Slapeloos door Zomerhitte? NIEUWE LEIDSCHE COURAN VAN DINSDAG 20 JULI 192 6 DAG-AGENDA. 1628 Juli. Dagelijks samenkomst van .Jeruel" in de tent a. d. Lammermarkt l)ij do Molen, s middags drie en 's av. acht uur. Woensdag 21 Juli, Landgoed „Oud- Poelgeest", Zendingsdag der Gerei. Kerken van de Classis Leiden Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags geopend. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag Va Juli tot en met Zondag 25 Juli waarge nomen door de apotheek van den heer P. dü Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. BINNENLAND. H. M. DE KCNINGÏN IN ZWITSERLAND. De térugkeer eenige dagen uitgesteld. Oorspronkelijk was het de bedoe ling, dat H. M. de Koningin vandaag uit Z\vit9erlapd zou terugkeeren. Nader wordt echter uit 's-Gravenha ge gemeld, dat H. M. de Koningin he den niet op het paleis te Soestdijk zal aankomen. Een gistermiddag ontvangen tele gram bericht, dat de Koningin nog eenige dagen te St. Beatenberg blijft wegens een lichte verkoudheid. HET HANDELSVERDRAG MET DUITSCELAND. Critiek uit óe Eerste Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot goedkeuring van het ver drag tot aanvulling! van het Neder lanc.scli-Duitsche verdrag van handel en scheepvaart. Volgens het verslag deden vele leden een ernstig protest hooren tegen dc wijze waarop de goedkeuring van deze verdragen hij de Staten Generaal aangevraagd. Waar voor de late indiening korten tijd vóór het zomerreces, geen reden aanwezig is te achten, konden deze leden den indruk niet van zich afzet- iert, dat hier tot uiting komt, hetzij de neiging van den Minister de zeggen schap der Staten Generaal over inter nationale aangelegenheden zooveel mogelijk te knotten, hetzij de vaak ge bleken trage werkwijze van zijn depar temen t, wellicht beide. Immers om welke reden werd eerst bijna zes maanden, nadat het verdrag gesloten was, het wetsontwerp tot goedkeuring ingediend? De regeerings crisis kan volgens deze leden voor dit tijdsverlies geen rechtvaardiging op leveren. Nu de Minister zich bevoegd achtte, als demissionair bewindsman het tractaat te doen afsluiten het geen overigens betwistbaar is kon hij tegen de minder ver-reikende daad van aanvragen der goedkeuring nog minder bedenking hebben. Doch, al ware het anders, de vier maanden der regeeringscrisis moeten naar de meening der hier aan het woord zijnde leden, voor het gereed maken der wetsoverdracht, mits het departement behoorlijk medewerkt, meer dan toereikend zijn, zoodat het wetsontwerp begin Maart bad kunnen zijn ingediend,. Bij de beraadslagingen in de andere Kamer is niet opgehel derd dm welke klemmende redenen dat niet geschied is; de verklaring, door den Minister daarvoor gegeven, mag toch allerminst afdoende lieeten. Instemming werd betuigd met de na dere opname der protocollen in de sfeer van liet bekrachtigingsbesluit. Vrij algemeen verklaarde men zich teleurgesteld over het geheel der be reikte resultaten. Op land- en tuinbouwgebied zijn en kele voordeelen bedongen, ofschoon toch nog voor onze warmbloedpaar den een prohibitief werkend invoer recht van 500 Mark gebleven is. Daarentegen is voor onze industrie niets verkregen. Aan het systeem om door specialiseering do meestbegun- stiging in vele gevallen illusoir te ma ken, is door Duitschland vastgehou den, zelfs nog uitbreiding gegeven. Voor d eninvoer in Duitschland van onze afgewerkte fabrikaten is, volgens vele leden, niets verkregen. In het algemeen stemde men in met de critiek in de Tweede Kamer geuit over de wijze, waarop de onderhande lingen zijn gevoerd en men kon de op merking niet weerhouden, dat, hoewel de grondwetsherziening van 1922 aan de volksvertegenwoordiging grooteren invloed op de totstandkoming van tractaten heeft toegekend, de regee ring daarmede weinig rekening heeft gel ouden Een zwak punt in de onderhandelin gen werd ook de zoogenaamde „Stun- dungskwestie" geacht. Noch de Ne- derlandsche onderhandelaars, noch de Kamers hebben zich kunnen vrijhou den van den invloed van het dreige- gement, dat bij niet-totstandkoming van het verdrag op onze tuinbouwpro ducten alsnog een belangrijke aanvul ling van rechten zal moeten worden betaald. Men achtte het bedenkelijk, dat de Kamer thans niet meer vrij is in haar beslissing. Immer9 bij verwerping van het verdrag zouden groote bedragen door de Nederlandsche exporteurs moeten worden bijbetaald tot aanzui vering van de genoten vermindering van bet invoerrecht en de mogePjk- heid ware niet uitgesloten, dat zij als dan den staat in vrijwaring zouden trachten aan te spreken. Met voldoening was door verscha lende leden de uitlating van den mi nister van Buitenlandse he Zaken ver nomen, dat deze bewindsman nog op liet standpunt stond, dat ons stelsel van onvoorwaardelijke meestbegunsti- ging een stelsel mag lieeten, waarbij men niet ten achter staat bij anderen, die op andere basis onderhandelen. Andere leden konden deze voldoe- ning niet deelen. Men bewonderde allerminst de re sultaten van de onderhandelingen over de levering van Nederlandsche kolen naar Duitschland. Verschilende leden meenden te we ten, dat wij aan de concessies door Duitschland ons verleend op het ge bied van de spoorwegtarieven eigen lijk niet veel hebben. Ook zou men gaarne vernemen waarom geen. arbitrage-clausule is op genomen, waarbij elk verschil over uitlegging van het tractaat wordt on derworpen aan het Permanent Hof van Internationale Justitie. Minister Kan over Drente. Een medewerker van het „Vad." heeft, in verband met bezoeken die Minister Kan aan Drente heeft ge bracht, een onderhoud gehad met de zen minister. Op de vraag, omtrent Drente volgde een opgewekt verhaal, waarvan de quintessens was: Als ik met de financiën een beetje geholpen wordt, hebben wij, geloof ik, binnen een jaar deze zaak onder den voet. De Minister roemde zeer de mede werking der autoriteiten, den Commis saris der Koningin voorop. Aan goe den wil, ijver en bekwaamheid ont breekt het werkelijk niet. De reddings ijver dei- menschen doet prettig aan. Toen kwamen wij op de kwestie van den vuilafvoer, waarop de Minis ter antwoordde: Het wachten is nu op het rapport. Het zal in de tweede helft van Juli uitkomen. De Commissaris der Konin gin van Drente voelt enthousiast voor het ontginnen van Drente met stad; vuil. Naar wat ik zoo hoor, blijft het in de commissie goed gaan. Ik ben even nieuwsgierig als u. De Spoorwegen geven nog te weinig reductie. Ja, de afstand is groot. De N.V. Landschap Drente voelt ook zeer veel voor het ontginningsplan. U weet, dat de Re geering dik in deze vennootschap z.t? Denkt Uwe Excellentie aan een Rijksbedrijf van vuilnisafvoer? Neen, geen oogenblik. Natuurlijk niet, maar ik sprak van Landschap Drente, omdat ik de winsten, w3iko ik. uit het bedrijf venvacht, gaarne zoo veel mogelijk aan het Drentsche land zelf ten goede zou zien komen. U sluit dus niet per se een geheel particulier lichaam uit? Het is toch heel goed mogelijk, dat ook het Rijk met de particuliere maatschappij menwerkt. Volstrekt niet. Ik heb daarover nog geen vaste meening' en kan die niet hebben, omdat ik het rapport Rijkscommissie nog niet ken; maar één ding staat wel vast: ik denk er me aan, een Rijks-ontginning op touw te zetten, maar ik zou niet graag wil dat enkelen met de groote winsten, welke ik verwacht, gaan strijken. Wei kan ik u nog meedeelen, dat vertegen woordigers van de maatschappijen, welke zich op ontginning met -«tads vuil willen gaan toeleggen, al eens i.. Drente zijn gaan kijken. Hoe dat zij, elk goed voorstel, dat Drente te hu'.p komt, heeft mijn eersten steun, maar al zou Drente niet zóó geholpen kin nen worden als ik gaarne zen zou, ook andere ontgnningen met stadsvul kunnen op mij rekenen, wait ii: /ie in deze zaak een landsbelang. Vlugge postverbinding met Indlë. Wij hebben onlangs gewag gemaakt van de snelle overkomst van de mail voor Indië, die 28 Mei van hier ver zonden is en 18 Juni reeds met de In- drapoera te Batavia aankwam. Dank zij het gunstig uur van aan komst aldaar kon de post voor Soera- baja dadelijk doorgezonden worden en nog den 19den 's avonds aldaar ter be schikking van de geadresseerden ge steld worden. Dit liad weer tengevol ge, dat het antwoord op brieven uit deze verbinding twee dagen later, den 21 sten dus, kon worden opgenomen in de mail, die 23 Juni per Tambora uit Batavia verzonden werd en die giste ren reeds hier ter stede aan de ge adresseerden ter hand gesteld kon worden. Was de mail van de uitgaande boot, in plaats* van twee-en-een-halven dag eerder, eerst op den aanvankelijk vast gestelden tijd te Batavia geweest, dan zou het antwoord niet voor de volgen de boot, d. w. z. een week later, Rotter dam hebben kunnen bereiken, terwijl een aankomst van enkele uren later te Batavia den tijd van beantwoording te Soerabaja met een dag verminderd zou hebben. Men ziet hieruit van hoe veel beteekenis een vluggere over tocht van de mailbooten wezen kan. Het Invoerverbod van vleesch ln Engeland. In het Engelsche Lagerhuis stelde William Thome den minster van Land bouw de vraag, hoeveel Nederlandsch vleesch ooit bevonden is, de Nederland sche keuringsdienst te zijn gepasseerd dat een bron van besmetting heeft kunnen zijn en of hij weet, dat Neder land zijn grenzen heeft gesloten tegen den doorvoerhandel van vleesch, zoo- dat het in het vervolg niet mogelijk zal zijn, dat er vleesch uit Rotterdam wordt geïmporteerd, dat niet door den Nederlandschen keuringsdienst is goedgekeurd, en of hij dat invoerver bod van Nederlandsch vleesch wilde opheffen. Guinnes zei: Het is niet mogelijk te zeggen, hoeveel Nederlandsch vleesch in Engeland ingevoerd de oor zaak van het uitbreken van mond- en RECLAME. Gebruik hiertegen Mijnhardt's Zenuwtabletten klauwzeer kan zijn geweest, omdat het vleesch val1 dieren, die in de incu- batie-periode geslacht zijn, geen ken merken vertoont, die door den keur meester, noch in Nederland, noch hier, kunnen worden herkend. Zooals reeds gezegd: ik ben niet bereid, het invoer verbod van Nederlandsch vleesch op te heffen. Rijkskweekscholen. Op de vragen van. het Tweede Ka merlid Van Rappard, betreffende om zetting van de Rijksnormaallessen te Tiel in een Rijkskweekschool, heeft de minister van Onderwijs geantwoord dat met ingang van 1 September a s. de Rijksnormaallessen te Gofinchem en Coevorden inderdaad omgezet zul len worden in Rijkskweekscholen. De Rijksnormaallessen te Tiel be- hooren tot de groep inrichtingen, ten aanzien waarvan de ondergeteekende nader zal overwegen of zij kunnen blijven voortbestaan en eventueel of zij in Rijkskweekscholen omgezet be- hooren te worden. Arbeid in kalkzandsteenfabrieken. De minister van arbeid, handel er nijverheid heeft aan hoofden of be stuurders van kalkzandsteenfabrie ken in alle gemeenten des rijks ver gund, dat mannen in het tijdvak van 1 Augustus tot en met 31 December, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid verrichten, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen hetzij tusschen uur des voorm. en 6 uur des nam., hetzij tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags. BUITENLAND™ DE FRANSCHE FINANGIEELE CRISIS. Herriot geslaagd. Gisteravond om 11 uur is Herriot gereed, gekomen met de samenstelling van zijn kabinet. De Monzie is minis ter van Financiën. Her?iot's moeilijkheden. De dag van gisteren is voorbijgegaan in volkomen onzekerheid of Herriot er in slagen zal, een kabinet te vormen, dat eenige kans zal hebben lang ge noeg te leven om de moeite van het formeeren waard te blijken. Zijn voornaamste moeilijkheden zijnN tweeledig: eenerzijds de absolute wei gering van Lous Marin, wiens groep der gematigde conservatieven een dei- voornaamste factoren is geweest bij de nederlaag der regeering, om een minis terie te steunen, aan welker hoofd de leider der radicale partij staat. Ander zijds hebben de socialisten Herriot me degedeeld, dat zij, geen deel kunnen uitmaken van zijn kabinet, doch dat zij bereid zijn, zijn regeering te steu nen, zoolang het kabinet blijft binnen de grenzen, vastgesteld door de con gressen van Gronoble en Clermont Ferrand. Dit beteekent, dat de socialisten blij ven vasthouden aan een kapitaalhef- fing. De overweging echter, die het waarschijnlijk maakte, dat Herriot in ieder geval zijn kabinet zou samenstel len, zelfs wanneer het geen kans heb ben mocht op een eenigermate lang leven. is. dat hij zich, na zijn optreden van Zaterdag, niet meer veroorloven kan, een tweede maal binnen den lijd van vijf weken te falen in het samen stellen van een kabinet, zonder zijn po litieke positie vernietigd te zien. De toestand der schatkist. De „Temps" wijst er op, dat de Fran- sche*schatkist niet langer beschikt over de 700 millioen francs, waarop Caillaux een week geleden rekende, doch nog slechts over 600 millioen. De schatkist beschikt over de opbrengst der zegelrechten, over de douane-rech ten en de indirecte belastingen, waar van de juiste cijfers niet bekend kun nen zijn. De schatkist int voorts de di recte belastingen, waarvan de op brengst in Mei en Juni niet meer dan 74 millioen per maand is geweest. Aan den anderen kant moeten de volgende betalingen worden gedaan: voor sala rissen en loonen op 31 Juli 550 milli oen fr'ancs, verder 10.350.0iX) dollar aan de Veréenigde Staten op 1 Augustus, wat bil een koers van 40 francs in den dollar (gisteren was de dollar 48) 414 millioen francs uitmaakt. Verder is noödig 235 millioen francs voor couponbetaling op 16 Augustus, 68 millioen voor couponbetaling per 25 Augustus en ten slotte een millioen pond sterling per "18 Augustus en 2.,i- millipen pond per 25 Augustus aan En geland te betalen, wat tegen een koers van 200 francs in het pond (de koers was gisteren 235) een bedrag vertegen woordigt van ongeveer 750 millioen francs. Alles te zamen, zegt de Temps, zal er dus tot 25 Augustus ongeveer 2 milliard francs noodig zijn. Men behoeft er nauwelijks op te wij zen. dat de daling van den franc in parlementaire kringen buitengewone ongerustheid heeft verwekt. Er kan geer. twijfel bestaan, dat de kansen van een kabinet-Herriot in hoofdzaak -zullen afhangen van het koersverloop an den franc in de eerste dagen. De indruk in het buitenland. Dc val van Caillaux, die het Fran- sche kabinet heeft meegesleept, wordt door de geheele Engelsche pers be treurd. Het rneerendeel der bladen -acht deze gebeurtenis voor Frankrijk zeer ernstig Pessimisme over Herriot's kansen als kabinetsformateur heerscht allerwegen en men twijfelt eraan of zijn kabinet, indien hij er inderdaad in slaagt dit te vormen, een lang leven zal hebben, wijl men niet kan inzien, welke nuttige maatregelen het zou kunnen nemen, die een meerderheid èn in de Kamer èn in den Senaat zou den kunnen verkrijgen. Het aftreden van Briand's kabinet laat Frankrijk, meent de ..Manchester Guardian" voor het oogenblik zonder financieel-politieke richtlijnen en de consequenties zijn erns.tiger dan die van een der vorige crises. Ook in Duitschland betreurt men al gemeen, dat Caillaux, van. wjen men groote verwachtingen koesterde, niet in staat is gesteld, zijn program ten uitvoer te brengen. Duidelijk beseft men het gevaar, dat een verdere da ling van den franc ook .voor Duitsch land na zich zal sleepen en zelfs in de nationalistische bladen mist men elke uiting van leedvermaak over den vei- deren val van den franc. Het orgaan van den minister van Buitenlandsche Zaken, Stresemann, de „Tagliche Rundschau" betoogt: Met het ten val brengen van het ka binet Briand-Caillaux heeft de Fran sche Kamer ongetwijfeld een domme streek uitgehaald. Met algeheele mis kenning van den ernst van den toc- siandi heeft men den man ten val ge bracht, die voor de eerste maal in Frankrijk klaren wijn heeft gesclion- ken en die de onontbeerlijke volmach ten verlangde, om aan den val van den franc een einde te-maken. Kenschet send is, dat bij de meerderheid dio de regeering ten val heeft gebracht, we derom de socialisten de beslissende rol hebben gespeeld. Beigië's saneringsmaatregelen. Dc Belgische ministerraad heeft den f'.nancieelen en monetairen t estand o.'ifif rzocht. Aan den koning zullen verschillende ontwerpen worden voorgelegd, cn wel met betrekking tot do volgende kwes ties: le. het vaststellen eorier regeling voc r de fabricage en den verkoop van meel, brood en andere voedingsmidde len. 2e. den in- en uitvoer van brood- koren en meel; 3e. maatregelen ter voorkoming van het verspreiden van berichten of mededeelingen, welke het crediet van den staat aan liet wanke len zouden kunnen brengen. Bovendien heeft de ministerraad de maatregelen besproken, welke geno men moeten worden: le. voor 'n krach tiger controle op de wisselkoersen en op den uitvoer van steenkolen, suiker, superfosfaat, kunstmest en slakken- meel; 2e. voor het vaststellen van liet sluitingsuur der publieke vermakeiiik- heden; 3e. voor 't vaststellen eener re- geiing voor den verkoop in de banket bakkerijen. DE FRANSCK-ENGELSCHE SCHUL DENREGELING. Critiek in het Lagerhuis. In het Lagerhuis is gisteren gedebat teerd over de schuldenregeling met Frankrijk. Het debat werd ingeleid door kap Wedgewood Benn (liberaal), die er op wees, dat Engeland zoowel ten opzich te van de Italiaansche als van de Fran sche schuld een belangrijke reductie heeft toegepast en er over klaagde, dat kanselier van de schatkist geen stappen heeft gedaan om aan te drin gen op beperking van de bewapening dezer landen, welke bewapening ceri bedreiging voor den vrede van Europa Hij stelde de vraag, of de regeling definitief is, en stabiele toestanden in Frankrijk in het leven zal roepen. Voorts bracht hij de veiligheidsclau sule te berde, waardoor indien Duitsch land in gebreke mocht blijven, een her ziening mogelijk wordt. Hilton Young (conservatief) was van oordeel, dat hoewel de regeling voor de Fransche schuld geen schitterende re geling kan genoemd worden, volgens zijn opvatting niet anders vastgesteld kan worden dan dat het een voorzich tige regeling was. Wij moeten ons, al dus zeide hij, meer om nieuwe zaken bekommeren, dan om de oude schul den. Snowden, de vroeger kanselier van do schatkist in het arbeiderskabinet, verklaarde, dat Churchill bij deze re geling niet kon beweren, dat hij de be ginselen van de Balfournota heeft ge handhaafd, aangezien hij van de schul denaars op het vasteland geen bedrag heeft verkregen, voldoende voor Enge land om de schuld, welke het bij Ame rika heeft, te betalen. Runcman (liberaal) oefende critiek uit op de briefwisseling tusschen Chur chill en Caillaux omtrent de mogelijk heid, dat. met de betaling der Duilsche schadevergoeding in gebreke zal wor den gebleven. Hij verklaarde dat Cail laux' brief evenals die van Churchill weinig definitiefs biedt, zoodat nie mand daarin een leidraad voor de toe komst heeft. Verklaringen van Churchill. Churchill, die namens de regeering de sprekers beantwoordde, wees erop, wat betreft de veiligheidsclausule, dat Caillaux en de Fransche regeering er op haddenaangedrongen een defini tieve bepaling in de regeling op te ne men, waardoor de betalingen van Frankrijk aan Engeland afhankelijk zouden worden van de betaling der Duitsche schadevergoeding. Da Engel sche rcgetrlng heeft voortdurend ge weigerd een dergelijke betaling in de regeling op te nemen. Een der redenen, waarom de Fran sche betalingen tot 12lA millioen p. st. per jaar zijn teruggebracht, was, flat het niet mogelijk zou zijn, dat deze be talingen uitsluitend op het crc :'.et van Frankrijk zouden steunen, en niet zou- der. afhangen van of direct verband, zouden houden met de betalingen, wel ke Frankrijk van Duitschland zon ont vangen Hij wilde voor 't Lagerhuis er geen geheim van maken, dat de Engel sche regeering op dit punt concessies heeft gedaan, die onder gewone om standigheden niet gedaan zouden zijn. Aan deze concessies moet echter gem overdreven beteekenis worden gehecht noch moeten daaruit gevolgtrekkingen worden gemaakt, die geenszins ge rechtvaardigd zijn. De brieven moeten natuurlijk in het licht van de over- eenkomst worden gelezen, en er kan geen sprake van zijn, dat de regeering afstand doet van haar verantwoorde lijkheid, zooals in de brieven omschre ven is. De brieven beteekencn, wat zij zoggen en dc inhoud daaivan is zeer zorgvuldig overwogen. Deze brieven ge ven Frankrijk ongetwijfeld het recht, om voor het geval Duitschland minder dan de helft van het voorziene bedrag betaalt, het vraagstuk van Frankrijke vermogen, om de annuïteiten te beta len, weer aan de orde te stellen. De En gelsche regeering behoudt echter ten volle vrijheid om tegenargumenten te berde te brengen. Het doel der regeering bij het treffen van deze regeling op dit tijdstip is niet geweest, zooals sommigen te verstaan hebben gegeven, om een wanhopige poging te doen om de valuta v. Frank rijk en andere buitenlandsche staten te redden. Churchijl hoopt, dat er ge leidelijk helderheid in het schulden- vraagstuk komen zal, en dat, indien eenmaal geregelde toestanden ont staan, dit een gunstige factor voor het algemeen herstel van Europa zal zijn. OPGRAVINGEN IN PALESTINA. De expeditie naar Palestina van het University Museum in Philadelphia, onder leiding van Alan Rowe, heeft thans de bestudeering voltooid van het materiaal, dat in 1925 te Beisan (Bethsjean) gevonden is. Zooals reeds gemeld werd, heeft de expeditie vier Kanaanïetische tempels gevonden, dateerend uit den tijd van Pharao Ramses II, een van zijn voor ganger Pharao Seti I en een uit het Tell-el-Amarna-tijdperk. De zuidelijkste tempel uit den tijd van Ramses II, was aan den oorlogsgod Resheph gewijd en de noordelijkste aan de godin As tarte, wier beeltenis in het gebouw ge vonden is. Tot voor kort meende men, dat de laatste tempel in den tijd van Ramses III niet gebruikt werd. De niéuwste onderzoekingen toonen even wel het tegendeel aan. Bij den dood van koning Saul in 1020 v. Chr. waren de Filistijnen in het bezit, van Bethsjean. Zij verricht ten religieuze plechtigheden in de twee tempels, opgericht door Pharao Ramses II. De aanbidding van Dagon en Astarte had ongetwijfeld plaats in de tempels, waarin de Egyptenaran hun Baaisdiensten hielden (1 Kronie ken hoofdstuk 10 en 1 Samuel XXXI hoofdstuk 10). De nasporingen van Rowe wijzen nu uit, dat de tempel van Dagon de zui delijke tempel was van Ramses II en de tempel van Astarte de noordelijke tempel. Dit stemt overeen met de iiie- dedeeling uit Kronieken, dat er twee tempels te Betsjean waren tijdans de bezetting door de Filistijnen. De op gravingen hebben dit aangetoond. De muren van den tempel van Seti en Ramses zijn klaarblijkelijk door Kretensers gebouwd, die verschillende teekens en afbeeldingen van voorwer pen, die bij den eeredienst gebruikt werden, op de steenen aanbrachten. Hieruit blijkt, dat Kretensers in het Egyptische leger dienden, op een vroe ger tijdstip dan tot nog toe werd aan genomen. KORTE BERICHTEN Het wordt in Katholieke kringen te Brussel zeer waarschijnlijk geacht, dat mgr. Van Roey, de aartsb'sschop van Mechelen, dit jaar nog tot de waardigheid van kardinaal zal wor den verheven. Bij de laatste volkstelling in Duitschland is het aantal inwoners vastgesteld op 62.3 millioen. De Belgische regeering óverweegt modaliteiten voor het heffen van een bijzondere belasting op de vreemde lingen, die in België vertoeven. Naar uit Constantinopel gemeld wordt, zijn de ratificatieoorkonden van het verdrag van Mossoel uitge wisseld. De Spaansche koning en Primo de Rivera met gevolg zijn gisteravond om 10 u. 40 te Madrid gearriveerd. Volgens een bericht uit Calcutta is het gistermiddag voor de tweede maal in veertien dagen tot ernstige onlusten gekomen tusschen Hindoes en Mohammedanen, en wel op tien K.M. afstand van Calcutta, naar aan leiding van een Hindoesch feest. UIT DE OMGEVING. LEIDERDORP. 1 Tijdens het maaien werd een der paarden van den landbouwer v. d. M. schichtig, waardoor het dier in het vlijm scherpe mes »el en zich ernstig bezeer de. Het werd noodig geacht het naar het Openbaar Slachthuis te vervoeren waar het dier is afgemaakt. Onder groote belangstelling werd alhier aan ae familie van wijlen den Heer N. v. Oosterhout in leven Hoofd der Openbare School een grafsteen over gedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2