dag-agenda. "buitenland. Fietstochten NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 10 AUGUSTUS 1926 Woensdag 11 Aug. 's av. half acht Terrein molen „De Valk", Lammer markt, Openlucht Samenk. met zang koor. De avond, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Augustus a.s. waargenomen door den apotheek van deD heer W. Pelle. K. Rapenburg 12, Telef. 594. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. z'n pet en hij kon er niet over uit,, dat ze thans verzeild waren geraakt tus- schen de eieren, die in een der kast- laden geborgen waren. En hij telde: één, twee, drie, vier, vijf obligaties N. W. S. ieder groot no minaal f 1000 rente AYa ten honderd. Gaan landgenooten niet voor? Namens den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden schrijft men aan „Het Volk": In Nederland heerscht een enorme werkloosheid en niet het minst onder de Handels- en Kantoorbedienden, Ook in het buitenland is dat ver schijnsel op te merken, doch het bui tenland beschermt de werkloozen, door in de allereerste plaats hun eigen landgenooten aan het werk te houden. Zoo is het in Engeland, Duitschland, enz. In laatstgenoemd land mogen zelfs geen oudere of gehuwde bedienden ontslagen en de jonger of ongehuwde in dien&t gehouden worden In ons land is dat anders. In bolland is gevestigd een filiaal B.A. Deze dochterzaak der Duitsche der Central-Heizungswerken A. T. I.- ondterneming staat onder leiding van een Duitschen directeur en installeert ce/nj;rale verwarming en deze Duitsche onderneming is o.m. leverancier van (?e Nederlandsche regeering. Ver- /warmingsinstallaties werden o.a. ge leverd aan gevangenissen, H.B.- scholen enz. Nu moest in de moederzaak in Duitschland wegens bezuiniging een kantoorbediend© ontslagen worden. De Afdeéling Arbeid der Duitsche Regee ring besliste, dat een der jongeren er uit moest. De hoofddirectie ver plaatste dezen bediende naar het fili- aaj te Amsterdam, waar de personeel- fOL*matie compleet was. Het gevolg is nu, dat een Holland- ach bediende zijn plaats moet in ruimen voor een buitenlander en het leger van werkloozen in Holland weder met één vermeerderd zal wor den. En deze bediende zal door de Overheid ondersteund moeten wor den, door krisis- en armbestuurs- uitkeei*ing. En dit alleen, omdat een Duitsche firma een Holl. employé op de arbeidsmarkt werpt, om een Duitsfchèn bediende in Holland aan een betrekking te helpen. liE NATIONALE VERGADERING TE VERSAILLES. Een rumoerige zitting.. Gistermorgen om half tien opende president De Selves de Nationale Ver gadering. x Het negin was al zeer stormachti& en de ïö-jarige president van den se naat had moeite om zijn taak naar behooren te verrichten. Hij begon met de artikelen van aa grondwet van 1875 voor te lezen vol gens welke Kamer en Senaat t recht hebben zich, om de grondwet te her zien, tot de Nationale Vergadering te vereenigen. De Selves las nier op de husiuiien van Kamer en Senaat voor betreffende de instelling van een amor tisatiekas. Hij stelde het congres voor het reglement aan te nemen. Hierop ontstond een geweldig la waai vooral op de linkerzijde. Renau- del kreeg het woord om een verkla ring af te leggen. Hij verklaarde op grond van hetgeen er was voorgeval len zich niet te zullen wenden to,t den president, doch tot de vergadering. lH,ij verklaarde, dat de parlementa riërs het reglement niet toegestuurd hadden gekregen. De president ant woordde, dat zulks wel was geschied. De communist Berthon sloot zich bij den socialistischen spreker aan. Het lawaai werd daarop zoo hevig, dat de afgevaardigde Morineau voor stelde slechts één redenaar ter verde diging en éen redenaar ter bestrijding der regeering aan het woord te laten. Dit voorstel werd met 515 tegen 347 stemmen aangenomen. De president verklaarde vervolgens, dat het gehee- le reglement met het voorstel van Mo rineau aangenomen is. De leden der 15 bureaux der vergadering werden vervolgens door het lot aangewezen. Poincaré hield vervolgens een rede, waarin hij de motieven uiteenzette, welke geleid hebben tot het voorstel len eener amortisatiekas. Poincaré verklaarde, dat de kas een constitu tioneel karakter draagt. Het wetsvoorstel werd als dringend naar het bureau doorgezonden. Om half 12 werd de zitting geschorst en tot 3 uur n.m. verdaagd. De middagzitting. Te 1 uur kwam de commissie bijeen en te 3.10 het congres voor het ver nemen van het verslag der commissie Daar deze met haar rapport nog niet gereed was, werd de zitting tot 4 uur verdaagd. Zij kon echter eerst om 6 uur heropend worden, waarna senator Chéron een gunstig praead- vies uitbrengt. Na de rede van Chéron kreeg de so cialist Blum het woord om in een hef tige critiek het regeeringsvoorstel te bestrijden en het socialistische plan van kapitaalbesnoeiing te verdedigen, waarvoor hij een ovatie van de socia listen kreeg. Nadat vervolgens Poincaré uitvoe rig geantwoord had, onder applaus van Centrum en rechterzijde, was het 8 uur geworden en vroeg de comman dant .Duriot het woord. Toen hij na een kwartier moest ophouden, her haalden zich de heftig© tooneelen, waardoor zij, steeds elkeni redenaar het spreken onmogelijk hadden willen maken. Om 8.25 werd het lawaai zoo ver schrikkelijk, dat de voorzitter zich gedwongen zag de vergadering te schorsen. Toen 10 minuten later de voorzitter terugkwam, was Duriot op de tribune gebleven en weigerde hij heen te gaan De communist Renaud—Jean kreeg het heftig aan den stok me,t den voor zitter en bij het nieuwe tumult dat ontstond, deden de communisten, als of Doriot bedreigd werd en vlogen ze als een razende bende op de rechter zijde aan. De deurwaarders konden niet ganw genoeg tusschenbeide ko men en gedurende 10 minuten had er een heftige kloppartij plaats, waarbij het onmogelijk was de vechtenden te scheiden. Op een gegeven oogenhlik kwamen ook de socialisten los. De tribunes werden echter ontruimd, terwijl rle voorzitter reeds lang verdwenen was. Na de derde opening zetten de com munisten het lawaai voort. Doriot wei gerde van de tribune te gaan, zoodat de militaire gouverneur van de Nati onale Vergadering, generaal Pelletier, met een piket militairen verscheen, om Doriot van de tribune te halen. Tegen Doriot had intusschen het congres de censuur uitgesproken, zoo dat hij niet verder aanwezig mocht blijven. Te ruim negen uur werd de zitting in betrekkelijke kalmte opnieuw her vat en de voorzitter bracht het rege ringsvoorstel onmiddellijk in stem mlng De communisten begonnen weer eens de Carmagnole te zingen, terwijl de gebeele rechterzijde en het cen trum overeind stonden om de com munisten met „Hoo, hoo" te over schreeuwen. Na een nieuwe schorsing voor liet opnemen van den stembusuitsiag werd de zitting heropend en kon de voorzatter verklaren, dat het grond wettelijk statuut voor de amortisatie kas was aangenomen met 677 tegen 144 stemmen. Om tien uur ging de Nationale Ver gadering uiteen. CLEMEN CE AU'S OPEN BRIEF. De indeuk in Amerika. De open brief van Clemenceau, dien wij gisteren publiceerden, heeft vol gens den New Yorkschen correspon dent van de „Tmes" te New York geen gunstigen indruk gemaakt. Hoezeer het Amerikaansche volk den stoeren „Tijger" die Frankrijk tot de overwinning heeft geleid, ook be wonderd, de herinnering aan de rol die hij gespeeld heeft hij het sluiten van een krachtigen vrede" is, zegt de correspondent, nog altijd te leven dig, dan dat zijn pleidooi hier veel svmpathie kan verwekken. De Amerikanen, die zich met bui- teiulandsche aangelegenheden bemoei en, spreken bovendien voortdurend over de sommen, die Frankrijk sedert het einde van den oorlog heeft uitge geven tot het financieren van de mi litaire uitgaven van gijn „Europee- sclie vazallen'en voor zijn campag nes in Syrië en Marokko. Dientenge volge wordt Clemenceau's protest met cynisch glimlachen ontvangen. Op het departement van financi en gaf men intusschen uiting aan de vrees, dat de invloed van Clemenceau m de Kamer genoeg gewicht in de schaal zou kunnen leggen om de re- tificatie van de schuldovereenkomst met Washington tegen te houden, welke noodzakelijk wordt geacht voor het Verschaffen van buitenlandsche credieten voor het stabiliseeren van den franc. HET BRITSCKE MIJNCONFLICT De voorstellen der bisschoppen ver worpen. De executieve van den nationalen mijnwerberstoond kwam gisteren te Londen hijeen, ten einde de resultaten der stemming in de mijn dis trie ten over de voorstellen der bisschoppen na te gaan. Officieel werd medegedeeld, dat de mijnwerkers de voorstellen hebben verworpen. Er zijn teekenen dat de mijnwer- kevsleiders meer vrijheid ten opzichte van de onderhandelingen verlangen ■dan zij door de thans van kracht zijn de hesluiten bezitten, doch de eige naars handhaven hun standpunt, dat iedere nieuwe bespreking in hoofd zaak academisch zal zijn, teniz,ij liet de aanvaarding van de arbeidsvelden ging betreft. Vernomen werd, dat het bestuur in den loop van den dag met een com missie van de industrieel© Christelij ke Broederschap zou vergaderen, wel ke commissie vroeger reeds bespre kingen heeft gehad met de mijneige naars, de mijnwerkers en den pre mier. De Briische koning op vacaniie. De Engelsche draadlooze dienst maakt als volgt melding van het feit, dat de koning op va can tie gaat. Ko ning George van Engeland hoeft zijn schrijfbureau gesloten, zijn bureau stoel achteruitgeschoven en is op zijn jaarïijksche va cautie gegaan, welke twee maanden duurt met behoud van tractement. Den meesten tijd z,al hij op het plat teland doorbrengen. De koningin zal, hu de „season" is afgeloopen, heel wat tijd besteden met den koning en haar intieme kennissen te bezoeken. Een aanslag op den premier van Irak. De eerste minster van Irak is gis teren te Bagdad, op weg naar zijn bu reau aangevallen door een klerk van een douanekantoor, die hem met een scheermes verscheiden sneden in de wang, het voorhoofd en den arm toe racht. De man werd gearresteerd, de pre mier is in een ziekenhuis opgenomen Zijn toestand is bevredigend. De aan valler had blijkbaar grieven. DE KERKVERVVOLGING IN MEXICO De toschuldiginy weerlegd. De 'Osservatore Romano weerlegt in* een uitvoerig artikel de beschuldiging van President Calïes, dat de Katholie ke Kerk gedurende drie eeuwen Mexij heeft over heerscht, den vooruit gang heeft tegengewerkt en niets voor de verbetering van den toestand !S volks heeft gedaan. De eerste drukkerij in Mexico, aldus de Osservatore, werd in Mexico ge vestigd door zijn eersten bisschon Mgr. Zummaraga, en andere bekende •missionairissen stichtten niet minder dan honderd kerken, rond welke hos pitalen, gymnasia en scholen verre zen. De vooruitgang in een kwarteeuw- gemaakt, was zoo groot, dat in 1553 een universiteit werd geopend in een land, dat weinige jaren te voren slechts door wilden bewoond werd. Het werk der Kerk bestond hoofdzakelijk daar in, door middel van den godsdienst twee zoo geheel verschillende rassén te vereenigingen als het Spaansche en het Indiaansohe. Tal van jaren werden de gelukkige resultaten van den arbeid der Kerk in Mexico ondervonden, toen, terwijl in Europa het despotisme der koningen heerschte, in Mexico vechtvaardigheid en liefde gepredikt werd. Wanneer in den laatsten tijd de invloed der Kerk geringer was, dan is zulks te wijten aan de voortdurende revoluties en aan de harde voorwaarden, waaronder zij haar arbeid moest verrichten, ter wijl de protestantsche groepen onder steuning kregen. De Osservaiore haalt dan een aantal gevallen aan, waarin Katholieke Bis schoppen en priesters belangrijken ar beid voor het algemeen welzijn hebben verricht, arbeid die lange jaren door de burgerlijke autoriteiten was ver- waaslcosd en besluit met op te merken dat de huidige crisis niet is te wijten aan overdreven bemoeienis der Ka tholieken in staaisaaugeieg-enheden, maar aan pla^tSv^Ke politieke gescuh len. RECLAME. Het doorzitten bij Wielrijden en verbranden der Huid door de zon, alsmede het stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUROL, Doos 30, Tube 80 ct. Gemeentelijke Aankondigingei Bezuiniging in Rusland. Er wordt nu in Rusland op hevel van wijlen Dzerzynski een hartstocn- telijke propaganda voor bezuiniging (de Russen spreken van „het j'egime van economie") gevoerd. De sovjet bladen geven uitvoerige beschrijvin gen van de voordrachten over de nood zakelijkheid van bezuiniging en van de vaak kinderachtige maatregelen voor de doorvoreing van het gepropa geerde stelsel. En tegelijkertijd wordt er op ongehoorde wijze met geld om gesprongen, worden millicenen weg gesmeten. Over een van de vormen van dat verspillen van millioenen vertelt de „Rabotsjaja Gazeta" (in no. 147) verschillende bijzonderheden. De directeur van een Baltische fa briek (een groote onderneming), die een poos in Duitschland had doorge bracht, schrok hij zijn terugkomst naar patria van de toestanden, die hij op z'n fabriek aantrof Vroeger merkte hij het zelf niet, maar na hetgeen hij in Duitschland had gezien, was de janboel in Rusland al te opvallend. Hij. verzamelde de arbeiders en sprak hen als volgt toe: „Het terrein, van elke groote fa briek is in het buitenland volkomen vrij van rommel en afval. Elke arbei der, die op het erf een stuk ijzer ziet liggen, is verplicht het op te rapen en naar een speciaal magazijn te bren gen. En hoe is de toestand bij ons?" Hij wees de arbeiders op de bergen oud ijzer, die overal lagen te roesten. Hij sprak natuurlijk over zün eigen fabriek, maar de toestand is overal gelijk. Overal ziet men stapels onnoodige en onbruikbare dingen, afval en rom mel. Dat alles bedekt de terreinen van de fabrieken, neemt de geheele beschikbare ruimte in beslag, vult alle schuren, alle vrije hoeken. Niet voor het eerst wijzen de Rus sische pladen op deze wantoestanden. Sosnowski, de hoofderedacteur van de „Ivrasnaja Gazeta" voert reeds lang een campagne voor de rehabilitatie van wat de bolsjewiki „burgerlijk" noemen, voor de noodzakelijkheid dus van orde, van spaarzaamheid, van zui nigheid. Men trok zich eenvoudg niets aan van al de waarschuwingen van Sosnowsky. Alles, wat uit het „rotte Westen" uit de „burgerlijke landen" komt is minderwaardig, zoo leeren de bolsje wieken immers den arbeiders. De „Krasnaja Gazeta heeft nu do agita tie versterkt, het blad probeert de groote trom te roeren, in de hoop, dat daardoor het succes grooter zou wor den. Kortgeleden plaatste het een ar tikel met het opschrift: „Op de erven van de fabrieken van Leningrad lig gen tien millioen roebel te vergaan." En het blad zet de puntjes op de i s. Het blad vertelt, dat op de erven van de fabrieken van de vroegere hoofd stad onbeheerd staan draaibanken en machines, dat er hergen ijzer en half- fabrikati-n liggen, die een waarde van tien millioen roebel vertegenwoordi gen. De regeering gaf bevel dit alles op te ruimen en te verknopen1. Daar het bevel in zeer krasse bewoordingen was vervat, werd er gedeeltelijk ge hoor aan gegeven en twintig procent van de voorwerpen werden verkocht; daarna verslapte echter de energie van de leiders en de oude toestand werd hersteld. Het (bolsjewistische •blad gaat nog verder en somt de fa brieken op, die zich aan deze zorge loosheid bezondigen. Sosnowsky verklaart dezen warboel door de geringe ontwikkeling van het „gezichtsvermogen" in de Sovjet- Unie: „Niemand" zoo zegt hij,-van den waker tot den technisch en directeur toe, trekt zich iets aan van dezen toe stand, niemand merkt al die rottende en roestende rijkdommen. De oogen zijn aan deze hergen metaal gewend geraakt. Sosnowsky vertelt echter niet, waar om de Russische „oogen/" voor de komst van de holsjëwiki dergelijke dingen niet toelieten en nu wel. Zijn de oogen sindsdien veranderd of is er iets anders in Rusland" gewijzigd. Hei vreedzame Rusland. Den laatsten tija wijdt de Sovjet pers veel 'aandacht aan de „mïiitan- satie" van vrouwen. Te oordeelen naar 'de ©eiste mededeelingen hierover in 'de Sovjet-bladen, kon men denken dat deze 3Jmilitarisatie" zien beperkt© cot het voorbereiden van verpleegster» veer het geval van een oorlog. Do „Prawda" van 8 Juli ecuiter doet eenige meciedeeiingeu uit de provincie waarin sprak» is van gewone militaire voorbereiding van vrouwen. lien paar voorbeelden. in iie: dis trict Üisjansk nemen tie meisjes deel aan de vereeiuging-en voor miinaire oei «Hingen, waardij zij groote vorde ringen maken; vei seinUc-nae meisjes kunnen reecis gotd de ma.iaiileurs ue- tuenen. in nel gouvernement Bmu- iensk nebben veisciiiiieuLie meisjes üij het sciiiéLeu sulKe vorderingen ga maakt, aai zij nu bet geweer beter hanteer en dan de manneujke collega's -tiet biad radcit aan de vrouwen ie leeren ane soorten vuurwapenen te haiueereu, haar op de iioogie te bren gen van de aviatie. van de technische laagstumeen, enz. 1 egeLjnerujdwordt Uanoevoiell, sp_Claie v eroealglllgön vour meisjes op te richten en de oete mngen van de vrouwen aizoiuiderhjic te uoen plaats vinden. Genezing van Inpas. In de Beigiscne „Standaard" von den wij onderstaand bericht: Up net internationaal Uongres van huiuziekten van einde Juli, waar voor aanstaande geneésheeren van bijna ahe naties vertegenwoordigd waren, liep de dagorde over de stuuie en be handeling van lupus. Men weet, da.i deze zoo aafsiciuelflKe ziekte da wan- hoop was van ae medische wereld. Rn wat zag men nu Proie0sor Tie Keyser, van Brussel, haalde er" een groot aantai gevallen aan van iupus- hjders, allen door dokter Toris van iieijst-op-aen-Berg, in enkele weken, volkomen genezen, onder wie een, die 48 jaren in behandeling was. 1 ot groot© verwondering der vreem geleerden en om de kroon op zijn. wern: te zetten, liet dokter Tort's er eene ganscne serie lieden onderzoeken allen sinds eenige jaren genezen, de eene van lupus, de andere van epithe lioma of gevaarlijke huidkanker. Da vreugde dezer lieden beschrijven is on mogelijk. roeger verstootelingen der. samenleving, straalt heden voor hen de zon des geluks in haar volle gloria. Een amitoxlne voor tetanus. Naar Bëlga liit 'Parijs meldt, heeft Ör. "Roux ïn de Academie des Sciences een mededeeling aangeboden dat oen nieuw middel is gevonden ter voor koming van de zuigelingensterfte aan tetanus, die zooveel slachtoffers maakt in landen waar men het met de voor schriften der hygiene niet zoo nauw neemt. Het betretf een antitoxine voor tetanus, die voor de bevalling wordt ingespoten bij de moeder en die het kind immuun maakt voor tetanus. De Burgemeester en Wethouder, van Leiden doen te weten, dat dooi den Raad dier genjeente, in zijne ver- gathering van den 11 den Juni 1926, i- vastgesteld de volgend© verordening: Verordening, houdende wijzigin; van de verordening van 24 Mei 191Ï (Gemeenteblad No. 18) op het Rijden laatstelijk gewijzigd bij verordening van 26 October 1925 (Gemeenteblad no. 23). EENIG ARTIKEL. Artikel 24bis van bovengenoemde verordening wordt gelezen als volgt: „Het is den bestuurders van motor rijtuigen verboden te rijden door het Paterstraatje, de Huigstraat en op de Huigbrug." Vastgesteld door deni Gemeenteraad van Leiden, in zijn openbare vergade ring van den 14en Juni 1926. Zijnde deze verordening aan de Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van en 2-6 Augus tus 1926, B, No. 4996, (2e afd.) G. S. No. 143-1, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den lOen Aug. 1926. AUG. L. REIMERINGER, Weth. loco-burgetn. VAN STRIJEN, Secretaris. In een kleine stad bit Valencia in Spanje is een groote hoeveelheid munitie ontdekt, vermoedelijk afkom stig van de syndicalisten van Barcelona -Tusschen Frankrijk en Roemenië. *s een vriendschapsverdrag Jot stand gekomen. Het dezer dagen tot stand geko men vriendschapsverdrag tus3chen Ita lië en Spanje wordt in politieke krin gen te Rome van groote beteekenis geacht. Het verdrag bevat o.a. een nea traleiteitselausule. m KORTE BERICHTE» Het aantal werkloozen bedroeg op z Augustus in Engeland 1.618.800, d.v 13.380 meer dan de vorige week en 358.393 meer dan de overeenkomstige week van 1925. Naar de „Voss. Ztg" uit Russi sche kringen verneemt, is de Russische volkscommissaris van Handel, Kamo ne, afgezet. Een vriend van Stalin, namelijk Moekojan, zal tot zijn opvol ger benoemd worden. De Mexicaansche bisschoppen heb ben, in antwoord op een desbetreffende beschuldiging van den minister van bui tenlandsche zaken een yerklaring .ge publiceerd, waarin zij zeggen, de wet ten, die met strijden tegen de rede en de positieve rechten der Kerk, te eer biedigen. Bérenger, de Fransche gezant te Washington, heeft zijn terugkeer naai zijn standplaats, in verband met de w§- „ziging der regeeringsplannen inzake de schuldenregeling, uitgesteld. De Fransche regeering treft maat regelen in verband met den langen duui der Britsche kolenstaking, voor de ka ienvteorziening ,in eigen tand, KERK EN SCHOOL. Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk. De heer Picard rapporteert over een voorstel van de H.H. Br. Niemeyer en te Winkel, tot toevoeging van een se cundus aan elk der leden van den Raad van Beroep. Volgens het vigeerend re glement is' er slechts één plaatsvervan gonfl lid. Het voorstel wordt aangenomen. Uit een brief van den Pensioenraad blijkt, dat 252 predikanten, die daar voor in de termen vallen, tpt nog t:o niet hebben deelgenomen aan het pen sioenfonds, Op voorstel van den pred'kant zal hiervan mededeeling geschieden in het officieel orgaan. Daarna komt in bespreking het ver verslag van den raad van beheer ovet 1925. Het wordt door de Algemeens Synode goedgekeurd en de president spreekt woorden van dank en waar deering voor den raad van beheer, dia zulk een moeilijk werk heeft te verrich ten. Alsnu komen nog andere aangele genheden aan de orde, welke op het reglement voor de predikantstractemen- ten betrekking hebben. Allereerst een rapport van den heet Becht, strekkende tot goedkeuring van het gewijzigd reglement op de bijdra gen.' v/elke door den raad van Beheet bij het vaststellen van de bijdragen wot den gevolgd. Nadat Br. Niemeyer eenige bezwa ren heeft ontwikkeld, en de Synode be sloten heeft deze bezwaren onder da aandacht van den raad van beheer ts brengen, wordt het herziene reglement op de bijdragen goedgekeurd. Ook heeft de heer Wolfensperger go- rapporteerd over een brief van het hoofdbestuur van den bond van Ned. Ïiredikanten, om te komen tot een rego ing, waarbij verhoogingen en kinder- getoen niet in aanmerking genomen zot! den worden bij dé toekenning van een toelage als bedoeld in art. 6, al. 2 regi, predst., indien zij zonder andere be langen te schaden, mogelijk ware. De commissie is van oordeel, dat da raad van Beheer terecht de toelagen,, bedoeld in art. 6, al. 2 verleent alleen in die gevallen, waarin het tractement met de \SErhoogingen en kindergelden blijft beneden het minimum-aanvang» tractement. Hare conclusie wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen, De heer van Zwet rapporteert over een verzoek van den raad van Beheet op de classical© en provinciale bestu ren uit te noodigen in het vervolg art. 60 regl. vacaturen met betrekking tot de samenstelling van den Ligger op het predikantstraetement in alle pro vinciën op dezelfde wijze toe te passen., Derhalve zal in 't vervolg op den Leg ger moeten staan het bedrag, dat It»- aerdaad gegeven wordt, en dus, in go- vallen, waarin dispensatie wordt ge vraagd, het reglementair bedrag, ver minderd mét het dispensatie bedrag, Zoodra in dit laatste bedrag wijziging komt, moet een nieuwe legger worden opgesteld. Aan het verzoek zal worden voldaan. De hfeer .Eilerts da Haan rapporteert over een voorstel van de classicale vei» gadering ,van Brielle tot instelling van „schattingscommissies" voor het bepa len van de bjjdragen voor de predikantu- traktementen. Dit voorstel wordt zondet hoofdelijke stemming .afgewezen. Overeenkomstig de conclusies van het rapport van den heer Picard wordt ver worpen een motie van de classicale ver gadering van Emmen, om de proponents belofte af te scheiden van het examen en haar te doen afnemen in het midden der gemeente, in eene gewone gods dienstoefening. De heer Eilerts de Haan rapporteert over een voorstel van den heer Iden- burg, tot toevoeging van eene nieuwe alinea aan art. 10 Regl. H. Onderwijs, zoodat met het ambt van kerkelijk hoog-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2