CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. BINNENLAND. 7de JAARGANG MAANDAG 9 AUGUSTUS 1926 /TsfCTMMER 1894 «E CODKANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 Gewone advertentiën per regel 22*/» cent Ingezonden Mede deelingen, dubbel Uriel Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling ▼an ten hoogate 30 woorden, worden dage* lijk» geplaaUt ad 40 cent V Modern heidendom. Prof. Casimir schreef dezer dagen in hot „Weekblad voor Christendom en Cultuur: „Onlangs ontmoette ik een kennis een directeur van een H.B.S. „Wat nieuws?" was mijn vraag. „Ja zeker l" was 't antwoord, „want ik heb nu bij de eindexamens van de school iets beleefd, dat ik nog niet eerder ontmoet had." Nieuws gierig keek ik op; zou ik het verhaat krijgen van een heel knappen of een heel dommen leerling? „Heb je een ster ontdekt?" vroeg ik. „Neen" was het antwoord, „heel wat anders. Twee candidaten gin gen niet aan hun schriftelijk werk vóór zij iets, keurig verpakt, uit hun zak gehaald hadden. Natuurlijk ging ik streng toezien wat dat was. iHiet bleken twee zijden gelukspop- petjes te zijn, die, door de jongelui voor zich op een tafeltje werden neergezet en waarnaar zij nu en dan met devote blikken keken ais om daar hun kracht uit te putten." „Zoover" voegt hij er met zekere verbittering aan toe, „zijn wij nu op onze hoogere burgerscholen, die de gelijke kennis en methodisch den ken willen bevorderen." Ineens herinnerde ik mij een pre dikatie van wijlen ds. P. Heering, die er op wees dat vele vliegers een talisman meenemen in de lucht, en dat een man van het meest moderne beroep dus weer afdaalde tot den godsdienst van een primitief volk. Al deze verschijnselen zouden zoo erg niet zijn als het speelschiheid van kinderen was, malligheden en grapjes, zooals ieder ze wel eens uit haalt, maar ze ontmoeten te veel aanverwante verschijnselen in de ge iheele wereld, dan dat wij ze op zich izelf kunnen beschouwen." En dit alles is eigenlijk hierin sa- imen te vatten, dat er een stroom van bijgeloof door de wereld gaat. dat niet eens als bijgeloof mag ge noemd worden en aangeduid, om dat men een ander daarmee in zijn stemmingen en gevoelens zou kun nen kwetsen." Er gaat een stroom van bijgeloof door de wereld. 'tls diep treurig, maar waar. En het behoeft toch ook eigenlijk niet te verwonderen. Gods Woord is verlaten en wat wijs heid zou men dan hebben? Met God en zijn Woord mocht ook in de inrichtingen voor middelbaar onderwijs niet ipeer worden gerekend. Men was te hoog ontwikkeld en te zeer verlicht om nog te gelooven in een almachtigen Schepper van hemel en aarde, die alles onderhoudt en re geert en zonder wiens wil geen haar Van ons hoofd vallen kan. God de He ere werd verworpen». En toch, de meniscJh kan niet leven zonder God. En daarom heeft mien zichzelf een God gevormd naar eigen beeld en ge lijkenis. Inplaats van op den levenden* God zijn vertrouwen te stellen, gaat men zijn heil zoeken bii poppetjes en beeld jes van eigen makelij. Zoover is het nu gekomen, zelfs in de kringen van hen die zich op hun beschaving en ontwikkeling laten voorstaan. Radio en Religie. Dank zij niet het minst het krachtig optreden van onze Nederlandsche Christelijke Radiovereeniging. is er alle reden om te verwachten dat bij een te treffen regeling van den Radio- omroep ook met het Christelijk volks deel rekening zal worden gehouden. In een aan den Minister van Water staat aan te bieden rapport van de Staatscommissie voor do radio-vraag stukken, zal deze gedachte nader wor den uitgewerkt. Tot groote verontwaardiging van de vrijzinnigheid natuurlijk. Men kan zich in vrijzinnige krin gen nog steeds niec wennen aan de gedachte, dat ook met de wenschen en verlangens van de Christelijke volksgroepen moet worden gerekend. Het ideaal is daar feitelijk nog al tijd, dat de (christelijke) minderheid maar onderdrukt moet worden. Vandaar dan ook dat de De'ftsche .hoogleeraar C. L. van der Bilt zich in de vrijzinnige .„Telegraaf", welk •blad in den strijd om een z.g. neu trale omnoep vooraan staat, als volgt uitlaat: Negens ter wereld wordt er met den draadloozen omroep zulk een politiek gedoe gedreven als in Ne derland. Dit is de fout, dit is de principieele fout. De draadlooze om roep is er voor een veel voorname re taak. Laat hij komen, hoe eer hoe lie ver in den vorm van een Maatschap pij, met steun van den staa.t; ook die heffing van f 10 per jaar kan ik ndet te hoog vinden, maar laat ihij in de programma's boven alle politieke of religieuse propaganda verheven blijven. Ik zelf ben ethisch-orthodox en kan dus iederen waarachtigen gods dienstvorm waardeeren» maar ik ben van meening, dat de religie niet in den radio-omroep thuis hoort. Deze ethisch-orthodoxe professor is dus van meening, dat de religie niet in den radio-omroep thuis hoort. De draadlooze omroep, zoo zegt bij, is er voor een veel voornam»ere taak. Uit wat hij verder betoogt blijkt dan, dat hij deze zaak „zakelijk" wil 2d en behandeld. Met de religie moet niet worden ge rekend. Men moet zulke dingen „zakelijk" zien. Naar aanleiding hiervan maakt de „Maasbode" de volgende zakelijke op merkingen, die wij bier met instem ming overnemen: „Zakelijk is het volgende: Het Nederlandsche volk. verdeeld over vijf hoofdgroepen, ziet er, afge rond naar zijn religies, zoo uit: Protestanten 52 pet. Katholieken 36 pet. Israëlieten 2 pet. Andere kerkgenootschappen 2 pet Kerk-loozen 8 pet. Ofwel, politiek gezien, is bijna een derde Katholiek, bijna een derde ge- loovig Protestant, bijna een derde So cialistisch en is de rest verdeeld over kleinere, partijtjes. Zakelijk nu is, dat die bijna twee derde geloovigen den godsdienst in de radio willen hebben en des Zondags uitzendingen van kerkdiensten ver langen. Zakelijk is ook, dat er bijna een der de deel socialistisch is, dat zijn ideeën door de radio verspreid wil zien. Zakelijk is verder, dat er veel vrij zinnige protestanten voor de radio wil len spreken. Of er nu een handje vol liberalen zijn, die dat niet willen of een ethisch- orthodoxe hoogleeraar die daarvan af- keerig is, doet er weinig toe: zakelijk dienen detze- althans rekeniing te hou den met de wenschen vail het over- groote deel des volks." Sumatra-Comité. Heden zijn bij het Sumatra-Comité de volgende giften ingekomen: E. L. f5; Familie W. f 25; A. K. f20; P. G. W. f 10; W. L. D. f26; C. D. f5; Mejuffr. D. C. f5; Dr. J. C. M. T. f10; D. J. f 10; saldo rekening van 't thans ontbonden Oranje-Comité f 54.42. Giften worden nog gaarne inge wacht hij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer Plantsoen 49, Leiden, postgiro No. 57471. De burgemeester. Naar wij vernemen keert de burge meester aanstaanden Maandag van zijn verlof hier ter stede terug. Naar wij vernemen, is er sprake van, dat het perceel Breestraat 31, vroeger bewoond door de familie Coe- bergth en thans in gebruik bij de fa. Waals, overgaat in handen van de di rectie van het Casino-theater. Koninklijk bezoek. H. M. de Koningin-Moeder is van morgen omstreeks half 12 per auto door Leiden gereden, komende uit de richting Utrecht en gaande in de rich ting Den Haag. Zij ging langs de Hoo- gewoerd en de Breestraat. Weinigen hebben de koninklijke auto opgemerkt R. K. Kamer-Centrale Leiden. De heer J. H. Kaale te Bleiswijk, heeft wegens drukke bezigheden, als mede om gezondheidsredenen bedankt bestuurslid van de R.-K. Kamer-Cen trale Leiden en van de R.-K. Kring- kiesvereeniging „Statenkieskring Gouda". In het bestuur van de R.-K. Kamer- Centrale Leiden, wordt de heer Kaale opgevolgd door den heer Mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden. Parkconcert. Het programma van het concert in het Kooipark, morgenavond te 8 uur, luidt: No. 1. Marsch Militair, Schu bert; 2. Ouverture'„Giralia", Adam; 3. „Woronzo", Wals. Lobitzkij; 4. Fanta sie uit „Ein Walzertraum", Strauss; 5. „Les Gnomes" Eilenberg; 6. „Ueber Land und Meer", Wals, Gung'l; 7. „Die Ehrenwache", marsch, Lehab&rdt. Gemeente-Archief. Wij ontvingen het door den Archi varis Mr. Dr. J. C. O vervoor de uitge bracht verslag over den toestand van het Gemeente-archief gedurende het jaar 1925 en ontleenen daaraan het volgende: Na het voorloopig afsluiten der be schrijving van de archieven van de tresorie en van de fabricage, werd. voortgegaan met de bewerking van de hierbij aansluitende afdeelingen van het stadsarchief en van eenige later naai* het gemeente-archief overge brachte kleinere arcieven. O.a. werden bewerkt de archieven der jaag- en trekpaden, die van de bonnen en buur ten, de afdeeling militaire zaken en inkwartiering, de collectie De la L.ourt en de daarbij gevoegde stukken over diet zoeüen naar de Noord-Ooslelijke doorvaart naai* China, de bescheiden over de abdij van Egniond, enz. De uitgebreide afdeeling over stadsarmen zorg en de daarbij aansluitende archie ven der op dit gePied werkzame ge- meng ue inrichtingen werden nader ge ordend en ingedeeld. Een groote col lectie varia werd uitgezoout en be schreven. De adjimct-archivaris, ds. J. W. Ver- burgt, die in het verslagjaar met goed gevolg het doctoraal examen m de reemiswetenscnap heeft afgelegd, be schreef voorloopig het archief van het departement Leiden van de Maatsch. tot Nut van het Algemeen. Nadat de beschrijving nader werd nagegaan, weiden de bescheiden definitief inge deeld. Hij bewerkte daarna voorloopig de be scheiden betreffende ae Hoogeschooi en begon met het vergelijken van een groote verzameling reeds vroeger voor loopig beschreven eigendomsbewijzen van verschillende herkomst, tot een aantal van 500 charters. Verder verrichtte hij eenige onder zoekingen en regelingen, waaronder een onderzoek naai* de geschiedenis der vro uw en kraam moe dei*snaar de brug- en liggelden en enkele van ge- nealogischen aard en sorteerde een paar honderd brieven betreffende han dels- en familierelaties, aangetroffen in het dossier De la Court. De volontaire mej. Cravannes begon aan de voorloopige bewerking van het archief van de Leidsche Maatschappij van Nijverheid en Handel. De ambtenaar W. P. van Rhijn col lationeerde de doopbriefjes van de Lu- thersche kerk over de jaren 1677—1811 en bracht het afschrift van het doop boek der Jezuietenkerk over 1670 1756 en van het trouwboek dier kerk oven* 16941750 op fiches. De inrichting van het archief blijft alle aanleiding geven tot tevredenheid al wordt meer en meer behoefte ge voeld aan uitbreiding van de berg ruimte. Voorloopig wordt geregeld ge tracht om ruimte te winnen door ver eenvoudiging in de indeeling, in af wachting dat het ontruimen van de door de politie in hot stadhuis in ge bruik genomen lokalen ingrijpender verbetering zal mogelijk maken. 'De toestand der archiefstukken en der overige in het ar chief gebouw ge plaatste verzamelingen is zeer bevre digend, behalve die van een gedeelte van het oud-rechterlijk en oud-notari eel archief, hetwelk voor de overbren ging naai* 't gemeente-ai*chief veel door vocht heeft geleden. V erbetering kon niet worden aangebracht, daar Let oorspronkelijk or voor door het Rijk verleende crediet na 1924 niet is veriengd. (In 1926 werd iiet erddiet op nieuw verleend) Een druk gebruik werd door ver schillende bezoekers gemaakt van de gelegenheid om bescheiden uit andere verzamelingen te raadplegen, terwijl wederkeerig naai* een groot aantal ar chieven in ons land Gescheiden uit Leiden gezonden werd Inlichtingen werden gevraagd of ge zocht door 233 personen, waarvan 74 uit Leiden, 136 uit andere gemeenten in Nederland en 23 uit het buitenland, waai-van 8 uit plaatsen huiten Europa. Verschillende malen werd gelegenheid gegeven tot het reproduceeren van be scheiden of afbeeldingen. Het Departement Leiden van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen gaf het oud-archief in bruikleen hetzelfde deed de Leidsche Maatsch. van Handel en Nijverheid. Ook werd het archief van Nederlansch Mettray te Leiden over 18^1 tot 1879 overge nomen. Een zeer gewaardeerde aanwinst ontving het archief door de overbren ging van de collectie De la Court, waarin naast vele bescheiden van in hoofdzaak genealogisch belang ook een paar 17 de en 18 de eeuwsche reis- beschrijvfngen voorkomen en aantee- keningen over de schilderijencollectie van Pieter de la Court, van der Voort en Allard de la Court. Ook voor de economische geschiedenis bevat deze collectie belangrijke gegevens. Verscheiden aanwinsten werden ver kregen door schenking of aankoop, waaronder 728 biblotheeknummers en 816 voor de prentenverzameling. Voor Leiden en omgeving is ook zeer belangrijk de aankoop van een serie schetsboeken en teekeningen van A. J. Kouwels en J. E. Kikkert, welke aansluit bij de reeds vroeger verwor ven serie. Een paar films, door den directeur van het Luxortheater te Leiden aan de gemeente afgestaan, werden ter be waring toevertrouwd aan 't Centraal Filmarchief te 's-Graventtiage. Belasting-ophaaldienst. Naar aanleiding van het verslag van den ophaaldienst van den Christelij- ken Besturenbond van 1 Januari tot 26 Juli 1926 merkt in „Ons Schild',' de heer Grotenhuis het volgende op: „Een ieder die dit verslag behoorlijk beziet, zal moeten erkennen, dat onze Belasting-Ophaaldienst niet bedoelt te zijn een instituut waar onze bestu renbond geleidelijk gewin uit slaat. Het le jaar hebben de deelnemers bo ven het bodeloon 2 cent per week be taald voor bestrijding van de noodza kelijke kosten verbonden aan het in richten en instandhouden van een be hoorlijke administratie. Nadien beta len de deelnemers niets meer als het bodeloon en is de Commissie van on zen ophaaldienst verplicht er voor zorg te dragen dat de kosten van dezen Dienst zóó miniem zijn dat een extra betaling van de deelnemers niet meer behoeft gevraagd. In deze zeven maan den, waarover dit verslag loopt is dan ook slechts f 1.50 uitgegeven aan ad ministratiekosten, terwijl al het werk aan dezen Dienst verbonden, en die het gezien heeft stemt gaarne toe dat dat er heel wat werk aan verbonden is, geheel belangeloos geschiedt. Dit werk bedoelt dan ook te zijn de bij onze be weging aangesloten leden in de gele genheid te stellen op zeer gemakkelij ke wijze de belastingen te betalen Die eenmaal bij onzen Dienst is aan gesloten erkent dan ook gaarne het goede dat er in zit en stelt ook hoogen prijs op het blijven voortbestaan van dezen Dienst. Toch wil het ons voor komen dat er in onzen kring nog meerderen zijn die zich bij dezen Dienst moesten aansluiten. Met wat hier gezegd wordt, betuigen wij gaarne onze instemming. Laten allen die daarvoor in aanmer king komen zich bij dezen nuttigen dienst aansluiten. Jubileum. Vandaag heeft de heer J. C. van Valderen onder veel blijken van be langstelling het feit herdacht dat hij 25 jaar geleden zijn kapperszaak, Kloksteeg 16, opende. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: A. Haiieveld. jm. 27 j. en A. Hurink, jd. 25 j; J. de Leeuw, jm. 26 j. en E. Sjardin jd. 27 j; E. H. Piepers, jm. 59 j. en C. M. Ruigrok, 44 j; A. Valkenburgh, jm. en D. Voor- brood, jd; M. v d Kaay, jm. 29 j. en E. Spaanderman, jd. 25 j; P. P. Devi- lee, jm. 25 j. en P. J. Juffermans, jd. 23 j; W. Brouwer, jm. 23 j. en S. M. Linschooten, jd. 24 j; J. C. P den Hol lander, jm. en C. E. de Heiden, jd; J. Monteba, jm .33 j. en G. C. Verkaik, jd. 21 j; A. van Es, jm. 25 j. en M. H. van Berkel, jd. 19 j; H. N. Smit, jm. 21 j. en M. van Eijgen, jd. 20 j; J. Kuk- lei* jm. 25 j. en C. Boudry, jd. 21 j; F. J. de Jong, jm. 26 j. en M. S. Meijer jd. 24 j; H. de Bolster, jm. 19 j. en M. J. Zitman ,jd. 20 j. In een café aan de N. Beesten markt is Zaterdagavond bij een vecht partij C. A. door H. v. H. met een bier glas in het gezicht geslagen. De mis handelde heeft aangifte gedaan. Op het kruispunt tusschen Haar lemmerstraat en Blauwpoort sbrug werd gistermiddag om kwart voor 2 n luxe auto aangereden door de Haag scixc iram. i^e schuld lag bij den auto bestuurder, G. W. K. uit Hengelo, die zonder het sein van den verkeersagent te volgen, trachtte door te rijden toen de tram in aantocht was. Gelukkig gebeurden er geen persoonlijke onge lukken. Van de auto werd een der spatborden zwaar beschadigd. Zaterdagmorgen is een bewoon ster van de Kaiserstraat, de 65-jarige Mej. de G. van een trapje gevallen, terwijl zij bezig was de ruiten te was- schen, doordat het touw brak, dat de trap aan het steunsel verbindt. De juffrouw bleek door den val het be wustzijn te hebben verloren. Door de Eerste Hulpdienst werd een onderzoek ingesteld, waar gelukkig geen letsel kon worden geconstateerd. In de Lange Agnietenstraat is Za terdagmiddag een vierjarig meisje, Mientje Sp. ternauwernood aan een Binnenland. De gezondheidstoestand van de Ko ningin-Moeder De Luthersche predikant Ds. P. van Wijk overleden. Buitenland, De Fransche Senaat heeft Poincaré's ontwerpen inzake de amortisatiekas en de overeenkomst met de Banque da France aangenomen. Morgen komt te Versailles de Natie- nale Vergadering bijeen. Mislukte aanslag op Pangalos. Spanning tnsschen Joegoslavië en Bulgarije Geruchten over een opstand in de Oekraïne ernstig ongeval ontkomen. Het kind liep uit de ouderlijke "woning komen de, rechtuit de straat over, juist toen een vrachtauto passeerde. Het geraak te tusschen de wielen van het zware voertuig, doch werd tot aller verwon dering, ongedeerd opgenomen. Op den Hoogen Rijndijk, even voor de Roomburgerbrug, is gistermid dag van de bestelauto van de bode G. uit Haizerswoude een voorwiel losge raakt. Het wiel liep van de as. waar door de auto, die geladen was, naar één kant overhelde, en als gevolg daar van de vooras brak. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. De Koningin-Moeder. Zondag zegt de Telegr.. liepen te Amsterdam zeer verontrustende be richten over den gezondheidstor tand van H. M. de Koningin-Moeder. Tot onze groote voldoening kunnen wij echter mededeelen, dat deze ge ruchten absoluut eiken grondslag ont beren en dat Koningin Emma zich nog steeds in een uitstekende gezondheid mag verheugen. De herhalingsoefeningen. Naar de „Stand." verneemt heeft de regeering de volgende predikanten op geroepen om dienst te doen als reser ve-veldprediker tijdens de dit jaar te houden herhalingsoefeningen: Ds. C. G. Wagenaar, Ned Herv. pre dikant te Usquert (van 19 Aug. a.s. af voor 17 dagen, met standplaats Amers foort). Voor 17 dagen met ingang van 9 Sept. a.s.: Ds. M. van Empel, Ned. Herv. predikant te Middelburg (standplaats Ede); Ds. J. W. Geels, Chr. Geref. pre dikant te Apeldoorn (standplaats Does burg); Ds. B. C. Koolhaas, Ned. Herv. predikant te Utrecht (standplaats As sen); Ds. J. P. van Melle, Ned. Herv. predikant te Kralingen (standplaats Breda); Ds. C. G. Wagenaar te Usquert (wederom standplaats Amersfoort). De „Prins Hendrik" terug. Het Instructievaartuig „Prins Hen drik" van het onderwijsfonds voor de Binnenvaart, aan boord waarvan de Directeuren en Leeraren der Binnera- vaartscholen en vertegenwoordigers van de Binnenvaart- en Zuiderzeevis- scherij-organisaties en van den Zuider zeeraad een vacantiecursns naar Bel gië hebben gemaakt, is Zaterdagmid dag te Dordrecht teruggekeerd. De tocht is, naar wij vernemen', in alle opzichten geslaagd: het gewensch te en noodzakelijk geachte contact met alle betrokken Belgische organi saties is tot stand gebracht. Te Sel- zaete aan de Nederl.-Belgische grens ontving de directeur van het Onder wijsfonds voor de binnenvaart, de heer G. de Jong het volgende telegram van de vereenlging van Eigenschip pers te Antwerpen: „Bij verlaten Bel gischen bodem zender wij u pn uw reisgezellen besten dank voor het aan gename en het nuttige aan boord van ,De Prins Hendrik" genoten. Bieden u beste wenschen tot vooruitgang Onder wijsfonds, alsook krachtdadige hulp tot eenmaking leerprogramma en roe pen u een gulhartig tot wederzien» toe." Van de Belgische grens. Men schrijft- uit Roosendaal aan de „N. R. Crt, Gedurende den lagen stand van de Belgischen franc stroomden al degenen uit de grensplaatsen, die iets hadden aan te schaffen, naar de dito gemeenten aan Belgische zgde. Op den duur ging men daar rekenen met den lagen koers en gingen de prü-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1