NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 30 JULI 1926 K. patiënten niet zullen worden gedwon gen naar Noordwijkerhout te gaan. Wat ue arbeidsvoorwaarden betreft zeide si», dat indertijd minister Aalberse het priiv- eipe der arbeidsbeperking voor religi euzen heeft erkend. De heer Dr. A. C. A. HOFFMAN (R._K.) legde den nadruk op het ver schil in beschouwingswijze,, ook van da krankzinnigen in hun verzorging, bij ïoomsehen en niet-roomschen. Wat da arbeidsvoorwaarden aangaat merkte spi op, dat de religieuzen buiten de wereld leven, en dat zij, levende in een gees telijke sfeer, geen behoefte hebben aan regeling van den arbeidstijd. Spr. ont kende, dat ooit dwang uitgeoefend wordt óm opneming in een bepaald gesticht te bewerken. Het lid van Ged. Staten, de heer H. CD WILDE (A. R.) verdedigde het voor- Btel. Hii wees er op, dat van de 473 R.K. vrouwelijke krankzinnigen een ge» deelte ver buiten de provincie en een ander gedeelte in neutrale gestichten verpleegd wordt. Het spreekt vanzelf, dat Ged. Staten reikhalzend uitzagen naar pogingen van R.K. zijde om een gesticht voor. vrouwen te stichten. Niet alleen zagen zij het nut in van ver pleging in de provincie en in eigen millieu, maar ook is er een groot tekort aan plaatsruimte, waarin voorzien moet -worden. Spr. verdedigde het standpunt det j>rovincie, die Eet stelsel van het par ticulier initiatief heeft gekozen, welk stelsel voortreffelijk werkt. Onder dit stelsel heerscht de vrijh -if en. over do toepassing is nog geèn enkele klacht gehoord. De bezwaren tegen den opzet be handelend, betoogde spr. tegenover den heer Franckenj dat vertrouwen hier past en gewettigd is door de ervaringen en tegenover den heer Ter Laan, aat da vereeniglng aanvankelijk 600 bedden wilde, doch dat Ged. Staten zelf 70a plaatsen wenschten met het oog op do groote behoefte aan ruimte voor Noord Holland, waar men reeds met ongeduld wacht op de opening vpn het gesticht dat dan ook dadelijk vol komt. Spr. besprak voorts het stellen van voorwaarden aan een particulier go- sticht. Dit gescniedt elders niet. in Rot terdam heeft men zich garant gesteld voor een kapitaal ten dienste van Eu- dokia. zónder dat de raad eraan ge dacht heeft waarborgen te stellen ten opzichte der arbeidsvoorwaarden. De heer VAN AALTEN (V. D.): Dat -is geen gesticht, waar uitsluitend pa tianten van de provincie verpleegd wo> tien. De heer DE WILDE (A. R.) betoog de voorts, dat ook in Oud Rozenburg geen voorwaarden gesteld zijn en dat hie:- geen sprake is van subsidie, doen slechte van een leening tegen de rents van 'Jen dag. UT gronu van geldelijke verhoudingen kuüinen geen voorwaarden gesteld woi dan. Evenmin in het belang van per- soneel of verpleegden, daar de religv euse verpleegsters en verplegers zicu geheel aan hun taak offeren, det gaai ihier om het belang der verpleegden en aangezien in de contracten een goeds verpleging wordt gewaarborgd, zijn daardoor tevens de verplegenden be schermd. De heer FRANCKEN CV, D.) diende tie volgende motie in: De Drov. Staten, van oordeel, dat in de overeenkomst tusschen de provincie Zuid-Holland en de Vereen, der Zusters van Liefde te Venraij moeten woraen opgenomen bepalingen ter verzekering van een behoorlijken rusttijd van hei verplegend personeel, noodig, Ged, Star (ten uit zorg te dragen, dat zoodanige bepalingen in de üeiinitieve regeling worden opgenomen. Na de repliek van den heer TER LAAN D.) maakte de heer Mr. H W. HOVX (A. R.) eenige opmerkingen pver het door den heer Ter Laan go- feprokene. De heer J. H. SCHAPER (S. Dl Md van Ged. Staten, betoogen, dat hii het van belang acht, dat zielszieken naaa iiun gezindte verpleegd worden, maan 'dat er geen sprake van dwang mag zijn. Den opzet achtte spr. niet te groot maar hetgeen de heer De Wilde had gezegd, over de arbeidsvoorwaarden -bleef z.i. beneden de maat. Er is een compromis getroffen in dezen zin, dat het besturur de arbeidsvoorwaarden voor af mee gal deelen aan Ged. Staten. De heer S. J. L. VAN AALTEN (V D.) vgoeg een duidelijke verklaring van wat voortaan wordt verstaan onder een voldfjend San tal personeel, waarvan in bedoeld artikel spreke is en of daarbij oote rekening gehouden wordt met het laantal arbeidsuren. De heer TER LAAN (S. D.) verklaar- fle zich nu bij het voorstel te zullen neet leggen. In de winterzitting kan nog ovei de definitieve regeling gesproken wow den. De heer FRANCKEN trok zijn motis in. Het voorstel van Ged. Staten werd z-h.st. aangenomen. Bii ,het voorstel van Ged. Staten om aan de gemeente Schoonhoven als vooi loopige bijdrage in de kosten van res tauratie van de kerk en den toren dei Ned% Herv. Gemeente over 1926 een subsidie van f 7500 toe te staan en zich in beginsel bereid te verklaren in de (lotale kosten, mits die f 300.000 niet te boven- gaan, het vierde deel bij ts tlragen. ontwikkelde de heer BRAAM CP. B.)bezwaren tegen een subsidie tot -herstel vau deze ruïne. De heer HOVY (A. R.) kwam op te gen deze ontluistering van het platteland ,6n verdedigde het voorstel namens da Commissie. Het lid van Ged. Staten, de heer HEU- KELS verdedigde het voorstel van Gei Staten. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen. Uit het Sociale Leven. Be internationale regeling van den arbeidsduur. In „Soziale Praxis" heeft de beken- |de Zweedsche hoogleeraar prof. Gus- tav Cassel op eonigszins luchthartiger* toon over de internationale regeling! van den aroeidsduur geschreven. Hij kreeg daarop van alle kanten de volle laag. iVan de vele artikelen, waarin men hem aanviel, moge aangestipt worden een stuk van prof. dr. Karl. Pribram (GenèveJ in hetzelfde blad, die vooral de meening van Cassel bestrijdt, dat men tot doeltreffende internationale verdeeling van den arbeid zou komen, wanneer twee volken van ongeveer ;de- zielfde werkkracht, het eene 8 uren, het andere 9 uren zou mogen werken, idaar dan elk van beide zich zou toe leggen op die bedrijven, waarin de gel dende regeling van den arbeidsduur voor de productie een optimum (d.w.zt het best bereikbare; bet eekent. Prof. Pribram gelooft dat Cassel bij het opstellen van deze meening niet al leen „de internationale kracht van den wil der arbeiders onderschat", maar jdat die meening ook op een veel te mechanistische opvatting van het maat schappelijk leven berust. „De wette lijke jregeliug van den aroeidsduur", schrijft P., is ten slotte toch maar een voorbijgaand verschijnsel, vergeleken met de blijvende grondslagen der pro ductie. Een land kan door verandering in de productie-voorwaarden en afzet-mo gelijkheden genoopt zijn niet zon der zware offers te brengen aan ka pitaal en aan rationeel gebruik van zijn arbeidskrachten een tak van productie prijs te geven, waarin het zijn besparingen belegd, waarvoor het zijn arbeiders geschoold had. Maar het kan geen goede economische poli tiek zijn, een bepaalde productie te staken, alleen omaa in ee.i ander land een langere arbeidsduur gèldt wel ke morgen of overmorgen wellicht ver kort wordt". Pribram is van meening, dat wan neer de 8-urendag psychologisch en socaial noodzakelijk is, voor het eene volk, hij zulks ook is voor het an dere. Dit geldt, zegt hij, allereerst voor alle industrieel-ontwikkelde lan den. En dan ligt daarin het sterkste argument voor -een internationale re geling opdat beide 'anden op de we reldmarkt, onder gelijke voorwaarden zullen kunnen concurreeren. Ook dan blijft de pr.kkel bestaan om tegenover de verkorting van den arbeidsduur te stellen een verhoogde werkzaamheid en betere inrichting van het werk. Cassel meende voortsj dat de mo gendheden" die de Conventie van Was hington sloten geen ander doel had den met de internationale regehng van den arbeidsduur dan een gevreesde mededinging te weren. Maar, zegt P., vertegenwoordigers van régeeringen, ondernemers en arbeiders nemen aan de besluiten der Arbeidsconfereniies deel en voor een beslissing wordt een meerderheid van twee derdèn der stem men vereischt. Dit Waarborgt voldoen de, dat geen regeering haar bijzon dere belangen t en nadeele van een mededingster zal kunnen doen gelden. Wel hebben alle regeerïngen ceizelf de belang:, dat de eigen industrie niet benadeeld wordt door den druk van ziwaardere sociale lasten dan de in dustrieën van andere landen, waar- ifiee^ zij op de wereldmarkt concur rentie voert. Of de druk der sociale lasten werkelijk zoó groot is als men; in het algemeen gelooft, is een vraag welke de schrijver thans buiten be spreking laat. Uit de sigaren-industrie. De rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. Aalberse, heeft aan partijen in het -con fliet bij de fa. Gijrath te Valkenswaard arbitrage voorgesteld. De Nederl. R.- K. Tabakbewerkesbond zal het voor stel in zijn hoofdbestuursvergadering van 2 Augustus bespreken. Het conflict te Vlissingen. Inzake het conflict op de werf der Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen, ver nemen wij, dat de afd. Vlissingen van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond besloten beeft bet werk weer te hervat ten. UIT ONZE INDIEN. CHRISTEN HEGENTEN OP JAVA. Er is, in den Volksraad een eigenaar dige kwestie ter sprake gebracht, die jaren geleden (19061907) reeds in de Tweede Kamer theoretisch behandeld werd, doch verder in den doofpot is gebleven, omdat ze toen allerminst van practische beteekenis was. Het gaat om de benoembaarheid van Christen- Inlanders tot regent op Java een vraagstuk, dat actueel is geworden, doordat een Christen-Inlander kortge leden reeds benoemd is tot zelfstandig patih (een bestuursfunctie lager dan regent, doch in wezen ongeveer het zelfde), in Djember. Naar aanleiding hiervan heeft de heer Van Helsdingen, de voorzitter van de Christelijke-ethi- sche partij en lid van den Volksraad, in dat college een pleidooi gehouden, om te breken met de opvatting, dat regenten in Mohammedaansche stre ken per sé zelf ook Mohammedaan moeten zijn. Het geldt hiermede een eigenaardig geval. Tijdens de eerder genoemde be sprekingen in de Tweede Kamer ver klaarde de toenmalige minister van Koloniën, Fock, op een vraag van den heer De Waal Malefijt, dat n.z.m. in derdaad het Christelijk geloof geen he rwaar behoefde te zijn voor een re- gentsbenoemig. Maar.toen dacht niemand zelfs nog aan de mogelijk heid, dat dit onderstelde geval werke lijk eens mogelijk zou worden. De heer Van Helsdingen beriep er zich nu op, clat de regent ambtenaar (inderdaad de hoogste inlandsche amh tenaar der Regeering in zijn regent schap) is en dat bij een ambtenaarsbe noeming het geloof immers geen cri terium mag vormen, behalve in bij zondere gevallen (dominees, priesters bij de landraden enz.) waarvan dit ci geen zou zijn. Maar de regent is méér dan dat, na melijk het hoofd der inheemsche be volking binnen zijn ressort en ais zoo danig, volgens art. 17 zijner instructie, belast met het oppertoezicht op den godsdienst der bevolking, zoodat bij daarmede in zeer veel gevallen recht- streeksche en vaak ingrijpende bemoei enis beeft. De heer v. Heisdingen meen de, dat zulk een toezicht uitsluitend administratief behoefde te zijn en dan ook wel door iemand van anderen godsdienst dan der betrokkenen, kon uitgeoefend worden. Om dit betoog te versterken, beriep hij zich zeker op een bekende autoriteit, n.l. op nie mand minder dan prof. Kleintjes, die in zijn „Staatsinstellingen van N.l." inderdaad het oordeel uitspreekt, dat de regenten om dat oppertoezicht vol strekt nog niet het hoofd van den Mo- hammedaanschen godsdienst zijn in hun ressort. Er bestaat te dezen aanzien nog steeds een formeel bezwaar voor de Regentschappen buiten de nieuwe pro vincie West Java. Door de Regeering is voor de Regenten, in die provincie een instructie vastgesteld, waarin z,ij uitsiuitend bestuursambtenaren wor den genoemd. Voor de andere regen ten, geldt nog steeds de regel van Ind, bijblad no. 57 (dus van een 50 of 60 jaar geleden) dat de Regenten noemt de geestelijke hoofden der bevol king. Bet gaat hiermede als met de toela ting der zending in gebieden waar tot heden het evangelie nog niet gebracht was. Uok daar meende men dat het Christendom conflicten met het Mo- hamedanisme zou brengen. Bekend is het noe moeilijk toegang tot de Vor stenlanden Djokja en Solo verkregen werd. Allengs is men gaan inzien dat 'de Javaan niet zoo in zijn Mohamme- daanschen godsdienst vastzit De Ja vaan heeft geer: behoefte aan samen voeging van geestelijke en wereldlijke leiamg, al was dit ook regel. Integendeel, een goed ontwikkeld Christen Regent zal o.m. op Java ze ker met niet minder achting worden behandeld dan zijn Mokam. collega. De Regeering heeft mtusPchen de door den heer Van Helsdingen gestel de vraag beantwoord met de mededee- ling, dat voor een dadePijke beslissing - geen aanleiding bestond. Daarmede is deze belangrijke kwes tie dus nog geen stap nader tot de op lossing is gekomen. Hout of steen? De Sumatra Post stelt naai* aanlei ding van de aardbevingsberichten van de Westkust de vraag: hout of steen? Telkens leest men in de telegram men: alles wat van steen was, is ver woest. De steenen kedehs in de Chinee- sche wijken, de stations, de kazernes, de ziekenhuizen, de postkantoren, ze zijn alle bezweken. De bewoners van steenen huizen of de werkers in de steenen gebouwen," zij vonden den dood onder het puin of - werden door instortende muren voor bun leven ver minkt. Het is ongetwijfeld een aanwij zing, dat we mét den huizenbouw te voorbarig, te roekeloos zjjn geweest. De vraag rijst of de hygiëne en de duurzaamheid niet te duur zijn be taald. De enkele steenen bouw, zooals die than9 gedurende jaren door B.O.W. en particulieren is toegepast, vrijwillig of onder den drang van dwingende be palingen, is een vreeselijke fout geble ken, in het bijzonder ter Westkust. Het heeft zich trouwens nog niet zoo heel lang geleden ter Oostkust die zich doorgaans zoo veilig waant even eens voorgedaan. Thans is het weer van een gevaarlijke actualiteit geble ken, niet alleen voor de roerige West kust, maar ook voor de kalme laag- land^che steden als Palembang en Djambi, die in opkomst zijn. en die in de toekomst gebouwen, kantoren, sta tions, scholen, ziekenhuizen van noo- de zullen hebben. De beantwoording van de vraag, die zich thans aan een ieder opdringt is aan degenen, die voor den verderen opbouw in letterlijken zin van dit groote, maar in geologi- schen zin blijkbaar onbetrouwbare land, verantwoordelijk zijn. UIT DE OMGEVING. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. Vergadering van den raad dezer ge meente op Donderdagavond 8 uur. Voorzitter: de heer E. Vernède, bur gemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergade ring en geeft daarna het woord aan den wnd. secretaris tot het voorlezen van de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. Vervolgens doet de voorzitter mede- deeling van de ingekomen 9 tukken, w.o. een missive van Ged. Staten, dat de bijdrage in de kosten van den keu ringsdienst van waren, kring Leiden, voor het dienstjaar '26 voor deze ge meente bedraagt f 627.10; het jaarver slag 1925 van den keuringsdienst voor Vee en Vleesch; de dienst heeft noch winst noch verlies opgeleverd; het ver slag van den toestand der gemeente over 1925; het rapport van het onder zoek van een monster drinkwater, heeft geen aanleiding gegeven tot op merkingen; voor kennisgeving aange nomen. Voorts zijn ingekomen de rekening der gemeente over 1925, sluitende Ia den gewonen dienst met een batig sal do van 29.126.2i5 en in den buitengewo nen 'dienst met een nadeelig saldo van f 132.903.95, en de winst- en verliesre kening en balans van de bedrijven. Het gasbedrijf heeft een winst van f735.37 opgeleverd, het waterbedrijf een verlies van f 393.71 en het badhuis een verlies van f2111.93. Deze rekeningen zullen gesteld wor den in handen der te benoemen com missie. Ingekomen is een schrijven van de firma's Bins en Zn. en C. Bolle, die er hun verwondering over uitspreken dat het zeil voor het nieuwe raadhuis door een firma buiten de gemeente zal gele verd worden. De voorzitter deelt mede, dat de reden waarom dit werk is opgedra gen aan een firma te Rotterdam, is dat het hier betreft niet het leggen van zeil zonder meer, doch het plak ken van linoleum op beton, wat door vakkundige menschen moet geschie den. De architect durfde geen verant woordelijkheid te aanvaarden indien dit niet op vakkundige wijze geschied de. Het leveren der gordijnen zal even wel geschieden door ingezetenen der gemeente Voorschoten. De heeren Mens, Braggaar en Taal hadden liever gezien, dat het be treffende werk toch gegund was aan een ingezetene der gemeente, die had zich wel met. vakkundige menschen in verbinding kunnen stellen voor de uitvoering van dit werk. Ingekomen is voorts een verzoek van de Wilhelminavereeniging om evenals vorige jaren een subsidie te mogen ontvangen voor het houden van een kinderfeest met de 850 school kinderen, ter gelegenheid van Konin ginnedag. Met algemeene stemmen werd beslo ten, hiervoor een subsidie van f 300 toe te staan. Nadat eenige compta-biliteitsbeslui- ten zijn goedgekeurd, wordtde voor dracht voor het college van zetters vastgesteld: de heeren C. C. Breukink en C. Eggink (aftr.); plaatsvervangend de heeren D. J. van Cuilenburg en G. J. Ypenlaan. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening worden benoemd de heeren Mens, Taal en baron Schim- melpènninck v. d. Oye. Hierna had plaats de benoeming van personeel bij de bedrijven en vaststel ling hunner jaarwedden. Do tijdelijke werklieden bij de be drijven, E. v. d. Blom en C. J. Kuneke worden met ingang van 1 Juli jn vas ten dienst aangesteld op een loon van resp. f 1594 en f 988, als chef van het electriciteitsbedrijf D. J. Brinks op een loon. van f300 voor dit werk en als meteropnemer en incasseerder P. G. de Jong. die voor dit werk f 246 krijgt. De heer Braggaar zou als leider van het electriciteitsbedrijf een mon teur willen aanstellen en wilde boven dien v. d. Blom geheel met de gemeen tewerklieden gelijkstellen wat zijn loon betreft. De heer Limburg is het met den heer Braggaar in hoofdzaak eens en zou het loon van v. d. Blom ook wil len gelijkstellen met dat van de andere gemeentewerklieden. Spr. vraagt of het wel noodig is den heer Brinks nog f300 extra-1.araris voor dit werk te geven, dat hü toch in zijn gewonen werktijd doet. Het is wel goed, dat de gemeente een goed voor beeld geeft wat salarieering betreft, maar dan moet het ook mogelijk zijn, dat de particuliere bedrijven een der gelijk voorbeeld kunnen navolgen. De heer Taal wijst op de moeilijk heid, bij aanstelling van een be-lriffs- leider voor het electricititsbedrijf den heer Brinks die f300 weer te moeten afnemerï. De heer Mens zou geen extra-sala ris aan Brinks willen toekennen, hij heeft reeds een zeer gunstige positie. De voorzitter wijst op het feit dat de loonen der gemeentewerklieden zijn vastgesteld in den tijd der hoog conjunctuur. Spr. acht het niet g-e- wensckt v. d. Blom, evenals de andere gemeentewerklieden, een loon van. f 33 a f 34 toe te kennen. Hij is 24 a 25 jaar en verdient nu f30 per week. In het particuliere bedrijf worden ook ner gens zulke loonen verdiend als de ge meentewerklieden hebben. 'Wat den beer Brinks aangaat, merkt spr. op dat deze regeling een uitvloei sel is van een bespreking met, den in genieur, den heer van Stokhuijzen. De ze achtte een deskundig leider niet noodig, doch adviseerde den heer Brinks, chef van dit bedrijf te maken en hem als zoodanig eenige loonsver- hooging te schenken. De zoon van den heer Brinks wordt opgeleid voor elec- tricien en helpt zijn vader. De heer B r a g g a ar voert nogmaals het pleidooi voor de gelijkstelling van v. d. Blom. Spr. zou het zeer gewenscht vinden, indien hier ter plaatse een re geling voor de gemeentewerklieden bestond; dan weet men waar men aan toe is. De heer Eggink, weth. heeft zich verwonderd, dat het voorstel van B. en W. bij den Raad zooveel bestrijding heeft ontmoet. Een man als de heer Stokhuijzen, die in deze zaak doorkneed is, acht een monteur niet noodig, waarom zouden wij dan een zoo duren ambtenaar aan stellen? Wat de loonen betreft, wijst spr. er op, dat de gemeente-ambtenaren hier ook nog premievrij pensioen hebben, wat in het particulier bedrijf niet be staat. In het particulier bedrijf hebben de arbeiders voortdurend met werk loosheid te kampen. Aan het gemeen tebedrijf, zijn voor de menschen, die daar werkzaam zijn, buitengewone voor deelen verbonden. De voorstellen van B. en W. worden wat de financieele zijde betreft, door den raad goedgekeurd; daarna worden in vasten gemeentedienst benoemd de heeren E, v. d. Blom, C. J. Kuneke,, en P. G. de Jong. Ook de andere benoe mingen, (P. G. de Jong. Brinks Sr. en Brinks Jr.) worden goedgekeurd. Als boekhouder-kassier der bedrij ven wordt met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd de heer H. N. van Ame- rongen, op een salaris van in totaal f2150. Hij krijgt voor het «gasbedrijf f 1000 (tot dusver 'f 750), waterbedrijf f500 (tot dusver f250), electriciteitsbe drijf f 500 en badhuis f 150: De heer Mens acht het wenschelijlc, nu de boekhouder-kassier zulk een le venspositie heeft, dat hij andere be trekkingen, die hij waarneemt, over laat aan zijn minder gesitueerde col lega's. Er ioöpen zooveel uverklooze kantoorbedienden rond. Da voorzitter belooft dit punt nader onder de oogen te zullen zien. Aan Mej. "Boer. onderwijzeres aan de openbare school, wordt verlenging van ziekteverlof toegestaan tot einde Octo ber; met het oog op eventueele afkeu ring zal zij door en tweetal geneeskun digen onderzocht worden. Aan de Protestantsche naaischool zal een voorschot van f 200 verleend worden. Het besluit O.L.S. zal in dier voege gewijzigd worden, dat met het oog op de vrij groote waarschijnlijk heid dat hier de landbouwschool zal gevestigd worden, de twee meest wes telijk gelegen lokalen niet in den ver koop zullen begrepen worden. Het verzoek van de afd. Voorschoten! der Hollandsche Mij. van Landbouw aa.n den Minister van Binnenlandsche Zaken hier een lagere landbouwschool te vestigen, zal door het gemeentebe stuur gesteund worden. Besloten wordt, dat B. en W. de gun-, ning van de overige lokalen der O.L.S- aan zich zullen houden en de zaak dan in den raad brengen, zulks om te ver hinderen, dat hier een inrichting ge vestigd wordt, die de gemeente ont siert of last veroorzaakt. Men sprak hoofdzakelijk over de mogelijkheid, dat daar een wasscherij zou komen. Bij de ingebruikstelling der nieuwe school op 17 Augustus a.s. zal den kin deren een versnapering bereid worden, de school zal met eenige plechtigheid in gebruik genomen worden. In ver band hiermee krijgen B. en W. een crediet van f 150 van den raad. Aan een politiebeambte, die zijn ambtswoning moest verlaten, wordt een vergoeding van verhuiskosten van f50 verleend. De vergoeding en afre kening bijzondere scholen ingevolge art. 101 der L.O. wet wordt vastgesteld De heer Limburg heeft deze bere kening nagegaan en vraagt of het niet mogelijk is, die afrekening wat eer te doen geschieden; zij gaat thans over 3 jaar. De vo or z i 11er antwoordt, dat dit niet mogelijk is ingevolge de wet. Het systeem der wet is nu eenmaal zoo. Tenslotte worden eenige reclames hondenbelasting behandeld, waarna de rondvraag gehouden wordt. De heer Verboom wil toegangs kaarten beschikbaar stellen voor de bezichtiging van het nieuwe raadhuis om den toeloop van kinderen te we ren. De heer Mens vraagt of het niet mogelijk is, het marktgeld op 20 cent te brengen, dat is eenvoudiger dan 17 cent. Te ruim half 11 sluit de voorzitter de - openbare vergadering. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Onder presidium van den burge rheester, den heer G. v. d. Valk Bon man vergaderde gisteravond de Ge meenteraad. Aanwezig alie leden. Na opening met ambtsgebed en goed keuring van de notulen, stelde de voor zitter den raad in kennis met het re sultaat van bemoeiingen van B. en W. naar aanleiding van in de vorige vergadering gesnelde vragen. De brugwachters hebben zich bereid verklaard, om een ander vlagsysteem in te voeren. Is er van de Koudekerk- sobe zijde gevaar, dan zal in die rich ting worden gevlagd, en in bet andere geval omgekeerd. Wat de vernieuwing van de meer palen bij de brug betreft, zijn B. en VV. in overleg getreden met den bond „Schuttevaer." Hierna werden eenige ingekomen stukken bekend gemaakt. De commissaris der Koningin be richt -de benoeming van den heer C. Bos tot lid van bet college van zetters voor de rijksinkomstenbelasting, in de plaats van den beer H. P. Koning, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Van den keuringsdienst van waren was bet halfjaarlijksch verslag inge komen, volgens hetwelk te Leiderdorp 48 inspecties werden verricht, met 11 afkeuringen. Van de heeren de Graaf en Hiendrik- sen was namens de bijiz. scboolyer. 'n aanvrage ingekomen om medewerking voor *de stichting van een nieuwe school voor gewoon lager onderwijs. Het benoodigd aantal leerlingen (40) is er, en ook aan de andere wettelijke 'voorwaarden kan worden voldaan. De aanvrage werd in banden van B. en W. gesteld om prae-advies. De gymnastiekvereeniging „Sparta" te Leiderdorp, die weer eenige ople ving toont, vroeg een subsidie. De ver eeniglng moet het rijkssubsidie missen en heeft verschillende instrumenten noodig. Ook op deze aanvrage zullen B. en W. prae-advies uitbrengen. De beer Jan de Lange, aschophaler, die met een voor hem noodlottigen afloop tegen de gemeente geprocedeerd beeft, vroeg ontheffing van de betaling der proceskosten, die f 163 bedragen, Is dit niet mogelijk, dan biedt de L. aan de schuld aan te zuiveren door het verrichten van gemeentediensten. B. en W. geven in overweging om de L. een gemakkelijke betalingsregeling aan te bieden, en andere op de gewone wijze tot foning over te gaan, doch;

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6