Aan het einde der week Frankrijk en België zijn. nu toch bei de od weg naar her ïinantiëel her stel. Het vertrouwen begint langza merhand terug te keeren en dit mani festeert zich in de stijging der wissel koersen, eerst aarzelend, doch daar na in vlugger en geregelder tempo. Pcincarè schijnt in Frankrijk toch wel de rechte man op de rechiè plaats te zijn, de eenige man die nog uit komst uit de financieele moeilijkhe iden kon "brengen, zij het ook ter elfj Ider ure. Een geheel e serie maatregelen zijn !door hem voorgesteld, die beoogen iden fr. eerst nog wat te doen stijgen ten hem daarna op een behoorlijk peil [te stabiliseeren. Naast belastingverhooging e.d. is er tövenwel o|ok nog een ander middel |dat, naar verluidt, aangewend zal wor- Iden. Een beproefd middel, want bijna lalle landen hebben het al eens toege past, zij het ook dat de baat niet al tijd aan hun kant was. We bedoeken |de buitenlandsche leeningen. Amerika, dat nog steens geld heeft waarvoor het plaatsing zoekt, zal Bel gië en Frankrijk met een groote gield- leening „gelukkig" maken, die mis schien tot gevolg zal hebben, dat het betaalmiddel gestabiliseerd wordt, Idoch zeker zal maken, dat weer twee landen meer cijnsbaar zijn aan koning Dollar. De Vereenigde Staten zijn steeds •meer prafctisch dan idealistisch, "Wa ren zij dit laatste, dan zonden zij niet toegelaten hebben, dat in Mexico de iRcomsch-katholieke kerk op een dus Jdanige wijze vervolgd wordt als Bo ldert 1 Augustus, met de invoering ider nieuwe wet betreffende de schei ding van Kerk en Staat, het geval is. Wanneer wij in onzen tijd met had- jden ge.eerd. tons over niets meer te verwonderen, zouden wij er verbaasd tvan hebben gestaan, dat zoo iets in de (20ste eeuw nog mogelijk was,. Het feit !dat een groot deel der georganiseerde arbeiders achter den sociahstischen (president staat, bewijst weer eens op nieuw, v/at van de socialisten met be- Itrdkking tot de geloofsvrijheid te ver- (wachten is. Keer op keer blijkt, dat |3ocia3isme en communisme meer zijn jdan een of ander economisch stelsel, pver welks practische doorvoerbaar- heid men van meening kan verschihen. Zij zijn een levens- en wereldbeschou wing, die zich welbewust stellen te genover de christelijke. In ons eigen land is het op politiek gebied de laatste weken zeer rustig, ehalve nu wat geschrijf naar aanlei ding van de Eerste Kamerverkiezin gen. Onvoorziene omstandigheden bui tengesloten, zal deze komkommertijd nu wel duren tot aan de opening der Staten Generaal en het uitspreken der (Troonrede. Van een krachtig bewind blijkt heel weinig, getuige de onzekerheid aan gaande ae voorgenomen belastingver- lagirig. De directe belastingen zouden (©enigszins verlaagd worden en in de plaats daarvan zou dan komen een weeldeverteringsbelasting. Nu verluidt gvenwel, dat het plan tot invoering pezer laatste reeds zou opgegeven zijn. Zou minister De Geer aan werkelijk teruggedeinsd zijii voor de door de belanghebbenden gemaakte bezwaren 'Zou nier te lande niet mogelijk zijn, wat b.v. in België wei kan? Moet ons land dan, evenals ten opzichte ider tariefpolitiek, ook in zake de ver houding der directe en indirecte be lastingen een uitzonderingspositie in nemen, zulks tot schade van de volks welvaart Of ziet de Minister wellicht kans, balastingveriaging ie verwezenlijken zonder nieuwe belastingen in het le ven te roepen? In 'tlaagste g^vai zou dit extra-parlementair kabinet van het intermezzo wel een zeer nuttig gebruik bobben gemaakt. (Want de fout is zoowel in Oosten- [Leidsche Penkrassen. Amice, De vorige week heb ik er op ge tweeën, dat het mode schijnt te wor den dat de voorstellen van B. en Wi lden Gemeenteraad niet meer ailemeérst officieel, maar door middel van de Ipers b enken. Daarvan zag ik nu weer een staaltje in het Nederlandsch Weekblad voor Zuivelbereiding en -Handel, deelt een (correspondent, die van zichzelf' zegt dat hij buitengewoon goed met al lerlei toestanden op de noogte is, me idei, dat B. en Wl in de Maandag te houden raadsvergadering met een Voorstel zullen komen om gelden te Voteeren voor een nieuw marKrtterrein. Hij weet voorts ook precies te ver tellen, wat dit voorstel zaï inhouden. Het zou n.1. in de bedoeling liggen het tegenwoordige waaggebouw te be houden en daar de aangevoerde par tijen kaas te wegen, en aan, voons net iavaliae invaddennuis at te brexen ©n het daar betocnikoare terrein voor kaas markt in te richten. .Vervolgens wordt door den corres pondent een toast uitgebracht op B. en W. en de marktcommissie, mits gaders den .Directeur van Markt- en Havendienst aan wie hulde wordt ge bracht voor hunne vele en langdu rige bemoeiingen in dezen, waaraan dan nog wordt toegevoegd, de waar schuwing aan den Raad om aan het voorstel van B. en Wp zonder meer hunne goedkeuring te hechten. Toen ik dit las, amice, en toen ik tevens in een der dagbladen zag, dat men daar ook met de plannen van B. en Wu volkomen op ae hoogte was, maar dat men uit bescheidenheid (niet lachen alstublieft Ij daaraan geen pu bliciteit had gegeven, heb ik met meer Idan gewone belangstelling de offi- cieele raadsstukken in onze „Nieuwe NIEUWE LEIDSCHE rijk als hier te lande, dat de staats- begrooting op een veel te lioog bedrag sluit. Zimmerman in 'Oostenrijk zag geen kans, hierin verbetering te bren gen, zulks in verband met de partijpo litiek. En Qolijn heeft men niet inj Staat gesteld, dit tweede gedeelte van zijn program ten uitvoer te brengen, eveneens ten gevolge van 'de partij politiek. Uit het grijs verleden. de filistijnsche kampvechter Het gebied der Filistijnen bestond uit een vijftal gouwen, die naar de hoofdsteden Gaza, Asdod, AskaUn, Gath en Ekron genoemd werden. Elk dezer steden had blijkens Jos. 15 47 haar „onderhoorige plaatsen" en haar „gehuchten". Aan het hoofd van elke gouw stond' een vorst die den titel „saeren" droeg, een woord, dat waarschijnlijk verband houdt met het Grieksche woord „ty- ran". De vijf gouwen stonden met el kaar in eèn federatief verbond en wan neer zij optrokken ten strijde togen de seranim aan het 'hoofd met honderden en duizenden. De onderlinge verhouding dezer vor sten blijkt duidelijk uit 1 Sam. 29, het verhaal van' Achis. De vorsten der Fi listijnen wilden David in het leger niet dulden, maar Achis, de koning van Gath, verdedigde hem. Toch durfde hij niet zijn eigen zin -door ,te drijven en deed hij, hoewel noode, David terug-v trekken. De legerorganisatie der Filistijnen was perfect in orde. Dit blijkt reeds uit de voorstellingen op de Egyptische monumenten; zij gebruikten in den tijd van Ramses III strijdwagens, die veel overeenkomst Vertoonden met die van de Hethieten. Het leger der Filistijnen bestond vol gens 1 Sam. 13 5 uit 30.000 wagens, 6000 ruiters en voetvolk in menigte als het zand aan den oever der zee is. Dit eerste getal kan onmogelijk juist zijn, wanneer wij in aanmerking nemen, dat Salomo bij zijn 12.000 ruiters slechts 1400 wagens had (1 Kon. 10 26). Waarschijnlijk hebben we hier met een fout van een afschrijver te doen, die in het getal een letter te veel geschreven heeft (de lamed, die een waarde van 30 vertegenwoordigt); 1000 wagens is heel wat waarschijn lijker. De wapenrusting van een zwaarge wapende wordt ona beschreven in 1 Sam. 17: de geschiedenis van den kampvechter Goliath. De beide legérs der Filistijnen en Israëlieten lagen in slagorde tegen over elkaar, slechts gescheiden door het dal van de Terebinth. Een derge lijke wijze van oorlogvoering was in de Oudheid, toén men nog niet over vèrdragend werpgeschut beschikte, zeer gewoon. In het leger der Filistijnen bevond zich de kampvechter Goliath, een man dien we ons hebben voor te stellen als b.v. Groote Pier, de Friesche zeeroover uit de middeleeuwen, tegen wien ook niemand opgewassen was en die met een handvol soldaten tegelijk wel vechten kon. Goliath had een koperen helm op het hoofd en hij droeg een geschubd harnas, dcit ongeveer 75 K.G. woog. Dit harnas, bestaande uit op elkaar ge legde metaalplaatjes, hing af tot op de enkels, zooals men dat zien kan op de Assyrische monumenten. De lans van Goliath had een schacht als een werver9boom, terwijl de ijzeren punt 6 a 9 K.G. woog. Dagelijks kwam deze Filistijn voor de legerplaats der Israëlieten en daag de hen op luiden toon uit. Doch nie mand waagde bet, den handschoen te gen hem op te nemen, hoewel de ko- Deidsche Courant" nagespeurd. Ik (dacht toch zoo: als de zaken zo,o staan, dat iedereen al zoo ongeveer op de hoogte is met dé voorsteken, die Maandag in deni Raad aan dq orde zullen komen, dan z,a,l oaarvan in de officieel© stukken natuurlijk melding worden gemaakt. In de gepubliceerde voorstellen vond ik daaromtrent echter niets, .en een raadslid, dien ik er naar vroeg de mogelijkheid zou bestaan dat ons bladj onvolledig was geweest verklaarde mij pok officieel van niets te weten. (Waaruit zou volgen dat de bovenge noemde correspondent die zoo uitste kend op de hoogte verklaarde t© zijn er ttocn niet he.elemaal achter was. en dat de voorbereidende werkzaam heden nog niet geneel zijn afgeloopen. Tot op zekere hoogte spijt me dat. Al kan ik niet goedkeuren, dat door de onbescheidenheid van wie dan ook zooals dat den laatst en tijd her haaldelijk geoeurt de piannen van B. en ~yVj. (reeds worden gepuohceerd en becritiseera voor ze aan de Raads leden zijn medegedeeld, in dit geval ik toch wel graag zou hebben gezien,, dat de schrijver inh©c „Ned. .Week blad voor Zuivelbereiding die zoo goed op de hoogte heette te zijn, gelijk had gehad en dat nu eindelijk voorstel len in zake de verbetering van de ■kaasmarkt aan de'orde waren geko men. Het is toch een bekend feit, dat het met deze markt, die niet meer aan de tegenwoordige eischen volaoet, den verkeerden kant opgaat. Alpnen e.i Bodegraven heoben \an den slechten toestand van de Leidsche markt een handig gebruik gemaakt. Ze hebben aan, hunne marktterreinen de grootste zorg besteed en tevens voor een doel treffende reclame gezorgd, met het gevolg, dat die markten vooruit gaan, ten koste van de Leidsche Kaasmarkt, COURANT VAN ZATERDAG ning zijn dochter tot vrouw hacP be loofd aan wie dit zou durven. Toen kwam de herdersknaap David in het leger, die in opdracht van zijn vader aan zijn oudste drie broeders die onder de wapenen waren i:n efa (ongeveer 36 L.) geroosterd graan en vier brooden bracht en voor hun be velhebber 10 melkkazen lnj zich bad, iets wat in dien tijd toen da verzor ging van bet leger nog niet zoo goed' geregeld was, wel gewaardeerd werd. David durfde het tweegevecht met Goliath aan; gewapend slechts met zijn stok en zijn slingei ging hij den Filistijn tegemoet. Dm stok jn de lin kerhand, om de wijsvinger van de rechterhand de lus van deze ruwwol- len slinger, het vrije einde tusschen duim en wijsvinger en daarin een ron de steen, glad geslepen door hel beek water, vier andere steenen als reserve in de herderstasch. De Filistijn lachte David uit, die met een stok op hem af kwam als wa re hij een hond*. Maar David antwjoid de hem: „Gij komt tot mij. met zwaard schild en speer; en ik kom tot u m dén naam van den Heere der legerscharen, den God der slagorden Israëls dien Gij gehoond hebt". En zoo slingerde hij zijn steen weg, die den Fili9tijn met gespleten voorhoofd ter aarde deed tuimelden, waarna David hem met zijn eigen zwaard, het hoofd afhieuw. Er ontstond een paniek onder de Fi listijnen toen zij hun kampvechter ter aarde zagen storten en de Israëlie ten richtten een groote slachting aan. In de Septuagint, de Grieksche ver taling van het Oude Testament, is als 151ste psalm een overwinningslied opgenomen, dat David later ais ko ning zou gedicht hebben ter herinne ring aan den strijd met Goliath. In oude psalmboeken staat wel eens een berijming van dezen apocryphen Ps. aanvangende: ,Ik was een jongeling nog teeder en gering". - in proza luidt dit lied, uit het Grieksch vertaald (het is niet zeker of daaraan een Hebreeuwsch origineel ten grondslag ligt; in elk gevai i3 dit niet bewaard gebleven): Klein was ik onder mijn broeders, en de jongste in het huis mijns vaders, mijn handen maakten een snaren instrument, en mijn vingers stemden een harp. En wie zal aan mijn God betuigen: „Hij is de Heere, Hij is het die hoort"? Hij zond zijn bode en nam mij weg van achter mijns vaders schapen, en zalfde mij met de olie zijner zalving Mijn broeders waren voortreffelijk en flink, maar de Heere had in hen geen welbe hagen. Ik ging uit om den Fili9tijn te ontmoeten, en hij vloekte mij bij zijn afgoden, maar ik, trekkend het zwaard dat hij bij zich droeg hieuw hem het hoofd af en nam den smaad weg van de kinde- Israëls. UIT DE OMGEVING. 8ASSENHEUS. Burgerlijke stand. Geboren: Anio- nius, z.v. A. J. Meeuwissen en D. Flip- phi. Jacobus, z.v. J. de Winter en j- C. Gaasstra. Gevestigd: Mei. J. van Rheenen, Hoofdstraat 145 van Noordwijkerhout. P. Kozijn, Mo- lenstraat 14, van Lisse. Vertrokken: Mej. C. Guldemonü, van v. Heems kerkstraat 25, naar Leiden. De uitslag van de gister voor dezn gemeente gehouden loting voor de diens* plichtigen, lichting 1927, is als volgr. 1. JÏ. H. van Nobelen. 2. W. H. Ht. die langzaam maar zeker achteruit boert. .Voor B. en iW|. van Leiden had dit een reden moeten zijn om de meest mogelijke spoed te betractiteu, nqaar 't schijnt, idat man hier deze zaak ta melijk laconiek opvat. Maanden en maanden is er nu ai over deze zaak gesproken, maqr nog steeds zijn da voorstellen naar het schijnt niet voor dpenbare behandeling gereed. Dit valt te betreuren, amice, om dat een bloeiende markt voor een ge meente als Leiden van zeer groot be lang moet worden geacht. Wie kun- Oen, waar we hier toah al zoo buiten gewoon zwaar belast zijn, de marktgel'- den van zulk een markt niet missen, maar voor onze middenstanders is het ook een levensvoorwaarde, dat derge lijke markten niet gaan kwijnen. De handeldrijvende middenstand moet het toch voor een niet gering deel van de „buitenmenschen" hebben. Zij heb ben er het grootste belang bij, dat onze markten door een zoo groot mo gelijk aantal menschen worden be zocht. Gaan de markten kwijnen, en wordt het aantal bezoekers minder, idan zal het gevolg zijn, dat ook hun omzet minder wordt, wat dan weer mede dit gevolg heeft, dat de op brengst van de inkomstenbelasting gaat dalen en dat allerlei nevenbedrij- ven mede de schadelijke gevolgen on dervinden. Daarom spijt het me, amice, dat men niet den indruk krijgt, dat deze zaak door den betrokken wethouder energiek wordt aangepakt. Ik weet wel, dat dergelijke zaken heel wat voor bereiding eischen en dat men daarbij niet over één nacht ijs mag gaan, maar 't lijkt me toch wel wat onver klaarbaar, dat het alles zóó lang moet duren, als dat hier het geval is. Had dat nu niet wat anders gekund iMsj dunkt, als de betrokken wethou- 7 AUGUSTUS 1926 ver. 3. C. Bloemeuilaal. 4. J. Katten- berg. G. -J. van Leeuwen. 6. P. V M. Rotteveel. 7. S. Verdegaal. 8. W. I' Ruiigrok. 9. G. Th. van Zoen. 10. N. C P. Blom. 11 G. J. P. van Duin. 12 h. Pannns. 13. A. van der Heiden. 14. G. J. Kiihn. 15. J. Staring. 16. J. M Kor- tekaas. 17. Th. G. Meijer. 18.'H. J Hos geveen. 19. L. M. D. Bisschops. 2tv H. J. Rooza. 21. A. P. Homan. 22 3 G. Vos. 23 J. Bakker. 24. F. Moolenaaa 25 W. van Zurjlen. 26. M. H. Hooger- vorst. 27. J. Spierenburg. 28. J. Ben- echop. 29 J. Honders. 30 P. J. M. Prea men. 31. L. van der Kwaak. 32. M. 0„ A. T. Matze. 33 Th. P. Zwetsloot. 34 J. Tukker. 35 F. Hockx. 36. J. Faax 37. J. Koolman, en 38 W. J. Gurne- ■mond. zoeterwoude. Naar de „Msb." verneemt, zal het nieuwe klooster der Kruisheeren aan den Vrouweweg 9 Sept. a.s. ingewijd en geopend worden. Tot overste van het nieuwe kloostei is voorloopig benoemd de heer G. Kla- verweyden, uit Alkmaar, tot heden sub prior in het klooster te Uden en werk zaam aan het priestercollege aldaar. Als professoren te Zoeterwoude zijn benoemd Prof. L. Emond en Prof. lü. H. P. P. van Lieshout. Er komen uit St. Agatha 16 fraters voor hun philosophische studies en vei der twee broeders. OUDE WETERING. In verband met het feit, dat ei veel kinderen reeds voor het einde van het eerste levensjaar sterven, terwijl er nog meer zijn, die in het eerste le vensjaar ernstig ziek worden- en daar door ziekelijk èn zwak worden, en-ook omdat er bp de verzorging en voeding van die kinderen in de practpk nog vele, natuurlijk niet opzettelijke fouten worden gemaakt, heeft het bestuur vaa het Groene Kruis voor Oude Wetering eu Omstreken besloten, een Consultatie bureau op te richten, waar aan de moe ders alle gewenschte inlichtingen zullen worden verstrekt en de kinderen ko» teloos zullen worden onderzocht.. Dr. A. van der Bijt te Oude Wetering heeft zich voor dit doel geheel belang loos beschikbaar gesteld. Het Bureau is geopend te Oude We tering jederen Donderdag, des namid dags te 2 uur, precies, ten huize var, Dr .van der Bijl en te Nieuwe Wete ring iederen Woensdag, des namiddags te 4 ,uur precies in de Chr. school. Op deze uren kan dus iedere moe der den dokter over de voeding vaa haar kindje raadplegen. Het zal wel overbodig zijn, alle moe ders aan te raden van deze goede ge legenheid een geregeld gebruik te ma ken. Opgemerkt wordt nog, dat het ten strengste verboden is, kinderen met slijmhoest, mazelen en andere besmet telijke ziekten mee naar het Consultatie bureau te brengen. bodegraven. - Predikbeurten. Ned. Herv. Gen.. Yoorm. 10 en nam. 6.30 uur, Ds. Gt Benes, van 'Monster. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 6.30 uur, Ds. J. J. Berends van Veenendaa* Geref. Gem. Voorm. 10 uur preea- lezen, nam. 6.30 uur, Ds. G. v. Ree- nen. Burgerlijke stand. Geboren: Jan. z.v. A. van Triet en E. W. Plak. Lena, Johanna, d.v. L. Spijker en J. P. Ver- floot. Overleden: J. van Yk, 68 j'aar, geit. met T. Geerekink. Ondertrouwd: A. v. d. Star, 21 j. en W. Houtman, 23 j. P. F. Noort, 28 j. en G. Kranenburg, 28 j. Gevestigde personen: J. P. Griffioen, zonder beroep, van Amsterdam. M. J. A. Thomas, bakker» kencht, van Apeldoorn. J. 0. Steen bergen, dienstbode, van Gouda. M. Koe ter, zonder beroep, van Zwammerdam. H. Griffioen, arbeider, van Waar dei. E. Kampert, boerenknecht, van Laag Nieuwkoop. der zich nu eens terdege voor deze zaak had ingespannen en als hij het voorbeeld had gevolgd van andere ge meentebesturen, dam hadden we nu toch al-wat verder kunnen, wezen. Ment krijgt zoo den indruk, dat hier de krachtige leiding ontbreekt. Trouwens, dat geldt niet alleenj voor 'dezen tak van gemeentedienst. Het is nu al meer dan acht maan den geleden, dat bij den Gemeent» raad een adres inkwam, waarin 'een ietwat ruimere subsidieregeling voo-r het bijzonder bewaarschooionderwijs gevraagd werd. Deze zaak kan zeker urgent worden' genoemd. Er is in sommige stadsgedeelten dringende behoefte aan meer gelegen heid om bijzonder voorbereidend on derwijs. Honderden kinderen voor wie plaatsing gevraagd werd, moesten we gens plaatsgebrek worden afgewezen. En om nu in die behoefte te kun nen voorzien en te voorkomen dat tenslotte de gemeente genoodzaakt zou worden deze zaak zelf ter hand te nemen wat aan de gemeentekas veel hooger eischen zou stellen werd gevraagd de subsidieregeling zoo danig te wijzigen, dat het stichten] van nieuwe scholen mogelijk wordt. Het betrof hier een niet ingewik kelde zaak. waarvan de urgentie voor 'een ieder duidelijk is. Tot nu toe zijn B. en W|. echter nog steeds in gebreke gebleven hier over prae-advies uit te brengen. En toen onlangs in den Gemeenteraad gevraagd werd of spoedig een advies verwacht kan worden, bleek uit het antwoord van den wethouder, dat daar op voorloopig nog heel weinig^ kans is. De zaak pcheen zelfs nog niet im voorbereiding te zijn. Nu weet ik wel, amice, dat er meer te doem is, maar dat het op de ge- meantehjke bureaux, au zóó druk zou Vertrokken personen: L. v. d. Burgli, naaischoolonderwïjziy res, naar Maasland. P. P. Veelenturl, zonder beroep, naar Vinkeeven. N. J. v. Holst, dienstbode, naar Bussum. Hu v. Schaik en echtg., metselac, naar Waddinxveen. M. Jongeneel, dienstbode, (naar Gouda. K. Blonk, dienstbode, nast Lisse. Dinsdagmiddag kwam de autobus uit Holten (Ov.), die 's morgens op ds markt geweest was, in botsing met een luxe auto. De autobus werd niet on belangrijk beschadigd aan de voorwielen terwjjl de voorruit werd ingedrukt. Maandagavond is in tegenwoordig heid van B. en W. de babyspuic ge probeerd. We kwamen tot de conclusie, dat ons bluschmateriaal uitstekend in orde in. Natuurlijk kostte het verscheidene jon gens een nat pak. Deze week is de Emmakade opga graven, voor het leggen van nieuwe gasbuizen. Gelukkig heeft het dien tijd niet geregend, want dan waren de Em makade-bewoners genoodzaakt geweest om binnenshuis te bleven. Plet karwei is nu gelukkig afgeloopen. In de maand Juli werd op de kaas markt aangevoerd 1845 partijen kaai In de maand Juni waren aangevoerd 2035 partijen. Verschillende kaashandelaren znn in hun bedrijf getroffen door het fait liet gaan van een grooten afnemer. Bi) sommigen beloopt het bedrag in de duizenden. KATWIJK aan zee. i"V-nd-rdagavond omstreeks half ia is in de fabriek voor chemische indu strie aan het Prins Hendrikkanaal brand ontdekt. Met behulp van eenige burgers en de brandweer is het vuur tot de zolas ring beperkt gebleven. Do brand is ontstaan door het gloei end worden van een pijp van een kachel die in de droogkamer stond. Gistermiddag hadden eenige jon gens een kuil gegraven in het Duin- park achter de Adrianastraat Toet de u-jarige D. O. er in ging, stortte het duin in en geraakte lij) ge heel onder het zand bedolven. Zijn vriendjes hebben hem meer dood dan levend, uitgegraven. Toen hij naar de ouderlijke woning was gebracht, heeft de ontboden ge neesheer geen letsel kunnen ontdekkes, Aan liet jiostkantoor alhier is in de maand Juli aan spaargelden inge legd f 11467,16 en terugbetaald de som f 3580,88. Het laatste nummer van het algeg» ven boekje is 3748. Door de Katwijksche reddingsbri gade, zijn op gevaarlijke punten vlaggen geplaatst, waar op staat „Gevaarlijk na den". De heer C. Jonker, garnalenvisscher, op dat punt zeer deskundig, is met d® plaatsing belfet. Poor de Rjjksveldwacht is bij den verlofliouder K. in het Waaigat een aut® maat in beslag genomen, waarvan pro ces-verbaal is opgemaakt wegens over treding der Loterq'wet. noord wijk. Onze plaatsgenoot R. ging bij zijn schoonmoeder en zwager even verhaal halen over een van zijn lasterlijke ge zegden. Schoonmoeder en zwager waren niet voor de noes en jaagden zwager met emmers en klompen het erf af. R. 2:il de hem toegebrachte klappen nog wel lang voelen. Te Noordwijk aan Zee had tun- schen twei buurvrouwen eveneens een twist plaats. Ook hier vielen geduchte klappen. De politie scheidde deze vechtenden. ALKZHADE. Bij besluit van 27 Juli 1926 is door Ileeren Ged. Staten van de Provincia Zuid Holland de gemeenterekening over het jaar 1924 goedgekeurd met een ba tig slot vcor den gewonen dienst van f 27010,18 en voor den kapitaalsdienst van f 2694,55. zijn, dai alles e\ esn langzaam moet gaan, dat wil er b ijmij' toch ook niet in. Toen onlangs de noodzakelijkheid van een nieuwe openbare school bleek, was de zaak in een ommezien voor elkaar. Het overleg met de autori teiten werd zooveel mogelijk bespoe digd, an in betrekkelijk korten tijd waren de voorbereidende werkzaamüe| iden afgeloopen. Er was de wil om] een school te bouwen, en de weg .werdook gevonden. Aan den wil van B. en .Wl. om het voorbereidend1 onderwijs den noodigeu Steun te verschaffen en zoo de ge meente voor groote uitgaven voorliet openbaar bewaarschooionderwijs te vrijwaren mag ik niet twijfelen, enl idaarom hoop ik, dat hier ook een weg gevonden zal worden om de noodzakelijke uitbreiding van het bij zonder onderwijs mogelijk te maken. Zooals ge gezien zult hebben, dook ideze week het gerucht op, dat onze burgemeester in den loop van het vol gend jaar tot een hoogere betrekking zou worden geroepen een bericht 'dar inmiddels ook weer tegengesproken is len dat ook wel moest tegengesproken] worden, vooreerst omdat er nog geen (Commissaris-vacature is, maar dan ook, omdat het zelfs nog niet bekend is, welke regeering, stel dat er een vacature kwam, de benoeming zal heb ben voor te bereiden. Wij heoben im mers nog altijd een intermezzo-Kabi net, dat de begeerte heeft om .zoodra de politieke omstandigheden weer meer normaal zijn, af te treden? Aan onzen burgemeester zou ik de leervolle onderscheiding die in een b'-- poeming tot Commissaris gelegen is, gaarne gunnen. In het belang van on; ze Gemeente hoop ik echter, dat hij nog lang zal blijven burgemees ter van Leiden - ySRITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6