NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 10 AUGUSTUS 1926 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Hei nieuwe goederen tarief dei Nederl. Spoorwegen en de tuinbouw, De 'J'uinderij oefent critiek op het nieuwe tariei der Nederl. Spoorwegen, 1 Juli j.j in waking getreden. De regel, dat de wagonladingen wer den verlaagd naarmate de afzenders beter partij trokken van de laadruim te der wagons, is in het nieuwe tarief nog strenger doorgevoerd. Dit betee- -kenft, dat aan het verschillend tarief, hetwelk tot nu toe bestond voor zen dingen van 5000 k.g. en 10.000 k.g. uit breiding is gegeven in dier voege, dat thans zendingen van 15.000 k.g. vol gens een lager tarief berekend worden dan zendingen van 10.000 k.g. en zen dingen van 10.000 k.g. weer lager dan zendingen van 5000 k.g. Van dit goedkoopste 15 ton-tarief zal echter de tuinbouw zelden of nooit kunnen profiteeren, omdat nagenoeg alle groenten- en fruitsoorten tenge volge van hun lichtbederfelijikheid ten •eenenmiale ongeschikt zijn om bij 15,000 k.g. tegelijk in een wagen te wor den opgestapeld. Terwijl bovendien, wat de weinige tuinbouwproducten betreft, waarbij een 15.000 lading wèl mogelijk is uitsluitend eenige win ter producten nog het feit dient te worden gevoegd, dat het overgroot© gedeelte der handelaren nimmer 15000 k.g. tegelijk aan eenzelfden klant toe zendt, omdat slechts zeer weinig afne mers zulk een massa groenten ineens zou kunnen gebruiken. Erger is echter, dat diit goedkoopste 15 ton-tarief ten aanzien van ijlgoed- zendingen naar het buitenland verkre gen is door een gelijktijdige verhoo ging van het 10 ton-tarief, welke ver- ihooging varieert tusschen de 5 en 26 pet. van het vóór 1 Juli geldende ta rief. In plaats dus dat de export van tuinbouwproducten wordt bevorderd door een verlaging der spoorvachten, is hij integendeel getroffen door een belangrijke vrachtver hooging. Het blad wijst er op, dat nog andere vrachten (oa. ijlvrachtgoed voor stuk- goedizen dingen» naar het buitenland, ijlgoedizendingen voor een binnen- landsch station, vrachtgoedzendingen bij vervoer van wagonladingen van 10 ton over een afstand1 van 100 tot 250 K.M.) verhoogd zijn, en zegt dan: Behalve al deze tarief verhoogingen, is sinds 1 Juli ook nog de gunstige bepaling ingetrokken, dat reeds voor partijen van 1600 k.g. een wagon ter beschikking werd gesteld. Thans kan eerst voor partijen van 2500 k.g. een wagon verkregen worden, waarvoor stukgoedvradht even hoog is als de volle vracht van een 5 ion-wagonla ding. Daar talrijke tuinbouwproduc ten tengevolge van hun lichtbederfe- lijkheid geen bijlading toelaten, be- teekent ook deze nieuwe bepaling we derom een aanmerkelijke vrachtver- booging. Samenvattend komt ihet blad tot de conclusie, dat wat bet vervoer van groenten en fruit betreft, het nieuwe poederen/tarief der Nederlandsche Spoorwegen over het algemeen slechts een verzwaring van lasten beteekent, weJke den. afzet onzer producten ©eer seker niet ten goede zal komen. Het Centraal Bureau heeft daarom in een uitvoerig schrijven de aandacht van Spoorwegdirectie en van -tien Spoorwegraad op bovenstaande be zwaren gevestigd. De vraag rijst, zoo besluit De Tuin derij haar artikel, waarom noch onze organisatie, noch de organisaties van handelaren geraadpleegd werden vóór tot wijziging der tarieven werd over gegaan. Het tarief, zooals het nu luidt, Is niet in het belang van den tuin bouw en van den handel, mam? zal ook bet spoorwegvervoer van tuinbouw producten zeker niet bevorderen. Het vorbod van Invoer van versch vleesch in Engeland. Naar onze rijkstuinbouwconsulent te Londen meedeelt, zijn in de vleesch prijzen in Engeland sedert 1 Juli Blechts kleine veranderingen geko- taen. Vooral in de liberale pers zijn in den laatsten tijd artikelen verschenen, die voor de belangen van de consumen ten opkomen. In mededeelingen wordt door het ministerie van landbouw erop gewe zen, dat de prijsstijging tot Londen is beperkt en men toont aan, dat er in plaatsen als Manchester, Birmingham en Leeds niets van wordt gemerkt. lil het parlement is gevraagd, vwat de minister van de Londensche prijs stijging dacht en werd er op gewezen, dat in September een verdere stijging van 25 pet. wordt verwacht. De minis ter meende, dat de toestand op de Lon densche markt een zeer bijzondere was, doch dat het prijsniveau zich ge leidelijk zou herstellen, als de Engel- sclie fokkers meer regelmatig op dez^e markt gaan werken. Dit standpunt doet eigenaardig' aan, als men daar naast beschouwt de bewering van den handel, dat de zendingen van Londen vrij groot zijn doordat door de staking in .Ie mijndis- tricten geen afzet kan worden gevon den en als de staking eindigt, wordt d'e prijsstijging grooter. Uit het niet stijgen der prijzen op andere ^markten zou men kunnen concludeeren, dat de verklaring van den handel, juist is. De minister heeft een deputatie ont vangen van de Royal Agricultural So ciety for Scotland. Deze drong er op aan ook stapelgroenten v.an invoer uit te sluiten, maar de minister zeide, dat er geen bewijzen zijn, dat groenten smetstof overbrengen. Het publiek heeft ook zijn belangen en deze moet men tegen die der veehouders opwe gen. De consequentie van het absoluut bestrijden van het mond- en klauw zeer zou zijn allen invoer te verbieden, evenals het binnenkomen van vreem delingen. Thans doodde het invoerver bod een handel van 5.000.000 per jaar; ging men Argentijnsch vleesch ook ver bieden, dan zou dat een einde maken aan een handel van 80.000.000 per jaar. Voorts werd een deputatie ontvan gen van de National Federation of Meat Traders. Deze bracht naar voren, dat 40 pet. van alle versch vleesch, ver handeld op Smithfield Market, van het Continent kwam voor het invoerver bod in werking trad, en dus prijsstij gingen moesten volgen. De bacon-in- dhstrie in Nederland zou weldra tot grootere ontwikkeling komen ten na- deele van deze industrie in Engeland. Gewezen werd op het overdrevene van de uitgevaardigde order wegens de voortreffelijkheid der Nederlandsche voorschriften. De minister antwoordde, dat nu be wezen, was, dat versch vleesch smet stof had overgebracht, en invoerver bod moest volgen. Waarschijnlijk zijn er meer produccten, maar het gaat niet aan te zeggen,'dat daarom maar op geen enkel artikel een invoerverbod moet komen. Hij ontkende niet, dat er gevaar bestond bij Argentijnsch vleesch maar Nederland was zóó besmet, dat geen systeem van isolatie of vervoer- verboden, zonder enorme mraeelen aan veehouders te bezorgen, kon wor den doorgevoerd. Vee, dat geslacht werd, kwam voortdurend in contact met geïnfecteerd vee. Zijn betoog kwam in het kort hierop neer, dat hij, zoo lang hij minister was, zich met kracht tegen het intrekken of verzachten van het invoerverbod zou verzetten. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te '3 Gravendeel, C. E. Aj. J. Gerrits te Tuil. Te Oud- iLooedrv, j it, P. F. van Noort te '.Zatte en Veecaten. Aangenomen: Naar Holland sche Veld, W„ A. Dekker, te Krab- bendijke, voorheen hulpprediker 'te Heil'. Veld. Bedankt: Voor Assen (N.B.j H.. Uimpers te Akkrum. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Bierum, G. H. Dijk stra te Bergentheim en H. Kievita te 't Zandt. Beroepen: Te Midwolda, F. Dresselhuis, cand. te Winschoten Te Wjarffum, H. v. d'. Zanden te Wa penveld. Te Nieuwerkerk ad. IJssel, cand. B. G. de Bruijn te (Purmerend. B e da n k tVoor Franeker, Mr. ,W. S. de Vries *.e Tzum. '-Voor Goën- ga c.a., E. H. Woldring te Kornhorn. GEREF. GEMEENTEN. B e d a n k tVoor Ierseke, H. Kie viet Jzn., te Veenendaal. Voor Ridder kerk, D. Vreugdenhil te Bruinisse. Bevestiging, Intrede, Afscheid. D s. J. A. D e k k e r, predikant dei Geref. Kerk van Ambt-Vollenhove hoopt 22 Augustus van zijn gemeente af scheid te nemen, om 29 Augustus d.a.v. door Ds. F. Bruinsma te Meerkerk te worden bevestigd en daarna intrede te doen. .Met .een predrcatie over Hab.' 3 2 heeft Ds. A. Zwiep, die een be roe.p# naar Zeist aannam, Zondag af scheid genomen van de Chr. Gerei. Ge meente te Hillegom. Namens de gemeente werd Ds. Zwiep toegesproken aoor ouderling v. d. Jagt waarna hem toegezongen werd Ps. 121 4 en Psi 134 3. De heer G. H. de Jonge vak Wildervank hoopt Zondag 5 September a.s. zpn intrede te. (doen in de* Vrije Evang. Gemeente te Oude-Bildfzgl, na in den morgendienst bevestigd te zijn door Ds. A. Winckpl vaii Leëuwarde/4 Br. J. H, Gunning J.Hzn. In „Pniël" schrijft de bekende Dl. J. H. Gunning J.Hzn, erii. pred. dei Ned. Herv. Gemeente van Serooskerke (W.), iets over zijn toestand. f „Ik ben en blijf nog vleugellam durf niet meer te preeken, ben vaak duizelig, heb veel hartkloppingen en moet heel kalm mjjn weg gaan, letter lijk en figuurlijk". Voor zijn blad had hij reeds lang te voren copie klaargemaakt. ^Zoolang —- aldus gaat hij voort „mijn hand niet verlamd en mijn hoofd niet verward is, hoop ik dat te blijven doen. En vcorts is mijn verwachting" van God. Hij is mijn Licht en mijn Heil dus zal ik niet vreezen. .God weet wat voor deze aarde mijn éénige, vurige wensch is. En verder zie ik met ver langen naar het hemelsche vaderland uit". Al gem. Synode der Ned. Herv. Kerk. XVII. De president opent de zitting met het voorlezen van een gedeelte van Hebr. XII. De behandeling van het rapport in zake het terugbrengen der Waalsche gemeenten tot een classicaal ressort wordt voortgezet. De voorstellen tot wijziging van het algemeen reglement, welke het gevolg van het genomen besluit zijn, werden aangevuld door een voorstel van den heer Bongers. om het aantal predi kantsleden der Synode op 13 en dat der ouderling-leeken op 6 te blijven be houden, krachtens eene andere dom- hem geformuleerde regeling, waarbij dan de Walen als classis worden ge voegd bij het provinciaal ressort van Utrecht. De provinciale kerkbesturen van Gelderland, Zuid-Holland, Noord- Holland, Friesland, Groningen en Utrecht zullen dan elk twee leden be noemen, t.w. óf twee predikanten, óf een predikant en een ouderling, in dier voege, dat zij tezamen acht predi kanten en vier ouderlingen afvaardi gen. De kerkbesturen van Zeeland, Overijsel, N.-Brabant met Limburg en Drenthe benoemen elk één predikant en twee ouderlingen. De afvaardiging heeft plaats volgens 2-voudig roos ter door de alg. syn. commissie op te maken. Deze voorstellen worden ge zamenlijk met 12 tegen 7 stemmen aangenomen en aan de eindredactie toevertrouwd. Dr. Schokking rapporteert over een voorstel van J. J. Woldendorp om het ambt van predikant vereenigbaar te stellen met het lid-maatschap der Pro vinciale Staten. Het vigeerend regle ment verbiedt zulks en verbiedt ook aan den dienstdoenden predikant lid te zijn van een der Kamers der Staten Generaal (art. 3 regl. kerkeraden). De voorsteller heeft betoogd, dat predi kanten worden gekort in hun rechten van staatsburger. De minderheid der rapporteerende commissie herinnert aan de behande ling van een dergelijk voorstel nog zoo kort geleden, toen is het verworpen. De meerderheid wil verder gaan en ook het verbod met betrekking tot het lid maatschap der Kamers en der Gedepu teerde Staten uif de kerkelijke wet ver wijderen. Zij stelt daarom datgene voor wat in 1921 door de Synode voorloopig is aangenomen, maar in 1922 werd te ruggenomen. Zonder langdurige discussie ver- eenigt de Synode zich (met 13 tegen 6 stemmen) rpet de conclusie dier min derheid. Zoodat het reglement blijft gehandhaafd. Dr. Haitjema rapporteert over een voorstel van de clas9icale vergadering van Amsterdam tot Wijziging van art. 1 regl. hooger onderwijs, teneinde de mogelijkheid te openen dat ook aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam kerkelijke hoogleeraren wor den benoemd. Het voorstel wordt met 18 st. tegen 1 verworpen. Asser Synode. Over den vermoedelijken duur der voortgezette Synode van Assen, die 31 Augustus aanvangt, hebben reeds énkele berichten in de pers de ronde gedaan Wij geven thans weer, hetgeen Prof Dr. V. Hepp dienaangaande schrijft in het jongste no. van „Dé Reformatie". „Eerst heette het, dat zij wel drie weken zal vragen. Later dong men af tot één ander halve week. Daarom kan het geen kwaad even uit te spreken, dat naar den vei- moedeljjken duur der Synode slechts gegist kan worden. En grissen doet missen. Elke maatstaf van berekening ont breekt. Vooral dieneu eerst de gravamina welke zullen worden ingebracht, te woi. den afgewacht. Dat de zaken van Ds. van den Brink en Dr. Koppenaal. die zich buiten het kerkverband hebben geplaatst, niet meei rechtstreeks ter Synode kunnen ko men, zal de Synode vanzelf wat be korten. Maar hoeveel tyd de andere zaken vragen, kan moeilijk geprofiteerd". Een adres aan de Synode. Naar gemeld wordt, hebben eenige predikanten der Geref. Kerken in No^ uerland een adres samengesteld, dat zij wenschen te richten aan de Generale Synode te Assen, welke 31 Aug. a.a weder bijeenkomt. Dit adres wordt vooraf gestuurd*aan verschillende predikanten der Geref, Kerken ter teékening. Zaak-Geelkerken in Indië. In het Kerkblad voor Ned. Oost-IndM komt het volgende verslag van de ve? gadering der classis Batavia van Geref Kerken voor, dat handelt over het stand punt der kerken aldaar in het geding Dr. Geelkerken. „Daarna komt in behandeling het voorstel Bandoeng 0111 de moeilijKheden in Holland in verband met de kwestie Geelkerken niet in behandeling te ne* men. Batavia gaat hiermede accoord Br. de Witt acht het wenschelijk, dat de classis haar instemming betuige met de besluiten der# Synode, hetgeen nie; behoeft in te sluiten, dat wij ons daar door homogeen zouden verklaren met alles wat in eenig opzicht in deze zaak geschiedt is en stelt voor, dat de Clas sis haar volle instemming betuige met de besluiten der Synode, Dr. van Andel is het in hoofdzaak hiermede eens en brengt in verband met ons niet aanwezig zijn op de Sy node het volgende voorstel ter sprake „De claris Batavia verklaart, met het oog op haar niet vertegenwoordigd zjjn op de Generale Synode te Assei\ dat zij de uitspraken der Synode 111 de zaaK van Dr. Geelkerken aanvaardt" Ds. Wiersinga deelt namens den kei keraad van Medan niecle, dat hij in stemt met het voorstel van Dr. van Andel, omdat dit den geesi weergeeii van liet standpunt van dien kerkeraad. Ds. Ringnalüa wijst er op, dat in de toelichting van het voorstel Bandoeng iets staat, dat onjuist is, dat n.l. alle kerken zich reeds geconformeerd heb ben aan de besluiten der Synode. Dat is niet juist. Hjj kan zich evenwel veree nigen met het voorstel van Dr. van Andel en deelt nog mede. dat hot nim mer de bedoeling van oen kerkeraad te Soerabaja is geweest om hier ooft eens een nabehandeling 6e houden vaa de besprekingen der Synode. Br. Stassen meent, dat nu formeel in ue voorlezing der bekende „verkla ring" van de Synode geen ooimormee- ring gezien wordt aan de besluiten der Synode, dan is zeker het voorstel van Dr. van Andel noodzakelijk. Br. de Witt (Batavial handhaaft zijn voorstel om volle instemming te betui gen. Aanvaarding der besluiten van de meerdere vergaderingen sprak z.i. van zelf, onder voorbehoud natuurlijk van gravamen op grond van Gods Woord. Hq is 't niet eens met de gedachte van Soerabaja, dat voorlezing van de „vei klaring" geen conformeering inhield Dan heeft die voorlezing geen zin ge had. Dr. van Andel meent, dat het verschil tusschen hem en br. de Wit ligt in sterker of zwakker formuleering. Hp ziet in het woord aanvaarden" meet dan br. de Wit. Hp verdedigt nadei z^ne formuleering met te verwpzen naai met vertegenwoordigd zijn op de Sy~ - node. Persoonlijk heeft hij tegen de formuleering van br. de Wit niets, maai hp heeft het oog op de velen, die niet zoo geheel zich kunnen vinden in den loop dezer zaak, en daarom de zwakkere maar niettemin voldoende formuleering gekozen, Ds. Sillevis Smitt merkt op. dat het - voorstel-de Wit ons ongemerkt op de .principleele behandeling der zaak zou brengen. Dr. Esser merkt op, dat het grootste belang voor ons is Holland gerust te stel len omtrent de houding der Indische Kerken. -Dat doet het voorstel-Van An del. Ds. Sillevis Smit voelt zich genoopt te verklaren, dat hij, gezien zpn be zwaren, zich alleen bp het voorstel- van Andel kan neerleggen, omdat de term „aanvaarden" voor hem alleen in houdt, dat men zich bij de besluiten der Synode neerlegt. Hij zelf zou veel gevoeld hebben vooi een besluit der Synode in den geest - van het voorstel-dê Gaav Fortman. Hp wil zich evenwel neerleggen bp hei voorstel-Van Andel. Br. Sloot zegt, dat ook de -Synode niet meer vraagt dan conformeering en het voorstel-Van Andel dus vol doende geeft. Br. Binnendijk sluit zich hierbp aar. Het voorstel van Dr. van Andel wordt met algemeene stemmen aangenomen'. Classis Batavia. De classis Bataria van Geref. Kerken heeft in haar jongste vergadering uit voerig van gedachten gewisseld omtrent eenige ingediendevoorstellen, inzake 't optreden van een tweetal predikanten uit andere kerkformaües, te weten Da. II. Janssen, legerpredikant en Dr. H C. Rutgers, tot voor kort secretaris de: N. C. V. S. Deze predikanten, die een bezoek aan Indie brachten, zijn in onderscheidens Gerei. Kerken aldaar in den dienst des Woords opgetreden. De vergadering sprak uit, dat noch Ds. Janssen verleden jaar. noch Di. Kuigers dit jaar het recht hadden een süentelijk woord in het midden der Kers. te «preken. Niettemin meende men, da; wanneer personen als de genoemde, mannen van beteekenis, die predikanten geweest zijn oi nog zpn, in Indië ko men en men kan aannemen, dat de elus sis, mits tijdig vergaderd zijnde, de bo- Voegüheid om een stichtelijk woord u spreKen, sou hebben verleend, er geen overwegend bezwaar tegen kan bestaan dezulken op genoemde wijze te laten optreden. Aangenumen werd een voorstel van Ds. Bakker, inhoudende, dat, als zulke personen in Indië komen, de kerke raad van Medan 01 Batavia met lien spreekt, zich vergewist of zp in leei en leven zuiver zijn en daarvan meao- deeling doet aan andere kerken en zulks publiceert in üet blad ter informatie uer andere kerken. Aan de kerkeraden werd de bevoegd heid toegekend aan bepaalde personen •voer bepaalde gelegenheden het recht te geven voor een kring op te treden nauat de Kerkeraad z4ch heeft verga- wist, dat zulke personen in leer en leven zuiver staan. FEUILLETON. LJit spannende dagen. (Een Vla&msch verhaal). 46) be soldaten herkenden aan de klee- llng clit slag van nonnen, dat overal ie zieken en gekwetsten van vriend, •u vijand met dezelfde liefde veezorg- Ie, en daarom zelfs onder de legers tier Franschen met eerbied en gene genheid werd omringd. Hetzelfde had den zij ook dezen dag gepleegd; geen pewoiide FranscJiman lag er ia Hie- l'-iithals, of de liefderijke zusteis had- bïn neia reeds voedsel bezorgd of li'Oust en lafenis gebracht. Nu naderden de moedige maagden iot statige kalmte op net gelaat:"on- evreesd en sterk door overtuiging, 'aar zelfs, waar ieder vluchtte voor pui zekeren dood. Bij het voobijgaan der nonnen schik •en de Fransche soldaten zich ter zij- Ie en brachten met ontzag de hand tan den hoed. Met denzelfden langzamen, indruk- t'ekken-den gang stapten de nonnen oort tot voor den Generaal, die met Wondering hen had zien naderen. Al de nonnen knielden neder en sta- jken de handen als een gebed tot den [Veldheer uit. 1 In goed Fransoh sprak der nonnen Overste hem toe, terwijl zij echter ten gronde geknield bleef: „In den naam des Heeren. 111 den naam der menschlievendheid. Gene raal, genade, genade voor deze onge lukkige stad! Kan zij uw wraak ver diend hebben, zij beeft genoeg geboet. Een gedeelte reeds is door de vlam men verteerd, o spaar het overige! Ver hoor, verhoor de ootmoedige bede van zwakke vrouwen, 'die bun leven ten dienste de lijdende menschheid heb ben gesteld. Zie, wij knielen smeekend voor u neder; moge onze noodklacht weerklank in uw hart vindenAch wij zullen God bidden, dat Hij u barm hartig zijl" De Generaal reikte de hand tot de Overste der nonnen en deed haar van den grond opstaan. Hij zeide met ze kere minzaamheid: „Gij vraagt mij, Citoyenne, dat ik ihet overige gedeelte der stad spare; mijn meening was niet het te vernie len, zoo men mij geen nieuwe redenen er toe gaf. Maar vermits gij mij 0311e bede doet, wil ik ze verhooren zooveel het mij mogelijk is."' Hij keerde zich tot een Stafofficier en beval: „Men doe de wraakneming staken! Men zende mannen naar den brand, om bet vuur af te zonderen en te be letten, dat het tot de andere huizen overga. Men late de vreedzame bur gers ongehinderd en vange slechts de genen, die tegenstand bieden bij do doorzoeking der huizen. In één woord, ik wil, dat alle geweld ophoude, voor zooveel de belangen der Républiek en onze eigene veilighed het toelaten!" Dan keerde hij zich weder tot der nonnen Overste en vroeg: „Zijt gij tevreden, Citoyenne?" „Ach, ik dank u uit den grond d^s harten" antwoordde zjj. „Wat u betreft, goede zuster" her nam de generaal., ,ik boop, dat gij mijn mannen liefdelijk zult verzorgen uit herdenking van hetgeen ik voor u doe." „Generaal" antwoordde de Overste, „hoe uwe beslissing ook ware ge weest, dien plicht zouden wij ook even godvruchtig hebben vervuld. Al wie mensdh is en lijdt, is ons tot broeder gegeven; de Christewmenschenliefde heeft geen andere wet .,IIet is wel" viel de Generaal haar glimlachend in de rede. „spaar ons een sermoen. Gaat. Zusters, keert terug in vrede Terwijl de nonnen met evenveel plechtigheid van deze plaats zich ver wijderden en onder der soldaten eer betuiging naar het Begijnenihof weder keerden, riep de Generaal: „Men neme schikkingen tot het le geren onzer mannen op de Markt! Men brenge de gevangenen in veilig heid, totdat de krijgsraad over hun lot liebbe beslist!" Er kwam meer beweging tusschen de soldaten od da Markt. Officieren liepen in alle richtingen, om Je beve len des Generaals aan de verspreide Oversten te dragen. De wachten deden de gevangenen opstaan en bereidden zich om ze naar een andere plaats te voeren. Bruno was eindelijk uit zjju lauge bezwijming ontwaakt; hij zat weder op denzcifden steen, met het neerhan gend hoofd op de borst gebogen en in ijseiijke zielepijn een schrikkelijk on geluk overpeinzend. Men deed hem insgelijks opstaan en bracht hem tusschen eenige andere ge vangenen, welke als hij gekwetst wa ren. Hij werd met dezen in een bijzon dere richting weggevoerd. VIII. In een afgelegene kamer van üet Begijnenhof te Herenthals bevond zicih Bruno's moeder. De ongelukkig* vrouw moest schrikkelijk geleden heb ben, want haar aangezicht, ofschoon nu door een zoeten glimlach verhel derd. droeg nog de sporen der lange martelpijn. Haar roodgeweende oogen, hare bleeke wangen, haar krampach tig weggetrokken mond, en daartus- schen de lach dei* hoop.het was een uitdrukking, die het hart verscheurde, omdat in een bejaard Hiensch de vreugde tusschen tranen aan den noodlottigen slag doet denken: aan de verdwaling van den geest onder den druk een er oneindige smart. Nevens haar zat Genoveva. die, al hoewel zelve bitter weeiuend, nog woor den van troost tot haar sprak en haai' op een gelukkige uitkomst poogde te doen hopen. Een jonge gasthuisnon stond voor de twee vrouwen en mengde insgelijks eenige aanmoedigende gezegden tus schen de smartelijke tegenspraak. De moeder luisterde als bewusteloos op de blijde vooruitzichten, die Geno veva haai* aantoonde. „Moeder lief" sprak de maagd, „ziet gij nu is de vrouw Overste zeker reeds bij den Generaal; zij heeft veel invloed op hem: driemaal reeds ging zij heden tot zijn herberg om hem iets te vragen en telkens stond hij haar verzoek, toe. Hii betuigt haar een groote achting, eerbied zelfs. Vraag bet liever aan mijn nicht." „Zeker, het is waar" antwoordde de non, „ik twijfel niet of zii zal in hare poging gelukken." „Oh mocht dit nog eens waar zijnl" zuchtte de moeder met vreugdetranen in de oogen. „Mocht God des Generaals gemoed met barmhartigheid vervul len. Eilaas, mijn arme zoon. mijn Bru no, veroordeeld om te sterven! Veva, zoo hij eens weigerde? Dan zou mor gen een kogel mijn eenig kind...." De maagd drukte haar een innigen kus op de lippen, om hare pijnlijke verzuchtingen te breken. Dan sprak zij op zoeten, toon: Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5