CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7de JAARGANG VRIJDAG 13 AUGUSTUS 192B Nummer 1898 COURANT ABONNEMENTSPRIJS h> Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. r V Het Engeische invoerverbod Dat onze zienswijze over liet verbod van invoer van ons vleesca in Enge land niet zoo ver .mis is, wordt mede bewezen door wat onze LoiiJensche Rijkslandbouw-consulent in „Handels berichten" mededeelt. Deze begint met de stellige verkla ring. dat buiten eenigen wijf el bij de Engeische Regeering in de eerste plaats voorzit de zorg voer den ge zondheidstoestand van den veestapel. Maar dan vervolgt hij: ,dat daar naast de fokkers zich ingenomen too-- nen uit protectionistische overwegin gen met de maatregelen Ier Regee ring en deze aansporen met tei dg te komen van net eenmaal genomen be sluit, behoeft geen nader betoog." Precies onze meening. De Regeering neemt natuurlijk niet een dergelijk besluit als zij daarvoor peen reden kan opgeven Maar dat de Britsche Regeering .nog een nevendoel heeft, wordt door genoemden consulent mede erkend. Immers bij zegt verder: „Intusschen heeft de Britsche fokker een onge zochte gelegenheid zijn voorieel met de grodte vraag te doen, want de markt ligt geheel voor hem open. Op hem heeft de Britsche Regce ing haar hoop gevestigd en ziet verder naar hulp van Ierland." De Britsche Regeering hoopt dus dat de Britsche fokker in staat "al zijn de markt te voorzien Dat is juist het punt waar het voor ons om gaat. Het nevendoel is hier hot voorgoed verdringen van de Ner'erlandsche pro docenten. Nu is nog niet ai Ie hoop vervlogen. Immers meergenoemde consulent zegt met betrekking tot deze Engei sche hoop: De toekomst zal leeren of deze hoop vervuld wordt. Do vleesch- imadelaren beweren, dat de Engei sche fokkers nimmer g itraclit nebben te voldoen aan de eische.n de" consu menten en slechts zelden leveren zij wat in den handel wordt gevraagd. De Hollandsche fokker deed dat wel en daarom verloor de Engeische zijn eigen markt Een tweede factor in ons voordeel is dat de Engeische consumeut wel spoedig op de maatregelen za«. '*eagee- ren, daar reeds nu deze maatregelen de vleeschprijzen in Engeland aan zienlijk deden stijgen. Intusschen komt en daar gaat het voor ons om deze Engeische taktiek wonderwel overeen met de Amerikaansche inzake de bloembol len. Zonder dat wij uit het oog verlie zen. dat een primair geval van mond en klauwzeer is toe te schrijven aan besmetting met door Nederland geïm porteerd versch vleesch, integer deel dat in al zijn ernstige consequentie betreuren, houden wij toch vol dat de middelen om herhaling te voorkomen andere hadden behooren te zijn. V Goedkoopc Zondagstreinen. Ook in ons blad is herhaaldelijk de staf gebroken over het van Over heidswege aanmoedigen van Zondags uitstapjes met trein en tram. Met aandrang is ook door ons er op gewezen dat voor Minister Van der Vegte hier een ernstige maar nood zakelijke werkzaamheid ligt. Ook ons „Friesch Dagblad" komt tegen dat kwaad op. Het zegt: „Ons Kamerlid Leenstra interpel- leert den Minister, of Z.Ex. toch wil zorgen, dat de Zondagsrust zooveel mogelijk geëerbiedigd worde. Hij krijgt een welwillend antwoord. Doch slechts een woord. En de goedkoope Zondagstreinen en trams rijden en de liberale Pers doet aan de reclame. De heer Duymaer van Twist inter- pelleert en vraagt deftig of 'tnu ook haast uit mag zijn met dat extra- aangemoedigd verkeer op Zondag. Hij krijgt geen antwoord binnen den gestelden termijn. Overigens zeer welwillend. Maar deze spot en aanfluiting van ons Christenvolk, dat ook Neder- 1 a n d s c h wil heeten gaat zijn gang. 't Wordt tijd, dat wij een weinig har der beginnen te roepen. Het verlichte deel mocht denken, dat wij sliepen." Ook wij mengen ons nogmaals in dien roep. Moge het nu eens helpen. STADSNIEUWS. Gemeect. Dienst voor Sociale Zaken. Aan het Verslag van den Gemeen telijken Dienst voor Sociale Zaken BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 - Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone edrertentiSn per regel 227» Ingezonden Mededeelingen, dnbbel Uriel Bij coptrad, belangrijke redactie. Kleine advert en tién bij vooruitbetaling ran ten hoogde 30 woorden, worden dage- lij ka geplaaUt ad 40 cent over het dienstjaar 1925, dat we he den ontvingen, ontleenen we het vol gende: Aan den Dienst voor Sociale Zaken zijn opgedragen de werkzaamheden betreffende: a. de Arbeidsbemiddeling; b. de Werkloosheidsverzekering; c. de Werkverschaffing; d. de Steun verleening; e. de Emigratie; f. alle andere aangelegenheden, wel ke daarvoor naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders in aan merking komen. Om Burgemeester en Wethouders van voorlichting te dienon, is inge steld een Commissie van Avies voor Sociale Zaken. Deze commissie heeft, zich onder- \erdeeld in 6 sub-commissies, en wel voor de arbeidsbemiddeling, de werk loosheidsverzekering de werkver schaffing, de steunverleening, de emi gratie en de beroepskeuze. In den toestand der arbeidsmarkt viel in 1925 eenige opleving te bespeu ren. In hoofdzaak werd dit veroor zaakt, doordat in de metaalindustrie meer werkgelegenheid kwam, waar door zelfs van een tekort aan ge schoolde arbeiders sprake was. Meer malen kon aan de aanvragen om ge schoolde arbeiders, ook al werden de ze doorgezonden aan de overige or ganen der arbeidsbemideling in Ne derland niet worden voldaan Het aantal aanbiedingen van werk zoekenden bedroeg 5360 mannen en 264 vrouwen tegen 5214 mannen en 120 vrouwen in 1924. Pet aantal aanvragen om manne lijke werkkrachten daalde van 1301 in 1924 tot 1227 in 1925, dat der aanvra gen om vrouwelijke krachten vermeer derde van 163 in 1924 tot 302 in 1925. Het aantal plaatsingen van manne- iiikc werkkrachten verminderde van 904 in 1924 tof 8G2 in 1925, terwijl dat ler vrouwelijke werkkrachten van 44 in ï924 tot 112 in 1925 omhoog liep De arbeidsbemiddeling onderv'ndt gaandeweg meer waardeeving en be langstelling, zoowei van werkgevers a!s van werknemerszrjde. Voor de bemiddeling naa? bet bui tenland schijnt, zoo merkt het verslag op. in het district Leiden niet veel animo te bestaan. Op* de aanvragen via den rijksdienst ingekomen en ge regeld door de Beurs gepubliceerd, kwamen weinig of geen geschikte aanbiedingen in. Aan het eind van het jaar 1925 vie len onder de regeling, neergelegd in het Werkloosheidsbesluit 1917, te Lei den 59 werkloozenkassen met een to taal van 4829 leden. Einde 1924 waren er 60 werkloozenkassen met totaal 4818 leden. Over 1925 ontvingen de 59 werkloo zenkassen f 59.352.15 aan contributie, waarop door Rijk en Gemeente, be halve het gewone subsidie van 100 pet (derhalve een bedrag van f59.352.15 ook nog een etxra subsidie tot een be drag van f990 werd verleend. Werd in 1924 nog aan 16 werkloo zenkassen een extra subsidie toege kend, in 1925 werd dit tot 8 kassen gereduceerd. Het ^ijn de kassen der 5 sigarenmakersorganisaties met 50 pet. en die der 3 1 andarbeidersorganisa- ties met 25 pet. Uit deze gegevens moge blijken, dat de verschillende kassen- weder over eenige reserves konden beschikken, hetgeen in hoofdzaak werd veroor zaakt door de afname der werkloos heid. Over 1925 bedroeg het totaal be drag der ontvangsten van de werkloo zenkassen contributiën en subsidi en f 120.684.30 terwijl in totaal een bedrag van f 116.722.77 werd uitge keerd. Over 1924 waren deze cijfers respec tievelijk f 124.481.66 en f 108.815.16. De uitbetaling der steunbedragen aan werkloozen, vallende onder art. 10 van de verordening betreffende den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, ge schiedde ook dit jaar via de organisa ties. In totaal werd in 1925 aan steun ver strekt f 150.012 tegen f 215.704 in 1924. Het aantal werkloozen dat in 1925 on dersteuning ontving bedroeg 1058 te gen 855 in 1924. Den 28en Sept. 1925 besloot de Ge meenteraad tot het geven van een drie tal wintercursussen aan gering ge schoolde werklooze arbeiders. Den 15en October werd aangevangen met twee cursussen, te weten één voor schilders en één voor metaalbewer kers. Het aantal leerlingen, dat op den len cursusavond slechts 11 bedroeg, omdat er op dat tijdstip maar weinig uitgetrokken werkloozen met zeer ge ringe vakkennis en groot werkloosheids risico ingeschreven stonden, groeide voortdurend, zelfs in die mate, dat de cursus voor metaalbewerkers in het begin van December gesplitst moest worden en de derde cursus, welke oor spronkelijk bestemd was voor timmer lieden ,in een metaalbewerkerscursus werd omgezet. Dit kon geschieden, daar geen voldoend aantal personen voor den timmercursus kon worden aange wezen. In het geheel hebben 51 personen, te weten: 21 schilders en 30 metaalbewer kers, diie avonden per week de lessen gevolgd, welke door bevoegde leeraren in de Ambachtsschool werden gege ven. Het resultaat van den schilderscur sus is, dat in het voorjaar alle schil ders" werk bekwamen, terwijl verleden jaar een 15-tal hunner, niettegenstaan de er geen sprake meer was van werk- looshe id in het vak door hen beoefend, toch geen plaatsing konden bekomen. Van de metaalbewerkers vonden en kelen plaatsing in de laatste maand van den cursus, terwijl er thans 2/3 van hun aantal een emplooy gevonden hebben. Dat nog niet allen geplaatst zijn, is te wijten aan den toestand in het metaalbedrijf. De cursisten zullen echter bij plaatsing de vruchten oog sten van het geleerde. De kosten voor de cursussan geraamd op f 4220 hebben in werkelijkneid be dragen f 3487.16! Van deze kosten is 25 pet. tot een maximum van f 1100 aan het Depar tement van Arbeid. Handel en Nijver heid in rekening gebracht. De nieuwe Telefoongids. Verschenen is de nieuwe Telefoon gids voor de stad Leiden. De gids is tot op en allerlaatsten tijd nauwkeu rig bijgewerkt en draagt weer het ge wone cachet. Ter hoogte van de gemeentelijke aansluitingen is er een cartonnen re clamekaart van het consortorium Vi- nicole Frangaiss in opgenomen, terwijl de N. V. Electrolux er een practisclie lijst bij aanbiedt, waarop men de meest gevraagde nummers kan aanteekenen. R. K. Kamer-Centrale Leiden. De heer mr. E. J. M. H. Bolsius al hier, heeft zijn bënoeming tot bestuurs lid van de R.-K. Kamer-Centrale Lei den, zulks in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Kaale te Bleiswijk, aangenomen. Garef. Gemeente. Door den Kerkeraad der Gerefor meerde Gemeente is ter vervulling van de vacature-Ds. den Hengst, het vol gende tweetal opgemaakt: H. Kievit, te Veenendaal; en J. Overduin te Wer kendam. Sumatra-Comité. Bij het Sumatra-Comité zijn nog de volgende giften ingekomen: Dr. C. J. v. d. K. f 5; Mr. P. A. P. H. f 100; M. G. B. f 5; Dr. W. P. J. f o; H. J. K. Dzn. f 2. Giften worden nog gaarne inge wacht bij den Penningmeester den heer F. Muys van de Moer, Plantssoen 49, Leiden, postgironummer 57471. Een scheuking. Dr. C. A. C rommel in, alhier, heeft ran het Rijk een Chineesch schaak spel met gelakt houten bord en beenen stukken ten geschenke aangeboden, ter plaatsing in het Rijks Ethnogra- pliisch Museum. Aan den schenker heeft de Minister van Onderw., Kunsten en Wetenschap pen deswege oprichten dank betuig»! De Tackless-train. Met tientallen geachte medeburgers hebben we gisteren gewacht op den Tackless-train, die hier gistermiddag zijn blijde incomste zou houden. Maar ten slotte hebben we de stadsrubriek moeten sluiten zonder de mededeeling dat hij was gearriveerd. Gelijk in lnjna a le plaatsen, die hij tot heden in ons land bezocht, was de Tackless ook hier eenige uren te laat. Eerst om vier uur gistermiddag was het groote moment daar. Lang heeft het bezoek niet geduurd, want reeds om zes uur zijn de Ame rikanen weer doorgestoomd naar Haarlem. Over de belangstelling heeft de rail- looze train ook hier niet te klagen ge had. Een dichte menigte was reeds bij zijn aankomst verzameld, die nog aan groeide toen het vreemde voertuig zich eenige oogenblikken rust gunde. Wanneer men maar in het oog houdt dat de tacless-train niet in de eerste plaats bedoelt de bruikbaarheid van een nieuw vervoermiddel te demon- streeren, kan men zeggen, dat hij aan de verwachting wel voldoet. In meer dan een opzicht is het een interessant stel wagens. Allereest om de „locomo tief", waarvan de schoorsteen heusch rookt, de machine een echte machine is, en de machinist echt stookt, al is het dan met olie. Maar dat doen te genwoordig de schepen ook. De trein bestaat behalve uit de loco motief met haar tender-achtig aan hangsel uit een groote personenwagen, waarin heel geriefelijk het Amerikaan sche gezin is gehuisvest, en waarin 'n goed voorzien administratie-bureau is ingericht. Het interieur biedt een hui- selijken aanblik. Ook de heer W. Sche per uit Den Haag maakt hierin de reis mede, om aardige tooneeltjes van de reis in een film op te nemen. Reeds op de doorreis in de Euro- peesche landen, maar vooral na den terugkeer in Amerika, zal die film dienen als reclame voor de Metro Gold- wyn-filmfabriek te Los Angelos. Behalve voor de MetroGoldwyn- film maakt de trein ook reclame voor de United States-autobanden en de Sinco-banden. Hij werd ook gisteren voorafgegaan door een Studebaker-auto, die ijverig helpt in het aanbevelen van de U.S.- banden, terwijl de tank-auto, die den trein volgde, de reclame voor de Sinco- benzine onderstreepte. Zooals gezegd, vertrok om zes uur de trein weer onder groote belang stelling naar Haarlem. Daar werd hij feestelijk ingehaald door een aantal auto-bezitters, begeleid door de motor rijwielbrigade van de politie. Jammer, dat daar de pret even werd verstoord, doordat de zware trein voortliep in een zacht gedeelte van den weg. Inbraak. Gisternacht is ingebroken ten huize van den vischhandelaar van W. in ue Jan Vossensteeg. De dieven nebben den winkel zoowel als de andere be nedenvertrekken doorzocht. Een be drag van f 200 werd vermist. De recherche stelde direct na de aangifte een onderzoek in, als resul taat waarvan aangehouden zijn A. J. M., J. >G., en W. B., allen te Leiden woonachtig. Een gedeelte van het ver miste geld werd neg op de vermoede lijke daders bevonden. Een der aange houdenen is n bekende van de politie. Het drietal zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. ».fj Utrecht voor het examen Fransch M. O. acte A onze stadgenoot J. A. Buys. Voor het examen Fransch L. O. slaagde de heer B. F. Grün alhier. De heer M. Keereweer alhier is geslaagd voor het examen Engelsch L. O. Waarschijnlijk door niet voldoen de op te letten reed gisteravond om 9 uur de 20-jarige mej. L. G., toen zij per rijwiel van de Steenstraat komende de Blauwpoortsbrug opreed, tegen een luxe auto, die van de brug kwam. De jongedame viel, doch door de ac tiviteit van den chauffeur geraakte zij niet onder de auto, die kalm reed, en dadelijk stopte. Zij kwam er nu af met eenige schaafwonden aan de vingers en wat pijn in het linkerbeen. Bij den heer Mulder binnengebracht, werd zij vandaar naar het Acad. Ziekenhuis gebracht om verbonden te worden. Het letsel scheen niet van emstigen aard te zijn. Vanmorgen om kwart over acht had de 15-jarige L. G., uit de School straat, terwijl hij werkzaam was bij den bouw van een woning aan het H. Geesthofje, Doezastraat, het ongeluk om op den steiger te strujkelen over een waterslang, waardoor hij van een hoogte van 2K M. naar beneden viel. Dr. D. van den Eersten Hulpdienst onderzocht den jongen en constateer de, dat een rib gebroken was. In zijn auto bracht de dokter hem daarop, naar de ouderlijke woning. BINNENLAND. Mx. H. C. Dresselhuys. Het Tweede Kamerlid mr. H. C. Dresselhuys, die wegens ernstige ziek te geruimen tijd in het buitenland heeft vertoefd, is thans herstellende, en hoopt in den loop van de volgende week in ons land terug te keeren. Vreömdelingenbezoek aan Middelburg Het vreemdelingenbezoek aan Mid delburg, vooral op Donderdag, markt dag, neemt ieder jaar in de zomer maanden toe. Zoo kwamen er giste ren van de Belgische badplaatsen on geveer 2400 Engelschen, Duitschers enz. voor een dagtrip naar Walcheren. De provinciale stoombootdienst moest 4 booten in de vaart brengen om allen van Breskens naar Vlissin- gen en terug te vervoeren. Het grootste schip. Gisteren is ter reparatie in het Wil tondok te Schiedam gearriveerd het Fransche stoomschip „Paris" van de Compagnie Générale Transatlantique te Havre. Het schip is het grootste vaartuig, dat tot nu toe in den Water weg is binnengekomen. Het meet n.l. 34.569 ton, terwijl de Rotterdam" van do HollandAmerika Lijn 24.14 ton groot is. Het schip had te Cherbourg averij opgeloopen; het was daar tegen een klip gestooten en had een groot gat onder de waterlijn gekregen. Van Belangrijkste nieuws in dit Nummer Binnenland. De Zendingsconferentie te Lunteren Uitbarsting vulcaan Batoer op Ball. De daders van den moord te Garoet bekennen dat misdrijf. Buitenland. Hevige ontploffing in een munitie fabriek bij Boedapest. De Britsche premier is te Londen teruggekeerd voor besprekingen inzake het mijnconflict. Cook, de secretaris van den mijn- werkersbond, streeft naar werkher vatting. Een collectieve nota van Servië, Roemenië en Griekenland aan Bulga rije. Duitschland's a.s. opneming in den Volkenbond. Ernstig Spoorwegongeluk tusschën Regensburg en München. de verschillende reparatiewerven. die aanbiedingen hadden gedaan om het schip te repareeren, heeft de Reederrj Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf uitgekozen. Het vaartuig, dat 234 meter lang is, kon niet op eigen kracht manoeuvreeren en werd daar om geassisteerd door de sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit Co s In tern. Sleepdienst. Eenmaal aan het Wilton dok gearriveerd, hebben sleep- booten van Wilton het enorme vaar tuig in het dok gesleept. Wering van besmet pluimvee. De minister van binnenlandsche za ken heeft tot wering van besmette lijke pluimveeziekten met ingang van 16 Aug. a.s. onder meer de volgende voorschriften vastgesteld ten aanzien van den invoei* van hov De invoer van hoenders mag uit sluitend geschieden per spoor oo den len, 2den, 3en, 15den, 16den en 17den van iedere maand, langs het spoor wegstation te Eysden. De verpakkingsmiddelen man den, hokken en andere waarin de hoenders zich bevinden, moeten voor zien zijn van een ongeschonden, ter plaatse van herkomst aangebrachte looden verzegeling ,die zoodanig be vestigd dient te zijn, dat tusschen af zending en aankomst aan het genoem de station dieren uit de verpakking niet kunnen zijn verwijderd of daar aan toegevoegd. EUke zending dient vergezeld te zijn van een geleidebiljet. waarin door den burgemeester van de plaats van herkomst verklaard wordt, dat aldaar besmettelijke pluimveeziekten in de laatste twee maanden niet zijn voorgekomen, en dat de verzonden hoenders door een bevoegden veearts zijn onderzocht en vrij van eenige be smettelijke ziekte ztjn bevonden. De verpakkingsmiddelen mogen al leen worden geopend door of vanwe ge den inspecteur van den veeartse- nijikundigen diénst, die dc hoenders aan een onderzoek onderwerpt. Indien zie»ke of gestorven dieren worden aangetroffen, wordt door of vanwege den inspecteur een nader onderzoek ingesteld naar de ziekte of doodsoorzaak. Zoo noodig worden een of meer der zieke of gestorven dieren daartoe n. do Rijksseruminrichting of, naar ge lang van de omstandigheden, ter be oordeeling van den inspecteur, naar een andere, door hem aangewezen voor het Onderzoek geschikte inrich ting gezonden. In dit geval wordt de geheele zen ding hoenders niet ten invoer toege laten. in afwachting van den uitslag van het ondrzoek. Wordt een besmettelijke hoender- zdekte vastgesteld, dan worden de hoenders niet voor invoer toegelaten. In alle gevallen, dat de invoer niet is toegestaan, is ook de doorvoer van de betreffende zending verboden. Uit SL Phllipsland. Eenigen tijd geleden las men in een verslag van den gemeenteraad an St. Philipsland het volgende: Aan de orde is het verslag van de commissie tot het nazien van de ge meen terekening. De heer L. J. v. Nieu wenhuyzen vraagt het woord namen* de commissie, aie de gemeentereke» ning niet heeft vastgesteld op grond van het feit dat zonder eenige aanlei' ding tweehonderd gulden van de in) December 1925 geïnde haven- en ka- degelden overgeboekt ware» op 1926. terwijl de burgemeester Nilant op dracht gegeven had aan een gemeen teambtenaar een kwitantie öeeke*

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1