Oil nummer beslat nit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belanorijkste nieuws in dit (taaier. 7de JAARGANG WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1926 'NUMMER 1896 I COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd jiju Per kwartaal f 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 V Aan de spits. Er wordt nogal geklaagd over.den toestand van de volkshuisvesting. En met recht. De woningtoestanden laten in ver schillende plaatsen nog veel te wen- scben over. Er zijn nog veel te veel krotwo ningen. Ook op dit gebied is er nog veel te doen overgebleven. Dit mag er ons echter niet toe bren gen om wat op dit gebied gedaan werd, niet te waardeeren. Wanneer men sommige bladen leest dan krijgt men den indruk alsof er op dit gebied zoo goed als niets gedaan werd de laatste jaren en alsof de Re geering op schromelijke wijze baar plicht zou hebben verzaakt. Dit is echter niet juist. Er is ontzaglijk veel gedaan de laat ste jaren, niet alleen tot verruiming, maar ook tot verbetering van de volks huisvesting. In dit opzicht kan Nederland een ^vergelijking met andere landen glans rijk doorstaan. Kort geleden kwam de „Kölniscbe Zeitung" verklaren, dat de Hollanders in den woningbouw in Europa den tóón aangeven. Zoo is het. Er is geen land ter wereld, waar de Christelijke partijen zijn georgani seerd als in ons land en waar ze groo- ten invloed uitoefenen op het staats bestuur. Maar er is ook geen land, waaraan bet vraagstuk der volkshuisvesting zooveel is gedaan als hier. De Socialisten, die gewoon zijn ook op dit gebied de noodige critiek te leveren, kunnen geen land waar hun partijgenooten de leiding hebben, aan wijzen, dat met ons land kan worden vergeleken. Nederland staat aan de spits! V Al te grappig. Een inzender in het Haagsche Volk vertelt van een toespraak door den Commandant van het le Bat. van het Regiment Genietroepen, gehouden tot de mannen van de lichting 1920, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen kwamen. Die vertelling draagt natuurlijk een anti-militairistisch karakter. Natuur ijk worden ook de Soci's daarin als braven voorgesteld. Aan hen ligt het niet, dat die herhalings oefeningen gehouden worden. Maar daarop willen we niet wijzen. Doch hierop. Den Commandant, die met name genoemd wordt, worden woorden in den mond gelegd die voor het front van den troep niet moesten gesproken worden. Was het niet dat de woorden tusschen aanhalingstee- kens geplaatst worden, wij zouden ge neigd zijn te gelooven ,dat de bericht gever te veel geloof hecht aan dege lijkheid van zijn gehoor. Nu moeten we de juistheid wel aannemen. In de eerste plaats treft het dat de Majoor zich uitlaat als volgt: „Het is niet onze schuld dat de menschen on der de wapenen worden geroepen, maar van die kerels in de Tweede Kamer". Zoo iets moet een Hoofdofficier niet zeggen, want h ij weet wel heter. H ij weet dat het noodzaak is; dat niet wil lekeur of volgzaamheid van de Staten Generaal die herhalingsoefeningen noodzakelijk maken, maar de paraat heid van ons leger in tijd van nood dit eischt. Maar ook de wijze waarop hij ov^r de omstandigheden van de mannen, staande onder zijne bevelen, sprak, kan niet door den beugel. „Er is, aldus de Commandant nu afscheid genomen van vrouwen, kinderen, meisjes, vaders, moeders, zusters, broers, neefjes, tantes, nicht jes en wie weet nog meer. Er zijn er natuurlijk die misschien door de herhalingsoefeningen hun baantje kwijt raken, maar dat is niet onze schuld; iets anders aangepakt of naar het buitenland gegaan! Je maakt mij niet wijs, dat er voor een flinken kerel niet overal werk te verkrijgen is. Ik verzoek den menschen het ons niet lastig te maken. Wij zouden dat ook als eisch kunnen stellen, ie des noods 14 dagen na kunnen houden. Als de vrouwen dat wisten, schreven ze wellicht brieven om je 2 maanden na te houden. Ik heb de officieren gezegd: kalm aan; geen marschen van 25 K.M., maar 17 of 18 K.M. vind ik meer dan vol doende. Veel zul je me niet zien, wam ik BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS G«wone «dvertentiën per regel 224/» cent Ingezonden Mededeelingen. dobbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 een' vertrek overmorgen naar de Kamp van Zeist, daar tuschen de boschjes is het gezelliger dan hier". Van onze officieren, vooral onze hoofdofficieren mogen, ja moeten wij eischen, dat zij zich bewust zullen zijn van den ernst der zaak. Dat jonge mannen eenige weken uit hun gezin gerukt worden, is ernstig, maar onvermijdelijk. Dat sommigen daardoor hun betrek king en brood voor zich en hun gezin verliezen is erger. Daarmede mag een verantwoorde lijk hoofdofficier, staande voor het front van den troep, niet den spot drijven. Het belang van het Vaderland eischt dienstplicht, maar het is geen grap en er mogen geen grapjes mee gemaakt worden. STADSNIEUWS. Het sterfhuis van Jan Steen- Naar dr. J. C. Overvoorde aan de N. R. Crt. schrijft, is het hem kort gele den gelukt de ak,te terug te vinden, waarbij het huis, dat Jan Steen in 1669 van zijn vader Havick Jansz. te Leiden erfde, werd aangekocht. In dit stuk wordt de ligging uitvoeriger om schreven, als „een huys ende erve en thuyn daerachteraen, met een poort ende gange daervoren gaende ende uytcoomende op de Overwulfde Vol- dèrsgracht, ofte Langebrugge, tegen over de Wolsteeghe.achter het Pieters Hofgen ende Cornelis van Scharpenbrant, notaris ende procu reur." (Prothocol 5 C fol 15, 30 Mei 1668). Het huis lag dus niet aan de Langebrug. gelijk minder juist in de akte van 1680 wordt vermeld, doch achter de huizen van de Langebrug aan een gang of steegje, dat aan de Langebrug uitkwam tegenover de Wolsteeg. Bezien wij nu het terrein nader, dan blijkt er tusschen de perceelen No. 91 en 93 nog een, thans gemoderniseerde poort te bestaan, die als achteruitgang dient van den tuin van het huis van den heer Thorbecke aan de Nieuw st eeg. In dien tuin hebben wij du^ de plaats van het tusschen 1801 en 1804 gesloopte huis van Jan Steen to zoeken en volgens welwillende mede- deeling van den heer Thorbecke zijn hiervan zelfs in later jaren nog en kele brokstukken in den grond terug gevonden. Thans verklaart zich ook, dat in het Bonregister, dat alle opvol gende eigenaars noemt, bij de huizen aan de Langebrug nergens de naam van Jan Steen wordt vermeld, doch wel bij dit achter de Langebrug gele gen perceel. Het als belending genoemde Pie- tershofje is het nog bestaande Pieter Speckshofje, waarvan de woningen met een gang uitkomen in het aardige poortje aan het Pieters kerkhof naast de Waalsche bibliotheek. Het werd in 1647 gesticht en na den dood van den stichter werd in 1647 in het verleng de van 't hofje een regentenkamer bij gebouwd, die omstreeks 1794 is afge broken, waarna het terrein bij den tuin van het huis aan de Nieuwstoeg werd gevoegd. Over het huis zelf weten wij slechts enkele bijzonderheden. Het terrein wordt het eerst in het Bonboek ver meld ten name van Jan Jansz. van Werwijcker, als een erf aan „de Vol- resgraft int poortgen." De eigenaar verkocht het den lOen Juni 1586 aan den heer van Look horst en dienis schoonzoon Jonkheer Claes va,n Mathenese, gehuwd met Geertruyt van Lookhorst, droeg het 24 Maart 1608 over aan professor Gilber- tus Jaccheus. Deze behield het tot 1614 en verkocht het toen aan mr. Hendrica Dulmenhorst, doktor in de medicijnen, die er den 7en Juli van dat jaar nog een erfje met schuurtje bij kocht van mr. David Desprees. Zijn kinderen Salomon en Dieuwertje verkochten het den 21en Mei 1653 aan Toucheyn de Henjion voor f4000. wienis kinderen het in 1668 aan Ha vick Steen overdroegen voor f2200 Wat de reden is van dezen achter uitgang in prijs blijkt niet; splitsing van het perceel schijnt niet te hebben plaats gevonden, en toen de weduwe en kinderen van Jan Steen het in 1680 verkochten, konden deze nog slechts f 300 in geld en een curstingtbrief van f 685 bedingen. Bij latere overdracht steeg de priis weder tot f2375 in 1682, f2200 in 1735 en met andere perceel tjes tot f 3770 in 1806, bij de over dracht aan mr. Jacobus Scheltus, die het waarschijnlijk aankocht om zijn tuin er mede te vergrooten. Hij kocht 10 September 1808 ook een aangren zend terrein aan de Nieuwsteeg. De gang, die naar de Langebrug leiade, is duidelijk te zien op de kaart van Van Dulmenhorst, Bijlage Xlla in Pleyte s „Voor driehonderd jaren en thans." De gang is daar 03—0 in oude maat, of bijna een meter breed. Hel huis zelf kan slechts bescheiden geweest zijn en kwam achter uit in den tuin. Het is het perceel, waarvoor Jan Steen in 1672 vergunning kreeg om een herberg te houden, waarbij de tuin wel de grootste attractie zal ge vormd hebben. Ware het niet, dat op stijlkritische gronden het bekende schilderij uit het Kaiser Friedrich mu seum, no. 4 van de tentoonstelling, waarschijnlijk vroeger dan 1672 mcfnt gesteld worden, dan zou men geneigd zijn hierin beeld te zien van de omge ving van Steen's laatste woning. De Jan Steen-tentoonstelling. Vandaag is de -Jan Steen tentoonstel ling in de Lakenhal bezocht door de 22500ste betalende bezoekster, mevr. M Lceb-Cats, uit Utrecht. Ook haar weri het boekje van Prof. Martin aangeboden Het bestuur der tentoonstelling heeft gemeend haar voortaan ook des Zondags, en wel van 36 uur tegen verlaagd tarief te moeten openstellen Voor ons een onsympathiek middei pm het bezoek uit te breiden. Apotheker-examens. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ook ae faculteit der wis- en natuur kunde aan de Rijksuniversiteit alhier aangewezen voör het afnemen va-n het apothekersexamen, met als deskundigen Dr. J. J. van Eek, privaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Leiden; Me.j Dy A. Grutterink, privaat-docente aan do Rijksuniversiteit te Leiden, wonende to Aerdenhout; G. F. A. ten Bosch, ouo apotheker bg het academisch ziekenhuis alhier, wonende te 's Gravenhage, a.. H. Schirm, gemeente-apotheker te >s Gra venhage. Gisteravond was mej. H. G. R uit de Voorstraat in de Morschstraai aan het fietsen, terwijl een 16-jarige vriendin, J. P., achter op het rjjwiei had plaats genomen. Om de een of andere reden vroeg do eerste haar vriendin af te stappen, Do- se gaf daaraan gevolg, doch'kwam op een minder gelukkige wijze op den grond terecht, waarbij zij haar voet zoodanig bezeerde, dat zij' niet loopen kon. De Eerste Hulpdienst werü ont- bodei, en deze constateerde, dat een onkel uit de kom was geschoten. Op den hoek van de Langebrug en de Diefsteegt< werd de loopknecht H. B., met zijn rijwiel aangereden dooi een luxe auto, bestuurd door den heer H., uit Rotterdam, De wielrijder kwam er zelf goed af, doch moest het aar> zien dat zijn voertuig ongeveer 15 M. ver door de auto meegesleept, en ge heel vernield werd. De schuld ligt waarschijnlijk bij den autobestuurder, die geen signalen zoü hebben gegeven. Eenige jongens waren gistermid dag, hali vijf, tegenover het hulppost kantoor aan de Heerengracht bezig met aasjes te scheppen, toen een der ieclen tan het^ gezelschap, de 8-jarige h. ïx van de uuerstegracht uit liet evenwicht geraakte en te water viel. Een metselaar, B. J. v. d. M. zag het gebeuren, en begaf zich gekleed te water. Geholpen ucor voorbijgangers die het tweetal de hand reikten, slaagde hii erin den jongen ongedeerd op den wal te brengen. Nadat hij „voor den schrik" van zekeren W., iiog een pak slaag gekregen had, kon deze bij moiv- der een stel droge kleeren gaan aan trekken. .Gisteravond is de Eerste Huipf dienst opgeroepen voor een geval dat niet tot zijn werkkring behoort. Het betrof n.i. een vrouw, die in den voor middag teWassenaar een klein om geval whs overkomen. Men wordt erop attent gemaakt, dat in dei-gelijke gevallen de u. H. D. aan een oproeping geen gevolg geeft, üaai hij aileen optreedt bij plotselinge ziek tegevallen en ongelukken .op den open baren weg. in dit geval had een huia arts behooren te worden gewaarschuwd Met ingang van 15 dezer is eer vol oatsiag verleend aan den beer G. Copier als rijwielbediende in de rij- wielioods van de V.V.V. aan het Sta tionsplein. Gedurende zijn 12 K-jarige loopbaan was de heer Copier geen enkele maal wegens ongesteldheid afwezig, doch dezer dagen werd hij door een lichte aandoening genoodzaakt thuis te blij ven. Als zijn opvolger is benoemd, de heer B. Mast. Hedennacht hebben twee dorsti ge menschen in de omgeving van de Mare een vaatje met 16 L. bier gesto len en zijn dat op hun gemak gaan opdrinken in de roef van een schuit die in de Mare lag. Toen vanmorgen de schipper, V. N. alhier bij zijn vaartuig kwam, vond hij het slot van de roef verbroken en in het interieur een ware chaos. Ver schillende voorwerpen waren vernield of bevuild. De politie stelde een onderzoek in. met het gevolg dat de daders werden ontdekt. Zij zullen zich over hun zon derlinge drinkpartij voor den rechter moeten verantwoorden. Juffrouw W. van wien we giste ren meldden, dat zij een mannelijken W. met een schoen in den nek had ge slagen, schijnt nog maar niet tot rust te willen komen. Bij een twist op den Zijlweg heeft /zij thans weer een juffrouw H. tot het voorwerp van haar handtastelijk heden gemaakt door haar „op 'r ge- sich" te gé-ven. Ook dit slachtoffer heeft ter bevoegder plaatse zijn beklag ingediend, evenals trouwens de dade- res zelf, die zegt beleedigcl te zijn en het er ook niet bij laat zitten. Te hopen is, dat de 70 professoren uit Amerika, die momenteel het vre deswerk in Europa bestudeeren, Vrij dag a.s. maar niet op den Zijlweg ko men. BINNENLAND. Borculo een jaar na de ramp. Gistermorgen werd onder groote be langstelling door burgemeester jkr. be Muralt de tentoonstelling geopend van voorwerpen, foto's, geschriften enz. op de stormramp van eei. jaar geleden betrekking hebbende. In zijn openingsrede zette de burge meester de wording dezer verzame ling uiteen Terstond na de ramp werd door den heer J. Rossing als directeur van een op te richten plaatselijk mu seum een oproeping geplaatst om in zendingen, waaraan velen gehoor ga ven. De heer W. J. van Wagtendonk gep. ambt. ter secr. te Amsterdam, steido zich toen belangeloos beschik baar om de verzameling te ordenen en uit te breiden. Als blijk van waardeering werd hem door het gemeentebestuur een oorkonde met verguld zilveren herin- neririgsmedaille uitgereikt. Veel medewerking ondervond de heer Van Wagtendonk van den heer Dr. H. F. Grondijs te Almelo, die een groote verzameling foto's zond, van verschillende foto-persbureaux, en de groote bladen. Alle berichten uit dien tijd zijn in mappen in chronologische orde bijeengebracht. Met deze verzameling is de grond slag geiegd voor een plaatselijk mu seum, waarvoor een lokaal in 't stad huis wordt ingericht. De tentoonstelling, die gratis toe gankelijk is, trekt zeer veel bezoek. Men vindt er o.a. een gebeeldhouwde eiken zuil, een balk uit den verwoes ten toren der Herv. Kerk die door den heer Onderwater, uit Utrecht, met symbolische figuren bewerkt is, tafels bedekt met 'foto's, de verschillen Je „waarschuwingen" van het gemeente bestuur en ook het beroemde „schand bord." In den avond werd in het geirnpro- vMeerde hulpkerkje in de openbare sobool een bid- en dankstond gehou den. De predikant der Ned. Herv. Ge meente, Ds. J. W. C. Ort hield een toe spraak, waarbij hij tot tekst gekozen had Openbaring IV: 5 en 3. Het ge- houw was geheel gevuld. In een daarna gehouden bijeen komst in het hotel .Weggelaar" waar zeer velen aanwezig waren, hield de burgemeester Jhr. Ir. R. R. L. de Mu- ralt een rede, waarin hij warmen dank bracht aan allen, die in de moei lijke dagen steun en hulp gegeven hebben. De heer De Muralt reikte ver volgens de cycloonmedailles (verg. zil veren, zilveren en bronzen) uit aan de burgers, die zich bij de ramp hebben onderscheiden. Zelf ontving de burge meester namens de burgerij een ge- teekende oorkonde. Aan H .M. de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. Een zangeres, mej. Stoel uit Velp, Zong eenige toepasselijke liederen. Aan het slot van de bijeenkomst werd staande door allen het „Wilhel mus" gezongen. Bouwpolitiek te Zwolle. In de Maandagavond te Zwolle ge houden raadsvergadering werd een ge wichtig besluit genomen, n.l. dat gebro ken zal worden met het erfpacht stel sel zooals dit 20 jaar geleden is vast gesteld. Indertijd is besloten dat gron den aan de gemeente in eigendom be- hooivnd in twee stadsgedeelten als bouwterrein slechts in erfpacht zou den worden uitgegeven De meerderheid van den raad was thans van oordeel, dat de afkeer van het erf pachtstelsel in Zwolle zoodanig is, dat het nooit zal gelukken, wan neer men aan dat stelsel vasthoudt, de gemeenteterreinen Jn exploitatie te brengen. Reods jarenlang liggen die terreinen aan de teerallee en in Holtenbroek renteloos; er komt geen enkele aan vraag om erfpachtsgron i, men koopt v&n uaitieulieren rondom de gemeen- De herdenking van Borculo's ver woesting. Buitenland De Nationale Vergadering te Ver sailles heeft na e enrumoerige zitting het grondwettelijk statunt der amorti satiekas aanvaard. De Britsche mijnwerkers hebben de voorstellen der bisschoppen als basis voor onderhandelingen verwerpen. De indruk van Clémenceau's open brief in Amerika. De valleien der Waldenzeii. 1IT1T IWlMlïTMITiriHf "Tl THiT—IT teteiiemej; De gehouwen, .lie verre zen ziju op erfpachtgrond en die ver kocht zullen wordan, kunnen de hypo theek niet opbrengen, die de gemeente verstrekt heeft. Het is Jus een finan cieel belang, dat met dit stelsel werd gebroken. Van S.D. zijde werd heftig geprotesteerd tegen deze opvatting. 1 11 s.ctte sprak ie and i\ li uit met 13 tegen 8 stemmen, dat er geen reden is om in het algemeen aan uit gifte van grond in erfpacht ver koop de voorkeur te geven, doch dat elk geval afzonderlijk dient te worden beoordeeld. Instelling van een riviercoriespou- dentie gevraagd. B. en W. van Roermond hebben een schrijven gericht tot Ged. Staten van Limburg, waarin zij verzoeken, 0111 iu het belang der geheele provincie Lim burg het daarheen te leiden, dat hetzij door den Rijkswaterstaat, hetzij door den Provincialen Waterstaat in samenwerking met den Belgis» hen wa terstaatsdienst een nvi-ircofïespon-" dentie wordt ingesteld, wel:e bij booge waterstanden de besturen van de langs de Maas gelegen gemeenten tij dig op de hoogte stelt van do te ver wachten waterstanden. Om het belang van een dergolijken maatregel te dom blijken, gever. B. en B. de navolgende cijfers van Roer mond: De aangerichte scha Je te Roer mond bedroeg in 1920 rond f 10.000. Hoe wel het overstroomingsgebiej in 1926 niet zoo heel veel grooter was dan in 1920, bedroeg de schade toon ion l f 150.000. Deze zooveel grootcre scha de was te wijten aan het feit, dat do bevolking aanvankelijk niet rekende op een waterstand, hooger dan in 1880 en dat toen uit de berichten uit Maas tricht was af te leiden, dat, Ie stand van 1880 was overschreden, liet te laat was meubels, koopwaren enz., die bo ven den stand van 1880 ln veiligheid waren gebracht nog te redden. Gcuverneur-Ganeiaal Fcck. Naar het „Yad." verneemt, zal de af tredende gouverneur-generaal van Ned Indië, Mr. D. Dock, zich 8 September inschepen op de Jan Pieterszoon Coeu der Maatschappij .Nederland. in Genua zal mj debarkeeren. Tusschen het spek was het ook veilig. Een vakman in een Brabantsen dorp kreeg van een boer uit den omtrek opdracht zijn huis wat op te knappen, vertelt het Hsgz. Van meubels, welke de boerenwoning sierden, was het ook een kast waarin van alles en nog wat zelfs geldswaardige stukken waren geborgen, die de diensten van den vak man van noode had. Toen de kast de noodige bewerkingen had ondergaan kreeg de boer het in zijn hoofd .om eens naar zijn geldswaardige papieren om te zien. Wie beschrijft echter de verwonde ring van den effectenbezitter, toen hij tot de conclusie kwam, dat een ander zich over zijn bezitting ontfermd had (meende ons boertje). Het was hem niet moeilijk de ver denking te laten vallen op des vak mans knecht, die heel den dag in de nabijheid deer schatten werkzaam was. Diens voogd kwam toevallig in den loop van den dag naar den wel stand van d enjongeman vernemen en hij schrok niet weinig toen hem de aanklacht ter oore kwam. Zonder dra len werd een auto voorgereden en een heel gezelschap tufte naar de boerde rij aan den zoom van de hei. Daar aangekomen trof men den boer in een heel andere stemming, w&nt zijn „deffekten" had-ie weer opgedui keld. Om het geselschap de vondst nog een9 te demonstreeren, opende de boer z'n kast en toonde de plaats waar hij gewoon was zijn „deffekten" te bergen. 't Was op de zooveelste plank tus schen de hammen en geroote varkens ruggen. Maar nou ging bet boen boven

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1