NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 30 JULI 192 6 TWEEDE BLAD. HET CADEAU-STELSEL. In „Nederlandsche Fabrikaatwijst de heer G. de Clerq op de nadeelen, die aan het cadeau-stelsel verbonden zijn: Er is in de laatste jaren in den kleinhandel een kwaad geslagen, dat hoe langer hoe grooter afmetiifgen aanneemt, n.l. diet geven van cadeaux door den winkelier aan een klant die eenige inkoopen doet. Begonnen met reclame-artikelen als potlooden, zakspiegeltjes, ascnbakjes e.d. is dit cadeaustelsel zoo m omvang toegenomen, dat men thans een aan zienlijk deel van zijn htiis kan vullen met allerlei nuttige en nuttelooze ar tikelen, die men bij zijn inkoopen als geschenk ontvangt. Onze straten we melen in den namiddag van kinderen met luchtballons, vrijwel iedereen scheert zich met een veiligheidsmes, dat hij cadeau gekregen heeft, en in den allerlaatsten tijd komt het zelfs meer en meer in zwang om artikelen van dezelfde soort als men koopt ca deau te geven. Wie 3 ons koffie koopt krijgt 6 ons, wie 4 potjes jam koopt ontvangt er 6 en wie 5 sigaren koopt komt er met 6 thuis. De variaties in de ze zijn legio. In beginsel is dit cadeau-stelsel na tuurlijk verkeerd en uit den booze, om dat het ten opzichte van den betaalden prijs (en dit is altijd de waardemeter van de koopers) misleidend werkt. Im mers, als men 5 sigaren koopt tegen 10 ct. per stuk en er voor de betaalde 50 centen 6 ontvangt, dan kost elke si gaar dus- 8^ cent. De winkelier kan dus deze sigaren veel beter direct te gen cent per stuk verkoopen en geen cadeau geven. Dat hij dit niet doet en zijn koopers in den waan laat, dat ze sigaren van 10 cent rooken en omdat ze in zijn winkel koopen er een gratis ontvangen, bewijst dus dat bij met dit cadeaustelsel een speciale be doeling heeft, n.l. reclame voor zijn zaak en aanwakkeren van den koop lust. Hij veronderstelt dat de koopers door deze cadeaux aangetrokken hun weg speciaal naar zijn winkel zullen kiezen en bovendien om zooveel mo gelijk cadeaux te krijgen een zoo groot mogelijk aantal inkoopen zullen doen Inderdaad heeft helaas de ondervin ding geleerd, dat dit laatste maar al te dikwerf waar blijkt. Aangelokt door de aangeboden cadeaux koopt menig een veel meer dan hij eigenlijk riooiig heeft. Reeds menige moeder heeft vol slagen noodelooze inkoopen gedaan om een luchtballon voor haar kind le bemachtigen en bovendien heeft ze voor hare inkoopen misschien zooveel geld teveel betaald, dat ze veel zuini ger gedaan bad met den luchtballon direct bij een balonnenkoopman te koopen. Aan den anderen kant is bet den winkeliers natuurlijk niet kwalijk te nemen, dat zij uitzien naar middelen om hun omzet te vergrooten. De re denen waarom een kooper naar een be paalden winkel gaat, zijn dikwerf van zeer uiteenloopenden aard. De een pre fereert een winkel, omdat het er goed-r koop is, een ander omdat er een groote sorteering is, een derde om de goede kwaliteiten die er verkocht worden, een vierde omdat hij den winkelier zoo geschikt vindt, e.d. Aangezien nu een winkelier meestal onmogelijk aan al deze eischen kan voldoen, is hij, ten einde het aantal zijner afnemers zoo groot mogelijk te maken, verplicht zijn toevlucht tot andere hulpmiddelen te nemen. Bovendien heerscht er bij de winke liers voor de handhaving van hun om zet een streven om de klanten aan hun zaak te binden. Oorspronkelijk hebben zij getracht dit te bereiken door het verkoopen op crediet. Weliswaar verschaft zulk een cre- dietgeving den winkeliers heel wal last, omdat hun bedrijfskapitaal veel grooter moest zijn, doch hiertegenover mocht men veronderstellen, dat een afnemer, die een langdurig crediet kreeg, de moreele verplichting voelde om zoolang deze schuld liep bij den zelfden winkelier te blijven koopen. FEUILLETON. Uit spannende dagen. (Een Vlaamsch verhaal). 37)) En, ware hij laf genoeg om zijn han den naar de ketenen der slavernij te reiken, om de genade der vreemde divngölanden te verwerven, hij zou ver van hier worden vervoerd om andere ongelukkige volkeren te gaan ^marte len, gelijk de Belgen door hun beulen nu worden gemarteld. Geen keus, geen genade: overal, langs alle kanten ramp oneer, slavernij of dood! Moeder, moe der ik heb geen vader meer; gij zult op aarde blijven zonder kind, zonder echtgenoot!En gij, arme, lieve Ve- va, de vermoeienis heeft u in stille vergetelheid gedompeld. Oh, wist gij welke slag u misschen treffen gaat! Uw vader ik heb hem gezien, hij ken de mij niet meer; ik heb hem gespro ken vp-i zijn kind, hij hoort, hij be grijpt niet meer. Zijn ziel is getroffen; zij doet geweld om uit het verbrijzelt! lichaam zich los te rukken. Nog eeni ge dagen, en hij zal met mijn vader bij God in den hemel vereenigd zijn. Maar ik mag u dit niet zeggen: u ook moet ik bedriegen!" De gemartelde jongeling sloeg zich de hand voor het aangezicht, als wil de hij de tranen verbergen, die sedert lang ongemerkt over zjjn wangen leekten en nu overvloediger zijn oogen ontsprongen. Behalve cle vele stroppen, die zulk een verkoop op crediet medebracht, omdat velen ervan profiteerden om ver boven hun krachten te koopen, bleek het bereikte voordeel niet üoo groot, omdat menigeen, niettegensiaan de zijn rekening niet betaald was, toili naar een ander ging. Ja zelfs werd lit hulpmiddel toegepast om opzettelijk bij tal van winkeliers een zeer hoog crediet te verkrijgen. Ten slotte hebben de winkeliers dan ook ingezien, dat de verkoop op cre diet geen voldoende aantrekkings kracht op de koopers uitoefende en voornamelijk sinds de eerste oorlogs jaren, toen door de schaarschte aan geld de contante betaling alom weer werd ingevoerd, is bet credietstelsel verdwenen. Dit kan natuurlijk niet anders dan toegejuicht worden, want er is niets funesters voor den gemid delden kooper, die toch al een slecht financier pleegt te zijn, dan om hem nog in de gelegenheid te stellen zon der eenig geld maar raak te koopen. Als hij contant betalen moet, kan hij tenminste vóór geen grooter bedrag aankoopen dan voor hetgeen in zijn bezit is. Op het credietstelsel is het bonnen stelsel gevolgd, dat op een veel betere basis gegrondvest was. Dit bonnen stelsel bestond hieruit, dat bij eiken aankoop een bonnetje gegeven werd, waarop het bedrag van den aankoop geboekt was. Deze bonnen kon de koo per verzamelen'en als hij dan voor tien of vijf en twintig gulden bonnen liad, kreeg hij óf een bedrag in geld (een zeker percentage van het totale bedrag in geld) óf hij mocht gratis tot een bepaald bedrag iets uit den voor raad van den winkel uitzoeken. Dit bonnenstelsel werkte heel goed en uit het feit dat bet hans voor het veel slechtere cadeau-stelsel heeft moeten plaats maken, zou men ge neigd zijn te concludeeren, dat het den koopers niet beviel. Immers, de win keliers hebben geen enkele reden ge had om het bonnenstelsel te vervan gen. Maar de afnemers waren natuur lijk allesbehalve gesticht over een zoo openlijken band aan één bepaalden winkel. Men kan zich voorstellen, dat ze telkens, als ze het in liun bezit zijn de stapeltje bonnen natelden, dachten: ja, dat is nou wel heel aardig, maar zoolang ik nog niet voor tien gulden gekocht heb, kan ik niet van leveran cier veranderen. Het ligt voor de hand diat het ca deaustelsel voor de koopers veel aan genamer is. Zij zijn absoluut vrij om te koopen waar ze willen en ontvan gen bij hun aankoop het geschenk di rect, zoodat ze een volgende maal weer kunnen koopen bij dengene die dan het mooiste cadeau geeft. Zoodoende is het succes dat de win kelier van het cadeaustelsel heeft dan ook maar van zeer tijdelijken aard. De afnemers zullen zijn winkel alleen maar frequenteeren, zoolang zijn ca deaux in trek zijn, doch als morgen aan den dag een concurrent mooiere geschenken geeft, krijgt deze den loop En aangezien het cadeaustelsel, zoo- als we hierboven reeds betoogd heb ben, ook uit den booze is, omdat het ten opzichte van den prijs misleidend werkt en tevens menig kooper brengt tot het terwille van de cadeaux koo pen van dingen, die hij niet noodig heeft, waarvan de winkelier nader hand toch den terugslag ondervindt, omdat de klant dan geen geld meer heeft om hetgeen hij wel noodig heeft alsnog te koopen ,is het te hopen dat de winkeliers zelf zoo verstandig zul len zijn om aan dit funeste cadeau stel sel hoe eerder hoe beter een^ eind te maken. Zeker, er zijn ook voorstanders van het cadeaustelsel of liever dit zijn die genen, welke aldus redeneeren: als een winkelier kans ziet om bij een be paalden verkoopsprijs van zijn artike len nog een cadeau te geven, dan is hier niets tegen, doch iedereen, <lie wat dieper nadenkt begrijpt, dat de winkelier dit cadeau niet uit zijn eigen zak betaalt, doch dat de kosten van het cadeau in den verkoopprijs van zijn artikel verdisconteerd zijn, en als zoodanig is het geven van cadeaux bij den aankoop in winkels dus niets an- Welhaast stuurde hij weder den blik naar de legerstede en murmelde met ontsteltenis: „O, moeder mocht ik u den kus ge ven, die mij zoolang reeds op de lippen blaakt! Mocht ik met den koortsigen liefdezoen een deel mijner smarten in uw boezem gieten, een weinig troost vin'den in m'n duistere wanhoop! Maar neen; slaap gerust, o moeder, slaapt, dierbaren, altemaal. Ah, slapen? Ver geten? Van vrijheid droomen, het kwaad verplet zien en juichen van ge luk, van vrede en van liefde. Oh, kon den wij allen insluimeren: eeuwig, eeuwig slapen, tot den dag der alge- meene verlossing!" Hij zweeg een wijl; de wanhoop scheen hem alle kracht ontroofd to hebben; want zijn aangezicht en zijn leden ontspanden zich, het hoofd zonk hem langzaam op de horst. Een plotselinge siddering greep hem aan, toen hij op den mond zijner moe der een helderen glimlach verraste; hij dacht zelfs, dat hare lippen den naam zijns vaders in zoete tonen murmelden ,,Hoe akelig!" sprak hij tot zich zej- ven, zijn leden pijnlijk samenwringen- de. „Zij droomt van zijn terugkomst, zij lacht hem toe, zij juicht, zij is ge lukkig! Er is iets onzeglijk wreeds iets onmenschelijks in dit bedrog En nochtans, het geheim moet voort duren; haar wee, hare tranen zouden mij vermorzelen: ik heb moed en ziels kracht noodig tot de waak Op dit oogenblik verscheen Jan de knecht bij den ingang der hut en wenk te zijn meester. Deze verliet de tent ders dan een speculatie op een onvol doende inzicht en kennis van zaken van de afnemers. Immers, wanneer le ze allen inzagen, dat het cadeau geen geschenk is, doch dat zij dit heusch ook betalen, dan zou de geheimzinnige aantrekkingskracht, die het thans op hun uitoefent, spoedig verdwijnen en zouden zij zich als vroeger weer toe leggen op het koopen in die winkels, die de beste kwaliteit voor den laag- sten prijs zonder eenig ander lokmid del verkoopen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt: .Voor Hilversum en (Huizen, J. Timmer te Ermela GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Hoogvliet, cand. C. v. Schie te Voorschoten,. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Cand J. Smelik van Hiilegom die met goed gevolg peremptoir exa men heett afgelegd, zal 29 Aug. a.si. D.V. door Ds. K. Schilder vanOegst- geest worden bevestigd als predikant der Geref, Kerk van Zevenbergen.. Cand. H. W;. Wiers erna zal D. V. op 22 Augustus a.s. intrede doen bij de Geref. Kerk van Oldehove, na door Ds. J. Duursema, em. pred. te Groningen, te zijn bevestigd. Xlgem. Synode der Ned. Herv. Kerk. De president' verwelkomt den heer dr. H. Schokking en deelt mede, dat de heer N. Koomans zijn herbenoe ming tot lid van den raad van beheer voor de predikantstraktementen heeft aangenomen. Het verslag der hoogleeraren van wege de Nederlandsche Hervormde kerk over den staat van het hooger onderwijs in de godgeleerdheid gedu rende 1925'26, wordt in behande ling genomen. Te Leiden lieten vich voor den cursus 1925'26 46 studen ten inschrijven, van wie 12 voor de teerste maal. Acht legden het voorbe reidend kerkelijk examen af, onder wie één vrouwelijke candidaat. Te U-. trecht werden 157 ingeschreven, waar van 46 voor de eerste maal, terwijl 14 het voorbereidend examen aflegden. Te Groningen waren deze cijfers res pectievelijk 36, 5 en 2.. Aan de kerkelijke hoogleeraren wordt dank gebracht voor huil belangrijken arbeid, die zich meermalen ook uit strekt buiten den eigenlijken kring hun ner werkzaamheid. Aan den kerkelnken hoogleeraar dr. J. R. Sloiemaker ae Bruine wordt eer vol ontslag Aerieend uit zijn Utrecht- schen werkkring. Woorden van dank en waardeering worden door den pre sident aan hem gewijd, terwijl ook gedacht wordt aan den ijver en ,de groote bekwaamheid waarmede de hoogleeraar meermalen in de Synode als praeadviseur is. opgetreden. Behandeld wordt een rapport van den heer Boomstra over een verzoek van de Nederiandsche ürc'a' utenver- eeniging, hierop neerkomende, dat le. de psalmen en gezangen in de kerk boeken zullen Worden gedruki in he- dendaagsch notensciirift2e. dat wor de ingevoerd de rhythmische zang; 3e. dat (a,an de gezangen, waarin kleine wijzigingen de meiodie betreffende, zijn aangebracht, de oorspronkelijke melodie worde teruggegeven; 4e. dat te moeilijke en verouderde melod em door anderen worden vervangen. Het verzoek is door de classicale verga dering ondersteund. De meerderheid in de commissie kan zich op grond van practische bezwaren niet met het verzoek vereenigen en meent dat al licht inwilliging aan een finale oplos sing van de kwestie van den gemeente zang in den weg zou staan. De president wijst op de belang rijke toelichting welke cle vereeniging bij haar verzoek heèft gevoegd. In- tusschen moet de conclusie der oom missie zonder hoofdelijke stemming worden aanvaard. Prof. Knappert behandelt een voor stel van 'dr. C. J. Niemeijer, aldus luidende: le. de Synode spreke uit, dat zij het wenschelijk acht, de rechtspraak in de kerk, geheel of gedeeltelijk te ont- met looze stappen en vroeg wat hij hem zeggen wilde. Jan toonde zjjn meester een ouden man, die met gebogen hoofd op eeni gen afstand scheen te wachten, en be zig was met zich het zweet van het rookend voorhoofd té vegen. Het was de brouwer, Simons vader. „Welnu, baas Meulemans" vroeg Bruno, hem treurig de hand drukken de, „welk slecht nieuws brenst gij ons? Het moet voorwaar ernstig ziin, dat gij, die niets te vreezen hebt, het "dorp verlaat," „Mijn huis is. tot den grond afge brand.zuchtte de brouwer. „Uw huis? De brouwerij? Heeft uw zoon dan het vuur in zijns vaders wo ning doen steken? Het is ongehoord!" „Ach, hij is schuldig genoeg, beticht hem niet met die onmenschelijkheid. Het vuur, dat uwe woning verslond, is door den wind op de brouwerij ge dreven. Mijn zoon en zijn Fransche gezellen hebben het pogen te blus- schen; alles was nutteloos. Maar daar om ben ik zoo overhaastig niet tot u gekomen. Ik heb een schrikkelijke tij ding u te melden." „Zoo, wat kan er schrikkelijker zijn dan hetgeen wij weten?" De brouwer antwoordde met neer slachtigheid: „Ons dorp is-vol Fransche soldaten, wel zeshonderd, met kanonnen en man nen te paard. Een Generaal voert hen aan. Er zijn er ook eenigen onder, die Vlaamsch spreken. Zij noemen hun le ger een Colonne mobile, en zes-gen, dat zii gekomen zijn om alles te vermoor- trekken aan de kerkelijke besturen en op te dragen aan nieuwe, In te stel len, onafhankelijke rechts-college's. 2e. De Synode berioeme een commissie, om te onderzoeken, op welke wijze •en in welke mate de onder le. ge noemde gedachte het best zal kunnen worden verwezenlijkt en het resultaat van haar onderzoek samen te vatten in voorstellen tot wetswijziging. In de commissie is een meerderheid, die tegen dit voorstel is; de minder heid zou het eerste gedeelte willen aangenomen zien, waaruit die aanne ming van het tweede van zelf volgen zou. Het rapport zal later in behan deling worden genomen. Amsterdam-Zuid en Zandvoort. Gisteravond heeft de Kerkeraad van de Geref. Kerk Amsterdam-Zuid (bui ten het kerkverband) vergaderd. In deze vergadering zijn o.m. behandeld de overeenkomst met de Geref. Kerk te Zandvoort en het contract, dat de zer dagen is tot stand gekomen tus- schen ae kerken van Amsterdam-Zuid (binnen en buiten het kerkverband) be treffende de kerkelijke goederen. Bei de icAvereenkomsten werden goedge keurd. Het kerkverband dat tusscnen Amsterdam-Zuid en Zant voort is tot stand gekomen, luidt als volgt: Door de Kerkeraden van Amster dam-Zuid en van Zandvoort is het vol gende besluit genomen: De kerken van Amsterdam-Zuid en Zandvoort besluiten, dat zij, gezien hare geschiedenis tot op dit oogen blik, met elkander het kerkverband herstellen en-dit verband zullen on- Iderhouden in de eenheid der belijde nis overeenkomstig de Drie Formulie ren van Eenighedd en wat de kerkre- geering betreft, overeenkomstig de Kerkenordening van Dordrecht, laat stelijk herzien op de Generale Synode der Geref. Kerken in Nederland, ge houden te Utrecht in 1905, waarbij zij als bindend houden de bepa'ingen der Gereformeerde Generale Synodes tot en met die van Utrecht in 1923, even wel zich voorbehoudend eene nade re beslissing omtrent de conclusies der Generale Synode van Utrecht in 1923, vervat in Artikel 127 har er Acta. (Dit betreft het Vrouwenkiesrecht te Zand voort). Voorts spreken de beide Kerken na drukkelijk uit, dat zij van harte be- geeren weder t e worden oDgenome i in het verband der Geref. Kerken in Nederland, zoodra deze Kerken terug keeren tot ongerepte trouw aan de Drie Formulieren van Eeiigheid en Onverzwakte handhaving der gelden de Kerkenordening. Geref. Kerk te Zandvoort. De leden van de Geref. Kerk bin nen het kerkverband te Zandvoort heb ben gekozen tot onderling, de heeren W. H. Dekking, J. W. Gosen en A Steetskamp en tot diaken de heer Wildeboer. De Geref. kerk te Schoonhoven. Ter rectificatie van hetgeen gemeld werd over de toestanden in de Gerei Kerk te Schoonhoven, deelt de Cor respondent van de N. R. Crt aldaat meaej dat sedert den tijd, dat Ds. Aal ders in Schoonhoven dienaar des Woords is bti do Geref. Kerk, geen der leden dier kerk zich heeft afgescheiden dan een vrouw, die zulks deed, omdat haar «echtgenoot tot de Ned. Herv. Kerk be hoort en zij zich daarbijwenschte te voegen en een mannelijk lidmaat, die wegens vertrek uit Schoonhoven het om familieredenen wenschelijker achtte den band met de Geref. Kerken te breken Ds. Aalders, die thans met vacantia is, wordt door de overgroote meerder heid van de leden der Geref. Kerk te Schoonhoven zeer bemind en werkt in de beste harmonie samen, zoowel met zijn kerkeraad als met zqn gemeente leden. Duitsch L.O. Vandaag is te Zwolle het schriftelijk gedeelte van het examen Duitsoh b.O. gehouden. Hieraan namen deel 76 man lijke en 19 vrouwelijke candidates Het mondelinge gedeelte zal op .een nader te bepalen datum in Den Haag gehouden worden. Mooie gift. De Martha-stichting te Alphen aan den Rün heeft van N. N. voor nieuw bouw een gift van f 1000 ontvangen. den, wat tegenstand durft bieden. Van Parijs is het bevel gezonden, dat de gansche Kempen binnen acht dagen moeten zuivergeveegd of platgebrand zijn. Zulke vliegende legers zijn uit verschillende steden het Kempenland ingetogen. Het is gedaan, Bruno: er is geen hoop meer!" Bruno stond een wijl als vernietigd; hij scheen op des brouwers woorden niet te luisteren en wrong zich in som bere wanhoop de armen nevens het lichaam. „Zeshonderd!" mompelde hij. „Paar denvolk, kanonnen! Wat gedaan? Denkt gij, baas Meulemans, dat zij ons hier zouden komen zoeken?" „Mijn zoon heeft het mij gezegd." „Uw zoon? Is Simon met hen?" „Ik heb hem ontmoet, den Generaal door het dorp leidende. De soldater. zijn vermoeid: zij hebben een ganschen nacht gegaan. Er blijft u diensvol- gens waarschijndijk nog wat tijd tot het nemen van 'n besluit: doctf maakt spoed, onderwerpt u, vraagt genade, of vlucht van hier op Gods geleide: een andere keus is er niet." Een pijnlijke spotlach verkrampte Bruno's gelaat terwijl hij met het oog ten gronde in bedenking wegzonk. „Vraagt genade!" mompelde hij met akelig keelgeluid, „knielt neder voor de vreemde dwingelanden, voor de moordenaars van al wie u dierbaar .zijn., ziet af van de rechtvaardige wraak; weigert uw bloed aan uwr va derland en gaat het vergieten ten voordeel© der dwingelandij! Neen, neen! Sterven, vallen, maar toch eerct BINNENLAND, STATEN TAN ZUID-HOLLAND. Gister werd de zomerzitting gehou den van de Prov. Staten van Zuid-Hot land, onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborch. Bij het punt rekeningen 1925 en ba lans per 31 December 1025 van het krankzinnigengesticht ,.Oud Rosenburg* betoogde de heer F. BEEKENKAilP (T. Bi), dat hij het niet eens is met Ged. Staten, dat er een afzonderlijk ta rief moet ziin voor gestichts- en kliniek patiënten. Spr. wilde een algemeen ta rief. De heer K. A. WARMENHOVEN (C H.), betoogde de wenscheljjkheid van een reserve voor koersverschillen op de rekening. Een lid van Ged. Staten, de heer Et DE "WILDE (.A R.) merkte op, dat doen het eigenaardige karakter van de te openen Ramaerkliniek de verpleeggeL den daar hooger moeten zjjn aan voat de verpleging in het eigenlijke gesticht Oud Rosenburg. Wat het koersverschil betreft, hadden Ged. Staten geen bezwaar tegen het brengen van dit verschil bij de winst De bezwaren hiertegen, zullen echter onder de aandacht der regenten worden gebracht. De rekeningen en balans werden goed gekeurd. Bij het voorstel om gelden ter leen te verstrekken voor den bouw van een krankzinnigengesticht onder Noordwjjk en Noordwjjkerhout van de Vereen, der Zusters van Liefde te Venray, opperde Mr. W. Franeken (V. D.) bedenkingen. Hij vroeg, of de veree niging wel kapitaalkrachtig genoeg i^ hetgeen Ged. Staten niet hebben aan getoond. Bovendien is er niets bekend over de verpleegkoston. Wat de arbeidsverhoudingen betreft achtte spr. de verzekering van Ge<x Staten, dat het gestichtsbestuur Dereid zal zijn mede te deelen, hoe de arbeida verhoudingen zijn, terwijl Ged. Staten indien er misstanden zouden voorkomen hun invloed zouden aanwenden, niet vol doende. De heer J. TER LAAN pS. D.) becri- tiseerde het stelsel der krankzinnigen verpleging in Zuid Holland, waar bp de patiënten worden uitbesteed in gestich ten van het particulier initiatief. Spt meende, dat het nimmer op den weg der provincie kan liggen it secteverplo ging in do hand ie vc; cl.. G- udieiisti- ge gezindten, die hun eigen patiënten willen verplegen, moeten dit zelf oe- kosügen. Wat den opzet van dit gesticht betreft deze past in het stelsel door de provincie gevolgd, maar het is de vraag, of in zoo korten tijd een gesticht moet wor den gebouwd met een capaciteit van 700 bedden. Dit aantal kan over lange ren tijd bereikt worden. Ten slotte betoogde spr., dat er waar borgen moeten zijn, dat in een gesticht met geld der Provincie gebouwd, ;trbeids voorwaarden kunnen beslaan, die den toets eener goede critiek Kunnen door staan. Het gaat daarbij niet in de eer ste plaats om het personeel, maar om de patiënten. ilr. G. AN BAREN CA. R.) betoog de, dat juist aan verpleegruimte voor lk K. vrouwen groote behoefte bestaat. Het stelsel in deze Provincie is' tientallen van jaren geweest, dat de provincie mek zelf verpleegde, doch dit overliet aan het particulier initiatief. Er is nu ver pleging voor patiënten 'van verschillen de gezindten en voor R. K. mannen Voor R. K. vrouwen bestond echter.een leemte in het stelsel. Spr. kwam op vooi het hier gevolgde stelsel, dat vrijheid tan godsdienst handhaaft. Het stani- punt van den heer Ter Laan noemd» spr. zuiver reactionnair, erer dan oud- liberaal. Voorts zou spr. willen weten, of het de bedoeling is, dat ook uit andere pro- Auncies R. K. vrouwen zullén worden opgenomen, zoolang de provincie Zuio Holland niet de beschikking heeft ovet de plaatsen. llej. GRUENEWEG (S. D.) betoogde, dat de soc.-dem. de vrijheid niet widen aantasten, doch integendeel de vrijheid willen handhaven van patiënten en nun familie, om de patiënten te laten in d« inrichtingen, waar zij zijn. Spr. wilna dus slecdts de verzekering, dat de lv ook booswichten nedervellen au vuig bloed zien vlieten Hi.i keerde zich tot zijn knecht en sprak: ..Jan, geef het teeken, roep on ze gezellen te zaamt' De knecht bracht den hoorn aan de lippen en zond eenige lange tonen naar alle kanten over het woud. Akelig en doodsoh waren de holle klanken des hoorns; zij weergalmden over den heu vel en tusschen het geboomte ais het gehuil van een lijdend dier. Terzelfder tijd richtte Bruno zijn stappen naar de breedere helling des heuvels, gewis de vergaderplaats, wel ke hij zijuon makkers in geval van bije nroeping hao aangewezen. Nauwelijks stond hij daar, of van allo zijden kwamen jonge boeren, zelf» ook bejaarde landlieden, met bet ge weer in den arm uit het loover gedron gen Hun getal was veel aanzienlijker don den vorigen dag: na een wijle tijds kon men er tenminste tachtig tel len, en nog eenigen naderden In de verte. Karei uit „de Leeuw" greep Bruno'» hand, en ze met blijdschap drukkende, sprak hij. terwijl hij de gewapende ge zellen scheen aan te wijzen: „Welnu, Bruno, zwelt u het hart niet van moedT Nu zijn er geweren genoeg onder ons; wij hebben poeder en looa in overvloed. Onze makkere hebben dezen nacht de dorpen afgeloopen en goede hulp meegebracht; alle oogen- bllkken komen er nog gewapende late- llngen uit de omliggende gemeenten. f.Wordt vervolgdj.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5