MODE-RUBRIEK J UIT DE OMGEVING BOSKOOP. Wegens het niet openen met de hand van een draaibrug in den Voor- ofschen polder (art. 14 Polderkeur( is tegen zekere T. V. te Waddinkveen proces-verbaal opgemaakt. Zondag 28 Juli, v.m. 9K u. en n.m 6 uur hoopt voor de confessioneeie ver- eeniging in het gebouw „Salvatori" op te treden de heer W. G. de Jonge. Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan het politibureau inlichtingen te bekomen: 1 portemo- naie met inh., 1 kinderhandtaschje er 1 schooletui. Naar wij vernemen is de mond- harmonica-vereeniging „Crescendo" wegens gebrek aan de noodige belang stelling ontbonden. Zonder examen, zijn toegelaten aan het gymnasium te Leiden J E. Vergragt en aan de Middelbare Tech nische school te Haarlem A. J Spek. Bij de politie is gedeponeerd een valsche gulden, dragende de beeltenis van H. M. de Koningin. Het gftMs'uk, zelfs het randschrift ontbreekt niet, is goed nagemaakt, dlraagt het jaartal 1923. Deze week is een aanvang ge- maak met de slooping van beide per- ceelen aan de Dorpstraat, waardoor eerdaags de toegangsweg naar de Zuidkade rechts en naar Waddinxveen een feit zal zijn geworden, en waar door de Bootstraat voor het groot ver voer zal worden ontlast. Donderdagmorgen, toen een luxe auto den Goudschen rijweg op wilde rijden, had de bestuurder de onvoor zichtigheid om te veel aan de kant van den weg te rijden, waardoor de auto geheel wegzakte. Het kostte heel wat moeite om den wagen weder op den began en weg te krijgen. WASSENAAR. Bij de „Drie Papegaaien" alhier is een motorwagen der H. T. M. in botsing gekomen met een passeerende auto, die niet vroegtijdig genoeg had festopt. Door het krachtig remmen vat en bestuurder der tram liep het onge val met betrekkelijk geringe schade aan de auto af. In de Langstraat werd gistermon gen een handkar van een "groenboer door een auto aangereden. De groen- tenwagen werd finaal onderst boven ge keerd. De hond die er onder stond kwam er gelukkig ongedeerd aï, doch de groenten lagen verspreid over den weg. De schade zal door den autobestuur der worden vergoed. NOORDWIJK. Bij het alhier gevestigde corTe» pondentschap voor arbeidsbemiddeling zijn deze week als werkzoekende inge schreven 7 personen, en wel, 2 kantoor bedienden, 2 visschers en 3 timmerlie den. VOORSCHOTEN. Burgerlijke stand. Geboren: Hen- drika Jacoba en Bertha, d.v. P. van (Klaveren en H. van Zijll. Maria Gatha- rina Johanna dv. G. Meyer en C. M Lamboo. Anthonia Geertruida, d.v. K. !B. 'Peeters en 0. P. Th. Roodakker. tintje, d.v. G. van Dorp en E. Loa Woensdagavond bood de Chr. zang vereeniging haar donateurs en begun stigers een zangavond aan, terwijl mevi Sirks de Bock, piano, de heeren Rood- ^oets, orgel en Verkerk, viool', hun me dewerking hebben verleend. Het was jammer, dat er maar zoo (weinigen waren opgekomen, want 't ge- Jxraw van Chr. Belangen was lang niet gevuld. De „Lofstem" heeft, even als altijd, een moeien avond gegeven. Nadat Ds. H. P. Fortgens, allen na mens de Lofetem had verwelkomd en voor was gegaan in gebed, wera het [programma Onder de uitgevoerde nummers be koorde ons bijzonder „Herders Israëls" het stukje, wat ook op de winteruitvoe- ring werd gezongen, doch toen niet met zooveel succes als thans, zoodat zij thans ten volle heeft laten bemerken, pat zij wel in staat is het onberispelijk uit te voeren. Zoo ook het concoursnummer „Lente lied" van F. Pplman, hetwelk later op verzoek nog maal3 werd gezongen. Dit waren wel de twee mooiste zangstukjes van den avond. Al de stukken' werden h capella gezongen. Voeg hierbij de solo orgefetukken, welke op zoo verdienstelijke wijze dooi den heer Roodvoets werden gespeeld Daarbij nog .het vioolspel van den heel Verkerk, begeleid 'door Mevr. Sirks de Bock, en ge Demerkt dat het een mooie avond was. Ds. Fortgens was dan ook zeker de tolk van het publiek, toen hij in zijn geestig speechje het zangkoor |.Dc Lof- stem" met zijn directeur, de heer S. Leppink, hartelijk dankte voor het gebodene, Doch tevens was Ds. Fortgens ook de tolk voor De Lofstem, toenail de aan wezigen op zoo'n pakkende wijze het doel van "den avond uiteenzette, n.l. dat de Lofstem meer contact wil zoeken met haar begunstigers, donateurs en genoo- digden, want, daar haar ledental zoo verblijdend toeneemt, komen ook voov haar meerdere financieele zorgen. Hoe meer de Lofstem gesteund wordt hoe meerizü geven kan, en ook zal doen De leden, het bestuur, maar in het bij zonder haar directeur staat u daar bong voor. Ds. Fortgens sloot daarna den avond met dankzegging. Het was de eerste uitvoering, die de Lofstem gaf, waar men haar vaandel kon bewonderen. We erkennen gaarne, zii een vaandel waard is. Ook willen wij haar dezen raad nog geven: niet het gebouw van Chr. Be langen verder te gebruiken voor haai uitvoeringen. Van menigeen hoorden we NIEUWE LËIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 JULI f926 Gisteren ben ik eens in mijn eentje de eta lages gaan bekijken van een paar groote mode magazijnen in onze hoofdstad. Ik deed dit, omdat er wel gezegd wordt, dat de tegenwoor dige mode niets nieuws brengt. „Een crêpe-de- cbine, een voile-stof of een wollen japon, er is haast geen verschil in te bespeuren, dan dat de eene van zijde, de andere van voile of van stof is", hoorde ik laatst in de tram zeggen. Als men vluchtig voorbij de mode-huizen loopt, ja, dan moet ik toegeven dat de modellen veel op elkaar gelijken, maar als men aandachtiger kijkt, dan ziet men wel degelijk dat van alle japonnen, mantels of blouses, elk toch weer iets aparts heeft. Ik zag een japon met een kraag, waar van de uiteinden zoolang waren, dat ze een das vormden, die luchtig werd vastgestrikt. Een andere japon was een sober recht model, dat alleen midden-voor in het rokgedeelte een diepe binnenplooi had, van een mooie bedrukte zijde of voile. Ook zag ik een eenvoudige jonge- meisjesjurk van crème, dunnen wollen stof en met reseda wollen stof gegarneerd. Het model was recht; boven en onder de ceintuur waren breede randen van de reseda stof aange bracht en de rok was onderaan afgezot met een rand van dezelfde breedte. Ook zag ik twee- deelige japonnen (deux pièces). De blouses zijn meestal zoo lang, dat er maar een heel klein rokje te zien komt. Dergelijke japonnen worden veel van zijde, popeline, crêpe-de-chine, of wol len crêpe-marocain gemaakt. De blouse is een recht jnmper-model met een recht of een rood kraagje. Zij zijn vaak met een breeden band van onder afgemaakt. Ook ziet men dat het rechte jumper-model eventjes door een smal ceintuurtje onderbroken wordt. Het,, rokje bij zulke blouses is meestal geplooid of neelemaal geplisseerd. Ik zag niet veel korte mouwen. De mouwen vallen meestal wijd. Toch stonden de strakke mouwen, die ik zag aan een „deux pièces", elegant en aardig. Ik wil nu iets zeggen van bovenstaande modellen. Fig. 19 is een „deux pièces"; het is een jongemeisjes-model. Het voorpand van de blouse heeft een heeren-overhemd-borst De band onder aan de blouse is uitgeschulpt. Wan neer men deze japon van wollen crêpe maro- cain maakt, dan moet men de garneering der zakj es, het biesje, waarmee de schulpen om boord zijn, benevens de manchetten en de rand langs het kraagje, van dezelfde kleur crêpe-de- chine maken. Patroon volgens 100 e.M. gemeten bovenwijdte k f 0.65. De tweede japon (fig. 20) is van voÜestof. Het rechte rokje is zesmaal door klokken van effen voilestof verwijd. Op tien centimeter afstand wordt het rokje op de heupen, van boven naar beneden, doorgeknipt, waarna dan lange punten van effen voile er ingezet worden. De jabot, welke uit een groot knoopsgat valt, evenals de ondermouwen en het rokje van bedrukte volie-stof. Patroon k f 0.65 volgens 104 ge meten bovenwijdte. Zff, die echter een stipt passend patroon verlangen, sturen de maat, genomen onder de armen boven de buste, met een bedrag van 11.aan ome mode-redactrice mej. Qreta Stein Corn. Krusemanstraat 61III, Amsterdam. het bezwaar, dat de bassen en tenoren niet voldoende uitkwamen tegenover de sopranen en alten, aangezien dezen meer in de zaal stonden dan de eerstgenoen> den. GEMENGD NIEUWS. D oode 1 ij k ongeval'. De 46- jarige schipper K. v. d. B. te J^dskans huizen zat boventop een wagen met hooi, welke langs een vaarwater reed. De wagen kan el dj, hij sportte met het hooi te water en raakte er onder be dolven. De man, die een vrouw en 6 kinderen achterxaat, was onmiddellijk dood. Trein brand Een brand brak gisternacht bij Reading uit in den ex- press.trein van Londen ii£.ar Penzance. Een derde klas wagen en een baga gewagen werden geheel vernield. Er zijn geen slachtoffers. De passagiers konden met groote vertraging de reis voortzetten. Aan een groot gevaar ont komen. Een viertal kinderen, 8 tot 12 jaar, uit het gezin van zekeren; R. te 'Zeist, wilde den vader, die werk zaam was in het veld, een bezoek brengen, waartoe zij, 'langs een par ticulieren overweg, de spoorlijn Bun- nik.Driebergen moesten passeeren. Nadat zij eerst een naderenden trein hadden laten voorbijgaan, staken de kinderen de lijn over. Juist kwam van den a'ïicferen kant een trein in volle vaart aanrijden. Dank zij de oplettend heid van den machinist, kon deze door uit all'e macht te remmen nog juist een onheil voorkomen. D e kinderen kwamen met den schrik! vrij. Geen helmen. Bijna geen en kel Parrjsch politie agent heeft de zo- mer-uniform aangetrokken, die in het afgeloopen jaar voor het korps ont worpen werd; om de eenvoudige re den, dat de mannen deze uniform niet kunnen betalen. (Wat de helmen betreft, waarvan er slechts enkele in de Parijsobe straten te zien zijn, de algemeene opinie is er tegen, in de eerste plaats omdat de agenten vreezen. dat de helm niet bevorderlijk zal zijn voor hun pres tige bij het publiek en in de tweede plaats, omdat zij er met den bel'm naar hun oordeel te militair uitzien. De Silezische ziekte. De geheimzinnige ziekte, welke, gelijk men weet, in Silezië heerscht, en wier ontstaan, in vier districten van het Regierungsbezirk Breslau, aan de over stroomingen van'de Oder en haar zij rivieren wordt toegeschreven, heeft tot dusver een groot aantal slachtoffers geedscht. De ziekte treedt plotseling op, met hooge koorts, sterk gevoel van 0nwel zijn en zware pijnen in hoofd, lende nen en ledematen. De koorts houdt meestal slechts eenige dagen aan. Soms openbaart zich na een paar dagen nog een korte koortsaanval. Nadat ae koorts verdwenen is, voe len de zieken 2ioh meestal spoedig zeer opgeknapt. Ofschoon de ziekteverwekker nog niet gevonden is, acht men zich toch gerechtigd, aan te nemen, dat de ziek te wordt veroorzaakt door een insect, dat in het overstroominvsgebied een ges ch ik ten bodem voor zijn ontwikke ling- vindt-. In elk geval' zijn tot nu toe slechts personen aoor de ziekte aangetast, die op overstroomde of overstroomd ge weest zijnde velden gewerkt hebben. Een soortgelijke ziekte is in 1903, na de overstroomingen in Posen en Si lezië voorgekomen, Men noemde ze toen modd erkoorts'1 Verdr on ken. 'Het lVV-'jarig dochtertje van J. W. te Stajndaardbui ten geraakte in een sloot bij de ou derlijke woning en werd daaruit lieven loos opgehaald. Ernstige botsing. In de TYiedrichstrasse te Berlijn zijn gister morgen twee autobussen "met elkaar in botsing gekomen, waarbij drie vrou wen tuscchen beide wagens terecht kwamen, dn zoo ernstig gewond wer den, dat zij in de universiteitskliniek opgenomen moesten worden. Een der bestuurders is in hechtenis genomen, daar hij zich niet aan de bestaande voorschriften heeft gehou den. Drama In de Laubenkolonie' aan den Baumschulenweg bij Ber- lijnj heeft zich de vrouw van een ko lonist met sublimaat vergiftigd. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Toen de echtgenoot der vrouw het droevig nieuws vernam, schoot hij zich dood. Moorddramate Nieuwenha- gen. Te Nieuwenhagen heeft zich wederom een drama afgespeeld. En kele landbouwers vonden hedenmor gen. langs een veldweg een man, die ernstige wonden had ajan het onder lichaam. De politie werd gewaar schuwd en deze ontdekte in een bosch niet ver van den bedoelden veldweg het lijk van een vtouw, de 26-jarige H. R. Haar waren in het hart enkele ste ken toegebracht. De gewonde bleek te zijn ae 44-jarige P. G. De man werd naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Hij heeft verklaard met de vrouw door drie Duitschers over vallen te zijn, die de wonden zonden hebben toegebracht. De Justitie uit Maastricht was in den namiddag ter plaatse. Het lijk is na schouwing naar het lijkenhuis te Nieuwenhagen overgebracht. Naar wij vernemen staat de politie zeer scep tisch ten opzichte van de mededeelin- gen, door den gewonden man gedaan. Huwelijk lang leven. Prof. G. M. Robertson, president van hel, Royal College of Physicians te Edinburgh hoeft onlangs verklaard, dat krankzinnigheid onder gehuwden betrekkelijk weinig voorkomt, doch dat deze op opvallende wijze toeneemt bij degenen, die man of vrouw verlo ren hebben. Dat het huwelijk nog andere preven tieve eigenschappen heeft, blijkt uit sensationeele mededeelingen, dezer dagen door dr. Herman N. Gunde sen commissaris van gezondheid te Chica go, gedaan. Deze autoriteit heeft verklaard, dat gehuwde lieden veel langer leven, dan menschen, die gescheiden zijn. Dr. Bundesen baseert zijn onthul lingen" op pas voltooide statistieken, door den gezondheidsdienst te Chicago samengesteld omtrent den betrekkelij- ken levensduur van vrijgezellen, ge huwden en gesoheidenen. Uit deze statistieken blijkt, dat er verleden jaar van iedere 1000 gesohei cl enen tusschen de 26 en 34 jaar oud, 15 gestorven zijn; van hetzelfde aan tal ongehuwden van dezelfde leeftijds verhouding 5 en van hetzelfde aantal gehuwden van dezelfde leeftijdscate gorie slechts 4. Voor den leeftijd van 3644 jaar wa ren de getallen resp. 18, 14 en 7. Voor dien van 4554 jaar resp. 37, 23 en 14. Voor den leeftijd van 55—64 jaar ein delijk bedroegen de cijfers respectieve lijk: 56. 49 en 29. Op 65-jarigen leeftijd stierven er 116 gesoheidenen, 112 ongehuwden en 80 gehuwden. Conclusie: echtscheiding verkort het leven; huwelijk verlengt het. Land- en Tuinbouw. Ziekte in de rogge. Dc inspecteur, hoofd van din Plan- tenziekteiiikundigen Dienst te Wage- hingen, dealt mee, dat t>p dit oogen- blik een F usaxium-ziekte in de rog- ge-aar wordt waargenomen, die tot nu toe in ons land niet bekend was. Een (dergelijke ziekte bij tarwe is wel be kend; de verBchijnselen bij de rogge Stemmen geheel met die bij de tarwe overeen. Een deel der pakjes is slechts» ontwikkeld en geheel of bijna geheel bedekt met een. rose schimmel-woeke ring. Daar meestal een aantal bijeen- Btaande pakjes is aangetast, is een grooter of kleiner deel van de aar min der ontwikkeld en door de schimmel roee gekleurd. Dit deel kan zijn de top van de aar, de basis, of wel een gedeelte uit het midden van de aar. Het is van veel belang, dat zoo veel mogelijk in alle deel en van ons land nagegaan wordt, of deze aantas ting van oe roggeareii algemeen voor komt, omdat het in dat geval aanbe veling zal verdienen de rogge vó<5r het zaaien in den a.s. herfst te ont smetten, zooals dit bij tarwe, die door de Fusarium-ziekte is aangetast, ge schiedt. Het hoofd van den platitenk. dienst verzoekt daarom opgave waar en in welke mate de hier beschreven Fusarium-ziekte op dit oogenblik .in' de .rogge wordt waargenomen, liefst gelijktijdig met toezien ding van eenige aangetaste aren, om de ziekte met ze kerheid te kunnen vaststellen. Indien het optreden van de ziekte daartoe aanleiding geeft, zal later een bericht omtrent de ontsmetting van aangetaste partijen zaai rogge worden' uitgezonden. Bestrijding van mond- en klauwzeer. De minister van Binnenlandscne 7a ken cn Lendbouw heeft goedgevon don, met ingang van 24 Juli U21; A. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varken# te verbieden uit een kring; omvatten de Zeeuwsch-Vlaanderen; B. te bepalen, dat in zijne beschik king van 6 Juni 1926, sub C, in plaats van „300 Meter" gelezen wordt „1 Kilo meter", zoodat de grensstrook langs de Nederlandsch-Belgische grens, waarin het vervoeren of doen vervoe ren van herkauwende dieren en var ken sis verboden, *ene breedte ver krijgt van 1 kilometer; C. te bepalen, dat, in afwijking van de breedte der grensstrook, bedoeld onder B. deze van zonsondergang tot zonsopgang zal omvatten de z.g. Is to linie, namelijk het terrein bedoeld bij art. 177 der algemeene wet van 16 Augustus 1822, Staatsblad 88; D. te bepalen, dat, wanneer bijzon* dere redenen afwijking van het sub A, B en C bedoelde verbod noodzakelijk maken zoodanige afwijking kan wor-' den toegestaan door den burgemee&e' ter van de betrokken gemeente, ondeai; de door den betrokken inspecteur van, den Veeartsenijkundigen Dienst aan te geven voorwaarden. I RECHTZAKEN. "Ij Het auto-ongeval bij Hillogom. F. K., die eenigen tijd geleden heelt terechtgestaan omdat hij een motor ongeluk te Hillegom veroorzaakte^ waarbij de 19-jarige Verkado den dood- vond', is gistermorgen door den Haar- lemschen Rechtbank veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. Het O. M. had acht maanden gevo®.' derd. De zaak te Culemborg. Naar aanleiding van een bericht in „Hot Volk", als zou de Culemborgsche moordzaak in October a .a. door de Tielsche rechtbank worden behandeld,; verneemt de berichtgever van de I „Msb." van de zijde der justitie, dat dit onjuist is. Verwijzing naar de open- bare terechtzitting heeft nog niot j plaats gehad en dus is de instructiej nog niet gesloten. De verdachten be- vinden zich nog steeds in preventieve i hechtenis. De heer O. die Beus, ver-, dacht van beleediging van den com. missaris Blok, zal Donderdag 16 Sep tember a.s. voor de arrondissemente. I rechtbank te Tiel terechtstaan. Al» j zijn raadsman zal mr. H. Mendsls te Amsterdam optreden. Scheepstijdingen. HOLLAND-AMERIKA LIJN. j BILDERDIJK, R'dam n. Baltimore 23 i te Antwerpen. NESSIAN, R'dam n. Philadelphia 28 te Antwerpen. MOERDIJK, R'dam n. San Francisco, j p. 22 Azoren. BURGERDIJK, N.-Orleans n. R'dam 22 12.82 n.m.) 160 mijl W. v. Land's I End. VEENDAH, New-York n. R'dam (4.58 n.m.) 1850 mijn Z.W. v. Valentia. ROTTERDAM, R'dam n. New-York 22! (10.53 v.m.) 20 mijl Z.W. v. Land's End. NOORDERDIJK, R'dam n. Vancouver, 1 p. 22 (9.20 v.m.) Beachy Head. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. RIOUW (thuisr.) 23 te Londen. P. C. HOOFT, 23 v. St. Nazaire te Am sterdam. CELEBES (thuisr.) p. 22 Perim. SINGKEP (uitr.) 22 (9.14 v.m.) 40 mijl Z.O. v. Niton. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. GELR1A (uitr.) 23 v. IJmuiden. FLANDRIA (uitr.) 22 v. Cherbourg. WATERLAND (thuisr.), 22 v. Rio Ja neiro. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SIANTAR (uitr.) 22 te Batavia. KAWI (uitr.) 22 (7 n.m.) te Marseille. MERAUKE (thuisr.) p. 22 Gibratar. TAMBORA (thuisr.), p. 22 (12.15 n m. Ouessant. TAPANOELI, 22 v. R'dam n. Haml).

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 8