NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 26 JULI 1926 DAG-AGENDA. IC—28 Juli. Dagelijks samenkomst van ,Jeruel" in de tent a. d. Lammermarkt bij de Molen, 's middags drie en 's av. acht uur. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2G Juli tot en met Zondag 1 Aug. waar genomen door de apotheek van ien heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. stemming was met den duidelijk uit gesproken wens oh van de meerder heid der kiezers in de provincie. Een ander lid meende, dat deze quaestie alleen in de openbare vergadering der Staten behandeld kan worden, terwijl een derde deze verkiezing in het be lang der provincie zeer toejuichte. Schoolhygiëne. Eenige leden vroegen of eGd. Staten bereid zijn stappen te doen in het be lang van de schoolhygiëne. Ged. Sta ten antwoorden, dat* zij een onderzoek hebben ingesteld naar den stand van het geneeskundig schooltoezicht in de gemeenten. Van de resultaten van dat onderzoek zal zoo spoedig mogelijk verslag worden uitgebracht. Droogmakingen. In antwoord, op een vraag naar den stand van het-vraagstuk der droogma king van de Reeuwijksche plassen en naar den afloop en droogmaling van den polder de Broekvelden en Vetten- broek deelen Ged. Staten mee, dat over een voor het gemeentebestuur van Ree li wijk opgemaakt plan van droogmaking overesentemmmg is be reikt. In Mei 1926 hebben Ged. Staten een schrijven gericht aan den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, wiens medewerking met het oog op den Rijkssteun in verband met de werkloosheidsbestrijding noodzakelijk is, met voorstellen omtrent de eventu eel© uitvoering van de droogmaking. Van den Minister is nog geen ant woord ontvangen. Naar aanleiding van de vraag om trent den afloop van de droogmaking van den polder de Broekvelden en Vet- tenbroek deelen Ged. Staten mee, dat het normale peil van den poller in de week van 14 tot 19 Juni bereikt werd en in de week van 28 Juni3 Juli de dijkdichting gebee) gereed kwam. In den polder is men bezig de dichtgezan- de water 1 eidingetfi op te graven cn de akkers weder g^ijk te maken, tenein de deze voor den bouw geschikt te maken. Beplantingen. Op een vr&ag of Ged. Staten met voorstellen Willen komen tot aanvul ling van b.et Prov. Wegenreglement, ter voorkoming van het stichten van gebouwen' en het aanleggen van be plantingen te dicht langs door de pro vincie overgenomen wegen- antwoor, den Ged. Staten, dat zij de mogelijk heid teener aanvulling in dien zin ge nomen zullen overwegen en tevens of het niet meer op den weg der gemeen ten ligt, door het vaststellen van rooi lijnen, in deze materie te voorzien, f Werkverruiming. Aangaande de vraag, hoe Ged. Sta- ,ten staan ten opzichte van verruiming van werkverschaffing, verwijzen zij naar hetgeen het toenmalig lid van 'Jiurx college, mr. Rutgers, heeft mee gedeeld in de Statenvergadering van 17 October 1922, in verband met een interpellatie-De Visser. Een aanvang zal worden gemaakt met de werken van de nieuwe verbinding tusschen den Hollandschen IJsel en de Gouwe. Voorts wordt eraan herinnerd dat in •de Biesbosch thans 700 personen werk zaam zijn, onder wie 400 werkioozcu. Geiden om de werkverschaffing te sub sidieeren zijn niet op de begrooting uitgetrokken. Belastingheffing. Op een andere vraag antwoorden Ged. Staten, dat de aanhangig gemaak te ontwerpen van wet tot herziening, aanvulling en invoering van verschil lende Rijksbelastingen niet aan de aandacht van Ged. Staten zijn entgaan Voor de provincie is inzonderheid het voorstel tot wijziging van de personee- le belasting van belang, waarvan een verlaging van de opbrengst van ge noemde belasting en dan ook van de Personeele belasting, met. rond 30 pet. verwacht kan worden. Hiertegenover staat het natuurlijk accrès van dit mid del als gevolg van den sterken nieuw bouw, welke in menig gedeelte van dit gewest vat waar te nemen. Mocht het accrès der bestaande heffingen niet voldoende zijn, dan zal moeten worden overwogen boe te zijner tijd op andere wijze hierin zal dienen te worden voor zien. Wegenverbetering in Zuid-Holland. Harms Tiepen schrijft in de „Be drijfsauto"": Reeds in 1908 besloot de provincie Zuid-Holland in principe een plan te maken tot verbetering der groote ver keerswegen in Zuid-Holland. Alreeds in 1914 let wel: zes jaar later ver schenen de algemeen© beschouwingen hierover in drukvorm en verscheen ook 't eerste gedeelte van het rapport, 't land tusschen de stroomen. In 1918 let wel: tien jaar later verscheen het tweede deel, dat over de eilanden. De rest is tot heden, 1926, d.i. 18 jaar later, nog steeds niet verschenen. In 1922, er kwamen teekenen van ongeduld en dus werd snel een plan tri elkaar getimmei d werd besloten te gaan verbeteren de wegen, afge scheiden van de groote plannen n.l. de weg Rijswijk-de Vink; de weg Rijs wijkHoek van Holland met een zij tak naar Delft; de weg Rotterdam— Gouda; de weg LeidschendainMoor drecht; de weg HilligersbergKruis weg; de weg GoudaBodegraven-; de weg DelftZegwaart (waarvan een stuk is aanbesteed), de Barenclregt- sche weg en de Boons weg (welke ge reed zijn); de weg Rhoon—Hoogvliet; de weg Spijkenisse—Voornsche kanaal Brielle; de weg GoudaBergstoep- sche Veer. Dit plan omvatte 130 k.m. weg. Hier van is thans gereed 4.8 K.M., zegge 4.8 K.M. En er werd besloten in 1922 dit plan in vijf jaar te doen voltooien. Dit besluit van Prov. Staten had ge volgd moeten worden door een voor stel van Gedep. Staten aan de Staten met een volledig plan tot uitvoering waarbij de noodige credieten werden aangevraagd. Tot heden, 1926 d.i. bijna vijf jaar daarna, dus tegen het tijdstip dat de wegen al zoo goed als voltooid hadden moeten zijn, zijn deze voor stellen nog niet aan de Staten voorge legd. Het gezantschap te Warschau. De gezondheidstoestand van Hr. Ms. gezant te Warschau, D. baron van As>- beck, die verleden jaar geruimen tijd van zijn post afwezig was tot het on dergaan van een geneeskundige be handeling laat nog steeds te wen- schen. Het schijnt in verband diarmee niet uitgesloten, dat ba. on van Asbeck die sedert een paar weken met verlof in Zwitserland vertoeft, met meer naar zijn post in Polen zal terugkee- ren en ontslag uit den fliplcmatiekun dienst zal vragen, Uit het Sociale Leven. Internationaal congres der Christelijke textielarbeiders. Het congres der internationale fe deratie van christelijke lextieiarbei- ders, dat dit jaar zaï gehouden, wor den te Antwerpen op 24, 25 en 26 Augustus, is belangrijn niét a iecn van wege de referaten, die over verschil- belangrijke onderwerpen, worde.i ge houden, doch draagc dit keer ook een bijzonder karakter. Het is namelijk 25 jaar geleden, dat de intema.io-nale van chr.steujke textielarbeiders werd opgericht. Nadat in 1900 te Aken de eerste bij eenkomst had plaats ge ronden, werd in de tweede helft van 1901 te Dussel- dorf, de internationale vereeniging voor christelijke textielarbeiders op gericht. Deelnemers wa en: België, Duitsch- land en Nederland. In de.eerste bijeenkomst der chr. textiel-arbeiders werd besloten, dat zou worden deelgenomen aan het a - gemeen internationaal textielaroe ders congres, dat in 1902 te Zurich zou laats, hebben, doch op voorstel der >uitsche sociaa democia.ische afge- vaard:gdetn, werden de vertegenwoor digers der christelijke textielarbeiders uitgeworpen, omdat zij niet wenschten te staan op het standpunt va4i den klassenstrijd. De internationale vereeniging, der christelijke textielarbeiders breidde zich sindsdien steeds verder uit. Congressen werden gehouden te Dusseldorf ju 1801 (oprichlingscon- gres), 1903 in Enschedé, 1905 Luik, 1907 Zurich, 1910 Milaan, en 1912 Ween en. In 1920 tijdens het oprichtingscon gres van het I. O. V. te Den Haag, besloten de vertegenwoordigers van •enkele textielarbeidersorganisat'es, de internationale loipnieuw op te richten. Een voorbereidingscomité uit de Nederlandsche organisa'ies toog aan het werk en in 1921 werd te Dussel dorf het eerste congres gehouden van de inmiddels opnieuw in het léven ge roepen internationale 'federatie .van Chr. textielarbeidersorganisat'es. In Straatsburg (Elras-Lotharingen) jwerd in 1924 het tweede congres, dat dus het^ achtste internationale Chr. tex tielarbeiderscongres was gehouden, en in Augustus van dit jaar zal in Antwer pen het 3de congres na den oorlog of wel het negende internationale con gres van Chr. textielarbeidersorganisa- ties plaats vinden. Het ledental van deze oude Chr. arbeiders-internationa'le bedraagt mo menteel ongeveer 20.000 léden. De agenda bevat, behalve de Ver slagen van secretaris, en penningmees ter, een zeer uitgebreid overzicht van 'den secretaris over de verhoudingen in de organisaties en de textiel-indus- trie der verschillende landen, bene vens een drietal belangrijke refera'en n.l.: betaalde vacantiedag-n "in de tex tielindustrie, door den heer Schutz, (Tsjecho-SIowakije): de fabriek-arbeid der gehuwde vrouw ten zijn gevaren, door Fraulein Woitasky (DuitsclTand) en wettelijke bescherming van vrouwe lijke en jeugdigie personen "in de tex tielindustrie door den heer Ekkel', (Ne 'derland.; BUITENLAND. HET KAEINET-POINCARé. Morgen de regeeringsverklaring. Het nieuwe Fransche kabinet heeft Zaterdag een bijeenkomst van moer dan drie uur gehad. Na afloop der zit ting werd officieel medegedeeld, dat nadat het kabinet de uiteenzetting be treffende de financieele situatie had aangehoord, de ministers hun goed keuring hebben gehecht aan de princi pes van het program voor het tinan- cieel herstel. De voorgestelde maatregelen zullen Dinsdag aan het parlement worden voorgelegd. De regeering zal verzoeken de dis cussies over de regeeringsverklaring zoo sne1 mogelijk te beëindi©m Ge meld wordt dat de regeering hoopt, dat deze discussies vóór 1 Au0ustus zullen zijn geëindigd. Een beroep op de belastingbetalers. De eerste daad der nieuwe regeering is geweest, dat zij een dringend beroep heeft gedaan op de belastingbetalers, om onmiddellijk zooveel mogelijk van de belastingen over 1928 te wii'.en beta len, zonder te wachten op de officieele aanmaningen. Deze oproep is door middel van een officieel communiqué tot de Delasting- betalers gericht, na afloop van den Zaterdag gehouden kabinetsraad. Een dergelijke oproep is ook in Febr. 1925 door minister Clcmentel tot de belastingbetalers gericht, doch toon werd een reductie van 5 pet. voor ver vroegde stortingen toegezegd. Poincaré's plannen. 'WT' Naar verluidt, zal de regeering hel land vragen, zich de inspanning te ge troosten, welke onvermijdelijk is, wan neer het zichzelf wil redden. Zij zou nieuwe inkomsten, verlangen tot een bedrag van- vier vijf milliard, met na me door verhooging van de successie rechten en door herziening der ver schillende belastingen. Zij zal elke in flatie, kapitaalheffing, consolidatie en elk moratorium beslist vermijden en onverwijld van het financieel herstel tot stabilisatie van den franc over gaan. Wat voorts de intergeallieerde schul den betreft, Frankrijk zal zich houden aan de gesloten overeenkomsten, maar al kan het Fransch-Britsche accoord bevredigend worden geacht anders staat het met de conventie van Was hington. De Kamer heeft onmisken baar het voornemen te kennen gege ven, deze overeenkomst niet zonder meer te ratificeer en. In laatste instan tie zal het parlement hierover moeten beslissen. Morgen, na het voorlezen der minis- terieele verklaring zal Poincaré de voorstellen met betrekking tot het fi nancieel herstel indienen, wcike vonr een onverwijld onderzoek naar de commissie voor de Financiën zullen worden verwezen. Poincaré zal de Kamer verzoeken, de besprekingen over de interpellatie met betrekking tot de financieele por tiek uit te stellen tot het debat over de ontwerpen zelve. Hij zal de kwesie van verrouwen stellen ten einle een verdaging van het debat te verkrijgen. Men acht het niet waarschijnlijk, dat Poincaré speciale bevoegdheden op dezelfde schaal als Caillaux zal eischen. Waarschijnlijk echter zal hij wel de bevoegdheid eischen, om bij decreet bepaalde bezuinigingen aan de departementen door te voeren en zekere wijzigingen in de belastingen aan te brengen. Deze eischen zouden overeenstem men met de bevoegdheden, door Poin caré in Maart 1924 verkregen. Herriot noemde deze onlangs zachtaardig in vergelijking met de speciale bevoegd heden, die door Caillaux werden ver langd. POOLSCHE AANVALSPLANNEN TEGEN LITAUEN. ontvangen voor het vcrleenen van con cessies in Rusland.» Onder zijn particuliere brieven be vond zich ook een aantal minnebrie ven en foto's. Hieruit blijkt, dat Dzjeiv zjinski een relatie heeft onderhouden met een bekende operette diva, Tatia- na Bach geheeten, en haar groote som men heeft geschonken. Hij heeft haar in 1912 leeren kennen en haar relatie met Dzjerzjinski heeft haar in staat gesteld, zich jaarlijks naar Parijs te begeven en enorme bedragen aan haar toilet ten koste te leggen. Het ge heel e vermogen van Tatiana Bach zal thans in beslag worden genomen. „Rok of smoking verzocht". Rakowski, de Russische gezant te Parijs, gaf onlangs een groot feest. Op de uitnoodiging stond: „Rok of smo king verzocht". De Fransche afgevaardigde Theo Brétin, die een uitnoodiging had ont vangen, schreef terug: „De afgevaar digde Bretin, een werkelijke arbeider, bezit geen rok nofch smoking en is dus niet in staat, aan de uitnoodigng van den zoogenaamden vertegenwoordiger der Russische arbeiders en boeren ge volg te geven". De kerkvervolging in Mexico. Nu de eerste Augustus nadert, de dag< waarop de nieuwe leekenwettea in Mexico in werking treden, wordt Je situatie te Mexico-City voortdurend ernstiger. Eind der vorige week heeft de poli tie 40 personen gearresteerd, onder be- scht Idiging tegen de maatschappeMjke orde te hebben geageerd, door het.ver- leenen van steun aan den economi- schen boycot. Op het hoofdbureau der Nationale Liga voor de verdediging der religieu ze vrijheden werden 25 personen gear resteerd; dit bureau is thans gesloten. Alle gearresteerden, op drie na, wer den naderhand weder op vrije voeten gesteld, -doch daarna werden 15 voor aanstaande leden der Katholiek© Liga gev angen genomen, die een circulaire verspreid hebben, waarin zij den eco- nomischen boycot steunden en waar in een beroep werd gedaan op het boy cotten der dagbladen, die niet sympa thiek tegenover de Katholieke bewe ging staan. De arbeidersconferentie schaart zich aan de zijde der regeering, uit vrees dat de boycot de arbeidersbelangen zou schaden. Talrijke lieden uit de lagere volks klassen, w.o. veel Indianen uit het bin nenland, brengen hun kinderen naar de kathedraal te Mexico, om hen'daar te laten doopen of vormen, daar de ker ken van 1 Augustus af alle religieuze diensten zullen staken. Het departement van Volksgezond heid heeft Vrijdag j.l. agenten naar al le ingangen van de kathedraal ge plaatst, die niemand oningeënt binnen laten, onverschillig of de betrokkene reeds vroeger gevaccineerd is of niet. Steeds opnieuw worden dezelfde naal den gebruikt, zonder dat men &"ht slaat op eventueel besmettingsgevaar. EORTE BERICHTEN. - -1 Gemeentelijke Aankondigingen Waarschuwing tegen aanraking van v bovengronsche leidingen. B. en W. van Leiden, wijzen nog maals nadrukk(?lp op het groote gevaat verbonden aan de aanraking van ondet spanning staande bovengrondsche eleo trïsche leidingen en op de ernstige .ga- volgen, die hieruit voor den getroffene kunnen voortvloeien. Dit gevaar bestaat niet alleen bij blak ke leidingen, doch evenzeer Tjij cogeiv schrjnirjk geisoieerde aansluitdraUen naar een perceel. Zij bevelen loodgieters, schilders, mei selaars, giazenwasichers, e.a. dringend aan alvorens hun werkzaamheden in u-j nabijheid van zulke leidingen aan te vangen, overleg te plegen met: ae btw vdelijke Lichtfabrieken Inlichtingen dienst <%i de betreffende elecuascna leiding clan tijdens den duur der werk zaamheden sp'anniugloos maken, waar door alle gevaar met betrekking toö uea eiectrischen stroom volkomen is uitge sloten. Leiden, 26 Juli 1926/ AUG. L. RE1MEK1NGER, Weth. loco-buigem. VAN STRIJEN, Secretaris. De erwten hebben in veis sirenen te iijden van de kropinads en van te lijden van de kropmade en van worm, worm, waardoor de kwaiuei: te weuschen overlaat; waar d.ze p.agen niet cjpireden, wordt een goed gewas gevonden, dat in somimge gevauea zelfs te weelderig is. .Van de veldb^onen is de stand over het algemeen goed; in sommige ge vallen, voorat in Zee.and, doet echter de luis aan dit gewas vrij veel schade. De bruine bconen hebben bijzonder van het mooie weer geprofiteerd e.t daardoor in vele gevallen haar ach terstand grcotendeels ingehaald. Het vlas heeft op vele p aatsen nog al gelegerd, waardoor de kwaliteit is' achteruit gegaan; in Groningen heeft het witblcemvlas te lijden van vlas; roest ot zwartstip en vertoont een vrij' slechten stand. Het karwijzaad geeft een matige tot' baaltjes per H.A. worden geoogst, wordt gemeld, dat slechts 6 tot 8. vrij slechte opbrengst; uit Groningen. De andere handelsgewassen, kool zaad, mosterdzaad, kanariezaad en] blauwmaanzaad geven een vrij goe den stand te zien. 1 De suikerbieten en voederbieten héb!' ben in de laatste weken zeer van het gunstige weer geprofiteerd en zijn' idaardcor sterk "gegroeid, zoodat de stand tl^ns vrij goéd is. Dé consumptie-aardappelen' zijn hier, en daar te vroeg aan het afsterven'. De gewone aardappelziekte (phytoph-i tora infestans) treedt op vele plaatsen; op, ofschoon tot heden de gevolgen) er van nog niet bijzonder ernstig zijn; de stand is over het algemeen gloed. De fabrieksaardappelen doen in de (Veenkoloniën een goeden oogst ver wachten. Ook de stand der uien en van 'del cichorei stemt tot tevredenheid. .1 De klavers staan goed, de witte zélfs) zeer goed tot goed, en van het wei land, dat om dezen tijd tan het jaarl in den regel een minder gunstig aan zien vertoont, mag de stand thans ook goéd genoemd worden. GEMENGD NIEUWS. Een felle brand te Amstrei> d a m. Zondagmiddag om drie uur werd1 de Amsterdamsche brandweer) van verschillende zij dan gewaarschuwd) voor een uitslaanden brand in de pan den van het Blaauwhoeclen- en .Vries- seveem, gelegen aan de Nieuwe Vaart nabij de Kattenburgerbrug. Op het zien van rook en vlammen werd. zelfs' de brandschel van de Marinierskazer ne afgetrokken. Daar deze meldingen; wezen op een brand van ernstige®, om hang, werd onder commando van de ihootdbrandmeesters Brunet de Ro- chebrune en Forch uitgerukt met 3 motorspuiten, een motoriadder en een.' manschappenwagen. Aan de Nieuwe Vaart, een kade die denzelfden naam idraagt als het water waaraan zij ge legen is, bleek de brand te woeden) in een hooge meubelfabriek, geves tigd op nummer 10, een pand, .dat met de machinefabriek van Tuinbroek tus schen de (groote panden van het Blaauwhoeden- en (Vriesseveem gele gen is. De vlammen sloegen reeds fel uit. Gelukkig was de kade breed geaioeg om doortocht te verleenen aan den ladderwagen, zoodat met de blusch- middelen ook van de buitenzijde kon warden opgetreden. Met drie stralen werd water gegeven en 11a twintig mi nuten was men het vuur meester. Het gebouw bevat vier meubelwerk plaatsen, gelijkstraats die van Bell- mer, op de eerste verdieping van Dé IHond, op de tweede die van iWjaas en op de derde die van Roeper. De vier de en vijfde verdiepingen waren, zoo bleek later, lédig. De brandweer stond 11a de blus- sohing voor een moeilijkheid, die groa- ter was dan het blusschen van den) brand. Deze was ontstaan, waardoor is nog niet bekend, op de tweede éta ge. De uitslaande vlammen tastten een houten luik aan de voorzijde van 'de derde verdieping aan en toen dit doorgebrand wasv werden de vlammen als 'tware door de werkplaats op de zen, zolder gezogien. Zelfs de vierde ver dieping werd aangetast en brandde in den aanvang ernstig. Dit alles was femakkelijk te reconstrueeren. Doch e moeilijkheid betrof het trappenhuis tusschen drie en vier hoog. Dit heeft gebrand en in ernstigé mate. De bei de deuren die de trap van boven eiï van onder afsloten vertoonden brand- Ongerustheid te Moskou. In politieke kringen te Moskou heerscht een nerveuze stemming iu verband met dy geruchten over grootsch opgezette aanvalsplannen van Polen tegen Litauen. Zij. vinden haar weerklank in een hoofdartikel van de „Prawda", dat de rede van den Poolschei; minister van Buitenland sche Zaken, Zalewski, commenteert. Het blad verklaart, dat het wantrou wend tegenover de vredelievende ge zindheid van den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken staat. Elke minister van Bnitenlandsche Zaken, zoo zegt het, verzekert de vredelie vendheid van zijn land, maar Zalewski heeft de niet alleen in 't buitenl., doch ook in de Póolsche pers verspreide ge ruchten over de concentratie van ge regelde gewapende eenheden aan dc Poolsch-Litausche grens niet tegegnc- sproken. Het gevaar van een aanval en, eventueel van eeji opmarsch in Li tauen blijft dus bestaan. In zulk een geval zal Polen op kracktigen tegen stand van de Litausche bevolking stui ten. Op den Volkenbond kan men niet hopen, zegt de „Prawda", doch ook Letland zal, in geval van een aggres- sief optreden van Polen tegen Litauen ongerust worden, daar het niet ge zegd is, dat Polen te Kowno halt zal houden, doch waarschijnlijk tot Libau zal oprukken. Oost-Pruisen zal dan bij een opmarsch der Polen een volkao- men hulpeloos eiland worden, dat eveneens vroeg ~uf laat een buit van Polen wordt. Ook het deel der rede van Zalewski, waarin het garantie-pact in Noord- Oo9t-Europa besproken wordt, wekt het misnoegen van het blad. Als men de rede juist beziet, zoo schrijft het, weigert Polen over een garantie-pact te onderhandelen, zoolang de Oostzee- staten niet daarin zijn opgenomen en daarmede de hegemonie van Polen over het Oostzeegebied erkend is. Het blad geeft ten slotte aan Letland den raad, niet voort te gaan met de geheime besprekingen met Polen over den afweer van het „roode gevaar". Liefdesavonturen en corrnptie. Te Moskou is in de woning van den dezer dagen overleden chef van den oppersten economischen raad Dzjer zjinski een huiszoeking gehoudan, waarbij tal van documenten en zijn mémoires in beslag zijn genomen. Daaronder moet zich de correspondcn lie van Dzjerzjinski met verschillende Europeesche groot-industrieelen be vinden, waaruit blijkt, dat hij van de ze -"dustrieelen groote sommen heeft De aartsbisschop van Mechelen heeft aan de geestelijkheid en geloovi- gen een schrijven gericht om op 1 Aug. te bidden voor de vervolgde kerk in Mexico. De groote amnestiebetooging die gisteren te Leuven voor Borms moost plaats hebben, is verboden. De Belgische regeering zal waar schijnlijk in den loop dezer week de aandeelen van de nationale spoorweg maatschappij in emissie brengen tegen een gegarandeerde nasis van 175 fres. het pond tegen zes pet. Door den volkenbond is in het na jaar een vergadering van deskundigen bijeengeroepen ter bespreking van net vraagstuk der samenstelling van een economischen barometer. Voor Neder land is uitgenoodigd prof. mr. H. W. Methorst, directeur van het Centraal Bureau voor de Statitstiek. De president der Tsjecho-Slowa- kiscbe republiek heeft den Russiscben vertegenwoordiger in audiëntie ont vangen, zulks hoewel Rusland nog niet de jure erkend is. Nog steeds komen te Parijs rel letjes tegen vreemdelingen voor, doch de politie zorgt krachtig voor de orde. Polen zal hardnekkig vasthouden aan zijn eisch voor een permanenten Raadszetel, waarop het acht recht te hebben wegens zijn vredesarbeid' te Locarno. De pacificatie van Damascus en omgeving is nagenoeg voltooid. Land- en Tuinbouw. Stand der landbouwgewassen. De weersgesteldheid ia Juli en'eind Juni mocht over het algemeen voor de gewassen gunstig worden geacht, (Wel had het vroeg geoogste hooi van den regen te lijden, maar het mooie weer, aat spoedig na het verschijnen van het vorige oog.stbericht intrad, stelde in de gelegenheid den over het algemeen ruimen hooioogst onder gun stige omstandigheden binnen te halen. In Gelderland had echter het hooi op de uiterwaarden veel nadeel van den hooigen waterstand in Juni ondervon den; van sommige peroeelen ging een. deel yan den oogst verloren, terwijl de rest met slib bedekt werd en daar door sterk in kwaliteit achteruitging. De granen, die een sterke stroo- ontwikkeling hebben, zijn over het al gemeen flink geladen, vooral de ha ver vertoont een zwaar gewas; in vele gevallen hebben echter de regens het graan doen legeren. De boekweit staat dit iaar vrii goed tot -oed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2