MODE-RUBRIEK NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 30 JULI 1926 Twee van de bovenstaande kindertjes heb ik uitgaansjurken aan gegeven. Daardoor moet ik dezen keer van zijde spreken in mijn kinder- kleeding-praatje, wat ik in den regel niet doe, omdat dit voor vele moeders te kostbaar mate riaal is. Afb. 31 is een combinatie van witte en pastel-blauwe crêpe-de-chine. Het witte blousje is onderaan uitgeschulpt. Onderuit de schulpjes valt heel ruim het pastel-blauwe rokje. Zoo'n jurkje zou men erg lief kunnen maken door, voordat men het blousje aan het rokje naait, de schulpjes met een fijn steekje te bewerken. Juist zulke kleinigheden maken de kinderklee- ding veel aardiger en smaakvoller. Hetzelfde randje dax langs de schulpjes gewerkt is, ook langs het halsje en de mouwtjes geborduurd. Patroon voor kindjes van 2 tot 3 jaar. Het tweede meisje (afb. 32) heeft een loile de soie (zijden voile) jurkje aan. Op de schouders en midden-voor op het jurkje zijn kleine plakjes van samengestelde bloempjes genaaid. Van een takje vergeet-mij-nieten of roosjes moet men de bloempjos aftrekken en deze op het lapje naaien, dat voor het plakje bestemd is. Het rokje heeft midden-voor een diepe binnenplooi en is verder ruim aan het jakje genaaid. Patroon voor meisjes van 9 tot 10 jaar. Afb. 33 is een lichtgroen crêpe jurkje, met veel ruimte op de heupen. Ruiten van witte of gebloemde crêpe zijn op de mouwtjes en op de naden van de ruimte genaaid. Het laatste meisje heeft een gebloemd katoe nen jurkje aan. Over het korte rokje valt een ruim schootje, dat vijf centimeter korter is dan het rokje. Langs het schootje, den zoom en de mouwtjes is van hetzelfde katoen als het jurkje een ruim-ingehaalde band genaaid. Het jurkje sluit van achter met een rijtje bolle knoopjes. Patroon voor meisjes van 11 tot 12 jaar. De patronen van de kinderkleeding zijn verkrijgb bij ome mode-redactrice mej. Oreta Stein, Corn. Krusemanstraat 61 111, Amsterdam, tegen betaling van f 0.65 per stuk. hem in geen geval weder in dienst van de gemeente te nemen. Nadat ^en en. ander door den voor zitter «was toegelicht, werd aldus be sloten. De Christelijke Or an je ver e enig ing vroeg per adres een bijdrage4 uit de ge meentekas voor het op 31 Aug. a.s. te houden schoolkinderfeest. Op voorstel van B. en W. werd be sloten een bedrag van f 0.40 per-leer ling beschikbaar te stellen. Blijkt zulks noodig, dan zou later nog een kleine verhooging kunnen worden overwogen. Daarna had voorloopige vaststelling plaats van de gemeenterekening over 1925. De gewone rekening sluit met een bedrag van f 76.498.20^ aan ont vangsten en van f 64.945.07% aan uit gaven, zoodat er een batig saldo is van f 11.533.13. Op den kapitaalsdienst is n (batig saldo van f 1000 verkregen, zijn de het bedrag dat bestemd was voor de herstelling van de Bruggestraat, die intusschen nog niet heeft plaats gehad. De rekening zal voor alle leden ter inzage worden gelegd. Hierna was aan de orde een wijzi ging van de begrooting voor 1926. Over het batig saldo van het vorig jaar is reeds beschikt voor een bedrag van f 3742. B. en W. stelden thans voor, nog een bedrag van f2300 daarvan over te schrijven op de uitgaven over 1926. Voor dakherstelling aan het raadhuis is noodig f400. Voor het maken van nieuwe brandkranen f200. Voor de plaatsing van 7 nieuwe lantaarns en de -uitbreiding der straatverlichting aan den Zijldijk, zoo daartoe wordt overgegaan, f 1300, terwijl de gemeente voor f300 moet bijdragen in de kwade posten van het kohier der Rijksinkom stenbelasting. De overschrijving werd z.h.s. goed gekeurd. Vervolgens kwam het meer bespro ken punt: verlichting van den Zijldijk in behandeling. x Van de Leidsche Lichtfabrieken wa ren twee plannen ingekomen. Volgens het eene zou een laagspan- ningskabel worden gelegd van het tol hek af tot voor de woning van den heer v. d. Geest met een lengte van 1775 M. met aansluiting van de dwars- watering en de woningen bij de drie- gatenbrug. Leiderdorp zou voor den aanleg hiervan een tegemoetkoming geven van f5500, terwijl het een jaar- lijksch stroomverbruik van 30CO KWU zou garandeeren. De reeds aangesloten perceelen, bij deze opname inbegrepen, met uitzondering van de touwfabriek der fa. Hoos. Voor de inrichting van een centraal bedieningspunt zou Lei derdorp bovendien f 365 en voor iedere straatlantaarn f130 geven. De laatsten kunnen in eigendom aan de gemeente worden overgedragen. Plan B. omvatte den aanleg vaneen laagspanningskabel van de touwfa briek af tot aan de woning van v. n. Geest met een lengte van 1325 M. tegen een bijdrage door Leiderdorp v. f5000, zonder garantie van stroomafname en met een vergoeding van f 550 voor het centraal bedieningspunt. De Voorzitter gaf op beide plannen een uitgebreide toelichting, waarna men met B. en W. tot de meening kwam, dat het eerste plan, hoewel aanvankelijk kostbaarder, toch den voorkeur verdient, omdat het op den duur voordeeliger is. De gevraagde stroomafname schijnt wel gewaar borgd. De heer Klaver maakte nog aanmer king op den hoogen prijs der lantaarns. Spr. had gehoord, dat die voor f 90 ook wel te krijgen zijn. De voorzitter zei toe, dit nogeens te zullen onderzoeken. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna tot den aanleg besloten vol gens plan A. Hierbij is inbegrepen de plaatsing van nog 13 electr. lantaarns. De kosten worden geraamd op f7700. Besloten werd voor deze uitgave een leening te sluiten, zoo mogefijk bij ecu ingezetene, tegen ten hoogste 5 pet. rente, met een aflossing binnen 15 jaar Tot hun leedwezen waren B. en W. er niet in geslaagd het bedrag van f 6000, noodig voor den bouw van een slachthuis, te vinden op de gewone uit gaven, weshalve zij voorstelden en be sloten werd, ook dit bedrag zoo moge lijk te leenen bij een ingezetene, tegen ten hoogste 5 pot. rente, met een aflos sing binnen 15 jaar. Daarna werd een voordracht opge maakt, waaruit de comm. der Konin gin twee zetters voor de directe belas tingen moet benoemen. Aangewezen werden in Üe vacature- v. Leeuwen de heeren A. v. Leeuwen Azn. en L. v. d. Sijs, en in de vacature Rijnsburger de heeren J. Rijnsburger P.zoon en J. Nagtegaal. Bij de rondvraag vroeg de heer de Graaf of het geen tijd wordt dat de ge meente zich inlaat met de aanstelling van een wijkverpleegster, waarvoor in de gemeente gewerkt wordt. B. en W. adviseerden bij monde van dr. de Bruyne om zich voorloonig nog afzijdig te houden. De mooiste, beste en meest gezochte oplossing is dat de verpleegster werkt in dienst van een vereeniging, al of niet met subsidie van de gemeente. Of het laatste noodig is, zal moeten worden afgewacht. De vergadering werd daarna te half negen gesloten. GEMENGD NIEUWS. De overval te Bussum. De correspondent van „De Tijd" te Hoorn meldt:. Naar wij vernemen wordt de ver dachte B. ook verdacht van een in braak, enkele maanden geleden ge pleegd te Zwaagdijk fN.Hj waarbij een weduwe door den dader werd ver wond, om aldus zijn slag te kunnen slaan. Verdachte heeft toen in Hoorn [vermoedelijk een batterij, voor een zak lantaarn gekocht, welke battterij daar na te Zwaagdijk werd gevonden. Heit schijnt, dat B. indertijd met zijn woon wagen in dat gehucht verbleef. De brave wacht comma ndant. De volgende ware historie die van humor allerminst ontbloot is, speel de zich zeer kort geleden af aan zeker politiebureau te Amsterdam, meldt het „Volk". Daar waren 'dan, op verschillende uren van den dag, twee arrestanten binnengebracht. De eene, dien wij Jan sen zullen noemen, had al te groote offervaardigheid jegens Bacchus be toond, de andere dien wij als Pietersen zullen aanduiden, was aangehouden, daar hij een vonnis ten zijnen laste had, dat naar de justitie, die in 's Rijkshotel blijkbaar met ieege kamers zit, oordeelde, eindelijk eens moest wor den ondergaan. Beide arrestanten kregen zooals ge bruikelijk is, logies in de cellen van het bureau, de eerste „ter ontnuchte ring", zooals dat officieel heet, de tweede ter „voorloopige bewaring" in afwachting van zijn uitlevering aan de geblinddoekte vrouwe, die verlangend was het appeltje met hem te schillen. En, zooals eveneens gebruikelijk is, beide arrestanten werden alvorens men hen insloot, gefouilleerd en al wat zij bij zich hadden, werd door den wacht commandant tijdelijk opgeborgen. Tot zoover ging alles, zooals het 'naar letter en geest der voorschriften inzake den internen politiedienst be hoort te gaan. Maar toen naderde liet tijdstip dat de arrestant Jansen geacht werd be komen te zijn van zijn alcoholische be neveling en een agent kr eg opdra .lil, Jansen uit de cel te halen, opdat hem zijn vrijheid zou worden hergeven. De politiebeambte klopte op de eer ste de beste celdeur, waarin hij eeni- gj£ beweging meende te hooren ei on der den uitroep „Hé Jansen, ben je wakker?" ontgrendelde hij de celdeur, waaruit Pietersen te voorschijn kwam. De politie-beambte, die noch bij de insluiting van Jansen, noch bij die van Pietersen tegenwoordig was geweest, geleidde den pseudo-Jansen naar hei- lokaal van den wachtcommandant, die op het tijdstip, dat de arrestanten wa ren binnengebracht, cok niet in dienst was. „Nou Jansen, ie "kunt weer weggaan Hier heb je je bullen terug en denk d'r nou verder een beetje om". Aldus ongeveer sprak de brave wachtcommandant tot Pietersen, toen hij Jansen uit het -politie-arrest dacht te ontslaan en hij gaf hem de voor werpen, bij diens fouilleering afgeno men, weer terug. En zoo geschiedde het. dat Pieter sen, behalve een zakdoek sleutelbos, tabaksdoos, pijp enz. ock een kleine acht gulden ter hand werd gesteld. Tegen die laatste gave had Pietersen bezwaar. „Dat geld is niet van mij", zei de eerlijke kerel, met het oprechtste gé- zicht, dat hij trekken kon. De wachtcommandant echter, ge dachtig aan het verhaal, dat hij van zijn voorganger had gekregen, da: Jan sén straat-dronken he: bureau was bin nengebracht, meende te begrijpen, da de ontnuchterde niet meer wist, dat hij nog geld bij zich had en- voegde hem daarom tóe: „Nou, 'tis in orde hoor, geen kletspraa jes meer, en maak nou maar gauw, dat je de straat op kom*; Dat liet Pietersen zich toen geen tweemaal zeggen. Hij was ai. een paar uren verdwenen toen Jansen, met stevig virstgebonk, op zijn celdeur aankondigde, dat hij uit zijn roes ontwaakt was. De stemming, die er toen in het politiebureau, ,dat wij uit menschlie- vendheid niet nader zullen aanduiden, heerschte, zullen wij maar onbeschre ven laten. Maar Pietersen denkt met een volle portemonnaie en een dankbaar hart terug aan dien braven wachtcomman dant. R ij d t z e 1 f% De General Motor Company in Ne\v York is bezig, een maatschappij met een kapitaal van zes millioen aollar op te richten, welke maatschappij weer een complex van andere maatschappijen over heel A- merika moet stichten onder den naam „Rijdt zelf". Die maatschappijen zullen n.l. auto- gragen lieden de' mogelijkheid ver schaffen, bij een harer depöts een auto zonder chauffeur te huren en daarmee naar believen fitten te maken; bij we- derinlevering va;n den wagen wordt volgens deh kilometerteller de tax be taald. In het bedrag zijn de kosten van olie, benzine en slijtage begre pen. De auto's kunnen aan iedere an dere gerage van het maatschappijen complex weder ingeleverd worden, zoo 'dat d.v. een te New York gehuurde wagen bij hét agentschap te New.-Or- leans, Chicago of San Francisco kan worden terugbezorgd. Een eigenaardige gevange nis. Sinds korten tijd heeft Log Angeles een nieuwe districtsgevange nis, welke iets meer dan 8 millioen dollar moet hebben gekost. De gevan- fenen zijn er niet in duffe vochtige elders, maar op de bovenste ver diepingen van een wolkenkrabber on dergebracht, waar de wind dapper blaast, de zon in de cellen schijnt en de vogels en vliegmachines rond de vensters cirkelen. Nauwelijks waren 'de gevangenen in hun nieuw „hotel" gelogeerd, of zij begonnen zich .e vervelen en kregen heimwee naar het vrije vogelleven. Eenige bewoners openden met lepel en vork kalmweg de deuren, waarop zij een wandeling ondernamen door de gangen, zich de lift ten nutte maak ten en langs de brandladders de vrij heid herwonnen. De politie achterhaal de. hen echter en verschillenden hun ner zitten weer vast. Dadelijk werden alle sloten veranderd en in* of uit braak vrij gemaakt. Maar ook deze verbeterde sloten, waren niet tegen lepels en vorken be stand. De bewakers vielen van de eene verrassing in de andere. Zoo be vond men, bij het nazien van een cel, dat de deur behoorlijk gesloten vas, maar de vogel was uit de kooi gevlo gen zonder dat er een stukje uit den muur was weggebroken. Den volgen den dag was de uitbreker weer in zijn cel terug. Op de vraag wat hij had uitgericht, vertelde hij, leukweg dat hij een paar boodschappen in de stad te doen had. De brandladder ver schafte hem volop gelegenheid om zijn cel te verlaten en ze weer binnen te gaan. Op een 'goeden dag verwijderden zich veertien gevangenen tegelijk: ze werden echter na een geanimeerde jacht door de straten der stad weer stevig achter slot en grendel gezet. De hoteldiefstallen. Er wordt ijverig gezocht naar dén dader, of misschien wel de daderes van den juweelendiefstal in het Schevening- sche en het Haagsche hotel, a'dus het „Vaderland Hoofdzakelijk houdt de poli ie z'.ch bezig met het maken van vergelijkin gen tusschen beide diefstallen. En naar verluidt heeft men daar goede resultaten mee. In het Scheveningsche hotel zijn aardige aanwijzingen gevon den met een politiehond. Het spoor leidde o.m. naar de lift, via het voe teneinde van het bed. De dader heeft zittende op het bed de cassette geïn specteerd. Vast staat, 'dat hier een deskundige aan het werk is geweest. Uit het feit, dat de 'dief enkele voorwerpen heeft laten liggen, o.a. imitatie-werk, valt te concludeer en. dat de man verstand1 van juweel-en had. Voor het geval men hier te doen heeft men een buitenlandschen hotel- rat, heeft 'de politie contact gezocht met buitenlandsche recherche aïdeelin- gen. Overreden en gedood. Op •de Roosendaalsche baan onder Bos- schenhoofd sloeg van een melkwagen, bestuurd door den 17-jarigen P. J. al daar, het paard op hol docr het schrik ken van een passeerenden auto. De leidsels vielen van den wagen en J., trachtte ze, van de kar vooroverhan gende over het paard, te grijpen. Hij viel en kreeg een der wielten over lie: hoofd. Vreeselijk verminkt werd de ongelukkige opgenomen. Hij overleed 'eenige oogenblikken later. DE RIJKDOMMEN VAN DEN EX-TSAAR. Twaalf millioen pond te Londen?. In de Italiaansche pers is een inte resssant bericht verschenen over het persoonlijk fortuin van den vermoor den tsaar van Rusland. Op gezag van „een hoog personnage" van het hof Nicolaas II wordt gemeld, dat op de rekening van den overleden Tsaar zich in deposito te Londen bevindt de kapitale som van om en nabij twaalf millioen pond sterling en dat de over levende leden van de keizerlijke fami lie de verdeeling daarvan onder nen denken over te laten aan de beslissing van koning George of koning Victor Emmanuel. De eenige moeilijkheid is, dat het wettelijk bewijs van den dood van den Tsaar en zijn familie niet is geleverd. Volgens bovengenoemde autoriteit was het te Londen ondergebrachte for tuin van den Tsaar bij het uitbreken van den oorlog veel grooter dan 12 millioen pond. De helft echter werd door den Tsaar zelf opgenomen om de nooden van zijn volk ge durende den oorlog te lenigen. En na de revolutie werden belangrijke som men opgenomen om plannen voor de vlucht der keizerlijke gevangenen te financieren. Een onderzoek in officieele Britsche en Russische kringen te Londen heeft maar weinig licht verspreid over de zen vermoeden Russischen goudschat. Het is mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat de Tsaar groote sommen gelds te Londen heeft gedeponeerd. Maar of dat fortuin werkelijk nog besstaat zul len slechts weinig personen weten. Het sovjetgezantschap te Londen stond er vrij sceptisch tegenover, maar be vestigde, dat aan het besihian van Rus sisch geld te Londen niet' getwijfeld' kon worden. Trouwens in Engelsch- Russische handelsovereenkomst van 1919 wordt er op gezinspeeld. Kolt- schok bijvoorbeeld zond oimstreeks 3 millioen pond aan Russische staats fondsen naar Londen, waarvan hij zich te Kazan had meester gemaakt. Bekend is overigens dat in Jifii 1914 door prins Zu Schaumburg Lippe een som van 30 millioen pond gedeeltelijk toebehoorend aan den Duitschen, ge deeltelijk aan den Oostenrijkschen keizer naar Engeland werd gebracht. Land- en Tuinbouw. Rotkreupel, In meerdere boerderijen van Oost- Groningen wordt dezer dagen bij de schapen wederom rotkreupef aange- trofffen. Men denkt dat de ze ziekte door aankoop van wolven uit Duitsche grensplaatsen is binnengehaald. Kon. Nederl. Mij. voor Tataboatv en Plantkunde. Te Aalsmeer is Woensdag de j8.arl. vriendschappelijke bijeenkomst van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde gehouden. De afdeeli.Ug Aalsmeer had een uitgebreid program ma samengesteld. Na een noenmaal ging men naar de" modelkweekerij van den heer D. Baardse Dz. aan den Uitweg, met blaar culturen van Begonia's, Cyclamen en Hortensia's. Op de kweekerij van de firma Tops voort waren hot vooral de „clipped trees", de geschoren taxus- en buxus-vormen, die de aandacht-trok ken, materiaal, dat vroeger naar En geland en Amerika ging. Thans wordt er als bijcultuur een uitgebreid assor* timent van Dahlia's gekweekt. Als laatste kweekerij werd ,,'ierra Nova" van de firma W. Keessen Jr. bet zocht. Het gebouw van de PotplantenveN ling en het 's morgens bezochte Vei* ling9gebouw van de Snijbloemen trok ken zeer de aandacht. Aan den maaltijd huldigde de voor zitter der Maatschappij, jhr. G. F, van Tets, en daar ha de onder-voorzitter, baron Van Pallandt, de Aalsmeersche organisatie. Om halfacht werd de bijeenkomst door den voorzitter, jhr. Van Tets, ge sloten. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERfEA I.T'N. BILDERDIJK, R'dam n. Bt.'.tiiaor* p. 28 Lizard. LOCHGOIL, 29 v. Vancouver te R'dara NESSIAN R'dam n. Bostcm p. 28 Lizard. BREEDIJK, 28 v. Philadelphia n. Rot terdam. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. EOEROE (uitr.) p. 29 Gibraltar. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 28 v. Algiers. ROTTI (uitr.) 29 v. Hamb. n, Bremen. REMBRANDT (thuisrs.) 29 te Genua. J. P. COEN (uitr.) 29 te Genua. CELEBES (thuisr.) 29 te Suez. ENGGANO (uitr.) 29 v. IJmuiden. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZAANLAND, 29 v. B.-Ayres te Hamb. EEMLAND (uitr.) 28 te Pemambuco. MONTFERLAND, 29 v. Antwerpen te R'dam. GELRIA, 28 v. A dam te Drontheim. FLANDRIA (uitr.) 28 v Las Palmas. ZEELANDIA (thuisr.) -28 v. Vigo (31 verw.) ROTTERDAMSCHE LLOTD. TEXEL (uitr.) 27 te Soerabaya. SLAMAT (uitr.) 29 te Southampton. KAWI (uitr.) 28 v. Suez. GORONTALO (uitr.) 29 v. Suez. MEDAN, Kurrachee n. Huil p. 23 Ouessant. SOEKABOEMI (thuisr.) p. 29 Kaap del Armi i MERAUKE (thuisr.) 29 te R'dam. KEDOE (thuisr.) p. 29 Gibraltar. MADIOEN (thuisr.) p. 28 Kaap Cai- voeiro. PATRIA (uitr.) 28 te Belawan. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. BATJAN (uitr.) 27 v. Kaapstad. N'IAS (thuisr.) 28 v. Lorenzo Marques. KLIPFONTEIN (uitr.) 28 te Delagja- haal. N1JKERK (uitr.) 29 te Port Said.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7