NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 16 AUGUSTUS 1926 kens Thijssen, wethouder van Haar lem en waarnemend burgemeester van Schoten, en de heer Breed, verte genwoordigende het gemeentebestuur •van Heemstede. De directeur der school, ir. F. J. iKubatz, sprak een Woord van wel kom tot de aanwezigen en zette het doel van het nieuwe instituut uiteen. De nieuwe school zal pogen, leiding te geven, om de moderne uiteenloo- pénde richtingen tot elkaar te bren gen. Mr. Bruch beantwoordde deze toespraak en zeide o.m. dat, als het pogen der school slaagt, zij niet enkel c-en locaal, maar zelfs een nationaal belang is De nieuwe school zal 1 Sept. een aanvang maken! met de oefeningen 'in het teekenen en schilderen. Er zal gelegenheid bestaan voor hen, die zelfstandig of onder leiding van dè kunstschilders Boot en Groo- tens willen werken, naar het levend model te teekenen en te schilderen. De [Raad van Toezicht toestaat uit de heeren G. D. Gratama en jhr. F. Teding van Berkhout Jr. en mevr. Van WarenMispelblom Beyer. De beteekenis van harde wegen. Men schrijft aan het Handelsblad: Hoe de verharding van slechte tand wegen een groot gebied uit zijn iso lement kan trekken en tot welvaart brengen, blijkt duidelijk in de Noord- Brabants che en' Limburgsche Peel, 'n streek, die een oppervlakte beslaat van bijna 80.000 M, en die weinige ja ren geleden nog voor de grootste helft uit woesten grond bestond. De randdorpen waren onderling verbon den .door harde wegen, maar dwars door dit heidegebied liepen slechts de wegen-van Gemert naar Boxmeer en van Uden naar Mill. De spoorlijnen BoxtelWezel en HelmondVenlo doorsnijden even eens de Peel. Toen kwam de harde neg van Deurne naar Venraij, mid den door de groote heide. En als ge volg van dezen weg worden tusscheii beide genoemde plaatsen honderden H.A. ontgonnen tot bouw- en gras land en werden tientallen boerderijen gesticht. Aan dezen weg heeft ook het be kende dorp IJsselstein, vóór vijf jaren nog heide en thans reeds bewoond door 300 menschen, zijn ontstaan te danken. Op de excursie van de Ne- derlandsche Heide-maatsehappij, wel ke 28 Augustus gehouden1 wordt, zul len al deze werken in oogenschouw worden genomen. In 1922 kwam de harde weg Deurne Oploo. eveneens dwars door de Peel tot stand. En sedert dien is ook daar een dorp, de Ripe, met school, kerk enz. verrezen en zijn honderden H.A. ontgonnen. Deze weg bleek eveneens van gikiote beteekenis voor de reeds bestaande bedrijven en vooral ook voor de bekende uitgebreide boscli- ontginninigen. De gelegenheid is daar door geopend voor de boeren langs de Maas om het benoodigde hout in de bosschen va,n de Peel te gaan halen; zij trekken dus partij van deizen har den weg en de opbrengsten) der bos schen zijn er niet minder door gebaat. Chemische formule voor thyroxine gevonden» De schildklier bevat een chemische stof, die Jodium bevat, en die voor het eerst in 1919 werd afgezonderd door prof. Kendall. Kendall kon aan- toonen, dat gekristalliseerde stof in derdaad het werkzame bestanddeel was van de schildklier. De bereiding was niet gemakkelijk. Uit drie ton versche schildklier kreeg hij maar 33 gr. van thyroxine. Zeer onlangs heeft nu volgens „The •Lancet" een andere Engelsche ge leerde, dr. Harrington, een veel he tere bereidingswijze gevonden, waar door hij uit 1 k.g. versche schildklier 279 mgr. van de zuivere stof verkreeg uit 1 k.g gedroogde schildklier zelfs I,2 gram. Dr. Harrington is er ook in geslaagd, om een nauwkeurige cherni sche formule voor de stof vast te leg gen, nl. ,C13. Hll., 04, NI4. De struc tuurformule werd eveneens vastge steld en deze is betrekkelijk eenvou dig. Binnenkort zal de stof wel syn thetisch kunnen bereid worden. Nieuwe vergunning voor de Coöp. Verkeerver. U.A. te Den Haag Naar wij vernemen, heeft het on derhoud, dat de heer Duyneveld} se cretaris van de Coöp. Verkeersver- eeniging U.A., met den burgemeester van Den Haag heeft gehad, goede re sultaten- opgeleverd. De vergunning, die j.l. Maandag in getrokken werd, stond ten name van den heer Franssen, den eigenaar van de autobussen. De heer Franssen was dus verantwoording schuldig aan B. en W. Hem kan dan ook geen nieuwe vergunning verleend worden. Maar om de autobuscoöperatie niet al te zeer te dupeeren, hebben B. en IW. van 's-Gravenhage er in toege stemd, een nieuwe vergunning te ver- leenen ten name van den secretaris der vereen iging. Thans is dus de heer Van Duyne- veld verantwoordelijk en er mag ver wacht worden, dat hij zorgen zal, dat de voorwaarden der vergunning stipt worden nageleefd. Uit het Sociale Leven. Chr. landarbeiders. Aan het jaarverslag over 1925 van den Chr. Landarbeidersbond is het volgende ontleend: Het ledental is vooruitgegaan, al kon de vooruitgang veel grooter ge weest zijn. Het steeg van 5243 op 1 Jan. tot 5651 op 31 Dec. Friesland geeft het mooiste beeld: een groei van 661 tot 1387 le,dep. Vooral N.QQr.dcFri£a- land met zijn vele Chr. landarbeiders, werkte hiertoe nied'e. De sterke groei wordt verklaard door de omstandigheid dat velen door het werken in de plaatselijke beweging te leurgesteld waren en er tevens vanaf het optreden van den Chr. Bond een aanmerkelijke verbetering in de loo- nen tot stand kwam. Niet gering was de hartelijke mede werking van sommige vooraanstaande personen. Vooral Ds. Tonsbeek heeft vele avonden de noodzakelijkheid van de Chr. vakbeweging bepleit. Zuid-Holland bleef over het geheel stabiel. 993 leden op 1 Jan. en 996 uit. Dec. Alleen te 's-Gravenzande, waar een prachtig contract was, hebben de arbeiders het beter gevonden de rege ling der loonen en arbeidsvoorwaarden aan de. patroons over te laten. De landarbeiders hebben het laten zitten, speciaal op Flakkee. Die man nen zijn bang. Toch is-er invloed van onzen bond. De taaie hondsmannen zijn ook daar; Den Bommel spant ze ker de kroon. Op de andere eilanden is organisa tiebesef, of beter gezegd organisatie- moed afwezig. De Zuidldndsche arbeiders blijven volharden. Een voorbeeldige eenheid. Maar overigens geen durf. Wat Zeeland betreft kunnen we vol staan met-te zeggen, „och zet er meer sociaal besef én meer rechtsgevoel en minder patroonsvrees in allicht zou inplaats van iets a'chteruit (van 544 op* 497) gesproken kunnen worden van veel vooruit". Ook Zeeland heeft nog plaatselijke vereenigingen, die veèl méér deelen 4n de gunst der-werkgevers. Hier en daar is echter kentering ten goade. En zon der hoop kunnen we niet zijn, omdat we principieel wel contact krijgen. Dat zal eindelijk tot practisch resultaat leiden. Brabant ging vooruit: van 281 tot Wij hadden daar harde werkers, die met alle kracht alle tegenwerking en verdeeldheid hebben tegengehouden, ja zelfs een groeiende beweging héb ben gezien. Aan strooibiljetten voor de propa ganda heeft het dit jaar niet ontbro ken. Het aantal door den Bond ver spreid bedroeg ^8.850, waarbij nog ko men eenige duizenden van het C. N. V. Het dagelijksch bestuur kwam 20 maal in officieels vergaderingen bij een. In hartelijke eensgezindheid is gewerkt, ook met het algemeen be stuur, dat één keer samenkwam. Het aantal bezoldigde bostuurderss werd met één vermeerderd. Vriend Pannekoek kwam 1 Nov. weer in zijn oude functie terug. De rekening van ontvangsten en uitgaven sluit op een bedrag van f 60.388, waarbij een voordeclig saldo van f 4660. De werkloozenkas boekte een batig slot van f 9004. Uitgekeerd werd een bedrag van f 82.606. Het verslag geeft verder een gede tailleerd overzicht van de in het afge- loopen jaar gevoerde acties. Chr. Werkmeestersbond. Had men aanvankelijk gemeend, iat voor de werkmeesters een neutrale or ganisatie mogelijk zou zijn, deze ver wachting is, als op zoo velerlei terrein, ook hier een illusie gebleken. De Chr. elementen in den neutralen Werkmeestersbond hebben daarom den tijd gekomen geacht, over te gaan. tot oprichting van een organisatie on der eigen banier. Deze poging is ge slaagd. 10 Juli had, in overleg met het C. N. V., de constitueerende vergade ring plaats. De bond is nog klein, maar uit het medegedeelde blijkt wel, dat hij alle re den van bestaan heeft. Het wachten is thans op de werk meesters van Chr. levensopvatting, die door hun toetredinng de jeugdige organisatie tot bloei kunnen brengen. Het bondsbestuur is gaarne bereid, een spreker naar eventueel te houden propaganda-vergaderingen te zenden. Men schrijve daartoe aan het secreta riaat: Simonsstraat 10, Delft. Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Naar wij vernemen zal Woensdag 8 Sept. a.s. te Utrecht een vergadering van den Bondsraad van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders gehouden worden. De bondsvoor zitter, de heer W. Strijbis, zal een al gemeen overzicht van den toestand der organisatie geven waarover van gedachten zal kunnen gewisseld wor den. De bondssecretaris, de heer A. Sta pelkamp, zal vervolgens rapporteeren over de afhandeling der hangende fi- nancieele kwestie met den Chr. Zee* liedenbond, terwijl de bondspenning- meester, de heer A. Veldman, de vraag beantwoorden zal of aansluiting van den bond bij het stakingsfonds van het C. N. V. gewenscht is. Het ccnflict aan den Langendijk* In de Zaterdag gehouden vergade ring van de verschillende transport- arbeidersvereenigingen i3 met alge- meerwe stemmen besloten zich niet op te geven voor een -in dienst treden bij de Vereeniging van werkgevers in liet groententransportbedrijf „Koop handel" op de voorwaarden, die wij dezer dagen vermeldden. De noodige werkkrachten zullen1 nu worden gerecruteerd uit het groot aantal niet-georganiseerden, dat zich voor dezen abeid heeft aangemeld. Het aantal viouwelijkte vliegers. yolgens gegevens, verstrek,t door de F. A. I., zrpi er sedert het begin der 'aviatiek aan gebrevetteerde vliegsters 17 in Amerika, 12 in Frankrijk, 8 in Engeland, 2 iu Italië en 1 10 October 1911), Zweden, Roemeniii eri Tsjecho-Slowalqje. Volledig is deze opgaaf echter niet, daar geen gewag wordt gemaakt van de enkele Duitsche, Russische en Chi- neesche aviatrices die nog te boeken vallen. Eij elkaar is echter, tot op heden, ze ker niet meer dan aan 50 vrouwen het vliegbrevet uitgereikt. De eerste vrouw, die een vlucht uit voerde was' Thérèse Peltier, een leerling van Léon Delagrange, die 4 Jan. 1910 te Bordeaux doodviel. Thérèse Peltier vioojr reeds in de ho roieke dagen van 190S, doch gaf het vliegen op en wijdde zich weer aan de Beeldhouwkunst. Z\j overleed in Februari van dit'jaai. De eerste gebrevetteerde vliegster was de Fransehe barones Raymond de la Roche. Ze behaalde haar brevet in Maart 1910. Ze verongelukte bij een •vlucht met haar particulieren vliegei Harrau, die vroeger gangmaker was van Sérès, in Juli 1919 te Crotoy. Tegenwoordig is het aantal actieve vliegsters zeer" gering. Alleen in Ame rika doen de aviatrices nog dooi daadwerkelijk beoeefnen van de vlieg kunst van zich spreken. In Europa zijn ze echter, uiterst, zeldzaam geworden. In Engeland vliegt alleen nog mevf. Elliott Lynn, die eerst verleden jaai November haar brevet haalde. Ze be oefent het vliegen echter zuiver als sport, bezit een eigen vliegtuig en is een der meest actieve leden van de Lon don Aeroplane Club. Op het-Continent is de eenigste avia- trice, die nogwel eens van zich doet spreken een Franchise, Adrienne Bol land. Ze werd vliegster in Januari 1920 demonstreerde met succes in Zuid-Am» rika, vloog over het Andes-gcbergte en was de eerste vrouw, die alleen oveï het Kanaal vlöög. Ze houdt het vrouwe lijke looping-record met 212 achter el kaar uitgevoerde loopings. Op Montmartre exploiteert ze een klein restaurant „la Butte Blanche", maar voert nog iederen Zaterdag en Zon dag tegen betaling passagiersvluchtea uit. Dit werd haar, overeenkomstig de internationale luchivaartovereenkomst, aanvankelijk verboden, doch later toe gestaan, omdat haar Brevet dateert van voor 1924. Bolland vervoerde reeds 70a .passagiers. In net najaar van het vorige jaai deed ook Marie Louise Maryse, een schoene uit Bordeaux, die toen haar vliegbrevet behaald had, van zich spre ken. Het feit, dat de geheel® Franscho Eers, en zelfs een groot deel van de uitenlandsche, over haar sprak en haar foto publiceerde, deed haar in de avia tiek slechts rozengeur en maneschijn vermoeden. Toen ze enkele weken' la ter 111 Parijs een aanstelling als vlieg ster zocht, werd ze bitter ontgoocheld, want niemand kon haar gebruiken, waai schijnljjk hoofdzakelijk door het verbod dat geen vrouw met betalende passa giers mag vliegen. En van Marie Louise Maryse werd mets meer gehoord. Eén droevig einde was ook beschoren aan de eens vermaarde Fransche club „La Stella", een club van vrouwelijke luchtvaart-enthousiasten en ball lon vaart stars. De Stella" werd opgericht op 10 Februari 1909 dpor madame Surcoui Bayard. Men was steeds zeer actief hield wedstrijden, loofde prijzen uit en organiseerde feesten. Vijftien dames leden wapen gebrevetteerd Dallon-com niandante of vliegster. en vele ballon tochten werden gemankt, meestal zonder mannelijken bijstand. In het begiii van den oorlog telde de „Stella" 350 leden. De dames hielden zich toen bezig met hei vervaardigen van warme kleeningstukken voor de soldaten en andere liefdadige werken. Geleidelijk kwam echter het vervaL De „Stella werd arm, das-organiseerde de prijzen van fr. 2000 per persoon voor een ballon-opstijging, tegen fr. 150 voor den oorlog konden niet meer wor den betaald, en het gevolg was, dat de „La Stella" op 1 Juli van het vorige jaar officieel werd ontbonden. GEMENGD NIEUWS. Botsing. Zaterdagavond, onge veer 8 uu[r heeft er in de Reinketnetri te Dein Haag een aanrijding plaats .gehad tussöhqii een motorrijwiel em een tramwagen van lijn 14. De mo tor werd) bestuurd door een juffrouw, terwijl een 28-jarig heer op de duoy .zitting zat. Beide personen werden vrij ernstig gewond en in bewusteloozenj toestand door dan Gem. Geneeskundi- fen Dienst naar liet ziekenhuis oyer gel racht. Daar bleak, dat zoowel dei damei als de heer een hersenschudding bekor men hadden. Branden. Te Roswinkelöche [Marke is het woonhuis van den heen H. Bruining door onbekende ooa-zaaki afgebrand'. Ook de inboedel gin'g groot tendeels verloren. Alles was verzekerd} Boven de omgeving van Varssé- Veld woedde Zaterdag een zwaar on weer. De bliksem sloeg in een schuur Van den landbouwer "Kolenbrander, welke met een grooten voorraad Iandi bouwproducten m de vlammen opgingl Gie meen. Onlangs verloor de havenarbeider A. D. in dienst bij 'dei Steenkolenhandelsvar. te Rotterdam, zijn arbeidskaart; Deze kaart is door een tot nog toe onbekend gebleven) man 'gevonden, die zich niet ontzieiu heeft, 'het aan D. toekomende week loon, ten bedrage van 27 guldien, er, op te innm. De politie zoekt den on derlij ke<n vinder. Die ontrouwe kassier. Del 60-jarige A. O. Wj., wonende ,te Hei- nenoord, die verduisteringen pleégdej (van gelde|n, toebehoorende aan aenj notaris M., is thans naar het Huis van [Bewaring overgebracht. De beschuldigingen, welke hij geuit had tegenover den boekhouder, ais{ zou diez-e tfoit een bedrag van circa 40 mille van hem' ontvangen en niet verantwoord heb ben, zijn totaal gelogen gebleken. De notaris heeft zelf een verklaring afge legd, dat er geen sprake is van eenige onrechtmatige daad van zijn boekhou der en bovendien heeft de politie geen enkel bewijs tegen dezen bediende Kun1 nen ontdekken. W. zal dus hoogst waarschijnlijk al leen circa 60.000 gulden verduisterdl hebben. Tongetje ontvoerd. Tégen ziekeren \Vi. P., Ml P. en den zwa ger van dezen, H., te Kerkrade is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het ont' voeren van een minderjarige, evenalsi tegen den koopman L„ die den ont voerde onderdak had verleend. De 13-jarige iW. P. was tegen den) zin van zijn familie door de regee ring in het R.K. opvoedingsgesticht tel Heerlen geplaatst. Z'n familie trachtte hein te ontvoeren, waarin zij na ver schillende 'pogingen dan ook slaagde. (Om -hem aan de naspooringen dar (po litie te onttrekken, werd de jongen on dergebracht bij den koopman L. tet 'Heerlen. 'De politie kWam ,W|. Pl ech ter op het spoor en bracht hém naail het gesticht terug. L. beweert niet (geweten te hebben, dat hij een straf bare daad beging. .Geklemd. De arbeider J. Hulst te Dinxperk* geraakte met zijn handi tusscben .een zaagmachine, waarbijl hem vier vingers werden afgesneden.. Schildér ijen bïitdekt? Eéni bericht uit Bastenaken meldt, dat hout kooplieden van Houffalize twee panee- len op een veiling aankochten. Sporen! van Beschildering werden vastgesteld! onder een laag vuil. De paneelen wen [den gereinigd. Het ee|ne bleek voor te stellen het Manna in de wo.estijni én [draagt de handteekening van Rem brandt. Het andere schilderij draagt; de signatuur van den landschapschil der Hobbema. Tot expertise is over gegaan. Ernstig motorongeluk. Zaï terdagavond half tien gingen twee jon gemannen van circa 23 jaar, de onge huwde P. van '[Wijk en de gehuwde) J. Brouwer uit .Veendam op een men torfiets een ritje maken. In het dorp Kiel windeweer, namen zij bij een brug Ide bocht te nauw, waardoor zij met groote snelheid tegen een muur reden. 'Hevig 'bloedend en bewusteloos wer* jden zij met gebroken schedel opgenor [men én na voorloopig te zijn verban den, per auto haar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Beider toestand is zorgwekkend. Niéuwe sensatie te Goudal, Zondagavond is Gouda door ee|n| hiéuwe sensatie in rep en roer ge bracht. Toen de dames Zuydam aanj de Turfmarkt zich omstreeks halfelt; te bied begaven, hoorden zij1 "in de bé- iniedenkamer gestommel, tetrwijl' er ooki licht ontstoken was. Eiqn of meer in brekers bleken aan het werk te zijn. Onmiddellijk begonnen de dames 'luidkeels pjm hulp te gillen, waarop 'beneden 'direct het licht werd uitge draaid en de daders de beunen namen Van alle kanten stroorride hét volk toe, verschillende burgers begonnen •direct 'een onderzoek in te stellen, een ;der buren loste een revolverschot, watj nog meer beroering bracht. De politie, die direct op de hoogte van hét gebeurde werd gébracht, stel de met behulp van burgera evéneetnsi éein onderzoek in. Het huis én de om) geving werden nauwkeurig afgezocht,, doch alles tevergeefs. De duisternis en de groote oppervlakte van het blok. Waar het huis der dames staat, maaktei het onderzoek niet gemakkelijk. De belangstellenden bleven nog ge- ruimen tijd in drukke gesprekken Bij leen. De dames hadden héd-en voor, het eerst, na eénigen tijd afwezig te zijn geweest, hun woning weder betrokken. lOngeluk met een stoomketel. In de exportslagerij van den heer L. te Boixmeer kreeg de arbeider A* Heijr bij' 'het opien springien der deur «van een stoomketel, kokeind water over hét lichaam; hij werd' met brandwon den overdekt. Zijn toestand is ernstig., Fietser aangerand. Toien [de heer [Wj. S., wonende te Meerssejn,, zich .Vrijdagavond per fiets van Vaalst naar huis begaf, w«rd hij ter hoogte) van de ingestorte C;arthilsérbrug door leen tweetal persone|n aangierana. Eeni islag met een dikken stok vah een der aanranders wist hij met zijn rijwiel- pomp te pareeren. Bovendien gat hiji |mét de pomp 'den aanvaller eqn 'flin- ken slag in het gez&ht, waarna 'Tiij opi de fiets sprong en sn|el wegreed, ter- iwijl de aanvaller hem nog naliep en) trachtte in te halen, échter tevergeefs. Do.ode.lijk ongeval. In de mijn Laura en Vereenigjng te Eygels- hoven is heden'de 30-jarigé Duitsche (houwer ,Wl B. [door een öhgewaï *ge- trofïen en gédoocf. De man, die in JSygetÊshovien woon achtig was, was gehuwd e(n vader va# 2 kinderen. Een kameraad, die met hem werk zaam was, werd licht verwond. Autorongeluk. Döjor onhanr jdigheid van den chaufffeur reed Vrij dagavond een auto van den Délft- scfien groentenkoopman van H. tégen leen paal van do Hoorasche Brug nu de gemeente Schipluiden. ,Een inzittende sloeg door die voor ruit en w©rd levensgevaarlijk gewond) Na van de H.H. Sacranüenten der' Stervenden voorzien te zyn, is hn na&A het R. K. Delftsch Ziékaoihjaa ver voerd. Land- en Tuinbouw. Vogels en huisdieren en zand. In „De Kieinveeteelt" wordt de aanr van zand bij de voeding der hoenders en andere kleine huisdieren. Bij kooi- vogels hoenders en duiven krijgt het gevederte een ruig, leelijk of dof aan zien, zoodra de dieren moeten leven zonder gebruik te maken van zand. Zoo heeft men waargenomen, dat voor de tegenwoQrdig ook op boerderijen aangefokte struisvogels zand onmis baar is, wil men de fraaie, lange vee- ren verkrijgen. Hoe zandiger de bodem van die boerderijen, des te rijker veer- ontwikkeling. Het zuivere zeezand of bij hoenders, kalkoenen, pauwen, fazanten en dui ven ook hei rivierzand, zal wel gedeel telijk in het lichaam omgezet worden en tevens een reinigenden prikkel te weeg brengen in bet gekeele organis me. In natuurgeneeskundige tijd schriften wordt zelfs voor de men schen op het nut van een wéinig zand inwendig gewezen. In de vogelkooi zonder op den bo dem ziet men nooit anders dan aan veerziekte en andere kwalen lijdende, lu^telooze vogels. Ook honden en kat ten kunnen op den duur niet gezond blijven, als niet een weinig zand in bun eten terecht komt. In de natuur slee-^ pen deze dieren hun levende prooi steeds door het zand, voordat deze vei; slonden wordt. Waarschijnlijk werkt het zand meer mechanisch en wordt slechts weinig in het bloed opgenomen. De uiterst kleine steentjes, waaruit het bestaat, oefenen blijkbaar een heilzame wrij ving, schuring en prikkel uit op de wanden van een maag en darmen. Ook schijnt het zand desinfecteerend te werken. Loonende fruitteelt. Het tijdschrift „De Fruitteelt"' be spreekt de vraag wanneer de prijs van het fruit voor der. teler loonend is. Het vergelijkt Nederlandse he met Amerikaansche toestanden. De Ame- rikaansche teler ontving in 1925 als gemiddelden prijs voor zijn kistappels ongeveer 8 cent per k.g. Hier te lan-. de was de gemiddelde prijs voor goud reinetten voor extra en eerste quali- teit rond 20 cent per k.g. en voor Brato. bellefleur 15 cent per k.g. In Amerika is de vruchtencultuur loo- nend, maar niettgenstaande de hoo- gere prijzen hier, betwijfelt het blad, of de teelt in ons land beter loont dan in de V.S. De rentabiliteit van onze boomgaar den wordt n.l. zeer sterk beïnvloed door de zeer talrijke minderwaardige variëteiten, welke in de aanplautin- gen voorkomen. Hoe eerder deze ver dwijnen en door meerwaardige exem plaren meerwaardig in groei en op-, opbrenjgst) worden vervangen, hoe sneller de rentabiliteit zal worden verbeterd. Naast de vele variëteiten zijn gerin ge opbrengsten per boom en de slech te hoedanigheid der vruchten oor zaak van het niet rendeeren. De schr. meent ten slotto dat biji een prijs van 3 cent per k.g. bij een gemiddelde opbrengst vod 250 kg. per jaar en per booin, ook in ons land de teelt van appelen wel loonend z-ou zijn Men moet hierbij evenwel niet uit het oog verliezen, dat er ve}e ja ren heengaan, alvorens de hoornen in staat zijn'een jaarlijksche opbrengst van 250 k.g. te leveren, terwijd toch ook de kosten, welke in de eerste ja ren worden gemaakt, moeten worden vergoed. Daartegenover staat, dat de kosten van bemesting, ziektebestrij ding enz. in de jaren wanneer de boo- men nog niet volwassen zijn, ook veèl. geringer zijn. Wanneer echter bij een prijs van 8 cent per k.g. de teelt van goede ban- delsappelen rendabel is (zooals in Amerika het geval is), dan zal deze teelt bij de huidige prijzen, welke van de goede soorten gemiddeld veel hoo- ger zijn, zeer zeker winstgevend moe ten zijn. Dat zij dit in vele gevallen' niet is, wordt niet veroorzaakt door te lage prijzen, maar door de minder goede cultuur. De schr. berekent de onkosten voor 1 H.A .boomgaard (70 hoogstammage appelboomen van een leeftijd van 30, jaar en meer) op f 600 (n.l, hemes tings kosten f200; ziektebestrijding f250 en' kosten voor het oogsten f150) en de inkomsten op f1225 (n.l. 70 x 250 k.g. waarvan 14000 k.g. hoogwaardig fruit tegen 8 cent per k.g en 3500 k.g. afval tegen'' 3 cent per kg. De netto-opbrengst bedraagt dan f 625, indien de boomgaard tenminste in onbézwaarden eigendom is. S cheepstij dingen. STOOMV. HIJ. NEDERLAND. CELEBES (thuisr.) 14 v. Genua. JOHAN DE WITT (thuisr.) 13 v. Singa pore. KARIMOEN (thuisr.) 14 Gibraltar gep. PRINSES JULIANA (thuter.) pass. 14 Ouessant REMBRANDT (toeristaal).)! 14 v. A dam n. Noorwegen, KON. H0LLAND8OH1! U.OTD. PLANDDRIA, 18 v. A'dam te Buenos- Ayres. GSLRIA (toe risten vaart) (uttr.) 14 n.m, V. Huil.. ...,4 HOI.LAND-AHE3UKA LIJN. BURGERDIJK, v. R'dam n. N.Orleans, 14 v. Antw. en p. Vlissingen. ZOCHGOÏL, 14 v. R'dam n. ,San Fran cisco. HOLLAND-AT RIKA-LLIN. MELISKERK, 14 v. Kaapstad n. Algoa- hoAj,' NIJKBRK (htuisr.) p. 18 Ouessant. ROTTERDAMSCHK LLOTD. KEDOE, 14 V. R'dam n. Bate,via via Londen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6