CHRISTELIJK DAGBLAD voorLEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Je JAARGANG MAANDAG 26 JULI 1926 '!TroMMfRT§8a COURANT ABONNEMENTSPRIJS Ia Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Oil nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Belastingvluchtelingen. Het getal dei-genen die de hooge be lastingen trachten te ontvluchten,1 neemt met den dag toe. Uit de gemeenten waar hooge plaat selijke belastingen worden geheven, trekken de gegoeden de gewone bur gers zijn meestal niet in de geicgen- hid zich te verplaatsen! naar ge meenten waar de druk der belastingen minder zwaar is en ook zijn er die de grenzen overtrekken om te gaan wo nen in landen waar de fiscus zich met een kleiner deel van inkomen of ver mogen tevreden stelt dan in ons land. Deze vlucht is wel eenigermate ver klaarbaar. Wanneer iemand alleen door in een andere gemeente te gaan wonen zijne uitgaven met duizenden guldens kan verminderen, dan is het begrijpelijk, dat hij over verhuizing gaat denken. En zoo is het ook te verklaren, dat personen, die niet genoodzaakt zijn zich in een bepaald land op te'houden er over gaan denken zich over de gren zen te hegeven. En die neiging wordt te grooter nu meerdere landen hun be lastingregelingen op vreemdelingen minder streng toepassen dan op bur gers en op alle mogelijke manieren de vestiging van vreemdelingen in de hand werken. Is het bedrijf der belastingdeser teurs dus te verklaren, toe te juichen valt het daarom nog niet altijd. Wanneer iemand in een bepaalde gemeente op den maatschappelijke»! ladder omhoog is geklommen en een groot vermogen heeft verworven, dan maakt het geen prettigen inÖruk, wan neer hij als de buit binnen is de ge meentelijke grenzen oversteekt en zijn medeburgers voor de zware lasten iaat zitten. En wanneer iemand Wel gaarne dc voordeelen van het Nederlanderschap geniet, denk slechts aan de oorlogsda gen, maar zich overigens om de belan gen van zijn vaderland in 't minst niet bekommert en terwille van de baastin gen zich in een ander land gaat vesti gen. cjan schijnt ons dat niet een ver heffend bedrijf. Meermalen zijn dan ook reeds stem men opgegaan om deze „belasting- vlucht" althans over de landsgrenzen te bemoeilijken. Prof. Mr. A. van Gijn heeft indertijd )n de Twee de Kamer reeds maatrege len in dezen geèst bepleit en thans ves tigt hij in „Econ. Stat. Ber." op leze zaak opnieuw de. aandacht. Op de vraag of wij het recht hebben deze vlucht minder voordeelig te ma ken voor de vluchtelingen, kan z.i. het antwoord niet twijfelachtig zijn. Het is niet rechtvaardig, zost hij, dat enkelen zich aan de betaling van dien prijs onttrekken na het voordeel ervan genoten te hebben, ja dat nog genie ten, daar de meesten er niet, aan den ken, hun nationaliteit prijs te geven. Hij meent dat het op den weg van den Volkenbond ligt. in dezen maatregelen te nemen; juist zooals hij dat loet op sociaal gebied. Alleen kan men zich .moeilijk illusies maken van hetgeen internationale overeenkomsten terzake zouden uitwerken. Op internationaal gebied is de moraliteit in het algemeen nietie best. En hier zouden wij te,doen hebben met overeenkomsten, waarvan de naleving niet te controleeren is dan met behulp van hen, die van de niet- naleving profiteeren. Zoo zal er zeker niet veel van terecht komen. Willen wij iets doen dan moeten wij voor ons zelf zorgen,' en we moeten al blij zijn, als andere landen ons daarbij niet te zeer uit eigenbelang, bemoeiijken. Het wil ons voorkomen, dat inder daad overweging verdient de vraag of er in deze richting iets gedaan kan worden. Beter echter en meer doeltreffend zou het zijn indien de verschillende partijen samenwerkten om de vluchj, van belastingbetalers te voorkomen. Ook hier geldt dat voorkomen ge makkelijker is dan genezen. Prof. van Gijn heeft er nogeens weer de aandacht op gevestigd, dat in Ne derland en Engeland de directe belas tingen naar de draagkracht geheven het allerzwaarst zijn. Welnu, dan dienen maatregelen te woiden genomen om dien druk te ver minderen. In de eerste plaats door zooveel mo gelijk te bezuinigen, maar dan ook door de indirecte belastingen te ver- hoogen, zoodat een ieder meer zelf kan uitmaken welk deel van zijn inkomen hij aan den fiscus wenscht te offeren. Ook de gemeenten die door de vlucht van belastingplichtigen in moeilijkhe den dreigen te geraken, dienen te be denken dat zij zelf door het onnoodlg opdrijven der uitgaven, oorzaak zijn, dat zij door vermogenden als „onbe woonbaar' worden beschouw t, BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 En eindelijk mogen de belasting- deserteurs bedeniken of het met hun rentmeesterschap over het hun toever trouwd'goed is overeen te brengen, dat zij, alleen om aan wat hoogere belas tingen te ontkomen, in de vlucht over de gemeentelijke of landelijke grenzen hun heil moeken. Y Ambtenaarsplicht. Nog een kleine"maand en dan wordt te Arnhem weer de jaarvergadering gehouden van den Nederlanaschen Bond van Gemeente-ambtenaren. Deze Bond is uitgegroeid tot een machtige organisatie die veel en goed werk vericht. Met name is deze organisatie zich bewust geweest dat het ijveren voor hetere bestaansvoorwaarden moet ge paard gaan met een krachtig streven om bekwaamheid van Öe leden te eisebm. Ook is er steeds van bestuurszijde en van de toonaangevende menschon in den Bond naar gestreefd om bij de gemeenteambtenaren trouw als eeu heilig goed te bewaren. Moge het zoo blijven. Niet te loochenen toch is het, dat met de steeds ingewikkelder worden de beheersvoering van de gemeenten met het meer vertoonen van al de fouten, die ons vertegenwoordigend stelsel aankleven, ook in de gemeente raden, van de ambtenarentrouw dan zoo ontzettend veel afhangt. Wij behoeven er slechts op te wij zen, dat een ambtenaar verplicht is, de opgedragen taak te volbrengen naar de prmcipieele inzichten van het gemeentebestuur, ook dan. wanneer eigen overtuiging het er niet mede eens is. Maar ook wordt trouw veronder steld en moet geëischt worden daar, waar het technisch inzicht in de de tails bij den ambtenaar volledig en bij het bestuur soms onvolledig aanwe zig is. Men oordeele niét te licht over dien eisch. Dat ten onzent nog zeer weinig te. klagen viel over ambtelijke on trouw, om niet te spreken van sabo tage, mogen, ja moeten we dankbaar waardeeren. Elders is, dat als een ernstige krank beid van onzen tijd gezien. Een ambtenarenkorps dat bekwaam en trouw is, is een steunpilaar van ons maatschappelijk samenleven. STADSNIEUWS. De faarlijksche Volksz wem wedstrijden van „de Zijl." In de gemeentelijke bronwaterzwem inrichting heeft Zaterdagmiddag de zwemvereeniging „de Zijl" haar jaar- lijksche volkszwemwedstrijden gehou den, die ditmaal samenvielen met het 4-jarig bestaan der verecniging. De belangstelling was zeer groot. Ecnige honderden hadden zich langs het zwembassin en op het beschermde dak van de fietsenloods opgesteld. De laatste was voor deze gelegenheid aan haar bestemming onttrokken om den toegang te vergemakkelijken, en voor namelijk omdat de massa rijwielen die er was, toch beter huiten kon worden gestald. De wedstrijden werden geopend door den voorzitter van „de Zijl" den heer F. v. d. Mark, die de talrijke aanwezi gen verwelkomde o.w. in. het bijzónder wethouder J. F. X. Sanders (de overige leden van B. en W. waren verhinderd) den heer P. C. G. A Wijkmans, dir. v. d. gem. Dienst voor Sociale Zaken, den beer CjaL. Driessen, directeur van' Ge meentewerken, en de heeren J. W Ydo H. Planjer en A. J. v. d. Lijke als b- stuursleden van de L. Zwemclub. Spr. Wenschte de L.Z.C. hartelijk geluk met haar 40-jarig bestaan, wees op de goe de verstandhouding tusschen beide vereenigingen en sprak den wensch uit, dat deze nog lang zou blijven be staan Tenslotte verwelkomde spr. de Clir. Muziekver. „Athalia" en haar direc teur den heer J. Noordanus Sr. die mu zikale medewerking wilde verleeneu, dankte hij degenen die prijzen haddén beschikbaar gesteld en de deelnemers voor hun opkomst, om te eindigen met den wensch, dat allen van deze wed strijden aangename herinneringen zouden meenemen. Nadat deze woorden met applaus waren beantwoord, namen de wedstrij den een aanvang, terwijl Athalia er met een feestmarsch de goede stem ming inbracht. Aan de start stond de heer Planjer, terwijl als tijdopnemers fungeerden de heeren Ydo, v. d. Lijke, Gout (secr. de Zijl) en v. Weerlee. De wedstrijden hadden een prettig verloop. Jammer was het, dat tot twee maal toe de regenwolken zich met on gekende hevigheid ontlastten hovende inrichting, zoodat deelnemers en pu bliek van twee kanten met het natte element kennis maakten. In deze ge vallen bewezen kleedhokjes en afdak ken goede diensten. De stemming leed er over 't geheel niet door, en de be langstelling bleef eveneens tot het einde toe. Er werd in 't algemeen goed gezwom men en te zien welke personen, vooral uit de jongere garde, nu in de voorste rijen stonden, kon als een sprekend bewijs worden aangemerkt van het groote nut dat van „de Zijl" uitgaat voor de beoefening van het zwemmen, speciaal onder de breeder© groepen der bevolking. Een aardige afwisseling was het nummer figuur zwemmen, door een twaalftal meisjes uitgevoerd. Dit had betrekking op het 4-jarig bestaan van de Zijl en was ingestudeerd onder lei ding van den heer v. d. Mark, Het werd keurig uitgevoerd onderleiding van Mej. Oudshoorn. Een luid applaus viel de met stads kleuren (roode badmuts met Margrie ten omkranst) getooide zwemstertjes na ieder en stand ten deel. De uitslag van de wedstrijden was ais volgt: I. Volkswedstrijden. 25 M. Borstzwemmen v. Meisjes tot en met 13 jaar: 1. G. Verbij 29.3 sec; 2. M. Blok, 30.1 sec; 3 M. Verbij, 30,2 sec. 25 M. Borstzw. v. jongens tot en met 13 jaar: 1. J. Steynman 21 sec; 2 W Steynman 25.3 sec; 3 J. Teeuwen 26.3 seconder 40 M Borst v. jongens v. 14—16 jaar: I. A. Kraayenbrink 32.2 sec. 2 K. Kraayenbrink 36.2 sec; 3 R. Bronsgeest 36,3 sec. 50 M. Borst, Vrije slag Heeren. 1 J. Kapaan 41 sec; 2 A. v. d. Reyden 42 2 sec; 3 A. Mulder 44,2 sec. 100 M. Borst, Vrije slag Heeren: A. v. d. Reijden, 1 m. 50 sec. 50 M. Borst, Schoolslag Heeren. 1 H. v. d Steen, 46 2 sec; 2 W. de Vos, 51.3 sec; H. C. Kosto, 52 sec. 50 M. Rug-zwemmen Heeren: J. den Heyden 49,1 sec; H. C. Kosto 69.1 sec. Popduiken, 1 A. v. d. Reyden 37.3 sec II. Vereenigingswedstrijdeu. 50 M. Borst Meisjes 13 jaar: 1. Greta: v. d. Mark (Zijl) 24 1 sec. 2. Jopie Waldkötter (id.) 26 sec. 3. W. Raadsen (LZ.C.) 28 sec. 25 M. Borst jongens 13 jaar. 1. M. Matze 20,1 sec; 2 J. Buzemann 21.4 sec; 3 O. Offringa 22 sec. 40 M. Borst v. Meisjes 14—16 jaar. 1 M. Matze 30,3 sec; H. Pieper 41,2 sec; B. Raadsen 42.2 sec. 40 M. Borst v. Jongens 14—16 jaar: 1 J. v. d. Horst 25.4 sec; 2 C. M. Wijk mans 26,1 sec; 3 E. Munting 30.0 sec. 50 M. Borst Vrije slag Heeren: 1 Prins 32,1 sec; 2 B. Boon 36 sec; 3 A. Smink 37.4 sec. 100 M. Borst Vrije slag Heeren: 1 J. Buys (L.Z.C.) 76 sec. 2 Ankerman (H.Z. en P.C.) 79,4 sec. 3 C. W. Snoeker (Zijl) 91.3 sec. 50 M. Borst Vrije slag Dames: 1 R. Osinga (L.Z.C.) 46 sec. 2 L. v. d .Steen (Zijl) 59.1 sec. 50 M. Borst Schoolslag Heeren: 1 C. M. Wijkmans L.Z.C.) 41,1 sec. 2 F. v. d. Mark (Zijl) 42.1 sec. 3 Prins (H.Z. en P.C.) 42.2 sec. 50 M. Borst Schoolslag Dames: 1 Rosa v. Gelderen (L.Z.C.) 60.2 sec. 2 H. Broèksema (Zijl) 61,2 sec. 50 Meter Rugzwemmen Heeren: 1 Ankerman (H.Z. en P.C.) '44,1 sec. 2 P. Smink (L.Z.C.) 49,2 sec. 3 W J. Peeters Zijl) 53.2 sec. Van het nummer Popduiken werd de uitslag nog niet definitief vastge steld. Op een nader te bepalen avond zullen de deelnemers nogeens worden opgeroepen, teneinde een volledigen uitslag te krijgen. Het nummer waterspringen slaagde prachtig. Hiervoor waren drie deelne mers ingeschreven, de heeren Stotyn (den Haag), Leget (Zijl) en O. Offringa. Alle drie wisten zij bij bet publiek en thousiasme te wekken door huu mooie verrichtingen, die met spanning wer den gevolgd. Uitgevoerd werden drie verplichte sprongen, n.l. een snoek- duik, een zweefduik met loop en een salto voorover, en twee vrije sprongen. Moest de Hagenaar als no. 1 worden erkend, ook Leget hield zijn naam en die van de Zijl, evenals vorige malen hoog, terwijl het werk van den jeug digen Offringa eveneens bewondering wekte. Tenslotte gaf een viertal polo-clubs eenige welgeslaagde demonstraties water-polo. De club L.Z.C. I speelde eerst een wedstrijd tegen de H.Z. en P.C. II die eindigde in een 21 overwinning voor de Leidsche club. De tweede wedstrijd gold „de Zijl" en de L.Z.C. III, waarbij de laatste met 20 won. De heer v. d. Mark reikte na afloop de prijizen uit met een toepasselijk woord tot elk der winnaars en win naressen, waarbij menige goede wensch werd geuit voor den bloei van de Zijl, en voor de samenwerking met de L.Z.C. De heeren van de L.Z.C. en Mej. Oudshoorn, de tijdopnemers, de hadmannen en „Athalia" werden har telijk bedankt voor hun medewerking. De fraaie, door den heer P. C. G. A Wijkmans beschikbaar gestelde pla quette viel toe aan den heer C. W. Snoeker van „de Zijl" Üe wisselprijs (lauwerkrans 40 M. Borst v. jongens aan den heer J. v. d. Horst. Jubilea. Vandaag heeft de heer A. J. Momberg onder veel belangstelling herdacht dat hij 25 jaar als letterzetter werkzaam is ter drukkerij van de firma Batteljee en Terpstra. De jubilaris werd hedenmorgen in tegenwoordigheid van het geheele per- soneei gehuldigd in het privé-kantocn der directie, waar hjj allereerst wetrd toegesproken door een van de directeu ren. Deze Jierdacht in waardeerende woorden den arbeid van den heer Mom- berg en uitte den wensch, dat hij' nog lang^ in gezondheid zijn werk zou mogen verrichten. Als een bewijs van sympathie bood spr. hem een geschenk aan. Namens het personeel werd de heei Momberg daarna toegesproken door den chef der zetterij en een der andere collega's, waarbij' hem als huldeblijk een schilderstukje werd aangeboden. De heer Momberg dankte de verschil lende sprekers voor de tot hem gerichte wenschen, maar ook voor de prettige samenwerking die hij steeds had genoten en eindigde met den wensch, dat God hem de kracht zou geven om nog lan ger te werken en ae belangen der fir ma Batteljee en Terpstra te dienen. Het verdere van den dag bracht de jubilaris in den huiselijken kring door, Gisteren heeft de heer j. Naber, hoofdconducteur bij de Ned. Spoorwe gen lihier den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden in functie trad. Hij werd in den kring van het per soneel gehuldigd namens den bond, waarbij hij is aangesloten, namens welken hij werd toegesproken, door den heer Warmendam Me hem na mens het te Leiden ge stationneer de personeel eenige fraaie cadeaux aan bood, een pendule met schoorsteen stukken, een groote hanglamp en een rookstel. De plechtigheid werd ook bijge woond door de hoogere ambtenaren en den stationschef, den heer v. d. Born. Over twee weken zal de heer Naber vanwege de directie worden gehuldigd daar hij eerst dan 25 jaar in dienst zal zijn, zulks in verband met de staking in 1903, toen de jubilaris 14 dagen bui ten dienstverband is geweest. J. Roem. f Op den leeftijd van 69 jaar is over leden de heer J. Roem. <aud-hoofdopzich ter bij den Rijksgebouwendienst. De overledene heeft in 1925, na ge durende 30 jaar in Rijksdienst te zijn geweest, ontslag genomen. Van 1907 tot 1915 had hij zitting als raadslid voor de Vrijv. Dem. partql De Jan Steen-tentoonstelling. De Jan Steententoonstelling is giste ren door 437 personen bezocht, waar door het aantal bezoekers tot 15.268 is gestegen. Aan_ de 15.000ste bezoekster, Mej. A. Fontein te Leiden, werd het werkje van Prof. Martin over Jan Steen uitgereikt Waarschuwing. Wü vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit no. voorkomende gemeente^ lilke publicatie, bevattende een waar- schuwing tegen aanraking van boven- grondsche electrische leidingen. Waterpolo. uur zal een vriend- •wedstrijd gespeeld worden tusschen De Zijl I en H. Z. en p. a hi. Ernstig ongeluk. Op den Haagweg onder Wassenaar, ongeveer ter hoogte van die garage Jansen, is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Een jonge wielrijder uit Den Haag reed dicht achter een snelrijdende Ford-auto, toen de chauffeur daarvan op eens zijn vaart ging verminderen. De jongen vreesde tegen de auto tc zullen oprijden en wilde de auto links passeeren, zonder zich vooraf ervan te overtuigen of de weg vrij was. Juist naderde uit andere richting in groote vaart een andere auto die den knaap greep. Door den hevigen schok sloeg hij over de auto heen, waarna hij bewusteloos en met een groote wond in het achterhoofd bleef liggen. Per auto werd hij naar een zieken huis overgebracht, tijdens welk ver voer hij tot bewustzijn kwam. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. Kuipers jm. 22 jaar en M. Spruit jd., 23 ,]aar. J. A. v. Heusden jm., 27 jaar en J. H. G Gewone advertentiën par regel 221/» cent Ingezonden Mede deelingen, dubbel Uriel Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage- lij ka geplaatst ad 40 cent Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. H. M. de Koningin keert morgen in het Vaderland terug. Volkszwemwedstrijden te Leiden, Een ministrleele aanschrijving aan Ged, Staten inzake het financieel be heer der Gemeenten. Buitenland. Poincaré's plannen. De kerkvervolging in Mexico. In Moskou heerscht ongerustheid in verband met Poolsche aanvalsplannen tegen Litanen. jaar en J. 1_. o J. V. Zwart jm., 29 jaar en J'.'h.' ËT- kerbout jd., 28 jaar. J. L. Wolamk jm. jaar en M. Gr.essie jd., 21 jaar. H. •oege jm., 24 jaar en J. W. Kavenak bergen ld., 27 jaar. M. Pont jm., 26 jaar en J. E. v. d. Berg jd., 22 jaar. A, A. v. Rjjswgk jm., 24 jaar en M. IA Spierenburg jd., 21 jaar. D>. v. d. Rey den jm., 25 jaar en F. de Roode jcL, 26 jaar. F. W. Helmons en J. de Graai Een prairie-brand in bet klein beeft Zaterdagmiddag eenige uren dat bet zoo bard regende, „gewoed" langs de trambaan bjj de Lammebrug. Waarschjjnljjk doordat een reizigen een brandend eindje sigaar had wegge worpen, geraakte bet droge, langs de baan staande gras in branaj waarna dit over een lengte van 150 Meter afbrand de. Een der spuiten van de brandwee» beeft bet brandje moeten blusscbett, Zaterdagmorgen gebeurde op de Hoogewoerd alhier een ongeval dat era stige gevolgen had kunnen hebben. Het afhangende touw van den beugel eener passeerende stadstram bleef ba ken aan den ladder van een glazenwaa- scher, uie over bet trottoir stonu. De glazenwasscber W. W. viel met zijn ladder naar beneden. Het bleek, dat hg geen letsel bad bekomen. Tijdens bet onweer, dat Zatardafi tegen vgf uur boven de stad losbrak, passeerde de fitter H. C. Y. met lijn rijwiel de Raamstraat, De man schrok van bet weerlioht en viel v«u zijn rijwiel. Hij was door den val bewusteloos geworden en werd bin nengedragen bij de familie H. Donderdag a.s. zal de beer J. v. d. Berg den dag berdenken, dat bfl voor 25 jaar als opperman bij de firma Gebr. .van Beukering in dienst trad. Mej. P. van Wijk alhier slaagde voor bet M.U.L.O. examen. Mej. N. van Dijk alhier is geslaagd voor bet Hoofdacte-examen. De beer H. P. D. de fiooy alhier slaagde voor bet acte-examen N. O. Zaterdag slaagden in Den Haag voor het Mulo-diploma M. van Hooi donk en A. Kuyper Leiden, en G. Schoneveld, Warmond, allen leerlin gen van de Chr, U.L.O. aan as HoogL Kerkgracht, alhier. BINNENLAND. jtL 2^ jaar.JP.^ J. v. Lis wedr ^el jn jd,, 23 jaar. J. M. Hulsman wedr., 4a 54 jaar en H. E. v. D^jk jd., 36 jaar. W. Stapel jm., 23 ïaar en F. Stiel DE TERUGKOMST VAN DE KONINGIN. De Koningin komt a,s. Dinsdag over Zevenaar in het vaderland terug' Van Zevenaar gaat zij dien dag 's morgeas 9 uur 56 min. per extra trein over, Utrecht naar Soestdijk; aankomst al daar half twaalf. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID- HOLLAND. Verschenen zijn het verslag der com missie van rapporteurs over de provia- ciale begrooting en de memorie van beantwoording daarvan. Ta hooge salarissen. Enkele leden hadden in verhand met den minder gunstigen economisch en toestand, van sommige gemeenten be zwaar tegen de h.i. te hooge, dwingend voorgeschreven salarissen van ambté naren, n.l. van polderbesturen, ontvan gers en veldwachters. Daartegenover werd opgemerkt, dat het tegenwoordig niet meer voldoende is als een ontvan ger maar een solide boer is. zonder dal verder op kennis wordt gelet, en dat het streven gericht behoort te zijn op meer algemeene ontwikkeling. Gedep. Staten vereenigen zich met de strekking van laatstgenoemde op merkingen, doch oordeelen de salaris sen van polderbesturen en polderbe ambten in het algemeen niet te hoog. Uit den aard dor zaak gaat het initia tief tot wijziging der jaarwedden in den regel uit van de polders zelve. De heer Schaper lid van Ged. Stoten. Een ander lid maakte de opmerking, dat de verkiezing van den heer Scha- per tot gedeputeerde r'et in overeen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1