10 AUGUSTUS 1926 ruggegiaat zwaar kneusde. H. werdi in het hospitaal opgenomen. Zijn toe stand is hopeloos. .Vee in beslag genomen. .Pp de veemarkt te Rotterdam is gi£ termorgen een koppel, bestaande uit J.2 koeien in beslag genomen. Twee (dezer dieren bleken te lijden aan rnondi jen klauwzeer. De overige dieren zijn (Vermoedelijk besmet. Het heele kop pel is naar het abattoir vervoerd. Dé Bieren zijn afkomstig uit het binnen band. Tragische zelfopoffer", ng. ,Uit Cairo wordt gemeld, dat 2 lAmerikaansche zendelingen in de buurt van Alexandrië bij hun nogin- fen om kinderen voor verdrinking te ©houden, zelf omgekomen zijn, ter wijl de in doodsgevaar veikeerenjde kinderen gered werden. De roode duizend mark bil jet ten. Tie bevoegder plaatse in Berlijn beschikt men over vertrouwba re berichten, volgens welke nog steeds in. verschillende landen, met name ook J in Nederland, handel wordt gedreven in roode gestempelde duizendmark- j biljetten van de Rijksmark uit het ;jaar 1910. De voor die biljetten ge vraagde en betaalde prijzen zijn door de werkelijke waarde in het minst niet - gemotiveerd. Van gezaghebbende Duitsche zijde [Mijst men er op, dat bij de wet dei Waarde van een billioen papiermark ■op één mark is vastgesteld, en 'dat ei ten: dezen niet het minste onderscheid in waarde is tusschen de rood gestem pelde biljettten en welke andere pa- piermarkbiljetten dan ook, gelijk on langs door een vonnis van het rijks- igerechtt nog eens uitdrukkelijk is be- Ivestigd. Smokkelarij van narcotica. New Yorksche beambten, wier taak het is de bestrijding van den? 'jiantdel 'in narcotica, hebben beslag gelegd op een grooten zwarten koffer met den exprestrein van Montreal aangekomen Ien voor een groot deel gevuld met narcotische middelen, welke vermoede lijk uit Rusland werden binnengesmok küeld. Twee dergelijke koffers moeten naar New York onderweg zijn; alle {spoorwegstations van de stad worden scherp bewaakt. De verkoopvoorwaar* de van den inhoud der drie koffers [wordt op 3 imillioen dollar geschat. De beambten zijn twee maanden langi den koffer op het spoor geweest,, leer zij hem ontdekten. Deze ontdek king werd tenslotte gedaan Goor een1 [beambte, die zich als kruier had laten j Dramatische braimd. Te ÏRijasel brak- branjd uit in een dloor jmeerdere gezinnen bewoond huis. (Daar het vuur zich onmiddellijk aan ide tlrap meedeeldde, konden de be- [woners van de bovenverdiepingen niet 'meer daarlangs idem beganen grond bereiken. Twee bejaarde vrouwen sprongen uit een raam en werden zwaar gewond Opgenomen. Een grijsaard hield zich aan de Sponning van een venster vast en wachtte in die gevaarlijke positie, 'terwijl de vlammen aan z'n handen lek ten, totdat hij door de brandweer ge red werd. In de puinhoopen werd een verkoold lijk gevonden. Plafond naar beneden geval .rlen. In de Slowakische gemeente (Mosocz stortte dezer dagen in een oude herberg het plafond naar bene den. Onder de gasten ontstond een; paniek en toen de geweldige stofwolk was weggetrokken, zag men een schrik kelijk beeld van verwoesting. Tus schen de puinhoopen vond men vijf do oden en vijf zwaar gewonden. Doppertjes uit den tüd der Pharao's. In een dorp bij Nor wich verbouwt men een erwtensoort" die veel zoeter en geuriger smaakt dan de gewone «doppertjes. Deze erw ten gaan 'trots op een afstamming van öO eeuwen. Een Engelsch omder- Idaan groef lang voor den oplog een mummie op en vonjd daarnaast een handvol rauw© erwten. iHij nam 'de 'harde kogeltjes mee naar Londen en gaf ze daar een een vriend tén gé- sofiemke. Deze plantte ze in zijn dorpje^, bij Norwich, en zie.... weiara grpei- iden, verrassend snel, nieuwe, zij| het pud-Egyptv^he, doppertjes. De andere dorpelingen namen! gelest Idriftig de nieuwe teelt ter hanjd enj maken thans goede prijzen voor del groente der Pharao's. 'Aanranding. Zondagnacht ïs (een militair uit het Remonte-depot te iMillingieii, die zich per rijwiel naar het kampement wilde begeven, door een viertal burgers mishandeld. Zon der dat de militair hiertoe da minste aanleiding gaf, heeft men hem ern stige messneden toegebracht. Men is de daders op het spoor. Branden. Te JYelI is'het huis bowoonü door den'heer S. S. tot cfen grond afgebrand. Het vee en een deèl van den fnboe- jdel konden in veiligheid gebracht worden. Door de tram aangereden. Nabij Melick is gistermiddag de 70-jarige landbouwer Gerae^ts uit Vlo drop door de machine van de stoom tram aangereden. Levensgevaarlijk aan hoofd en borst verwond, is hij naar het hospitaal te Roermond over gebracht. Noodlanding. Gistermiddag heeft in den Nieuiverkerkpolder on- (der Nieuw en St. Jofosland bij den Sloe dam een militair vliegtuig op weg van Soest er berg naar Vlissingen door een febrek aan den motor een noodlan- ing gedaan. De machine kwam op den kop te staan. De inzittenden |de sergeant-vlieger Hendriks, en die leer, üng-vlieger van der Ppl bleven - .Geheimzinnig geval. Te Venio is aangehouden de onautfeur F. ,S. uit Heidelberg. De man had in den trein op weg naar A'enlo, ver teld, dat Hij met zijn auto een vree- seiijk ongeluk had aangericht, en aat hij uit vrees voor de. gevolgen naar Nederland vluchtte. Zijn kieeren za ten vol bloed en vol -modder. •Hij wenscnte naar Amsterdam te gaan pin daar werk te zoeken. Doch daar by niet in het bezie was van de ver- leiscnte papieren, en over geen mid delen van bestaan beéciuKie, werd aan zijn wenscii niet voldaan, jdoon werd nij naar Duitscliland terug ge bracht. EEN BIÜGrRAFHIE VAN MUSSOLINI Marguerita Sarfatti, die jaren lang door een hechten vriendschapshand met Mussolini verhonden is en tot zijn trouwste medewerkers behoort, reeds uit zijn socialistisehen tijd, heeft, naar de Romeinsclle correspondent van het „Hdbl." aan zijn hlad schrijft, getracht een voorloopige biógraphie van dezen te schrijven om hem, Van wien vooral in het buitenland zooveel legenden rondgaan, in zijn ware gedaante wat beter te doen kennen. Een biographie te schrijven van een nog levend mensch is niet alleen moei lijk, het is een onbegonnen werk. Mus solini zelf heeft in een kort woord ter inleiding gewezen op de voorloopig- lieid van deze levensbeschrijving; die hem slechts daarom bevalt, ornaat er althans een streven in is waar te ne men om objectief te zijn en niet te overdrijven, zoodat dit boek, door de juistheid der verschillende feiten, die er zijn genoteerd van groot nut lean zijn voor iemand, die over veie jaren, wanneer de tijd het mogelijk zal heb ben gemaakt een figuur als Mussolini op een afstand juist te zien, ziju leven zal beschrijven. Hiermede zijn de goede en de min der goede dingen in het hoek gekarak teriseerd: juist, maar voorloopig. Voor den tijdgenoot, die de gebeurte nissen der laatste jaren heeft meege maakt, is deze levensbeschrijving ech ter wel belangwekkend en het verwon dert mij dan ook geenszins, dat dit boek, dat in Engeland het licht zag vóór het nog in Italië zelf werd uitge geven, daar zuik een opgang heeft ge maakt. Men heeft Mussolini soms verweten, dat hij van overtuiging veranderd zou zijn, vroeger fei socialist, is hij nader hand nationalist geworden. Wij zien hier aan de hand van eenige documen ten, hoe hij meer van partij en dat vi coactus dan wel van overtuiging ver anderd is, al is er. bij hem zeer zeker een groei en een evolutie waar te ne men. Meer dan twintig jaren geleden schreef hij aau zijn kapitein, die hem condoleerde mét den dood Vkiï zijn moeder. „Het is voortreffelijk, dat meu de helden vereert, die 'met hun bloed de eenhid van het vaderland bezegeld hebben, maar het is veel beter dat wij ons voorbereiden oih geen onwaardige nakomelingen van hen te zijn'. Jn 1911 heeft hij zich fel gekant te gen den. oorlog .met Turkije terwille van Tripoli omdat -hij meende, dat het jonge Italië nietvoldoende voorbereid was voor zulk een onderneming, en eerst de hinnenlandsche wonden helen moest voor het zich buitenslands ma nifesteerde. Hij schreef toen- „mijn iedaal is niet een Italië zeer uitgèstrekt van gebied, maar een innerlijk groot, rijk, vrij Italië. Ik wil een Italië dat werkt en zich inspant om zijn plicht in de we reld te vervullen". Mussolini's kracht is steeds geweest, dat hij zijn idealen beleefde en zelf het voorbeeld gaf met volkomen verach ting van ieder doodsgevaar. Toen er eens in Milaan voor den oorlog socialistische woelingen waren, zaten de partijleiders van uit een bal- conraam van een der dé verdieping het schöupwspel op de Dómplaats aan te zien. Mussolini niet, hij was de cenige die onder de menigte was en toen de cavalerie een charge hield, pakte hij een zijner redacteuren die vluchtn wil dij hij zenn 'inouW vast en zeide hem „Het is absoluut onnoodig te vluchten, of de soldaat doet je niets, of hij zendt je met een houw naar de andere wereld waarom vluchten?," In 1914 spoorde hij van uit de ko lommen van zijn courant de Italianen dagel. er toe aan om met de Franschen en Engelschen mee te strijden, maar zoodra Italië aan den oorlog deelnam verliet hij zijn courant om als vrijwil liger naar liet front te trekken, waar hij ernstig gewond werd. Na de mislukte verkiezingen van 1919 kon men op een goeden dhg in de socialistische bladen lezen dat er een lijk uit een gracht te Milaan was opge- vischt; dat naar men zeker meende te weten het lijk van Mussolini moest zijn; en 's avonds hoorde hij een joe lende menigte langs zijn huis gaan; men juichte over zijn doodl Naast zijn persoonlijken moed staat zijn belangeloosheid, zijn bereidheid om alle lasten op zich te nemen, zijn groot verantwoordelijkheidsgevoel en zijn geweldige taaiheid en arbeidsver mogen. Zijn ideaal is :orde. Orde en tucht, ieder op zijn plaats en aan het werk, men mag desnoods mopperen, maar men mag zijn plaats niet verlaten, eerst gehoorzamen tn dan redeneeren. En vooral: doen, altijd doen, desnoods verkeerd, maar doen. Dat is voor een zuidedjk volk dat jaren lang in bet nut-doen ziju heil heeft gezocht een zware pil. Toch is dat bij hem het geheim. ,Ter- w.iii alle anderen redeneerden heeft uij gewerkt, gedaan en hij heeft volgehou den. Zijn taai volhouden, zijn geduldig kunnen wachten, zeker van het berei ken van zijn doel, en zijn snel en vast beraden kunnen handelen wanneer bet geschikte oogenblik daar is, ma ken hem tot een geboren aanvoerder, wat de Romeinen een „dux" noemden. Vele documenten zijn or die bewij zen, dat hij zijn leven lang als metse laar en als onderwijzer, als journalist en als politicus, zelfs als eenvoudig soldaat steeds een aanvoerder is ge weest, iemand die door innerlijke kracht hoven de anderen uitstak. Er is een document echter dat, naar ik geloof, dan tegenwoordigen minis ter-president, tevens minister v. lands verdediging, bijzonder dierbaar i3, dat is de motiveering waarop hij aan het front als éénvoudig soldaat tot korpo raal werd benoemd; die motiveering luidt: „Voor zijn voorbeeldige activi teit, zijn geest van zelfopoffering en zijn buitengewone kalmte in het ge- ■vaar; altijd de eerste bij ieder wérk, dht moet worden ondernomen, zonder zich ooit over de lasten er van te be zwaren, ijverig en, nauwgezet in het vervullen van zijn plicht". UIT ONZE INDIEN. Malaria-explosies in Oost-Java. In Maart 1025 brak in het in de af- deeliiig Soerabaja gelegen district Goe noeng Kendeng een zware Malaria-epi demie uit, die aan 1500 Inlanders het leven kostte en tweemaal zooveel men- scken op het ziekbed wierp. Thans is, naar de „Ind. Crt." vernam een malaria-epidemie uitgebroken in hetzelfde district, doch in andere desa's n.l. in Drio en Karangpilang. Sinds het uitbreken der ziekte, 20 Juni i.l.. wel den er in beide desa's 600 menschek, mannen, vrouwen en kinderen door ma laria aangetast, terwijl 60 personen daaï aan reeds bezweken zijn. Ook in het district Sidhoardjo, in de desa's Taman en Krian, keerscht sedert een paar weken malaria in vrjj hevige mate. Het aantal aangetasten loopt daar ook in de honderdtallen, de overledenen in tientallen. De volksgezondheidsdienst tre6dt krachtig op; onder toezicht worden dooi de Inlandsehe bestuursambtenaren dago lijks óp bepaalde uren gratis kinine-, tabletten aan de bevolking, ook aan de gezonden, verstrekt. Men is in de besmette desa's bezig om de in de jiabjjheid daarvan gelegen plassen en poelen te dempen. De mua- kietenplaag is daar ontzettend. Het snel en krachtig optreden van den Dienst der Volksgezondheid heeft thans reeds resultaat;.het aantal zieken neemt af, het aantal ..sterfgevallen is reeds met 50 pet. gédaaHlje muskietenplaag neemt in hevigheid af. De in die streken gelegen suikerfa- brieken ondervinden den terugslag dei malaria-explosies in sterke mate; zij hebben gebrek aan werkvolk. De hervatting der Soiovallel-werken. Kuim een jaar geleden, schrijft da Ind. Courant, werd in verband met de mogelijke hervatting der Solovalleiwe'r- ken te- Soerabaja geplaatst de hoofd ingenieur Snell, die de opdracht kreeg om het geheele complex der oude plan nen nog eens onder de oogen te zien, dus ook die tot afvoering van het wa ter der Solorivier naar de Java-zee tel vrjjhouding van het Westervaarwatel Het ligt in de bedoeling om een ge ringer oppervlakte, instede van 210.000 bahoes slechts 150.000 bahoes, in irriga tie te brengen, met een prise d'eau tua - schen Bodjonegoro en Kengel, die ais een beweegbare stuw zal worden uit gevoerd. Het nieuw aan te leggen hoofdkjr naai zal, van de coupure af, welke even tueel tusschen Bodjonegoro en Kengel zal worden aangebracht, zich allereerst moeten richten naar de intact gebleven stukken van het oude kanaaL De studie alleen van dit omvang rijke plan zal een paan- jaar ia beslag nemen, zo,odat, komt het tenslotte toen tot hervatting der jaren geleden stop gezette Splovallei-werken, wat thans Jieel waarschijnlijk is, op de uitvoering van het werk nog' ettelijke jaren zai moeten .worden gewacht. De kosten van liet werk zullen iu totaal minstens dertig mitlioen bedra- (gen- De Rechtshoogeschocl te Weltevreden. In het gebouw van het Kon. Bak Genootschap van Kunsten en Weten schappen, heeft de .Voorzitter der Facta teit, Prof. Mr. J.. van Kan, verslag over den afgeloopen cursus uitgebracht. Aanwezig waren de landvoogd en me vrouw Fock, leden van het gëvolg, le den van den Kaad van Indië, direo- teuren van departementen, admiraal iGooszen, leden van den Volksraad, vele hoogere ambtenaren, burgemeester Me? roos en studenten. Prof. van Kan merkte op, dat de sal'in van het tweede levensjaar anders moet klinken dan die van het eerste, die in hoofdzaak den klank had van vreugdo over het bestaan, Konden toen nog vet ontsehuldigende aanmerkingen worden gemaakt en moesten die worden go- maakt, thans was daarvoor geen reaeiv Handelsrecht en procesrecht werden aan de faculteit toegevoegd. Mr. Zeyt maker zal weldra in lndië aankomen om tot professor in het Handelsrecht t« worden b,enoemd. Voor het procesrecht zal een tijdelijke functionaris worden laangewezen. In het afgeloopen jaar werd, het bur gerlijk recht, strafrecht en de sociologie op het leerplan gebracht, en een cur sus in moderne talen geschapen vooï studenten, die daaraan behoefte gevoel dea. Het J^tgi) kpp niet d$uji}et moei te worden gemist, .en middelen zuilen getroffen moeten worden om het go- vaar af te wenden, dat de privaat rechtelijke studie wordt gemeden dooï hen, die de studie van het Latijn hebben gemist. In het afgeloopen jaar waren er 46 studenten, te weten: 18 Europeesclia waaronder 2 vrouwelijke, 17 inheemsehe waaronder 3 vrouwelijke en n Chinee- sche. Tot dusver werden 57 examens afgenomen; 34 candidaten slaagden. De, studie bleek veel grooter moei lijkheden te geven, dan aanvankelijk door velen was vermoed. Dit geeft geen reden tot verandering yoor wie weel, dat velen gedachten, over universitaire studie hadden, die 'met de werkelijk heid niet in overeenstemming waren, Spr. waarschuwt er voor allen, dis de studie niet volbrachten, als misluk kelingen te beschouwen. De deuren van de Hoogeschool wor den wiid opengesteld voor allen, mits -van voldoende ontwikkeling, die drang naar studie gevoelen. Spr. ging vervolgens de openbare ge schiedenis van de Hoogeschool na en herinnert aan de geschenken van Ja- vaansche vorsten, waarvoor hjj zijn groo ten dank hrengt. Technische en Rechts- Hoogeschool hebben, ondanks onder scheid in richting, samengewerkt in het belang der studenten.- Nog niet verkregen is het nieuws ge bouw voor de school, wat een eisch 14 die gehandhaafd moet worden tegen al les in, omdat liet een levensvoorwaarde is. Spr. twjjfelt niet aan den steun deï regeering. Uok aanstelling van assistenten is noodig en spr. droomt van studenten huizen, waar onderlinge opvoeding den onderlingen studentenband zal versten- ken. Het natuurlijk erkende kind. Het Nieuws van den Dag meldt, dat de residentiereehter te Batavia den eisch heeft toegewezen van een hoofd ageüt van politie, vader van een natuur lijk, wettelijk erkend kind, contra het gouvernement tot uitkeering van een standplaatstoelage van Februari 1925 tot Juni 1926. Dit is de eerste principieele uitspraak ter zake, welke verstrekkende gevolgen kan hebben voor andere landsdienaren in soortgelijke positie verkeerend. Het gouvernement zal waarschijnlijk in hooger beroep gaan. Sabang-haven in Juni. Sabang is van i Juni tot 1 Juli 1926 bezocht door: Oorlogs- en Gouverlio mentsschepen. Koopvaardijschepen: 22 Nederlandsche, 23 Ned. Indische, S Engelsche, 6 Duit sche, 1 Portugeesch, 1 Noorsch, 2 Deen sche, 2 Japansehe, 1 Italiaanach en 1 fransche schepen. Totaal aantal 68 schepen. Bruto Reg ton.: 319.914 (of 905.357 kub. M.). De kolenverstrekkingen in deze po riode beliepen 20.872 tons, de olie 486 kub. M. Gouvernementeels leveringen. Het „Soer. Hbld." ontving een klacht dat bet gevangeniswezen aan laatsten tijd tal van artikelen rechtstreeks aan verbruikers leverde tegen prijzen, waai geen particuliere industrie tegenop kon Bp dié klacht van een inzender tee kent het blad aan: „Inderdaad is göuvernementeele con currentie ten opzichte van particuliere bedrijven hoogst ongewenscht. Dat het gouvernement bedrijveiy waarmede .het staatsbelang gemoeid kan zijn wp hebben hier het oog gesla gen op b.v. de telefoon- en telegraaf diensten, de spoorwegen e.d. in eigen hand houdt, web niemand die ei iets tegen kan hebben, integendeel. Doch men ga niet te ver. Men voere de staatsexploisatie niet zoo ver door,, dat men belandt op zuiver particulier ierrein. Want dan komt men in con flict met het maatschappelijk belang Bovendien wordt zulk een gouvernemen teele concurrentie door de belastingba talende gemeenschap gevoeld als een grove onbillijkheid". Een complot te Sabang. Het „Soer. Hbld." meldde, dat te Sa- ibang een complot scheen te zijn ge vormd, dat ten doel had een commo jiistisch bewind in te voeren. De leider was een Atjeher van goede familie; af komstig van Meulaboh, een vurig aan hanger der communistische leer. Men had op Sabang reeds de wapens geïmporteerd, noo-dig om een eventueel verzet bij de uitvoering der plannen te 'kunnen breken. Het voornemen bestond, om op een vooraf te bepalen moment verschillende voormannen uit te zenden naar den ci viel gezaghebber, de vertegenwoordi gers der groote maatschappijen, enz^ om hen te dwingen hun betrekking over te dragen aan de communisten. Het was dus een fantastisch complot De daders zijn gearresteerd; hun zaak zal verder worden berecht. Met pensioen. De regent van Soerabaia, Raden Adi- pati Ario Niti 'Adiningrat, zal in Juni 1927 met pensioen 's Lands dienst vev laten. Op dit tijdstip zal hij 40 jaar dienst hebben, waarvan 15 jaar Regent. Zjjn tegenzin tegen de hervormingen tengevolge van de instelling der pro vincie Oost-Java in 1927 of 1928 scby nen niet vreemd aan dit besluit te zijn. Te Soerabaja is men begonnen aan het verbouwen van de vroegere kazer ne Darmo tot doorgangshuis voor krank zinnigen; bet zal ruimte kunnen ver- ieenen aan vierhonderd inlandsehe pa- tienten. Tegen 16 Aug. a.s. zullen met het s.b. Krakatau ruim 700 contractanten van Tandjong Priak naar Suriname vei voerd worden. Bij' vonnis van dan Raad van Jus titie te Batavia is een daar woenaohtige trisch licht, tot 2 maanden gevangenis straf veroordeeld. Bjj het hoofdbestuur van het Indo- Europeesch Verbond is bericht ontvan gen, dat door da regeering gunstig 13 beschikt op het verzoek om afstand iu erfpacht van een terrein, groot 540e bouws, gelegen in de Lampongsche dis tricten aan den grooten weg van Kota Agoeng naar Telok Betong, nabij den Coenoeng Gisting, voor de eerste'kolo- masatie-pi'öêï. De datum van de inwerkingtreding van bet Kon. Besluit ter voorkoming van echtscheiding bjj verrassing is be paald op 1 September 1926. De infanterist ie klasse S., die vroeger tijdens de knoeierijen in hei garnizoen in het kleedingmagazijn ts ff/eltevreden, als ondergeschikte van den onder-luitenant K., in dat magazijn geëmployeerd was, is in arrest gesteld. Naar da Loc. verneemt, zal de op richting van de Medische Hoogdschool te Weltevreden worden toevertrouwd aan de leiding van Prof. Dr. J. Boene lioogleeraar te Utrecht,-die aan de Rijks universiteit aldaar histologie en embryo logia doceert. Te Osrastagi, het villa-dorp, op da Kano-Hoogvlakte ter Oostkust van Su matra, zjjn' 15 Kedeks winkels van Chineezen in de asch gelegd. Do schade wordt op 60 a 70 mille geschat Door de hulp van de oppassers kregen te Keairi een 8-tal gevangenen, onuer. wie bekende boeven, gelegenneia om uit de gevangenis te ontvluchten. BEVAT LEVERTRAAN EEK VERGIF? --.) De Zweedsch© anatoom professor Erik Agduhr te Stockholm beeft een voorloopig rapport van zijn onderzoe kingen gepubliceerd over de werking van levertraan op jonge beesten. Zijn resultaten zijn min of moer ver ontrustend, omdat hij tot de conclusie komt, dat de ti-aan zekere vergiftige eigenschappen bezit. C. A. Robak' schrijft in de News Edition van In- dusL. Engin. Chemistry, dat professor Agduhr de eerste aanwijzingen kreeg, toen hij den groei van muizen waar nam, welke hij, behalve hun gewone uieet per dag, ook nog 0.1 c.c. lever traan toediende. Hij nam waai-, dat de beesten veel te dik werden, terwijl ze leden aan een abnormale opzwel ling van bet lichaam. Alles wees erop, dat de levertraan de oorzaak was van deze ziekte. Deze conclusie werd gerechtvaar digd door een voortgezet onderzoek, waarbij 'n groep muizen gevoed werd volgens een zelfde dieet, waarbij ech ter een deel tevens wat levertraan kreeg. Na een paar jaar werden de beesten morphologisc'h onderzooht, waarbij bleek, dat de interne organen der muizen, welke levertraan hadden ingenomen, zekere veranderingen had den ondergaan, terwijl de beesten, welke geen levertraan hadden geno ten, die afwijkingen niet vertoonden. Analoge proeven met honden, katten en kalveren wezen uit, dat zelfs kleine doses (b.v. 1 c.c. per kilogram gewicht per dag) gewoonlijk een zelfde wer king hadden, als bii de muizen was geobserveerd. Prof. Agduhr is er in geslaagd, een' extract vari levertraan te bereiden, dat giftiger is dan de oorspronkelijke olie zelf, terwijl hij ook een methode heeft uitgewerkt, om de traan te ontgiften. Het spreekt van zelf. dat de opzien barende mededeelingen van Agduhr door de -meeste experts worden bestre- dep, ofschoon aan den anderen kant ook vele geleeren het met zijn conclu sies eens zijn. Scheepstijdingen. ROTTESDAMSOHE LLOYD. INSULINDE (thuisr.) p. 9 (9 n.m.) Suez. BANDOENG (uiitr.) p. 9 Kaap Bon. MAD10EN 10 v. R'dam n. Hamburg. SOEKACOEMI (thuisr.) 9 (10.30 n.m) van Londen 4 (nm.) vervv. SOEKABOEMI 10 v. Batavia te R'dam' HOLLAND-AE5ERIKA LIJN. DINTELDIJK 7 v. R'dam te San Fran KINDERDIJK Vancouver n. R'dam 9 te Seattle. NIEUW-AMSTERDAM 10 v. NewYorL, te R'dam, BEEMSTERDIJK 9 v. R'dam te New York. BREEDIJK, Philadelphia n. R'dam 8 (5.58 n.m.) 280 mijl Z.W. v. Valenties NESSIAN 8 van R'dam te Boston. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. KENNEMERLAND (uitr.) 9 (1.30 n.m.) 70 mijl Z.O. van Niton. „y STOOMV. MIJ. NEDERLAND. MADOERA (thuisr.) 9 v. Lomdiclierry. BINTANG (uitr.) p. 10 Suez. JAVA (thuisr.) p. 8 Sagres. ROTTI (uitr.) p. 9 Ouessant. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. --8 BILLITON (uitr.) p. 10 Finisterre. KLIPFONTEIN 8 v. Mozambique Port Amelia. NIAS (thuisr.) 9 van Kaapstad. BATJAN A'dam n. Boira 8 te Delas goabaai. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. AMSTELLAND (thuisr.) 8 v. Monte video. i' DELFLAND (uitr.) 8 te Montevideo. FLANDRIA (uitr.) 9 van Rio. GELRIA 10 v. Noorwegen te A'dam. KON. WEST-IND. MAILDIENST, .CWJQSJS yflpjt'djim, te A'darft,

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6