NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 JULI 1926 DAG-AGENDA. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2G Juli tot en met Zondag 1 Aug. waar genomen door de apotheek van len heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. van de lijfstraf in Nederlandsche-Indië heeft de minister van Koloniën geant woord, dat: Officieele berichten omtrent de be handeling van de strafzaak tegen den administrateur der onderneming Soe- lian Ajam door den Raad van Justitie te Padang hem nog niet bereikt heb ben. Wel is hem echter uit persberich- gebleken, dat hier strafbare feiten zijn gepleegd, waartegen onmiddellijk door den rechter is opgetreden. Eenig verband of analogie tuss her. de hier gebleken, door particulieren gepleegde mishandelingen en de lijf straf. die als uiterste tuchtmiddel in strafinrichtingen door de Overheid in enkele gevalen niet kon worden ont beerd, vermag de minister niet te ont dekken. De bijzonderheden, uit do be- nandeling der strafzak gebleken, kun nen hem dus bezwaarlijk tot het in zicht brengen, dat lijfstraffen als tucht /niddel nimmer kunnen worden ge boogd. Te allen overvloede moge nog ver wezen worden naar hetgeen in de M. van A, op het voorloopig verslag der Kamer nopens de Indische begroeting voor het loopende jaar is medego leeld iten bewijze, dat in Indië het noodige verlicht is en verricht wordt, om de' toepassing van de lijfstraf zooveel mo gelijk te beperken. Waar de Indische Regeering in deze volkomen diligent blijkt, bestaat er voor den minister geen reden tot tusschenkomst. Tegen den veesmokkel. Op de vragen van het Tweede Ka merlid Braat betreffende het nemen #an maatregelen tegen frauduleuzcn nvoer van Belgisch vee, heeft de mi- iöster van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord, dat toen de be Öoelde vragen hem bereikten, reeds in overweging was de vraag, in hoeverre ter beteugeling van den smokkelhan del in vee», nog scherpere- dan de reeds getroffen maatregelen noodig waren. Thans is, met ingang van 24 Juli, de uitvoer van herkauwende dieren en varkens uit Zeeuwsch-Vlaanderen ver boden, behoudens dispensatie door den retrok'ken burgemeester, terwijl de grensstrook, waarin vervoer van vee s vevboden, is uitgebreid tot 1 K.M en van zonsondergang tot zonsopgang cot 5M K.M. Bovendien heeft de minister den mi nister van Financiën verzocht, om het foezicht op den smokkelhandel, indien mogelijk, nog te verscherpen en den minister van Oorlog om, ter on ler- ^teuning van het toezicht, de noodige Militairen en marechaussee t»r be- ^chkking te willen stellen. „De ster ln het Oosten". De orde der Theosofen „De Ster in het Oosten", die den nieuwen wereld godsdienst met Krishnamurti als we- relüleeraar en „messias" propageert en voorbereidt houdt deze week haar mn gres te Ommen (Overijsel). Er zijn duizenden congresgangers bijeengekomen. Deze nieuwe geestelij ke beweging heeft vier centra gekozen, kdyar bij Madras (Voor-Indië), Syd ney (Australië), Ojai (Noord-Amerika) £n Ommen (Nederland). Zoo geniet ons land en met name het Overijsel- sche stadje de eer thans zulk een groot aantal theosofische en boedhistisehe vreemdielingen uit alle werelddelen bijeen te zien. Hun getal wordt tus- schen de 2000 en 3000 geschat. De jonge Baron van Pallandt van Eerde heeft zijn kasteel en landgoed Eerde ter beschikking van de Ster- Orde gesteld. Op de lanen ziet men er 's avonds honderden wandelen, veelal ongekousd en op sandalen. Talloos ve le dames, bejaarde zoowel als jonge, dragen polka-haar. De bezoekers zijn getooid met als herkenningsteeken een blauwe ster op witten grond, ter groote van een decimeter middellijn. Uit Egypte* Voor-Indië, Perzië, Ara- bië ziet men velen in nationale kiee- dierdracht rondloopen. Allerlei talen hoort men spreken, meest Engelsch en Hollandsch. Zondagmorgen liepen er onder leiding van bisschop Wedge- wood geestelijken, koorknapen en al taardienaars van de Vrij-Katholieke Kerk rond. Krishnamurti is veelal in een Hindoegewaad gehuld. Maar ook ziet men hem meermalen in een grijs pakje met Schillerkraag. De meeste congresgangers vertoe ven in tenten op het landgoed en den Besthmerberg, die als kampterrein is Ingericht. De jonge wereldleeraar Krishnamurti en zijn theosofische op voedster en „impressario", Dr. Annie Besant houden op het kasteel Eerde verblijf. De Ster-Orde blijkt over kolossale kapitalen te beschikken. Het kamp is piekfijn in orde. Op den berg is een eigen waterleiding met centrale aan gebracht, voorts zijn er 80. keurig ge metselde en op het modernst geoutil leerde badkamers, reeksen fijne clo sets, een moderne keuken, eenige can- tines, een* tentpostkantoor, fietsenberg plaatsen, en bovenal twee reusachtige tenten: één voor den grooten maaltijd en één voor de vergaderingen. Voorts vindt men er een grooten >randkuil, waar 's avonds het kamp- zuur gestookt wordt. Daaromheen zijn ftmphitheatersgewij9 aangebracht ge kloofde dennestammen, die als zit plaatsen dienst doen. Zoo staan tien rijen banken om een ruimte van 30 M. Middellijn. Aan één kant ervan is uit zware boomstammen een troon voor Krishnamurti opgetrokken. Electri- sche lichtleictingen loopen naar deze troon en naar twee platvormen ter weerszijden daarvan, 's Avonds ont steken Hindoes op de vuurplaats een groot kampvuur. Onder gezang, bege leid door een piano, nemen hier de congressisten dan plaats om bij de fan tastische verlichting van het vuur en de lichten te luisteren naar de' toe spraken, die iederen avond door de leiders gehouden worden. De wereldleeraar heeft al een- en andermaal in het kamp gesproken. Dr. Annie Besant een zeer ver mannelijkt vrouwelijk wezen, naar de beschrijving van e<?n journalist van het „Vaderland", die in het kamp wist te komen; een dame van tegen de tach tig jaar met een late keuze van het jongenskapsel en met een priesterge waadachtige witflanellen japon heeft Zondag een rede gehouden, waar van de grondslag was de theosofische gedachte van de lange voorbereiding der zielen op verschillende planeten en in onderscheiden levens. Maandagavond is voor de Congres sisten en anderen voor wie de toegang opengesteld was, in de open lucht rie „Bruiloft van Kloris en Roosje" ver toond. Uit een ontvangen officieel commu niqué van het bestuur van de Orde, blijkt dat Krishnamurti, het hoofd dei- Orde, Zaterdagavond het kamp heeft geopend, met een welkomstredc, waar in hij een overzicht gaf van het wei en wee der Orde sinds 1924. De heer Rajagopal, de algemeenc se cretaris van de Orde, las vervolgens het jaarverslag van de Orde voor. De Orde is nu georganiseerd in 45 landen. Vervolgens sprak Dr. Annie Besant, de beschermvrouwe van de Orde. Het Kamp-congre9 werd, aldus luidt het bericht van het bestuur, geopend in het teeken van internationale vriendschap, verdraagzaamheid en ruimte van blik. In het kamp zijn een kleine 2000 le den ondergebracht, verdeeld over 28 nationaliteiten. In een toespraak welke de heer Krishnamurti 's avonds aan hec kamp vuur hield, waarschuwde hij voor alle overdrijving naar welke zijde ook. De heer Krisnamurti deelde tevens mede, dat hij van plan was van het kasteel Eerde, door baron van Pallandt destijds aan de Orde geschonken, in de toekomst het hoofdkwartier van de Orde te maken, terwijl hij er zelf drie maanden per jaar zal verblijven. Hij verzocht met klem allen aanwezigen hem te helpen deze plaats tot een le vend middelpunt te maken, wij van alle slagboomen van kaste, geloof of stand, een plaats waar' de menschen in gemeenschap met de natuur kemen en zoo kunnen opstijgen tot em wer kelijke ervaring van de goddelijke liefde die de bron is van alle ware vreugde". BUITENLAND. DE ABYSSINISCHE KWESTIE. Een protest van den Volkenbond. Gelijk gemeld, heeft de regent van Abyssinië, Ras Tafari Makonnen, aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond een protest tegen de Engelsch Italiaansche overeenkomst betreffen de de Engelsche concessie aan het Tsa nameer en de Italiaansche concessie tot aanleg van een spoorweg in Abys sinië doen toekomen. Tafari Makonnen zet daarin uiteen, dat genoemd accoord, dat geheel bui ten medeweten van Abyssinië werd gesloten, in strijd is met het volken- bondsstatuut, dat de gelijkheid van alle leden huldigt en de onafhanke lijkheid van alle staten zonder voor behoud waarborgt. Dit protest met de daarbij gevoerde nota's, die dienaangaande tusschen ce betrokken regeeringen zijn gewisseld, wordt op verzoek van den regent van Abyssinië aan alle leden van den vol kenbond medegedeeld. De secretaris-generaal wendt zich tegelijkertijd .tot de regeering van Abyssinië om nadere inlichtingen te vragen omtrent de bedoeling van dit protest. Zoo blijkt voorshands nog niet of het haar wensch is, dat deze kwestie op de agenda van de eerstvolgende vol kenlbondsvergadermg of raadszitting wordt geplaatst. DE FRANSCHE FINANCIEELS CRISIS. Poincaré in. de Kamercommissie. Bij de besprekingen in de financieele Kamercommissie hebben de socialis ten het financieele toeen ontwerp van Léon Blum ingediend. Dit werd ver worpen. Daarna heeft de commissie met 20 tegen 12 sternen en 6 onthoudingen het overgaan tot deartikelsgewijze be handeling van het financieele wets ontwerp aangenomen. Poincaré heeft in de commissie ver klaard, dat het hem, waar het parle mentair reces zoo spoedig gaat begin nen, niet mogelijk schijnt, de schuld overeenkomsten met Londen en Was hington te bespreken. Deze kwesties zullen na afloop van het reces bij het parlement aanhangig worden gemaakt De financieele Kamercommissie heeft in haar zitting van gistermiddag alle artikelen van het financieele wetsont werp aangenomen, behalve een tien tal, waarover zij zich gisteravond uit zou spreken. De artikelen, waarom trent het voorbehoud wordt gemaakt, betroffen in 't bijzonder de opbrengst van f**uLbouw, de belasting op den omzet, de algemeene belasting en 'de zegelbelasting. De schuld aan den oorlog. De Amerikaansche professor Barnes de schrijver van het werk „The ge nesis of the world-war" (De oorsprong van den wereldoorlog) heeft dezer da gen te Berlijn lezingen gehouden over het vraagstuk van de schuld aan den oorlog, waarbij hij het voorstel ge daan heeft, dat de geschiedvorschers der vershillende landen die zich met dit vraagstuk bezighouden, geregeld congressen zullen houden, voorloopig in neutrale steden, teneinde het resul taat hunner navorscliingen te verge lijken en te bespreken, en zoodoende binnen afzienfoaren tijd tot een objec tief resultaat te kunnen komen. Barnes gelooft, dat-uit nadere pu blicaties van Russische documenten en de vergelijking daarvan rfiet de tot nu toe officieel nog niet gepubliceer de Servische documenten zal blijken, dat tsaristische overheids-personen reeds #ooraf kennis hebben gedragen van den aanslag van Serajewo, zoodat de schuld voor het ontketenen van den oorlog geheel ten laste van Rus land komt. KERK EN STAAT IN JAPAN. De 'nieuwe godsdienstwei. Het is nog te vroeg, aldus wordt uit Japan gemeld, om nu reeds diepere beschouwingen te houden over den in houd van het nieuwe wetsontwerp tot regeling van het godsdienstwezen, daar dit nog groote wijzigingen zal on dergaan. Tot dit doel is een comité sa mengesteld, waarin van Katholieke zijde een geleerde Japansche priester zitting heeft. Alle protestantsche rich tingen samen zenden ook een afge vaardigde. De voornaamste beteekenis der nieu we wet voor liet Christendom in Ja pan ligt hierin, dat het voortaan naast het Shlntoisme en het Boeddhisme direct erkend wordt, terwijl het tot nu toe slechts geduld werd. Merkwaardig is het streven der re geering, om de Shintotempols zooveel mogelijk van hun godsdienstig karak ter te ontdoen, oim ze te veranderen in notionale herdenkingshallen, zooöat ook de Christenen zonder gewetensbe zwaar aan de daar te houden feeste lijkheden zullen kunnen deelnemen. Daar deze verandering practisch ech ter nog weinig doorgevoerd wordt, en ook bovendien bij het heidensche volk weinig sympathie vindt, zal deze kwes tie nog niet zoo gemakkelijk op te los sen zijn. De kerkvervolging in Mexico. De gisting naar aanleiding van de nieuwe kerkelijke wetten, die 1 Augus tus in Mexico van kracht worden, neemt met den dag toe. Met het oog op het aangekondigde verbod stroomen de geloovigen de ker ken binnen om. de mis te hooren. Men schat het aantal eerste communies, dat in de kathedraal sinds 1 Juli is gedaan, op 90.000 en men denkt, dat dit aan het eind van de week de 100 duizend zal hebben overschreden. Gisteren zijn 5000 kinderen gevormd dooi* den aartsbisschop van Mexico, die van afmatting ineenzeeg. De geloo vigen worden aangespoord de kerk te steunen. Inmiddels heeft Üe regeering den priesters de vergunning geweigerd, de kerken aan katholieke leeken over te dragen, wanneer de diensten op 1 Au gustus zullen ophouden, maar last ge geven, dat zij zullen worden overge dragen aan personen, door de burge meesters te benoemen. Een tocht door de Londensc&e entrepot-dokken. Eenige leden van het Duitsche parlement hebben gisteren een bezoek gebracht aan de entrepot-dokken van de Londensche havens. Lord Ritchie, de directeur van de havenbedrijven, zeide, om den heeren na den afloop van den tocht een goed denkbeeld te geven van wat ze gezien hebben: „De entrepots waar ik u doorheen geleid heb, bevatten nagenoeg rum en whisky om de heele bevolking van Londen binnen een half uur dronken te maken, genoeg vleesch om haar drie .maanden lang te voeden, en ge noeg tabak om haar langer dan een jaar van rookgerei te voorzien, zelfs als alle dames al sigaretten zouden rooken. Egyptische bezuinigingen. Uit Kairo wordt gemeld, dat de Egyp tische begrootingscommissie in ver band met de noodzakelijke bezuini ging geadviseerd heeft tot de ophef fing van de ambassades in Spanje, Brazilië, Nederland, België, Roe menië, Joego-Slavië en Tsjecho-Slova- kië en van de consulaten in Hamburg, Boedapest, Napels, Constantinopel en Saloniki. Een nil in de Egyptische Kamer. De Egyptische Kamer is, volgens 'n telegram uit Kaïro, gisteren wegens een ongewone reden eenigen tijd ver daagd. De debatten waren van den meest onschuldigen aard, toen een groote uil een der openstaande vensters van het gebouw binnenvloog. Aangezien een uil bij de Mohammedanen onheil voor spelt, verlieten nagenoeg alle afgevaar digden in vliegende haast de zaal en de voorzitter sloot de vergadering. Eerst nadat bedienden den vogel hadden verjaagd, werd de vergadering heropend, maar verscheidene afge- vaadigden, die een onheilspeilenden dag vreesden, ontbraken op het tweede appèl en bleken naar huis te zijn ge gaan. Draadlooze colleges. In de Sorbonne te Parijs is gisteren een officieele draadlooze installatie in gewijd, door welke luisteraars bepaal de lessen zullen kunnen volgen. Eeni ge hoogeeraren hebben zich bereid ver klaard, eens in de drie maanden een soort van examen aan de getrouwste luisteraars af te nemen, zonder dat daaraan natuurlijk eenige academi sche graad zal kunnen worden ont leend. Het is uitsluitend bedoeld als kostelooze volksontwikkeling. De straatongelukken te Londen. In groot Londen zijn in het op 30 Juni afgeloopen kwartaal' 30.717 onge lukken op straat gebeurd of ruim 10.00a meer dan in het kwartaal 1 Jan.31 Maart. In de voorjaars- en zomermaanden doet zich wel alle jaren het verschijn sel van toeneming voor, maar lang niet an zoo sterke mate als dit jaar. Boven dien steeg het aantal ongelukken met doodelijken afloop met 67 waarvan de ihelft in de omgeving van Piccadilly Cir- ycus. Met de nieuwe verkeersregeling yaldaar die gisterejn in werking is ge» ytredem, hoopt men een groot aantal yongelukken te vermijden. De anti-vreemdelingendemonsiraties. De anti-Britsche .betoogingen beper ken zich niet tot de auotcar-tourist en te Parijs. Dit ondervond een Britsch gezelschap, dat Maandag j.l. een boot tochtje maakte van het Britsche Ka naaleiland Jersey naar Granville aan de Fransche kust. Het s.s. „Kinloch met driehonderd Èngelschen aan boord, die een uitstapje wilden maken naar Avranches en Mont St. Miehei, moest in verhand met een defect ge durende drie kwartier te Granville voor anker gaan. Terwijl het schip aan de kade ge meerd lag, stroomde een groote me nigte samen, die de Èngelschen begon uit te schelden. De vacantiereizigers, zoo melden de Engelsche bladen, sloe gen daarop geen acht en probeerden een gunstiger stemming te wekken door van de verschansing biljetjes van een franc omlaag te werpen, waar naar de kinderen flink grabbelden. Tot de verwondering der Èngelschen verbeterde de stemming onder de me nigte evenwel niet en er werden kre ten gehoord van „sacrés Anglais." Nog gaven de reizigers van de „Kin loch" de hoop niet op om het publiek voor zich te winnen. Men liet het or kest aan boord de „Marseillaise" spe len. Dit scheen echter de menigte woe dender te maken dan ooit. Er begon een bombardement met steenen en andere projectielen, en een dame, die aan het hoofd geraakt werd^ zonk vrij ernstig gewond op het dek ineen. Het geval begon nu 'n dreigend ka rakter te krijgen en sommige passa giers maakten aanstalten tot 'n tegen offensief, doch voordat zij tot de daad waren overgegaan, redde de kapitein van de „Kiiïloch" de situatie door het sein te geven tot het vertrek. Den steen, die de juffrouw verwond de, bewaart hij als een souvenir. KORTE BERICHTEN. De universiteit te Rome heeft No- bile, den ontwerper en bestuurder van het luchtschip, dat met Amundsen de vlucht over de Pool gemaakt heeft, benoemd tot hoogleeraar in de lucht vaart. Morgen zullen de Belgische mi nisters Vander velde en Francqui zich naar Parijs begeven om, in opdracht van hun collega's met de Franscne regeering overleg te plegen omtrent het treffen van zekere financieele maatregelen in verband met de pogin gen tot herstel van den frank. Na afloop van het debat over de regeeringsverklaring is in de Luxem- burgsche Kamer een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen met 31 tegen 11 stemmen en 3 onthou dingen. De Belgische senaat heeft de con ventie van Washington betreffende den 8-uren werkdag met 103 tegen 16 stemmen en 11 onthoudingen gerati ficeerd. Volgens een bericht uit Moskou zjjn vijf Roemeensche spionnen dood geschoten, die plannen omtrent de or ganisatie van het leger bij zich had den en gearresteerd werden op het oogenblik, dat zij over de Russisch— Roemeensche grens wilden gaan. De directeur van de Nederland- sche vliegtuigenfabriek Fokker die, gelijk men weet, in Amerika verblijft, heeft zijn leven verzekerd voor het re cordbedrag van 2 millioen dollar. Naar verluidt, staat Engeland weer een hittegolf te wachten. Ze zou zich voordoen nog vóór het einde der week. Met het oog op de a.s. vreemde lingenbelasting, waartoe de regeering zal overgaan, stelt de Belgische hotel- houdersbond het volgende voor: Een taxe van 20 francs per dag voor bui- tenlandsche automobilisten, een van 10 francs voor buitenlandsche huur ders van kamers boven 50 francs per dag, vaai 5 francs voor kamers tus schen 30 en 50 francs per dag en van 2 francs voor andere kamers. UIT DE OMGEVING. ALPBEN AAN DEN RIJN. De gisteren alhier gehouden gewone jaarlijKsche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Ned. Asphalt fabriek voor het loodgieters- en fitter» bedrijf, heeft de balans en de winst- ert verliesrekening goedgekeurd en het divi dend over het afgeloopen boekjaar vast gesteld op lo pet. Als vorig jaar. De heer Joh. van Langen werd als president-commissaris herkozen. Uit het jaarverslag deelt men ons nog het volgende meeOndanks de felle eon eurrentie is het afgeloopen boekjaai voor de vetfhootschap niet ongunstig ge weest. De vraag naar asphattpapieren, loomede mastiek^ nam ge eg. Icf toe. üo chemische producten hl.-ven een geree- den aftrek vinden en de vraag overtrol herhaaldelijk de productie, welke uit 'den aard der zaak afhankelijk ik en blijit vad dia der dakbedekkingsmaterialet. Aan het eind van het boekjaar kwam de verbouwing gereed en werdeii d« nieuwe kantoren en magazijnen in ge bruik genomen. 8AS8ENHEIM. Mej. D. Wi O. Beumer alhier is geslaagd voor het examen nuttige hand werken. WARMOND. - Mej. P. Schoneveld alhier slaagde voor het examen handteekenen L. O. OEGSTGEEST. De heer P. Gestman alhier is ge slaagd voor het .examen Nijverheid»- onderwijs (Akte N. V.) Tot lid van den gemeenteraad is in de plaats van wijlen den heer Ver haar. heden benoemd verklaard de heer M. C. van der Burg. KOUDEKERK. Iu aansluiting op ons bericht van gis teren omtrent de ontdekking van de frauduleuze branderij te Alphen aan den Pijn, kunnen we nog de volgende bij zonderheden vermelden: Dinsdagavond werd door den commies bij 's Pvijks belastingen de Waal, en den rijksveldwachter Tempelman, tijdens controle op rijwielbelastingplaatjes, een persoon aangehouden, die op zijn rij wiel een cartonnen doos droeg, waar in een blikken bus, in welke hjj zonder geldig document zeventien liter spiritus vervoerde. Het rijwiel en het gedistit-' leerd werden in beslag genomen, terwijl de vervoerder in bewaring werd ge steld. Daarna wera in dienzelfden nacht met assistentie van den heer burge meester van dee gemeente, gemeentq- meester van de gemeente, gemeente ter van Niekerk, per auto van den Bur gemeester en de firma de Wilde alhier, naar Alphen gereden om met den aldaar gestationneerden kommies-dienstgele, der een onderzoek ten huize van den vervoerder A. v. D.older aan den SteeK- terweg te Alphen aan den Rijn in ca stellen. Dit haa tot gevolg, dat een complete branderij op den zoluer bij v. D. werd ontdekt. De instrumenten met de grondstof (glucose) eu een hoe- veelheid vervaardigd gedistilleerd wer den in beslag genomen en met een ont boden vrachtauto naar de plaats vaa bestemming vervoerd. Daarna werd nog in tegenwoordigheid van den commis saris van Politie te Alphen aan den ltljn een nachtelijk onderzoek ingesteld bij een' caféhouder op grond van vermoeden van de aanwezigneid van instrumenten,. Wat echter hier geen resultaat opleverde Onze plaatsgenoote, mej. A. Wille* is met ingang van i September a.s. be noemd tot onderwijzeres aan de Cat, school te Ter Aar. Predikbeurten. Ned. Herv. Geny Zondag y.m. 10 uur Ds. Schokking van Leiden en n.m. 6.30 uur Dr. Sidoró van Oude en Nieuwe Wetering. Geref. Kerk. Zondag v.m. 10 uur ea n.m. 7 uur Ds. P. van der Marei van Krabbendam. N0ORDWIJK AAN ZEE. Dinsdag kwam het zoontje van den heer B. alhier, doordat hij iemand bij zich op de fiets had zitten, te vallen, waardoor hij eenige wonden aan liet hoofd opliep. Dadelijk werd Dr. v. Nes geraadpleegd, die de wonden verbon den heeft. KATWIJK. Gemeenteraad. Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter de burgemeester, de heer J. H. de Waai Malefrjt Afwezig de heeren W. v. Beelen Wzn, en G. v. Dujm, beiden met kennisgeving. De notulen der vergadering van 2 a Juli worden goedgekeurd. Aan de agenda wordt toegevoegd het voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen voor de verbouwing des Ned. ,I>erv. School no. 1 te Katwijk aan Zee en verandering in de wijze van ver warming dier school.- Ingekomen stukken. Ingekomen zijn de rekeningen en ver: slagen van de raadscommissie voor het grondbedrijf en de lichtbedrjjven. Katwijk zal in 1927 f 1920,10 hebben bij te dragen in de kosten van den keu ringsdienst van waren. De comm. der Koningin bericht, dat tot lid van de gezondheidscommissie die te Katwjjk zetelt, is aangewezen Dr. v- Praag te Wassenaar. Ged. Staten berichten, de goedkeu ring van verschillende raadshesluitea. Verder is van Ged. Staten een schrij ven ingekomen betreffende demeerbe- sproken kwestie van overschrijving uit de rekening yan het grondbedrijf. Gei, Staten verzoeken nogmaals het betref fend raadsbesluit in te trekken, omdat 't Strijdig is met de rekeningsvoorschriften De meerderheid van B. en W. stelt voor, hieraan gevolg te geven. Weth. Kruyt toonde zich de minder heid en verzette zich tegen dit voorstel Spr. merkte op, dat het grondbedrijf een vrp bezit heeft van f 50.000 boven alle schuld, als hoedanig het restant der door de gemeente te zijnen behoeve gesloten leeningen zouden znn te beschouwen. De zaak is in 't kort deze, dat Gei Staten niet willen toelaten, aat de ge meente rente trekt van de f 50.000, die het grondbedrijf van haar in gebruik heeft. Ged. Staten schijnen die f 50.000 niet als een werkelijk bezit te beschou wen. Maar spr. wil dit wel degelijk doen en meent dat de gemeente, die bijna .noodlijdend is, de rente van deze 50.000 gulden niet mag worden onthouden. De heer Wouda geeft een wettelijks taxatie der gronden in overweging om Ged. Staten te overtuigen. De heer v. Tongeren wii onderhande ling met Ged. Staten om dit college dui delijk te maken, da.t de gemeente deze rente heusch niet missen kan. Spr. haci gedacht, dat B. en W. reeds verslag konden uitbrengen van pogingen in dis richting. De Voorzitter wijst erop, dat eet. nieuw moment is aangebroken in dezs kwestie. Aanvankelijk namen Ged. St- geen beslist afwijzend standpunt in, doch vroeeo" slechts nsAsva inlicb-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2