tweede BLAD. f» ie mm® zeggëü. TMIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 16 AUGUSTUS 1926 De tariefsveraging der spoorwegen. De Nedeiiandsche Spoorwegen, die in 1924 en 1925 een overschot hadden, rekenen voor 1926, als er geen wonder gebeurt, op een tekort. Dit komt door de tariefverlaging, welke, naar schat ting, een 5 £4 millioen zal kosten, meldt de „N. Crt." Dit bewijst alweer, dat de redenee ring: tariefsverlaging wordt goed ge maakt door verkeerstoeneming, niet altijd opgaat, redeneert het blad. ïntusschen blijkt uit de exploitatie- ei ij f er s opnieuw, dat niet zoozeer het personenvervoer, als wel het vracht^ vervoer der spoorwegen de resultaten drukt, al valt het tekort tengevolge van de tariefverlaging voor vervoer van reizigers niet weg te cijferen. Vandaar dat de Nederlandsche Spoor wegen bedacht zullen moeten zijn op de toeneming van het vrachtvervoer. Stellig kan de uitvoering van het plan Van d enophaaldienst der vrachtgoede ren door het autobedrijf, waarover we bericht hebben, verbetering brengen. Wat het reizigers vervoer betreft, zijn we geneigd aan te nemen, dat een ietwat sterkere verlaging van de ta rieven der 3de klasse, het tekort klei ner zou hebben gemaakt. Eindelijk nog iets: onze spoorwegen moeten het in de eerste plaats hebben van het verkeer in Nederland en het is communis opinio, dat de Nederlan der zijn eigen mooie land nog veel te weinig kent. Welnu, waarom geven onze spoorwegen geen rondreisbiljet- ten in Nederland uit, zooals België en Zwitserland doen. België heeft zelfs twee soorten van tijdelijke abonnemen ten: een vijjfdaagsch en een veertien- daagsch. Geen beter middel, om het reizen in Nederland aan te moedigen, te meer waar het aantal teleurgestelde valuta-reizigers bij den dag toeneemt. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK Beroepen; Te Gaaselte, G. v. d. Nieuwenhiiizeii te Hekelingen. Te Put ten (2de ,pred.-pl.), G. Alters te Nieuw LekkerWfl. Bedankt: Voor Opkeusden, toez^ Th. Keek te Garderen. Voor SexDierum, B. Tuinstra te Beesd (Geld.). Voor Brus sed, D. Kuilman te Borne (O.). Aangenomen: Naar Ylagtwedda. G de Wfik te Kamperland. GEREF. GEMEENTEN. Bedan k t: Voor Patersan, St. Kok te Gouda. Ds. M. Schuurman. In'de'Donderdagavond gehouden ver gadoring; van den kerkerhad der Gerei. Kerk va^i 's'Gravenhage-West heeft de oudste predikant, Ds. M. Schuurman medegedeeld, tegen ha.lf December eer vol emeritaat te zullen aanvragen. De keirkeraad besloot deze zaak op de claasisvergadering ter tafel te brengen. Ds. 3d. Schuurman heelt 12 Dec. a.3. 44 dienstjaren. Hjj aanvaardde het pre dikambt te Leek en diende de Kerken van Enschedé, Alphen aan den Rijn en Kampen, om 1 Aug. 1909 te 's Graven hage zijn intrede te doen. Met de kfcrkspEtsdng een paar jaar geleden, ging hij over naar de kerk van 1 Gravenhage-.West. Da 8. is voornemens' op 12 Decem ber afscheid te nemen van zijn gemeente ProdLkantenopi aiding tooi de Bei of. Gemeenten. Ds. G. H. Kersten zegt, dat de ge vraagde en ontvangen I 30000 voor den bouw van een Theoi. School te Rotter dam tar opleiding van predikanten voor de Gered. Gemeenten hun bestemming blijven behouden en hard noodig zijn. Tbaas vraagt hij nog ruim f 2000 voor de meubilaaring. Ree® kwam oen kleine honderd gulden bijeen. Voor de hiblio theek werden nog steeds inzendingen ontvangen. Die Synode van Assen. In bed „Noord Hollandsch kerkblad" schrijft Plióf. Dr. R. W. Grosheide over wat naar zijn meening op de a.s. Sy node te Assen aan de orue zal komen Na eerst opgemerkt te hebben, dat fuit den aard der zaak de Synode zich niet meer bezig kan houden met Di, Koppenaal, aangezien deze predikant niet meer tot eén der Gerei'. Kerken behoort, zegt de schrijver, dat, indien hij wel ingelicht is, voor het bezwaar schrift van Ds. van Leeuwen niet be paald een nieuwe zitting der Synode was aangevraagd. Maar in elk geval is thans de classis JBolsward gekomen en heeft zich tot het moderamen gewend met hst verzoek de synode bijeen te roepen om het gra vamen te onderzoeken van Ds. C. ver maat te Makkum. Deze heeft toegezegd zijn bezwaar schrift voor 30 Aug. te zullen indienen, en zoo ijan de voorgenonien zitting der Synode doorgaan en zal ze, behalve over de beiae eerstgenoemde bezwaar schriften ook over ae verklaring, door Ds. Brussaard van Bloemendaal afge legd, zich hebben uit te spreken. Wat de taak der Synode betreft, merkt prof. G. 0. m. op, dat zij in de eerste laats zal hebben na te gaan, welke ezwaren werden ingebracht, en zal ze van die bezwaren hebben uit te maken of ze in elk opzicht geldig zijn, zoodat de Synode haar uitspraken zou moe ten veranderen, of ze toelaatbaar zijn, (of dat ze moeten worden verworpen. .Voorts is het niet onmogelijk, dat aan üe Synode wordt gevraagd, hoe te handelen met broeders, die zitting na men in z.g. comité's van actie, en dat nog verder licht .gezocht wordt over de moeilijkheden, waarin we tengevolge van de kerkelijke troebelen zijn geko men. Oveizicht van den Staat dei Neder landsche Hervoimde Kerk. Ter voldoening aan het voorschrift van art. 71 van het Algemeen Reglement is aan de Synode uitgebracht het vol gende overzicht van den Staat der Staat der Nederlandsch Hervormde Kerk. 1. Wegens het ontbreken der opgaven op de tabellen van de schriftelijke kerk Visitatie uit het provinciaal ressort vr* Noord Holland, kan het aantal zieler. «lit die tabellen opgemaakt, niet worden opgegeven. De uitkomst der tiende tienjaarlijk sche volkstelling, gehouden op 31 De cember 1920 wees een getal aan van 2.835.429 zielen. 2. Het getal der gemeenten vermeer 'derde met drie, n.l. door de zelfstan 'digverklaring van de gemeente .Water graafsmeer, bij besluit van het classi caal bestuur van 8 December 1925, goedgekeur ddoor het provinciaal kerk bestuur van Noord Holland, met ingang van 1 December 1925; van de gemeente Erica bü besluit van het classicaal bestuur van Emmen, goed gekeurd door het besluit van het pro vinciaal kerkbestuur van Drente (Ld, 11 Mei 1926, ger. onder no. 1106, en van de gemeente Doorwarth' bij be sluit van het classicaal bestuur van Arnhem, goedgekeurd door het besluii van het Provinciaal kerkbestuur van Gel derland, d.d. 19 Mei 1926, ger. onder no. 1155, Te 's Gravenhage werd een 17 de pre dikantsplaats bij de Nederduitsch Her- -vormde gemeente gevestigd. Daaren tegen werden de gemeenten Hippolytus hoef en Oosterland (classis Alkmaar/ gecombineerd, evenals de gemeenten Ga ipinge en Vrouwepolder (classis Mid delburg). 3. Bg schrijven van 8 December 1925, ger. onder no. 441, werd kennis gege ven door het classicaal bestuur van Am sterdam, dat een grenswijziging is tot stand gekomen tusschen de gemeenten Amstelveen en Ouderkerk aan den Am stel; bij schrijven van 19 December '251 ger. onder no. 636, werd kennis gege ven door het classicaal bestuur van Zut phen, dat een grenswijziging is tot stana gekomen tusschen de gemeenten Ter- borg en Silvolde. 4. Van jlen minister van financiën kwam d.d. 8 Juni 1926, ger. onder nu. ■1195, bericht in, dat bp Kon. besluit 'van 27 Mei 1926 no. 37, de rjjkstracte- menten, verbonden aan de predikants plaatsen te Hippolytushoef, groot f825 en Oosterland, groot f 900, zijn inge trokken met 1 Januari 1926 en een rpks tractement, van f 1725 is verbonden aan de predikantsplaats te Hippolyfcus- hoef-Oosterland; eveneens d.d. 8 Juni '1926, ger. onder no. 1195, dat bij Kon. Besluit van 27. Mei 1926, no. 37. as rpks tractementen, verbonden aan de predi- kantsplaatsen te Vrouwepolder, groi-. f 864 en Gapinge, groot f 850, zijn in getrokken met 1 Januari 1926 en een rijkstractement van f 1714 is verbonden aan de predikantsplaats te Vrouwepol- der-Gapinge. 5. Volgens de ingekomen tabellari sche verslagen der provinciale kerk besturen, werden van September 1925 Jot Mei 1926 afgenomen 34 examen^ waarbij 29 condidaten tot de Evangelie Itediening werden toegelaten. Onder de toegelatenen bevonden zich 5 candidaten, die voor de tweede maal examen aflegden. Vier candidaten kun nen het examen nog overdoen. 6. Volgens ingekomen opgaven dei kerkelijke hocgleeraren zijn gedurende den cursus 19251926 in het album in geschreven: te Leiden 46 studenten, van wie 12 voor de eerste maal; te Utrecht 127 studenten, van wie 46 voor de eerste maal; te Groningen 36 studenten, van wie 5 voor de eerste maal. De kerkelijke hoogleeraars-benoeming Naar aanleiding Van de hoogleeraara benoeming te Utrecht ontving het Han delsblad eenige ingezonden stukken waarin betreurd wordt, dat Dr. A. IL de Hartog niet benoemd is. Het blad mea-kt naar aanleiding daar van het volgende op: Daar napleiten over een genomen be slissing ons niet wenscheljjk schijnt, ne men we uit een der stukken slechts over, dat een abonné schrijft, over het stichten van een buitengewonen leer stoel vcor Dr. de Hartog. Hij vraagt of dit denkbeeld, dat tel kens stagnatie ondervindt, door zpn vrienden nu eindelijk maar niet eens in een daad omgezet moet worden dooi de benoodigde gelden bjjeen te brengen voor een leerstoel. Examens hoofdacte. Volgens de thans geldende bepalin gen moet een onderwijzer twee jaar als zoodanig werkzaam zijn geweest alvorens in de gelegenheid te worden gesteld examen te noen tOi het ver krijgen van de hoofdacte. Dit heeft nog al eens aanleiding gegeven tot moeilijkheden. Naar De Tel. verneemt, is echter een soepeler regeling in dezen te wachten, waartoe binnenkort en wets ontwerp tot wijziging van de lager- onderwijswet bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. Genoeg animo. Voor de vacante betrekking van on- derwüzeres aan de 0. L. school te Drou wenermond (Dr.) hebben zich 50 sol licitanten aangemeld. Weer één. Te Heemskerk is de Openbare Lagere school verkocht aan het bestuur der bij zondere school voor f 7330. Especanto. Deze wereldtaal schijnt in populari teit toe te nemen, te oordeelen naai' de groote belangstelling die er is voor ae cursussen in deze taal. De centrale commissie voor Esperanto-cursussen. die te Nqmegen gevestigd is, heeft al leen dg^r ter plaatse 670 leerlingen in geschreven. BINNENLAND. De Chr. Boeren- en Tuindersbond over het pachtvraagstuk. Tor aanvulling van hetgoem wij hier omtrent in het vorig nummer opnamen volgen hier nog eeinigo opmerkingen] uit het adres van het BondsbOstuur, in zake 'doel II van het verslag der pacht- commissio Wat hjet wegnemen van bestaande! misstanden aangaat, blijft het bestuur het betreuren dat de door "de commis sie 'in "haar rapport deel T voorge stelde regeling omtrent het dragen der kosten van en het verbod van het .uitloven van premiën bij openbare ver koopingen en verpachtingen niet vol ledig wet is geworden. De Commissie heeft voorts in haar) rapport deel II voorgesteld om naast! de geld- of goederenpacht ook *aan dei veranderlijke pacht en de deel pacht] leien wettelijfcem grondslag te geven. Het bestuur kan zich met dit voorstel! .vereenigen. Weliswaar schijnt het niet in den ontwikkelingsgang van de Ne( derlandsche pacfitverhoudingen te Tig, gen, dat laatstgenoemde twee pacht vormen in de naaste toekomst tot eeni breede toepassing zullen geraken.. Doch, waar met dezen wettelijkenj grondslag bedoeld wordt de rechtsze- erheid van de contracteerehde par tijen te bevorderen, kan het bestuur, zich met dezen voorslag vereenigjew.t Om dezelfde reden, bevordering van] de rechtszekerheid, juicht het bestuur toe de erkenning van de pacht als za kelijk recht. Hiermede toch wordt een wettelijke basis gegeven, dan wat} zich in de rechtspraak ten aanzien van het pachtersrecht sinds lange jaren heeft ontwikkeld. Maatregelen tegen het te hoog opdrijven van den pachtprijs. Met 'de beschouwingen der commis sie aan dit punt gewijd, kan het be stuur zich geheel vereenigen. Elk op treden der overheid, waarbij deze zien rechtstreeks mengt in de vaststelling dier pachtprijzen, wreekt zich en voert tot ontduiking. Wel meent het be stuur, gëlijk reeds boven werd ge zegd, dat <fe overheid geroepen is allesi te weren, wat hetzij naar de zijde van •den pachter, hetzij naar die van den verpachter, tot kunstmatige opdrijving |der pachtprijzen kan leiden. Rfocht op continuatie. Niets zou het bestuur meer toejiib ©hen, dan, indien een bevredigende wettelijke regeling van een oontinu- atierecht van den zittenden pachter, te verkrijgen was. De commissie heeft echter in hare beschouwingen omtrent ide bezwaren, die verbonden zijn aan een wettelijk recht op continuatie, dui delijk aangetoond, dat een dergelijke regeling niet mogelijk is zonder daar mee tegelijkertijd feitelijk de pachtoven eejnkomst op te heffen en net insti tuut van de pacht te verdrijven. Het bestuur kan zich met deze beschou wingen vereenigen, te meer waar de commissie in hare overige voorstellen! de positie van den zittenden pachter verstrekt en meerdere rechtszekerheid! aan dezen schenkt. .Vergoeding voor verbete ringen. Dat id|e commissie komt met een voorstel tot vergoeding voor door den pachter aangebrachte verbeteringen, waartoe hij niet contractueel gehoutden Was, juicht het bestuur toe. Wel gingen er in het Bestuur stem men 10 p, die vreesdien, dat deze bepa ling nianleiding zou geven tot lang durige en kostbare processen. Daarte genover werd gesteld, dat eerst de practijk kan utiwijzen, ot 'inderdaad] deze gevolgen zullen intreden en ini elk geval vrees voor een met-vast staand, onbewezen gevolg niet mag .weerhouden van de vaststelling van; een op zichzelf "billijke en juiste ber paling. Meer gerechtvaardigd lijkt de vrees, dat in sommige gevallen de pachter: wegens de machtspositie van den ver pachter zijn recht niet tot gelding zal' brengen. Wat nu de nadere uitwerking van) ibpt beginsel betreft in de door de Commissie gegeven wettelijke formulee ring, het bestuur ziet in zijn meerder heid geen grond om het vergoedings recht ie beperken tot verbeteringen,, vallende binnen de laatste tien jaren. Zeer zeker kan, hoe langer de termijn! gesteld wordt, het bewijs te moeilijker vallen en eventueel het toe te kennen, schadevergoedingsbedrag geringer zijn [doch in de eerste plaats behoeft dit niet zoo te zijn en in de tweede plaats! [kan het zonder bezwaar aan de be trokken partij overgelaten worden, of hij op grond dezer overweging van de uitoefening van een eventueel aan hem toekomend vorderingsrecht wil afzien. Remissierecht. Ten aanzien van het door de com missie voorgestelde remissierecht, Jieerschte noch in het bestuur noch onder de verschillende provinciale af- tdeelingen eenstemmigheid.. Een deel kan zich geheel vereenigen met het voorstel der commissie, een ander deel! wenscht behoud van den bestaaanden toestand, in elk geval, dat de regeling niet dwingend worde voorgeschreven, terwijl weer anderen vreezen, dat de verpachter eventueel wel gebruik zal maken van het hem toegekende recht op verhooging bij eventueel daartoe) aanleiding gevende omstandigheden, daarentegen de pachter in kwestie mee zal komen tot geldigmakiing van rija recht uit vrees voor den verpachter, waarom zij dan ook op handhaving; Van dein bestaarden toestand aandrin gen. P ach toom missies. Ook ten aanzien van de pachtoom- missies ontbreekt eenstemmigheid^ Een strooming onder het bestuur en» ide provinciale afdeelingen acht daü deze commissies, zooals ze in het be trokken rapport worden voorgestel^ levenskrachtig zullen blijken en nut tig werk zullen kunnen doen. Enke len wenschen zelf uitbreiding der be voegdheid. Daartegenover staat echter ieen sterke strooming die zeer scep tisch staat tegenover het instituut, ter wijl velen elke inmenging van deze commissies in de pachtverhoudingemi op 'de wijze ais in het rapport geformu leerd van de hand wijzen. Afbouw P. C. Hooft Do „P. C. Hooft het nieuwe schip van de Mij. „Nederland", is eenigen tijd geleden te Amsterdam aangeko men en aanstonds zijn geruchten ver spreid over de onvolledige afwerking van het schip. Toen'bleek, dat men er hier dadelijk met man en macht aan ging werken. Men weet, dat ook een stroom van protesten is gekomen, toen de Maatschappij in 1924 de op dracht tot het houwen van dit schip gaf aan 'n scheepsbouwmaatschappij te St. Nazaire en het behoeft geen ver wondering te wekken, dat de afbouw van het schip in Nederland, tegen do oorspronkelijke overeenkomst in, tot deze geruchten aanleiding gaf. In mid dels hebben wij den heer Tegelberg, een der directeuren van de „Neder land" om inlichtingen gevraagd over deze aangelegenheid en het is ons ge bleken, dat van eenige ontevreden heid over het werk der Franse hen geen sprake is. De „P. C. Hooft" is schitterend afgewerkt, zei de heer Te gelberg, doch door tegenslagen, die de Fransche werf had, een staking en tweemaal een brand, zag het er naar uit, dat het schip niet op tijd klaar zou zijn. Men is toen, met volkomen instemming der Maatschappijen te St Nazaire, overeengekomen, dat 't schip hier zou worden afgebouwd, uitslui tend om/dat men hier momenteel over meer arbeiders beschikken kan dan de Fransche werf. Het spreekt vanzelf, dat deze af bouw in Nederland geen extra-kosten voor de Maatschappij „Nederland" meebrengen .Het werk, dat hier ver richt wordt, is voor rekening van de Fransche werf. Grondverzakking in Spekholzerhelde. Te Spekholzerheide is door het wer ken van de mijn de Gravenstraat wederom voor een deel verzakt. De straat vertoont een breedten diepen kuil, waarvan het verkeer grooten hinder ondervindt. Verschillende huizen in de omge ving beginnen weder scheuren te ver- toonen. Het mijnbedrijf is van1 een en ander in kennis gesteld. Afscheid burgemeester van Epe. De burgemeester, J. L. J. B baron Sweerts de Landas, wien, naar men weet, eervol ontslag is verleend, nam Zaterdagmiddag afscheid *van den Raad en de gemeente-ambteïiaren.-- Bij monde van wethouder H. C. Heering werd hem dank gebracht voor het vele dat hij in een reeks van jaren voor de gemteente heeft gedaan. Het langst zitting hebbende raadslid, de heer J. H. Ch. Rauwenhoff, bood den scheidenden burgemeester na mens den Raad een schilderstuk aan. De heer W. Rauwenhoff, voorzitter van de commissie uit de burgerij, overhandigde namens deze eenige ge schenken, o-a. het portret van den bur gemeester om te worden opgehangen in de Raadszaal. Verschillende vereenigingen defi leerden daarna met haa r vaandels langs 't Gemeentehuis. „De vrije Haarlemstche schilderschool.' Zaterdagmiddag is' in perceel Kam- persingel 42 te Haarlem, op eenigs- zins officieele wijze geopend „De Vrije Haarlemsché Scb\Vierscho>l .Om. waren tegenwoordig mr. A. Bruch, waarnemend burgemeester van Haarlem en mr J. N. J. E. Heer- FEUILLETON. Uit spannende dagen. C&en Vlaamech verhaal). - Zoo hoorde hij de soldaten op den hof zijner woning vuur geven, hij zag «en aantaJ kogel azijn vaders lichaam doorboren; hij zag het bloed hean ont vlieten; hij sidderde van woede en wanhoop, daar hij het lijik zijns va ders in den vullen sterfput werpen rag. Eenskjape echter voerde zijn ver beelding hem naar Herenthals en voor het hnjjle, waar hij zijn moeder en Genoveva gelaten had. De vlammen slingerden hemelhoog boven de stra ten, allee kraakte, huilde en kermde rondom hem; maar tusschen ,al die geruchten tusschen dien akeligen storm valn noodkreten onderscheidde hij de stem zijner moeder, de stem van Genoveva. Zij riepen om redding en wierpen zijn naam als een laatsten hulpschreeuw met de vlammen in de hoogte.... en hij, hij kon binnen de muren der brandende woning zien, hoe zijn moeder en Genoveva in den vuurgloed met hangende haren rond liepen, Alkander in wanhoop omhels den en, met den blik ten hemel, onder het ins)tortend gebouw werden ver pletterd'! Deze en nog andere schrik too neelen tooverde zijn wreede verbeelding hem voor het verbijsterd gezicht, om eenige óogenblikken daar na de vertooning zijner rampen op nieuw te beginnen. Des jongelings lijden moest onzeg lijk zijn; geen wonder aldus, dat deze nare beschouwing hem van de wereld had ontheven en hem, als versteend en verdwaald van zinnen, in den kolk der martelpijnen gedompeld hield. Even zag hij voor zijn voeten in het atroo de verkoolde lijken zijner moe der en zijner vriendin liggen; on bij dit gezicht huiverde hij en verbleekte P-og, toen de sergeant met de lamp in de zaal trad en in de Fransche laai tot hem zeide: ,,Sa, kameraad, wat ziet gij dan in dit atroo? De tijd der spoken is voor bij: de Fransche Republiek heeft zè naar Spanje gejaagd. Wees moedig; wat vroeger, wat later, wij moeten toch altemaal eens van den kogel eten." Bruno stuurde een ïangzamen hlik op den sergeant, als had hij hem niet verstaan, en sloeg dan weder de oogen ten gronde. „Arme jongen!" mompelde de ser geant. „Is niet soldaat wie wil. Hij 13 vervaard: de schrik heeft hem dom ei gek ge maak o ■Fen soldaat tra." in de zaai en zei- do tot zijn Overste: „Gitoyen sergeant, er 9taan twee vrouwen bij den schildwacht; zij ver zoeken oorlof om de gevangenon te bezoeken." ..Vrouwe^ vrouwen in ini.jn wacht huis!" riep de sergeant. „Wat heeft de schildwacht dan in zijn hoofd? Men verwijdere de vrouwen, en met spoed i' 1 „Het zijn nonnen, Gasthuisnonnen' bemerkte de soldaat, „zij vragen om u te spreken." „Dit verandert ide zaak wel een beetje" zeide de sergeant, „maar non of geen non, zonder bevel van mijn Oversten komt er geen sterveling om trent mijn gevangenen. Laat zien, wat het is; doe de vrouwen binnenkomen: tot bij de deur; niet verder." Hij keerde zelf naar de voorkamer; maar toen de eerste non zich voor zijn oogen vertoonde, bleef hij getrof fen staan, ja, deed een stap achter uit en mompelde met bewondering: „Zoo, zoo, waren alle nonnen als deze, mij dunkt, ik werd een heilige!" De eerste non was waarlijk schoon en indrukwekkend, lang van gestal te, statig van houding, met spiegel- rein gelaat en vurige oogen. Haar volgde een Zuster met zoete, doch meer gemeene wezenstrekken; deze droeg een grooten korf aan den arm, en daarin drie of vier flesschen, eenig brood en vlee?ch, en windsels tot het verbinden van wonden. Bij de verschijning der maagd had den de soldaten bij de tafel hun kaar ten neergelegd; anderen waren van het legerstroo opgestaan. Allen hiel den den hlik zwijgend op de statige maagd gevestigd. Met zekere minzaamheid, met eer bied zelfs vroeg de sergeant aan de eerste non: „Welnu, bevallige zuster, wat ver langt gij?" De non antwoordde hem in goed Fransch en op zoeten, eenvoudigen toon: „Wij zijn Zusters, die men uitgezon den heeft om de gekwetsten te gaan laven en troosten. Wij hebben reeds vele Franschen bezocht; de menschep liefde gebiedt ons, insgelijks de arme gevangenen te bezoeken. Ik durf ho pen, Citoyen, dat gij ons deze zending zult laten vervullen." „Ik zou wel willen" antwoordde de sergeant, .„want inderdaad, men zou wel wolf of tijger moeten zijn om u iets te kunnen weigeren; maar, Zus ter lief ,ik kan er niet aan doen. De 'bevelen zijn stellig en streng: zonder oorlof van den Staf wordt niemand bij de gevangenen toegelaten." Ik heb een oorlof" antwoordde de non, terwijl zij een schrift uit hare tasch haalde en het hem overreikte. De sergeant naderde bij de lamp en zeide mompelend: „Een bevel van den Generaal om de Gastuisnonnen overal bij de gekwets ten in te leiden en hen ongehinderd door te laten, waar zij zich aanbie den? Het is stellig." Zich tot de wachtende Zusters kee- rende, sprak hij: „Het is in regel; maar ik twijfel of het woord gekwetsten hier niet alleen de Fransche gekwetsten beteekent. „Gij doet uw natie onrectxt" ant woordde de non. ^Sedert wunnoer zijn de Franschen wreed en ongevoe lig jegens een overwonnen vijanct, cn bovenal jegens ongelukkige gekwets ten?" „Inderdaad" lachte de sergeant met zekeren hoogmoed, „ik hoor. dat gij ons kent: schrikkelijk in den oorlog, goede jongens na den strijd, altijd gedienstig voor vrouwen en ongeluk- kigen. De Generaal kan het ook niet anders verstaan hebben. Maar, Zus ters, die mannen daarachter hébben niets meer noodig: nog eenige uren, en het is op met hen. Nochtans, ik zal u bij hen leiden en u voorlichten zelfs. Komt, volgt mij, het is er niet vermakelijk in dit graf: dan, gij zijt er aan gewend, gij ziet niets an ders. Hij vatte de lam-p en deed een tee- ken tot de soldaten, dat zij in t wacht huis verwijlen zouden; door de twee nonnen gevolgd, trad hij de zaal der gevangenen in en hield dé lamp om hoog, opdat zij des te beter mochten zien. De eerste non bleef een kort oogen- blik over de gevangenen staren. Haar hart meende te breken toen zij in den verren hoek den ongelukkigcn Bruno zag zitten met het hoofd bijna op de knieën geplooid, vernietigd door de smart, als versteend door het lijden, ja gevoelloos zelfs voor de plotselinge verschijning van liriit in den donke ren kerker. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5