NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 21 JULI 1926 TWEEDE BLAD. WHT 0£ BMBEN ZEGGEN. BelgiëFrankrijk. Wij'lezen in de „Standaard": Terwijl in België liet Parlement de zelfopoffering toonde 0111 de Regee ring de vrije hand te late» bij de red dering van den financieelen toestand, heeft de Fransche Kamer het Kabinet Briand-Caillaux, dat ongeveer gelijke volmacht vroeg als het Belgische Ka binet, naar huis gezonden. Met als onmiddellijk resultaat een verderen val van de frank op de Lon- densche beurs. Nu moet men, 0111 billijk te oordee- len, tweeërlei in het oog houden. In België heeft men een Kabinet, waarin vertegenwoordigers der drie partijen zitten: Roomsch-Katholieken, Socialisten 'en Liberalen. Iedere partij kan dus in den Ministerraad invloed oefenen op de besluiten der Regeering Dat was in Frnakrijk niet zoo. En dande Fransche socialist Blum zei het zoo duidelijk: j'aime mieux un roi! Ik heb liever een Ko ning (dan Caillaux)! Want ook de per soonskwestie telde in Frankrijk ten slotte sterk mee. Maai' met dat al: België heeft nog een kans om het te halen, terwijl Frankrijk, zooals we reeds maanden geleden voorzegd hebben, al dieper af glijdt en, tenzij er zeer buitengewone dingen plaats grijpen, met zijn frank de Duitsche papieren mark volgt. Het zyn met name de socialisten en radicalen," die de redding tegenhou den. O. i. is buitenlandsche hulp een niet te vermijden noodzakelijkheid, maar daarvan willen deze partijen juist niets weten. Volgens hen moet het land zichzelf helpen. Door een heffing van het kapitaal. Dat intusschen van het geldkapitaal voor zoover in franken gehouden, reeds 8/9 door de inflatie verdwenen, is iemand die vóór den oorlog b.v. 1000 gulden bezat heeft er nü nog maar 110 over telt blijkbaar niet mee. Wij voorspellen, dat al zulke denk beelden op niets uitloopen en terecht heeft men in België waar de vóór mannen der socialisten toch in het Kabinet zitten dan ook van alle ge theoretiseer afgezien en pakt men het probleem aan op de eenige manier waarop hfet op te lossen is: zooveel be zuinigen en zooveel nieuwe belastin gen indirecte heffen, dat het budget degelijk sluit en er nog wat overblijft om een begin te maken met de delging van de vlottende schuld- Er zijn in het leven van den mensch ziekten waartegen slechts éón speci fiek geneesmiddel baat. Zoo is het ook met de ziekte in het geld. KERK EN SCHOOL.; NED. HERV. KERK Beroepen: Te Asten c.a. H. Lim- pers, te Akkrum Te Maarsseri', J. H. F. Remme te Amsterdam Te Ech- teld, J. F. Roth te Almkerk Te De Lier (toez.) G. J. G. de Bel, te Franeker. Te Hollandscheveld, Z.O. (2e maal) W. A. Dekker te Krafobendijke te St. Anna ter Mulden. J. P. Scholte te Schoondijke. Aangenomen: Naar Barchem (toez.) J. Ritter te Franeker. Bedankt: voor Zegveld: J. H. Ph. Rappard te Barneveld voor Hedel, H. Ewoldt te Raamsdonkerveer. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Utrecht, A. M. Boeyinga te Sassenheim. Bedankt: Voor Woerden, K.' J. Cremer te Gees (Dr.) CHR. GEREF. KERK. Twe*etal: Te Leerdam, H. Hoogen- doom te Bunschoten; en W. Kremer, pand. te Zwolle. Beroepen: Te Delft, A. Bikker, cand. te Noordeloos Te Aalsmeer, W- Kremer, cand. te Zwolle. Bedankt: voor Rozenburg: J. Ree- sink, te Aalten. FEUILLETON. Uit spannende dagen. (Een Vlaamsch verhaaJ). 29) Gij waant mij dan wel verdorven, wel boosaardig, dat gij van mij hebt geschrikt, als konde ik u kwaad 'doen? Nu, stir uw gemoed, laat ons van deze zaken niet meer spreken De grijsaard stond zwijgend op, trok zijn hand terug en keerde zich tot de deur. „Gij verlaat mij na zulk noodlottig voorval?" zuchtte Simon-Brutus op stillen toon. „Vergeef mij veeleer mijn oploopendheid; zij spruit voort uit m'n diepe overtuiging. De twist was niet tusschen ons beiden, vader; uwe mee ning strijdt tegen mijn grondbeginsels en m deze tijden van wereldhervor ming verdwijnt de mensch voor de worstelende gedachten." „Ik was hier gekomen om een gena de van u af te smeeken" sprak de va der. terwijl hij met neerslachtige kalm te te midden der kamer staan bleef, „maar ik gevoel, dat mijn gebed zal verworpen worpen. Het is dus nutte loos,dat ik een poging doe: gij zult on verbiddelijk blijven en onmeedoogend gelijk degenen, wier zendeling gij zijt." „Spreek toch" antwoordde de Over ste, „misschien zal het mij mogelijk zijn 11 het tegendeel te bewijzen." „Simon, zeide de vader op droeven toon „onze arme leeraar is tachtig jaar Emeritaat. Ds. C. Veen, oudste predikant der Ned. Herv. Gemeente te Haariein (sinds 1892) heetf tegen 1 November emeritaat aangevraagd, na een ambts vervulling van 50 jaar. Op 29 Oct. 1876 deed ds. v. V. zijn intrede te Hall. La ter stond hij te Enter, te Stedum en te Schiedam, eindelijk te Hlaarlem. Ds. van den Brink uit zijn ambt ontzet Dinsdag werd te Haarlem in de Noor derkerk een voortgezette buitengewo ne vergadering van de classis Haarlem gehouden. De leden waren Maandagmorgen tele frafisch bijeen geroepen, "nadat Ds. v. Brink Zondag zich niet- aan de schor sing had onderworpen, maar gepreekt In het moderamen namen zitting Ds. J. O. Brussaard uit Bloemendaal, vooi zitter; Ds. J. D. Boerkool uit Velsen,, secretaris en Ds. Diemer uit Vijfhuizen vervanger. f Eerst werd rapport uitgebracht door 4e commissie, die door de classis in de vorige vergadering benoemd was om met den kerkeraad van Zandvoort dte spreken. Ook nu waren /weer aanwezig de com missie van advies der Synode, Prof. Grosheide, Prof. Kuyper en Ds. Schou ten en de deputaten naar artikel 49 kerkenordening, Ds. Breukelaar uit Zaan dam, Ds. Meyer uit Alkmaar, Ds. van Schelven uit Oostveen, Ds. Schweitzer te Amsterdam-Noord en Ds. Tom uit Hi! versum. Na langdurige besprekingen, waaruit bleek, dat er nog eenig misverstand be stond, werd besloten, dat de afgevaar digden van Zandvoort .met hun kerke ï'aaci ruggespraak zouden houden, waar bij de classis tevens de predikanten Ds. Brinkman en Ds. Brussaard, medeafge- vaardigde. In dien tusschentyd behandelde de vei gadering enkele andere aangelegenhe den van huishoudeliiken aard. Uitge bracht werd bijvoorbeeld het rapport van de gehouden particuliere synode van ^oord-Holland, die heeft voldaan aan het verzoek der classis inzake de kwes ties over Ds. Van Duin te Haarlemmei' meer-Oostzijde en Ds. van den Brink te Zandvoort, namelijk doorzending van bun zaken naar de Generale Synode. Toen de afgevaardigden van Zand voort en de beide gedeputeerde predi kanten weer ter vergadering versche nen, bleek dat de kerkeraad te Zand voort twee voorstellen heeft gedaan (namelijk om de schorsing op te heffen fèn Ds. van den Brink nog ae gelegen heid te geven, zijn bezwaren langs kei kelijken weg in te dienen, of de schor ing Je laten voortduren, maar dan ook het besluit van den kerkeraad, dat hij zal preeken, niet ie veroordeelen. Die voorstellen waren evenwel yoor de clas ris onaannemelijk. De synodale commissie van advies 'en de deputaten ingevolge artikel 49 brachten daarna een gezamenlijk advie3 .uit. Ds. Diemer maakte d^r een voor stel van. Dit bestaat uit drie punten. 1. De classis, terugkeerende op haai besluit van 13 Juli 1.1. om Ds. H. G van den Brink te schorsen in den diens! des Woords, zulks, omdat hij zich niet laan deze schorsing onderworpen heeft, en daardoor heeft getoond in zijn afdwa ling te volharden, en zich niet aan het iwettige besluit der 'classis te willen on derwerpen en mitsdien niet alleen vol houdt in zgn weigering om zich te coi> formeeren aan de uitspraak van de Ge nerale Synode inzake Genesis 2 en 3, en daardoor afwijkt van de belijdenis onzer kerken, maar ook tot openbare scheurmaking is overgegaan, ziet zich $hans tot haar innig leedwezen genood zaakt te besluiten, hem volgens artikel '8o der Kerkenordening als dienaar des Woords bij de Gereformeerde Kerken iaf te zetten. 2. de classis, overwegende, dat de kerkeraad der Gereformeerde Kerk te Zandvoort geweigerd heeft, uitvoering te geven aan het besluit der classis, inzake de schorsing van Ds. van den Brink en integendeel 'hem heeft opge dragen Zondag 18 Juli 1.1. voor te gaan in den dienst des Woords, overwegende* dat dit besluit is genomen met meerder heid van stemmen, waarbij een broeder diaken zich met de meerderheid niet con formeerde, terwijl één lid niet aanwezig was; overwegende, dat de leden vaji aen kerkeraad, die voor dit besluit hebben oud; zijn leven is ten einde-, hij zal sterven in de gevangenis. Gij gelooft, dat gij hem aan uw overheid zult kun nen levéren. Eila-as, het is een lijk, dat gij hun zult aanbieden. De goede man, hij heeft u gedoopt! Hij heeft zich in uw geboorte zoo verblijd; want hij was mijn vriend-en had God gebeden, opdat Hij mijn huwelijk met uw moe der zegenen mocht. Uit medelijden met mij en tot hem, laat hem gaan; gun hem genade om nevens zijn kerkje in vrede te stérven!" De Overste schuidde ontkennend het hoofd en scheen diep bedroefd. „En Genoveva" ging de bropwér voort, „zij is een vrouw; zij heeft niets gedaan, dat u verstoren kan; zij is on schuldig als 'n lam. Simon, mijn zoon, geef haar de vrijheid! Haar vader ligt te bed in doodstrijd; het verlies van zijn eenig kind heeft hem hét hart doorboord „Wist gij, vader, wat gij mij vraagt!" viel Simon-Brutus pijnlijk in. De brouwer meende gewis, dat zijn z,oon wankelde tot bet nemen van een gunstig besluit. Deze gedachte verlicht te eensklaps zijn gelaat met den glans der hoop; hij liet zich voor de voeten van Simon-Brutus vallen en riep met de handen in de hoogte: Simon-Brutus, bevend van ontstelte nis, hief zijn vader van den groncl op en bleef een wijl in sprakelooze over weging verslonden. „Ach Simon laat de geest des kwaads u niet overmeesteran!" .smeekte de gestemd, daardoor op zeer ernstige wyze zijn tekort geschoten in hun goadelhke roeping tegenover de gemeente en aen dienaar des Woords, en zij zich hebben schuldig 'gemaakt aan openbare scheur making, besluit: Met innig leedwezen de ouderlingen*. A. van der Plas,' A. C. Ruyï, K. W<, van den To oren en den diaken D. Hoe- xem, die de genoemde meerderheid vormden, uit hun ambt als ouderling of diaken te ontzetten. 3. De classis, besluit, dat de kerke raad van Haarlem gemachtigd wordk met behulp van'den trouw gebleven ouderling en diaken, en het trouwe deel der gemeente, ten spoedigste op nieuw den kerkeraad te formeeren en dezen in het atnbt te bevestigen. Bii Je besprekingen over deze voor stellen diende Ds. Brussaard een tegen voorstel in. De classis, ten zeerste betreurende, dat Ds. Van den Brink en de kerkeraad van Zandvoort zich niet aan de schor- ring hebben onderworpen, constateert dat-gij door die daad het kerkverband hebben verbroken, en wekt de leden te Zandvoort, die met deze daad geen instemming betuigen op, kraehtens het ambt der geloovigen een nieuwen ker keraad in té stellen en benoemt een commissie om de broeders en zusters daarvan advies en steun te dienen. Dit voorstel van Ds. Brussaard werd verworpen met 18 tegen 6 stemmen ett 1 blanco. De afgevaardigden van Zandvoort ble ven b;i .dit en de andere voorstellen bui ten stemming. Het eerste voorstel van Ds. Dieme: werd vervolgens aangenomen met 20 stemmen voor en 5 blanco. Plet derde voorstel werd aangenomen met 24 stemmen tegen 1 stem. De voorzitter sprak een woord van afscheid tot de deputaten ingevolge ar tikel 49 en de commissie van advies Hii dankte hen ypor de broeder lp Ke wij 'ze waarop zij de vergadering 'hebben gediend en hij sprak het vertrouwen uii dat zij hunnerzijds ook bij de synode 4e conscientieconflicten, waarin velen in de classis Haarlem verkeeren, in het rechte licht zullen stellen. Prof. Kuyper dankte inzonderheid den voorzitter Ds. Brussaard voor dit woord en sprak zijn blijdschap uit, dat. hoewel de arbeid der Commissie nergens zoo moeilijk was als in de classis ïïhar lem zij de geestesstroomingen beter heeft leeren verstaan en daarover ook de synode zal inl'iehten. De vergadering, die om 10 uur des morgens was aangevangen, eindigde des ■avonds half negen. De Haagsche Synode. Aan een beschouwing over de dezer dagen te houden vergadering van de Synode der Ned. Herv. Kerk in de N. Rott. Crt. is het volg ebde ontleend; Het behoeft geen verontrusting £e wekken, dat de thans, byeenkoménde Haagsche Synode in haar steeds wisse lende samenstelling zoo overwegend or thodox is als nog zelden het geval is ge weest. Tegenover 13 rechtzinnige leden staan slechts een half dozijn vrijzinnigen. Het verwijt van de naar consekwenties drijvende reorganisatie-mannen^ als zou den de orthodoxen in de synode ver kleuren, lijkt stellig niet overdreven (Was de synodale orthodoxie principieele orthodoxie, dan had een synodale meer derheid van 13 tegen de gèlegenheid* de Ned. Herv. Kerk naar eigen begin selen in te richten. De same'nstelling der Hervormde sy node is geen product van toevallige fac toren. Door het getrapt werkiezingsstel sel 'is zrj vrijwel vooruit te berekenen Men behoeft geen diploma in de statis tiek te bezitten, nog een deskundige in de kansberekening te zijn, om eenige ja ren vooruit de verhoudingen in de sy node na te gaan., En wijl 't overwicht v. de orthodoxie zich voorloopig schijnt te zullen bestendigen, en men dus dit maal gevrijwaard zou zijn tegen den spreekwoordelijk geworden Sisyphus-aiL beid, zou het voor de hand hebben go- legen, dat een principieel-orthodoxe sy node haar kans waarnam. Het is voor de reorganisatiemannen dan ook wel om tureluursch te worden, <lat een dergelijke synode, met een op gelegd spel 111 de hand, de gelegenheid laat voorbijgaan en volstaat met het po vere en simpele „unicum synodale"', dat voornamelijk op technisch terrein is ge legen en met confessioneele beginselen bitter weinig uitstaande heeft. grijsaard. De Overste richtte met de uitdruk king eener diepe droefheid het hoofd en sprak: „De leeraar is mijn gevangene niet; hij heliport aan het Centraal Bestuur, die mij gelast heeft hem in hechtenis te nemen. Genoveva blijft tot pand van Bruno's onderwerping aan de wetten der Fransche Republiek; zij zal met mijn vijand niet trouwen. Wat gij mij vraagt, is onmogelijk. Hoezeer liet mij spijt, ik moet uw gebed verwerpen; de plicht gebiedt het mij." De ongelukkige vader richtte zich onder het storten van nieuwe tranen tot de deur en zeide op wanhopigen. toon: „Simon, ik moet u verlaten, weg gaan en mij spoeden; want er is iets, dat mij aandrijft tot een ijselijke daad. Mijn mond wil den beul vervloeken, die uit mijn bloed is ontstaan; maar miin hart, is nog sterk genoeg om de vermaiedijding te weigeren. Ach, gij zult mij niet meer zien; uw vader ver laat zijn geboorteplaats; hij gaat zijn schaamte en zijn wanhoop verbergen; hij gaat ergens in eenzaamheid de zon de boete van u te hebben geteeld; hij gaat weenen, klagen, sterven in een piaats, die gij nooit zult kennen Simon-Brutus sprong zijn vader ach tornadoch de weenende grijsaard was uit de kamer verdwenen, eer hij hem kon bereiken. Dan keerde de onverbiddelijke zoon wfcdar in de kamer en legde zich, on- De Haagsche synode, die om haar on schuld en gemoedelijkheid steeds liet troetelkind van het lot is geweest, heeft ook ditmaal ter rechter tijd een iortuin tje gekregen, waarmede zy haar ar moede aan initiatief kan verbloemen De hoogleeraarsvaeature, ontstaan door het ministerschap van Prof. Drw J. B. Slotemaker de Bruine, verleent haar plotseling toch iets van dat actu- eele en sensationeele karakter, dan een synode dient te bezitten, zal zij in ae oogen der omstanders niet ten eenen- male onbenullig zijn. Om de hoogleeraarsbenoeming trek! de synode 1920 de aandacht en,dit toe vallige punt op de agenda maakt, dat men tenslotte toch van haar spreekt. Het alphabetische drietal, waaruit de synode haar keus zal hebben te doen is bekend. Dr. A. H. de Hartog dankt aan de vroegtijdigheid van zijn voorlet ter het primaat. Dat deze steriotype apologeet van een slechts in eigen oogen pur sang Gere formeerdheid de meeste kans zal hek ben, betwijfelen wij. Bestond er een sy nodale totalisator, wij riskeerden onzen rijksdaalder op Ds. 0. Noordmans, die als wetenschappelijk man juist de laa's- ste maanden om zijn studiën over aen befaamden Barth meer op den voorgrond is getreden en die met een objectiei aandoende bezonkenheid en een alzijdi fe welwillendheid het synodaal-ortho oxe type voortreffelijk vertegenwoor digt, 01 op Dr. M. van Rhijn, den iet wat vuriger, en ook door zijn arbeid in de N. C. S. V. met het studenten leven in nauwe aanraking verkeerenüen jongen .ethisch-orthodoxen geleerde. Al zjjn begrijpelijkerwijze alle drie de candidaten orthodox, toch zal, nu de stemmen der rechtzinnige synode leden allicht uiteenloopen, het vrijzin nige zestal den doorslag kunnen geven. Zou de synodale deputatie voor dit geval met de organisatie der Vrijzinnig Hervormden overleg hebben gepleegd «of zou ook hier weder, met het koppig individualisme, der vrijzinnigheid eigen* elk synodelid zich slechts persoonlijk voor zijn keus aansprakelijk achten? De Synode van 1926 is als de doos van Pandora, die aan het element van Verrassing beteekenis .ontleent. Farf, Synode van Noord-Holland, Woensdag j.l. is, volgens ,.De Stand." in Particuliere Synode der Geref. Ker ken in Noord-Holland in vergadering bijeengekomen. O.m. werd behandeld het verzoek van declassis Haarlem, om de'zaken v. <i Brink en v. Duin door te zenden naaf de Gen. Synode, teneinde deze over deze zaken in haar geheel oordeele en beslisse. Conform dit verzoek werd be sloten tot het moderamen der Generale Synode het verzoek te richten, ook met het oog op de behandeling dezer zaak, de Synode zoo spoedig mogelijk saam te roepen. Het voorstel van de classis Haarlem linzake de Jodenzending, werd na be spreking door de afgevaardigden dieï classis teruggenomen. Om met net oog op in behandeling zijnde zaken de mogelijkheid van bo- troep op deze Part. Synode open te- laten, besloot de vergadering deze Sy node provisioneel te shiiten en aan het moderamen op te dragen haar zoo noo dig weder saam te roepen. Vrije Evang. Gemeenten. Te Franeker werd 13—16 Juli de jaarvergadering van den Bond van Vrije Ev. Gemeenten in Nederland gehoudeiv De vergaderingen werden gepresi deerd door Ds. Linthout van Dordrecht en Ds. Muller van Nyverdal. In den Bona werden opgenomen de Vrij Ev. Gem. te Nieuwvliêt (Z. VI1.) en de vereenigingen tot stichting eener Vr, Ev. Gem. te Apeldoorn en te Bussum Door het Comité werden, na afgelegd examen toegelaten tot de Evangelie bediening in de Bondsgemeenten, Da <B. B. G. H. de Jonge, van Wildervank* Ds. D. W. Veldkamp van 'Ameroflgeiy resp. beroepen te Oude Bildtzrjl en te Öuae Pekela. De_ verschillende Zendingsvereenigin gen in de diverse gemeenten besloten in beginsel tot fusie. Met meer kracht zal daardoor, in samenwerking met Ba* men, de Zending op Samosir ter hand kunnen worden genomen. Was het tevoren voor de kweekeliiv- gen van den Bond mogelijk te St. Chri schona, bjj Bazel opleiding voor den. der de ontroering neergedrukt, met 't hoofd op de tafel. Hij morde eenige onverstaanbare woorden, neep zich het voorhoofd met de hand te pletter en bleef lang als vernietigd- in pijnlijke overweging be dolven. Eindelijk, na een krat uurs, richtte hij zich op. Een bittere grijnslach ver krampte zijn gelaat; zijn oogen gloei den met een somber vuur. Tot de deur gaande, riep hij den ser geant en zeide hem met afgebrokene stem: „Men bewake den leeraar en de vrouw zorgvuldig. Werden mijn beve len miskend, ik brandde de schuldigen door den kop zonder genade! Men be reide wat er noodig is tot de wraak over den moord v. den koporaal; bin nen een uur zullen wij naar het dorp gaan en in brand steken wat vernield moet worden. Men houde zich gereed!' Dit bevel gegeven zijnde, begon Si mon-Brutus bulderend en vermaledij- dend door de kamer te loopep, alsof een akelige gedachte hem had voort- gezweept. V. Wanneer men de gemeente Walde- ghern langs de zuidzijde'wilde verlaten om in de richting van Turnhout het eerste dorp te bereiken, toonden de in woners u een hoog en dichtbewassen woud, en wezen u een voetpad, dat in den duisteren schoot van het geboom te wegschoot. Dit pad bracht u eerst door een laag AAN HET ZOEKUCHT. Leiden, 21 Juli 1926. Het hoogbeschaafde Westen heeft dezer dagen van den sultan van Ma rokko een lesje gekregen, dat niet mis was. Bij een bezoek aan Parijs woonde hij in gezelschap van hooge Fransche au toriteiten, ook een dans-uitvoering bij. Met belangstelling volgde hij de verschillende dans-evoluties, door fox trot- tango en Charleton-enthousiasten uitgevoerd en de hem vergezellende heeren verwachtten niet anders dan uitbundig© bijvalsbetuigingen te zul len hooren. Zij bleken zich evenwel leelijk ver gist te hebben. Na eenige oogenblikken van naden ken merkte de Sultan laconiek op: 't Is zeer eigenaardig, maar ik kan niet. begrijpen hoe Westersche mannen hun vrouwen en dochters kunnen toe staan zooiets te doen." Me dunkt, de „beschaafde Wester sche dames en heeren" konden het er mee doen. Of ze van schaamte hunne oogen neersloegen, ik weet het niet. 't Lijkt me niet waarschijnlijk. Maar als ze hun hersens nog niet heelemaal verdanst hebben, dan zul len ze misschien toch nog weleéns óver dit lesje van den Marokkaan naden ken. OBSERVATOR predikdienst te ontvangen, deze mogo*. Iijkheid is te niet gedaan door den grooten toevloed vai Duitsche en Zwit sersche - jongemenschen, die daar op leiding begeeren. Waar een ter het aantal Vr. Ev. Geni. zich uitbreidt, 't aantal vacaturen groot is, en meerdere jonge mannen zich gaarne willen geven voor de Evangelie ediening, werd in beginsel besloten tot oprichting eener eigen theol. School met internaat over te gaan. In een vervroeg de Bondsvergadering zullen 'deze plar- nen nader uitgewerkt worden. Voorloopig zal aan de predikanten* zendelingen-kweekelingen door enkele plaatselijke predikanten worden les g&* geven. Uit de verschillende mededeelingen uit de gemeenten bleek, dat de Vr. E;«. Gemeenten zich in een periode van bloei en uitbreiding bevinden. Verdeeldheid, Een aantal leden van deJJeref. kerk te Schoonhoven, die het verband, met genoemde kerk hebben verbroken, en ook niet meer onder het gehoor van Ds. Aalders wenschen te komen, heb ben pogingen in het werk gesteld tot oprichting van een Evangelisatie. Ds. Wisse, Chr. Geref. predikant, Utrecht, heeft reeds toegezegd, voor deze Evan gelisatie te zullen optreden. Verbintenis tot missionairen arbeid. Naai* aanleiding van het besiUit der classis Haarlem, inzake de verbintenis tot missionairen arbeid schrijft Drt. Vel- tders in „De Standaard": Welk een liefde is er in eens voost de Zending onder de Joden. He\b ik daartoe medegewerkt? Dan ben ik- daar techt dankbaar voor. al hadden vél© collega's die liefde beter kunnen laten blijken tndens inrjn arbeid. Voor ae Zendingscommissie in Haai^ lem, die ik een paar jaren heb mogfeh kweeken, verwacht ik heel veel goeda van een Classis, die zich zoo om onzen Zendingsarbeid bekommert. Maar het is toch wel heel bijzonder, dat een classis, die bezwaarden heer. over vermeende ónkerkrechtelijke hai>- delingen der Synode, zelf een groote kerkrechtelijke fout maakt, door iets te bespreken, tot een voorstel te vormen en daarna een besluit te nemen, zonde* bp den betrokken dienaar des Woords te informeeren 01 het alles wel waaj is. Daar ik de Joden ken, vind ik het niet goed in een blad over de zaak te schrijven en gezien den toestand in onze kerken, heb ik gelukkig niet de- minste lust om de kwesties te vermeer deren. Maar ik stel er toch prijs op te veis klaren, dat ik niet slechts f 0 r m e e 1, maar ook moreel volkomen vrii uitga- En degenen, die op de hoogte zyn* weten dat. bosch van eiken schaarhout, dat, al hoewel zeer uitgestrekt, nog de tee- kens droeg van 's menschen bearbei ding; maar naarmate men verder in het woud geraakte, nam een woeste natuur allengs de overhajid. Welhaast bewoog de grond zich in heuvelen ep diepten, en overdekte zich met allerlei gevallijke gewassen, in volle wanorde groeiende. Hier hieven berken, abeeïen en eik en hunne breede kruinen in de hoogte en» overschaduwden de mindere> boomen, 'die, door hun getal verdrongen en als versmacht, een baan tot het licht sche nen te zoeken. Waar nog eenige schuin sche zonnestralen somwijlen den bo dem konden treffen, daar woelde bet braambosch in wulpsche kracht en slingerde zijn ranken d^yars door alles heen, totdat machtige gewassen het zelf lucht en licht benamen. Verder, nevens een bijna onzichtbare beek, baadden wilgen en esschen hun wan staltige wortelen in het wafer, of de grond zonk eensklaps tot een gistend moeras en verborg zich onder het grau we loof van hoogopgeschoten gagel- kruid. Op een groot half uur diepte in het woud was een plaats, die men de Zand berg noemde, omdat hier de vochtig© grond zich plotseling tot een tamelijk, hoogen heuvel verhief en eene bijna naakte ruimte aanbood, als^ uitge spaard tusschen het ondoordringbaar, geboomte, dat van alle kanten d^a voet des zandduin* omsloot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5