UIT ONZE INDIEN. GEMENGD NIEUWS. Land- en Tuinbouw. INGEZONDEN. Scheepstijdingen. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 20 JULI 1926 „De regeering des Konings kan nar tuurlijk niet anders dan wenschen dat Nederland bij het in bespreking zijnde Pact zou betrokken zijn. Kort na den wapenstilstand vestigde zij de aan dacht van de geallieerde regeering op het gevaar dat de zoogenaamde ope ning van Ljlmburg voor de verdedi ging van België bood. De •onderhande lingen te dien tijde te Parijs door de Geallieerden met het Kabinet te 's- Gravenhage aangeknoopt leverden geen uitslag op. De besprekingen die later rechtstreeks tusschen de Belgi sche en Nederlandsche regeering plaats hadden betreffende het vraag stuk der verdediging van Limburg, hadden niet meer bijval. Nederland houdt zich aan zijne traditioneele po litiek en wil niet met eene groepeering van mogendheden samengaan. Is het feit dat, ditmaal, het ontworpen ver drag tweezijdig is en dat het vermijdt de mogendheden zooals de vooroor- logsche verdragen, in twee groepeerin gen te scheiden, van aard de zienwijze der Nederlandsche regeering te wijzi gen? Dit valt te betwijfelen? Na ons antwoord ontvangen te heb ben, heeft de Fransche regeering be sloten aan de Nederlandsche regee ring niet voor te stellen aan de Ver dragen van Locarno deel te nemen". Ik wensch, mijne heeren, dat deze .vérklaringen er zullen toe bijdragen zeker wantrouwen weg te nemen, dat diep ingeworteld is, maar dat door sommige Belgische na-oorlogsche uitingen, of illusies verklaarbaar is, zonder dat het daardoor gerechtvaar digd wordt. Ronduit gezegd, wanneer ik vurig hoop, dat het aan uwe be sprekingen onderworpen verdrag van beide zijden aangenomen zal worden, is het minder uit hoofde van de voor- deelen die het ons verschaft en die trouwens tamelijk beperkt zijn, dan omdat ik er het pand in zie van een meer innige samenwerking tusschen ,twee landen die aangewezen zijn om .elkander te verstaan en niet om el kander tegen te werken. In de merkwaardige memorie die ik reeds aangehaald heb, stelt de heer van Karnebeek vast dat tusschen de Fransche havengroep eenerzijds en de Duitsche anderzijds, de trits der Ne derlandsche en Belgische Rijn- en Maashavens zich als een natuurlijke geografische gemeenschap vertoont, die gelijke belangen te verdedigen heeft. „Zal men, zegt hij, gelijk tot dusver, de onderlinge verhouding der havens uitsluitend blijven beschouwen van het standpunt van tegenstelling en onvoorwaardelijke mededinging, en 'Antwerpen terugwijzen en nopen in ;het vreemde kamp naar wapenen voor •'den strijd tegen ons om te zien, of is het betere politiek die verhouding te bezien in het licht niet slechts van wat iverdeelt, maar ook van wat vereenigt, en naar verstandhouding te zoeken?" Deze verstandhouding acht ik ten zeerste gewenscht, niet alleen om eco nomische redenen, maar ook, en voor al, om politieke redenen. Het is niet in 1830 dat de werkelijke scheiding tusschen België enr Holland heeft plaats gehad. Het is in de XVIIe eeuw, omdat bij de gemeenschappelij ke inspanning der zeventien provin ciën voor de vrijheid1, de Hollanders overwinnaars van Spanje waren en Wij overwonnen werden, geknecht wer .d^n en onderworpen aan een moreele overhèersching die onze zielen van el kander verwijderd heeft. Maar zoo twee eeuwen onderwerping ons ge scheiden hebben, brengen honderd jaar onafhankelijkheid ons opnieuw tot elkaar terug, en thans is er, tus schen twee even vrije landen, evenzeer verlangend samen te streven naar het behoud en de bevestiging van den wereldvrede, slechts een politiek mo gelijk, gevestigd op vertrouwen, we- derzijdsche achting en een gemeen- schappelijken wensch om de belangen der beschaving en van den vrede met een verheven wedijver te dienen Het huidige ontwerp van verdrag is een uiting dezer politiek. Ik vertrouw dat gij er uwe goedkeu ring zult aan hechten. Bestrijding van het communisme. De bekende Christen taalgeleerde in Midden-Java, dr. J, Kraemer geeft in het tijdschrift „De Opwekker" (het or gaan van den Ned. Ind. Zendingsbond) ©enige algemeene beschouwingen, wel ke agemeene bekendheid verdienen. Dr. Kraemer schrijft: Onderdrukken van het „communis me" en andere voor de geestelijke en stoffelijke ontwikkeling van deze lan den bedenkelijke richtingen is, hoe sue cesvol het voor een korten tijd moge schijnen, een kortzichtig werk, wan neer dit onderdrukken niet een onder- Ydeel is van eon wijdblikkende toe- komstpolitiek, die bestrijding van een euvel niet als het doel op zichzelf be schouwt, maauT als een middel om het leven nieuwe en gezonder wegen te verschaffen. Naar het zdch laat aanzien, zal het wel gelukken het „communisme" al3 georganiseerde aanval op de heer- schende orde van zaken te overwinnen ^maar als beste uitdrukking voor de stemming vian verzet, protest en onbe haaglijkheid zal het zijn wijdversprei- de werking nog lang en nog funest 'doen gevoelen, zoolang er uit de In- heemsche wereld niet voldoende ele menten near voren komen, die met aelfbeheeruching, talent en zelfrespect ln de ver houding hier hun politieke en maatschappelijke idealen weten te pro pageeren en verdedigen en zoolang de Europeesche gemeenschap niet van haar zelfgenoegzaamheid en hoog moedswaanzin geneest. De beste bestrijding van het „com munisme" is een goed-georganiseerde, doelbewuste, temperamentvol strijden de en gedifferentieerde inheemse he be weging. Die, waar het eengszins kan, den weg te banen, is een veel lioogcr en dringender plicht nog der regeering dan gevaarlijke stroomingen bestrij den. ln velband hiermede keer ik tot een gedachte terug, die ik eenige maan den geleden ook reeds-uitsprak, dat de houding van de: regeering en van het Europeesche volksdeel hier een veel beslissender factor-is voor den lieilza- men gang van zaken in de naaste toe komst dan die der inheemsche bevol king. Onwillekeurig staart men zich dood op de laatste en wat daar onder gebeurt en vergeet naar zich zelf te zien. Het netelige van het hedendaag- sche koloniale probleem i9 juist, dat de kern er van is een politiek en eco nomisch conflict, dat door den geest van revolutie en kritiek, die door de gebeele wereld vaart, in het bewust zijn nog scherper vormen heeft dan in de werkelijkheid en dat door de steeds wassende rassentegenstelling meer en meer in 'de onberekenbare wateren van haatgevoel geraakt. Zulk een conflict heeft alleen kans op een menschelij- lterwijs gesproken constructieve oplos sing, wanneer de héerschende grc.ep toont het juiste-gevoel te bezitten voor de rechten der andere groep als de na- tuurhewoners van die landen. Wan neer dit inzicht op zich laat wachten en men nalaat er naar te handelen, zal de huidige communistische onrust slechts een voorspel blijken van erger dingen. Bij de bestrijding van het communis me, die op het oogenblik noodzakelijk is, mag dan ook nooit vergeten worden dat zij toch tot resultaat kan hebben een nog grootere verbreiding van de stemming van wantrouwen en verbit tering, wanneer zij den indruk vestigt dat Europeesche belangen altijd een veel krachtiger, actiever en doeltreffen der bescherming bij de regeering vin den dan inheemsche, wanneer die ge krenkt worden. Vele vertegenwoordi gers van overigens met bewonderens waardige werkkacht tot stand gebrach te Europeesche belangen doen krach tig mede om dien indruk te wekken en toonen daarin een kortzichtigheid en gebrek aan zelfheheersching, aie voor de toekomst bedenkelijke gevol gen kan hebben en waarvoor de ver antwoordelijkheid dan eigenlijk niet op de hoofden der Inlandsche „leiders maar op hun hoofden neerkomt. Dat men in die kringen gevoelt dat de poli tieke en geestelijke stroomingen onder de bevolking niet alleen een legitiem voorwerp van rëgeeringsaandacht be lmoren te zijn, blijkt wel het duide lijkst daaruit dat zij zelf bureaux orga- niseeren, die met nauwgezette aan dacht de Inlandsche pers en de ontwik keling van het Inlandsche vereeni- gingsleven bestudeeren en in kaart systeem brengen. Wanneer deze insti tuten alleen politieke inlichtingsdien sten zijn, doen ze meer kwaad dan goed. Ze moeten, ook laboratoria wor den, waar men de wisselwerking van Europeesch economisch initiatief en het inheemsche volksleven niet alleen leert beschouwen als een winstpro- bïeem, maar als-een sociaal en dus een moreel probleem voor de bewoners de zer landen. (Wjimdhopste Ede. 1.Gister morgen te ongeveer half negen stak er te Ede plotseling 'een sterke windhoos' op, welke gevolgjd werd door onweer, leen vrij hevigen slagregen en een ha gelbui. De hoos richtte nog al groote scha de aan. Tal van boomen werden ont worteld; vrij dikke stammen knapten als 'tware als rietjes af. Bij het hotel „Het hof van Gelderland" verbrijzel de de kruin van een dikïce kastanje boom verscheidene ruiten. Ook op de straatweg naar Arnhem werd door de hoos danig huis gehou den. Eenige ontwortelde boomen ver- ■perden geruimen tijd het verkeer al daar. Tal van huizen moesten het te vens ontgelden, want hier en daar la gen over den wpgj verscheidene afge waaide dakpannen en stukken rink vani de daken. Op den weg naar Otterloö viel1 leert zeer zware boomtak op den auto vani den heer A. Rijks, uit Rotterdam, dia daar juist passeerde. Gelukkig knvami de hieer R. er zonder verwondingen af. Er zijn nog verscheidene telefoon geleidingen gestoord. Bji enkele boer derijen woeien kippenhokken en hooi- pergen omver. Overigens zijn, voor zoover wij vernamen, geen persoonlijke (ongelukkeA gebeurd. Er is .wel veel schade toegebracht aan het te velde Staande gewas. De richting van de hoos .was Z. IWjest—Zuid-Oost. (Verduistering. Eeiiigentijd 'geleden nam een groote firma op 'ae Rozengracht te Amsterdam een man aan om bedragen te innen. Deze man was een paar weken te voren gefail leerd en werd achtervolgd door schuld leischers. Hij kwam er toe met gelde die hij voor de bewuste firma geincas seerd had zijn schuldeischers te be.a- len en stopte zoodoende het eene gat met het andere. Het eind was, dat hij zich zelf bij de politie aanmeldde. Het verduisterde bedrag beloopt ongeveer f1000. Overreden en gedo od. Een driejarig kind van den heer Mosch te Warmenhuizen is door ee.i vracht auto van den heer Dekker te Schoorl dam overreden en gedood. Den be stuurder treft geen schuld- Kind vermist. Te Nijmegen .wordt het zesjarig kind vermist van zekeren J., wonende aan de Lagemarkc jTerwijl de moeder een praatje maak te met een buurvrouw, was het kind met een ander knaapje spelende in de richting van de Waal geloopen. Toen oen der vrouwen opkeek, b'edk een! der kinderen nergens te vinden; het andere kon nog tijdig van den Whal- pever worden weggehaald. Men ver- (moedt dat de kleine J. is verdron ken. Ongelukkige sprong. Gisi (beravond maakte de 21-jarige B. uit Hummelo in het zwembad te Laag- Keppel een duiksprong in het ondiep water. Hij kwam met het hoofd op den bodem en brak de ruggegraat, waardoor hij geheel verlama is. Hij| is naar het Diaconessenhuis te Arn hem vervoerd. Een .wandelende berg. ,Uit Linz wordt gemeld, dat op het ten oorden van het Hollengebergte, on der de gemeente Stembeuk am'Atter- see behoevende terrein door den aan houdenden regenval der laatste da gen de 6teile hellingten van een klopt in leetn omvang van ongeveer 25.000 ku bieke Meter met inbegrip van jongi hout en struikgewas in beweging zijn gekomen. Een geweldig rotsblok van zand 200 kub. Mi. voor zich uitschui vend, trok da geweldige massa onge veer 800 meter ver het dal in. Blijkbaar is de beweging van het terrein die zióh over een oppervlakte van 2 tot 3 Meter verdeelde en den v;eel schade berokkende, thans tot stil- ..eigendom van vijf grondbezitters zeer Stand gekomen. Tusschen de buffers. Op Staatsmijn „Emma" te Hoehsbfoek,, heeft gisteren een doodelijk ongeval' plaats gehad. Bij de bovengrondscha verlading was A". L. Geerts uit Gen- hout-Beek, bezig met het afhaken vanj wagens. Hij geraakte daarbij tusschen de buffers bekneld, waardoor hij een ribfractuur en kneuzingen aan de borst bekwam. Onmiddellijk naar het hospitaal te Heerlen vervoerd, over leed hij aldaar reeds enkele uren na aankomst. Da overledene was een 53.jarige we duwnaar; hij laat een viertal nog klei ne kinderen onverzorgd achter. Aanrijding. Op he: kruispunt punt RijksstraatwegLingedijk te'Gel aermalsen heeft Zondag opnieuw een ongeval plaats gehad. De' aannemer van Batenburg uit Leerdam reed per motorrijwiel in de richting van Tiel. Zijn vrouw zat op de duozitting. Voor hij het kruispunt "wilde passeeren week hij naar rechts uit voor een hein tegemoet, rijdenden auto. .Voordat hij dezen passeerde, werd hij door een' auto op weg tan Amsterdam naai den Bosch, in de flank gegrepen. De heer v. B. en zijn vrouw werden beideiil over den weg geslingerd. De heer v. B. kreeg lichte verwondingen, zijn vrouw bleef ongedeerd. DE MOSKOUSDHE LOMMERD. D;e „Ekanomitsjeskajal Zjizsj" geefti leen beschrijving van de organisatie van het pandjesuhuis te Moskou. Dei toestand blijkt nu ook hier erger dam 'hij ooit vóór die revolutie is geweest. De Moekouscjre lommerd (en na tuurlijk ook de provinciale pandjes huizen; ontvangt van de sovjet.banken, geen crediet, wordt niet gesteund. Al de mooie plantten van de banken in zake het volkscrediet blijven alleen o-p papier en dienen om aan de buitenlan dere, die Rusland bezo .ken, getoond te worden. Gdbeurt het een enkelen keer, dat een bank wel den lommerd geld leent, dan is dat steeds zulk een pnbeteekenend bedrag, dat de klanteni van het pandjeshuis er .weinig baat van) hebben. Het gevolg van dezen toestand1 is, dat de armen, die gedwongen vijn bij' deal lommerd aan te kloppen, niet tem volle geholpen kunnen worden. De leeningen worden beperkt tot 25 roebel' hetgeen in een peperdure stad als Mos kou natuurlijk zeer weinig is. Boven dien is de lommerd te klein en slechts een zeer klein gedeelte van 'de klanten kan binnengelaten worden. Zij moe ten daarom in een rij staan eni hum beurt afwachten. Daar het aantal menschen, die zich: tot den lommerd moeten wenden, zeer groot is, nemen de ongelukkigen reeds des avonds plaats in da rij voor het pandjeshuis o.m o.p deze wijze meer kans te hebben den volgenden dag ge holpen Itie worden. In wind en weer Staan dus die armen dan geheelen nacht voor de deur van den lommerd in da hoop, den volgenden dag te wor den binnengelaten en de paar roebels te kunnen krijgen, die zij; hard noodig! hebban. iHiet gebeurt echter vaak, dat het aantal Wanten zoo groot is, dat mefl Benige dagen in de rij moet staart om aan de beurt te komen. Daar nia- (mand dat eenige dagen ,an nachten kan volhouden, vervangen familiele den elkaar. Er zijn: nu menschen, dia het wachten in de rij tot eau brood winning hebben gemaakt. Het zijn werkloozen en zwervers, die toch nie s te doen hebben; zij nemen plaats in) de rij en verkoopen later hun plaats' aan iemand, die net te druk heeft om eenige dagen te kunnen blijven staan •wachten. De „Ekonomitsjeska;a Zjiznj" ver telt, dat het vaak gebeurt, dat men schen, die zelt maar een 56 roe bel voor hun pand kunnen krijgen 23 roebel aan zulk een „wachter" voor het recht zijn plaats in te nemen 'moeten betalen. Dat dit veel' verbit tering wekt, is niet moeilijk te be- ^ffe schatting van de waarde der panden geschiedt op zeer slordige wij ze. De klanten t an den lommerd krij- fen steeds vee! te weinig geld voor un panden. Al deze omstandigheden leidden er toe, dat de gemeentelijke lojnmer*1 zeer impopulair is. De arbeiders en kleine ambtenaren, die geen tijd heb ben en niet in staat zijn dagen lang in de rij te staan wachten, geven er pe voorkeur aan, gebruik te maken van de particuliere pandjeshuizen, wier aantal in den Iaatsten tijd sterk is toegenomen. De houders van deze huizen zuigten hun slachtoffers uit en worden ten koste van de arme bevolking rijk. Met een kapitaal van 2.'kluizend roebel weten deze woekeraars 300 roebel en) imeer per maand te verdienen. Den Iaatsten tijd is een nieuw type lom- •merdhouders ontstaan. Zij 'bezoeken! hun klanten aan huis, nemen daar de panden in ontvangst, geven er hun klanten zeer weinig geld voor en ver dwijnen daarna met de panden.' De in geldnood verkeereade kleine man verliest op deze wijze zij'n pand, vaak het eenige voorwerp van waarde, dat hij bezit. Zoo vertelt het officieele blad Eko- toomitsjeskaja Zjiznj" (het nummer vani 16 Meij, i Tuinbouwonderwijs. Aan hen, die tot den cursus 1926— 1927 van één der Rijkstuinbouw(win- ter)scholen wenschen te worden toe gelaten, wordt gemeld, dat de data van aanmelding voor de toelatings examens als volgt zijn vastgesteld: Rijkstuinbouw-winterschool te Hoorn uiterlijk 30 Sept.; Rijkstuin bouwschool te Aalsmëer uiterlijk 1 Sept.; idem te Lisse uiterlijk 10 Sept.; idem te Boskoop uiterlijk 5 Sept.; Rijkstuinbouw-winterschool te N a a 1 d w ij k uiterlijk 31 Aug.; idem te Nijmegen uiterlijk 12 Sept. De aanmelding moet geschieden bij den directeur der school, hij wien te vens nadere inlichtingen zijn te heko men. Neem voorzorgsmaatregelen. Een jaarlijks terugkeerende werk zaamheid in het landbouwbedrijf is het uitstrooien van Norge Salpeter. Norgè Salpeter is onschuldig als men zich maar streng houdt aan de voorschriften, die voor het uitzaaien door de fabrikanten van deze meststof zeiven worden gegeven. Doet men dit echt-er niet, en de practijk leert, dat de arbeiders het dikwijls te veel moeite vinden om de geschreven voorschrift- ten op te volgen, dan zijn verwondin gen en ontstekingen, die gewoonlijk meerdere weken duren, vrijwel niet te vermijden. De werkgevers dienen te zorgen, dat hun arbeiders bij het uit strooien zich houden aan de voor- schriftèn, die wij hier laten volgen: Zaai kalksalpeter altijd met tot bo ven den elleboog ontblooten arm. Hier door blijft de huid droog en vrij van de mouw, en kan dus niet stuk schu ren. Alleen wanneer lang achtereen ge zaaid moet worden en in het bijzonder bij warm weder moeten handen en ar men bovendien met vaseline inge smeerd worden, nadat men zweet en stof eerst heeft weggewasschen.. Bescherm bij zulk weer ook de voe ten, b.v. door een stuk jute boven het schoeisel te binden. Gebruik een oud pak en een voor schoot van zakkengoed. Wasch handen, armen en voeten on middellijk nadat het zaaien is afge- loopen. (Bült«n verantwoordelijkheid der Geestelijke verzorging van onze Militairen. II. Ik heb meermalen de klacht ge hoord: de legerpredikant doet; wat taak der kerken is. Maar die klacht is ongegrond. De legerpredikanten ne men den kerken het werk niet uit han den, integendeel, zij helpen de kerken om heter dan voorheen hun werk te kunnen doen. Daarom hebben de Le gerpredikanten bedacht en den Minis ter voorgesteld, wat deze heeft goed gevonden, om bij elke nieuwe lichting allen te verzamelen en door den leger- predikant te laten toespreken, bij wel ke samenkomsten dan steeds uitgenoo cligd worden al de kerken, waarvan een adres, op verzoek van den leger- predikant werd verstrekt. Bedoeling is om aan het einde van die „toe spraak" eiken vertegenwoordiger van een kerk in (directe verbinding te bren- gpn met de leden zijner kerk. De legerpr. stelt aan de opgekomen militairen voor: hun pred. (of ouder ling). En dan zegt hij: wie van jullie behoort nu tot de Herv. Kerk? of tot de Geref. Kerk? Laat hem even op staan en hier komen bij zijn dominé; om kennis te maken en over kerk- en catechisatie-bezoek te spreken. Helaas, dikwijls ontbreekt de verte genwoordiger der Kerk. Bij de laatste begroetingssamenkomst in Leiden was alleen ds. Makking van de Luthersche kerk opgekomen. De doopsgezinde pred. had schriftelijk gemeld, dat hij door afwezigheid ditmaal onmogelijk komen kon; tot zijn spijtl De overige predikanten lieten niets van zich hoo- ren en lieten zich niet zien. Dat dit mee werkt om opgekomen leden van elders, een ieder naar zijn eigen kerk te leiden, zal wel niemand beweren. Nog niet zoo heel lang geleden hoor de ik, in een ander garnizoen dan Lei den, ,'sav. in het Tehuis van twee Geref. jongens uit Groningen: „dat zij zich nu aangesloten1 hadden bij de Herv. jongens en geregeld mee gingen naar 'de catechisatie, onder leiding van den Herv. pred. Dat maakt toch n'et veel uit en de Geref. ds. scheen er toch •vd» weinig xpor tejVQelejL'v.want day- zou hij wel op de eerste samenkomst geweest zijn!" 't Spreekt van zelf, dat ik als leger predikant mij daar niet in meng. Wij zijn niet kerkelijk. Wij helpen eiken dominé, die onze hulpe inroept, maar gaan niet voor een of andere Kerk pro paganda maken! Daar moeten de plaat selijke predikanten zelf maar voor zor gen, dat de militairen, die krachtens den doop tot hun kerk behooren, ook bij hun ter catechisatie komen en hij geen ander! Wij vermanen in 'tal- gemeen: ga trouw ter catechisatie elk bij zijn kerk! Wij geven gaarne aan 1 k e n pred. die ons dat vraagt, huig om op te zoeken hen, die zij ons opge ven. als ni e t of slecht ter catechi satie komende. Elke pred. van wat kerk ook, kan als hij 't ons vraagt, ver zekerd zijn, dat wij hem willen helpen met opzoeken, nagaan en aansporen tot getrouwer bezoek. Nu is het geen geheim, dat over het algemeen dat bezoek slecht is! In het begin, kort na de inlijving gaat het, maar eilaas, spoedig verslapt het. Zco dat eens de pred. der Nederl. Herv. kerk in L. tot mij zei (hij was met veel ijver en toewijding begonnen en had er ook wel slag van)„ik neig er steeds meer toe, dat de legerpr. ook die cate chisaties maar moesten overnemen; althans een algemeen godsd. onder wijs geven. Dan komt er nog iets van; terecht; zooals het nu gaat, is 'took' niets gedaan." En een Herv. pred. in een ander gar nizoen, ook een zeer ernstig man, ik meen lid van den Geref. Bond, heken- de eens: „ik ben zóó blij, dat wij weer een pred. er bij krijgen, nu kom ik ge lukkig van de militairen vrij! Want als een mij opgedragen taak dorst ik hec niet na te laten, maar anders: het was veel beter dat de legerpredikan ten dit maar deden. Zoo is 't niets ge daan! Doch volgens den onder ons gel denden regel wordt de jongste predi kant er mee belast en zoo kom ik spoe dig er gelukkig vrij van!" Nu kunt u daarover toornen en zog" gen: „fooi, wat een luiheid en onver" schilligheid. Maar die mogen wü niet, in de hand werken door legerpredi kanten aan te stellen! Die dan niet w i l kerken en catechiseeren, die late het! Hij ga verloren, als hij niet anders wil. Dezulken naloopen is de luiheid bevorderen. Dat moet niet!" Ik zeg: zóó zou u dan wel even in toorne kunnen redeneeren (het lijkt mij toe, dat u haast zoo deed in. uw stuk), maai' ieder die kalm nadenkt zegt: dat is toch tegen de Schrift, en tegen het uitdrukkelijk bevel des HeeV ren. Wij mogen ook dezulken niet los laten! Ook moeten wij nooit vergeten: het soldatenleven is een eigene ar dig, hijzonder karakteristiek leven. Onder hen te werken eischt eenige scholing. Dat kan. men zoo maar nietl Iemand kan uitnemend pred. in de jge- meente zijn, gaven hebben voor de preekstoel en zelfs bekwaam cate cheet; en als hij bij de militairen komt dan staan sommigen zoo verlegen, sw de jongens voelen zich absoluut niet tot hem aangetrokken. Er zijn, dat stem ik gaarne toe, prevLi die, laat ik zeggen, geknipt zijn voor; den arbeid onder de militairen; maar die staan dikwijls in kerken waar geen garnizoen is! En een kerk zal, als zïj een dominé beroept, niet in de le pi. vragen: beeft hij ook gaven of aanle# om onder de militairen te werken? Do meeste kerken, zoo niet alle, denken^ alleen aan hun eigen, en niet aan dat' werk, wat zij zoo wat beschouwen naast hun kerk te liggen. Vandaar datj de tus9chenschakel tusschen kerk en militairen niet gemist kan worden. En tusschenschakel te zijn, dat is juist wat de Regeering blijkens de In structie aan de legerpredikanten gege-i ven, bedoelt met dit Instituut. HOLLAND-AMERIKA LIJN. VOLENDAM 18 v. R'dam te New-York. NESSIAN 18 y. Boston te Rotterdam. NOORDERDIJK, R'dam n. Vancouver, 18 te Londen. DRECHTDIJK Vancouver n. R'dam 16 te Portland Ore. ,ii VEENDAM 17 v. N.-York n. R'dam. BEEMSTERDIJK, Momtrea n. R'dam 18 (12.33 v.m.) 480 mijl W. V. Scilly. MOERDIJK R'dam n. Vancouver 17 (9.12 n.mj) 60,'mijl Z.'W. v. Land's End., STOOMV. MIJ. NEDERLAND. J BOETON (uitr.) 16-7 van Singapore, j JOHAN DE WITT (uitr.) 18-7 van Co lombo. KAMBANGAN; (tbr.) pass. 10-7 Oues-J sant. KARIMOEN (tbulsr.) 17-7 te Belawan. PRINSES JULIANA .(ttiuisr.), 16-7 van Singapore. <f' RIOUW (tbulsr.) 16-7 van Marseille,- SINGKEP (uitr.) 18-7 te Gravesend. RONDO 17-7 van Batavia n. Amst. SUMATRA (uitr.) 18 van Suen KON. HOLLANDSC1IE LLOYD. MAASLAND (tbuisr.) pass. 19-7 Oucs-i sant, wordt 21-7 te Rott. verwacht. ZAANLAND (tbulsr.) 18 te A'dam. ZEELANDIA (tbuisr.). p. 18 Fern. No-' ronba. ROTTERDAMSCH1Ü LLOYD. KAWI (uitr.) p. 18 Flnlsterre. PATRIA (uitrO p. 18 Perim. DJ EMBER (uitr.) p. 18 IH. de Galle. GORONTALO (uitr.) p. 18 Gibraltar. MODJOKERTO (uitr.) 18 te Genua. KEDOE (thuisr.) p. 18 S ues. i MERAUKE (thuisr.) 18 (7 v.m.). te Mar- seille. TAPANOELI 18 v. Hamburg te R dan». TEXEL (uitr.) 17 te Belavran. i BUITENZORG (tbuisr.) 18 van Padang BANDOENG 18 v. Rott. ,te Newcastle; SLANTAR (uitr.) 16 te Mo dan. HOLLAND-AFRXKA .LIJN. MELISKERK (uitr.) 17 (£>.30 n.m.) 20. mijl Z. van Niton. jM HEEMSKERK teuierp. M GlbraltgJI

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6