 'haar financieele politiek zal volgen. Een tusschentijdsche bijeenkomst van hec parlement, om die besluiten goed te keuren, zal' niet plaats vinden. Éen Belgisch socialisten-congres in October a.s. vóór de heropening! van het parlement te houden, zal be slissen over het al ot niet uittrederij !der socialistische ministers uit de re- geering. Een Reuter-telegram uit Was-* hington meldt, dat men daar ter ster- de in officieele kringen met grootei belangstelling het oordeel van Euro pa afwacht over de rede van Kellogg! betreffende de preliminaire ontwape ningsconferentie. De Zwitserse he bra-rids ra ad li? elf zijn besluit van 25 April 1923 om de| inenting tegen de pokken verplichtend! te stellen, weder ingetrokken. Bij de verkeerspolitie te Char- lottenburg is gistermiddag de 50.000 ste automobiel ingeschreven. Voor der» oorlog Avaren er in Berlijn 10.000 au tomobielen, zoodat dit aantal thans! vervijfvoudigd is. In Zweden, vallen ongeveer 190000 arbeiders -onder de collectieve arbeidsj overeenkomsten, die omstreeks Nieuw jaar afloopen. 67.000 van hen belmo ren tot de ijzer- en metaalindustrie, 49.000 tot de houtindustrie, 30.000 tofl (de kleedingindustrie. UIT DE OMGEVING/ B03K00P. Men schrijft aan de „Telegraaf": In den Bswtoopsehen plantenhandel is het thans opmerkelijk stil. Werd er vo rige seizoenen in Augustus reeds gretig voor den export gekocht, nu is hier wat men noemt een „luie handel" met da lende marktprijzen. De. export der Boskoopsche cultures hangt onmiddellijk van de wereldmarkt af, de 34 pet, afzet binnenslands is van weinig of geen beteekenis. Sinds vorige'jaren is de wereldmarkt voor pjanten echter sterk veranderd. Destflds was Europa's voorraad wij wel uitgeput; zelfs in landen, die niet rechtstreeks de kwade gevolgen van den wereldoorlog hadden ondervonden, wa ren de kj^eekersbedrjjven gesloopt door hooge onkosten. Nederland was toen een der weinige landen, waar de kweekers kans hadden gezien, hun bedrjjf op peil te houden, voor millioenen guldens ging over de grens. Doch dit jaar is het reeds anderi De centrale markten nemen matig ai blnkbaar door gebrek aan koopkrachtig publiek. Frankrijk en België treden met 1 hun gedeprecieerde munt eerder op concurrent, dan als afnemer, Sommige rjjken, zooals Sjecho-slowa- kjje ontwikkelen een buitengewone ener- j gie op kweekgebied. Vooral op u; terrein der rozen komen j uit dit land steeds gropter aanbiedingen. Er wordt hier dan ook reeds gewaar schuwd tegen al te roekeloos scheu- j ren en kweekrjjp maken van weiland. Toch verwekt deze kentering momen teel geen onrust. De Boskoopsche kwee- kers hebben meermalen voor heete vu ren gestaan, hun ooncurrentiemacht is groot. Bodemgesteldheid, klimaat, eeuwen oude ervaring en een voorbeeldige ar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2